HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Onze Lachhoek MAANDAG 13 DECEMBER 1909 BiUtenleiidsch Overzicht Nog ©en maand en de kiezers in Engeland moeten aan de stembus be slissen, of ze de tegenwoordige regee- j'ing willen behouden, of een nieuw ministerie en nieuwe wetten verlan gen. Het oogenblik der beslissing nadert, daarom komen er ook meer spanning en opgewondenheid, die nu al EEN HEETEN VERKIEZINGS STRIJD beloven. In ons vorig overzicht schreven we al iets over de succesvolle rede, die de premier Asquith Vrijdagavond voor 10.000 kiezers in de groote Albert Hall gehouden heeft. We willen niet zijn strijdpunten tegen het Hooger- huis en de Lords herhalen, maar wel eenige nadeire mededeelingen doen over de toezegging van Asquith, om aan IERLAND EEN HOME RULE te schenken. Z. Exc. zei o. a. „Verleden jaar Maart uit naam der xegeerlng sprekende, een week voor ik eerste minister werd, noemde ik Terland de eenige onmiskenbare mis lukking van Britsch staatsbeleid. Ik herhaal hier vanavond wat ik toen zeide, sprekende uit naam mijner ambtgenooten, en, naar ik geloof, van de liberale partij, dat de oplossing van het vraagstuk slechts op één ma nier kan gevonden worden (geroep van Home Rule en luide toejuichin gen), namelijk door een politiek, die, uitdrukkelijk de oppermacht en het onwrikbare gezag van het Rijksparle nient verzekerende, in Ierland een stelsel van volledig zelfbestuur ten opzichte van zuiver Iersche aangele genheden invoert. (Luide toejuichin gen). Er is geen sprake van afschei ding, en er kan geen sprake van zijn. Het tegenwoordige parlement was van te voren gebonden en kon die oplossing niet voorstellen, maar in een nieuw Lagerhuis zullen een libe rale regeering en een liberale meer derheid in deze zaak de handen ge heel vrij hebben." Dit is zeer steker een belangrijke •verklaring van den premier, ze zal dan ook van veel gewicht worden voor den verkiezingsstrijd. Natuur lijk is het de bedoeling, om de Ieren met deze toezegging te lokken, en hun stemmen voor de liberale candidate» te winnen. Of dit zal gelukken moet hog blijken, want de Iersche leiders nebben zich nog niet uitgesproken. Aan den anderen kant wordt ge vreesd, dat de liberalen door deze toe zegging ook stemmen zullen verlie zen. De unionistische bladen voor spellen, dat de belofte aan Ierland de liberale partij zal nekken, gelijk in 1893, toen Gladstone Home Rule-plan- nen had. Het eigenaardige Is, dat Asquith in dat jaar een tegenstander was van de Home RuLe-plannen. Nu wordt natuurlijk over de omkeering van As quith gesproken. Zelfs zijn er al, die in Asquith's toezegging een capitulatie tegenover de socialistisch-dienkende leden van 't ministerie zien. 18951909. Een verschil van veer tien jaar. In dien tijd kunnen iemands denkbeelden, vooral op poli tiek gebied, belangrijke wijzigingen ondergaan. De verkiezingsstrijd wordt ook ver levendigd door EEN MANIFEST VAN BALFOUR, 'den leider der unionistische partij. Hij verdedigt daarin de houding van het Hoogerhuis. Dit matigt zich niet het recht aan, zegt hij, financieele wets ontwerpen te wijzigen, maar maakt aanspraak op het recht, een beroep te doen op de kiezers, wanneer een wetsontwerp van de regeering den Lords voor 's lands belang gevaarlijk toeschijnt. Wat de liberalen nu tegen het Hoogerhuis uitspelen is de bekro ning van een langdurig komplot, dat ten doel heeft, in Engeland een wet gevende macht van ééne Kamer vestigen, gelijk in Griekenland, al zal men voor de leus het Hoogerhuis nog in Leven laten. En het stelsel van één Kamer is niet goed overeen te brengen met het vertegenwoordigende regeerstelsel. In het democratische Amerika en Frankrijk heeft men dan ook twee