Weerbericht ïbermometerstand Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken Binnenlaat! Letteren en Kunst telegrammen Amsterdamscha Bears. Burgeyfifke Stand ftïarktnieuws Adverfentlën Eersis voorlcspiga Uitdeelingslijst Eersis voorloopige Uitdeelingslijst MEDKDEELlNGEN VAN HET &0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 24 Dec. 1909. Hoogste barometerstand 758.0 m.M. Haparanda (Oostkust Zweden) .laagste 728.4 m.M. te Thorshavn. Verwachting tot den avond van £5 December Wind meest matige tot krachtlgen Zuidelijken wind. Gesteldheid van da lucht«waar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur r geringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Sur 750 m.M. Vooruitgang. .Vorige stand te 2 uur 742 m.M* OPGAVE VAN: *OH. M. SCHMIDT - Opticien 88 ZIJLSTRAAT - HAARLEM. te Haarlem. Vrijdag 24 December Hoogste gisteren 2 uur F. 50 Laagste bedennaoht F. 43 Hoogste heden tot 12 uur F. 44 STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en VV. stellen voor, den opzich ter 2e klasse bij Openbare Werken, J. iV. Munsterman, een gratificatie van ƒ300 toe te kennen wegens buitenge- iwonen arbeid bij ziekte van een der ambtenaren en vacature aan dien Jtak van dienst., Als tijdelijk ieeraar in het Duitsch [aan het Gymnasium hier ter stede be- Lvelen B. en W; aan, Dr. Leon Polak, [alhier. Da Tram-concessie. B. en W. bieden den raad ter be krachtiging aan de ontwerp-conces- Jeie-voorwaarden voor den aanleg en do exploitatie van electrische tramlij, pen binnen de gemeente Haarlem, te '{verleenen aan de H. IJ. S. M. te Am sterdam. 't Ontwerp is door de rechtsgeleer de commissie en door de commissie voor de transplannen onderzocht, inet de opmerkingen dier commissie is ..zooveel mogelijk rekening gehouden, terwijl de H. IJ. S. M. verklaard heeft, 'iich met het ontwerp te kunnen ver enigen. Onder de verschillende adressen en (voorstellen de tramplannen betreffen- ide is ook een voorstel van 27 Maart '07 van wijlen den heer J. J. Groot, in zake de overneming door de H. IJ. S. M. van het personeel der Haarl. Tram weg-maatschappij. Naar aanleiding Baarvan deelen B. en W. mee, dat poor den raad van administratie der <H. IJ. S. M. ia bericht bij schrijven (van 20 Juni 1907, dat zij zich in be ginsel bereid verklaard heeft, bij aan. tetelling van personeel voor de bedie ning van de bedoelde tramlijnen, de .voorkeur te geven aan het personeel jder paardentram, voor zoover dit aan irle algemeene voorwaarden voor de Indiensttreding bij de H. IJ. S. M. vol- jdoet en voor de te verrichten werk zaamheden geschikt i3 te achten. De concessie wordt gegeven voorde lijnen a. Stationsplein, Kruisweg, Kruis straat, Barteljorisstraat, Groote Markt, Groote Houtstraat, Plein, proef tot 1 meter van de grens der gemeente af; b. Stationsplein, Jansweg, Kenne- merpiein, Schoterweg tot Kleverlaan; c. Verwulft, Gedempte Oude Gracht, Raaks, over een door en op kosten ,Van concessionarisse te maken brug over den Zijlsingel bij de Raaks, Zijl- singel, Zijl weg, tot 1 meter van de grens der gemeente af. Bij wijze van proef is vergund In plaats van het baanvak Kruisstraat jfhoek Nassaustraat), Barteljoris straat, Groote Markt, Groote Hout- ■straat (hoek Kerkstraat) aan te leg gen van Noord naar Zuid het baan- jvak Kruisstraat, Barteljorisstraat, jGroote Markt, Koningstraat, Gier straat, Groote Houtstraat en van Zuid naar Noord het baanvak Groote Houtstraat, Groote Markt, Smede