Onze Lachhoek kindersterfte groot is. De poet werd goedgekeurd. Een amendement van den heer Van Veen, ten-doel hebbende om niet over te gaan tot uitbreiding van het krank- rinnigengesticht te Medemblik, werd, na bestrijding door den Minister ver worpen met 49 tegen 19 stemmen. Bij onderwijs vroeg de heer Loh- man, hoe hot stond met de reorgani satie der theologische faculteit aan de universiteiten. In afwachting van het rapport der ineenschakelings- commissie lieten de sprekers het on der wijsvraagsiuk als zoodanig rus ten, doch behandelden speciale pun ten. De heer Bruinmeikamp de op richting van laboratoria voor de niet-exa-'te werenschappen. De haer Ter Laan o m. wijziging van het beurzenstelsel, opdat hel kind van den arme beter M. O. en H. O. zou bunnen volgen. Dr. ICiiypet betere bezetting der leerstoelen" aan de universiteiten, op dat elk daarvan ten minste één be hoorlijk uitgeruste faculteit, voor al le daarbij betrokken vakken, zou heb ben. Heden 101/4 voortzetting. Zoo noodig zal ook Maandagavond vergaderd worden. KINDERVERLAMMING. Te St. Maartensdijk (Zeeland) heeft zich bij een kind van ongeveer twee laar oud een geval van kinderver lamming voorgedaan. OP VRIJE VOETEN. Men schrijft uit Assen aan de ,,Te leg ra af" Daar zat Lij in de wachtkamer van het station Assen, één van de gebroe ders Bakker, verdacht van den moord op hun vader, in het Koekangerveld te Drente. Eindelijk was hij ontslagen uit zijn voorarrest. Hij zat er in zijn pakje, zooals ze hem hadden opge pakt, terwijl hij bezig was te werken op het aardappelland, op klompen en Ui blauwen werkkiel, een oude pet op het hoofd. Onrustig schoof hij heen en weer op de bank en telkens ging hij opstaan, lieel spraakzaam was hij eerst niet, maar langzamerhand werd dit beter. Toch was zijn ver haal sober en gaf maar weinig nieuws overmatig lastig gevallen met ver hoeren had men hem nietzoo had hij eenmaal vijf weken achtereen geen verhoor ondergaan. Vrijdag j.l. was hij het laatst voor de instructie geweest en Dinsdagmiddag werd hem plotseling medegedeeld, dat hij ont slagen was. Toen de opmerking ge maakt werd, dat hij er goed uitzag, gaf Bakker ten antwoord, dut hij dit geenszins te danken had aan het eten dat in de gevangenis verstrekt werd, maar dat hij zichzelf geregeld van het een en ander had kunnen voorzien, daar hem door zijn vrouw en zijn schoonvader geld toegezonden werd Ook de financieele schade woog bij den \erdachte niet zwaar, maar wel dat hij nu voortaan in schande ver der zou moeten leven. Een schittering van verontwaardiging blonken in zijn donkere oogen en het ging moeilijk, in dezen jongen man, die een gunsti ge» indruk maakt en die volgens zijn zeggen erg naar zijn vrouw verlangt, met wie hij al vijf jaren gelukkig ge trouwd was, een vader-moordenaar te zien. Hoe het met zijn broer ging, wist Bakker niet., maar hij svas zeker, dat deze hem gauw volgen zou, daar hij overtuigd was van dic-ns onschuld. Herhaalde malen drukte hij er zijn verontwaardiging over uit, dat hij op eigen kosten naar huis terug moest gaan, maai- zooaia hij zeide hij gaf het reisgeld met pleizier. Met deze woorden nam hij afscheid. JUSTITIEEL ONDERZOEK. Men ineldt uit Sittard aan de „Te legraaf" Met zekerheid* kunnen we med-e- deoten, dat een justitieel onderzoek is ingesteld naar aanleiding van liet op treden der Sittardsche gemeente politie. Met name de inspecisu,- van politie aluaar zou zich schuldig gemaakt hebben aan wederrechtelijke vxij- hcidsberoovhig van zekeren Z. te Sit tard en later van zekeren L., woon achtig te Einighausen. COÖPERATIE. Aan