Weerbericht Tbermometerstand BEECHAM'S PIU.SN Uit de Omstreken Binnenland üemeiigd Nieuws Rechtszaken Burgerlijke Stand imstsrdamsche Bears. MEDEDEEL1NGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. 4 (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 14 December 1909. Hoogste barometerstand 782.1 m.M. \e> Skudesnaes (Zuidkust van Noor- Vegen) laagste 751.5 m.M. te Horta lAzoren). Verwachting tot den avond van .15 December Windmeest matige Oostelijke wind. Gesteldheid van de luchtnevelig tot Uchtbewolkt, droog weer. Temperatuur kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 771 m.M. OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT - Opticien SS ZIJLSTRAAT - HAARLEM. te Haarlem. Dinsdag 14 December Hoogste gisteren 9 «ar F. 86 Laagste hedennacht F. 81 Hoogste heden tot 19 uur F. 84 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. IOe Geneesheeren zijn het misschien niet eens over de juiste oorzaak van indi gestie, maar wanneer het voed sel de maag bezwaart, verdrij ven Isnel en zeker alle oorzaken van de verstoring. lijk zijn aan de vaderplant of moeder plant en twee hybridenvormen. Zoo levert de variëteit van de Mira- bilis Jalappa alba en resea nl. de rose variëteit met eigen stuifmeel besto ven een wit. een donkerrood en twee orose exemplaren op. De overheer- 6Chende vorm wordt de domineeren- de, de andere de recessieve vorm ge noemd. Hierna stelde spr. in 't licht, dat de domineerende hybride niet van den ouder is te onderscheiden. Daarom krij?t men in dit geval niet de verhou dingen 1:2:1, doch van 3 1. Wanneer de ouderplanten in vorm en in kleur afwijken, dan levert de bastaard variëteiten, die a. gelijk zijn 'aan de vaderplant, b. gelijk Is in vorm aan de vaderplant, maar in kleur aan de moederplant, c. Inkleur 'gelijk Is aan de vaderplant en in vorm gelijk is aan de moederplant, d. die gelijk is aan de moederplant. Spreker gaf voorts aan, dat alleen door microscopisch onderzoek is uit te maken of de variëteiten der eer3te generatie al dan niet constante nako melingen geeft. Practisch geeft alleen de tweede generatie uitsluitsel over de constantheid der variëteit. In den breede zotte hij nu uiteen, dat niet hei. uiterlijk, doch de constitutie be slissend is. In den laatsten tijd is vastgesteld, dat uit twee kleurlooze bloemen een gekleurde bloem kan ge wonnen worden. Verder besprak dr. Lotsy nog de soortsbastaarden en de entbastaarden. Na eenige gedachtewisseling dank te de heer Krelage spr. voor zijn rede en sloot de vergadering. Een Inktwerper. Naar wij vernemen, moet er giste renavond omstreeks 8 1/4 uur weer een dame tot de onaangename ont dekking gekomen zijn, bij de epoor- wegviaduct op den Zijlweg, dat zij het slachtoffer is geworden van een Inktwerper. Op haar rug en linkerzijde ontdek te zij blauwe Inktvlekken op ha&r wit tricot winterm an teltje. Plotselinge dood. De werkman H. W. Gubbels is van morgen, op weg naar de Centrale Werkplaats in de Spaarnwouder- Jtraat in elkaar gezakt en op de plaats lood gebleven, vermoedelijk ten ge volge van een aanval van beroerte, waarvan de man naar men ons mededeelde wel eens meer last had. Gubbels was 27 jaar oud en onge huwd. Cabaret-ensemble. Een waardeerende recensie erver H eerste Nederl. Cabaret Ensemble, dat 'dezer dagen in de Kroon optreedt, komt voor in de ,,Arnheroïsche Cou rant". Vooral het spel van Louis de Vriendt wordt zeer geroemd, terwijl van de hoeren Dumas en Ed. Jacobs, vooral de laatste succes