nstraat, Kruisstraat en deze baanvak ken als deel van lijn a voor den tijd van één jaar te exploiteercn. ingaan de op den dag der exploitatie. Voor de verleening der concessie ■zijn door B. en VV, verschillende voor. (waarden gemaakt, die saamgebracht «ijn in 53 artikels. De voornaamste bepalingen zullen <we daaraan ontleenen Da concessie vangt aan op 1 Jan. 1910 en eindigt 81 December 1950. De tramlijnen moeten binnen 18 maan den na do goedkeuring van de stuk ken. in exploitatie zijn gebracht. De electrische beweegkracht moet door bovengrondsche geleiding ver kregen worden. Zoowel bij het van rechtswees ver vallen der concessie, als bij haar ge heeld ot gedeeltelijke intrekking heeft de gemeente het recht oa&het roerend en onroerend goed over to nemen, na betaling der waarde, bij schatting van deskundigen vast te stellen. Dy concessionarisse zal den aanleg tot stand brengen volgens de besto re gelen der kunst. Het te bezigen rol lend materiaal moet, wat inrichting en doelmatigheid betreft, gelijk staan mot de beste soort, die op den tijd der in dïenststelïing elders op groote plaatsen gebezigd wordt. <-i>e volledige plannen en teekenin- gen moeten eerst door B. en W. wor-' den goedgekeurd. Alle kosten van den aanleg moeten door de concessionarisse betaald wor den. Da gemeente behoudt zich het recht voor, de werken van bestrating enz. in eigen beheer te doen uitvoe ren op kosten der maatschappij. Elke motorwagen mag niet meer dan één bijwagen hebben. De groot ste lengte van iederen wagen mag hoogstens 10 meter zijn. De concessionarisse Is verplicht op verlangen van den gemeenteraad het bovengrondsch electrisch kabelsys teem te vervangen door een ander systeem en zulke wijzigingen in het rollend materiaal en in de exploitatie te brengen, wanneer dit systeem in 5 steden van Europa van minstens de zelfde grootte als Haarlem, is toege past geworden. Wanneer deze wijzi ging voor de maatschappij te bezwa rend mocht zijn, moet do gemeente haar financieel tegemoet komen. B. en W. moeten tweemaal 'sjaars de dienstregeling goedkeuren. Vaste stopplaatsen zijn voorgeschreven. Daarbij moet in acht genomen wor den, dat de dagelijksche dienst van 15 Mei tot en met 14 October 's morgens niet later dan 7 uur en van 15 Octo ber tot en met 14 Mei 's morgens niet later dan 7.30 zal aanvangen, en dat de laatste tram van 15 Mei tot en met 14 October niet zal vertrekken voor des avonds 111/2 uur en van 15 Octo ber tot 14 Mei niet voor 's avonds 11 uur. De concessionarisse is verantwoor delijk voor de snelheid waarmee ge reden wordt en voor de te betrachten veiligheidsmaatregelen. B. en W. zijn bevoegd bijzondere voorschriften te geven, waarvan evenwel beroep op den raad openstaat. De prijs per rit mag niet meer dan 7 1/2 cent zijn, en de maatschappij is verplicht retour- of overstapkaartjes uit te geven, die niet meer dan 10 cent mogen kosten. B. en W. moeten de beschikking over 40 persoonlijke vrij-vervoerbe- wijzen en bovendien tegen den hal ven prijs zooveel kaartjes ten dienste van ambtenaren in functie als B. en W. noodig zullen achten. De concessionarisse stelt een rege ling vast omtrent het loon, de rusttij den en den arbeidsduur van haar per soneel en onderwerpt die aan die goed keuring van den raad. Ook is zij verplicht ten behoeve van het vaste personeel een pensioenrege ling te treffen, waarop de goedkeu ring van den raad moet zijn verkre gen. Ter nakoming van de voorwaarden moet de maatschappij een waarborg som van ƒ5000 storten. Ds retributie aan de gemeentekas te betalen bedraagt per Jaar en per ki lometer weglengte voor de eerste 5 jaren der exploitatie ƒ100, voor de volgende 4 jaren ƒ125, ƒ150 voor de daarop volgende 3 Jaren en daarna elke 2 jaar ƒ25 meer per kilometer. Museum v. Ivunstnijverheid. