RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Logt u altijd toe op het positie-spe- leu, omdat het bewezen is, dat hier- *131 ede veel beter dan mot combinatie- spelen, het spel krachtig kan ontwik keld worden. Zorgt ar voor. steeds een of meer •Vrije- of tempo-zetten in voorraad te hebben, om hiervan op het juiste oogenblik te kunnen profiteeren. Tracht zooveel mogelijk de kracht van uw spel op don korten vleugel Van uw tegenspel te richten, omdat 'langs dien weg de damlijn het ge makkelijkst kan bereikt worden wacht er u evenwel voor, uw eigen fcpel prijo to geven, want do tegenspe- lor zal van zijn kant hetzelfde doel beoogen. Ook moet men altijd gedekt optreden, en dit kan zooveel beter geschieden, als men voldoende over het Centrum-spel beschikt. Weest niet TE begeerig, als gij meent een schijf te kunnen bemachti gen, want meestal is zulks gevaar lijk. Gij kunt verzekerd zijn, dat uw tegenspeler niet doelloos een schijf offert, tenzij bij vergissing. Het dam mers-spreekwoord „vragen is ge vaarlijk", is hierop ten volle van toe passing. Neemt behoorlijk den tijd om te onderzoeken, wat gedaan en verme den moet worden, want het reglement zegt„aanraken ls spelen." Maakt nlnvmer gebruik van het doelloos afruilen van schijven. Dit is verkeerd en zal, bij good tegenspel, meestal nadeel voortbrengen, liet af ruilen is alleen geoorloofd, wanneer men hiermede een vrijen zet of voor- deelig positie-spel verkrijgtanders in geen geval. Onderzoekt alles goed, maar maakt geen misbruik van den tijd. Het reglement staat toe. 25 zetten per uur to spelen, en ln de moeste geval len is dit ruimschoots voldoende. Om dit aantal zetten to ..unnen contröleoren, gebruikt men wedstrijd- klokken, welke in verschillende plaat sen, voor eon niet te hoog bedrag zijn te bekomen. Het is verkeerd, om. telkens met de handen over de schijven te manoeu vreoren, zooals nog dikwijls ge schiedt. Men moet onderzoeken met de oogen, denken met het hoofd, en ten slotte de schijf verplaatsen met de handen. Ook is het af te keuren, steeds met he* hoofd voorover te zit ten, en den neus bijna op de schijven te laten rusten. Niet alleen dat dit onaangenaam is voor den tegenspeler maar voor den speler is het ook ver keerd in een dergelijke houding te zitten denken. Het is ongeoorloofd om onder het spelen den tegenspeler af to leiden en lastig te vallen met gesprekken of ontboezemingen, die niets met het damspel te maken hebben. Ook voor den speler Ls het nie«t goed, gesprek ken te voeren tijdens de practische uitvoering. Het is i-teeds af te keuren om bij wedstrijden enz. zoogenaamde bij-be palingen te maken. Bet regiemei voorziet vrijwel in elk voorkomend geval, en heeft ten doel, dit spel op gelijke wijze te laten .spelen, terwijl dit niet zou kunnen geschieden, wan neer dit op elke plaats verschillend werd uitgevoerd. Het is de eenige manier, om dieper in het spel te kunnen doordringen wanneer volgons een en hetzelfde dam reglement wordt gehandeld. Hierdoor is men in staat elkander to onderrichten, en liet min der goede aan te toonen. Do ondervinding hoeft ons de over tuiging gegeven, dat bovenstaande wenken en raadgevingen niet overbo dig zijn. De Haarlem sche Damclub houdt hare bijeenkomsten iederen Maandag avond van 8 tot 12 uur in de boven zaal van Café Suisse, Smedeslraat 19. (Ingang naast het café). Liefhebbers van het damspel rijn daar steeds welkom. Raadsels (Deze raadsels zijn alle inge zonden door jongens en meis jes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinderen die mij vóór Donderdagmor gen goede oplossingen zen den, worden in het volgend nummer bekend gemaakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd Cq verband met het aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. 