HAARLEM'S DAGBLAD. TWEü5.BiJ£-„ Haarlemsclie Handelsver eeniging Goedgek. bij Kon. Besl. yan 12 Nor. 1899. De Haarlemsche Handelsvereni ging hier ter atede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wei haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van. ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot ■uccès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel «teer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid .worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemache Handelsvereeni- ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en iuformatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe ledeu voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ed 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Epaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van Informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In October en November 1909 zijn 73 vorderingen tot een bedrag van 1560.59 1/2 betaald; 12 vorderingen worden afbetaald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- seert aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men Soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V'., toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVOND-PRAATJE. Het is onjuist om te veronderstellen «lat er in de journalistiek maar één (komkommertijd is en dat wel midden In den zomer. Er zijn meer van die perioden in ons vak, bijvoorbeeld de laatste helft van de maand December. De menschen hebben dan geen nei ging meer, iets nieuws te beginnen, leen vereeniging te stichten of iets an dere Van eenige beteeken is ter hand Ite nemen. Het is er mee als met be jaarde menschen, die op hun sterfbed Jfcoch ook niet meer met nieuwe onder nemingen worden lastig gevallen. A»aat maai' loopen, zegt men tot el kaar, het jaar is toch bijna om. Maar de kroniekschrijver van de "week is er slecht aan toe. Al bijt hij ÓP zijn penhouder en spant zijn ber kens in. stof komt er niet. Was de Vorst maar doorgegaan, dan zou in ieder geval daarover wat te zeggen aijn, omdat de goede, wasehechte Ne derlander altijd belang stelt in de Wisseling van het weer, waarschijn lijk omdat die zoo dikwijls voorkomt. :Ja dezelfde week vriest in één nacht ïje Singel dicht en wordt het zulk lauwwarm weer, dat de koebel moet Iporden getemperd. Het resultaat is natuurlijk een gladde straat. Op den morgen nadat het goed gevroren had, viel een mal- pche regen en maakte een ijsvlakte Van den openbaren weg, waarop de yroege wandelaar niet gerekend had. tk zeg Je, dat het niet alles ls voor nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Amsterdamtche Koot CCCXV. DONKERE EN LICHTE DAGEN 1 We zijn nog enkele dagen voor het groote feest, het Wereldfeest der hui selijkheid, waar Sinterklaas slechts door ons en onze allernaaste stamver wanten wordt gevierd. Zien we zoo eens rond, dan kost het eerlijk gezegd moeite in de rechte stemming te ge raken, ten einde een poëtisch Kerst artikel te kunnen schrijven. Gisteren ging het nog even, het was droog- koud, op de vijvers lag een dun laag je ijs en op de markten was het ver bazend druk roet den verkoop van sparreboomen en mistletoe. En maak te men als bet daar werkelijk dag werd, na het ondergaan der bleeke, tering-lijdende dagvorstin, als de elec- trische goud-lichtjes haar leven-spren kelende schitteringen vertoonden, door de winkelstraten een wandeling, waartoe het mooie weer zoo „warm* noodde (een „warmte" door koude nog al), dan voelden we werkelijk Kerstmis-emoties bij eenige prachtige Kerst-étalages met roode klokken, sparregroen en andere symbolen. Wonder dat de