NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 27e Jaargug. Mo. 8120 Versc&ïjnt dagetljka, Dehafve op Zon- on Feestdagen. MAANDAG 13 DSCBMBE* 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT ENT I fi Ni per drib jbaandbni Van 1—5 regels 50 Cis.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arronfeecu»! Voor Haarlem 1-28 Haarlem van 1—5 regels r t—elke regel meer /0.4uReclames Si Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B| Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingi Franco per post door Nederland 1-65 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant oSaSusbeert ZcSpbtaiJ, voor Haaiiem' 037$ Redactie ea Administratie! Groote Hoirtstraal 5e omstreken en franco per post „0*5 Intercommunaal Telefooanammer der Redactie 600 eader Administratie 724. fgtgavo der Vennootscfiap Lonrens Custer. Directeur J. 0. PEERE8Ü0EDrukkerij! Zolder Bnitenspaarae 6. Teletoonnnmmer 122. Toi de plaatsing van advertentien en reclames van buiten hei Arrondissement Haarlem in dit blad fs uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlaodsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warraoe8straat 76—78, Amsterdam. Telephoon lnterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DINSDAG 14 DECEMBER 1909. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. De Kroon: 3e Liederenavond Geraird Zalsman, 8 uur. Soc. Vereeniging: Concert Doops- ïzind Zangkoor, 8 uur. Sint Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: Over het geheim der heilige Drieëenheid. Velsen: Raadsvergadering, 10 uirr. Begrafenis Dr. M. Greshotf. Een dringend telegram Zaterdag middag te ongeveer kwart vóór twee rn in het telegraafkantoor Balistraat in Den Haag aangeboden heeft niet minder dan vijf kwartier noodig ge had om van daar naar hier te ko men. Door deze groote verlraging kwam het verslag der begrafenis te laat in ons bezit om nog in de courant opge nomen te kunnen worden. Te kwart over eenen kwam de lijk stoet op het kerkhof. Daar waren nog ■aanwezig afgevaardigden van den Anti-Suikeraccijnsbond, de Maat schappij voor Pharmacie, het Phar- maceutisch Weekblad, het Suikersyn- dicaat op Javu, do koloniale afdeeiing der Brusselsche tentoonstelling, het weekblad „Indische Mercuur", de Vereeniging voor Urologische ten toonstellingen, de Surinaamsche Rank. Kransen waren er nog van den Anti- Suikeraccijnsbond en de „Indische Mercuur".De heer Enschedé, spre kende namens het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid, ge waagde er van, hoe de heer Greslioff. in de ruim 14 jaren, die hij verbonden was aan het Koloniaal Museum, al zijn kennis en werkkracht, al zijn liefde aan de instelling verpand had, zelfs zijn leven er voor veil gehad had. Het Koloniaal Museum noemde spr. een kostbare schat voor de Maatschappij van Nijverheid. In Dr. Grcshoff vond zij een goeden schatbe waarder. Zijn naatn zal bij de namen, die aan 't Museum verbonden zijn, blij ven voortleven. De heer P. J. van Hou ten sprak namens de Commissie van toezicht op het Museum. Na het op treden van den onvergetelijken Van Eed en heeft Dr. Grcshoff door groote kunde, onuitputtelijken ijver en prac tise hen blik het Museum opgewerkt tot een stichting die een wereldver maardheid verwierf, ondanks de be scheiden middelen, die ten dienste stonden. Groot is 't verlies! Velen in den lande treuren, zei spreker, en de wetenschap heeft veel in hem verlo ren. Spreker huldigde zijn enthou siasme voor alles wat schoon, goed en waar was. Het veege leven werd afge sneden, doch zijn werken blijven. Maurita Gresboff, aldus eindigde spr. uw werken blijven voortleven, daar door hebt gij de onsterfelijkheid ver worven. Do heer R. Luyten herinnerde aan Dr. Greshoffs aandeel in de oprich ting en zijn werkzaamheid voor de Nederland se he Natuurhistorische ver eeniging en haar biologische tentoon stellingen. Spr. gedacht ook het ver lies, dat de afdeeiing Haarlem dier vereeniging