1. (Ingezonden door Pièr Held weil ier). aa bes stu lui de n an sta ur al te w Welk spreekwoord leest gij hler- olt I. (Ingezonden door Johannes Wilh. ftoatgever). Schrijf onder elkaar Iets, dat geleerd moet worden. Een vogel. Een nuttige plant. Een klein huisje. Een wezentje uit de sprookjes. Een kleedingstuk. De beginletters vormen den naam Van een kerkhervormer. 3. (Ingezonden door Georg Haase). Mijn eerste is het tegenovergestelde van mijn tweede en derde. En iets, waar niets aan ontbreekt, noemt men «lijn geheel. 4. (Ingezonden door J. van der Meij). Mijn geheel bestaat uil 18 letters en te te vinden ln onze rubriek. 1 14 15 16 6 18 dragen vele men- 2 1 17 18 4 is een vogel. 16 3 18 5 is ook een vogeL 9 2 1 3 13 8 10 dragen vele dames. Een 17 7 is een maat. 5. (Ingezonden door Aaltje van der Ploeg). Mijn eerste deel is een lichaams deel. i Mijn tweede is iets, dat men eten kan. Mijn geheel eet men bij de boter ham. 6. (Ingezonden door Corrie van der Kolk). Mijn geheel bestaat uit 22 letters en is alleen in Haarlem te vinden. 19 3 4 5 is een lichaaansdeel. 11 7 8 9 is niet weinig. 6 12 21 is een stuk speelgoed. 10 16 1 is een kleedingstuk. 13 20 15 is een grappenmaker. 14 15 16 17 18 is een jongensnaam. 11 12 3 22 is een ornament. 15 3 2 is een klein dier. 7. (Ingezonden door Wilhelmina .Verhagen). Ik ben een kleur. Verander mijn eerste letter en ik ben een lichaams deel. 8. (Ingezonden door Marg. Heijde- man). Welke jongensnaam van zeven let ters blijft omgekeerd hetzelfde 9. (Ingezonden door J. A. de Wijs). Welke steensoort maakt men van een uitroep, een medeklinker en een stem 10. (Ingezonden door Harri de Wijs) Mijn eerste is een roofdier. Mijn tweede is een voertuig. Mijn derde is een boom. Mijn geheel is een stad ln Neder land. II. (Ingezonden door Corrie Vreug- denhil). Welk spreekwoord leest gij hier uit Urte stros. 12. (Ingezonden door Willem Bak ker). Neem den kop van een vleermuis, een middelmoot van een griet en den staart van een rog en ge krijgt een klein diertje. Raadseloplossingen De oplossingen dor raadsels van de vorige week zijn 1. Karpet. 2. Verheug u nooit over 's naasten leed, Zelfs niet van hem, die u mis deed. 8. De letter r. i 4. Een das. 6. Beter hard geblazen, dan den t mond «ebrand. 6. Kokosnoot. Kok os noot. 7. Niemand te klein, om hulpvaar dig te zijn. Konijn, hit," Mei, diamant, Velp, ezel, ruit, dag, nar. 8. Leiden. 9. Geld, UI, sabel, troon, angel, adel, fout, adem, dauw, oran je, lommer, fluit. 10. Horthensia. r— Hor, Theresia, Athene. 11. Raadhuis. 12. NAMEN. Niagara. Appel. Maan." Edam. Nijmegen. Goede oplossingen ontvangen van Jo Tijssen 8. (Van de vorige week). Zus Baaij 11. (Van de vorige week). Betsie Bouwmeester 12. Henriëtte van Beijnen 12 Jo en Betsie Ploeg 12. Jo Aarts 12. Ruurtje Aarts 12. Dirkje C. Kooiman 11. Zus Duursma 12. Corrie v. d. Kolk 10. Cornel is Snellens 6. Beppie Meijer 9. Johan Koch 9. Maartje Verdel 1(5. Nico Twisterling 8. Albert Wiegant 11 Zus Baaij 12. Aaltje en Siebe H. 9. J. van der Meij 12. Jan en Roeland van Vendeloo 10. Meinoudje Kroonsberg 9. PauLien Feijen 7. Aaltj'e van der Ploeg 9. Ilettie en Jaantje Lams 12. Ernst Mooienaars 8. Georg Haase 12. Nanne Nauta 12. Johannes Raatgever 12. A. en J Wijkhuizen 10. Corrie Vreugdenhil 12. Hendrika Nobel 12. Pier Heidweiiler 8. Aagje Bon 5. Clara Bon 5. Giljam Lokerse 10. Abraham van Brussel 11. Willem Overmeer 12. Hendrika de Nobel 12. Jo Tijssen 7. Mary Meeuwig 11. Willy Germeraad 12. BEGRAVEN PLAATSEN. Antwoorden. 