Kamers. De liberalen willen het Lagerhuis niet alleen onafhanke lijk hebben van het Hoogerhuis, maar ook van de kiezers. Vervolgens veroordeelt Balfour de begrooting. Zij drijft het kapitaal het land uit en is socialistisch van aard. Tariefhervorming is z. i. noodig om de voorkeurrechten te behouden, die Engeland reeds bij zijn koloniën heeft; om de handelsverdragen in Enge- land's voordeel te wijzigen, om eind te maken aan de onbillijke me dedinging van het buitenland op de Engelsche markt. Dio tariefhervor ming zal Engeland op onzijdige mark ten niet schaden en op beschermde markten zeer bevoordeelen. Tusschen tariefhervorming en socialisme ligt de keus. Ook de zaken der landsverdediging worden in den strijd betrokken. De conservatieven beweren, dat de te genwoordige liberale regeering niet genoeg doet voor de uitbreiding der vloot. Daarbij treedt op den voor grond Blatchford, die in de couranten over deze quaestie artikelen schrijft. Hij heeft het over 'T DUITSCHE GEVAAR. Wel vreest hij niet, dat Duitschland rechtstreeks een aanval op Engeland zal doen, maar wel middellijk door een aanval op Frankrijk te doen. Duitschland zou Frankrijk willen verslaan' en daarna NEDERLAND EN BELGIS INPALMEN, ten einde zich van de Noordzeekust en van de Kanaalhavens Calais Cherbourg meester te maken en En geland ten slotte te overweldigen. Blatchford ziet in een algemeens verplichte wapening van het Engel-- 6che volk en verdere krachtige uit breiding van de vloot het eenige mid del, om Duitschland in toom te hou den en Europa's verbrokkeling mits gaders Engeland's ondergang te ver hinderen. Gelukkig is Blatchford geen.... keizer von Duitschland I DE LYNCH-ZAAK. Deze Turksche quaestie heeft eene lange voorgeschiedenis. In 1S34 werd namelijk door den toenmaligen Sul tan Maahmoed II op aandringen van den Britschen ambassadeur ten be hoeve van kapitein Lynch, destijds Britsch consul te Bagdad, vergunning verleend voor de vaart op de Euphraat met twee stoombooten. Nu is Lynch in 1876 overleden en heeft een maatschappij de zaak overgeno men, die meerendeels met Engelsch geld zaken drijft De Jong-Turken willen nu aan een stoombootonderneming de voorkeur geven en de concessie van Lynch ge heel intrekken. De zaak kwam in de Kamer en het ministerie, zeker moeilijkheden met Engeland vreezend, stelde voor aan de Engelsche maatschappij geen moeilijkheden in den weg te leggen, zelfs werd er de quaestie van ver trouwen door den grootvizier ge steld. Heden Maandag zal wellicht de stemming over dit votum gehouden worden. UIT DEN BALKAN komt ook een ander bericht, dat van belang is. Natuurlijk betreft 't Servië! De Servische kroonprins is naar de grens vertrokken, om koning Ferdi nand van Bulgarije, die door Servië reist, te ontmoeten. De ontmoeting heeft plaats op speciaal verzoek van koning Ferdinand. De Servische minister van Oorlog heeft een buitengewoon crediet van ".720.000 francs aangevraagd. De re geering weigerde echter dat crediet te verleenen, waarop de minister zijn ontslag nam. Blijkbaar wil een deed der Serviërs bun militaire idealen nog niet opge ven. Deze ontmoeting duidt op de mogelijkheid van een verbond tus schen Servië en Bulgarije, ook reeds vroeger besproken. DE TOESTAND VAN KONING LEOPOLD VAN BELGIë. De toestand des konings, waarin Zaterdag eenige beterschap merkbaar was, is Zondag zoodanig verergerd, dat zijn doktoren Thiriar en Stiénon in den loop van den dag twee maal geconsulteerd hebben. De troonopvol ger, prins Albert, en prinses Clémen tine, de jongste dochter des konings, waren in het paleis te Laeken aan wezig. Al de verloven van het hof personeel zijn ingetrokken. De koning lijdt vreeselïjk aan een darm wekte