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen de afbeeldin gen, betrekking hebbende op het bor duren, weven en andere vrouwelijke handwerkeu, deze week nog ten toon gesteld blijven. Deze aantrekkelijke tentoonstelling, waarin duizenden motieven en kleurencombinatiën voor komen en waarbij de volkskunst van verschillende landen tot haar recht komt, werd de vorige week druk be zocht en hl ij ft de belangstelling wek ken. Zondag is de toegang kosteloos. Rolschaatsen. Om aan veler verlangen te vol doen, heeft de directie van het Bron gebouw besloten, bij den aanvang van het volgen djaar, couponboekjes verkrijgbaar te stellen, toegang ge vende tot de rolschaatsenbaan» In achterstaande advertentie vindt men wanneer de baan geopend zal zijn, op de eerstvolgende dagen. SLECHTE WONINGTOESTANDEN. Aan het Tuinlaantje staan vier ar beiderswoningen, waarvan de bewo ners zeer veel last hebben van de re gens der laatste dagen. Van drie dier huizen staan de vloeren der achterka mers n.l. gewoonweg onder water, van het vierde scheelt het niet veel. De oorzaak ls waarschijnlijk, dat de aangrenzende tuin te hoog ligt. De ge zondheidscommissie ls met het geval in kennis gesteld. De Drie Kaboutertjes. Men schrijft ons j De opvoering van ,,De Drie Kabou tertjes", klnder-operette van mejuffr. Hendrika van Tussenbroek, onder leiding van den heer E F. Bruyn- steen, zo 1 omstreeks half Januari in dén Schouwburg alhier plaats vin den. De baten zijn voor het Li gh al fonds, dus voor een bij uitstek goed doel. Do uitvoering wordt mogelijk ge maakt-door de medewerking van een 70-tal jongens en meisjes van verschil lende leeftijden Solisten zullen zijn t mej. Cath. Stam, uit Wormerveer, inej. Joh. Benjarainse, Zaandam, en mej. M. Dozy, van hier. Aan het klavier mej, Marie Warnier en mej. W. Miezerus. De voorkomende dansen worden on der de beproefde leiding der heeren Martin ingestudeerd. De costuums zijn alle nieuw, en worden speciaal voor deze operette door den heer J. Muller, costumier alhier, vervaardigd. Wo mogen wel den wensch uitspre ken, dat velen deze aardige voorstel ling zullen gaan bijwonen vooral met hunne kinderen en zoodoende er toe bijdragen zullen, een ruim overschot van ontvangsten in de kas van de Lighal te doen vloeien. KORPS DER KONINKL. NEDERL. WEERBAARHEIDSVER. Men schrijft ons Maandag en Dinsdag a. s. (27 en 28 Dec.) wordt hier in de omstreken een tweedaagsche oefening gehouden van bovengenoemd korps. De deelnemers verzamelen z»ch Maandagmorgen om negen uur onder de kap van het sta tion Haarlem. Daarna gaat de troep naar het oefeningsterrein en keert te half vijf terug. Een gedeelte der man schappen wordt bii de leden der af- deeling Haarlem ingekwartierd. De overigen worden in de infanterieka- zerne onder dak gebracht. De laat- sten gebruiken te half vijf het middag maal in de onderofficierseetzaal. In twee lokalen zijn logies In orde ge maakt. Tien uur avondappèl Den vol genden dag zeven uur reveille, acht uur ontbijt, half negen ziekenrapport en negen uur afmarsch. Den geheelen dag wordt dan weer geoefend en 's middags om vier uur ongeveer ver trekt ieder weer naar