verduitsching bij onze winkeliers-kla6se bet duidelijkst zichtbaar is en het nationale gevoel verdwijnt. Want zoo veel minder er wordt „uitgepakt" voor het Holland- sche Sinterklaasfeest, zooveel meer werk maakt men in de groote steden van het Algemeene Kerstfeest Is het daarom misschien ook bekrompen van ons van een verduitsching te spreken Ligt er niet een streven in van den detail-handeldrij venden mid denstand, om op te gaan in de we reld-eenheid, een bond en een band en een eenheid, waardoor ter wille van voordeel, heel de wereld gelijk en gelijkvormig wordt en als ze niet meer passen in het algemeene kader Daar in zou reden zijn om te treuren, maar in zekeren zin ook om te juichen tot de zwakken, die verdwijnen, behoort do Kerstboom zeker niet. Krachtig is nog zijn stam, waaraan jonge loten zijn ontsproten en de zilveren klank dei' Kerstklokken zingt ons tegen, dat het metaal nog vrij is van het minste barstje. Het uiterlijk Kerstfeest neemt toe in bloei. Vooral in haar viering thuis voor den handel in Kerst-artikel en worden de tijden al beter en beter. Maar naast die uiterlijke Kerstfeest viering is er nog een innerlijke. Een di>e zetelt in de harten en in de zinnen. Ik mag mij natuurlijk niet wagen op het terrein, waarop de godsdienstige schrijver zijn lezers thans tot hooger leven kan opwekken en op zoo'n moment, als het hart meer vatbaar is dan anders, ook de groot ste kans op welslagen heeft. Uw Kou ter heeft slechts te blijven op maat schappelijk terrein. En toch is ook daar van een innerlijke Kestfeestvie- ring sprake. Dan cijfert men alles weg wat aan „cijfers" doet denken, dan bant men alle dorre proza. Het schijnt moeilijk Maar mogelijk is het, en dit is juist liet wondpr-mooie in ons mid winterfeest. Donkere dagen liggen achter ons. Eigenlijk een onwaar heid, want we zitten er midden in. Vandaag, Woensdag, terwijl ik deze regelen schrijf, was het nog duister om elf uur in deu morgen en vóór drieën moest het gaslicht al weer op. Met felle stralen heeft het geregend, dien heelen troosteloozen da? en doornat en verkleumd was de eenige troost, de warm-gloeiende kachel. Maar de Natuur heeft wel eens meege werkt, dat het op 't laatste oogenblik nog ging vriezen of dat de 6traten met een dik sneeuwtapijt werden be dekt, dat niet vergoorde tot vuil zwarte modderbrei, maar gezond weg. vroor tot een dun steenhard cement, dat als de zon weer wat feller ging schijnen afbrokkelde In droge, harde korsten. De schrijver moet zijn mede wie 's morgens in 't donker naar hun werk moeten, bij bet overstappen van den drempel te bespeuren, dat de straat zoo glad ls als een spiegel, maar veel minder gelijk, wat de glad heid nog gevaarlijker maakt. De morgenstond heeft in den winter toch al geen goud, maar hoogstens doublé ia den mond en als de weg dan bo vendien nog In zoo'n toestand ver keert, kan er hoogstens van koper worden gesproken. Was er maar zand gestrooid, denkt onwillekeurig de arme man, die al zwierende, schuivende, half tuime lende in den donker naar zijn werk moet. Is er niemand in deze eeuw van uitvindingen, die een eenvoudig appa raatje uitvindt, dat een mensch voor zich uit kan houden en dat voortdu rend wat zand laat vallen, zoodat de wandelaar op dit smalle zandspoor veilig- gaan kan Ik beveel het denk beeld in de aandacht van alle knappe bollen aan, misschien kunnen ze nog vóór Nieuwjaar hun fortuin er mee maken. Maar daar het ook wezen kan, dat het wat langer duurt, moeten we ons voorloopig tevreden «tellen met wat de gemeentereiniging voor ons doet. Het is, moet ik zeggen, niet veel. De reiniging denkt zeker, dat we een kin derhand