leed. Mr. Tjeenk Willink huldigde den overledene voor zijn aandeel in het openbaar leven te Haarlem. In de commissie voor Middelbaar en Lager Onderwijs had hij vele jaren zitting. De Technische Boekerij gaf wijding aan 't leven van duizend eenvoudi; nij veren. Voorts herdacht spr. Dr. Greshoffs lezingen in Weten en Wer ken voor de kleine luyden. Uit naam van de duizenden, die Dr. Gresboff in Haarlem aan zich verplichtte, ver zekerde spr., dat bij dezen Greshoffs nagedachtenis in sympathie zal blij ven voortleven. Dr. Udo de Haes, sprekende namens het personeel Koloniaal Museum, schetste de verslagenheid, die het personeel overviel, toen de doodstij ding vernomen werd. Zijn geest zal echter in het Koloniaal Museum blij ven voortleven. Verder herdachten de heeren Craandijk, vennoot yan de Pinna De Bussy, uitgever van de „In dische Mercuur", zijn medewerking aan dit weekblad. Voorts sproken nog de heeren Ruys, voorzitter van de Ne- derlandsche Mycologische Vereeni ging, R. Noordhoff, schoolhoofd te Amsterdam, over zijn werkzaamheid aan de cursussen voor voortgezet Handelsonderwijs. Een dor familieleden dankte voor de betoonde belangstelling. Een Kunstavond. Zooals uit achterstaande annonce blijkt, krijgen we in Januari een genotvollen avond in den Schouw burg. Vooreerst is daartoe de medewer king verkregen van het Haagsche Tooneelgezelschap „Fritomya", door zijn vroeger en arbeid te Haarlem zoo gunstig bekend. We herinneren er slechts aan, dat deze uitgelezen schare met hare vertolking van het nooit verouderde De Familie Stastok, dat ook ditmaal zal worden opge voerd, in den nationalen wedstrijd van het vorige jaar den eersten prijs behaalde. Dat men hier met „dilettanten' niet met beroepsacteurs te maken heeft, is eigenlijk slechts merkbaar aan het onovertroffen gemak, waar mede de spelers zich bewegen, en aan den volmaakt beschaafden toon van hun spel. De fijnproevers op muzikaal gebied zullen dien avond kennis kunnen ma ken met een der juweeltjes van het oud-klassieke Italiaansche repertoire: „La Servante Maitresse" van Pergo- lèse. Deze opera-comique, een twee- akter, gecomponeerd in 1730, werd voor het eerst opgevoerd te Parijs, in 1752, en beleefde aldaar, zoowel als later, in 1862, in het gebouw der Pla ce Boïeldieu, een lange serie van voorstellingen. De titelrol (Zerbine) was het laatst in handen van Mme. Galli-Marie, doch de hooge eischen, welke zoowel vocaal als dramatisch aan de ver tolkster gesteld worden, maakten, dat het werk daarna niet zoo veelvul dig meer ten tooneeie is gebracht, nadat zij, voor wie do rol als geknipt was, haar kunstenaarsloopbaan had geëindigd. Onze welbekende dirigent C. van der Linden deed in den vorigen win ter, in den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam, de geestige muziek herleven, waarbij de titelrol was toe vertrouwd aan onze op muzikaal ge bied zoo bekende stadgenoote, die on der den naam van Mevr. Solina in de keurige opvoeringen der Madame An- got een hoofdaandeel had. Mevr. So lina heeft als steeds genegen om ha re gaven te schenken Yoor een goed doel, zich ook thans weder bereid verklaard, „La Servante Maitresse" ook in Haarlem te zingen. De tweede hoofdrol is in handen van den heer C. van der Ploeg, van de Vlaamsche Opera te Antwerpen; de muzikale leiding berust bij den heer C. van der Linden, terwijl het orkest van Kriens de begeleiding op zich zal nemen. De combinatie belooft veel! Het is raadzaam, zich tijdig van plaatsen te voorzien, waartoe reeds thans de gelegenheid aan den Schouw burg openstaat. Ouderavond. Ouders der oudste leerlingen van openbare lagere scholen in Haarlem en Schoten worden uitgenoodigd een ouderavond hij te wonen op Woensdag a.s. in het lokaal van de Haarlemsche Jongelingsvoreeniging, Lange Marga- rethasfcraat, waar dr. G. A. Ootmar, kinderarts alhier, zal spreken over: Alcohol en besmettelijke ziekten en de heer J. H. Varekamp, onderwijzer te Amsterdam, over: Een belang