had; ook de opvoering dei- Dollarprin- eea viel zeer in den smaak. Militaire Zaken. Aan de.leerlingen der kaderschool van het 10de regiment infanterie :s een 14-daagsch verlof verleend van 24 December 1909 tot- en met 6 Ja nuari 1910. door den hertog-regent begroet. Bekroningen. De heer J. A. Bruigom, Leidsche- vaart, verzoekt ons het volgende te berichten: Met 12 inzendingen konijnen, nl. reuzen en Lotharingers behaalde ik de volgende prijzen (te Heemstede): f 10 voor de grootste inzending door het gemeentebestuur; eereprijs door den burgemeester en vervolgens 2 eerste en eereprijs, drie 2e; twee 3e, vier Z. E. V. en één E. V R.-K. KERK. De Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor te Bergschenhoek den heer J. B. van den Berg en tot pastoor te Rotterdam (H. Antonia-abt) den heer F. C. van Beukering, die ka pelaan was te Amsterdam (H. Ht. van Jezus). TOT NUT VAN t ALGEMEEN. Gisteren vergaderde het departe ment Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in het ge bouw aan de Zijlstraat. Na goedkeu ring van een voorstel dienaangaande, werd het diploma voor 25-jarige dienstvervulling door den voorzitter, Mr. H. J. D. D. Enschedé, uitgereikt aan mej. F. J. E. van Looy, dienstbo de bij den heer W. Bek Jr., in de Groote Houtstraat, wat met een toe passelijk woord geschiedde. Het di ploma prijkt achter glas, in een fraaie lijst. De rekening en verantwoording over de Volksbibliotheek werd na uit gebracht verslag der commissie goed gekeurd, evenals de balans van de winst- en verliesrekening der depar tementale kweekschool. Vastgesteld werden de onderwerpen der voor drachten, te houden door Prof. dr. L. Knappert uit Leiden, waarvan de da ta per advertentie worden bekend ge maakt. De voordrachten duren vijf kwar tier. Faillissementen. Door de Axr.-Rechtbank alhier Is bij vonnis <Ld. 14 December 1909 in staat van faillissement verklaard E. de Vries, winkelier en koopman, Hee rensingel te Haarlem. Jhjchter-Commissaris mr. H. van Logchem de Josselin de Jong. AERDENHOUT. Den koetsier van Graaf van Rand wijk is in Den Haag, waar hij een nieuw paard afreed, een ernstig onge val overkomen. Vermoedelijk door het schichtig worden van het dier viel de koetsier van den bok en brak een knieschijf. Opneming in het ge meentelijk ziekenhuis was noodzake lijk. HA ARLEMMERMEER. Bij den landbouwer v. d. B. aan den SLoterweg, nabij den Lisserweg, hebben losloopende honden des nachts een kudde schapen in de weide aan gevallen. Twee schapen werden zoo danig gebeten, dat zij afgemaakt moesten worden, een viertal schapen werden des morgens in het water ge vonden. Naar de honden en naar hunne eigenaars wordt een ernstig onderzoek ingesteld, opdat de honden onschade lijk gemaakt kunnen worden, terwijl van de eigenaars zoo mogelijk scha devergoeding geëischt zal kunnen worden. Door de afd. Haarlemmermeer van „Het Witte Kruis" is tegen Vrijdag 17 December te Hoofddorp een alge meens vergadering belegd, uitslui tend ter bespreking van de wijkver pleging. Dit zoo belangrijk punt voor deze uitgestrekte gemeente is een aparte bespreking teu volle waard, daar de uitvoering er van op zeer groote moeilijkheden zal stuiten, die evenwel toch wel te overkomen zijn. Daar er reeds lang behoefte wordt gevoeld aan een behoorlijk en goed ingerich te wijkverpleging, is het te hopen, dat er in deze vergadering een oplossing van dit vraagstuk worde gevonden, vooral nu men zich ook belangstellend daarover heeft uitgelaten in een der laatste raadsvergaderingen, en er van die zijde ook steun te verwachten is. SLOTEN. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de naamlooze vennootschap: Bouwmaat schappij „Petra" te Sloten. Het doel der vennootschap bestaat ln het verkrijgen, explolteeren en ver vreemden van onroerende goederen, handel in bouwmaterialen en het deel nemen in andere ondernemingen met den zelfden werkkring. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 100.000, verdeeld in 100 aan- deelen, elk van f 1000, waarvan 25 aandeelen zijn geplaatst. VELSEN. Raadsvergadering. Onze verslaggever seint uit Velsen: De burgemeeser deelde na lezing der notulen in de hedenmorgen ge houden Raadsvergadering de beslis sing mee der Koningin over de toela ting der heeren Koelemey, Mulder en Van Rijn als raadsleden. Er werd ge tracht hen te vinden, alleen de heer Koelemey was aanwezig. Deze werd beëedigd en cLoot den voorzitter geluk gewenscht. Hierna ging de Raad da delijk in geheime zitting. HOFBERICHTEN. Te 's-Gravenhage is bekend gewor den, dat de Koningin voornemens is, a.s. Woensdag van Het Loo voor en kele uren naar de residentie te ko men Reuter meldt uit Brunswijk Prins Hendrik der Nederlanden ar riveerde hier Maandagmiddag voor de huwelijksvoltrekking. Hij werd TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag -. Bij de afdeeling Posterijen van het Hoofdstuk Waterstaat, was voor alle sprekers aanleiding om allerlei wen- schen te uiten. De heer Hubrecht diende een motie in, uitsprekende de wenschelijkheid van oen postchèque en giroverkeer. Deze zal later worden behandeld. DOOR DB TRAM OVERREDEN. Zondagavond was Arie Schelling met een kameraad per stoomtram van Rotterdam te Klaaswaal uitgestapt, teneinde den weg naar zijne woning te Oudesluis te voet af te leggen. Daar S. onder den invloed van ster ken drank verkeerde, had zijn kame raad aangeboden hem naar huis te brengen, maar hij had dat geweigerd, zoodat de andere hem alleen liet gaan. Vermoedelijk is S. toen over de tram rails gestruikeld en daarop blijven ligeen, met het gevolg, dat omstreeks 81/4 uur de tram hem over het li chaam reed en op de plaats doodde. De machinist had nog uit alle macht geremd, maar kon het ongeluk niet voorkomen. ONSCHULDIG. De drie korporaals van het 7e regi ment infanterie, verdacht den Vrijdag vóór Sint Nicolaas uit een door hen in de Reguliershreestraat te Amster dam gevonden damestaschje een som gelds te hebben ontvreemd, werden na onderzoek door den auditeur-mili tair te Haarlem, dat de onwaarheid der beschuldiging aan den dag bracht, onmiddellijk op vrije voeten "gesteld. TREURIG. Te Haagsteeg, N.-Br., is C. D. door zijn eigen dochter verdronken gevon den in een sloot. MOORDAANSLAG. In de Zandstraat te Rotterdam had Zondagnacht een moordaanslag plaats. Zekere M. Slovis heeft daar een danshuis, terwijl H. Sebregts daar naast mede een danshuis oprichtte. Tusschen die twee bestond een veete, welke dezen nacht tot een uitbarsting kwam. Bij een hevigen woordentwist, haalde de vrouw van Sebregts uit haar woning een geladen revolver en stelde deze aan haar man ter hand. Deze loste twee schoten op Slovis en trof hem in den linker bovenarm. Daarop vluchtte 'j in zijn woning. Zich door Slovis en anderen gevolgd ziende, loste hij op de trap nog 2 schoten, waardoor Slovis nog een schampschot kreeg in de rechterborst. Door een hoofdagent werd Sebregts ontwapend; de revolver bleek nog 2 scherpe patronen te bevatten. Se bregts werd gearresteerd