zijn woon plaats. Gevonden voorwerpen. Een zweep, L. Margarethastraait 6. Een heeren handschoen en een boord, Brouwersstraat 145. Een manchetknoop, Oranjestraat No. 72. Een medaillon met portretten, M. v. Heemskerkstraat 56 rood. Een dameshorloge, Leidscheplein No. 40. Een staartriem van een paarden tuig, Voorzorgstraat 50. Een hondenhalsband, Kamperstr. No. 14. Een schuifje van een ketting, Saen- redamstraat 58. Een huissleutel, aan het Politiebu reau. Tramongeval. Gisteravond omstreeks 7 uur ont stond kortsluiting in een motorwagen der E. S. M., die zich bij 't wachthuis je aan den Kampersingel bevond, waardoor de wagen ongeschikt werd om verder dienst te doen. De dienst ondervond door het ongeval maar weinig vertraging, daar weldra een reservewagen ter plaatse was, die motorwagen en volgwagen naar de re. mise trok. De kortsluiting had geen verder resultaat, daar de stroom on middellijk door het trampersoneel af gebroken werd. De passagiers waren door t geval nog al geschrikt. MILITAIRE ZAKEN. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de duur der eerste oefening voor de militieplichtigen die ln 1910 tot dat einde bij de onderscheidene korpsen van het leger In werkeLijken dienst worden gesteld, wordt ongeacht de bevoegdheid om, krachtens de Mili tiewei, den duur te verlengen voor de ingelijfden teer volledige oefening bij de onbereden korpsen, die blijken niet te voldoen aan de eischen van praktische en theoretische bekwaam heid gesteld: le. voor de ingelijfden ter volledige oefening. a, bij de onbereden korpsen op acht en een halve maand. b. bij de bereden korpsen op acht tien maanden; 2o. Voor de Ingelijfden tot korte oefening op vier maanden. NUT EN GEZELLIG VERKEER. In de gisterenavond gehouden ver gadering van deze Typ. vereeniging, werden de verslagen van den pen ningmeester en den secretaris goed gekeurd. Verder werd het program ma voor 't op 10 Januari te vieren Kopp erf eest vastgesteld. Het bevat voordrachten en het bekende tooneel- stuk „Mottige Janus". Dat de vereeniging steeds in bloed toeneemt, was op deze vergadering weer duidelijk merkbaar, want een 18-tal personen hadden zich voor het lidmaatschap aangemeld. Geabonneerde» hebben het vuorreoh vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zeadeu- bij de Redaotie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor eooveel mogelijk is, den dag na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandachtgeschouken. VRAAG. Wanneer men door treuri ge familie-omstandigheden genood zaakt is, vertrouwelijk den raad en de bescherming der politie te vragen, tot wien moet men zich dan wenden en op welk uur van den dag ANTWOORD. Wend u tot den com missaris van politie, die het best te spreken is des ochtends te 11 uur. VRAAG. Waar kan men in Haar lem tegen billijke conditiën les krij gen in mandolinespel ANTWOORD. U doet het best een advertentie ln ons blad te plaatsen, VRAAG. Ik wilde een jong poesje naar Amsterdam brengen. Mag dat? Zou ik er ook last mee kunnen krij gen ANTWOORD. Zeker, dat is geoor loofd. Of bet beestje u veel last zal veroorzaken is niet vooruit te zeg gen. Als u 't in een good gesloten korfje doet, zal die last wel niet zoo groot zijn., VRAAG. Mijn dochter gaat 8 Ja nuari als dagmeisje in betrekking. Heeft zij nu recht op een Godspen- niug ANTWOORD. Het geven van Gods penningen aan dagmeisjes is geen ge bruik. VRAAG: Hoe zou ik een betrekking als kelineir of ieu dergelijks op de Brusselsche tentoonstelling kunnen krijgen? ANTWOORD: Sohrijf aan den di recteur-generaal dezer tentoonstel- long te BrusseL CORRESPONDENTIE, Den heer P. to H. Voorzitter !g de heer C. J. C. Loman, Korte Poellaan 29 rood, secretaris de heer C. Voete link, Teylerstr. 