HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD,. ZATERDAG 18 DE0EMBE1 1909 Haarlemsche Handelsvereeniging Qoedgek. bij Kon. Besl. yan 12 Kor. 189a. De Haarlemsche Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heelt in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particuJeren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeeleu, dje Je Vereeniging buiten bare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenuver de geringe jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zicb in de eerste plaats er uiede, de belangeai van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en ïnformatien voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden hei-recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeuig.ng te vragen, die ouk in procedureii en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den liaiiuel en hel bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tol en met 30 April) ad I 1 75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver- eemg iig ziju de hemen Mrs. Th. de liaan llugeiiholiz en A. H. J. Merens, Spuarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te sprekeu. Hel bureau der Vereeniging is ge vest. gd Jausweg 11. \ooi incasso s door bemiddeling dei Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. bovendien moet 10 cent voor port Bleeds worden bijgevoegd, bij inzen- diug \au vorderaigen door bemidde ling der advocaten te inr.en. De kosten van ïnformatien naar buiten de stad woonachtige personen; bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Ïnforma tien naar binnen de stad wonende personeu worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatica en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In October en November 1909 zijn 73 vorderingen tot een bedrag van 156U.59 1/2 betaald; 12 vorderingen worden afbetaald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient hel geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seert aan het Bu-reau, dal geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dal men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor mation kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging infurmatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. PARIJSCHE BRIEVEN. CXIL Een homerisch gelach is er nu on der de geletterde Franschen uitge barsten, over een allermerkwaardigst staaltje van familiebluf. De familie in kwestie is... raadt ge 't niet reeds?... de familie Rostand. De familie van Edmond Rostand natuur lijk, van het troetelkind der glorie en der fortuin, dat, met zijn heroï-ko misch tooneeistuk „Cyrano de Berge rac", een zetel in de Académie Fran- gaise heeft behaald, de bewondering der halve wereld verworven en meer dan een millioen francs verdiend. In een mijner vroegere brieven maak te ik gewag van de verbijsterende 're clame, die Edmond de Groote om zijn nieuw tooneeistuk „Chantecier" spon „Chantecier", dat nog altijd op zich laat wachten en misschien nimmer het voetlicht zal zien. En als 't ooit' opgevoerd wordt, bestaat er kans, dat het 't »elfde lot zal ondergaan als „l'Aiglon", het ongenietbare spektar keistuk, dat alleen nog maar dooa* de grillen van Sarah Berah-aidl in leven wordt gehouden Wellicht zal ook slechts het voortreffelijke spel van Lucien Guitry „Chantecier" een tijd lang in leven vermogen te houden. In trouwe, ln verband met sommige aan wijzingen is de kans niet gering, dat „Chantecier" vluchtig zal voorbijgaan en blijken zal, in menig opzicht een... aerostandje