NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8119 Verschijnt deqenpcs, behalve 09 Zon- en Feestdagen. ZJdlRDAG 11 DECEMBER 1909 lAARLEM'S DAGBLA ABONNEMENTEN FEB* DRIB KAANDBNi Voor Haarlem!3« Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) i.30 Franco per post door Nederland ,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 M **e omstreken en franco per post 0.45 V^pvQ der Vennootschap Loarens Coster. Birectear h C. PEERE&öOM. Toi de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten hel Arrondissement Haarlem in dit blad fs uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ADVERTENT iÖ Ni Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel rcssr 10 Cis, Buiten het Arrc^oï°^Mö2nt Haarlem van 1—5 regels -elke regel meer ƒ0. reclames 36 Cent per regcL b?} Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie ec Administratie i Groote Houtstraat ^atercommnGaa! Telefoonnnmmer der Redactie 600 es der Administrate 724. Drukkerij: Zaider Baitenspa&roe 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 12 DECEMBER. Schouwburg: Ned. Operette-Ensem ble: Do Dollarprinses, 8 uur. Brongebouw: Rolschaatsenbaan, geopend van 811 uur. Wedstrijd Solozang, 2 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, 8 Qur. Soc. Vereeuiging. D. L N. D. U. A.: Matinée, 24 uur. KI. Vereeniging: Specialitedtenvoor- «delling, uur. MAANDAG 13 DECEMBER. Schouwburg: Ned. Tooneelvereen.: De vogeltjes van Blandinet en Laat bezoek. 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Brongebouw: Rolscbaatsenbaan, ge-, op end van 8—11 uur. De Kroon: Causerie par Monsieur J. H. Sauveur, 8 uur. Weten en Werken: Voordracht door den Heer P. II. Lamberts. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Derde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Een nieuw middel tot sparen" in de rubriek Om Ons Heen. BETER LAAT, DAN NOOIT! B. en W. van Haarlem deelen in een gedrukt stukje aan den Raad me de, dat bun College „kennis genomen heeft van bezwaren, ingebracht tegen bet systeem van waterwinning, heb welk bij de prise d'eau der gemeente lijke duinwaterleiding wordt toege past." Met name bedoelt het College de rapporten, afkomstig van Prof. Eu-| géne Dubois en van cle Nederl. Heide-; Maatschappij. „Wij achten het," zoo sclirijven B. en W. verder, „van groot belang, dat de vraag of inderdaad boven het thans jevolgdo stelsel het systeem van diep boring de voorkeur verdient, worde onderworpen aan het oordeel van drie van gemeentewege aan te wijzen des kundigen. Wij hebben de eer, u voor te stellen ons, door bekrachtiging van het hierbij gevoegde ontwerp-besluit, in staat te stellen eene commissie van deskundigen in het leven te roe pen, aan welke de beantwoording van bedoelde vraag zal worden opgedra gen." Dit voorstel zal wel geplaatst zijn op de agenda van de Raadsvergade ring voor a.s. Woensdag en wij twij felen er niet aan, of de Raad zal het aannemen. Dat wij het voorstel toejuichen be ft oef t, na alios wat er in ons blad over geschreven is, geen betoog. De hecle strijd, die nu over het bezit der Bloemendaalsche duinen gaande is, berust op de vraag: bovenwater of diepboring? Leeken kunnen dat niet uitmaken, een commissie van deskundigen is zonder twijfel de goe de oplossing. Het spreekt van zelf, dat de keuze van deze drie personen met groote zorgvuldigheid zal behooren te ge schieden, in dezen zin, dat partijgan gers, dut wil zeggen menschen die iich reeds in bet openbaar voor het eene of voor het andere systeem met groote beslistheid hebben uitgespro ken, daarin geen zitting zullen heb ben. Wij vertrouwen, dat er buiten deze voormannen om, in ons land nog wel keus zal zijn-van geschikte personen. Wat sprekers en schrijvers daarover in het midden brachten, zullen deze personen tot hun voordeel kunnen aanwenden, maai- zij zuilen zich niet