de Coöperatieve Zuivelfabriek te Winterswijk werd gistermorgen de tienmillioenste kilogram melk in dit Jaar aangevoerd. BRANDGEVAAR IN HOTELS. De Ned. Bond van Handelsreizigers gevestigd te Zwolle, heeft zich met een adres tot den Minister van Bin- nenlandsche Zaken gewend, verzoe kende een aantal in het adres aange geven maatregelen te willen nemen, waardoor de veiligheid van gasten in hotels bevorderd wordt. VOLKSTELLING EN KERKGE NOOTSCHAPPEN. Door het hoofdbestuur van de Ver- eeniging „De Dageraad' is een adres verzonden aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken waarin het be stuur wijst op het hooge belang dat de aanstaande volkstelling volkomen betrouwbare gegevens oplevert om-| treilt de verdeeling der bevolking} naar de kerkgenootschappen. Daarom verzoekt het zoodanige maatregelen te willen nemen, dat aan de ambtenaren belast met het inzame len der telkaarten ten stelligste wor de verboden eenigen invloed te oefe nen op de wijze waarop die telkaar ten worden ingevuld, wat betreft het al dan niet zich bekennen tot eenig kerkgenootschap, en dat bovendien voorkomen worde dat anderen hgn de daartoe bevoegde ambtenaren in zage krijgen van de reeds ingevulde telkaarten. ONGELUKKEN. Te Rotterdam, omstreeks 6 uur ont stond een begin van brand op de tweede verdieping van pand 103 in de Waruwezierstraat. J. W. E., los werk man, was 'e middags met bet verhui zen begonnen naar deze, zijn nieuwe woning. Ziiu 50-jarige huisvrouw wil de een brandende petroleumlamp op hangen en klom ten dien einde op «er trapleer. Zij liet echter de lamp vallen, waardoor haar kleedereaa vlam vatten. Haar echtgenoot en de buren tracht ten de brandende klearen met emmers water te dooven, wat ten laatste ge lukte. Vreeselijk gewond werd zij in het ziekenhuis verbonden, waar men haar toestand hoogst ernstig achtte. ACCIJNSAANGIFTEN. Al degenen, die alcoholische dran ken ten verkoop onder hun berusting hebben, waren verplicht, ingevolge de nieuwe wetsbepaling op de verhoo ging van accijns op gedistilleerd, den lOden December aangifte te doen van ten hunnent aanwezigen voorraad. Een van deze aangiften is aan de „Hbld. "-redactie van bevriende zijde in handen gespeeld, om een indruk te krijgen, hoe zelfs onder kleine tap pers de beweging voor een fonetische spelling veld wint 1 De opga\e van 's mans voorraad gedistilleerd luidde als volgt 3 koe Jak 1 Jan neever 4 bradwyn 3 ztroen 3 bramboos 4 besen 4 aijs 8 boer Joges 3 auw klaar 4 half lafkat 2 half vies asten 2 half vies perko 1 kreunenbitter. Wellicht is een toelichting niet over bodig Onderaan beginnende zijn des aan gevers bedoelingen waarschijnlijk Beercnburger-kruidenbltter.... 2 halve flesschen persico...., 2 halve flesschen anisette...., 4 halve flesschen advo caat. Het overige is wat duidelijker. DE GEVONDEN BANKBIIJETTEN. Pl.m. 2 1/2 jaar geleden werden op den Bloernendaalschen weg, bij Gou da, door eenige schoolkinderen in een doosje een bedrag aan bankpapier ge vonden van 2300. Het geld werd ge deponeerd bij de justitie te Rotter dam, doch tot heden meldde zich nog niemand als eigenaar aan. Thans verneemt echter het „Dagblad van Gouda", dat zich iemand uit Rotter dam heeft aangemeld, die beweert de eigenaar van het gevondene te zijn. EEN SOLLICITATIEBRIEF. Dezer dagen werd aan het „U. D." inzage gegeven van de volgende „his torische" sollicitatie van een candi- daat dienstmaagd- boven den leer plichtigen leeftijd „Me juffrouw uw advertenzie in de Courant gelezen als dat gij 1 Janiwa- rie een dienst boden noodig heeft zoo ben ik zoo vrij mij aan te bieden ik