te zijn. Doch laten wij niet op de dingen vooruitloopen. Familiebluf... Het woord komt noch in De Vries en te Winkel noch Van Dale voor het verdiende toch wel een plaats in beide woordenboe ken. Familiebluf... Voorheen vroeg iemand eens aan Mirabaau: Hoe maakt uw jongste broer het? Enne... wat is dat eigenlijk voor een kerel? De groote revolutionnair snoof een enorme hoeveelheid lucht op en ant woordde schijnbaar onverschillig: Och, in menige familie zon hij allicht voor een genie worden uitge kreten. In de mijne vinden we hem half idioot. Dat was géén familiebluf. De vra ger was een onbescheiden geurmaker, die Mirabeau in verlegenheid wensch- te te brengen. En het bescheid van den toegesprokene, op wien stellig ook het volgende bekend rijmpje toe passelijk was Cet animal est trés méchant; Quand on l'attaque, 11 se défend. dat bescheid was van alleszins be grijpelijke hooghartigheid, zelfs, als ik het zoo zeggen mag, van een on bedrieglijke „mirabeau té". De familie Rostand daarentegen doet, en op de meest lachwekkende wijze, aan familiebluf van de échte soort. Edmond Rostand huwde op jeugdi gen leeftïid een dichteres, met name Rosemonde Gérard, auteur van een bundel gedichten, getiteld „Les pi- peaux". Iemand, die in het heugelijk bezit is van den zachten teederen voornaam „Rosemonde", moet tuurlijk, om in stijl te blijven, haar poëtische ontboezemingen herders- fluitjes noemen. Indien Barbey d'Au- revilly nog in leven ware, zou hij on getwijfeld ook dit looze herderinnetje met zijn voorname invectieven besto ken. En stellig zou hij deze jonge vrouw opnemen in de befaamde ga lerij zijner „Vieiües actrices". Het dichtend echtpaar heeft een zoon, Maurice, een jochie van nau welijks 18 jaar, dat eenige jaren gele den toen reeds! in de wereld der letteren gedebuteerd heeft met een paar onbeduidende gedichten, die nergens een plaats hadden gevonden, indien papa goen beroemd man was. Thans, terwijl papa zijn „Chante cier" prepareerend bereclameert en anticipeerend populariseert, dichten ma on jongeheer er duchtig op los. In vers-maat en rijm bewierookt de moeder den zoon, en do zoon de moe der. Een aandoenlijk familietafe reeltje. „A mon fils" heet een der gedich ten van de teerhartige moeder. Eerst herinnert Rosemonde zich do prille jeugd van Mauritsje. „Je te revois.... 11 me semble que c'esl hier...." Volgt eqn opsomming van de kinderlijke spelen en verrichtingen van Mausie. Heel erg onbelangrijk en onnoozel. Maar dan Ik zal zoo vrij zijn, de Fransche j verzen over te brengen in Hollandsch I proza I „En nu, nu ben jij 't, die me inlicht, jij, die mij antwoord geeft, wanneer I ik in verlegenheid zit Jij brengt mij 1 het woord, jij reikt mij de gedachte aan, jij spreekt mot vuur, jij oordeelt met smaak, en men kan je alles vra. gen, want jij weet alles." Waarachtig, het staat er „Car tu sais tout Een prachtige uit komst laat den jongen heelemaal alleen „Jo sais tout", het populaire maandschrift van Pierre Lafitle, redi- geeren. Dat zou dien uitgever geld besparen. NV at de jongen zooal weet Luister en sla de handen van verbazing in een „Ja, jij weet alles 1 Ik luister, en het is een tooverijAlle koningen, alle goden van de godenleer 1 Alle Grieksche dichtersolie Latijnsche schrijvers En alle Bonifaciussen! en alle Constantijns I De zestien Ptolo- maeussen en de twee Zoroasters De Chaldeeuwsclie veehouders, die naai* de sterren keken, en de koningin Dido, die naai* de zee keek Het gan- sche verleden vloeide van uw stalen pen op de gelijnde