men is bang v oor een kronkel in de darmen. Dezen avond zullen de doktoren opnieuw consult houden. Men .denkt, dat een operatie noodig zal wezen. De Spaansche regeering spreekt het g| ruoht tegen, dat KONING ALFONS j aan een ernstige oorontsteking lijdt, die een operatie noodig zou maken. MIJNONGELUK. In de kolenmijn Victoria te Sosno- wice zijn vijf mijnwerkers, bij het maken van een ventilatie-opening, door de inademing van vergiftige gas sen omgekomen. Amsterdamgche Kout. CCCXHL ROTTERDAM. III. De handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Rotterdam zijn sinds tal van jaren belangrijker geweest dan tusschen de republiek en onze hoofdstad. Het zou dus in de reden gelegen hebben, dat het Fransche consulaat-generaal in de Maasstad gevestigd was, doch tot nog toe stuitte dit hierop af, dat hier zoo weinig ver makelijkheden waren. Intusschen zou luidens een bericht in de bladen hier in nu verandering komen en het Fransche consulaat-generaal voor het vervolg in Rotterdam gevestigd wor den. Is het Rotterdamsche avondleven in de laatste jaren dan zoo vooruitge gaan of wel dat in de hoofdstad zoo enorm gedaald Ik zal mij in deze vraag maar niet verdiepen en dus niet in vergelijkingen treden. Een stad van pleizier en mondaine genoegens zal Rotterdam nooit worden, maar ver gelijken wij haar met handels- of in dustrie-centra uit het buitenland Antwerpen, Rijssel-Roubaix, Bremen, dan behoeft men zich als vreemdeling, die zich van de genoegens van den huiselijken haard moet spenen, hier bij langer verblijf dan 2 A 3 dagen "s avonds minder te vervelen dan daar. Is het aantal vermakelijkheden vrijwel gelijk gebleven, ze worden be ter geëxploiteerd, do theaters worden regelmatiger bespeeld. Een uitzondering hierop maakt het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen, een flinke tooneelzaal, grooter dan bij Stoel en Spree, doch waar slechts van tijd tot tijd een voorstel ling plaats vindt. Bijna avond aan avond wordt ech ter de stadsschouwburg bespeeld. Al lereerst natuurlijk door do „Rotter dammers", het beroemde tooneelgezel- schap, thans onder leiding van den heer Van Eysden, wiens welverzorgde en steeds op hoog-artistiek peil staan de -voorstellingen zoo algemeen door heel het land worden gewaardeerd, dat ik mij van nadere toelichting ont slagen kan achten. Verder vindt de muzikaal-dramati- sche kunst der Fransche Opera uit Den Haag hier haar tehuis, en wordt doze over het algemeen meer ernstige kunst een paar keer per week afge wisseld door operette-voorstellingen van de beide uitmuntende Duitsche gezelschappen, die momenteel ons land bereizen. Doch het schouwburg bestuur is minder exclusief dan op 't Leidscheplein. Heeft daar het ,,Ne- derlandsch Tooneol" hot monopolie en worden alle concurreerende Ne- derlandsche tooneelgezelschappen ge weerd en de zaal dus op avonden, dat het „Nederlaridsch" nie' speelt, uit sluitend aan buitenlandsche tooneel gezelschappen of wel voor opera of operette verhuurd, do „Rotterdam mers" vreezen die concurrentie niet. Zoo had ik hei. genoegen in dat luxueuse gebouw een voorstelling bij te wonen, georganiseerd door den hn- pressario De Haan, waarop door Van Lier uit Amsterdam het blijspel„De Blauwe Muis" werd opgevoerd. Dat ik, en de velen met mij opgekomenen, een aangename herinnering zullen behouden aan dezen avond, moet, dunkt mij, behalve aan de vertolking door mevrouw Er ff maanSasbach, aan de behaaglijke omgeving te duo I ken zijn. Ik zelf heb tenminste meer-1 malen de ondervinding opgedaan, dat j een stuk heel wat meer doet in een gezellige, luxueuss en rijk-verlichte zaal met alle denkbare comfort, dan in een kleineren kunsttempel, waar die goede eigenschappen