en Slovis naar het ziekenhuis gebracht. De ko gel zat nog in zijn arm. De vorige week had Sebregts ook reeds een poging tot moordaanslag gedaan, doch werd toen intijds ont wapend, GESTOLEN GOED GEVONDEN. Aan de bank van leening no. 11, in de Gerard Doustra-at te Amsterdam, kwam een meisje een elftal horloges beleenen. De ambtenaar, die haar hielp, vond d'it zeker een beetje vreemd. Althans hij vergeleek de nummers met die van de recherche- lijst, waarop de voorwerpen vermeld staan, welke onlangs bij den Rotter- damschen juwelier gestolen zijn. In derdaad bleken nu deze horloges tot de gestolen voorwerpen te behoorea. De politie werd nu gewaarschuwd en bij haar verhoor bleek zij de zus ter te zijn van een daar ter stede ge vestigd koopman. Een onderzoek bij dezen koopman volgde nu, met het resultaat, dat nog een honderdtal horloges en een par tijtje oorbellen, van genoemden dief stal afkomstig, in zijn bezit gevonden werden. De koopman verklaarde de voor werpen voor een normalen prijs van een onbekende gekocht te hebben. WAAROM ZIJN DAAR GEEN REDDINGSMIDDELEN Een bewoner van Makkum merkt ln „De Leeuw. Ct." op Bij haastig opkomenden storm is de route Harlingen—Stavoren zoo lang en een goede vluchthaven ontbreekt. Hoeveel onheilen hebben daar al niet plaats gehad Van vroeger herinne ren we aan het lot van de familie Schoonhoven en Van Getsen, welke met hunne groote gezinnen allen aen dood in de golven vonden. Van den laatsten tijd weet ieder nog hoe het gezin van De Jone uit doods nood werd Tered en welken bangen nacht schipper Dros en zijn knecht ln den mast doorbrachten en zoo zouue» we meer kunnen noemen. De vraag is echter Is er langs de kust wel materiaal aanwezig om bij een zee als j.l. Vriidag schipbreuke lingen te redden Aan stoere mannen ontbreekt het hier niet en langs de kust niet. Een visscher uit Gaast be weerde, dat indien zij een hunner jol len over de hooge palen hadden kun nen krijven (waarom is er niet een eindje glooiing te Gaast zij het had den gewaagd omstreeks drie uur des namiddags, het schip, waarop men menschen meende te zien, te trachten te bereiken. Zouden de autoriteiten van de be trokken gemeenten Hindeloopen, Wor- kurn en Wonseradeel zich niet in ver binding kunnen stellen met een red dingsmaatschappij, ten einde op een of meer plaatsen een reddiDgsvaartuig te stationeeren Ten tijde dat de schelpvisschers- Yloot hier nog bestond, hebben we meer dan eens gezien, wat men ver mag met een sterk gebouwde blazer- schuit bemand met koppen die wat durven en wat kunnen. Naar het spreekwoord te oordeelen is het ge beurd, dat iemand een put dempte om te voorkomen, dat zijn tweede kalf daarin verdronk. En waar het hier kostbare menschenlevens geldt, zou 't daar geen tijd worden iets te doen tot verbetering der reddingsmiddelen langs Frieslands westkust GEFINGEERDE INBRAAK. De veenbaas te Oranjedorp, ln wiens woning Inbraak heette te zijn gepleegd, is gevankelijk naar Assen overgebracht. Hij wordt verdacht van valschheid in geschrifte en verduis tering van verschillende geldsommen ten nadeele van de heeren Staker te Appelscha, voor wie hij werkzaam was. Hij had aangifte gedaan, dat f 2000 uit zijn woning was ontvreemd. VERBRAND. Het driejarig zoontje van den adj.