heeft niet gediend maar zou toch graag een betreking heben netjes Werken kan ik zoo is mij vraag Wat ik kan Verdienen en of ik tot uw Wil den komen. Schrijf mij daar van na- der in vormaas zie dan krijg ik wel gouw berigt zie vople. N groeten X Paderes t KOLONIAAL MUSEUM NAAR AMSTERDAM VERPLAATST. Iemand schrijft in 't Hbld.: Naar aanleiding van-de kwestie Arsenaal-Beursterrein-Koloniaiail Mu seum, verzoek ik u beleefd onder staand te willen opnemen. Jarenlang stond het Arsenaal op het Waterlooplein verwaarloosd en vergeten, tot voor korten tijd, velen zich een wandeling naar' dit misdeel de stadsdeel getroostten en na rijpe lijk overleg tot de conclusie kwamen, dat het zonde en jammer zoude zijn, dit monument van oude houwkunst to laten vallen Onder sloopexshan- den Dat juist dit nu zóó gewaardeerde gebouw, jarenlang onopgemerkt, aan de omgeving waarin het staat een cachet van doodsheid en verval geeft, schijnt niemand opgevallen te zijn, en was het voor alle buurtbewoners een goed vooruitzicht, <^at binnen niet al te langen tijd een modern ge bouw in plaats van het door de mees- ton slechts als een ruïne beschouwde pakhuizencomplex zoude verrijzen. Nu door den verkoop van liet oude beursterrein de mogelijkheid van het stichten van een diamantbeurs voor goed van de baan schijnt en door den verkoop van het oude beursterrein 't plan van den heer Kamerlingh Onnes niet ten uitvoer kan worden ge bracht, rijst bij mij de vraag of het niet mogelijk zoude zijn, het Koloni aal Museum over te brengen, naar het daartoe in te richten arsenaal, waardoor een karakteristieke gevel bewaard blijft en bet van mooie ge bouwen geheel verstoken stadsgedeel te, door de vestiging van zoo'n be langrijke stichting een florissanter aanzien krijgt.. 's LANDS FINANCIëN. De in de Staatscourant verschenen staat der opbrengst van de middelen in November, is met noten verrijkt, waardoor hij aan duidelijkheid wint. In die noten wordt nl. aangegeven, welk deel der opbrengst van bedrijfs- en vermogensbelasting uit de extra tien opcenten afkomstig is, en verder wordt er in herinnerd, dat de verhoo ging van het zegelrecht op effecten geraamd werd een millioen te zullen opbrengen. Het totaal is nl. f 17.885.547 of I 349.000 meer dan in November 1908. Noemt men nu in aanmerking, dat de boven genoemd e opcenten alleen reeds 384.000 hebben opgebracht, waarbij nog ca. f 80.000 voor het hoo- gere effectenzegel moet gevoegd wor den, dan ls er vergeleken met het voorgaande jaar geene expansie, maar nog een achteruitgang van ruim een ton. Dadelijk moet daaraan echter toe gevoegd worden, dat deze achteruit gang uitsluitend het gevolg ls van de toevallige omstandigheid, dat de successierechten f 950.000 minder don in dezelfde maand ven 1908 hebben opgebracht. Toen n.l. levende dal middel f 2.319.000 op of ongeveer het dubbele van het normale cijfer. Aan den anderen kant wijst de accijns op gedistilleerd eene vermeerdering van 60.000 aan, die waarschijnlijk heel zoo niet meer dan verklaard wordt uit de groote afleveringen aan detailisten en particulieren met het oog op de begin December in werking getreden belangrijke verhooging van dezen accijns. 't Hbld. concludeert: Alhoewel gunstig, zal de verbete ring niet medevallen aan hen, die uit de motiveering van de intrekking van het ontwerp tot verhooging der in voerrechten verwacht hadden, dat November ons record-cijfers te zien zouden geven. DE QUAESTIE-KUYPER. In een te Tiel gehouden vergade ring deelde mr. Troelstra mede, dat het voorstel tot het instellen eener parlementaire enquête in de lintjes- zaak Jri" het begin van deze of volgen de week aan de Tweede Kamer zal worden gedaan. t TUBERCUT.OSE-MUSEUM. De Tuberculose Commissie der Z.