blaadjes van je schrijfboek en de Methaphysica, hy dra met de duizend stelsels, deed, met al haar subtiele vingeren, uw brein ontwaken Niemand zou al de boeken kunnen tellen, welker bladzijden ik je nog met je oogen zie omslaan Wacht even Tot dusver sloeg men de bladzijden van een boek altijd met de v i n g e r s om. Mausie schijnt echter een soort van magische kracht in zijn oogen te liebben. Enfin, moe derlief had er ons al op voorbereid. „En het is een tooverij" „et c'est une magie". Rosemondeer verder. „Ik luister, en jij weet alles de woorden der Wijzen, de redevoerin gen der* Romeinen en de wetten der Hebreeuwen En ik, ik weet niets, en dat is heerlijk I" Er zullen wel manschen gevonden worden, die te beleefd zijn om Rosa monds tegen te spreken. „Ik, ik kan niets meer dan stoffen drapeeren. Jij, jij kent de verschrik kelijkste wijsgeer en van den tegen- woordigen tijd, de somberste denkers der oudiheid. Hoe liU 1 js het moge lijk Gisteren nog hechtten mijn vin gers hemelsblauwe linten op je hoofd, en nu verbleekt je voorhoofd, gebogen over Epictetus I Hoe nu 1 is het moge lijk Het is nauwelijks eenige dagen geleden, dat je lachte om de duizend en een poetsen, die de „Petit Diable" „Madame Mac' Miche" bakte, en nu lees ie Renan. ken je Nietzsche". Let wel, dat Miche op Nietzsche moet rijmen I „En je vindt Leibnitz kinderach- tig Het jochie, dot nog op de school banken zit, vindt Leibnitz, den groo- ten Leibnitz kinderachtig, en de moe der boekstaaft het ais een onherroe pelijk oordeel I Je zoudt ze.... Go ahead dear Rosamund. „Gisteren nog bladerde je in „Biche au bols" en „Pommes d'or", weende je, toen de prinses Giroflée met haar bloedenden schouder het gebladerte rood maakte, en vondt je niets tor we reld zoo lief.... En nu, zie, ken je den „Uebermensch" „surhomme" lees je Plinius Junior en Plinius Se nior, en weet je wat een Carpocratiër is" Carpocratiër, zegt uw zoon Connais pas En citeer je...." Ja, alle drommelsnu komen er namen, die ik heelemaal niet weet thuis te brengen, weshalve ik den Eranschen versregel maar ongerept zal laten. „Et tu cites Plotin retouche par Porphyre Go on 1 „En ik teeder, ik luister, en ik, trotsch, ik bewonder. En wanneer je zegt„Het is mooi" en ik antwoord „Ja", met al de geestdrift van mijn verrukt wezen, zijn het, versta me goed, niet de dingen, die je aanhaalt, zijn het niet Euripides en Tacitus, die zoo mijn hart doen beven, maar is het omdat ik zie, dat alwat ik aan on vaste kennis had, niets beteekent naast uw mannelijk weten, en dat de dierbare flambouw van uw intelli gentie, die ik op uw eerste wegen heb aangestoken, nu loopt en vliegt en mij de handen verbrandt 1" Fini I En zulke vodderige rijmpjes, zulke prulverzen worden opgenomen ln een tijdschrift ten deze „L'Illustra- tion". Als uit Rostandje, uit Mausje met tertijd een dichter van den eersten rang, een hoogst middelmatige „hom- me de lettres" groeit, is het ongetwij feld grootendeels de schuld van ma maatje. En van papu, die de onder linge familie-opkammerij, in het openbaar althans, had moeten belet ten. Underling.... Want Mausje heeft zich ook met onbetuigd gelaten en zijn moeder in bespottelijk vleierige stropben beneuried. Ik zal er muur het zwijgen toedoen, uit vrees, dat ik anders den o I zoo knappen schooljongen te hard zou aanpakken, l-'eitelijk kan do arme jongen het toch niet helpen, dat hij zoo van papa als van mama eigen schappen beeft geërfd, welker mani festaties hem aan veler spotlust bloot stellen. Edmond de Groote