1. Esschen. 2 .Assen. 3. Doetinchem. 4. Wiesbaden. 5. Gent. 6. Voorne. 7. Gouda. 8. Gendringeu. 9. Delden. 10. Diemeu. Goede ani.woorden ontvangen van Jo Tijssen 12. (Van de vorige week).. Zus Baaij 11. (Van de vorige week). Betsie Bouwmeester 10. Henriëtte van Beijnen 10. Jo en Betsie Ploeg 10. Dirkje C. Kooiman 10. Zus Duursma 10. Corrie v. d. Kolk 10. Johan Koch 8. Maartje Verdel 10. Nico Twisterling 10. Albert Wiegant 10. Zus Baaij 10. Aaltje en Siebe H 10 J. van der Meij 10. Jan en Roeland van Vendel 9. Meinoudje Kroonsberg 9. Paulien Feijen 6. AaJtje van der Ploeg 10. Hettie en Jaantje Lams 9 Georg Haase 7. Nanne Nauta 10. Johannes Raat gever 10. A. en J. Wijkhuizen 9. Corrie Vreugdenhil 10. Piër Heidweiiler 10 Aagje Bon 7. Clara Bon 7. Giljam Lokerse 10. Abraham van Brussel 10. Jo Tijssen 7. STRIKVRAGEN. (Ingezonden door Hendrika de Nobel). 1. Mijn vader heeft een en een half dozijn kinderen. Hoeveel heeft hij er (Ingezonden door Dina v. d. Berg). 2. Wat is het verschil tusschen een pas gehuwd echtpaar en een pas verhuisd echtpaar 3. Wat staat hier Q. I. M. A. T. Z. N. (Ingezonden door Betsie Bouw meester). 4. Hoeveel is 2 pond plus 1 meter 5. Hoe ver loopt een haas het bosch in? (Ingezonden door Johanna Kater). 6. Wat is het gulzigste dier 7. Zes kalveren kosten 30. Op hoe veel komt één te staan? 8. Ik lijk op water en ben niet nat, Soms lijk ik vuur en ben niet heet, Ik hang aan *t kruis en ben niet dood. Ik geld tonnen gouds en weeg geen lood (Ingezonden door Aaltje van der Ploeg). 9. Hoe schrijft men zout water me* drie letters 10. Welke schuit kan niet varen 11. Een hoofdje als een bikkeltje, Een lijfje als een knikkertje, Twee pooten als een ooievaar, Ra, ra, wat is dat (Ingezonden door Dirkje Kooiman). 12. Welke 4 dieren zitten in een naaldenkoker (Ingezonden door Albert Wiegant). 13. Welke ring is niet rond (Ingezonden door Piër Heidweiiler) 14. Als de brug over den Moerdijk eens weg was, waar moest de trein dan over gaan Do nieuwe Wedstrijd Deze wedstrijd bestaat int HET AARDIG VERSIE REN VAN EEN NIEUW JAARSKAART. Je noemt dus een stukje wit carton, of een velletje papier, ter grootte van een nieuwjaarskaart of kaartje (je kunt dit papier dan, al3 het af >s, netjes op een briefkaart, of visite kaartje plakken), en dan probeer je hier zoo mooi als je kunt. een nieuw jaarskaartje van te maken. Je kunt er b.v. je nieuwjaarswensen met sierletters, of groote geteekende hoofdletters opzetten in zwarten of rooden inktof je kunt er een pot- loodteekening bij maken ook kan je zelf een randje bedenken van door- elkaar gevlochten vlechtreepen, of naast elkaar gezette blaadjes of bloemen of vlaggetjes, en dat kleuren met waterverf of kleurkrijt. Je kunt je kaart ook versieren inet gedroogde bloemen, met uitgeknipte plarjtjes, met postzegels, met figuren van gedroogd zand (je bedekt de kaart dan eerst met lijm of stijfselen strooit ©r dan het zand in figuren op) dit laatste heb ik ook wel eens gezien met rijst- of gerstkorrels. Ook kan jo een kaart heel aardig versieren door er met «en scherp mesje figuren, of bloemen in te kras sen, of te snijden. Probeer nu maar eens wat je er van maken kunt. Als prijs stel ik beschikbaar EEN TUBEVERFDOOS, EEN WERKDOOS, of EEN TIMMERDOOS, en als premie EEN BOEK IN PRACHTBAND. Nu verwacht ik alle kaarten en kaartjes vóór of op Nieuwjaarsdag, voorzien van je naam, jo leeftijd, je adres en een mededeeling of het werk iret of zonder hulp gemaakt is. Ik let op de uitvoering iu verband met den leeftijd en hoop heel wat mooie