BEENZIEKTEN. pand Ten behoeve van de nieuwe straat tal de firma de helft van haar eigendom in gemeente-handen zien overgaan, en in plaats van nu de tweede helft er bij te nemen, waar door do verbinding van en naar het Spui geen moeilijkheid meer zou on dervinden, moet dit halve gebouw In tact gelaten en de huizen op den hoek SpuiLange Poten aangetast worden en dat alleen om de goedkoopte Gelooven B. en VV. nu werkelijk.dat u€t naasten van een half gebouw meer zal kosten, dan onteigening van een strook grond, waarop winkelhui zen staan en wat zal het een fraai ge zicht zijn als het magazijn van Med- dens met een punt recht in het straat verkeer vooruit steekt, en wat prac- tisch Daarbij een „zeer globale" raming van 72.000! Daar zullen wel ettelijke duizenden bij moeten om dit „zeer globale" in „juiste" te veranderen. De allernieuwste stadsverbetering is niet op hel uitbreidingsplan aange geven en, daar het in de toelichting niet vermeld staat, schijnt Berlage er evenmin over gehoord. Rest de vraag wat de beweegrede nen zijn, om kort voor de vaststelling van het uitbreidingsplan een „verbe tering" tot stand te brengen, die duur, onpraktisch en buiten Berlage om in gediend 'S Het antwoord daarop valt misschien bij <U behandeling in den raad. Mis schien, want het zou de eerste maal niet zijn, dat een voorstel tot. huizen aankoop voor verbreeding van straten den hamer van den voorzitter pas seerde, zonder dat de gevolgen ervan voldoende overwogen of degelijk ge motiveerde verdediging gegeven was. Het vroede 45-tal, dat over wel en wee van onze stad beslist, is wel te beklagen Negen dagen lang hebben ze ge zwoegd over de begrooting, gerede neerd, beweerd, gedisputeerd, gere pliceerd, geïnterrumpeerd, georeerd, dat do kelen schor, stenografen dol en verslaggevers in slaap waren. Ne gen dagen besteed om de penningen in 1910 te gebruiken volgens beste we ten En was nu de geheole begrooting, veranderd, geamendeerd, dat zou goed geweest zijn voor al dat gerede kavel, was van ongenoegen gebleken over hetgeen voorgesteld werd, maar zij kwam uit de vergaderingen zoo als ze er ingegaan was, op twee pos ten na, en een van deze twee, die het geld aanwees, uitgetrokken als ver- goeding voor het bijwonen van de commissievergaderingen door raads leden.... is door Gedeputeerden niet goedgekeurd. Is dat geen pech als je met zooveel moeite iets tot stand brengt, en later blijkt, dat al je werk voor niets is ge weest We krijgen 't van-Cittersgangetje ver- port zal worden uitgebracht over het geen in de Marinebegrooting voor komt betreffende de geschutievering door Krupp. De daarvoor benoemde commissie bestaat uit de heeren Van Vlijmen, Van Wassenaer, Van Kor- nebeek, Thomson en Colijn. De post voor een nieuw Academisch Ziekenhuis te Leiden werd gevoteerd, na eenig debat., waarbij bleek, dat de Minister het denkbeeld om aan elke Universiteit één faculteit volledig in te richten, moeilijk uitvoerbaar achtte. Daarentegen was de Minister ver plicht een amendement van den heer De Vlugt over te nemen, waardoor de Kamer uitsprak, dat zij de raming voorde nieuwe psychiatrische kliniek to Groningen te hoog vond. De gan- sche post verviel nu en de Minister moet met een suppletoirs begrooting komen. In de avondvergadering kwam de Oorlogsbegrooting aan de orde, waar over de discussies aanmerkelijk zul- 'en worden beperkt, wanneer de Mi nister van Oorlog voldoet ami een hem, bij monde van den heer Van Vlijmen, door de Commissie van Rap porteurs gedaan verzoek, om alle ver hoogingen voorgesteld bij de Memo rie van Antwoord en waarover de Kamer bij gebrek