54. BLOEMENDAAL. Hedennacht twaalf uu-r ontstond brand bij den oaféhoudor A. J. Groo- tegoed en wel in een gebouwtje staan de achter dn zijn tuin. Het gebouwtje, hetwelk diende tot berging van meubelen en riiwiolen, brandde totaal af* De brandweer, die spoedig ter plaatse was, behield de nevenstaan de perceelen, door doze met drie slan gen op de waterleiding te bespuiten. Oorzaak is onbekend, alles is verze kerd. De burgemeester Jhr. A. Bas Bac ker is met verlof naar het buitenland. HAARLEMMERMEER. In het N. dezer gemeente bezigt men reeds op verscheidene plaatsen brongas voor verlichting, alsmede ook voor koken en verder huishoude lijk gebruik. Thnns heeft men ook in het Z. deel t.e Burgerveen boringen gedaan en wel met een zeer gunstig resuLtaat. Men vond er gas in over vloed, zoodat rnen nu begonnen Is, om een complete gasinstallatie aan te leggen, voor verlichting enz. Na deze proefneming zullen er stellig meer volgen. De veiligheid der wegen Iaat in den laatsten tijd weer veel te wenschen over. Nu de werkzaamheden bij de landbouwers zijn afgeloopen, zwer ven er verschillende individuen rond, die gedurende den zomer nog eenige werkzaamheden verrichtten, doch nu met papier en andere kleine benoo- digdhedeu langs de woningen gaan en menigmaal niet tot de besten be- hooren. Thans zijn des avonds weer een paar van onze bewoners door zoo'n kerel aangehouden en is hun om geld gevraagd. Door het geven van enkele stompen wist één hunner, den brutalen man achteruit te doen deinzen, waarop hij nog net gelegen heid had op zijn rijwiel te stappenen zich te verwijderen. Een ieder zij dus op zijn hoede I BENNEBROEK. Door mevr. de wed. J. H. Willink werd aan de kinderen van de Chris telijke school alhier een Kerstfeest bereid. Een kerstboom was in een van de lokalen der school opgericht. De kleinen werden op allerlei ver snaperingen onthaald. HAARLEMMERLIEDE c. ft. Na gehouden aanbesteding is de le vering der schoolbehoeften voor de 8 scholen gegund aan W. C. Meilink, te Zutphen, voor 632.06 de hoogste der vijf inschrijvingen was ƒ700.69. Dezelfde firma schreef ook het laagst in voor de levering der benoo- digdheden voor het onderwijs in de nuttige handwerken en wiel voor 36.10. Het onderhoud der scholen en on derwijzerswoningen werd opgedragen aan T. H. van Wageningen, alhier, voor 516.53, dat der begraafplaats aan W. Groot voor 78.65, en dat van de tolpachterswoning en tol aan J. A. Kaub, voor 169.60. HAARLEMMERMEER. Mejuffrouw T. C. Meyst, te Haar lemmermeer, is geslaagd voor het examen als vroedvrouw te Groningen. HOUTRAKPOLDER. 1 Januari a.s. zal de heer J. Schrij vers 25 jaar alhier in he trekking zijn ais onderwijze raan de openbare la gere school. Als bestuursleden van het leesge zelschap alhier zijn her- en gekozen de heeren J. A. Huisman, C. M. F. van Rossuru, J„ Schrijvers en L. J. Vallentgoed* Mr. N. G. PIERSON. Heden bereikte om de tijding, dat Mi\ Nikolaas Genard Pierson dezen morgen te kwart over vijven op „de Gltphoeve" te Laase, waar hij bij zijn zwager, den heer H. F. Waller ver toefde, na een langdurig ziek zijn, Js overleden. Mr. N. G. Pierson was een van de drie gebroeders Piereon, waarvan de bekende