- onderofficier der Kol. Reserve, Bos veld, te Zutphen, dat al spelend in een kuip met kokend water viel, wel ke op t!e plaats der kazerne Waliën stond, is aan de bekomen brandwon den overleden. JACHT IN NOORD-HOLLAND. In de provincie Noord-Holland is door den Commissaris der Koningin uit die province aan belanghebben den ter kenns gebracht: a. Dat de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, zal worden gesloten op Vrijdag 31 De cember 1909, met zonsondergang; b. dat de jacht op grof wild zal worden gesloten op Maandag 31 Ja- nuari 1910, met zonsondergang; dat alzoo, o pgrönd van het bepaal de bij het eerste lid van art. 27 der aangehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van het hierbedoelde klein wild uiterlijk tot en met 14 Januari 1910 en van grof wid uiterlijk tot en met 14 Februari 1910 zal mogen plaats hebben. BIJ DEN VERKEERDEN MAN. Een koopman uit de Joden Houttui nen te Amsterdam, verzond dezer dagen aan zijn eigen adres per Lem merboot een paa-r koehuiden. De hul den werden van den steiger van de boot aan de De Ruyterkade gestolen, doch kwamen op ongedachte wijze weer in zijn bezit. Want het gestolene werd hem te koop aangeboden door de dieven, die natuurlijk niet wisten dat zij met den eigenaar te doen had den. De koop werd gesloten (de koop man had zijn eigendom herkend), de verkoopers zouden terugkomen om hun geld, doch werden door de poli tie geknipt. DE PANDJESHUIZEN. Do houders van beleeningsbanken moeten ln hun Inrichtingen een lijst hebben hangen, waarop vermeld staat welke vergoedingen zij vorderen van de bij hen beleende panden, wat hun bij verordening Is opgelegd. Natuur lijk zijn er banken, waar men d'ie be paling geregeld negeert, maar het is uiterst moeilijk zulke gevallen te con- stateeren, omdat er door de betrok kenen nimmer aangifte van wordt ge daan, onaangenaam als ze het vinden bekend te maken dat ze voorwerpen hebben beleend. Thans is, zoo schrijft het U. D., toch zoo'n overtreding be kend geworden, doordat een inwoner van Utrecht een microscoop beleende en door den bankhouder werd uitge- noodigd behalve 16 rente van het voorschot nog een gulden extra be leen ingsgeld te betalen, wat niet op de lijst van voorwaarden stond ver meld. De politie werd hiervan on derricht en heeft thans tegen den hou der van de bank proces-verbaal op gemaakt, een verbaal, dat tot de hoo ge zeldzaamheden behoort. BRANDEN. Door een onbekende oorzaak Is gis teravond het Hotel en Café Van Rhoon te Lunteren afgebrand. Niets kom worden gered. Alles was verze kerd. EEN EIGENAARDIG FEIT. De Londensche berichtgever van *t Hbld. kocht een rol chocolade en zond deze ln onder den naam van Zwitsersch fabrikaat ln den handel gebracht, hoewei op de chocolade den naam van den Holla ndschen far brikant A. Driessen stond. De fabrikant heeft de redactie in gelicht. Hij verklaart, dat een Engel- sche firma hem gevraagd had een partij chocolade te leveren, onder 't beding van de Zwitsersch© verpak king. Zaken zijn zaken! Hij schrijft o.m.: De Nederlandsche chocolade nu is ln het buitenland, met uitzondering van een enkel land, niet beroemd, niet bekend, zouden wij haast durven zeggen. Geheel anders Is dit met de Neder- Iandsche cacao (cacaopoeder); deze is, in den waren zin des woords, wereld beroemd. Omgekeerd is zulks het geval met de Zwitsersche fabrikaten: de Zwit sersch e chocolade is alom beroemd, van Zwitsersche cacao hoort men, ook alweer met uitzondering van een en kel land, zelfs niet spreken. Het is een eigenaardig feit, maar nochtans geheel waar: overal vraagt men Hollandsche cacao enZwitsersche chocolade, alsof de cacaoboonen voor de cacao in Nederland, en voor de chooolade in Zwitserland