aan tijd zich niet had kunnen beraden, terug te nemen eu opnieuw voor te stellen bij een suppletoire begrooting. De Minister beloofde morgen dit verzoek schrif telijk te zullen beantwoorden. De til- gemeene beraadslaging werd daarop ingezet door den beer Van den Berch van Heemstede, die het Krdppscho monopolie bestreed; vrije concurren tie bij de levering van geschut ver langde en aan de hand van het oor deel van deskundigen een pleidooi le verde ten gunste van het Fr&nsche geschut van Schneider. De heer Van Hoogstraten ingeno men met de voorgestelde afschaffing van het instituut der viermaanders en met de Inkrimping van de herha lingsoefeningen, bepeitte verbod van alcohol-verkoop in de kazernes, scheiding van het wapen der artille rie en opheffing van het korps der genie in zijn tegenwoordigen vorm. Breedvoeriger was de heer Thom son, die echter, toen hij terugtrad in de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting, op verzoek van den voorzitter overging tot bespreking van het beleid des Ministers. Vooraf ont zegde hij echter den sociaal-deniocra- ten critiek op de defensie-politiek dei- Liberale Unie. die gericht was op het verkrijgen van een volksleger, omdat de socialisten zelf alle verantwoorde lijkheid voor het leger afwijzen. Hij was teleurgesteld, dat de Minister die bekend stond als aanhanger der nieu we beginselen geheel in het voetspoor trad van zijn conservatieven voor ganger, wiens maatregel tot invoe- «w-- - ring van het tweeploegenstelsel, ge moedelijk in onze gemeente. De com-j heel naar de uorspeüingeii in de missie voor de strafverordeningen Tweede Kamer, op een fiasco was wil aan auto's in een paar asfaltstra- 1 u'tgeloopen. In afwachting van de ten de 10-K.M.-vaart opleggen. Veel generale herziening van de Militie- bezwaren hiertegen zullen wel niet wet, trad hij niet in eene bespreking bestaan de geringe breedte van onze Van 's Ministers plannen, nochtans hoofd verkeerswegen dwingt er wel ziju eigen denkbelden op het gebied ling werd van alles kennis genomen. Een en ander schijnt in verband te staan met de plannen der Regeering, om niet een nieuw rijkskrankzinni- gelegenheid vielen aan weerszijden dooden en gewonden. Geruim en tijd verkeerde de fabriek als 't ware in een staat van beleg. De stakers lagen 1,111 il fr1; verdekt opgesteld in de omliggende gengesticht te vestigen te Harderwijk, ruimten en schoten op de z.g. „onder inaar Medemblik te verbouwen. Eir is kruipers". hier nog terrein in overvloed om uitEen ander geschil is nog niet uitge- te bouwen. Het bericht, om f 100.000 j vochten. Het betreft hier een stuking op de begroting te brengen, ten een-1 -T Aetno-Fabrleken, te Bridgeport Je bet gesticht te verbouwen, Is hier; uhiü Daar ^„Vurign toestanden met groote belangstelling ontvangen,! tiet gevolg van geweest; de militie is daar het grootste bestaansmiddel vanonder de wapenen geroepen en de fa- deze plaats daarmee is betrokken. j brieken zijn voor onbepaalde!! tijd 1 gesloten. De werklieden lijden er nu VREES VOOR DOORBRAKEN. gebrek cn de atenvining onder hen ts zeer bitter. De vakbonders onder de Bij nacht en bi j dag is men te Ier- werklieden van de staal trust beweren, heme en andere dorpen in het Frie- (]ut deze twee stakingen slechts vöor- sche waterland bezig de polderdijkenpostengevechten zijn; want dat de te versterken. Door den hoogen war terstand vreest men voor doorbraken. VOOR HET EERST. Gister werd op het land ijs in Fries land al schaatsen gereden. staaltrust er op aanstuurt hun vak bonden te vernietigen, waartegen zij zich moeten verzetten. Zij hebben zich over de trust be klaagd in een memorie aan president Taft, waarin zij verklaren, dat de trust in het jaar \an de staguatie in handelszaken kans had gezien, op GEMEENTERAADSVERKIEZING, iederen employé gemiddeld 1450 gul- Breda. Bij de gisteren gehouden den te verdienen, terwijl toch duizen- herstemming voor den gemeenteraad«J» die Uedcn minder verdienen dan 1200 gulden s jaars by een werk- ie gekozen de heer Frans van Huiten d ïan mlr en weeJ va„ Mveil (R.