- Hollandsche Vereeniging „Het Groe ne Kruis" heeft in het gebouw „Ons Huis' te Rotterdam een Tuberculose Museum ingericht, dat op Donderdag 23 Dec. zal worden geopend met een rede van den voorzitter dier commis sie, den heer C. Dekker, arts te Bo degraven. Het doel van dit Museum is aan zoo wijde kringen der bevolking als mogelijk is een aanschouwelijk l>ee!d te geven, zoowel van den aard, de uitbreiding en de gevaren der tuber culose als van de middelen, waarme de deze volksziekte wordt bestreden en voorkomen. Het Museum is eene verplaatsbare tentoonstelling en zal, na gedurende 4 weken te Rotterdam ter bezichtiging te zijn gesteld, naar elders worden overgebracht.. Gedu rende den tijd dat het Museum te Rotterdam verblijft, zullen op nader ter openbare kennis te brengen data in „Ons Huis" aldaar populaire le zingen warden gehouden over onder werpen verband houdende met tuber culose. Letteren en Kunst ACTRICE EN AUTEUR. Onze landgenoot©, de bekende Pa- rijsche actrice Marie Kalff, is in het huwelijk getreden met den Fronschen tooneelschrijver René Lenarmand. Gemengd Nieuws NOG EENS STEINHE1L) De rust in de Ronsinstraat' te Pa rijs is wederom verstoord. Men is druk bezig het meubilair van de be-i <rucht geworden villu van de familie j Stemheil in te pakken en over te, brengen naar Maison Drouot., waarj Zaterdag de openbare verkoopingj plaats heeft. Een gedeelte moet op be- j vel van mevrouw Steinheil naair Lon-j den worden opgezonden, ma-air de grootste helft wordt verkocht, o.a. de! klok, welke in het proces zulk een rol heeft gespeeld, verder de huisbi bliotheek, schilderijen van den ver moorden heer des huizes enz. DE MIJNWERKERSSTAKING in Australië is nog steeds in vollen! gang of liever: in vollen stilstand. Alleen hjebben de stakers aan de mijnwerkers van twee mijnen in liet Westen vergund het werk te hervat-j ten, ten einde de Portlandcementfa- j briek en Hoskins" ijzergieterij in j staat te stellen, het werk, uit gebrek aan steenkool stopgezet, weer op te nemen. AUTO-BOTSING. Woensdagnacht kwam op den weg van Berlijn naar Chorlottenburg de automobiel vau den Duitschen kroon prins in botsing inet een particuliere auto, doordat beide naar denzelfden kant uitweken. De kroonprins bleef ongedeerd zijn adjudant, de eerste luitenant Von Oppen, kreeg eenige lichte verwondingen. De personen, die in de particuliere auto zaten, bleven ook ongedeerd. SCHEEPSRAMP. Aan „Straitsbladen" ontleent de „Java-Bode" verhalen over het ver gaan van de „Seyne" in Straat Riouw. Wij nemen er het volgende uit over De le stuurman van de „Seyne" verteltToen de aanvaring plaats had, lag hij in zijn kooi, maar sliep gelukkig niet, of hij zou het leren er stellig bij hebben ingeschoten. Plot seling hoorde hij het snerpende ge luid van de sireue van de „Seyne". Hij sprong uit zijn kooi en vloog aan dek, doch als een bewijs, hoe snel de boot zonk, gold, dat nietegenstaan- de hij als het ware aan dek vloog, de boot toen al reeds zinkende was. Er was volstrekt geen tijd de sloepen neer te laten en de duisternis maakte den toestand nog vreeseiijker. De ka pitein en de man op den uitkijk ver dronken beiden. De schok kwam zóó onverwacht, dat de slapenden geen kans hadden zich te redden alles ging met zulk een vreeselijk© snelheid in zijn werk, dat er zoo goed als geen verwarring aan boord heerschte. De eerste stuurman werd door den schok in zee geworpen en zag kans, een voorbijdrijvend stuk hout te