gesteld zien voor de moge lijkheid, dat een wellicht herhaalde malen met klem uitgesproken verze kering dient te worden herroepen. In do wetenschappelijke wereld (en daar niet alleen) bleek deze moeilijk heid menigeen wel eens te machtig. Een juiste keuze van deskundigen is ook daarom zoo noodig, omdat blijkbaar deze Commissie zal be- ;schouwd worden als een soort van 'scheidsgerecht, van wetenschappelijke arbitrage tusschen het eene en het andere systeem, of wel om het nog practischer te zeggen tusschen de wenschen van Haarlem aan den eenen en die van de gemeente Bloe- mendaal en mevrouw Van der Vliet aan den anderen kant. Stelt men dus de Commissie sameu uit menschen, die zich reeds aan een bepaalde opi nie, in 't openbaar geuit, hebben ge bonden, dan heeft zij reeds van te voren het vertrouwen verloren. Hier zijn menschen noodig zonder historie. En dit klemt des ie meer, omdat B. en W., uit den aard van de zaak, niets liever zullen wenschen, dan dat de uitspraak van de Com missie ten gunste van bovenwater uitvalt. Ja zelfs is het niet onwaar-' schijniïjk, dat het College, steunende op zijn voorlichters en wetenschappe lijke gegevens, geen andere beslis sing dan die ten gunste van het nu gevolgde stelsel mogelijk acht. Als dat zoo niet was, zou de vraag immers gewettigd zijn, waarom men nu pas de quaestie bovenwater of diepboring wil laten uitmaken. Het diepputten is immers geen systeem van de vorige week, maar al sinds jaren, ook in onze onmiddellijke na bijheid toegepast en B. en W. en hunne raadgevers hebben dat na tuurlijk al gekend en onderzocht, lang voordat de twee rapporten ver schenen. Die kunnen dus slechts de naaste aanleiding tot het oom missie-voorstel geweest zijn, dat naai- wij meenen te mogen aannemen gegrond is op het vaste vertrouwen van ons gemeentebestuur, dat het rapport van de commissie ten voor- deele van het Haarlemsche stelsel zal uitvallen. Is onze redeneering juist, dan volgt ook daaruit, dat de grootste voorzich tigheid zal moeten worden in acht genomen bij de samenstelling van deze Commissie. Onze Halsen. Dr. Bredius schrijft aan de „Opr. Haarl. Crt." Zooeven schrijft mij de heer W. A. Hopman, die bijna een halve eeuw 's Rijks schilderijen te Amsterdam, Den Haag, enz., en ook een tijd lang die van Hals te Haarlem, niet voor beeldige zorg en voorzichtigheid on derhield, verdoekte, de vernis her stelde, enz. „Met veel genoegen heb ik gisteren gelezen uw ingezonden stuk betref fende de schilderijen m het Museum te Haarlem. Onaangenaam gestemd door het geschrijf over het bederven der schilderijen in dat Museum, het geen mij onbegrijpelijk was, ben ik onlangs de schilderijen aldaar gaan zien en het resultaat was, dat ik het Museum in zeer opgeruimde stem ming verliet. Mijne bevinding is, dat de schilderijen op zichzelf er uitste kend uitzien, en dat in de circa vijf tig jaren, dat die mij bekend zijn, de toestand daarvan zichtbaar niet het minst is veranderd daartoe draagt veel bij het afsluiten van de lucht door liet vernis. Dit vernis verliest echter steeds met den tijd zijn mole- culairen samenhang en moet dan weder hersteld worden. Het ware te wenschen, voor het behoud van dien moleculairen samenhang, dat de tem peratuur in de zalen steeds gelijkma tig was, evenals de vochtigheid der lucht. „U kunt thans nagaan, waarom uw ingezonden stuk mij aangenaam aan deed." De hooggeachte schrijver geeft mij toestemming dit zijn geruststellend schrijven publiek te maken. De heer Hopman, dien ik na dien nog sprak, aldus schrijft Dr. Bredius nader, vond natuurlijk de copaiva- overstrooming ook hoogst onverstan dig, maar licht herstelbaar GYMNASTIEK EN MUZIEK. Naar wij vernemen, zal de Christe lijke Gymnastiek-Veareeniging Kracht en Vriendschap, directeur de heer A. J. Meijerink, in de tweede helft van December in het Brongebouw