-K. werkmanscandidaat) met 4/1werkdagen. En dit wé®taat zoo stemmen. Op den heer J. Schulinck, j schrijven de vakbonders in hun mc- candidaat dor R. K. kiesvetroeniging, j mor ie aan Taft heeft de Trust o. a waren 374 stemmen uitgebracht. bereikt door zich te organiseeren en met andere bedrijven samen le gaan. nr atctpdnoicrhp rttttoq En dat recM van aaneensluiting ont- DE AMSTERDAMSGHE BEUR... j 7egj trustdirectie nu aan haar em- Door den dienst der Publieke Wer- ployés. ken is een voorloopig plan ontwor- j Nog een andere memorie hebben de pen tot oplossing van het beurs waag-vakbonders uitgevaardigd, namelijk stuk, wat do noodzakelijk gebleken«noproop «tjn alto werklieden in I de nzer-, staal- en bliknyverheul in vergroot,ng der Effectenbeurs betreft. 'en in d<J yereenigde Staten, Dit voorloopig plan geeft dc oplos-jom hen te steunen in den aanstaan- sing naai- den kant der Warmoes- den strijd over de geheele linie, straat. Voor dezen uitbouw zou dan] Dat het den werklui ditmaal ernst noodig zijn de koop of onteigening schijnt af te leiden uit het feit, dat den 1.50Q.0Ü0 werkers in het uzer. en a-kers in het ijzer- staal vak in de Yereenigde builen en in Canada aanzegging ts gedaan, dat zij bijdragen voor de strijdkas moeten afzonderen. FUSIE DER CHRISTELIJKE VAK- VEREEN 1GIN GEN. Naar wij vernemen is onder lei- diiitg van den heer A Krook Gzn.v meent de effectenbeurs door nieuwen voorzitter van de commissie van ad- bijbouw beter op de meest practische vies, niet de bestaande schilders-af- va.n een blok perceelen Beursstraat-- Oudebrugsteeg-Warmoesstraat. De Beursstraat zou dan overbouwd moe ten. Men acht ten stadhuize die oplos sing de beste en de eenvoudigste. De graanhandel blijft dan in het bezit van zijn mooie graanbeurs, en men wijze te kunnen vergrooten, dan door bijtrekking van de lokaliteit den graanbeurs, die natuurlijk op andere behoeften is ingericht. Voor demping van het Damrak tot bouw van nieuwe graanbeurs met overbouwing der Oudebrugsteeg wordt minder gevoeld. INGEZONDEN MEDEDF.KLINGEN h 30 Cts. per regel. toe. Het voorgesteld verbod om op de Groenmarkt te fietsen, zal ook toejui ching vinden. Om twaalf uur en uok later op den mi dag is het er nu le- vonssrevnarlijk door de liefhebberij van fietsslungels (die niet alleen onder slagers e. d. te vinden zijn, maar ook vertegenwoordigers hebben in meer „D'escnaafde" kringen; om op asfalt sioe-ds zoo hard. mogelijk te rijden. Hot gotul botsingen is er eiken dag dan ook legio. Wethouder Leiy heeft zijn intrede gedaan in de Prov. Staten met al ken als tegenstander den heer Ter- Juon <ie derde candidaat, de spraakleeraar Van Lier verzocht, geen stemmen op hem u4 te brengen, wat met verhinderde, dut nij er nog een 3ÜU kreeg zeilde hij met vlag en wimpel de Provincia- vau leg er her vorming uiteenzettende, t. w. algemeene dienstplicht met strenge keuringuitbreiding van het contingent gepaard met verkorting van den eersten oefentijd en hervor ming van het instituut der viermaan ders. In den wensch naar beperking van de herhalingsoefeningen zag de heer Thomson reactie tegen het be ginsel van eon Volksleger, terwijl