hebben, die gauw gevuld moet wezen. Ik wil van dezen tak van dienst volstrekt niet vergen, dat 's morgens vroeg alle straten van de stad met zand zijn bestrooid. Zoo haastig kan het niet en zal het nooit kunnen, ook niet wanneer we twee maal zooveel personeel en materieel menschen vóór zijnnu dat hij zit te pennen op den donkersten da" dien men zich zou kunnen denken, moet hij met zijn geestesoog al het licht van Bethlehem zien stralen, moet hij de Ster der Hope reeds hebben zien op gaan, die den weg wijst naar het Betere, het Geluk Vergeef hem als zijn visie te zwak is. Gelukkig de spreker. Als hij daar staat op den kansel en dulzende klei nigheden. de muziek niet het minst, hem in stemming brengen, kan hij van zijn rijk gevoel mededeelen in stroomen van enthousiasme. De schrijver is niet zoo gelukkig. Hij moet tasten in het duister, hij moet raden naar de gevoelens, die straks hem en de andere menschen zullen bestormen, straks als zijn ge schrift in druk is verschenen en on der duizende oogen komt. En daarbij heeft hij als hulpmiddel naast zijn fantasie, die een niet al te vertrouw bare gids ls, zijn herinnering. Kerst mis van vroeger, uit de dagen, dat de Kerstnacht in de hoofdstad gewijd was door haar muziekmissen in de Katholieke kerken, dat er feest was voor de heele bevolking en niet zoo als nu voor het betrekkelijk klein aantal gezmnen. waar in huiselijken kring voor den Kerstboom groote uit gaven gemaakt kunnen worden. Verdwijnt ons gemeenschapsge voel WiLlen we allemaal op ons zelf blijven? Ik hoor, dat op Oudejaars avond alle café's om tien uur zullen sluiten. Maar de menschen dan, die geen huisgezin hebben, die niet ge woon zijn visite te vragen en met hun kennissen samen komen in de talrij ke ontspanningsgelegenheden, waar aan elke groote stad zoo rijk is Bui tenkansjes kan die wijziging niet brengen, want buiten de gesloten huisdeur ls weinig of niets extra's te doen. 'k Betrap mij zelf op het feit, dat ik voartpen onder den invloed van den allerdonkersten dag, terwijl Ik moest zoeken naar het licht, naar het terug- keerende licht van zonnehope dat juist op dit keerpunt de tiroostelooze duisternis heeft overwonnen. Dat ik vergat dat 't ergste geleden ls. Als het slechts waar is! Er wordt veel, oneindig veel gele den dezen winter. Het Leger des Heila heeft weer haar wanhoopskreet la ten hooren: de straatcollecte met de manifestatie van de driepoot en de ijzeren pot, heeft duizenden minder opgebracht, dan waarop men had gehoopt. Misschien is do kans ge keerd als het feest daar is. Misschien is het aantal wel niet zoo groot van hen die teleurgesteld werden in hun hoop, één scheutje geluk te mogen smaken van 't bescheiden geluk één dag geen honger te moeten lij den uit den zoo bitteren lijdensbe ker. En naast die duizenden publieke armen, bij wie het Leger komen kan, zijn er nog zooveel tienduizenden die niet wonen in krotten en toch honger lijden, die met angst, in plaats van met vreugde die feestdagen tegemoet zien, waarop hun nooddruft door do schrille tegenstelling van wat zijn moest en wat bij anderen is, des te meer zal schrijnen.... Moge hun somberte ook voor een deel haar oorzaak vinden in de don kere dagen. Hopen doen zij niets meer. Toch kan er veel plots veran deren. Als de modderwegen in lelie blanke hard-bevroren sneeuw kan ook in 't meuschenleven na diepe el lende, waarin troost haast ironie, wreede spot lijkt, het ongedachte ge luk eensklaps over ons worden uitge stort en de pijnlijkste wonden gene zen worden. Zoo deukende kan het lichter om ons heen worden. Als we maar wil len zoeken naar de poëzie, naar het geluk, als we