grijpen, waarop hij zich drijvende hield, tot hij werd gered. Om hem heen werden de drenkelingen door haaien aange vallen. Het was een afgrijselijk schouwspel. Volgens een van de geredde Engel se he matrozen had de aanvaring plaats Zondagmorgen om 4.15, oners- I veer 26 mijlen afstands van Singa pore in Straat Riouw. Een hunner kon niet slapen en was naar dek ge gaan. Het was helder weer en de zee was slechts eenigszins ruw. Hij hoor de een fluit van een schip, en het volgende oogenblik begon de „Seyne" te zinken. Ik riep mijn kameraden toe, dat het schip zonk en we liepen allen naar het achterdek. „Het is met ons gedaan", riep ik. Het schip zonk snel, binnen enkele minuten. De stoomketels sprongen. (Volgens een ander verhaal verbrandden eenige menschen door den stoom). Na de aanvaring kwam do „Onda" langszij, doch we konden niet aan boord ko men, omdat ze te hoog was en de „Seyne" zoo snel zonk. Men gooide lijnen uit en trok op die manier eeni ge drenkelingen aan boord. De „Seyne" werd aan den voorste ven, aan bakboordzijde, getroffen, maar daar zij onmiddellijk zonk, kon den wij niet zien hoe groot het gat was. Daarop sprongen de stoomketels. Sommige opvarenden sprongen in zee en anderen werden door den schok in zee geworpen velen werden door de zuiging naar de diepte getrok ken. Ik werd ook naar beneden ge trokken en kreeg veel water binnen. Er stond een sterke strooming en we klemden ons vast aan wrakhout. Er was geen tijd om sloepen uit te zetten. De „Onda" liet drie booten te water, redde vele drenkelingen. Ik dreef anderhalf uur rond, voor ik ge red 'werd. We namen ook nog eene Armenische vrouw op, doch zij stierf en werd in zee begraven. Er was geen tijd om eenig commando te geven op de „Seyne". De opvarenden liepen verward rond, gillende om hulp. Het was afgrijselijk en in het water was het nog erger. Europeesche vrouwen en kinderen riepen de booten aan om hen op te nemen. Van de „Onda" weixlen reddingsgordels uitgeworpen, doch de sterke strooming voerde die buiten ons bereik. Haaien, vielen de drenkelingen aan. Wij, 4 matrozen, hebben ons ternauwernood kunnen redden 2 onzer kameraden zijn ver dronken. De 3de machinist van de „Onda" was in de sloep, die ons opnam. Een haai viel een Chinees aan en ik zag hem zich verdedigen met een haak, doch het monster kwam terug, en nam de helft van den voet van dien Chinees mee. Vele geredden zijn ge kwetst en 3 Europeesche dames en 4 kinderen zijn verdronken. Men zegt, dat de kapitein van de „Seyne" op bet oogenblik van de aanvaring in liet stuurhuis was. Wij vreesden, dat de „Onda" ook zou zinken, daar zij zware lekkage had. Er stond 10 voet water in haai- voorruim. De heer Maxwell sliep, doch werd door den schok wakker. Toen hij aan boord kwam, begon de „Seyne" al te zinken. Hij zag, dat twee menschen door haaien werden verminkt. Drie Maleiers hadden zich aan hem vast geklemd en hij had de grootste moei te, zich te bevrijden. Velen van de ge>- redden luidden geen kloeren aan. Straat Riouw is slechts twee mijlen breed en is 16 vaam diep, doch de diepte is zoowat overal gelijk. Er staat een sterke stroom. HET HUWELIJK VAN HERTOG JOHANN ALBRECHT. Te Brunswijk werd Woensdag 't hu welijk voltrokken tusschen den regentl van het hertogdom, hertog Johann Albrecht van Mecklenburg, en prinses Elisabeth zu Stolberg-Rossla. De keizer' en de keizerin waren porj extra-trein van Potsdam naar Bruns wijk vertirokken, om de plechtigheid bij te wonen. Te half elf begaven de vorstelijke personen zich naar het slot, waar de burgerlijke huwelijks-1 voltrekking plaats had, die gevolgd