voor uwe kinderen. Do Halsen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in zijn memorie van ant woord meegedeeld, dat voor een spe ciaal toezien zijnerzijds op de behan deling der Frans Halsschilderijesa te Haarlem, geen aanleiding is.. L e e 1 ij k e v a 1. De dienstbode van een der bewo ners van de Mauritsstraat, had Za terdag, terwijl zij op een trap de gla zen stond te lappen, bet ongeluk ach terover op de steenen te vallen, waar door zij haar arm brak. Na aldaar verbanden te zijn, werd zij per rij tuig naar haar woning gebracht. WOORDEN, WOORDEN, WOORDEN! Geduldig hebben wij gewacht op de b e w ij z e n, die de redacteur van het Bloemendaalsch Weekblad zou geven van zijn beweringen over de vrijspreekomanie van den Haarlemschen kantonrechter. Wel vinden we nu in dat blad het derde artikel onder het opschrift Toe lichting of verdediging, maar die bewijzen treffen we daar in niet aan. Wel hebben we lange beschouwingen gelezen over wat de taak is van justitie, politie en pers de redacte schijnt het nu eenmaal ais haar roeping te beschouwen, uit het landelijke Bloemendaal te decre- teeren, wat andere memschen behoo- ren te doen en te laten, niet als K o- n i n g i n, maar als censor der aarde. Ons is het wel, maar we constatee- ren dan toch even, dat de redactie van het Bloemendaalsch Weekblad geheel en al van haai' eigenlijk on derwerp is afgedwaald, zoodat de zoo fier opgezette campagne in het moeras der algemeenheden smoort. Ons verwondert dat niet, we heb ben niet anders verwacht. Maar roya ler en billijker zou het geweest zijn, indien de redactie haar armoede aan bewijsmateriaal ronduit erkend en toegegeven had, dat zij zich heeft la ten opjagen door een slecht gecontro leerde impuls. MUSEUM VOOR SCHILDERIJEN. Als aanstaand directeur van oins museum voor schilderijen wordit veel genoemd de hoer J. O. Kranig. Bazar. Men deelt ons mede, dat tegen het einde van het volgende jaar een bazar zal worden gehouden ten behoeve van de Groen van Prinsteretrschool. J u b i 1 Den 29en December zal de heer H. H. J. Rikkers 25 jaar aan de zeepfa briek «„Het Klaverblad" alhier, werk zaam zijn. Het zal hem op dezen dag waar schijnlijk niet aan belangstelling ont breken.. STAATSCOMMISSIE WERK LOOSHEID. Do heer J. Gerritsz. leer aai' in de Staatswetenschap po ti alhier, is be noemd tot adjunctsecretaris ip de bij Koninklijk besluit van 30 Juli inge stelde Staatscommissie. Vorder zijn benoemd: mr. J. C. Brons, adv. en proc. te Rotterdam; jhr. mr .H. La- man Trip, adv. en proc. te 's-Graven- hage; M. P. Rooseboom te 's-Gnaven- hage; mr. A. Sikkel, adv. en prov. te 's-Gravenhage; J. A. Veraart te Am sterdam; mr. J. A. de Visser te 's-Gra venhage en mr. W. C. Wendelaar, adv. en proc. te 's-Gravenhage. Debatavond. Dr. de Hartog, predikant te Heem stede en de beer F. Domela Nieuwen- huis van Hilversum zullen een open baar debat houden over het onder werp De Godsdienst, gehandhaafd door de wetenschap. Bijzonderheden vindt men in de ad vertenties, die in volgende nummers der courant zullen voorkomen. DeheerP. H. Hugenholtz, oud-voorganger der Vrije gemeente te Amsterdam, zal zich binnenkort te Haarlem vestigen. Zijn gezondheids toestand is veel verbeterd. A anbouding. Door de recherche zijn aangehou den de inbrekers, bij de firma Sabelis en Co., glasfabrikanten, aan bet Spaarne, zijnde de 11-jarige knapen E. en B., beiden alhier woonachtig, die de inbraak en diefstal van het rijw'el en schildersdiamanten heb ben bekend. Van het stichten van brand zeggen zij niets te weten. Al het gestolen© is door de politie opgespoord en in beslag genomen. Na verhoor en proces-verbaal zijn de ze veelbelovende knapen aan hunne ouders overgegeven. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). BLOEMENDAAL. Wegverbr ceding.. Men heeft een aanvang gemaakt met het wegruimen van den stal op den hoek van de Kleverlaan, zoodat de weg daar spoedig verbreed zal kunnen worden en de gevaarlijke hoek verdwijnen zal SCHOTEN. Vaccinatie. Woensdag 15 Dec. zal door dr. Schuilenburgb in de school in de Soendastraat, n.m. te 11/2 uur gratis vaccinatie gehouden worden. HEEMSTEDE. Waterleiding. De overeenkomst betreffende de duinwaterlevering door Amsterdam aan deze gemeente is tot stand geko men. De hoofdleiding der werkzaam heden voor den watertoren en leiding i6 opgedragen aan den inge nieur, den beer J. van Hasselt te Am sterdam met medewerking van den heer Jhr. A. Holmberg de Beckfelt, ingenieur aldaar. HAARLEMMERMEER. Het postkantoor te Hoofddorp zal warden afgebroken, om voor een grooter plaats te maken. Het kantoor zal tijdelijk worden gevestigd in de vroegere Bijz. School. De burgemeester van Haarlemmer meer, mr. A. Slob, thans wonende te Heemstede, laat in het voorjaar een groot heerenhuis met koetshuis enz. aan den Kruisweg nabij Hoofddorp bouwen. De aanbesteding zal In Maart plaats hebben. HALFWEG. Tot kosteres bij de Ned. Herv. Ge meente alhier is benoemd M. van Aalst wed. P. van Zonen, alhier. SLOTERDIJK. De gemeente-veldwachter Rippen had bij zijn nachtdienst het ongeluk, dat zijn rijwiel op de brug slipte, waardoor hij viel en zijn rechterbeen zoodanig kneusde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. VELSEN.- TOEGELATEN ALS RAADSLEDEN. De Raad van State heeft, naar De Tel. verneemt, het besluit van den ge meenteraad van Velsen, om drie raadsleden als zoodanig niet toe te Laten, ongeldig verklaard. ZANDVOORT. Tot agent van politie alhier is door den burgemeester benoemd S. Burrij te Haarlem. In de concertzaal van café Zomer- lust werd Zaterdagavond door de re derijkerskamer Saridevoerde een uit voering gegeven. Behalve eenige zang- en muzieknummers, die goed voldeden, werden nog ten beste ge geven het blijspel in één bedrijf „Haar Luitenant", van J. Th. Heins, en de dramatische klucht in één be drijf, van Justus van Maurik, geti teld „de Buren'Beide stukken ver wierven veel applaus. Een bal besloot den avond. Mej. H. J. W. Krijgsman, onderwij zeres aan school A is op haar verzoek eervol ontslagen. Bij de openbare aanbesteding voor drukwerk, schoolbehoeften enz., was ingeschreven als volgt Voor perceel 1 der te leveren druk werken enz., ten dienste der secreta rie, door de Haarlemsche Drukkers en Uitgevers-maatschappij voorheen Gebr. Nobeis te Haarlem, voor ƒ385.09, U. P. M. Verlinden le Bergen op Zoom voor ƒ339, Wed. G. M. Marckel- bach te Bussuin voor ƒ314.20, de Eer ste Nederlandsche Boek-, Courant- en Administratie-drukkerij te lsselstein voor 312, P. Saaf te Zandvoort voor 298.88, W. Gertenbach te Zandvoort voor 282.63 en J. Pekelharing te Zaltd3ommel voor ƒ241.44, behalve de begrooting en memorie yan toelich ting. Voor perceel II der te leveren druk werken ten dienste der kiesverrich- tingen en kiezerslijsten, door W. Ger tenbach te Zandvoort voor ƒ62, de Haarlemsche Drukkers- en Uitgevers maatschappij voorheen Gebr. Nobels te Haarlem voor 54.85, Wed. G. M. Marckelbach te Bussum voor 34. De Eerste Nederlandsche Boek-, Courant- en Administratie-drukkerij te IJsselstein voor ƒ30.10, P. Saaf te Zandvoort voor ƒ29.75, H. P. M. Ver linden te Bergen op Zoom voor ƒ28, en J. Pekelharing te ZalBommel voor 26.75. Voor de leverantie van schoolbehoef ten, leermiddelen, enz., door P. Saai te Zandvoort voor 379.181/2. Voor de nuttige handwerken, voor f 163.42 door de wed. W. Stoutenbeek te Beverwijk, voor 163, J. H. Webber te ZandvoorL TWEEDE KAMER. BINNENLANDSCHE ZAKEN. De memorie van antwoord van den minister van Binnenlandsche Zaken over de begrooting van zijn departe ment. is verschenen. De voornaam ste mededeelingen daarin voorkomen de zijn de volgende De houding van enkele onderwij zers geeft nog geen recht tot een af keurend oordeel over de openbare onderwijzers in het algemeen. Bij de Juliana-feesten is gebleken, dat de meerderheid der onderwijzers niet deelt in de met bovengemelden eer- in ed strijdige meeningen. Optreden