hare eerste uitvoering geven in combinatie met de Christelijke Muziek-Vereeni- ging „Kunst na Arbeid". (Afd. v. d. Haarl. Jongel. Ver.) Rechtszaken. Mr. W. H. van Nes van Meerkerk, alhier, komt voor op de voordracht ter vervulling van de vacature van raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. De lijst van aanbeveling luidt »n zijn geheel Mr. P. C. Klaasesz Mr. C. W. Maris, en Mr. W. H. van Nes van Meerkerk, allen rechter in de arrondissements rechtbank, de beide eersten te Arn hem. CONCERT-PACI. Er waren het wordt vervelend: het telkens weer te moeten schrijven' maar weinig menschen naar „De Kroon" getrokken om het concert van I Maestro Mario Paci (klaviervirtuoos uit Rome) en Mad. EUsabeth Paci (zangeres) bij te wonen. Het was wel een interessante avond. Het vocale gedeelte van het program ma wil ik daarlaten. De zangeres had bij het laatste concert in „Dili- gentia" te 's-Gravenhage een zware verkoudheid opgedaan zoodat zij maar aarzelend kon besluiten heden avond haar medewerking te geven. Met waardeering van hare welwil lendheid, meen ik toch dat zij, in al ler belang, zich liever dezen avond had moeten sparen. Niet enkel im mers miste de zangeres de vrije be schikking over haar stem, maar deze i indispontie scheen haar ook te belet- i ten ons iets te doen meevoelen van het bijzonder karakter der gezongen liederen. Niettemin toonde het pu bliek zich jegens haar pogen zeer welwillend" geslemd, en gaf haar, na haai' laatste optreden, zelfs de eer eener terugroeping. Maestro Paci daarentegen heeft ons veel doen genieten. Hij mag zich met alle recht „klaviervirtuoos" noemen. Dit toonde bij al aanstonds in de uiterst klare, zeer welluidcnde,>vooa-- dracht dér Sonate op. 31, No. 2 van Beethoven, waarvan vooral het be- vallig-bewegelijke Rondo meesterlijk werd gespeeld. Ook in de Es-dur-Pré- lude van Chopin met een hoogst ef fectvol crescendo in het middenge deelte en het Scherzo III (op. 39), toonde hij prachtige pianistische ei genschappen. Hot gebruik dat hij van het pedaal weet te maken vind ik bepaald bui tengewoon mooi. Van deze kunst die maar al te dikwijls als 'n min of meer onbeduidend onderdeel der kla vierbehandeling wordt beschouwd gaf hij een fraaie proeve o.a. In de tweede der „Deux Légendes" van Liszt. De energieke kracht waarmede hij ons in stijgende en dalende chromatische basgangen het gerol der golven als 't ware aanschouwe lijk maakte, moge op den duur het oor wat hebben vermoeid de wel luidendheid bleef onder alle omstan digheden behouden, en de meest ge weldige krachtontwikkeling ontaard de nooit in brutale hardheid Zooals hij mij, na de kennismaking van gis teravond, voorkomt, is Maestra Mario Paci een pianist, wiens spel mis schien nooit sterk zal ontroeren, maar die toch in alles blijk geeft van een fijn beschaafde muzikale natuur, een sterk ontwikkelden zin voor het schoone: in klank, in verloop en ver vloeiing van melodische lijnen, in dy namische tegenstelling enz. en een zeer aanzienlijke mate van technisch kunnen. Do toehoorders toonden zich voor het ontvangen kunstgenot niet on dankbaar. Behalve de hoorbare hul debetuigingen gewerd den concertge ver ook een zichtbare, in den vorm van een fraaie bloemenmand. PHILIP LOOTS. Naai- wij vernemen heeft zich hier ter stede een comité gevormd, dat ter eere van den kunstenaar Leander Schlegel een concert wil organisee- ren, waarop uitsluitend Schlegels composition zullen worden uitge voerd. Reeds zijn onderhandelingen aan geknoopt met eerste kunstenaars, zoo dat ons een uitstekende uitvoering te wachten staat. Het Comité is samengesteld als volgt: Jhr. Mr. F. W. van Styrum, voorzitter; Fr. de Witt Huberts, secre taris; O. D. Emrik, penningmeester; Mr. N. G. Cnoop Koop mans, G. B. Crommelin, Mr. Th. de Haan Hugen- holtz, Mr. H. Ph. H Hooft, Mr. W. Jager