mag wel voor zichtig ziin. Den dag na zijn intrede in de Académie Frangaise schreef iemand, niet geheel ten onrechte, het volgende hekeldicht Ci-glt, en cet endroit funèbre, Edmond Rostand, pauvre écolier, Que „Cyrano" rendit célèbre Et que „L'Aiglon" fU oubher. Mocht, onverhoopt, „Chantecier", ook niet veel zaaks zijn, dan vrees ik, dat mede de familiebluf in zijn gezin hem leelijke parten zal spelen. OTTO KNAAP. Amsterdamtche Kont. CCCXIV, Rotterdam TV. Ik wil m deze mogelijk een der laatste kouten, die ik aan de Maas stad zal wijden eenige eigenaar digheden van deze stad aanstippen, kleinigheden, waardoor het leven ten minste eenigszins afwijkt van dat in onze andere groote steden. Bij onze avondwandeling der vorige week ver meldde ik o. a. de Cinéma van de Smet op de Korte Hoogstraat, een volksvermakelijkheid, die druk wordt bezocht en waar de vrouwtjes er met de boodschappenmand onder den arm zoo even inloopen en een uurtje vertoeven. Ze kunnen binnen komen wanneer zij willen, want de nummers worden in de door het programma aangegeven orde afgespeeld en is het laatste afgefilmd, dan begint men on middellijk weer aan No. 1. Ook in den Tivoli-Wintertuin, naast den gelijknamigen schouwburg is een dergelijke Cinéma en ten slotte één in den ouden Salon des Variétés in de Bagijnenstraat, nu onder d'rectie van den heer Strengholt. Evenals de „Sa lon" in Amsterdam is deze geheel van bestemming veranderd onder direc teur Soesman, dezelfde die nu het luxueuse Casino exploiteert, was het een specialiteiten-theater, in die da gen voldoende aan alie eischen die men aan een café-chantant stelde, want Michel Solser, Soesman, Zwaaf, Dumas e. a. zijn er opgetreden. Na den heer Soesman werd het in vrij wel denzelfden geest door den heer Fierlier geëxploiteerd, met dat ver schil echter, dat er ook „komedie ge speeld" werd, natuurlijk door een z.g. „schmieren-gezelschap", zooals thans nog eenige het platteland af reizen. Trouwens die tooneel-liefheb- berij zit er hier nog diep inmen vindt hier nog verscheidene gezel schappen, die vooral Zondagsavonds in Gouda. Dordt, maar ook verder zelfs in Haarlem optreden, stuk ken van Heyerraan8 verhanselen en ons een vijftig jaar terug doen den ken. Ook het burgerlijke café-concert be hoort nog niet lot het verleden in de Korte Hoogstraat liep ik laatst een café binnen, waar men zich in Ant werpen of Brussel zou kunnen wa nen. Want daar waren een paar hu moristen geëngageerd, die ais gewo ne heeren tusschen het publiek zaten, doch zoo om het kwartiertje bij de piano gingen staan en om de beurt wat coupletjes zongen. Dat men hier halfweg Antwerpen is, kan men ook merken aan de patat frit-braaien. Dat „patat frit", een soort ongekookte in schijfjes gesneden en ln kokende olie gebakken aardappel is, vertelde ik u een klein jaar geleden al in de Ant- werpsche Kout, die ik toeü in het Haarlem's Dagblad schreef. Die gebakhuizen, waar evenals be neden den Moerdijk ook gebakken visch, mosselen, enz., worden genut tigd, vindt men verspreid door de heele stad, een paar in de Hoogstraat, doch het meest in de omgeving van „Donker Rotterdam", de Zandkraat. Een gevaarlijk buurtje is het hier nog altijd; in alle groote steden vindt men stegen en holen, waar misdaad en wat daarmee annex is, zijn saamge- pakt, doch nergens moet men zoo dood-voorzichtig zijn, niet met het gepeupel op onaangename wijze in aanraking te komen, als hier in de Zandstraat. Hoe deze week daar weer een ruwe moordaanslag plaats vond, is natuurlijk al