of grappige kaartjes te krijgen. Het huisje van den wind (Vervolg). In de herberg was het juist tijd voor het avondeten. „Schik bij en eet meezeide de waard heel beleefd. Na het eten zocht ieder een plaatsje om het vuur. Jack wist niet, met wie hij daar zat, maar het was een heel stelletje die ven. En wat deed hij toen voor doms Hij begon hun alles van zijn prachtig tooverpnard te vertellen. De roovers vielen hem niet in de rede, maar gaven elkaar een knip oogje. Toen hij ten laatste naar bed ging en vast was ingeslapen, slopen de dieven naar den suil, voerden zijn tooverpaard weg en zetten er een oude, witte merrie voor iu de plaats. Den volgenden morgen nuttigde Jack een eenvoudig ontbijt, betaalde zijn rekening en reed weg, zonder te bomer ken, dat zijn paard in dien tijd verruild was. Toen hij thuis kwam, riep hij zijn Moeder naai buiten, en vertelde haar zijn wedervaren. „Kom, Moeder 1zei hij, toen zijn verhaal geëindigd was, „haal nu allo zakken, laken» en sloopen, die we maar in huis hebben en sprei ze hier uit, dan zal ik ze allemaal met goud- stukkeu vullen I" Zijn Moeder deed. wat hij vroeg, want dat deed ze altijd. Toen begon Jack hel paard te slaan, maar hoe lüj ook sloeg, nog geen en kele koperen cent kwam uit zijn bek te voorschijn. Toen sloeg hij nog harder, maar het paard weid boos, en begon te schoppen en te springen, om Jack van zich ai te gooien. Nu, Jack viel er ook al heel gauw af en brak zijn zweep en hij werd zóó boos, dat hij met de voeten stamp te van woede. Den volgenden dag was hij nog boos, en toen hij rijn pap gegeten had, zei hij „De wind heeft ons koren genomen: ik ga naar het huisje van den wind, om het terug te halen 1" Hij liep de deur uit, en verder en verder, tot hij weer kwam aan den heuvel met het witte huisje, waarvoor de hoornen heen en weer woeien. Toen hij naar boven geklommen was, klopte hij aan. „Kom binnen en wees welkom", riep een stem. Jack lichtte de klink op en stapte naar binnen. Daar zat de oude vrouw weer voor het vuur te breien. „Goeden morgen", zei Jack, want hij bleef altijd beleefd, ook al was hii boos. „Zijt gij de 'Moeder van den wind „De wind heeft geen moeder", zei do oude vrouw (maar het was geen oude vrouw, het was een heks). „Ik wil het koren terug hebben, dat de wind heeft weggenomen", zeide Jack. Toen liet zij hem bij zich zitten en vertellen, wat er gebeurd was. Toen hij hiermee klaar was, gaf zij hem wat avondeten en beloofde hem den volgenden ochtend een geschenk te geven, dat meer waard was, dan drie velden met koren. Jack dankte haar vriendelijk. Des morgens gaf zij hem een klein molentje, dat altijd als er aan ge draaid werd, meel gaf. Jack was verrukt en gmg naar huis, zoo trotsch als een koning. Opeens kwam hij een bedelaar te gen, die hem om een kleinigheid smeekte. Jack zei, dat hij zijn hoed maar op moest houden en toen liet hij daar meel in vallen, tot de hoed vol was en het meel er aan alle kanten over- heen viel. De bedelaar bleef stokstijf midden op den weg staan, mei den mond wijd opem en Jack reed lachende wpg. ,,De hemel zal je loonen". zeide de bedelaar, toen hij genoeg bekomen was, om ijn mond weer dicht te doen. Vroolijk en trotsch reed Jack ver der, tot het. donker begon te worden. Daar zag hij recht voor zich uit het verlichte raam van een herberg. „Hier zal ik vannacht maar blij ven", dacht hij bij zichzelf. Toen hij binnenkwam, zaten allen aan tafel. „Schik bij cn eet mee 1" zeide de waard heel beleefd. Na hot eten zocht ieder een plaatsje om het vuur, en, dom als hij was, begon Jack dadelijk van zijn toover- molen te vertellen. Do