Gerlihgs, F. M. Bar. van Lyn- den, Jlir. Ch. v. <L Poll, Mr. C. M. Rasch, J. C. Tadema en Jhr. F. Te- dlng van Berkhout Het concert zal plaats hebben in Januari a.s. Wij twijfelen niet of het Haarlem- sche publiek zal door een talrijke op komst aan zijn talentvollen stadge noot de eer bewijzen, die hem In het buitenland reeds zoo dikwlils ten deel viel. PRIJSVRAAG. Op verzoek van den raad van be heer der naamlooze vennootschap Binnenlandsche Exploitatie-maatsch. van onroerende goederen te Haarlem heeft het bestuyr der afd. Haarlem en omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst een prijs, vraag uitgeschreven. De opgave is de ze Het maken van een ontwerp voor «ie verdeeliug in bouwterreinen van de bouwblokken, die door de uitbrei dingsplannen zijn aangegeven op de gronden der exploitatie-maatschappij van onroerende goederen te Haarlem, gelegen ten deele onder de gemeente Haarlem, ten deele onder de gemeen te BloemendaaL Bij het ontwerpen dient er rekening mede gehouden te worden, dat de huurwaarde van elk te bouwen per ceel in geen geval lager mag zijn dan ƒ400. Ook mogen geen perceelen ge bouwd worden met woningen, bestemd voor meer dan twee gezinnen. De jury bestaat uit de heeren H. P. Ber- lage Nzn., architect te Amsterdam, A. Salm G.B.zn., architect te Amster dam, en J. Verheul Dzn., architect te Rotterdam. De volgende prijzen worden uitge loofd een eerste prijs van 1000 en een tweede prijs van ƒ500. De inzendingen moeten uiterlijk 1 April 1910 ingezonden zijn bij den se cretaris van de afdeeling Haarlemen omstreken van de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst, den heer J. W. G. Droste, Ged. Oude Gracht 16 te Haarlem. De volledig bekroonde ontwerpen en die, waarvan de ontwer pers een hun toegekende premie heb ben aanvaard, worden het eigendom van de Binnenlandsche Exploitatie- maatschappij van onroerende goede ren. De maatschappij neemt niet de verplichting op zich, dat het met den eersten prijs bekroond ontwerp, door haartgeheel zal worden gevolgd. De maatschappij tot bevordering der bouwkunst heeft het recht de ingezon den ontwerpen publiek ten toon te stellen. ZIEKENVERPLEGING EN ZUIGELINGENBESCHERMING. Onder presidium van dr. H. L. van Linden van den Heuvell hield de af deeling Haarlem en omstreken van den Nederlandschen Bond voor Zie kenverpleging Vrijdagavond in de bo venzaal van De Kroon een algemeene vergadering. De voorzitter deelde, na goedkeu ring der notulen, mede, dat een ver zoek om financieelen steun van het Rusthuis was ingekomen. Er is een kastekort van ƒ600. De voorzitter stel de voor, een tegemoetkoming van 50 toe te staan, welk voorstel bij accla matie aangenomen werd. In de plaats van inej. L. J. Meteler- kamp, periodiek aftredend bestuurs lid, werd gekozen zuster G. van San ten. Namens de afdeeling zegde de voor zitter mej. Met.elerkamp dank, voor al wat zij voor den bloei der afdeeling gedaan had. Hierna werden 11 candidaat-leden als lid toegelaten. Uit het verslag van mevr. E. Si mon v. d. Aa bleek, dat de financiën der af<L in goeden toestand vexkeeren. Hierna hield dr. C. Gorter, privaat docent in de kinderziekten te Leiden, een lezing over de middelen ter voor koming der liooge zuigelingensterfte. Spreker schreef deze vooral toe aan de fleschvoeding. De borstvoeding, was volgens spreker, ver boven de an dere te verkiezen. Toch is er een da ling in de sterfte merkbaar. Te Leiden stierven van 18811885 van de 100 kin deren 22.1 van 1886—189U 19,3 van 1891—1895 17,5%. van 1896—1900 14,3 van 1901-1905 12,8 Met Duitschland vergeleken zijn deze cij fers nog gunstig. Ais bestrijdings middelen wees spreker aan er bij de moeders op aan te dringen, dat zij hun kinderen zelf voeden. Ook de op lichting van een consultatiebureau voor zuigelingen en z.g. moederscho ten. Een dankbaar applaus beloonde spreker voor