groeiden! Deze bijzonderheid valt echter toe te schrijven aan het feit, dat In Ne derland de cacao-industrie het eerst een groote vlucht nam en in Zwitser land zulks het geval was met de (fij ne) chooolade-industrie. Neen, dan is het beter onze cho colade eenvoudig te verkoopen aan... een Zwitsersche fabriek te... Londen, die haar ortikel in... Holland maakt! En toch kunnen wij wat uw cor respondent zoo gaarne zou hooren een verklaring afleggen, die heit Hol- 'ondsch hart zal bevredigen, namoliik. dat wij vaak greote geldelijke offers zonder resultaten hebben gebracht, ter wille van onzen nationalen trots en altijd dan, wanneer wij niet met bovenstaande feiten rekening hiel den, wanueer wij bijv. onze in Hol land, België en Rusland zoo bekende „Delft-chocolaad", met de karakteris tiek Hollandsche beuaming en ver pakking, ook in Engeland wilden in voeren. VREESEL1JKE MOORDPARTIJ. De twee jongens, die ie Tonnerre in Frankrijk vijf menschen hebben ver moord en waarschijnlijk nog do vier kinderen van den boer ook met hun revolvers dood zouden hebben gescho ten, als de komst van menschen hen niet op de vlucht had gejaagd, ziju gepakt Een oude heer, die in een bosch aan het jagen was, zag Zondagmiddag de twee jeugdige boosdoeners en dreef ze, met zijn geweer dreigende, naar het nabijgelegen dorp. De eene moor denaar is 14 jaar oud, de andere 16 jaar. Zij heeten Vienny en Jacquiaid en zijn afkomstig uit het Zwitsersche kanton Freiburg. De oudste zei aan een verslaggever van de „Matin" waarom zij den moord hadden be gaan. Zij konden als vreemdelingen op de hoeve, waar ze in dienst wa ren, nooit goed doen werden altijdj uitgescholden. Ze wilden zich wreken, maar ook het geld van den boer ste len. Dan waren ze meteen uit de el lende. Ze zouden van het geld allerlei snuisterijen koopen, die in Afrika aan de Indianen verkoopen voor grof geld en zoo rijk worden. Daarvan hadden zij in een hoek gelezen. EEN HEVIGE CYCLOON heeft groote verwoestingen aange richt in het dorp Quettehou, bij Cher bourg. Een aantal daken werdeu door den wind in beweging gebracht, zooilat zij door de slagboomen heen vlogen. Telegraafpalen braken als rietjes. Op één enkel veld waren 47 appelboomen tegen den grond gesla gen. De cycloon duurde acht minuten en werd gevolgd door hevigen regen en hagel. BEROOVING. Op een sneltrein dicht bij het sta tion Beuthen in Boven-Silezië is een geheimzinnige spoorwegdiefstal ge pleegd, waarvan het slachtoffer, een Duitsch-Amerikaansche dame is. De dief kwam gemaskerd den coupé van de alleen-reizende dame binnen, be dreigde haar met een revolver en be roofde haar toen van haar taschje, dat ongeveer 300 Mark aan geld bevat te en van een broche, die 200.000 Mk. waard moet zijn. Daarop trok hij aan de noodrem, zoodat de trein bleef stilstaan, en verdween toen in de duisternis. De spoorwegbeambten deden nog moeite om zijn spoor te ontdekken door middel van politiehonden, maar dit mocht hun niet gelukken. EEN NIET GEVAARLIJK PISTOOL. Er is onlangs een wapen in den handel gebracht onder den naam „DedLes'-pistool, dat, terwijl het vol doende aan het doel beantwoordt, om het leven en het eigendom tegen de aanslagen van hebzuchtigen te ver dedigen, toch daadwerkelijk kan ge bruikt worden, zonder dat het nadee- lige gevolgen voor het leven van „vlug-vingerige heeren" heeft. Het „Dedle3"-pistool (de eigen naam sluit een zekere mate van immuniteit voor ernstige beschadiging in, ofschoon het m het gebruik en in voorkomen