minder tot haar recht komen. Ik denk hierbij niet aan Rotterdam, dus aan het tweede theaterden Ti- voli-schouwburg. Want ook dit is, hoewel veel kleiner, zeer smaakvol in gericht en buitengewoon door de blauw-groene kleur, waarin scherm en meubelen getint zijn. Doch zoo gezel lig ze moge zijn, geluk heeft ze dei- kunst nog niet gebracht. Want noch het artistieke gezelschap van De Vos en Korlaar, noch Erfmann of Brond- geest, konlen het daar kroppen, zoo dat later niemand het meer aandurfde met een le klasse gezelschap daar ge regeld op te treden. Want met 2e- rangs krachten kan men voor het „be tere" en „gewone" publiek wel thuis blijven, de Rotterdammers Staan n>et ten onrechte in de kunstenaarswereld als zeer lastig bekend, waar echter tegenover staat, dat wie eenmaal de gunst van 't publiek heeft verworven, die ook lang behoudt, dat het publiek zich heel wat meer voor zijn „favorie ten" blijft interesseeren dan in de Amstelstad. De Rotterdammer is ech ter iioogst wantrouwend, bij een voor stelling uit Amsterdam moet wel de roep uitgaan, dat 't iets moois of erg aardig is en de Nieuwe Rott. Crt. het hebben aanbevolen (wat zij in 't eerste geval maar zeiden en in 't tweede nooit doet) voor hij er zijn entréegeld aan waagt. Ondanks dat wordt de Tivoli-schouw- burg toch geregeld bespeeld, o. a. door Ned. Tooneel, Ned. Tooneel verceni- ging, Van Lier, enz. Op de avonden, dat geen niet-Rotterdammers hier de Bühne behe&rschen, speelt een volks gezelschap hier Maria Antoinette, de Twee Weezen enz., en zelfs is er thans een oorspronkelijk drama van den heer F. Gebing in studieMad. Stein- heil I Nemen wij nu eens een kijkje in de variété. Want hij, die het leven hier beschrijven wil, zooals het is, kan ze onmogelijk negeer en, daarvoor is haar Invloed op het „uitgaan in Rot terdam" ta overwegend. Zelfs van het standpunt van een Amsterdammer, die op dit gebied nog wel iets gewoon is, moet men zich verbazen, dat de beide groote variété-theaters avond aan avond liier op alle rangen zoo geheel gevuld zijn. Of eigenlijk n'et. Want het beste op dit terrein wordt hier aan het publiek vertoond en 't is tusschen de beide directies een edelen wedstrijd om het speciaalste-aantrek- kclijkste te laten zien. Van het Circus Variété, gelegen juist tegenover het Centraal-Station, gevoel ik aandrang in de eerste plaats te noemen het orkest. Wel zeide de kapelmeester, de heer Blokland, mij op een avond, dat we na afloop der voorstelling een „biertje" namen in de „Bruinvisch". de iuxueuse reünie der kuustenaarsbent in de Kruis straat, het Rotierdamsche Schiller, heel bescheiden het orkest heeft op het variéte-b e z o e k geen invloed, ik ben toch zoo vrij op te merken, dat het zijne uitmuntend is, hooger staat dan alles wat wij (operette natuurlijk uitgezonderd) in schouwburgzaal of variété gewoon zijn. In de pauze spe len enkele musici bovendien te de boven-foyert of begeleiden een opera zanger, die van de Lyrophoon uit, on der zoete of forsche accoorden het „lampje" pils beter doet smaken. Het „circus'' is wat de naam aan duidt oorspronkelijk als paairdenspel ingericht, in 't klein dus *n Circus Carré. Dat „klein" is natuurlijk maar een wijze van spreken, want hot Circus Variété kan duizenden toe schouwers bevatten. Rond de zaal is 'n promenoir, met tafeltjes en stoelen om iets te consumeer en, sigaren- en bloemententjes enz. De voorstellingen iie ik bijwoonde maakten op mij een indruk yan het beste wat in d,e beide Amsterdamsche variétés wordt opgediend. Hedi Her- dina, Dumas, de kleinste kapelmees ter, enz. De groote concurrent is het „Casi no" op den Coolsingel. De directeur Soesman is er bijzonder gelukkig in, ondanks de groote