word door de kerkelijke inzegening: in den dom. Behalve de keizer en de keizerin, waren bij de plechtigheid aanwezig de prins der Nederlanden, grootvor stin Maria Paulowna van Rusland, de koning en de koningin van Bulga rije, de groothertog van Saksen, prins en prinses Nikolaas van Grie kenland. de groothertog van Olden-j burg, grootvorst Boris van Rusland,1 de erfprinses van Reus, de groother tog van Mecklenbmrg-Sehwerin en de leden der Mecklenburgsche vorstelij ke familie. Na afloop der huwelijksvoltrek king, werd een cour gehouden, ge volgd door een feestmaal op het kas teel Dankwarderode. Te 4 uur ver trok de keizer met zijne gemalin we der naar Potsdam. DE POOI.RUZIE. De „Times' geeft thans meer uitvoe rige berichten uit New-York aan gaande de beschuldigingen door Loo se en Dunkle tegen Cook ingebracht. De vraa<? komt daarbij ter sprake Waar was Cook in den tijd, waarin hij verdacht wordt zijn „observaties" te hebben gekocht? Zijn vrienden zelfs zeggen het niet te weten. De een meent, dat hij naar Zuid-Buropa zou zijn gegaan om dichter bij Kopenha gen te wezen, voor het geval men hem daar wenscht te hebbeneen ander, dat hij in een sanatorium op het land rust zou hebben gezocht. Naar men weet hebben Loose en Dunkle be weerd, dat zij met Cook ïq die dagen besprekingen hebben gehouden in een dorpsherberg. nende, de tocht loopen van 's-Graven- bage ovor de Machines] oot en Broek- sloot naar Rijswijk, Delft, Pijnacker, Berkel, Moordrecht, Gouda.. Reewijk, Bodegraven, Oudshoorn, Woubrugge, van daar langs Brasemermeetr naar de Does over de Wijde Aa naar Ka- germeetr, Sassenheim, Katwijk, Val kenburg en Haagsche Schouw weder om naar 's Gravenhage terug. De geheele afstand bedraagt ruim 100 KM. en zal tusschen 8 uur des voormiddags en 5 uur des namiddags moeten zijn afgelegd; aan ieder die dezen afstandsrit ten einde brengt en in goeden vorm aankomt zal het bron zen herinneringski'uis van den Ne- dealandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding worden uitgereikt. De regelingscommissie is van mee ning, dat ieder, die een goed uithou dingsvermogen bezit en eene goede schaats rijdt, dezen afstandsrit kan volbrengen. Voor den Ned. Schaatsenrijders- bond zullen direct na Kerstmis de amateurs-rijders W. Taconis, te Hee renveen, en De Koning Jr., te Edara, naar Davos vertrekken, om zich te oefenen voor de wedstrijden, die de Internationale Eislatifverein 1 en 2 Febr. te Klagesfurt houdt. KUNSTRIJDEN. Dit jaar zal voor het eerst in ons land een wedstrijd gehouden worden in het kunstrijden. De Ned. Schaatsenrijdexsbond heeft nl. in zijn jongste vergadering het houden van zoo'n wedstrijd opgedra gen aan de ijsvereeniging De Kunst te Aalsmeer, en deze zal geen moeite ontzien om dézen wedstrijd met de daaraan verbonden feestelijkheden te doen slagen. LUCHTVAART. Volgens Edison zullen binnen 10 jaar de vliegmachines de post en ook passagiers vervoeren. Met een snel heid van honderd Engelsche mijlen (165 K.M. in het uur zullen zij de lucht doorklieven. Kleine machines zullen het zijn die de post vervoeren, zoo klein als mogelijk is. Hoe gerin ger de omvang, des te geringer de weerstand, dien zij aan de luchtla gen bieden. Doch zij zullen krachtige motoren hebben en fabelachtige snel heden bereiken. Uit de Arbeiderswereld Sport ea Wedstrljuèü WIELRIJDEN. Naar De Fiets meldt maakt Stol, die wegens een beenwond in den zes- daogschen wedstrijd den strijd moest opgeven, het best en is hij stellig van plan in den zesdeagschen wedstrijd te Berlijn uit te komen. Hij is zeer verheugd over het goede figuur, dat Walthouir