geducht genoeg is) ziet er zoowat als een Derringer-pistool uit met een zeer wijden loop en wordt op de gewone wijze met een enkel patroon geJaden. Als het afgeschoten wordt, evenwel, verlaat in plaats van den gewonen kogel een hoeveelheid gas, waarvan de samenstelling geheim wordt gehou den, den loop en de persoon, waarop is aangelegd, verliest het bewustzijn. Het kenmerk van het „Dedles'-pistool is, dat het volstrekt gevaarloos is voor de gezondheid of het leven van den persoon, op wien geschoten is, mits de instructies worden opgevolgd, welke in iedere doos gedrukt zijn. Het verwondt of doodt den aanrander of den persoon nieit. op wien aangelegd is, doch het bedwelmt hem gedurende eenige minuten, na afloop waarvan hij volkomen ongedeerd kan weggaan Indien het niet raadzaam mocht ge acht worden zich gedurende zijn toe stand van bewusteloosheid van hem meester te maken. Het moet evenwel vooropgesteld worden, dat het pistool niet als een stuk speelgoed moet gebruikt worden en niet zonder waarschuwing op een persoon moet worden afgeschoten, daar de uitwerking, wat geluid en licht aangaat, dezelfde is als van een gewoon pistool en de 9chok het indi vidu de schade zou kunnen toebren gen, die het pistool wil vermijden. Dus de voorschriften voor de behan deling moeten streng opgevolgd wor den, en het pistool moet niet te dicht bij en vlak voor 't gelaat van iemand worden afgeschoten, aangezien de ge ringe hoeveelheid kruit, waarmede ere patroon geladen is, de huid zou kunnen beschadigen. De patronen ge lijken uiterlijk op gewone patronen, zijn een weinig langer en bestaan uit kleine buisjes, die met saamgedrukt gas zijn gevuld, dat bij het afvuren in een soort damp verandert, en maakt, dat de persoon, op wien ge schoten is, bedwelmd wordt en dit gedurende eenige minuten blijft. Volgens het advies van rechtsgeleer den is er geen vergunning voor het dragen van dit wapen noodig, daar het niet tot de bij de wet verboden wa pens behoort. OVERDRIJVING. De gedelegeerde der Spaansche re geering die naar Ronda la geweest om een onderzoek te doen naar de beweerde belangrijke vondst van een Moorsch kasteel, heeft gerapporteerd dat alles zuivere zwendel is en de Amerikaansche ontdekker naar zijn land terug moet tot herstel van zijn geestvermogens. Alleen in de kelders van het gebouw bevonden zich over blijfselen van Moorsche architectuur, doch zonder eenige versiering die ar belang aan zou hebben verleend. ZOO GEWONNEN ZOO GERON NEN. Een te Parijs wonende Duitsche da me had onlangs als juffrouw van ge zelschap de uit Pommeren afkomsti ge, 52-jarige Elisabeth Werthrilz ge ëngageerd, met wie zij te Mariëubad kennis had gemaakt. De Juffrouw, een knappe, die niet minder dan ne gen talen sprak, verliet echter niet lang daarna de woning van haar meesteres, met abusievelijke medene ming van sieraden ter waarde van 80.000 fres. De Parijsche politie deed de tal enkenster te Londen, Barcelo na, Milaan, Turijn er. Monte Carlo opsporen en liet haar ten slotte te Rome arresteeren. Elisabeth werd ook al door de Londensche politie wegens diefstal gezocht. Van het ge stolen geld was niets meer over. Zij had liet op de speelbank te Monte- Carlo gelaten. PRETTIGE ERFENIS. Voor de Haagsche rechtbank ston den terecht de erfgenamen twee zoons, twee duchters en een schoon zoon van VV. v. d. G. te Delft. Door v. d. G., iu leven stalhouder te Delft, was op zekeren dag van dit jaar per gewone brik, bespannen met één paard, 3 fust moutwijn