in dit blad vermeld geworden, maar het ergste is, dat zoo iets hier schering en inslag is, en dergelijke twisten en vechtpartijen niet alleen voorkomen onder houders en bezoekers van danshuizen, maar dat rustige voorbijgangers worden gemolesteerd en wanneer zij zich daartegen verzetten, hun leven in de waagschaal stellen. Dal is misschien sterk gezegd, maar de waarheid het plebs en zelfs wat daarboven staat Is spoedig geneigd zijn handen te gebruiken, liefst met een of ander wapen er in. Zoo ge vaarlijk is het hier blijkbaar op 9tFaat dat toen een dame wat laat in den avond een brief naar het postkantoor bracht, een politieman do waarschu wende opmerking maakte „U waagt wat om zoo laa/t over straat te loopen." Toch ls het eigenlijke nachtleven, de nachtkroegen, hier in de laatste twee jaar geheel of ten minste bijna geheel uitgeroeid. Voor dien tijd vond men in den omtrek van de Kruis kade tal looze cafétjes, waar tot het krieken van den dng lustig werd ge tapt. Er waren er in allerlei genres, deftige en dure, artisten-cafè's en echte holen. Thans is er nog maar één en nog wei een duur, waar alleen de menschen met geld gaarne gezien zijn. Zooals ik reeds zei, zijn de Rotter dammers vlug met de hand, maar minder met het woord. Wanneer rnen hier zoo de gesprekken en twisten af luistert, valt het op, hoe weinigen hier de kunst verstaan, elkaar eens flink de waarheid te zeggen, desnoods de huid vol te schelden. De menschen zijn hier kort aangebonden en iemand die er niet aan gewoon is, vindt ze de goeden niet te na ge sproken onbeleefd. En dat slaat nog volstrekt niet al tijd op het mindere volk. Stel u voor, ik vroeg laatst aan een heer, een wer- kelijken heer, den weg. Hij was zoo beleefd een eindje met mij op te loo pen, om mij dan een gemakkelijke richting te kunnen wijzen, maar u zult me toch zeker wel gelooven, als ik u zeg, dat ik vreemd opkeek, toen hij, nadat we een paar woorden ge sproken hadden, me eensklaps toe voegde „JIJ bent zeker van Amster dam 1" Dat jij en Jou Ls hier iets afschuwe lijks, de menschen weten het zelf niet, niaar het is zelfs zoo sterk, dat als men in een winkel komt om iets te koopen, vooral in een volksbuurt, men niet vreemd op moet kijken met „jij" te worden aangesproken. Maakt mén er aanmerking op, dan blijkt dik wijls, dat ze het niet zoo kwaad be doeld hebben. Ook valt het mijn stadgenooten op, hoe ontelbare malen zij er aan her innerd worden dat zij uit Amster dam zijn. Daarom behoeven zij nog niet te blozen en te denken dat zij zoo plat-Amsterdamsch dialect bezit ten, want in andere steden zullen zij die aanmerking misschien nim mer gehoord hebben. Maar ik geloof meer dat 't komt wijl ze géén Rotter- damsch spreken, wat beslist geen on deugd is. Het plat-Rotterdomsch doet toch voor het plat-Amsterdamsch ln leelijkheid niet onder. Maar ook de betere klassen gebruiken in hun taal vormen en woorden die een beslist plaatselijk karakter dragen. Zoo spreekt men hier niet van „zij" of „ze" in den meervoudsvorm maar van Hullui „Hullui zullen dat nooit doen." Dat een tumbler bier hier een „lampje" heet, is niet erg, maar weer in-leelijk vind lk het woord „engert", dat toch niet de naargeestige beteeke- nls heeft, die men er op den klank af aan zou geven. Het ls een soort stop woord, dat ook als aardigheid, gezegd wordt. Het woord „engert" heeft zich ook wel buiten Rotterdam verspreid, maar om de leelijkheid hoop ik, dat onze taal er niet te veelvuldig mee wordt verrijkt. Het nieuwste Rottar- damisme is „kediel", wat in straat taal zoo iet9 beteekent als prettig. Humoristen hebben het ook al op de planken gebracht, laten zij het s. v. p. niet verder verspreiden, want ik kan er niets aardigs of geestigs in vinden. Neen, dan is Henri ter Hall ditmaal gelukkiger geweest, door zijn nieuwe revue die eerst In Den Haag gegaan is en daar Opsteken, heeren! heette om te doopen in: „Hebt u niets vergetenI" Dat is ten minste een stopwoord dat niet stoot. Rotterdam gaat vooruit ln Inwo nersaantal, maar toch heerscht er groote armoede. De handel gaat vooruit, maar door de elevators zijn er minder bootwer kers noodig en neemt men dan ook een kijkje langs de Maasoevers, dan ziet men hoevelen te vergeefs op werk staan te wachten, die, als een klein deel aan een „kantoor" is aangeno men, ongetroost weer weg kunnen gaan. Duizende plattelanders, vooral ten zuiden van de Maas, zien in Rot terdam nog steeds een dorado, den ken dat daar toch nog altijd meer te verdienen zal zijn dan bij hen thuis. Amsterdam heeft dien naam niet, maar in dit opzicht behoeft de hoofd stad niet jaloersch te zijn, dat haar bevolking, in tegenstelling van haar concurrent, niet toeneemt. H. HENNING Jr. W8kelUksch Beursoverzlcht van Merens Tleleman WEEKBERICHT TOT 18 DECEM BER 1909. Het is voor alles de Amerikaansche markt die den schijn aanneemt of ze 't jaar met een waardige hausse beslui ten wil. De Rock Islands hadden de leiding der markt, de oorzaak hiervan lag in de scheiding van de St. Louis en San Francisco RR. van de Rock Island. Deze scheiding werd op die wijze gearrangeerd, dat 28.634.000 dol lars comm. St. Louis en Frisco ver kocht werden dat is de hoofdsom, die door de Rock Island Co., tegen de 5 Colateral Bonds als onderpand gehouden is. die t. z. t. bij de over neming van de St. Louis en Frisco- lijn gecreëerd is. Tot welken prijs het onderpand aan de groep Yoakum-Hawley verkocht is geworden, is niet bekend, maar men 'denkt ongeveer, dat met de oploopen- de rente het onderpand der Rock Is land Co. circa 110 dollars Der share mag kosten dit was dan ook onge veer de benaderde prijs. In ieder ge val zijn voldoende middelen vrijgeko men, om de Collateral Bonds per 1 Februari 1910 terug te koopen. Wat de eigenlijke gronden voor deze scheiding zijn, ls moeilijk na te gaan de wet tegen het oprichten van concurreerende lijnen is wel als voor wendsel gebruikt. Juist is echter, dat de Frisco Baan de Rock Island belem mert kenners van de verhoudingen echter gelooven, dat de Frisco na een jaar tijd wel winstgevend was gewor den. In ieder geval is de positie der Rock Island-shares verbeterd. Men kan voor de ontvangsten op de prefs, na de scheiding nog de volgende be rekening maken Overschot der Spoor bedroeg tot 30/6'09 2.230.000 dollars Hierbij komt de thans vervallende interest op do collat. 870.000 dollars. Netto-surplus in de eerste 3 maan den van het nieuwe jaar 700.000 dol lars. Totaal 3 800.000 dollars. 5 Dividend op doll. 50 millioen pref. aandeelen 2 500.000 dollars. Overschot 1.300.000 dollars. Nu begrijpe men, dat deze cijfers gemeenlijk betrekking hebben op de waarschijnlijk verhoogde ontvangsten in de laatste 9 maanden van het#loo- pende boekjaar. Voor de prefs', is daarom de scheiding ongetwijfeld zeer gunstig. Voor de common-shares was het waarschijnlijk beter geweest, dat het systeem in zijn geheel was gebleven Te groote beweging in de common Rock Island kan daarom eventueel nog tot onaangename verrassingen leiden. De vaste stemming in de Missouri moet ten deele worden