Verschijnt dagelijks, behalve oo Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaug&ng. No. 8129 WOENSDAG 22 DECEMBER 1909 ABONNEMENTEN PB* DRIB MAANDBNl Voor Haarlem - 1-29 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037^ omstreken en franco per post 0.45 Cïteave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREB005L Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D, V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ADVERTENÏÉÊNI Van 1—5 regels 50 Cis: Iedere regel meer 10 Cts. BuBen h?t Haarlem van 1—5 regels L- elke regel meer ƒ0. ia Reclames 30 Cent per legel, B| Abonnement aanzienlijk rabat Advertenttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groot* Houtstraat Sffitsreommnnaai Telefooooommer der Redactie 600 eo der Administratie 724 Drukkerij i Zcldor Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 23 DECEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 23 uw. Schouwburg: Ned. Opera en Operet te v. h Rembr. Theater: Butterfly, Uur. Café de Karseboom: Concert, 7 1/2 uur. Sint Bavo: Cursus in de Katholieke leer der Katholieke kerk over de ge loots- en zedenleer. Onderwerp: De schepping. Schoten: Raadsvergadering, 7\ uur Zandvorto: Raadsvergadering, 7J u. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Kerstmisviering in andere landen", n de rubriek Om Óns Heen. STUKKEN VAN DEN RAAD. DE NIEUWE DIRECTEUR VAN DE H. B. S. In de vacature van directeur aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus al hier, ontstaande door het aan Der. H. Brenger sm a verleend eervol ontslag bevelen B. en W. aan: No. 1: W. C. G. H. van Mouxik Broekman te Haarlem, en No. 2: Dr. Z. P. Bouman, te Am sterdam. De heer W. C. G. H. van Mourik Broekman is gedurende ruim zes ja ren werkzaam als leeraar in de wis kunde en werktuigkunde aan de H. B. S. alhier. Voor dien was hij inge nieur bij de Staatsspoor. Hij is onge veer 32 jaar oud. De heer Dr. Z. P. Bouman is leeraar aan de 2de II. B. S. te Amsterdam. ONTSLAGAANVRAGE GEWIJZIGD. In verband met het besluit tot wij ziging van de verordening, houdende bepalingen omtrent het ontslag aan ambtenaren en bedienden in vasten dienst dezer gemeente, is door den heer Dr. A. C. Duker, leeraar aan 't Gymnasium aan B. en W. medege deeld dat hij zijn ontslagaanvrage wenscht te wijzigen door thans ont slag uit zijne genoemde betrekking aan te vragen met ingang van 1 Sep tember 1910. B. en W. stellen voor aan het ver zoek van genoemden leeraar te vol doen. DE GLADHEID. Door 't vriesweer van de laatste da gen en nachten, afgewisseld door re genbuien en -buitjes, waren de stra ten vanochtend, in de vroegte vooral, zóó glad, dat men slechts met de grootste voorzichtigheid voortloopen kon. Vooral de buitenwegen waren al heel gevaarlijk voor 't verkeer, en me nigeen kwam dan ook in onzachte aanraking met de steenen. In de stad was 't beter, maar toch moest ook daar met veel behoedzaamheid ge- loopen worden. De paarden vooral hadden veel last met de bruggen, die, niettegenstaande er zand gestrooid was, hier en daar blonken als spiegel vlakken. Later maakte de regen alles veel beter, of beter, herschiep straten en pleinen ten minste in een modder poel. Ais typische bijzonderheid kan nog gemeld worden, dat men te Hoofddorp op schaatsen over de we gen reed. In de Poortstraat hier ter stede viel een bejaarde werkman door de gladheid. Hij kreeg aan zijn voor hoofd een bloedende wond. De man werd door een paar werklieden naar Zijn woning in de Oosterstraat ge bracht. Een man, die in een water- en vuur- xaak heet water voor zijn vrouw haalde, kwam op den Heerensingel te vallen, waardoor hij het kokende wa- •ter over zijn handen kreee en zich geducht brandde. Ook aan zijn hoofd ^bezeerde hij zich. K erstf eest. De kinderen der Chr. Bewaarschool aan de Oranjestraat, zullen Donder dag a.8.. van twee tot vier uur in het Schoolgebouw hun Kerstfeest vieren. Techn. Vriendenkring. Deze week