theoloog en letterkundige Dr. Allaird Piarson in 1896 overleed die tweede broeden', Hendrik Piarson, de president-directeur van de gestichten te Zetten, wijdde zich vooral aan de bestrijding van de prostitutie* De thans overledene, de Jongste der drie P iersons, werd den 7den Fe bruari 1839 te Amsterdam geboren en bereikte dus bijna den leeftijd van 71 jaren. In tegenstelling met zijn beide broeders, die in do theologie studeerde, werd de heer N. G. Pierson opgeleid voor den handel. Na eenlgen tijd in het buitenland veroefd te hebben, vestigde hij zich in 1861 te Amsterdam. Zijn bekwaamheden als financier plaatsten hem aan het hoofd van de Surinaamsche Bank, waarvan hij van 1865 tot 1868 hei diimoteurschap waarnam. In 1868 werd hij benoemd tot Di recteur van de Nederlandsche bonk, welke betrekking hij tot 1884 vervul de. De universiiteit te Leiden benoem de hem ln 1875 tot doctor honoris causa in de rechtswetenschap. In 1877 volgde zijn benoeming tot hoogleeraar in de Staathuishoudkun de aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. In 1885 trad hij op als President van de Nederlandsche Bank, welke betrekking hij liet varen, toan in het Jaar 1891 de toenmalige kabinetsfor mateur Mr. G. van Tienhoven hem de portefeuille van Financiën aanbood. In dit kabinet speelde Mr. Piarson een zeer belangrijke rol doctr dat het ministerie zdch in 't bijzonder ten taak had gesteld, behalve het tot stand brengen van een kieswet, de verbetering van ons belasting-wezen. Minister Pierson heeft deze taak voor een groot deel kunnen volbren gen. Aangenomen werden da door hem ingediende wetsontwerpen op de invoering van een vermogensbelas ting en de bedrijfsbelasting, de af schaffing van de patentbelasting en van de accijns op de zeep; de vermifi- detring van de grondbelasting en de mulatJérechten (rechten te heffen bij den overgang van 'goederen), de wijziging van de wet op de heffing van den accijns op het zout en de ver hooging van den accijns op het gedes tilleerd met 3. De Invoering .van de vermogens- en bedrijfsbelasting wekten veel ontevre denheid bij de meer gegoeden, daar deze wetten verplichten tot het opge ven telkenjare van den staat van be zittingen en inkomsten. Zijn werkzaam ministerieel lea-en werd in het jaar 1894, afgesneden door den val van het kabinet, dat de kieswet van Tak van Poortvliet in trok na de aanneming van het amen dement-De Meijier. Daardoor werden zijn verdere plannen ten opzichte der belastinghervorming: afschaffing der Rijkstoilen op wegen en kanalen ver betering van de personeels belasting en nadere regeling der invoerrechten overfgelaten aan zijn opvolger, Mr. Sprenger van Eyk. Door mi nis ter Pierson werd in de ze wetgevende periode een som op de Staatsbegrooting gebracht voor sub- sidieering der noodlijdende gemeen ten. De belastinghervorming was een zeer belangrijke. De invoering van een gesplitste belasting naar het In komen was reeds bijna een halve eeuw aan de orde. De vermogensbe lasting en de accijns op het gedestil leerd maakten mogelijk een belang rijke vermindering van registratie- en hypotheekrechten, de afschaffing van den accijns op de zeep en verla ging tot op één derde van den ac cijns op het zout. De zoozeer veroor deelde patentbelasting werd vervan gen door de belasting op de bedvijfs- en andere inkomsten. Minister Pier son slaagde er in in het ontwerp op de Inkomstenbelasting de twee rich tingen die ten opzichte dezer belas ting