hij voorts bepleitte afschaffing van den ransel, bevordering van sport in het leger en afwerking van de Stelling van Amsterdam, zij het in niet te vlug tempo. De scheiding van het wapen dor artillerie wees hij af. Na ook zijnerzijds nogmaals het monopolie van Krupp te hebben be streden on de minderwaardigheid van het Kruppsche geschut te hebben aan getoond, Kwam de heer Thomson tot den teruggang van den geest in het la" vertogemvüoreligiiig bmiieo, hoe- leeer. gevolg van de maatregelen wel er van de 3U.0W kiezers, maar V1U1 «mister Sahron. In Ue eerste 8iud opkwamen. plaats van diens Soldijwet, waarvan Reclame was niet gemaakt, haisto. toepassing was overgelaten aan de zoek had met piaats. Stemvee en dlebin de tweede plaats van de slemlouze uiiudeiisiof hieven daardoor denkbeelden van dien bewindsman lum- nut eu. wet eens aaidig is, uui- j over de reclltshedeeling ui het leger, dut we nu zoo ongeveer weten ,hoe- spreker met voorheelden toege- veel menschel» uit plichtsgevoel gaan 1,1 verband vroeg hij van stemmen en zooals blijkt is dat nog df,n tegenwoordigen Minister scherpe EMSER-PASTILLES tegen hoest en verkoudheid Prijs per doos 50 cent. deeling van het Werkliedenverbond „Patrimonium" en den Christ. Werk mansbond te Amsterdam vergaderd, en werd in beginsel tot fusie besloten. („St.") Sport e» vVeushijikfe Aderspattige Dauwwormen, wonden zweren Qsneilng vonskoi 1.75 por flacon Talrijke bewijzen Per fI*con fl I .75 genezing. Weigert alle namaak. Ztgcht aia garantie de bandteekenlng 0. 0EPEKSIER, fcolfcikir-Fihritut. 47 rt* ia Eu, kto (la-.tj), Franco a»n huln legen postwissel tan Generssl-Depoi *ior Nederland H. SANDERS, Rokla 8, Amaierdam. Te Haarlem bijJ. J. GöP- PINGER, Gr. Houtstraat 147. MARSHALL. Uit New-York komt het bericht, dat Frank J. Marshall, „de schaakkam pioen van .Amerika bekend heeft ge maakt, dat hij het schaken vaarwel zegt. Hij heeft dit besluit moeten ne men, omdat bet hem onmogelijk is gebleken, naar behooren de belangen van zijn zaken te behartigen en tege lijkertijd zich als deelnemer aan wed strijden in conditie te houden. HOCKEY. Woensdag had dc damescompetitie H O. C. tegen Victoria van Rotter dam moeten spelen op het veld van O. D. I. S. De dames van II. O. C. Kwamen niet op, omdat naar haar oordeel het veld onbespeelbaar was. Mevrouw Tromp, de coinpetitie- leidsiter, stelde onmiddellijk een on derzoek in, wat aan het licht bracht, dat II. O. C. slechts zes dames in het veld kon brengen. Besloten is thans, dat H. O. C. den wedstrijd verloren heeft met 5—0. Letteren en Kunst lang geen derde van het kiezerscorps. Tegenstanders van algemeen, kies recht zuilen nu grinniken. SINTRAM. Uit de Urnsu eken SCHOTEN. Tentoonstelling. Gedurende de Kerstdagen zal in de zaal van den. heer Staal een postdui- vententoonstelling gehouden worden, georganiseerd door de vereeniging „De Reisduif". Commissie. Gisteravond vergaderde de com missie tot onderzoek naar de wen- schelijkheid van een ambtenaars- en werktiedenregiemeut. Zij liet zich daarbij voorlichten door de hoofden van de verschillende takken van dienst in deze gemeente. óiUUwéiaaiiCi TWEEDE KAMER. De behandeling der kleine ontwer pen, in de vergadering van gisteren geeft, afgescheiden van het reeds ver. meld incident, geen aanleiding om er wat van te zeggen. De Minister van Binnenlandsche Laken, vervolgeus het debat over II. O. en M. O. beantwoordend, achtte het moeilijk om aan de wenscben van de heeren Bi-um mei kamp en Kuyper te voldoen, al betreurde hij ook de spe- cialiseering der leervakken aan de Universiteiten. Laboratoria ook voor