roovers lieten hem stil praten, maar gaven elkaar een knipoogje. Toen hij naar bod was gegaan en vast ingeslapen, slopen zij naai' zijn kamer. Daar stalen zij zijn molentje en zetten er een kinderspeelgoed- molentje voor in de plaats. Den volgenden morgen bemerkte Jack niets van het verschil, en ging welgemoed op weg, met het molentje onder den arm. Toen hij thuis kwant, riep hij zijn Moeder om al de zakken en lakens en sloopen, die hij in huis had, te bren gen en op het gras uit te spreiden. Toen begon hij te draaien aan het speelgoedmolentje, maar, natuurlijk, er kwam geen meel uit. Toen smeet hij het eindelijk woe dend tegen den grond en riep „Morgen ga ik naar het huis van den wind om ons koren terug te ha len 1" En zoo ging hij den volgenden mor gen voor de derde maal de deur uit. Toen hij weer bij het huisje op den heuvel gekomen was, klopte hij aan. „Kom binnen en wees welkom 1", riep een stem. Jack lichte de klink op en ging naai- binnen. „Goeden morgen", zei hij tegen de oude vrouw (maar liet was geen vrouw, het was eeu heks). Toon zij zag, hoe de arme Jack nu alweer beetgenomen was, liet zij hem weer rustig alles vertellen. Toen hij er mee klaar was, zei zij „Jack, de mannen, die daar in de herberg om het vuur zaten, zijn geen gewone mannen, liet zijn dieven. Zij hebben je tooverpaard en je toover- uiulenije gestolen, zoo zeker als twee maal twee vier is. Maar we zullen hen ook beetnemen. Jack, dat zullen we I" Toen hij den volgenden morgen weer weg zou gaan, gaf zij hem een toovertouw. „Steek dat in je zak, Jack", zei ze, ,,en als jullie nu weer om het vuur bij elkaar zitten, dan zeg je „Bind, touw en dan vliegt het touw uit je zak en bindt al hun nekken bij elkaar, tot zij bijua stikken, en dan zeg je dat het touw weer op zal houden, als jij je molentje en je paard weer terug krijgt." Jack dankte haar vriendelijk en verliet haar zoo vroolijk als een vo geltje. Toen hij bij de herberg kwam, za ten zij allen aan de tafel. „Schik bij en eet mee 1" zeide de waard heel beleefd. Na het eten zocht ieder een plaatsje om het vuur. „Bind, touw zei Jack opeens. In één seconde was het touw uit zij» zak en slingerde zich om al de nekken. „Wil je mij dadelijk mijn paard en molen teruggeven vroeg Jack. Dat beloofden ze allemaal zoo goed en zoo kwaad, als het ging, terwijl hun keel half dicht zat. Toen liet Jack liet een klein beetje vieren en gingen ze hals over kop zijn paard en zijn molentje halen. En toen reed Jack naar huis op zijn tooverpaard en met zijn molentje on der den arm. En hij riep zijn Moeder en de buren, en het paard gaf goud stukken en het molentje meel en als zij niet gestorven xijn, dan leven ze nu nog. Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan mevr. VenemaVan Doorn, Wa genweg no. 88, Haarlem). JO T. Kom je Woensdagmiddag je prijs halen We kunnen dan met een eens kennis maken. Maar tus schen 1 en 2 uur, hoorGelukkig, dat je dezen keer beter op tijd was. Wat heb je een heerlijke cadeautjes gekre gen, hè BETSIE B. Ja, nu weet ik ook al niet, wat ik het mooiste vind. Zijn uit deze doos alle velletjes betzelfde, of komen er ook luchtschepen bij Reb je al wat meer succes roet je teekening Ik ben nieuwsgierig wat het worden zal. HENRIeTTE VAN B. Het is goed als je komt, Jet. Neen, de raadsels tellen alleen mee, maar daarom mag je de begraven plaatsen ook wel in zenden. HANNIE DE M. Ik heb naar je wensch geïnformeerd, maar hij is wel wat duur voor een tweeden prijs. Schrijf me maar eens, wat je dan graag zou willen hebben. Noem maar een paar dingen op, waar ik uit kan kiezen. Wat zou je b.v. zeggen van