zijn boeiende voor dracht. Metaa Ibe werkers. De afdeeling Haarlem A. N. M. B. besloot in haar Vrijdagavond gehou den vergadering 2.50 uit te trekken voor hot Lighalfonds. Nat. Bloementent oonstel- ling. Voor deze In 1910 alhier te houden tentoonstelling zijn nog beschikbaar gesteld: door de gemeente Boskoop een eereprijs tot een bedrag van 100 door den heer Jhr. G. S. ~Boxeel te Wijk aan Duin. een eereprijs tot een bedrag van ƒ100. Gouden medaille door mevrouw de wed. J. J. v. d. Vliet Borski, twee stuks, en door de hee ren M. Koster en Zonen te Boskoop. Voorts een verguld-zilveren medaille door de afd. Voorhout der vereeniging voor bloembollencultuur en twee" zil veren medailles door Mr. A. A. Pélé- rin te Haarlem. STUKKEN VAN DEN RAAD. REGENTEN ST. EL1SABETHS- GASTHU1S. Ter vervulling van de vacature, die in het college van regenten van het St. Elisabeths Gasthuis zal ontstaan door het periodiek aftreden van Mr. W. A. Thóne, op 31 December a.s., is de volgende aanbeveling opgemaakt le. Mr. W. A. Thöne. 2e. Mr. S. H. Vening Meinesz. HOOFDOPZICHTER BOUW- EN WONINGTOEZICHT. B. en W. hebben de volgende lijst van aanbeveling opgemaakt ter be noeming van een hoofdopzichter, be last met het bouw- en woningtoezicht, op een jaai"wedde van 2700 1. D. A. Willemse, inspecteur bij de bouwDolitie te Zwolle. 2. J. H. Schaad, inspecteur van het bouw- en woningtoezicht te Delft. 3. H. Rauch, hoofdopzichter bij het bouw- en woningtoezicht te Nijme gen. COMMISSIE VAN TOE ZICHT M. O. De plaatselijke commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs alhier, heeft de volgende dubbeltallen opgemaakt, ter voorziening in de va catures, welke in hare commissie zul len ontstaan door periodieke aftre ding met 31 December. Ter vervanging van den heer J. van den Ban 1. de heer J. J. Beynes. 2. de heer J. M. L. C. Kersten. Ter vervanging van den heer J. L. E. I. Breda Kleyuenberg 1. de heer P. H. van der Ley. 2. de heer H. Bussemaker. Ter vervanging vau den heer Vin cent Loosjes, die ontslag heeft ge vraagd wegens zijne benoeming tot wethouder 1. Mr. J. Dijckmeester. 2. Mr. F. W. Wttewaal. Geen cholera. Uit 't bacteriologisch onderzoek blijkt, dat cle veronderstelling van den geneesheer van 't St. Elisabeths Gasthuis, dat de ziekte van den schoenmaker P. F. de Nijs, Zuid Pol derstraat 68, geen cholera is, juist was. 't Bacteriologisch onderzoek toch heeft een negatief resultaat op geleverd. Baden. In het douchebadhuis aan het Leid- scheplein zijn in de afgeloopeu week 814 baden genomen; in dat aan den Koudenhorn 637. Schadevergoed ing. De Amsterdamsche Rechtbank heert schadevergoeding toegekend, het bo- drag op te maken bij staat, aan den melkslïjter Bogaard uit Haarlemmer meer, wiens paard en wagen het vo rig jaar door de E. N. E. T. omgewor pen en beschadigd werden. Commissie Sted. Museum. Naar wij vernemen, is de herbenoe ming van Jhr. Ch. F. van de Poll tot lid van de commissie van toezicht op het Stedelijk Museum, door dezer, aangenomen. Diefstal. Van cüen diefstal, door brand ge volgd in de glasfabriek van de firma Sabelis en Co. aan 't Spaame valt nog te vermelden, dat een pet gevon den is, niet toebehoorende aan het personeel. Vermoedelijk kan deze vondst bij 't onderzoek der politie van belang zijn. Militaire Zaken. Gisterenavond werd door den kapi tein M. Belzer voor alle korporaals en soldaten van het 10e regiment infan terie alhier in garnizoen, eene voor dracht gehoudeu over „de verhouding van het leger en den Staat in Neder land voorheen en thans". De korporaal Heytmeijer, van het 10e regiment infanterie alhier, is be vorderd tot korporaal-fourier bij het 4e bataljon van het korps te Haar lem. Gemeenteraad. Woensdag vergadert de gemeente raad wederom des middags te half twee. Museum v. Kunstnijverheid. Zondag a. s. zal voor het laatst de verzameling afbeeldingen, betrekking hebbende op de Italiaansche renais sance, te bezichtigen zijn. De volgende week zal een reeks af beeldingen in verband met Oostersche borduurwerken ten toon gesteld wor den. Zondag is de toegang kosteloos. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstrekee BENNEBROEK. Door Ds. J. A. Gerth van Wijk zal n de volgende week voor de Chiste- lijke Jongelingsvereeniging alhier eene voordracht worden gehouden. Het onderwerp luidt„Iets over de Nederlandsche kerken tijdens do Her vorming". HEEMSTEDE. Tentoonstelling van de Plulmvoe- vereeniging De Eendracht. Hedenmiddag is door den heer A". P. v. d. Linden, voorzitter der Heera- steedsche pluiraveevereeniging „De Eendracht", geopend de 1ste provin ciale tentoonstelling dier jonge veree niging, in de groote zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw. Ingekomen zijn mooie collecties hoenders en konijnen, eenige post en sierduiven, een aardige inzending Inlandsche zangvogels en een zeer mooie collectie zaden (hoender-, ko nijnen- en vogelvoer). Onder de hoenders, meest alle jon ge kippen en hanen, zijn du. Ply mouth Rocks het talrijkst, bijzonder mooie exemplaren zijn daarvan aan wezig, verder ziet men er mooiu too rnen Wit-Wya.ndotlcn, Wit- en Pa trijs Leghorns, Buff Orpingtons, ter wijl onder de losse exemplaren ei.kc- le ongewone soorten voorkwamen. De eereprijs voor de grootste inzending hoenders, 10, aangeboden door den heer J. T. Cremer uit Santpoort, !s behaald door den heer J. van Don selaar uit Heemstede. Talrijker dan het hoenderras is het konijnenras vertegenwoordigd, meu ziet vooral vele Lotharingere, waar onder zeer mooie en zware. Ook vele Vlaamsche reuzen ziju ingezonden, terwijl het Hollandsche konijn ook in groote getale aanwezig is. Natuur lijk vindt men weer enkele zeldzame exemplaren. De eereprijs voor de grootste inzending konijnen, 10, aangeboden door het gemeentebe- sluur, is behaald door den heer J. A, Bruigom, uit Haarlem. De postduiven, allen bekroond, zïjd afkomstig van den heer D. de Gcua uit Haarlem. De collectie zaden is van den heer J. Visser te Heemstede. Als keurmeester voor de konijnen treedt op de heer J. A. C. v. d. Ilorsl uit Utrecht, voor de hoenders de lieer G. Muis uit Amersfoort, terwijl de heer F. Ilecknian uit Bloemenda.il de postduiven heeft onderzocht De ten toonstelling is een bezoek wèl waard VELSEN. De heer J. H. Apetz is bonoemd tot onderwijzer aan een openbare school te Rotterdam HOUTRIJK EN POI.ANEN. Bij de Ned. Herv. gemeente alliie* zijn herkozen tot kerkvoogd de heer J. Scharrighuisen en tot notabel de heer L. J. Bouwcns. IJMUIDEN. Alhier circuleert een adres aan Ge deputeerde Staten om niet to void >en aan het verzoek, destijds gedaan d->or een groot aantal ingezetenen, om IJ- rnuiden van 'eisen los te maken on toi zelfstandige gemeente te verheffen. Adressanten in eenen. dat de bloei en krachtige ontwikkeling van 13mui- den der laatste jaren te danken is aan de visscherij, die op zichzelf te weinig waarborgen van zekerheid biedt, om daarop tot een zoo ingrijpende veran dering over te gaan. Dit komt onzen correspondent, naar hij schrijft, eenigszins vreemd voor, daar de regeering o. m. toch jaarlijks tonnen gouds uitgeeft voor de vis- schershaven en het visscherijbedrijf. Beslag. Het beslag van 50.000 gulden, dat op het stoomschip Laboremus was ge legd, wegens het aanvaren van het stoomschip Willy, is gisterenavond na cautiestelling opgeheven. Op het Engolsche vieschersvaartuig Mizpah, dat door d© sleepboot Visch- ploeg van hot strand tusschen de pieren werd getrokken, is voor 900 gld. beslag gelegd. De heer J. Bottemanne, directeur der visschershaven komt, volgëha 'b Hbld., ernstig in aanmerking voor do benoeming tot hoofd der inspectlo' over do visscherij.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1