Je geestelijke vakken zouden geen bezuiniging geven. Een andere wijze van beoordeeling der jongelieden, die beurzen vroegen, nl. reeds op het gymnasium, wilde de Minister over wegen. Eindelijk deelde do Minister mede, dat hij de bepaling der H. O. wet be treffende da verandeiing der theologl- «cne faculteiten zou trachten inge- Iroaken of den termijn verlengd te krijgen, onder opmerking, dat de go- fadigden nog weinig van zich deden ooren. Besloten 'S dat aan de Kamer in co mité-generaal (ook het besluit werd ln geheime zittlnir genomen) een rao- afkeuring van het Haagsche duel waarschuwde hij tegen wettelijke niaauegeieu tot bestrijding van liet militair vereenigingsleven. Aan de hand vun verschillende voorgekomen feiten (o. a. het bekende geval Roest vun Limburg) betoogde-de heer Thomson nog, dat generaal Sa- bron dc uitvoerende macht had ge plaatst boven rechterlijke beslissin gen, om na een pleidooi voor flinke traktementsverbetering der officieren, even na middernacht le eindigen met het uitspreken van dei» wensch, dat hij met den Minister zou kunnen sa menwerken en voor diens begrooting zou kunnen stemmen. Ruim middernacht kwam de heer Van Sasse van IJsselt nog aan het woord, de wenschelijkheid bepleiten de, dat de militaire rechtspleging zou komen in handen van den burgerlij ken rechter. Hij betoogde voorts, dat generaal Sabron in bet geval Roest van Lim burg niet de sententie van het Hoog Militair Gerechtshof op zijde had ge zet, maar een overweging onjuist had geoordeeld, een handeling, die spre ker, omdat die Minister het cassatie recht miste, nochtans bleef betreu ren. Bij half één werd de vergadering verdaagd. Het sta-even is om de werkzaamhe den dei' Tweede Kamer zoodanig te regelen, dat de vergadering zoo mo gelijk Donderdag tot nadere bijeen roeping uiteengaat. 'X GESTICHT TE MEDEMBLIK. Men schrijft aan de Stand.: De heeren Oosterbaan, afgevaardig de voor dit district (Enkhuizen) en De Vlugt (bouwkundige), Kamerlid voor Amsterdam VIII, hebben hier een bezoek gebracht aan het Rijks- krankzinnigengesticht. Ze weiden dioor den directeur Dr. Freylinck, den heer Dr. Reitsema en de geneeshee- ren van het gesticht en den heer Stelnnetr, bouwkundig opzichter, rondgeleid. Met de meeste belangstel- Aangenaam, werkzaam Laxeermiddel voor volwassenen en kinderen. Door H.H. Medioi als een zacht en zelcer werkend laxeermiddel menigvuldig naubevolen, wordt „Califig"-stroop, uithoofde van hare zuiverheid en uit muntende eigenschappen, gaarne en diKwyls bij habituëele en toevallige verstopping, storingen in de spijsver tering alsmede by gebrek aan eetlust in genomen en door H.H. Medici voorge schreven. Men lette vooral op het merk CalijtgVerkrijgbaar in Apotheken. P-ijs 1.25 per flacon. TEGEN DE STAALTRUST. De Engelsche bladen publiceeren lange Amerikaansche telegrammen over do gisting in de gemoederen, die er bestaat bij een deel van de werkeirs der Staaltrust. Deze werkers beklagen zich er over, dat het de stelselmatige politiek zou zijn van de staaltrust, om iïi haar fabrieken en werkplaatsen het z.g. „open shop" beginsel met kracht door te zetten. De directie der trust stuurt ei- be paaldelijk op aan, dat In geen harer fabrieken de vakbonders invloed uit oefenen op de toelating of wering van werklieden, al naar deze wèl of niet bij een vakbond zijn aangesloten. Die stelselmatige politiek heeft tengevolge dat de beteekenis en de macht der vakbonden in staal-, ijzer- en blik- industrie in de Vereenigde Staten al lengs veamlnderd zijm Ook bij sta kingen wanneer het dus tot een krachtproef kwam tusschen werk gevers