een klokje Bedenk je maar eens goed GILJAM L. In de Kerstvacantio heb je goe-d den tijd om aan den wed strijd mee te doen Of heb je dan nog meer te doen Zijn de jongens op school niet jaloersch, dal je alle dagen een horloge in je zak hebt Je bent zeker een van de eenigen, is liet niet Wanneer ga je van deze school af WILLEM O. Jo hebt dezen keer prachtig geraden, Willem. Als je zoo door gaat, zal je wel gauw tot de bes ten behooren, denk je ook niet TINUS B. Wel, dat is aardig, dat ik nu van Sieger ook weer eens een inzending zal krijgen. Dat is in lang niet gebeurd, hè Ik ben blij, dat je briefje weer met inkt geschre ven was, Tinus, dat is wel erg veel duidelijker en liet was erg netjes ook, hoor 1 Draag je den penhouder ook in je zak Of ben je hang, dat je hem dan verliest Ja, dammen is een pret tig spel en hoe meer je het doet, hoe beter je het leert. Zou Herman er ook al pleizier in hebben Gaan de tollen nog goed Wanneer krijgen jullie Kerstvacantio? HERMAN B. Doe jij ook aan den wedstrijd mee, met je nieuwe kleur- krijtjes? En zijn de platen al alle maal af Heb je ze ook opgehangen Wat hebben jullie een boel gekregen, hè Is al het lekkers nu al op Met wie domineer je meestal Heeft Cato 's avonds wel eens wat tijd er voor, en wie wint het dan altijd Je hebt nu heel wat te lezen .ook, hè Lees je Wim en Jantje wel eens wat voor, of ben je liever aan het tollen Ken je het versje voor Kerstmis al CORRIE V. lk heb je wel op mijn lijstje van de vorige week staan, Cor, dus dat is zeker een vergissing. Nog wel gefeliciteerd, hoor Hebben jullie veel pleizier gehad Wat voor spelletjes hebben jullie gedaan en wat heb je allemaal gekregen PIëR H. Wel gefeliciteerd, hoor! Dat was nog een aardig Sint Nico las s-cadeautje, dat daar achteraan kwam, hè Ren je er niet erg blij mee NANNE N. Is er nog niets ge broken van het nieuwe cadeautje? Op welken dag was je jarig Ik heb je niet eens gefeliciteerd, is 't wel Dat viel je zeker tegen. Schrijf me nu maar welken datum het was, dan zal ik het volgende jaar beter oppassen, hoor I Ben je al aan je kaartje begon nen JOHANNES R. De nieuwe raad sels zijn goed. Kan je al goed met je horloge omgaan en loopt het aardig gelijk Mag je het nu alle dagen in je zak dragen MARIE S. Stuur de nieuwe raad sels maar eens. dan zaJ ik ze plaat sen. Ik hoop voor jou nu ook maar, dat er flink ijs komt. Wordt je kaartje al aardig AALTJE v. d. P. Vond Moeder je prijs ook nogal rnooi, Aaltje En heb je hem al een goed plaatsje gegeven Ik ben nieuwsgierig wat jullie van dezen wedstrijd maken zult. net nieu we raadsel is goed. TREES. Ja, dat was een prettige tijd voor jullie. Wat heb je wel alle maal gekregen Je hebt een heel werk aan dat verhaal, dunkt -ne. Zou je deze week nu het slot af krijgen, denk je GEORG H. Ja, het boek heb ik terug gekregen, ik dacht wel, dat je het mooi zou vinden. Ik vind, dat je erg veel gekregen hebt. Ik ken de boeken geen van drieën. Heb je de rolschaatsen al geprobeerd en ken je het al een beetje Mag je het in de kamer doen De nieuwe raadsels zijn goed. J. v. d. M. Het nieuwe raadsel is goed. Vind je raadsels bedenken een prettig werk Zitten er meer kinderen bij jou in de klas, die ook meedoen En doe je met den nieuwen wedstiid ook mee MEINOUDJE K. Heb je het nieu we bo«k al uit en Is het mooi Hoe veel boeken heb je nu al Als ja ons wedstrijd-bericht eens goed over leest, weet je ook wel. wanneer het klaar moet zijn. Heb je al bedacht, hoe je hot maken zal Het nieuwe raadsel is goed. PAULIEN F. Vond je de raad sels erg moeilijk deze week, of had je wat mindei lijd, dan anders Wat zal