ten deze blijve aan het schooltoezicht en de gemeentebestu ren. Voor verbetering van het gesticht te Medemblik wordt 100,000 aange vraagd, omdat onder de bestaande omstandieheden, verbouwing de voor keur verdient boven de oprichting van een geheel nieuw gesticht, wes halve de daarvan afhankelijk uitge trokken gelden van de begrooting ver vallen. Een regeling van den melkverkoop is nog in studie. Regeling van het verlof van onder wijzers voor vervulling van militie- plichten zal worden overwogen. Voor een speciaal toezien zijner zijds op de behandeling der Frans Hals-schilderijen te Haarlem is geen aanleiding. TREKHONDEN. Van verschillende zijden werd inde afdeelingen der Tweode Kamer de re geering dank en hulde gebracht voor de indiening van het ontwerp hou dende wettelijke bepalingen betref fende het gebruik van trekhonden. Wel meenden sommige leden dat met strengere toepassing van art. 455 Strafwetboek voor een groot deel wa- re te bereiken wat dit wetsvoorstel ten doel heeft en vreesden zij, dat de be palingen van dat artikel in den vervol ge minder toepassing zullen vinden, zoo echter uitgebreidere voorschriften met beter resultaat zouden medehel pen om het te bestrijden euvel te doen verdwijnen, althans merkbaar te be spreken, wilden zij hun steun niet onthouden. Meerdere leden konden de meening der regeering, dat geen vol strekt verbod van trekhouden te ge bruiken behoort te worden gesteld, niet deelen. „SONNF.VANCK". De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan het gemeentebestuur van Harderwijk bericht, dat hij tot zijn leedwezen moet afzien van den aankoop van een stuk gemeentegrond dat bedoeld was als terrein voor den bouw van een nieuw Rijkskrankzin- nigengestlcht.. De minister heeft met Ged. Staten van Noord-Holland een zoodanige regeling getroffen, dat in het gesticht te Castricum vele rijks- patiënten kunnen ondergebracht wor den, en dit ook In de toekomst door vergrooting van dat gesticht zal kruinen geschieden. Deze tijding zal ongetwijfeld met verheuging ontvangen zijn door be- stuurderen van het Chr .Sanatorium „Sonnevanck" bij Harderwijk. Im mers was men aan die zijde zeer be zorgd over de komst van een krank zinnigengesticht, dat geplaatst zou worden zeer nabij het Sanatorium, en waarvan men vreesde, zegt de Ned., dat de verpleging daar zou ge meden worden. NEDERLANDSCHE ZIONISTENBOND. Den 16den Januari e.k. houdt de Nederlandsche Zionistenbond te Arn hem, een buitengewone algemeene vergadering. NATIONALE VEREENIGING TEGEN WERKLOOSHEID. Zaterdagmiddag werd te Amsterdam de vergadering dezer vereeniging ge houden. Als gprekers traden op de heeren J. W. Jurrema van Amsterdam over „de praktijk der werkloozenon- dersteuning", mr. H. Th. Gerlings, van Utrecht over de werking van de Utrechtsche werkloozencommissie, J. Gerritsz van Haarlem, over de werk- loosheidhestrijding te Haarlem (da stellingen van den heer Gerritsz heb ben we reeds in het nummer van Vrij dag meegedeeld), J. G. Kruys van 's-Gravenhage, over het Haagsche ge meentelijk werkloozenfonds, en F. v. d. Wal van 's-Gravenhage, over het zelfde onderwerp, Over de verschillende referaten werd gediscussieerd. De heer Kleynenberg uil Haarlem keurde de wijze van uitkeering van sommige werkloozencom'té's af. Een werklooze, die geen arbeid heeft, be hoort zijn uitkeering te krijgen. In krachtige vakorganisatie ziet spreker een belangrijke factor ten goede. Werkloosheid blijft er altijd, b.v. sei zoenwerkloosheid. Verzekering is één middel, een tweede ligt in de houding der patroons. Sprker kent een pa- troon? die in het arbeidscontract de bepaling heeft opgenomen van twee weken opzeggen, daarna vier weken vol loon en een half jaar half loon Zoo worden de arbeiders door de werkloosheid hoen geholpen. (Ap plaus). BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. De volgende motie is aangenomen De Christ-Hist. Unie, afdeeiing Am sterdam de Katholieke Kiesvereeni- ging