bestonden te bevredigen, n.l. degenen, die bezwaar hadden tegen het heffen van grondbelasting tegelijk met deze belasting, als zij die den aanslag In beide belastingen voor plichtmatig hielden. In 1897 kwam Mr. Pierson ander maal aan het bewind, thans als kabi netsformateur, toen de verkiezingen, door de invoering der kieswet-Van Houten noodig geworden, het ministe- ria-Roëll-Vaa Houten deden vallen. Thans gelukte het minister Pierson de Rijkstoilen afgeschaft te krijgen (1900). Dit ministerie schonk ons land de wet op den leerplicht (1900), de wet op den persoonlijken dienstplicht en de Ongevallenwet. Deze word ln eerste ontwerp door de Eerste Kamer verworpen. De eerst ingediende leger- wetten werden ingetrokken na de aanneming van een motie-Van Gilse, waarop de nieuwe minister van Oor log Kool gewijzigde wetsontwerpen Indiende, die aangenomen werden. In 1901 moest Mr. Piersons kabinet, na de periodieke verkiezingen plaats maken voor het ministerie-Kuyper. Mr. Pierson was sinds 1905 afgevaar digde naar de Tweede Kamer voor bet district Gorinchem. In 1897 was mr. Pierson, als lid der Lib. Umiee gekozen tot afgevaardig de naa/r de Tweede Kamer voor het kiesdtstrct Delft; hij nam echter geen zitting omdat hij spoedig daarna ge roepen werd tot de vorming van het ministerie* Van de hand van Mr. Pierso n ver schenen een aantal belangrijke ge schriften op het gebied van de staat huishoudkunde, o.a.: „De toekomst der Nederlandsche Bank" (1863); „Het cultuurstelsel" (1868), ook verschenen onder den titel: „Koloniale Politiek", het zeer geprezen: „Grondbeginselen der Staathuishoudkunde (1876), dat herhaalde malen herdrukt is; en het Leerboek der Staathuishoudkunde (1890), een werk in twee deelen, dat door een der bevoegdste beoordeelaars genoemd werd: een der rijpste vruch ten onzer oeoonomisehe literatuur. Onderscheiden opstellen versche nen van zijn hand ln De Gids, het Tijdschrift voor Neder 1. Indië en De Economist, van welk tijdschrift hij een der redacteuren was. De overledene was door de Koning in geridderd met het Grootkruis van de orde van den Nederlandseben Leeuw. Voorts droeg hij het Groot kruis van de orde van het Legioen yan Eer van Frankrijk, het Groot kruis van de orde van den Griffioen van MecklenburgSchwerin en het ridderkruis eerste klasse van de ordie van verdiensten van Waldeck ©n Pyrmont. Hij wae lid van die Kon. Academie voor Wetenschappen. De teraardebestelling heeft plaats op „Westerveld" onder Driehuizen. Dag en uur zijn nog niet vastgesteld. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN: De Auto: Een woord aan onze le zers. De propaganda voor het auto- fobilisme. Uit de practijk van den automobilist Delaruiay-Belleville 1910. Uit Engeland. Eendracht maakt macht. Automobielpo8tverbindingeu des nachts. Ingezonden mededelin gen voor lezers. De Fauna van den weg. Automobielkalender. Motorwiei- rijden: De Stanleysbow. Industrieels mededeelingen en verder de gewone rubriken. STORM IN SPANJE. BARCELONA, 28 Dec. (Reuter)', Hevige stormen en stortregens war den gemeld door geheel Spanje. De telegraphische en telephoniscbe ver bindingen ?iip verbroken- Een at£W eel telegram uit Salamanca meldt, dat ten gevolge der regens de spoor/ wegverbinding tusschen Salamanc» en de Pörtugeeschè grens ver broke»' Is. Op vele plaatsen is over groote eü-4 standen de aarde weggespoeld den treinenloop belemmert. De hoo» ge waterstand in de rivieren Tom», se en Aqueda deed een gedeelte vaa het plaatsje Ciudad Rodrigo onderio®/ pen, zoodat dit overhaast moest wo»> den verlaten. Tot nog toe is alodite bekend dat een herder met zijn kud» de meegesleept werd. Vele huizen m, fabrieken zijn ingestort. Do materte*. le schade is groot. Openingskoersen van 24 Dec. 1909, LABOUCHERE OYENS Co.'m BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 8. Tel. No. 677, STAATSFONDSENMARKT: 2 1/2 Certific. N.W.S. 76 3/8. 