vervoerd, niet gedekt door document. Het voertuig met den moutwijn werd door belas tingambtenaren aangehouden en de vrachtrijder inmiddels plotseling overleden vervolgd. Daar de zaak reeds aanhangig was gemaakt, had den de erfgenamen zich voor de recht bank te verantwoorden. De feiten wer- den erkend en door den waarnemend rijksadvocaat, jhr. mr. de Brauw, werd gevorderd een geldboete van ruim /400. Het O. M. bij de rechtbank conclu deerde tot toewijzing der vordering. GELDAFPERSING. De Haagsche rechtbunk veroordeel de D. J. Polak, te 's-Gravenhage, wegens afdreiging (geldafpersing) tot twee jaar gevangenisstraf. EEDSQUAESTIE. Te Eist (Bet.) moest het hoofu der R.-K. jongensschool, de heer D., als getuige optreden in een zaak betref fende overtreding van de leerplicht wet. Principieel had hij er bezwaar tegen den gevorderden eed voor deze kleinigheid te doen hij wilde dit wel bij ernstige feiten. De kantonrechter maakte hem even. wel kort en bondig er op attent dat hij, kantonrechter, alleen te beoordee- len had, of eedsaflegging moest plaats hebben, en er was hier niet eenige grond, getuige vrij te stellen. Bleef hij dus weigeren, dan zouden er maatregelen genomen wordende kantonrechter vond het ie behande len feit ernstig "enoeg. Getuige legde hierna den eed af. Telegrammen DE TOESTAND VAN KONING LEOPOLD. BRUSSEL, 14 December. (Reuter). Te 5 uur in den ochtend was de toe stand des konings nog onveranderd. BRUSSEL, 14 December. (Reuter). 10.55. Baron Goffenit en graaf d'Oul- tremont verklaren, dat de operatie volkomen geslaagd is, en dat de ge neesheeren zoo tevreden zijn als maar mogelijk is. Er werd geen verzwering gevonden, het was een eenvoudige ob structie. De koning rust thans. De operatie duurde ongeveer een kwartier. GROOTE BRAND. NEW-YORK, 13 December. (Reu ter). Uit Santiago de Chili wordt'ge- seind, dat te Valdivia gisterenavond door een zworen brand achttien blok ken huizen zijn verwoest. Duizenden menschen zijn dakloos. De schade wordt op 21/2 millioen dollar ge raamd. Later. De brand te Valdivia ver nielde tien blokken huizen, waarin 2 banken, het douanekantoor en de voornaamste handelskantoren gelegen waxen. NICARAGUA. NEW-YORK, 14 December. (Reu ter). Volgens berichten uit Managua heeft een hevig gevecht te Rama plaats gehad, waarin zoowel regee- ringstroepen als revolutionnairen zware verliezen leden. Geruchten dat de aanhangers van Zelaya Rama zou den hebben bezet, zijn nog niet be vestigd. HAARLEM. OVERLEDEN 12 December. J. Kwast, 49 j., Leid- scheplein. A. E.. 11 m., dochter van J. Pel, Berckheydestraat. 13 December. T., 11 j-, zoon van W. Wei- boren, Kam perlaan. D. van der Graaf, 21 J., 't Zakje. Openingskoersen van 14 Dec. 1909, LABOUCHERE O YENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. STAATSFONDSENMARKT: 2 1/2 Certlfic. N.W.S. 76 5/8. Z. MEKIK. STAATSFONDSEN, C. Peru 9 1/2, Pref. Peru 36 3/4 TABAKSAANDEELEN: Bindjey 99, Deli Mij. 454, Medan 250, Nieuwe Asahan 78 3/4, Rotterdam Deli 345, Senembah 416. PETROLEUM-AANDEELEN. Koninklijke Petr. 443, Sumatra Pa- lembang 173 7/8, Perlak Petr. 144 1/2. MIJNAANDEELEN. Ketahoena 257. De AMERIKAANSCHE MARKT opende kalm. Atchison Topeka 122, Denver 501/2, Erie 34 7/16, Kansas 44 7/16, 7011/16, Missouri 501/4, Rock Island 443/16. Southern Rails 321/8, Southern Pacific 132, Union Pacific 2041/2, Wabash 21 3/4, Steel 921/8, Carren 737/8, C. Marine's 79/16, 23 3/4. 71. Am al g. 881/2.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2