en werknemers bleef de overwinning aan den kant van de trust. Haar jongste zegepraal werd behaald bij een staking ln de McKee's Rocks-fabriek, welke behoort aan de Pralen steel Car Company. BIJ die EEN NIEUW STUK VAN HEIJER- MANS. Bij de Nederlandsclxe Tooneeiveree niging Ls een nieuw stuk van Herman Heyermans in studie. Blijft de heer Heyermans bij zijne gewoonte, dan zal de eerste vertooning met Kersttijd plaats hebben C,N. v. d. D.") SELMA LAGERLöF is door de Zweedsche vrouwen ge- eerd met een feestmaal, waarbij de minister-president, Lindman, voorzat. Koning Gustav schonk de met den Nobelprijs onderscheiden schrijfster, de medaille „Pro Uteris et artibus", met verlof, die aan het blauwe lint der Seraphyne-orde te dragen, welke orde alleen aan leden van vorstelijke huizen pleegt te worden verleend. Kerk ea Schooi NED. HERV. KERK. Beroepen te Bruchem en Kerkwijk ds. J. P. Paauwe te Bermekomto Cuyk c. a. (toez.) ds. F. Ypema, te Knollendam. NED. ISRAëLIETlSCHE KERK. Het rabbinaal college van examina toren te Amsterdam heeft bevorderd tot rabbijn de heeren Ph. Coppenlia- gen, I. de Jongb en L. Sarlouis. ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift „Het auteursrecht in bet Nederland- sche en internationale recht", de heer H. L. de Beaufort, geb. te Leusden. Utrecht. De promotie van den heer G. van Hasselt tot doctor ln de wis- en natuurkunde geschiedde met lof. Gesl. cand. ex. klassieke letteren de heer A. M. Gaasbeek. Lelden. Ind. Rechterlijke dienst. Geslaagd rar. A. C. J. M. Nelissen. VRIJE UNIVERSITEIT., Geslaagd voor het doctoraal exa men rechtswetenschap de heer N. P. Zijderlaan. ZENDINGSSCHOOL. In de vacature, ontstaan door de be noeming van dr. A. van Veldhuizen tot kerkelijk hoogleeraar te Gronin gen is benoemd tot rector der Neder- lanasche Zendingsschool te Rotter dam dr. A. M. Brouwer, Ned. Hojty. predikant te Meppel. Rechtszaken SPREKEN AAN DEN OPENBAREN WEG. Iu den namiddag van Zondag 18 Juli 1909 werd in den tuin van „Ons Huis", te Hlversum, een anti-milita ristische protestmeeting gehouden, met de heeren F. N. Domela Nieu- vvenhuis en J. W. Smit als sprekers. Do tuin was tegen entree toeganke lijk, maar ook aan den Ruiterwog stond ex een menigte te luisteren naar de toespraken der redenaars, die, met het gezicht naar den weg gekeerd, op een spreekgestoelte ston den, 13 meters van den openbaren weg verwijderd. De politie te Hilversum maakte pro ces-verbaal op en do kantonrechter aldaar veroordeelde de beide sprekers ieder tot f 1.50 boete of 2 dagen hech tenis, wegens het houden van toespra ken aan den openbaren weg. Van dit vonnis gingen de beide veroordeelden zoowel als het O. M. in hooger beroep. Het O. M. bij de Amstordamsche rechtbank vereenigde zich met het vonnis van den kantonrechter. Ook z. i. is het spreken op een spreekge stoelte, 13 meter van den openharen weg af, te beschouwen als spreken aan den openbaren weg. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis. De beklaagden betwistten dit. „De SANTUNUS'. De Raad voor do Scheepvaart te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Santunus. Drie zittingen waren aan deze zaak gewijd En, gelijk men zich herinnert, drong zich de vraag: „misdaad o fongeluk"? al meer en meer naar den voorgrond. Do Raad besliste: „dat het dengezagvoerder en len machinist in dezen aan beleid en over leg geheel heeft ontbroken; „dat niet vaststaat, welke oorzaken het schip deden zinken; en ten slotte, dat het niet aanne melijk is, dat het lek ontstond door het stooten tegen eenig voorwerp." Gemengd Nieuws ONTPLOFFING. In de chemische fabriek