gemaakt heeft, met wien hij nu een koppel moet vormen. SCHAATSENRIJDEN. Tot eare-voorzitter der regelings commissie van den „afstandsrit' door Zuid-Holland ls benoemd, de heer W. F. Margadant, voorzitter der Zuid- Hodlandsche Uavereenigtng. WA^echljsriijk zal, Ijs en weder dde- METSELAARS-STAKING. Men meldt uit Amsterdam: In de staking van metselaars en opperlieden bij de firma Hanse en Wintexshoven heeft zich geen nieuw feit voorgedaan. Er zijn een 60-tal arbeiders bij betrokken. Het moet in de bedoeling der werklieden-organi satie liggen, de staking bij deze fir ma vol te houden, totdat ze de vroe ger reeds vermelde algemeene ei- schen zal hebben ingewilligd en daar na bij een anderen patroon het werk stil te leggen. Voorkeur voor niet- leden der Algemeene Patroonsveree- niging zal hierbij, aldus verzekerde men, niet bestaan. Dat de firma Hanse en Winters hoven geen lid daarvan is, en dus de A. P. V. thans nog buiten het conflict staat, is oen toevallige omstandigheid. Zondag zullen de bestoren van ver schillende organisaties in de bouw vakken onderling een huishoudelijke bespreking houden. TOONBEWEGING TYPOGRAFEN. Na een langdurige conferentie tus schen de patroonsvereeniging en het bestuur van de afd. Groningen van den Typografenbond, hebben de pa troons geantwoord, de eischen niette kunnen inwilligen, maar wel bereid te zijn, enkele daarvan later te over wegen. het was daarom zaak voor den go- noemden stuurman om telkenmale als «r één uit het ruim moest worden geheschen, naar beneden te gaan oan persoonlijk de bevestiging der kac hels en touwen, waarmede het zwore> voorwerp aan de hijschkraan werdl gehaakt, na te gaan. Dit gedaan hebbende, liet hij zich, om het overladen In de langs het' schip liggende prauw te kunnen con troleeren, weer met de hijschkraan op dek hijschen. Een vlugge, en met een weinig voorzorg, absoluut onge vaarlijke wijze om zich van het dek naar het ruim en van het ruim naar het dek te bewegen. Het was ook steeds goed gegaan, tot op een ge ga ven oogenblik, toen de heer Seyp uan het zwaaiende hijschtouw naar bo ven werd geheschen, de man, die de hydraulische kraan bewerkte, de con trole over de machine verloor en deze met volle vaart den kabel oprolde, waaraan de ongelukkige stuurman hing. Door dc vaart werd het dezen onmogelijk zich vrij te houden van de zijwanden van liet gat, waartegen de zwaaiende kabel hem onophoude lijk slingerde. Hierdoor gebeurde het dan ook, dat hij met groote kracht tegen een uitstekend ijzeren schot aankwam, waardoor hij het bewust zijn verloor, den kabel losliet en naar beneden in het ruim le pletter viel. De ongelukkige was onmiddellijk dood, zooals ook de geneesheer constateer de, die van den wal werd ontboden. Pers-Overzicht DE LEERPLICHTWET. „Humor in een Staatsstuk" noemt „Het Huisgezin" de mededeel in g iD de M. v. A. van den Minister van Bnmenlandsche Zaken, dat „het on derzoek naar de behoefte van herzie ning der Leerplichtwet" eerlang door den Minister ter hand zal worden ge nomen. Zij schrijft De Leerplichtwet is straks negen jaar in werking en al die jaren af gezien van overige gebreken als vol administratieven rompslomp be schouwd. Minister Kuyper heeft een paar kee- ren beloofd, dat hij de zaak zou on derzoeken. Minister Rink heeft toezeggingen van dezelfde strekking gedaan. In vak- en andere bladen heeft men een trouwen keer op de gebreken der wet geweien. Een commissie van schoolopzieners heeft een ontwerp-verbeterde Leer plichtwet samengesteld. Commissies tot wering van school verzuim klagen in hun rapporten en sturen al jaren adressen