houdt de heer K. Blok huis In een der lokalen van de Am bachtsschool een lezing overWat ledereen van gas moet weten, voor (den TechnLsclien Vriendenkring, al- fhier. BLOEMENDAAL'S COMMANDO EN VOLKS V\ EERBAARHEID HAARLEM. Door deze vereenlgingen ia voor Zondag 26 December een propaganda tocht georganiseerd in de richting van Vel sen. Hiertoe verzamelen zich de leden van deze vereenigingen des morgens om half tien aan het station Overveen, bewapend met het geweer. Bij elke ofdeeling zijn een tamboer en hoornblazer ingedeeld. Het plan is gedurende den tocht op daarvoor geschikte plaatsen kleine onderlinge wedstrijden te houden in duurloop, snelloop, het overwinnen van terreinhlndernissen enz. Ook ligt in de bedoeling van het bestuur aan de terugmarsch een velddienstoefe ning te verbinden, waarbij dan van losse patronen gebruik gemaakt zal worden. HET ÏÜÖNEEL DE „OEDIPUS" VAN ALBERT VOGEL. Het is al enkele jaren geleden, dat we een Oedipus-voorstelling zagen, 't Was van Bouwmeester, met zijn eigen gezelschap, ook in Haarlem. Evenals altijd had hij toen veel suc ces met deze vertolking, ook en voor al met zijn derde bedrijf Wij konden ons echter met zijn op vatting van die rol niet veireenigen. We merkten toen op, dat Bouwmees ter in het derde bedrijf, als hij zich de oogen heeft uitgestoken, en met de j holle bloedgaten in zijn hoofd, met j bloedsporen op zijn gelaat, en met bloed op de borst en op de gescheurde kleeren als een geslacht rund, meer j pijnlijk en weeïg dan tragisch aan deed door zijn rauwe spel van grove 'realiteit. En we zeiden toen ook, dat1 de oude Grieken, deze tragedie van Sophocles onmogelijk zoo gespeeld of mooi gevonden zouden hebben, om dat zij daarvoor een te fijn en esthetisch volk waren, dat zich met afschuw van zulk slagers werk op het tooneel afgewend zou hebben. Bovendien wendden we ons tot den bekenden graecus, Prof. van Herwer den te Utrecht, die den „Oedipus" heeft vertaald en wiens vertaling door Bouwmeester was gebruikt, om te vernemen wat deze over die kwes tie dacht Welnu, professor van Her werden gaf ons gelijk en deelde ons oordeel, dat Bouwmeester sterk over dreef in zijn spel en ook in zijn gri- niage, en dat de Grieken steeds esthe tisch waren, zelfs in hun realisme. Bijzonder mooi van opvatting heb ben we de Oedipus-opvatting en ver tolking van Bouwmeester dan ook nooit kunnen vinden. Daarvoor was zijn spel te rauw en te ruig, daarvoor reutelde, kreunde en rochelde hij te veel, daarvoor deed.hij te druk en te woest Neen, die opvatting van Albert Vo gel, die we gisterenavond voor het eerst zagen, beviel ons beter. Trou wens Vogel is beter onderlegd voor zulk werk dan Bouwmeester, komt hij uit een ander maatschappelijk mi lieu, is hij van een fijner al is 't dan ook niet grootscher artistici teit. Vogel stond alleen op het tooneel, gekleed in een witten peplum, die op den linkerschouder met een gesp werd vastgehouden. En die witte fi guur, zich weinig bewegend, met zui nige actie en spaarzaam gebaar, heeft in twee uur tijds de geheele tragedie van Sophocles voor ons laten afspe len. Alleen door en met zijn stem. Slechts af en toe deed hij een kleine aanduiding, maar toch zoo sugges tief, dat men zag wat hij wilde laten zien. Zoo zagen we in onze verbeel ding de volksmenigte staan, die hij had tce te spreken, maar die er niet was. Zoo zagen we Oedipus' echtge- noote, Jocaste, met pijnlijk door angst en wanhoop vertrokken gelaat, of schoon zij er niet was. Zoo zagen we den ouden veehoeder, die aan Oedipus bet geheim van zijn geboorte ontslui ert, ofschoon hij er niet was. Zoo suggestief is het spel van Vo gel, zoo laat hij iets voor uw verbeel ding verschijnen wat er toch niet komt,, zoo laat hij door een ge baar, een stand, een hoofdbeweging u iets zien wat er niet is. Ook de tragedie, heit lijden van Oe dipus heeft Vogel mooi laten zien. Maar niet alleen zien, ook voelen. De overgang in den