aanvraag die deze gewoonlijk hebben, allernieuwste „snufjes" voor zijn etablissement te engageeren. Bijv. een zeeleeuwen- nummer. Op het gebied van dressuur heb ik al heel wat meegemaakt, maar dat dier, dat men eigenlijk maar half tot de zoogdieren rekent, zonder pooten kan jong leer en, kan voetbal len, acrobatische kunststukken kan verrichten, ja dat de „zeeleeuwen' waarvan we tot nog toe alleen in Ar- tis den zang hebben gewaardeerd, zooveel kunstgevoel bezitten dat zij een heusch orkest vormen met blaas instrumenten en slagwerk, is mij hier eerst duidelijk geworden. Op 'n volgend programma 'n niet minder kranig dressuur-nummer van apen, gekleed als menschen die op ponnies, geheel los rijdende, pre cies de zelfde toeren maken als de schoolrijders en rijdsters bij Carré. Me dunkt de concurrentie wordt zwaar voor de opvolgers van Blanus. Die nummers staan echter niet al leen, alles is even voortreffelijk, alles doet het daarvoor dan ook. Neem ik iets uit de beide laatste program ma's, dan moet ik eerst eenige Hol- landsche namen aanstippen; Louise Fieuron, van wie het alleen jammer is dat zij na elke-voordracht om ap plaus bedelt, wat haar succes éér be derft, dan verhoogt, Soesman en Zwaaf in een origineel karakternum mer, Solser en Hesse, die ik onlangs niet zoo geestig en gelukkig had ge vonden als bij hun voordracht: „Han nes het Kamerlid," enz. Ik mag tot mijn spijt niet meer van 't Casino vertellen, want mijn plaatsruimte is bijna gevuld. En ik moet toch nog even aanstippen dat hiermee al de Rotterdamsche verma kelijkheden nog niet besproken zijn. Evenals in België vindt men hier vorscnülende Cinema's, in één er van in ae Korte Hoogstraat, zag ik ee nige fraaie films afloopen, waarbij de explicateur door 'n geestig voor val het genot niet weinig verhoogde. Dan ontbreekt het niet aan groote cafés met daiueskapellen als het Panopticum te Amsterdam: de Pschorr, het Restaurant Loos, een rijk en schitterend ingericht gebouw, dat tevens iiet station is voor den electrischen spoorweg naar Scheve- ningen, de „Vereeniging" op de Schie- kade, een copy van „de Kroon" enz. Ik hoop later nog eeois te kunnen wijzen op enkele punten van het Rot- terdamsclie avondleven, die er op wij zen dat we hier halfweg Antwerpen zijn. H. HENNING Jr. Stadsnieuws Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der ge- meente Haarlem, op Woensdag 15 December 1909, dés namiddags te half twee uur, In de Statenzaal (Prinsen hof). Do volgende zaken zullen aan de oroe worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. instelling com missie van advies waterwinning ge meentelijke duinwaterleiding. 3. Id. id. vaststelling tarief kosten verpleging St. Elisabeths- of Groote Gasthuis. ld. id. verzoekschrift D. Spijker en J. cle Vreng, betaling meerder werk 5. Id. id. uitbreiding ©Lectrische straatverlichting. 6. Id. id. verzoekschrift Bestuur Diacones9enhuis, aankoop grond Ha- zepaterslaan. 7. id. id. vergunning leggen gasbuis nieuwen rijweg onder Spaarndam. 8. Id. id. vergunning J. H. Engelen, uitwegen op Nieuwen Weg onder Haarlernmerliede c. a. 9. Benoeming lid commissie be zwaarschriften plaatselijke directe belasting. 10. Id, lid commissie tramplannen. 11. Aanbeveling Regenten St. Elisa beths- of Groote Gasthuis, benoeming regent 12. Id. commissie van toezicht M. O., benoeming 3 leden. 13. ld. B. en W. benoeming hoofd opzichter, belast met het bouw- en woningtoezicht STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W .