de wereld in. In één woord, iedereen vindt dat de wet niet deugt, en omtrent de nood zakelijke wijzigingen zijn allen het eens- Zooals de wet thans is, is ze een paskwil. Waar de zaken zoo staan, zal do Ministereerlang.... (een veelbetee- kenend woord, maar dat in parlemen tairen stijl nooit op haast wijst) een herziening der wet aanhangig ma kenneen, een onderzoek naar de behoefte van herziening doen instel len. Wie nu meent, dat de zaak in deze vierjarige periode aan de orde komt, is, naar „Het Huisgezin" zegt, een. onverbeterlijke optimist. Stooinvaartberichten Koloniën DE KASDIEFSTAL TE KOETA- RADJA. Men vindt in de Sumatra Post het volgende telegrafische bericht over de uitspraak in de zaak Van Daalen: De Raad van Justitie te Padang, uitspraak doende inzake Van Daa len, veroordeelde beklaagde wegens diefstal van f 320.000 met gebruikma king van valsche sleutels in een on bewoond huis tot vijf jaren gevange nisstraf (conform den elsch) en tien Jaren ontzetting uit de rechten ge noemd In airt. 20 van het Wetb. van Strafrecht (waarnemen openbare be dieningen of ambten, curatorschap, afleggen getuigenis onder eede In burg. zaken). Beklaagde hoorde onbewogen de voorlezing van het vonnis aan en glimlachte spottend bij de opsom ming van de aanwijzingen. De veroordeelde vraagt revisie. CHOLERA IN INDIë. De cholera heerscht nog steeds te Batavia. Volgens de Java Bode van 19 Nov. hadden zich daar in de afge- loopen 24 uren 8 gevallen van chole ra voorgedaan. In het stadsverband overleden 3 lijders en bleven 18 in behandeling. EEN VREESELIJK ONGELUK. Om half vijf Zaterdagmiddag, den 13en Nov. 1.1., had er aan boord van de „Goentoer' ter re ede Soerabaja een treurig ongeluk plaats, deelt het Soer. Nbld. mede. Men was namelijk aan boord bezig met het lossen van eenige zware ketels, met het toezicht waarvan de derde stuurman, de heer Seyp, belast was. De ketels bevonden zich heel dien onder In het schip en TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Menado, van Rot terdam naar Java, vertrok 15 Dec. van Antwerpen en passeerde 16 Dec. Vlissingen. Het stoomschip Kediri, van Rot terdam naar Java, arriveerde 16 Dec. te Sabang. Het stoomschip Malang, van Java naar Rotterdam, vertrok 15 Dec. van Padang. Het stoomschip Grotius, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 15 Dec. Perim. Het stoomschip Koningin Wilhel- mina, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 1 5Dec. van Algiers. Het stoomschip Eemland vertrok 15 Dec. van Amsterdam naair Buenos Ayres. Het stoomschip Tantalus arriveer de 12 Dcc. te Batavia van Amsterdam. Het stoomschip Banda vertrok 16 Dee. van Amsterdam naar Java. LN 'T NAUW GEBRACHT. A. Zoo. is je vriend zoo eensklaps naar Amerika vertrokken zeker op raad van den dokter B. Ja, van den dokter.... in de rechtswetenschap. QUITTE 1 Man (aan tafel tot zijn vrouw) Buitengewoon heerlijk Heb je wer kelijk zelf dien Ivaas zoo toebereid, vrouwtje? Jonge vrouw Heb ik je gevraaga, mannetje of je hem werkelijk zelf ge schoten hebt? UIT EEN PROCES-VERBAAL. „De onbekende sloeg bij den herber gier de ruiten en daarna dea weg naar Sneek in." JOVIAAL. Rechter van instructie Beklaagde, wij kennen elkaar reeds 1 Beschuldigde (hem de hand schua- dend)Wel zeker En hoe maakt 'fc mevrouw TRIUMF. President van het HofBeschuldig» de, tekent gij uw schuld? Beklaagde Neen. PresidentEn voor den rechter vaa instructie hebt gij een volledige be-' kentenls afgelegd. BeklaagdeDe rede van mijn ver» dediger heeft ook m ij van mijn on^ schuld overtuigd.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6