ongelukkigen ko ning van onwetendheid over het ge heim van zijn geboorte, dan de twij fel, en eindelijk de zekerheid en de ontdekking werd heel knap en aan grijpend door hem gespeeld. Bouw- meestei bereikte de verschillende sta dia met groote, grove, op effect be rekende sprongen; bij Vogel was er meer geleidelijkheid, een overgang, dien men meevoelde, van 't een in 't ander. Ook hadden we gelegenheid om waar te nemen en te bewonderen, boe Vogel meer en meer macht krijgt over zijn stem en ze behandelen kan als een werktuig voor mooien klank. Dat kwam o.a. uit in bet laatste too neel als hij jammert en weeklaagt met zijn uitgestoken oogen, wat rauw en schreeuwerig was van Bouwmees ter, m&ar bij hem droevig en schok kend. Ja, de Oedipus" Is een mooie en goede creatie van Vogel. FRANS NETSCHER. Jacob van Lennep. De Haarlemsche touneelvereeniging Jacob van Lennep" had Dinsdag avond de bovenzalen van de Kroon ln beslag genomen tot het geven van een voordrachtavond. De vioolclub „Mu ziek en Vriendschap" had haar wel willende medewerking toegezegd, die, het. bleek in den loop van den avond meer en meer. door de vele aanwezi gen, die de bovenzaal geheel vulden, op hoogen prijs gesteld werd. De nummers wanen dan ook uitnemend gekozen, niet te moeilijk, maar ook niet te gemakkelijk, zoodat liet wer kelijk een kranig stuk werk is van d't gezelschap, grootendeels uit jonge krachten bestaande, zooveel goeds tot stand te hebben gebracht. Het eerst hoorden we het welbeken de Chor aus Judas Maccabllus, van Handel, dat met goede klankbeheer- sching en beschaafd samenspel werd uitgevoerd daarna de Religiöser marsch aus Alceste, die op dezelfde wijze, slechts met een weinig te sterke plano's, ten gehoore gebracht werd. Als solist trad op de kranige direc teur van het viool-ensemble, de heer Kapteyn, die vooral met Svendzon's Romance groot succes had. Dit fraaie werkje werd met uitstekenden klank en beschaafden streek uitgevoerd. De heer Kapteyn moet er nog slechts op letten, zijn streek voller en bree der te maken, nu klonken enkele to nen wat dun. Overigens bezit deze jonge man een zeer goed ontwikkelde techniek, wat vooral ook uitkwam in de Hougaarsche dansen. Het accompagnement van- den heer H. Wallach was goed en bescheiden, en sloot zich uitmuntend bij het viool spel aan. Als voordrager verleende zijn mede werking de heer L. Jansen Fzn., van Haarlem, die eerst een ernstige schets „Alle vijf', en na de pauze drie vroo- lijke stukjes ten beste gaf, waarvan een „Wedstrijd in het reciteeren" vooraJ veel succes had. Danig is er geschaterd om de werkelijk knappe wijze van weergeven der verschillende karakters, en het was dan ook duide lijk, dat de heer Jansen er niet zon der „toetje" kon afkomen. De ernstige schets „Alle vijf' bracht diepe ontroering te weegeen der aanwezige dames werd zelfs duor haar gevoel overmeesterd. Een in de jjauze gehouden collecte ten bate van het Lighalfonds bracht 7.69 op. „Jacob van Lennep" kan met vol doening op dezen voordrachtavond te rugzien. MUZIEKVEREENIGING „VOORWAARTS." De Muziekvereen. „Voorwaarts", directeur de hee>r De Wit, zal in het begin der volgende maand eene uit voering geven in de groote zaal der Soc. Vereeniging, met medewerking van solisten. Door een dames-comité zal een vaandel warden aangeboden, naar aanleiding van de prijswinning te Amsterdam. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Deze vereeniging, die de ervaring heeft opgedaan, dat velen geneigd zijn, haar omtrent Kerstmis of Nieuw jaar met een gift te verblijden, gaat 1500 circulaires verspreiden, met ver zoek om een extra bijdrage, daar te voorzien is, dat tengevolge van de voortdurende vermeerdering der be volking en de heerschende werkloos heid meer dan andere jaren om steun zal gevraagd worden. Stelt de veree niging „Weldadigheid naar Vermo gen" daarom niet te leurl MILITAIRE ZAKEN. De vaandrig L. Ypma, Is benoemd tot reserve-luitenant bij het 10e (regi ment. STAMKAPITAAL LIGHALFONDS. Men schrijft ons Mochten we ons de vorige maal verheugen in een prachtige gift van ƒ500, in de week daarop van 1219 de zer werden wij niet minder blüde ver rast met een mooie gift van 100 van iemand, die onbekend wenschte te blijven en met eene belangrijke jaar. lijksche bijdrage van f150 van de Vereeaiging ter behartiging van de belangen vun het personeel verbon den aan de werf „Conrad". Voorts kwamen op onze brieven voor een stamkapitaal nog in ƒ10 van de Haarlemsche Varkensslagersvereeni- ging, ƒ2.50 vac den Alg. Ned. Me- taalbewerkersbond, /I jaarlijksche bijdrage van de Jongedochtersveree- nieing .Dorcas", 1 jaarlijksche bij drage van de Gymnastiekvereeoiging „Sparta" en a.22 van eene collecte op <le laatste uitvoering van de liederta fel „Haarlem's Zanggenot". Op den oproep in de plaatselijke bladen, onze advertentie, ontvingen wij ƒ1 als Kerstgave van mej. N. N-, met den hartelijken wensch, dat het C. v. B. nog vele giften moge ontvan gen. Dat zij zoo, van harte sluiten wij ons daarbij aan en moge haar wensch geen vrome blijven. Welke edele, rijke philantropen tasten eens diep in hun zak, anders komen we er nooit. En toch is geen zaak ter wereld meer noodig, meer belangrijk, meer -rootsch dan het uit roeien der longtering, de tuberculose in 't algemeen. Onder oprechte dankzegging voor de geschonken bijdragen hopen we op spoedige tot standkoming van een hechten grondslag voor het lighal fonds. Van *t Kantongerecht SCHOOLVERZUIM. Wegens overtredingen der leer plichtwet werden tegen ouders of verzorgers boeten geëischt van 15 en minder. CONCURRENTIE. De vletterman S. M., uit IJmuiden, stond terecht, beschuldigd van zich te hebben uitgegeven voor loods en in die qualiteit het Amerikaansche stoomjacht „Yolanda" naar Amster dam en terug te hebben geleid. De beklaagde beweerde, dat hij aan boord was gegaan, en zijn assistentie had aangeboden, om het schip naar Amsterdam te brengen. Hij had den kapitein getuigschriften laten zien, waarin stond vermeld, dat hij meer malen als vletterman schepen naar Amsterdam had helpen brengen. Hij heeft toen het schip naar Am sterdam en terug mogen geleiden, en daarmee 60 verdiend. In geen geval had hij zich echter voor loods uitge geven. Als getuigen tradon drie rijks- loodsen op. Een hunner zei, dat de internationale loodsvlag aan den mast van het schip werd ingehaald zoodra S. M., die met zijn vlet langszij was gekomen, binnen boord was. Toen hij riep „Heeft u nog een loods noodig antwoordde de kapi tein „lk heb er al een". De beklaagde beweerde, dat de vlag al was ingehaald vóór hij aan boord kwam, en vond het jammer, dat de kapitein niet aanwezig kon zijn, om zijn verklaringen te bevestigen. De ambtenaar van het Upenbaar Ministerie vond, dat dit geding be lang heeft voor den rijks-loodsdienst, die liet monopolie heeft voor het in loodsen van schepen. Hij kreeg den indruk, dat S. M. gauw aan boord is gegaan, vóór er een loods kon zijn, en loodsdiensten had gepresteerd. Geëischt werd 100 boete of 20 da gen hechtenis. VEEL BELANGSTELLING. Gisteravond zijn voor het bijwonen van den debatavond tusschen Dr. De Hartog en Domeia Nieuwenhuis men zie het verslag in het Tweede Blad niet alleen prijzen van één gulden, maar van vijf, zes, zelfs van tien gulden besteed door personen, die van de bezitters der dubbeltjes- kaarten, de kaarten overnamen. KEURMEESTERSBENOEMING. Dr. I. G. Ubbels te Haarlem is voor één jaar benoemd tot Rijkskeurmees ter in den algemeenen dienst der 2ae klasse. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken OVERVEEN. Op hol. Hedennacht omstreeks half twaalf sloeg nabij het viaduct op den Zijl weg een paard van den stalhouder A. H. i Bredemeyer op bol, doordat het dier van een voorbijkomenden trein schrik te Op den Zijlweg kwamen paard en rijtuig in botsing met een boom, waardoor de' koetsier. Dirk Dekker genaamd, van den bok sloeg en op de straatsteenen neerkwam. Nadat hij bij Dr. J. Th. Born water ingedragen was, constateerde deze, dat het linker been van den ongelukkige gebroken was. Per politie-brancard werd D. onmiddellijk naar het St. Elisabeths- gasthuis te Haarlem overgebracht. In het rijtuig zaten mevrouw de wed. E. P. H. M. BijleveldVan der Vliet en haar zoon, die met den schrik vrijkwamen. Door het flinke optreden van den slagersknecht G. v. Z., te Overveen, werd het hollende paard, dat dadelijk na het ongeval heengerend was, ge grepen, doordat deze 't dier per fiets achterna reed. Eerst bij de woning van den Burgemeester werd 't paard tot stilstand gebracht. SCHOTEN. Op Donderdag 23 Decern her a.s. na middag 7 1/2 uur is eene raadsverga dering belegd, ter behandeling van de Ingekomen stukken; wijziging der verordening der gemeente-reiniging, vaststelling van rooilijnen en bebou wing de.r perceelen B 637 en 638; voorstel instelling van een 2e slem- district; verbouw der openbare lageire school; behandeling van reclames te gen den hoofdelijken omslag. IJMUIDEN. Het. st. Koningin Wilhelmina van do Kon. Ned. Lloyd is hedenmorgen te IJmuiden aangekomen meteen ver dacht ziektegeval aan boord. Het schip ligt in quarantaine. ZANDVOORT. De agenda van de op Donderdag 23 December a.s., des avonds ten 7 1/2 uur te houden Raadsvergadering, luidt: Stemming ingevolge art. 50 der Ge meentewet voorstel Slagveld. Wijziging en aanvulling al gemeen e politie-verordening. Voorstel B. en W. ter za.ke van het schoonhouden van het Raadhuis en Politiebureau. Benoeming oom missie tot wering van schoolverzuim. Benoeming concierge Raadhuis. Vergrooting Raadhuis. Donderdag 23 Dec. a.s. zal des nar middags 7 1/2 uur in Ons Huis een openbare vergadering worden gehou den der Christen-Geheel Onthouders- ver een iging afdeel ing Zandvoort, met medewerking der Chr. Geh. Onlh. Zangvereemging „God is mijn Lied." Als spreker zal optreden do heer H. WaJtman, Evangelist te Edam, On derwerp: Geen neutraliteit. Gelegenheid tot debat. Hinueulaisdi TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: De Kamer zette de beraadslaging over de begrooting van Binneniand- sche zaken voort, met de behandeling van allerlei onderwijsaangelegenhe- den, PROVINCIALE STATEN. VERKIEZING. Door de kiesvereenigiug „Algemeen Belang" te Monnikendam is met alge- meene stemmen tot candidaat voor de Provinciale Staten in Noord-Holland (vacature wijlen W. Sligclier, te Mon nikendam) gesteld de heer J. Korthals Altes, te Heemstede, die reeds candi daat was van een groote groep niet aangesloten kiezers. EEN BRIEF MET GELDSWAARDE VERMIST. Een brief bestemd voor den heer H., te Vught, die gepost is te Apel doorn en een bankbiljet van 10 be vatte, Ls niet aangekomen. De politie doet onderzoek. Het nummer van het bankbiljet is bekend. BOERENKOOL MET ARSENICUM. Gisternamiddag werd de arts Meu- leman geroepen in het gezin van den slager Marsman, hoek Heerengracht, te Leiden, omdat het geheele gezin onmiddellijk na het middagmaal on passelijk was geworden. Allen ledon aan sterke brakingen, nadat zij boe renkool hadden gegeten. Deze spijs werd tot onderzoek naar deu direc teur-scheikundige van den gemeente lijken keuringsdienst, dr. v. Bek, ge zonden, die daarin een vrij groote do sis arsenicum vond. Alleen de meid, die slechte weinig had gegeten, was niet onpasselijk geworden. De ziekte verschijnselen wijzen ook op arseni cum-vergiftiging. De knecht, vrfent toestand zeer ernstig is, werd sur Academisch Ziekenhuis gebracht. De overgebleven boerenkool eo de uitwerpselen worden onderzocht. MR. A. J. CLANT VAN DER MYLL. Te Veur is in den ouderdom Tan 82 jaren, na een langdurige ziekte, over leden mr. Antoine Jacques Clant van der Myll, oud-raadsheer in den Mno gen Raad der Nederlanden. De overledene, Hagenaar van ge boorte, was van 1862—1885 secretaris generaal bij het Departement ran J«s- titie en daarna raadsheer in