je hat in de Kerstvacantie druk' hebben, als ze allemaal thuis zijn. Verlang Je er naar NICO T. Hebben jullie al eens geprobeerd, welke spoor het hardst loopt En passen de rails van Her man en jou aan elkaar, zoodat Jo ook een 8 er van kan maken Nu vraag j'e op je verjaardag zeker nog meer rails er bij. is 't niet Dat boek van jou ken ik wel. Het Is erg aardig. Is Herman ook aJ in zijn boek begonnen ALBERT W. Het nieuwe raadsel Is goed. AALTJE en SIEBE II. Ik ben blij, dat je priis algemeen zoo mooi gevonden wordt 1 Nu heb ik vergeten aan Vader het schortje mee te geven. Kom je wel weer eens in de stad, of zal ik liet voorloopig maar bewaren? BEPPIE M. Wel, wel, dat wordt morgenavond dan weer feest, geloof ik. Dal is een heeie pret zoo, hè Kan Jan al wat schrijven op de lei MAARTJE V. Wat een prettige Sint hebben jullie gehad 1 Spelen jul lie dikwijls op het ganzenbord? Slaat het portret in 'n lijstje op den schoor stenen, en kon je kleine broertje wel goed even stilstaan COR D. Ja, je moet met de zaag jes maar heel voorzichtig zijn, want die gaan gauw stuk. Heb je al eens wat gemaakt en gaat het al een beetje WIM DE K Nu moet jo me den volgenden keer maar eons schrijven, of je al een bootje overweg kan met de zaag. Ik ben erg nieuwsgierig hoe het gaat. CHRISTINA oil HARRIE K. Hot is best, als jullie meedoen on raadsels inzenden. Loes je onze rubriek al lang ANNA en WOUTa. B. De nieuw# raadsels zijn niet heelemaal goed kijk maar eens goed, hoe de overige raadsels zijn en proheer het dan nog eens wat duidelijker. ZUS D. Ik denk, dat je naam mei drukken bij ongeluk overgeslagen is, is, want ik had je wel op mijn lijstje staan. Hebben jullie goéde plannen voor de Kerstdagen CORRIE v. d. K. Het nieuwe raadsel is goed. Ja, zeker. I)e nieuwe wedstrijd is voor jongens en meisjes beiden. CORNELIS S. Ja, al doende leert men Dat gaat met de raadsels ook zoo. Het is best, als je Woensdag middag komt, tusschen 1 en 2 uur. JO en BETSIE P. Ja. ik vind, dat jullie vreeselijk veel gekregen hebben maar je had zelf ook heel wat tijd en moeite voor anderen over trehad, is 't niet? Ben jo blij, dat. Ie Kerstvacantie gauw begint En heb ben jullie dan ook weer zooveel te maken .10 en RUURTJE A Ik heb liet toch maar goed gerekend, al was het eigenlijk een klein beetje anders. Lijkt de nieuwe wedstrijd je moeilijk? Ik dacht, dat het nogal jast iets voor jullie zou zijn. om er iets aardigs van te maken. Heb je al veel plannen ge maakt voor de Kerstvacantie HENDRIK R. Het is beet, als je het boek nog een weekje houdt, Hen drik. Je hebt nu ook zooveel te le zen, hè DINA v. d. B. Hartelijk gefelici teerd, hoor Heb je een prettigen dag gehad MARY M. Misschien heb je in de Kerstvacantie wel eens tijd, om op een Woensdagmiddag te komen. WILHa. G. j« briefje kwam eigenlijk net te laat. Maak vooral, dat het er 's Woensdags is, anders blijft het dikwijls liggen, liét is uit stekend als Willy moe doet voortaan. We zullen elkaar wel gauw I>eren kennen, denk ik. AAGJE B. liet is best, als je het boek nog een weekje houdt. Hebben jullie een groot Kerstfeest Heb Je al bedacht, h<*e je je kaartje maken zult CLARA B. Vond je het bock mooi Wel ja, ruil het de volgende week maar weer eens voor een an der Vind je hot jammer, dat je nu van de Zondagschool af gaat en ga je nu ook naar de catechisatie JENTIEN B. Het ls best, als je ook met ons mee doet. Als je niet iedere week tijd hebt, stuur je maar eens wat. als het zoo uitkomt. En doe je dan met de wedstrijden ook mee'? Mevr. VENEMA-v. DOORN. 18 December 1909.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 13