de kracht maar terug krijgen om de doffe wanhoop van ons te schudden, dan straalt het eerste sterretje weer aan het zwarte firma ment. hadden. Maar als je om negen uur over een bijzonder rond gelegde brug komt, mag je toch verwachten, dat die flink dik onder bet zand ligt. Nu ja, er lag een zandpad, maar lang niet breed genoeg, dat zware wagens en karren er gemakkelijk op alle punten over konden komen. En op liet Stations plein, waar ieder weet dat veel men schen langs komen, was hier en daar wat zand gestrooid, maar lang niet zooveel, of de menschen, die naar en van de treinen gingen, moesten met allerlei acrobatische toeren de gladde vlakte oversteken. Is er geen zand genoeg Me dunkt, dat het daar niet op afstuiten raag. Nooit hebben we het zoo druk gehad over duinen, als in de laatste weken. De strijd om het duinwater loopt over duizend hectare zandgrond, een hoe veelheid, die ruim voldoende moet rijn om de heele Noordpool voor schaatsenrijders onbruikbaar te ma ken. Komaan, mijne heeren van de rei niging, weest een volgenden keer wat overvloediger gij, die zooveel bij ons weghaalt, schenkt ons ook bij gepaste gelegenheid daarvoor iets terug 1 Wonderlijke ongelukken kan die gladheid veroorzaken. Dat de men schen er door vallen en zich bezeeren, is onpleizierig, maar niet ongemeen. Maar nog ongenoeglijker moet het wezen, dat een man op weg naar zijn werk, op eens zijn fiets onder zich voelt wegglijden, zoodat hij, vóór hij het weet en zeker lang vóór hij het wil, in de kille gracht terechtkomt. Laten wij het volgen, volgen, altijd volgen als de wijzen uit het Oosten, onze eigen-wijsheid op weemoeds-er varing gegrond van ons afzetten en knielen aan den krib van den Een voudige. Dan zal het Licht om ons toene men in kracht en scharen wij ons onder den Kerstboom, die met zijn eeuwig-groen voor ons het symbool wordt, dat niet alles dood, niet alles verloren ls. Hoop! H. HENNING Jr. Esperanto* HULDE. Wij hebben genoten Vrijdagavond (17 Dec.) bij het hooren dier frissche, zuivere stemmen dar leden van Kunst Adelt, die op zulk een meesterlijke wijze de beide Esp. liederen: „La Ka- pelo" en ,La Espero" ten gehoore brachten. Hoe Juist was die uitspraak, hoe zuiver waren die klanken! Mede namens het Hoofdbestuur der Ned. Esp. Vereeniging breng ik hier openlijk een woord van hulde aan de zangvereeniging „Kunst Adelt" en haren wakkeren Directeur, den Heer P. de Nobel. J. H. W. HABERMEHL. HET ESPERANTO ONDER DE AAN DACHT DER HOOGERE SCHO LEN IN NEDERLAND GEBRACHT. Op het einde van October werd on derstaande circulaire aan c.a. 240 Hoogere Scholen hier te lande ver zonden. Het initiatief daartoe werd geno men door den Heer C. Nobel, Rijks- 1 andbouw leer aar voor N.-Holland en met behulp der Nederl. Esp. Vereeni ging tot stand gebracht. Met voldoe ning kan geconstateerd worden, dat deze beweging in het Esperanto on- de oogen der Directeuren,. Rectoren, Leeraren en Leerlingen in Nederland te brengen, alleszins geslaagd is. Of het Esp. werkelijk op diie scho len zal ingevoerd warden, is een zaak van latere zorg: in elk geval weet men in die richting thans van het Esperanto af en zullen de goede re sultaten niet uitblijven. De verzonden circulaire luidde als volgt: Aan de leerlingen der Hoo gere Scholen in Nederland. Waarde Studiegenooten I Wij, ondexgeteekenden, allen leer lingen deir Hoogere Burgerschool te Alkmaar, hebben kennis gemaakt met de wereldtaal „Esperanto" en het schijnt ons toe, dat het in het belang is van alle Nederlanders en van de ontwikkelde Nederlanders in het bij zonder, dat zij die taal gaan beoefe nen. Als in ieder land aan de scholen les