oo« h«®g- ste rechtscollege. HET ENQUéTE-VOORSTBL. De liaagsche correspondent van 4« „Tel." schrijft I Dinsdagmiddag om 1 uur. terwijl de lieer Kuyper zeer aandachtig stood toe te zien, diende de heer Troeistra zijn enquête-voorstel bij den voerxetter der Tweede Kamer in. Het voorstel zelf is zeer eenvoudig hel instellen van een parlementaire enquête naar de bekende lintjeszaak, doch de heet Troelstra heeft er, naar wij meeaen te weten, een uitvoerige memorie rat toelichting aan toegevoegd, die van verschillende bijlagen is vergezeld. ILet voorstel moet, volgens art. 13Ö ran het Regiment van Orde der Tweed* Kamer, bevatten „een nauwkeurige omschrijving van het onderwerp dëe onderzoeks en, zoo mogelijk, dit na men van getuigen of deskundigen". Of de heer Troelstra deze namen heeft genoemd, dient te worden afge wacht,, maar wij vermoeden vnn wèl. Het voorstel zal worden gedrukt en rondgedeeld. Ook aan de imnicterf moet liet worden toegezonden. Het wordt direct in de af deelingen der Kamer behandeld. D i r e e t mwet iri dezen tijd van het jaar wat nrim worden genomen, want de Kamer gaat Donderdag met Kerst-vacaniie, en het enquête-voorstel zal dus ««rsi begin Februari in do afdeelinge® w»r- deri onderzocht. Dan wordt het verder gevrenn be handeld. Er verschijnt, als over ieder wets ontwerp, eon voorloopig verslag, ca dit moet door den heer Troetotra worden beantwoord. Na de verschij ning van de memorie van antweerd wordt de zank ln het openbaar behan deld. Dit zal wel niet gebeuren veor April of Mei, wanneer het veowlel ten minste niet langer blijft Liggen. In ieder geval is de lintjes-zaak dus nog niet ufgeloopen. Neemt de Kmnor het voorstel aan, dan moet uea e«u- missie van onderzoek worden be noemd, maar wij gaan hier met ver der op door, daar wij de verworping van mr. Troelstra's voorstel beelist zeker achten. Zelfs de lieer Lohineu heeft in zijn bekende tweede rede, waarin hij toegaf, dat er verschillen de duistere punten in dr. Kuyper's verklaring waren, medegedeeld, bet nut van eon parlementaire enquête niet in te zien. Intussclieu mug met belangstelling de verdere loop van zaken worden afgewacht. GROOTE BRAND TE AMSTERDAM Gisteravond omstreeks half elf werd de Amsterdamsche brandweer gealar meerd voor een zwaren uitslaanden brand in de spiegel- en lijstenfabriek van de firma Gebr. Ivoch, Plantage Frauschelaun, hoek Kerk laan. W&ur- duor de brand ontstond, is onbekend Het vuur werd het eerst gezien op het dak van het aan de zijde der Fran- schelaan vijftien ramen breede ge bouw, dat drie verdiepingen hoog is, en spoedig daarop tastte het de ge heele bovenste verdieping aan. Uit alle vensters sloegen de vlammen, ge voed door het brandbare materiaal, dat opgetast lag, en op verren afstand was de helle vuurgloed dan ook te zien. Duizenden kijkers kwamen aau- geloopen, zoodat de politie uitgebreide maatregelen moest nemen, om de nieuwsgierigen op een behoorlijken afstand te houden. De brandweer was spoedig met groot materiaal aanwe zig. doch kon niet verliindcren, dat de geheele linkervleugel en een gedeelte van den anderen vleugel ipet zijn inhoud iu vlammen opging. Op het terrein van den brand wa ren aanwezig verschillende autoritei ten, onder wie burgemeester Van Leeuwen. De voornaamste zorg was om het gevaar te keeren. dat bestond in de nabijheid van de fabriek der Twent- sche Chemicaliën-vennoolschap, wel ke achter de brandende perceelen ge legen was. Ook de overige belendin gen, waaronder de aan de Middellaan gelegen synagoge en de daarbij be- hoorende school, welke laatste onmid dellijk aan de brandende fabriek grensde, bleven gespaard. Alleen het dak en de bovenvordieplng van liet belendende perceel aan de Fransche- laan, bewoond door den heer Rdsel, bekwamen brandschade. De fabriek waa verzekerd op beurs- polis. Tegen half één was do brandweer het "vuur meester, doch het duurde

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1