opgevat, als te zijn in sympathie met de Rock Is land Uausse, daar ook hier de groep Yoakum-Hawley achter moet zitten. De pref. Wabash blijven beweeglijk en vastmen spreekt er van, dat ook hier Rock-Islanil-belnngen in het spel zijn. Harriman-waaiden, zooals Union Southern Pacific-aandeelen, levendig. Een tijdlang was het opvallend, zoo weinig als hierin omging, doch vol gens de telegruinmen vermoedt men, dat eene krachtige beweging kan wor den tegemoet gezien. Zoo verwacht men voor Southern Pacifies een ver hooging van dividend. Goed ingelich te huizen te New-York gelooven aan een veurhoogtng van het dividend der Steel. De situatie der Amerikaansche markt ziet er dan ook gunstig uit, ondanks het geld 5 is en de moge lijkheid van stakingen om loonsver- hooging nog bestaat. Officieuse berichten omtrent de koper-aandeelen zijn optimistisch; men gelooft, dat Taft's politiek in een liberaal vaarwater is gekomen. Men spreekt reeds van de toestemming, die de geschapen koper-combinatie zou hebben verworven. Intusschen zijn er maatregelen getroffen om de productie te reduceeren. Staatsleeningen met zeer weinig handel en geen noemenswaardige va riaties. Industrieelo waarden Buitenland Amalgamatede, Carren Steels on geveer 1 verbeterd. United Cigars pl.m. 21/2 een mooie koers om thans tot winstneming over te gaan. Cultuurondernemingen Lappen Vorstenlanden en Nederlandsche Handel Mij. met eenig avans, Han delsvereeniging „Amsterdam" ver loor ongeveer 4 Nederl. lnd. Han delsbank met 3 verlies in koers. Amsterdam-, Nederlandsche- en Preanger Rubber met verlaagde koer sen de vele en nieuwe maatschap pijen komen thans nuet bare aandee len ter markt, om ze aan het publiek te spuien zoocLra dit ophoudt, zullen de beste soorten zich wel weder her stellen. Er was een geregelde han del. Mijnen Ketahoon met 3 vooruit gang, Oost-Borneo weder aangebo den, Redjang-Lebong met pl.m. 30 koers-avans, United Copper met gere- gelden handel, doch gedrukten koers. Perlak Petroleum en Sumatra Po- lembang vast met eenige percenten voordeeloverige markt zonder groo te omzetten. Tabakken met gelijke koersen als de vorige week. Geld 3-3 1/2 Uitloting«a,wokeilJksoho aankondiging Provincie Noord-Holland, betaal baar 31 December 1909. Gemeente Den Heider, betaalbaar 3 Januari 1910. Gemeente Venlo, betaalbaar 31 De cember 1909. Nederlandsche Fabriek van Werk tuigen en Spoorwegmaterieei, 15 Ja nuari 1910. Traanweg Maatschappij „de Meije- rij", 2 Januari 1910. Cultuurmaatschappij „Watoetoelis Poppoh", alle obligatiën aflosbaar 3 Januari 1910. Moluksche Handelsvennootschap, alle obligatiën aflosbaar 3 Januari 1910. Voorm. Waarb. fonds Premiel. d. Verg. Rotterdamsche Schouwburg. 15 Januari 1910. Verg. t. Behart. v. d. Bel. v. Houd. v. Pandbr, Holl. Hypotheekbank 1 Ja nuari 1910. Java-China-Japan Lijn, 2 Januari 1910. Koninklijke Paketvaart Maatschap pij, 1 Januari 1910. Ahaus-Enscheder Eisenbahn Ge- sellschaft, 3 Januari 1910. Jö-Sziv Loten. De 15 November met Kr. 4 uitgekomen nummers worden geverifieerd. 31/2 Köln-Minderer Spoorweg- leeuing, 1 Februari 1910. 4 Pandbr. Deutsche Hypothek bank in Meiningen, 1 Februari 1910. Loten Oostenrijk 1864. 5 Oostenr. Staatsdomein-Pand brieven, 1 Maart 1910. Loten Turkije 1870, 2 Januari 1919. Koloniale Bank, 1 Januari 1910. Bataafsche Hypotheekbank, te Am sterdam, 1 Januari 1910, Hollandsche Hypotheekbank, le Am sterdam, 3 Januari 1910. 5 S&o Paulo 1905, 3 Januari 1910 5 Provincie Bohia, 1889, dadelijk. Receplssen van do volgende stukken zijn te verwisselen tegen definitieve Obligatiën. 