«tellen voor de verpleeg- kosten in liet Gasthuis te bepalen op: in de eerste klasse f 6 per dag; in de tweede klasse f 2.50 per dag; in de derde klasse f 0.80 per dag, met dien verstande dat, wanneer in de derde klasse personen verpleegd worden voor rekening van de Rijksverzeke ringsbank, de verpleegkosten alsdan f 1.50 per dag zulle» bedragen. De verpleegkosten van om armogen- de zieken uit naburige plattelandsge meenten, in de 3e klasse verpleegd wordende, bedragen per dag 1.50. Inwonende dienstboden van ing zetenen van Haarlem worden in de 3e klasse kosteloos verpleegd, wan neer hunne meesters zich verbonden hebben tot betaling van f 3 s jaars voor elke dienstbode die in hunnen dienst is. J. H. Engelen, landbouwer te Haar lernmerliede en Spaarnwoude, ver-! zoekt twee uitwegen naar den Nieu wen weg, ten behoeve van de percee- len nos. 51 en 231, kad. bek. in sectie F der gemeente Haarlernmerliede en Spaarnwoude, te mogen maken en hebben. Ten behoeve dier zelfde perceelen is vergunning verleend aan de H. E. S. M-, evenwel onder voorwaarden, wel ke de Maatschappij onaannemelijk verklaarde, zoodat van genoemde vergunning geen gebruik werd ge maakt. B. en W. hebben nu geen bezwaar aan Engelen de vergunning te ver leenen. B. en W. van Spaarndam verzoe ken, in verband met de levering van gas door Schoten in Spaarndam, aan Schoten vergunning te willen verlee nen tot het leggen en hebben van een gasbuis in een gedeelte van den berm van den Nieuwen Rijweg te Spaarn dam. B. en W. adviseer en to4 Inwilliging van dat verzoek. Tusschen D. Spijker en J. de Vreng, te Amsterdam, aannemers van de riolee rings- en bestra tings werken tus schen het Wijde Geldeloozcpad en de Jordensstraat, en don Directeur van Openbare Werken is geschil gerezen over de rekening van meer- en min de rwerk. De directeur heeft opdracht gegeven het terrein ter plaatse waar de stra ten moesten komen 0.30 M. beneden de te maken bestrating te ontgraven, dee Ion de aannemers den Raad in een adres mee. Naar de meen Ing van adressanten zijn zij niet gehouden het werk, als door den directeur werd bevolen, uit te voeren, daar voor de bestrating een zand bed van niet meer dan 0.20 M. is voorgeschreven en dus 't terrein niet dieper dan 0.20 M. mag worden ontgraven. Adressanten hebben echter aan den voorgeschreven last voldaan, doch onder protest en onder reserve van hun recht om als meerderwerk in -ekening te brengen het dieper dan 0.20 M. ontgraven van het terrein en 't dikker dan 0.20 M. maken van het zandbed. Adrssanten hebben daarom, nadat het geheele werk voltooid v. as, ên voor het 0.10 M. dieper uitgraven van hei terrein èn voor het aanbrengen van een zandbed, dat 0.10 M. dikker was dan het bestek voorschreef, eene extra betaling gevorderd van 1075, doch de directeur heeft die vordering betwist. Adressanten verzoeken den Raad uitbetaling dier som. B. en W. 6tellen voor daarop afwijzend te beschikken op grond van redenen, blijkend uit overgelegde stukken. ONDERLING GENOEGEN. De vereeniging „Onderling Genoe gen, die voor eenige dagen don kinde ren der leden een welgeslaagd Sint- Nicolaasfeest bereidde bood Zaterdag avond baren leden en introducé's een zanguitvoering, afgewisseld door voordrachten en een komediestukje, aan in den schouwburg aan den Jans- weg. De voorzitter, de heer E. Boogaard, heette de talrijke aanwezigen de opkomst was verbazend groot wel kom, sprak zijn voldoening uit over de goede verstandhouding der wer kende Leden, dankte den directeur, den heer J. Post, voor de voorberei dende werkzaamheden tot het doen slagen van den avond, de ouders, die hun kinderen voor hetzelfde doel had den afgestaan, en releveerde de Mei uitvoering, waarop 't bestuur trotsch was. Het gemengde koor bracht vervol gens onder leiding van den heer Post Wandellied en Avondlied van Fr. Abt ten gehoore, met welke beide liederen zeer veel succes bij het publiek werd behaald. In