3 1/3 Certific. N.W.S. 90 5/8, Consols 89, Hope's 88t Russen 1909: 94, Russen 1906: 97. Z. AMEREK. STAATSFONDSEN: C. Peru 9 3/8, Pref. Peru 36 1/2. PETROLEUM-AANDEELEN. Ko,, ninklijke Petr. 4401/2, Moeara En lm 194 7/8, Perlak 1401/2. M1JNAANDEELEN. Great Cobar 1231/2. DE AMERIKAANSCHE MARKT opende prijshoudend. Atchison Topeka 1211/2, Denver 52 1/4, Erie- 33 5/8, Kansas 44 1/2— 71 3/8, Missouri 49, Rock Island 48 5/8, Southern Rails 32 1/4, Union Pacific 204 1/2, Wabash 22 3/16, Steel 91 11/16, Carren 78, G. Marine's 7 5/16, 23 3/4 70 11/16. HAARLEM. BEVALLEN 22 December. A. Henneman, geb. Selij, d. en z. J. A. van der Meulen, geb. Koot, d. N. Bruijn, geb. Mie nis, d. 23 December. C. van Osch,- geb. Van Roosendaal, <i. C. Huls hof, geb. Prinsen, z. M. C. Bos, geb. Spoor, z. 24 December. M. IIe< tem, geb. Vierhout, z. OVERLEDEN 22 December. B., 9 j., zoon van J* F G. Prang, Spaarnwouderstraat. A. Huizing, geb. Ter Stege, 85 j., Voor- ui tgangstraa t. 23 December. E. Qimen, 84 j., Morhmesteeg. BLOEMENDAAL. OVERLEDEN: C. van der Ploeg, 82 Jaar, J. Hul» man, 52 Jaar, H. de RooiJ, 69 Jaar, HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. BEVALLEN H. J. Nelis, geb. Van Schle, t. S, Verhagen, geb. De Waal, d. OVERLEDEN M. E. van Hees, geb. Snoeks, 63 i« BEVERWIJK. Groentenmarkt Andijvie, 100 str„ f 2. Koolrapen per 00 4. Wortelen 100 bas 10, Bieten per 100 f 1. Ramenas per 100 4. Schorseneer en, p. bos f 0.12.- Aardapp. kled, per Heet. f 2.50, ld. zand per Heet. f 4.50. Roodo Kool p. 100 6. Savoije kool per 100 5. Bloemkool per 100 f 8* Uien per Het. f 2.30. Prei per bos 10 ct. Pieterselie, per bos 5 ct. Selderie por bos 6 ct. Appelen per Ilect. f 79. Peren, per Heet. f 4.50. De ondergeteekenden betuigen hun* nen hortclijken dank voor do vele be wijzen van belangstelling tijdens do ziekte en overlijden van hunnen Zoon en Verloofde ondervonden. J. T. A. ROOIJERS* Mej. A. v. WEEL. Voor de vele bewijzen van belang» steil in g met het overlijden onzer ge liefd» Moeder Mej. de Wed. H. E. JUNG—HOLLERMANN, betuigen wij onzen dank. Uit aller naam, JOH. JUNG. De Curatoren ln het faillissement van de Naamlooze Vennootschap Stoomvisscherij „Groningen", ge\ea- tigd geweest te I.'muiden, berichten, dat de Eerste voor loop Ige Ui tdeelings- lijst in genoemden boedel, door den Heer Rechter-Commiasaris goedge keurd, is nedergelegd ter griffie van de Arrondlssemcnts-Rechtbank tc Haarlem, ten «Inde aldaar geduren de tien dagen ter inzage te verblij ven* De Curatoren: Mr. J. II TH1RL. N. LEVENKAMP. De Curatoren Jn het faiKteaemsnl van die Naamlooze Vennootschap Stoomvisscherij „Brabant" geveeitgd geweest te IJmuiden, berichten, dat de Eerste voorioopige Uitdeelingslijst in genoemden boedel door Heat Rechteir-CommLssaris goedgekeurdt Je nedergeiegd ter Griffie v aai de Amro®< diseemen is-Rechtbank to Haarlem^' ten einde aldaar gedurende 10 dagett ter inzag» te verblijven. De Curatoren! Mr. J. H. TH IEL* N. LEVENKAMP,1

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2