te Amsterdam en de Bond van Auti-Rev. Kiesver. „Nederland en Oranje" te Amsterdam in gezamen lijke vergadering bijeengekomen, naar aanleiding van de ontslag-aan vrage van mr. W. F. van Leeuwen als burgemeester van Amsterdam betuigen bij dezen hunne warme hulde en dankbaarheid voor de groo te energie, het zaakkundig beleid en de onafgebroken toewijding, waar mede mr. Van Leeuwen gedurende een reeks van jaren de hooidstad: heeft bestuurd en hare welvaart heeft bevorderd spreken den oprechten wensch uit, dat de burgemeester in de hem van zoo vele zijden door de burgerij be toonde onmiskenbare sympathie aan leiding moge vinden alsnog op dit besluit terug te komen hopen, dat de burgerij in het ge beurde een nieuwe aansporing zal vinden om, zooveel van haar afhangt den burgemeester van Amsterdam bij de vervulling van zijn zware taak te steunen, door mannen naar den Raad te zenden met wie hij vrucht baar kan samenwerken tot den bloe> van de hoofdstad, en besluiten deze motie ton spoedig ste ter kennisse van burgemeester Van Leeuwen te brengen. LEVENSGEVAARLIJKE MISHANDELING. Naar de gevangenis te Roermond zijn overgebracht de gebroeders Van R., uit Horst, die verdacht worden Zondagavond zekeren P. G., uit Bie- rik te Vóór-Amerika (Horst), met mes. stelten levensgevaarlijk to hebben verwond. G., metselaar van beroep, was dien dag in gezelschap van zijn zwager, uaar Horst geweest. Toen zij 's avonds huiswaarts keerden, wer den zij onverhoeds aangevallen. Do zwager sloeg op de vlucht, en G. be kwam verschillende messteken. Een dor steken moet de longen getroffen hebben. De toestand van G. is zeer ernstig. VROUWENKIERECHT. Zaterdag werd te Zwolle de 16e al gemeene vergadering van de Veree niging voor Vrouwenkiesrecht door mevr. Aletta H. Jacobs met een kort woord geopend, waarbij zij er op wees, dat van de regeering, die thans op het kussen zit, niet veel voor vrou wenkiesrecht is te verwachten. Ook op den steun van de mannen, die zich vóór het vrouwenkiesrecht verklaren moet niet te veel worden gerekend. Zelf inoet de vereeniging krachtig werkzaam zijn en daarom is het zoo aangenaam te kunnen vermelden, dat het ledental zoo enorm is vooruitge gaan en dat met de jongste verkiezin gen voor de Tweede Kamer zoo krach tig propaganda is gemaakt. Uit het jaarverslag van de secreta resse blijkt, dat de vereeniging thans heeft 83 afdeelingen met 7500 leden, zoodat over liet afgeloopen jaar 33 nieuwe afdeelingen waren opge richt met een totaal van 2000 leden. Tot leden van het Nationaal Comi té voor Intern, belangen in den we reldbond voor vrouwenkiesrecht wer den gekozen mevr. Rutgers—Hoitsc- ma, dr. Mia Boissevain, dr. Aletta II. Jacobs, mej. J. Lanschot Hubrecht, mevr. Goudsmit—Goudsmit, mevr. Drucker, mevr. mr. Bakker—Van Bosse, mevr. VershiysPoelman, mej. C. Groot, mej. E. Bergsma, mej., Elise Ilaighton en mevr. C. Kehrer— Stuart. De volgende zomervergadering znl worden gehouden te Middelburg en de jaarvergadering te Leiden. Het bedrag door de afdeelingen aan het hoofdbestuur af te dragen werd bepaald op ƒ0.50 per lid. Een voorstel om de afdeelingen beneden de 100 le den vrij t.e laten met 0.25 per lid! werd met groote meerderheid verwor* pen. Door mevrouw Rutgers—Hoitsemd werd een adres voorgelezen, hetwelk aan Hare Majesteit de Koningin zal worden aangeboden op later te bepa len tijd, ingevolge het besluit van-het Intern. Congres van Vrouwenkies recht te Londen. Aan het slot zal het adres zich tot Hare Majesteit richten met het ver zoek spoedig een voorstel tot grond wetsherziening en kieswetswijziging, beoogend de Invoering van vrouwen kiesrecht, aan de Tweede Kamer te zenden, opdat er voortaan bij de sa menstelling der wetten, tot heil van ons allen, mannen en vrouwen, ook rekening gehouden moge worden met de zedelijkheidsbegrippen en do rechtsovertuiging van de vrouwelijke helft van het Nederlandsche volk.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1