aanmerking nemende, dat de vereeniging eerst sinds Januari 1908, en het koor meest uit jonge krachten bestaat, mag de uitvoering dezer nummers, die goed gekozen zijn, zeer verdienstelijk genoemd worden. Het kinderkoor, uit 60 80 jongens en meisjes bestaande, zong vervolgens Moeder s Verjaardag van Coth. van Hennes. De uitvoering hiervan was heel aardig, en het zal voor den di recteur een heelen toer geweest zijn, de kinderen zoo ver te brengen. Het publiek applaudisseerde bij zonder krachtig. De bekende humorist, de heer A. M. Vrugt, trad vervolgens op met De Beeldjeskoopman, waarmee hij een welverdiend succes behaalde. In de schouwburgzaal bleek, dat de heer Vrugt ever een goed zangorgaan be schikt, en dat de Beeldjeskoopman een zeer dankbare voordracht blijft. Vervolgens trad het kinderkoor weer op, met Sneeuwwitje, sprookj met zang. De hoofdpersonen waren in costuum, en voerden het stuk wel wat primitief op. Het publiek toonde zich zeer voldaan het was ook heel leuk, die jongetjes in dwergpakjes 1e zien, terwijl sommige solo's en ook de koren heel aardig waren. De kinderen zullen, omdat zo zoo mooi gespeeld en gezongen hebben, Maandagavond in de Kleine Vereeni ging extra onthaald worden. Na de pauze zong het gemengde koor nog Oost West, Thuis Best, van Ph. Loots, en Des winters als het reghent, waarvan vooral het laatste ons uitstekend beviel. „O, héb toch lief", sopraan-solo met bromstemmen, leek ons wat minder gelukkig, als ge heel mogen de prestaties van het gemengde zangkoor echter wel op prijs gesteld worden. De heer Vrugt trad op met Student Boemel in den Hemel, een ietwat profaan stuk, dat de heer Vrugt dus achterwege had behooreu te laten, Als slot ging een komediestukje „De Minnaar zonder jas", door vijf leden der vereeniging, waarin vooral mej. A. Steenken alleraardigst, pittig spél te zien gaf. Zij verleende aan geheel een zekere fleur, en schijnt aanleg voor comediespelen te hebben. De heer D. Kok, die de hoofdrol ver vulde, deed dit ook verdienstelijk, terwijl de heer J. P. v. d. Nouwland heel.leuk werk leverde. Het publiek amuseerde zich kostelijk met dit stukje. De verschillende pauzes werden aan- fevuld door een orkestje onder lei ing van den heer Joh. Th. Betz, dal voor populaire wijsjes zorgde Den geheelen avond heerschte een prettige, gemoedelijke stemming, en het bestuur van deze jonge vereeni ging, die thans 102 leden telt, terwijl het zangkoor uit 60 personen bestaat, mag met zeer veel genoegen op dezen welgeslaagden feestavond, die door een gezellig bal besloten werd, terug riem Student (in zijn kamer). Buiten giert de wind, de regen valt reeds uren en uren neer, hier is hot zoo ge zellig. Het Is vandaag een waar go noegen te studeeren (Hij grijpt zijn hoed en trekt tlja duffel aan). Maar men moet zich zoo'n go» noegen eens weten te ontzeggen. Boer. Hoeveul kost 1 om m'n jonges te laten pottegrafeoren Photograaf. Een daalder de twaalf. Boer. Dan kom ik nog wel eens terug, want 'k heb 'r nou pas elf. GEMOEDELIJK. Roover (Ironisch). Hoe laat H het? Aangerande wandelaar. Reeds veel te laat voor Jou. Mijn horloge heeft me namelijk al een van je ooi- lega's afgenomen. BEELDSPRAAK. Mijn tegenstander, donderde de spreker, heeft zichzelf een man met gezond verstand genoemd. Ik zeg u, mijne toehoorders, dat als men de hersens van dien man onder een vin gerhoed zou zetten, zij zich zouden ge voelen als een meikever onder de kap --an het Paleis voor Volksvlijt. DAT WAS TE VEEL. Frank droeg al de afgedragen klee- ren zijns vaders jassen, boorden, al les, en dat deed hij zonder morren maar op zekeren dag werd hij gevon den, te midden van vele vergoten tra nen. Wat is er gebeurd. Lieveling, vroeg