in het Esperanto werd gegeven, zou de wereld in korten tijd een taal be zitten, die door alle ontwikkelde per sonen werd gekend en zou daardoor de mogelijkheid worden geopend, om zich aan alle andere ontwikkelde menschen op aarde verstaanbaar te maken. Wij, Nederlanders, die ons zoovele jaren moeten inspannen om een drie- of vijftal vreemde talen te leeren, zouden vooral daarvan de groote voordeelen ondervinden en daarom ligt het op den weg van alle Neder- landsche jongelui pogingen hiertoe in het werk te stellen. Wij stellen daarom aan de leerlin gen van alle Hoogere Burgerscholen, Gymnasia en ander eHoogere scholen in ons land voor, bijgaand adres te zenden aan den Directeur of Rector hunner school en de indiening van Pleizierig morgenbad Gelukkig kon de patiënt er zelf uit&lauteren en zoo gauw mogelijk naar huis tijgen. Niet zoo goed kwam een paard er af. Het raakte in de vaart en het ja gertje, dat er op zat, wist nog op den kant te komen, maar het arme beest verdronk. Dat dier was gespannen voor de Noordwijker trekschuit. Wist de lezer, dat er nog zoo'n ding bestond, en dat wel zoo dicht in onz» buurt Ik wil erkennen, dat het me onbekend was, hoewel ik ook in de laatste jaren meermalen vernomen heb, dat iemand met de trekschuit was aangekomen. Zelfs In Haarlem. Maar dat werd dan bedoeld in figuurlijken zin. Mijn vriendelijke neef Wouter pleegt dat te zeggen van iedereen, die naar zijn meening niet vooruitstrevend ge noeg is. Ja, wat IS vooruitstrevend Som mige menschen meenen, dat het be staat uit bet aanhangen van alle maatschappelijke denkbeelden, die als nieuwigheden worden geopperd. Niets gemakkelijker dan datalles wat je op dat gebied voor nieuws hoort ver kondigen, helpen zij mee den volke vertoonen als het ware en goede. Dat is pleizierig en vergt niet de minste inspanning van je hersens. Is het nieuw Dan is het goed. Precies als •de dame, die aan haar modiste vraagt hoe de japonnen dit jaar gedragen worden, of ze op het jaquet groote of kleine knoopen moet nemen en of bont dit jaar gekleed staat, of niet. Do modiste weet dat allemaal pre cies 't staat in haar mode-journaal die adressen te doen geschieden op denzelfden dag, nl. 1 Nov. 1909. Wij verzoeken u het verzoekschrift aan al uw medeleerlingen ter onder- teekening aan te bieden en het daar na op den juisten datum, 1 November, te doen toekomen aan den Directeur of Rector van uwe school. Wij zullen het zeer waardeeren als wij van u mogen vernemen of ons verzoek bij u en uwe mede-leerlingen in goede aarde is gevallen en verzoe ken u daarvan bericht te doen aan den eersten ondergeteekende. Volgen 97 handteekeningen van leerlingen der H. B. S. te Alkmaar. Het adres luidde als volgt: Zeergeleerde Heer! De ondergeteekenden, allen leerlin gen uwer school, wenden rich tot u met het eerbiedig verzoek te willen overwegen of het mogelijk en wen- «chelijk is, een klein gedeelte van het geheele aantal lesuren te bestemmen voor onderwijs in de nieuwe wereld taal het „Esperanto". Om u duidelijk te maken, hoe ge makkelijk deze taal zich laat aan lee-1 ren, voegen wij hierbij een sleutel, waarin de geheele spraakkunst en bij na alle stamwoorden, die de taal be zit. zijn opgenomen en met behulp waarvan men in korten tijd de taal kan leeren schrijven en spreken. Om u te overtuigen, dat het Espe ranto allerwege in de wereld reeds een zeer groot aantal beoefenaars telt en dus de studie deaer taal groote practische voordeelen belooft, achten wij het voldoende u mede te deelen, dat thans reeds 1500 Esperantisten- vereenigingen bestaan; in het buiten land het Esperanto reeds in vele scholen op het officieele leerplan staat en dat het ook in Nederland reeds op eenige scholen wordt onder wezen. Het gezamenlijk aantal bladen, dat in Esperanto verschijnt, bedraagt reeds ver over de 100; la Holanda Pioniro, die hierbij is gevoegd, is het officieel orgaan der Nederl. Esp. Ver eeniging. Met verschuldigde hoogachting verblijven wij uwe leerlingen. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Qeabonneerden hebben het voorrech vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53 Alle antwoorden worden r;eheel kosteloos gegeven en, Yoor zooveel mogel(jk is, den aag na de inzending Aunvragen, die niet volledig naam en woonplaats van don inzender vermelden wordt geen a&udachtgeschonken. VRAAG: Mijne dienstbode, di e 3 Nov. in dienst trad, heb ik per 31 De cember opgezegd. Zij heeft geen con tract geteekend en wordt per maand betaald. Mag ik aan 't eind der maand den godspenning inhouden? ANTWOORD: Ja, als de huur tot wederopzeggens toe is gesloten en niet langer dan drie maanden ge duurd heeft, mag men afhouden. VRAAG: Iemand wordt door een dienaar van politie In zijn verkeering en werkzaamheden verhinderd, door het vertellen van slechte dingen, zoo dat die verkeering uit is en hij geen werk kan vinden. Is daar Iets aan te doen? ANTWOORD: Als die persoon on schuldig verdacht wordt, dan moet hij een klacht indienen bij den on- middellijken chef van dien politie ambtenaar. De zaak zal dan vermoe delijk wel worden opgehelderd. en mevrouw kan zich op de nieuwste Engelsche platen van de waarheid van wat ze zegt, overtuigen. Er zijn andere menschen, die niet zoo dadelijk meegaan met iedere nieuwe mode in maatschappelijke aangelegenheden. Die wikken en we gen zorgvuldig, vergelijken, critisee- ren, nemen van het eene een gedeelte aaD, verwerpen geheel het andere en worden dan door de menschen van het allernieuwste licht conserva tief genoemd, waarmee zij het tegen deel van een compliment bedoelen. Wonderlijk ls de wereld waarin wij teven. Al te veel aan het oude blijven hangen is zeker niet goed, maar be denken de menschen van het nieuwe wel, dat niet alles goed behoeft te zijn omdat het nieuw is Mogelijk zelfs het nieuwe jaar niet! Maar, T is waar. het ligt eenmaal in den menschelijken geest om veel te verwachten van het nieuwe en zich teleurgesteld te toonen over wat hot oude gaf. Het laatste ls ondankbaar en onverstandig, laat ons het eerste niet tegengaan, want do hoop op de toekomst steunt en heft op. Hiermee loop ik evenwel de dingen vooruit, daar deze overdenking den kant van de Nieuwjaarsverzuchting uitdraait, waaraan ik pas over een week toe ben. Alles op zijn tijd, zeg ik. Zoo dacht ook onze burgemeester er over, die dezer dagen op het Sta tionsplein een meisje van het Leger des Heils de wacht zag houden bij haar ijzeren potje en de vriendelijk heid had, een parapluie van huis te zenden, oin het schepseltje tegen den VRAAG: Kan een meisje van twin tig jaar verlof krijgen voor een café (bierzaak)? ANTWOORD: Daarin hebben burge meester en wethouders te beslissen, die naar omstandigheden pordeelen. Daarvan zal wel alles afhangen, zoo dat men altijd het verlof vragen kan. VRAAG: Mag een patroon het da- mespersoneel vrij geven, met uitbe taling van half loon, omdat het ate lier moet worden schoon gemaakt? Er is geen conditie van gemaakt. ANTWOORD: Het is maar de waag of hie rovermacht aanwezig Is, tn. a w. of de patroon kon laten werken en wij gelooven van neen. De reinheid van de werklokalen is een dringende eisch, waaraan men zich niet kan onttrekken. Hier ls geen sprake vap eigen schuld of toeval. VRAAG: Ik ben aangeslagen In de directe