4 1/2 Russische Staatsleening van 1909. Aan houders van aandeelen in de Holl. Rum. Petrol. Mij. wordt bericht, dat over het beschikbaar saldo van f 155.86, voor ieder aandeel kan wor den gedisponeerd. De aandeelen van de Mexico Tram ways Company kunnen worden om gewisseld tegen Certificaten van aan deelen. Esperanto* INTERNATION \LE VEREENIGING VAN ESPERANTISÏISCHE JURISTEN. De algemeene vergadering van bo vengenoemde internationale vereeni ging werd gehmulen te Barcelona, gedurende het 5de Esp. Congres. De vergadering werd geleid dooi den heer Pinas, advokaat te Valencia. Een belangrijk punt van deze bijeen komst was het rapport, uitgebracht door den heer Laignier, advokaat te Reims, betreffende een Juridisch-Es- peranto-woordenboek, dat men na korten tijd hoopt te kunnen uitgeven. Na de vergadering werden de leden door den heer Torrent, advokaat t& Barcelona, naar het nieuwe Paleis van Justitie geleid, waar zij ontvan gen werden door den secretaris van de „Audiencia". Bij den uitgever J. L. Bruyn, tft Hage' Kepplerstraat 170. is versche nen de eerste Esporantista Murka- lendro. ESPERANTO EN DE BUITEN- LANDSCHE PERS. Gaven tot nu toe een groot aantal buitenlandsehe bladen een zeer gun stig oordeel over het Esperanlo, er waren ook enkele groote bekendo cou ranten, die sceptisch tegenover de hulptaal stonden of ook wel de Espe rantisten bespotten. Sedert liet 5e Congres te Barcelona heeft het Esperanto enkele van deze bladen geheel voor zich weten le winnen. Van onberekonbaren invloed voor de Esp. beweging is de aanwinst van den bekenden Franschen auteur Jules Lermina, die, eerst hevig tegenstan der van Esperanto, nu in „Le Radi cal" (16 September) zijne vergissing bekent, zeggende „Esperanto heeft hare levensvat baarheid getoond. Laat ons nu met vollen ijve>r aan haren groei mede werken." Van den heer li. J. Bulthuis, te 's-Gravenhage, schrijver van „Mia unuu legolibro", is thans een nieuw boekje verschenen, getiteld „Het Es peranto op school". Beknopt leerbeek voor Zelfstudie en Schoolgebruik. Ik heb het bookje ingezien en kan bet ten zeerste aanbevelen. J. II. W. HABERMEIIL. Stadsnieuws Spreekonderwijs. In de Staatscourant komt voor het verslag van de commissie van toe zicht op den in 1909 te Haarlem ge houden cursus in spreekonderwijs. Het heeft de commissie ten hoogste verbaasd, dat slechts 48 adspirant deelnemers zich hadden aangemeld na onderzoek is gebleken, dat onbe kendheid met de desbetreffende mede- deeling in de Staatscourant hiervan de hoofdoorzaak is. De commissie stelt aan den Minister van Binnen!. Zaken voor 1. In 1910 en 1911 opnieuw een va- cantiecursus in spreekonderwijs te laten houden 2. dien cursus te doen bestaau uit twee deelen met eene tusschenruim- te van een jaar 3. belde deze deelen drie weken te laten duren 4. tot die cursussen toe te laten op leiders en opleidsters vun aanstaan de onderwijzers en onderwijzeressen en verder onderwijzers en onderwijze ressen aan scholen voor achterlijken en aan gewone lagere scholen 5. slechts bij uitzondering deelne mers van boven dc 36 jaren toe te la ten en 6. de leden van het Rijksscliooltoe- zicht te verzoeken de deelneming aan den cursus te willen bevorderen. Militaire Z aken. Schietterreinen in de omstreken van Haarlem. Aangezien het ln <le bedoeling van den Minister van Oorlog ligt, dat van den regel zal moeten worden uiigoi gaan. dat de kampen bij Harskamp eri

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5