zijn moeder, heb Je je ge- stooten Neen, snikte Frank. Maar vader heeft zijn baard afgeschoren, en moet ik nu die leelijke roode bak kebaarden afdragen HET TOONEEL „NIETS TE DECLAREEREN T\ door liet GEZELSCHAP VAN LIER. „Glissez, mortals, n' appuyez pas 1* Dat is het ©enige en.... beste wat wij van liet bovengenoemd stuk der Fransche grappenmakers Hennequin en Veber zeggen kunnen. Deu inhoud vertellen We passen er voor. liet eenige wat we van liet gegeven zeggen willen, is, dat liet als mop" aan een bittertafel van stu dentjes van 't eerste jaar groot suc ces zou hebben. En dan zal men ook wel begrijpen, dat het storm geloopen heeft om hot te zien te het theater van het Palais Royal dat een specialiteit is in zulk genre van scabreuse dingen en dat de Duitse tiers er zelfs hun natlonalen haat tegen de Franschen een oogen blik voor vergeten hebben en het in het Residentie-theater te Berlijn, en door reizende troepen, die or hier ook mee geweest zijn, hebben laten spe len. Er is geld met dit stuk verdiend. En nu w« toch ntets van het stuk kunnen zeggen, willen we onzen tijd benutten door een opmerking te ma ken over den troep der gebroeders Van Lier. Het trof ons Vrijdagavond weer, hoe enorm dit gezelschap sinds liet vorige seizoen achteruit Is gegaan. Zijn beste krachten is het kwijt. Me- vrouw Julia van Lier—Cuypers trok helaas naar België, waar haar talent In fa ruwe Belgische omgeving er niet op vooruit zal gaan. En Louis de Vries ging over naar het gezelschap van den heer Van der Horst. De twéé krachten, die &r de groote roLlcn speelden, is liet nu dus Kwijt. En wie moet er nu het groote work doen t Wie onder de mannen De heer Schwab soms Och kom En onder de vrouwen Ja, daarbij is ©r wel een, een jonge vrouw, die met veel talent haar tooneel loop ba an is be gonnen, ©en vrouw mot veel gevoel en met zeggingsvermogen, met uitbeel dingskracht en dramatischen aanleg bedeeld. We bedoelen mevr. Erfmann- Sasbach.We hebben menigmaal knap pe dingen van baar gezien, zoo o. a. mooi speelwerk in „Mea Culpa". Maai', helaas, heeft zij nooit een emplooi bij een der groote gezelschap pen gevonden en is zij bij do kleinere troepjes blijven hangen. En het is zonde en jammer, om te zien, hoe haar lalent daar verkwanseld en ver haspeld wordt in minder soort werk, in flauwe grappenmakerijen en tin geltangelmoppen. Zoo zagen wo haar tier den vorigen koer in „De Blauwe Muis" en nu als Zézé in „Niets te declareeren Och, och En de rest van het gezelschap Er komt in het stuk een „Graaf voor, en ook een president van de rechtbank, en nu weten we wel. dat we op het tooneel geen heuschen graaf en heuschen president kunnen verlangen, maar toch wel acteurs, die de allures, manieren, ton de voix en de uiterlijke verschijning van zulke personen behoorlijk weten weer te geven daar zijn zij acteurs voor en moeten zij zich in den persoon van anderen weten te verplaatsen. Maar die in- en inburgert ij ke Jongen met kleeren, die hem niet goed aan 't lijf zaten, die aldoor zijn tandenliet zien en zijn armen bewoog en op gooide, als zaten zij aan ©en mecha niekjeeen graaf En die man met zijn slobkousen en een uiterlijk als uit een Sherlock Holmes-roman.... een president van een rechtbank Nou, nou l FRANS NETSCHEFL Militaire zaken. Aan de schermwedstrijden van den Koninklijke Onderofficicrs-Scherm- bond, die gehouden worden te Hoorn van 31 Januari tot 4 Februari 1910, wordt, wat de korpswedetrijden be treft, deelgenoemen door de serge anten Vink, v. Krimpen en van de Lijke, terwijl de sergeant Spronk deelneemt aan den wedstrijd op duel-degen en de sergeant van Harre» ▼Aid Mf< d'e op sabel en floret

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5