belasting, maar niet bij mach te om te betalen. Heeft de deurwaar der nu hot recht om beslag op mijn loon te leggen? ANTWOORD: Zeker, maar als u niet terstond betalen kunt en er met den heer ontvanger over snreekt. dan is deze wel bereid u uitstel to ver- leenen of op andere wijze te helpen, VRAAG: Welken weg moet men in slaan om kosteloos echtscheiding te vragen? ANTWOORD: U vraagt een bewijs van onvermogen ten raadhui ze en vervoegt u daarmede aan het bureau van consultatie aan het Paleis van Justitie, welk bureau vergadert den leu en den 3en Vrijdag van elke maand, des namiddags half twee. VRAAG: Iemand alhier woonachtig, doch gedurende een half jaar in eene andere gemeente gewerkt hebbende, Ls aldaar in de bedrijfsbelasting aan geslagen, ofschoon hij minder dan t 650 per jaar verdient. Na reclame ontving hij bericht dat de aanslag ge handhaafd blijft. Kan hij er nu nog afkomen? ANTWOORD: Hij kan nog binnen dertig dagen in beroep komen bij den raad van beroep. Is het de moei te niet waard, wat betreft de hoe grootheid van den aanslag, dan is het maar beter om het te laten. In liet door u bedoelde geval hebben wij er niet veel verwachting van. VRAAG: Bij eventueel overlijden van een dar kinderen, komt dan de nalatenschap aam de ouders alleen, of kunnen broers en zusters ook er ven? ANTWOORD: Zeker, die deeden ook mee. Hoe groot hun aandeel en dat der ouders is, hangt van het aantal broers en zusters af. VRAAG: Ik heb een winkel, die dik wijls bezocht werd door een IS-jarig meisje, wier ouders nog al geld heb ben. Zij vertelde mijn vrouw een bor- duurmachine te bezitten, waarop ze allerlei moois kon maken. Loon ver langde zij niet. Mijn vrouw gaf haar voor 8.21 aan zijde en daarna hoor den wij er niets van. Later bleek het meisje naar een kostschool te zijn ge stuurd en de vader onwillig om de zijde terug te geven of schadevergoe ding te betalen. Wat is hieraan te doen? ANTWOORD: Eene civiele actie kunt u tegen het meisje niet met suc ces instellen. Misschien helpt het, wanneer u den vader te kennen geeft, dat u een strafactie tegen haar zult instellen. Beproef dat eens. VRAAG: Is een Nieuwjaarsfooi ver plichtend voor een dienstbode die met stiooinenden regen te beschutten. Alles op zijn tijd. Meer en meer zien we in de wereld tueschenperso- nen verdwijnen zou het oogenblik van den aftocht ook voor de make laars in onroerende goederen geko men zijn Vroeger lieten verschillen de notarissen hun het werk van op neming en beschrijvipg der te veilen perceelen liefst over „je kon toch niet naar de Hondesteeg gaan", von den ze. Tegenwoordig zijn ze van een andere meening en het is niet onmo gelijk, dat daarmee de beteekenis van den makelaar als tuaschenpersoon sterk vermindert. De oudere notaris sen vooral waren vóór de makelaars, de jongere generatie meent het buiten hun hulp te kunnen stellen. Nieuwe denkbeelden alweer. Zijn ze goed of niet Het is volmaakt onver schillig, of ik, die van mijn leven nog nooit zelfs het onaanzienlijkste per ceeltje te veilen had. daarover mijn meening geef, of die voor me houd. Wie in deze beslissen zal, ls hot pu bliek en de zaak kan spoedig genoeg beslecht wezen. Over een Jaar weten we er meer van, of de verkoopers aan de traditie der makelaars getrouw zijn gebleven, of niet. Ik stel u voor, den loop der dingen kalm af te wachten. Wel heb ik nog een leeg duivenhok te koop, maar ik weet niet, of dat voor een veiling in de Gouden Leeuw of op de Nieuwe Gracht in aanmerking komt. Wil misschien een van de lezers, die meer der zake kundig is, mij daar* over eens inlichten FTDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5