van dr. v. d. Heyden te Radebeul bij Dresden had een ontploffing plaats, 't Gebouw, drie verdiepingen hoog, stond oogen- blikkelijk in vlammen. Vier arbeiders werden zwaar gewond, 5 zijn in de vlammen omgekomen. VEROORDEELDE SPIONNEN. Den 15en zijn te Toul de typograaf Ancel en Emile Pauly, wijnbouwer, wegens spiomiage beiden veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf en 500 frs. boete. De eerste was beschuldigd plannen van forten te hebben uitgele verd en do tweede van een poging om zich inlichtingen to verschaffen be treffende de mitrailleuses, den „dé- boucheur" van 75 en de mobilisatie van het 20ste armeekorps, met het doel er zijn voordeel mee te doen. EEN STERKE VROUW. In de rue Lamar tine te Parijs woont een zekere Mme Jeanne Dumont, die ia vroegere jaren de kermissen van het lund afreisde en daar lauweren inoogstte als athlete. Thans is zij de zest'g genaderd en leeft zij van een matige rente. Van tijd tot tijd eelietr komt de herinnering weer bij haar op aan de dagen van weleer, toen zij de wereld verbaasde door de kracht van haren arm, toen zij de sterkste wor stelaars „legde" en een zwaar kanon torste, alsof het een stuk speelgoed was. Als die herinneringen haar dan te machtig worden, kan zij het op haar eenzaam kamertje niet meer uithouden, zij moet er uit, doorkruist de straten van Montmartre en ziet ze dan een steviggebouwden kerel, dan daagt zij hem onmiddellijk uit tot 'n worstelpartij. Woensdag had zij weder haar kwaden dag. Zij was er dus als gewoonlijk op uitgegaan en ontmoette in de rite de La Tour d.'Auvergue een politieagent met wien zij zich gaarne eens wilde meten. Maar de vertegenwoordiger van de open bare macht voelde niet de minste roo iing voor een vechtpartij, hij wees dus iet vriendelijk aanbod van do hand en ontving in antwoord op zijn wei gering van de uitdaagster een schop, die hem languit over den grond deed tuimelen. Onmiddellijk snelden eeni- ge andere agenten hunnen mishan delden collega te hulp, maar het luk te eerste door de vereende pogingen van vier agenten en een inspecteur dc krachtvrouw te overmannen en in een auto te hijschen, die haar naar het bureau van politie zou brengen. Op den boulevard des Italien kwam de auto in botsing met een huurrij tuig. De ruiten van de auto werden verbrijzeld en de scherven vlogen den inspecteur in het gelaat en wondden hem op verschillende plaatsen. Toen bedaarde plotseling de woede van de sterke vrouw. Met de eene hand hielp zij den koetsier zijn rijtuig weder rechtop zetten en met de andere veeg de zij moederlijk het bloed af, dat over de wangen van den inspecteur jutste. En zachtmoedig als een lam iet zij zich naar het bureau bren gen. Het rapport van de immigratiecom missie over de toestanden der tus- schendeksverbiijven aan boord van de landverhuizersschepen heeft reeds gevolgen gehad. Volgens een tele gram uit New-York is daar in hech- enis genomen, de heer Fielding, ge zagvoerder van de stoomboot Neapo litan Prince. Hij wordt beschuldigd op zijn schip onhygiënische toestan den te hebben geduld, door te veel passagiers tusschendeks mede te ne men. Mevrouw Steinheil laat de meubels, uit het moordhuis ln veiling bren gen. Ken wakgelastlgda Heeft aan Marthe geschreven, of die nog 'wat uit den boedel begeerde. Marthe heeft geweigerd. PREDIKBEURTEN ZONDAG 19 DECEMBER* NED. GEUKF. KERK. GROOTE KERK. Voorm. 10 urex Ds. Barbas. NIEUWE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. vun Paasseu,. JANSKERK. Voorin. 10 ure, Ds. Haksleen. Nam. 2 ure, Ds. Weeher. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Ds. Bal jon, pred. te Spaarndam. BAKENESSER KERK. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Weener. Uitdeeling van Kleedingstukken aan de Kinderen, die getrouw de Kindar» kerk bezocht hebben. EGLISE ALLONNE. 9 1/4 heures, Ecole du Dimanche. Volksbelang (Jansweg 40.). 10 1/2 heures, Mr. Martin Dupont,' Confirmation de nouveaux membres. GEREFORMEERDE KEPV. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Mulder. EBEN -HAÖZER-KERK. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure. Ds. Tibben. 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Tibben. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zuiderstraat). Voorm. 10 ure, Docent van der Heij-; den, van 's-Gravenhage. '8 Avonds ure, Dezelfde. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 uur, Prof. Dr. W. Gee- sink, Hoogleeraar te Amsterdam. Avonds 6 uur. Dezelfde. LU1HERSCHK KERK. Voorm. 10 ure, Ds. Junod. Ev. Luth. pred. te 's-Gravenhage. Nam. 1 ure, Zondagsschool ln de kerk. KERK DER VEREEN. DOOPS- GEZINDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Binnerts. 's Avonds 5 ure, Ds. Hylkema. REMONSTRANTSCH- GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Wannée, Rem. pred. te Waddingsveen. Repetitie van het Zangkoor precies 11^ ure in de Kerk. Nam. 1 ure, Zondagsschool, in de kerk. KERK DER BROEDERGEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. Hellström. 's Avonds 8 uire, Ds. Duyvendak. Luth. pred. te Schiedam. Bediening van het H. Avondmaal. VEREEN, v. VRIJZ. HERVORMDEN. Lokaal: „Weteu en Werken", (Gedempte Oude Gracht). Geen dienst. BAPTISTE GEMEENTE. (Lokaal: Stoofsteeg 6). Voorm. 10 uur, Openbare Samen komst. Namiddags 12 ure, Zondagsschools 's Avonds 6 ure, Evang. Samenkomst Maandagavond 7 1/2 ure, Meisjes- Vereeniging. Dinsdagavond 7 ure, Kleine Meis- jesvereeniging. Woensdagavond 8 uur, Jongelings- vereeniging. Donderdagavond 8 ure, Jongedoch- ters-Vereeniging en Zang. EVANGELISATIE „der Goddelijke Genezing". Drappenierstraat 11 xwart. Voorm. 10 uur, Samenkomst* Nam. 3 1/2 uur, Kindeimi komst Maandagavond 8 uur, de Heer C. R. van Leeuwen, van Amsterdam. Donderdagavond 8 uur, Bidstond. KVANGELI3AT1EGEBOUW. Jacobij nest raat 26. Voorm. 10 ure, de heer H. J. Bosch. Nam. 12£ uur, Zondagsschool, 's Avonds 6 uur, de heer H. J. Bosch Maandagavond 6 en 8 uur, Naai- kxans. Donderdagavond 8£ uur, de heer H. J. Bosch. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk. BEVERWIJK. Voorm. 10 ure, Ds. van Bemmel. DOOPSGEZINDE KER,' Voorm. 10 ure, Ds. van Calcar* EVANG. LUTH. GEMEENTE. Voorm. 10 ure, Da. M. van Kleef. BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure, Ds. Van Leeuwen, 's Avonds 6 1/2 ure, Ds. v. Leeuwen. HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, Ds. de Hartog, 's Avonds 6 1/2 ure, Ds. de Hartog. HILLEGOM. Voorm. 10 ure Ds. Koek pred. te Valkenburg, 's Avonds 6 ure Geen dienst. HOUTRIJK EN POLANKN. Voorm. 10 ure, Ds. Baljan, Woensdagavond 7 uur Ds. Bal jon. Bijbellezing. SANTPOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Bax, EVANGELISATIE. Voorm. 10 ure de heer G. v. Noord, van Oostzaan. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. VELSEN. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. 's Avonds 6 1/2 ure, Ds. do Soppefr WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorm. 10 ure, Ds. Berkelbach van der Sprenkel. UMUIDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Creutzberg. 'b Avonds 5 ure, Ds. Creutzbwrg. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. 's Avonds 7 ure, Ds. Posthumus Meijjes.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 10