Ons Nieuwejeuilleton. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Qninnlon de Philosoof. AüËNDA HET T00NEEL Uit de Omstreken Binnenland Uit de itrbeiderswereld 27e Jaargang. No. 8132 DINSDAG 28 DECEMBER 1909 ABONNEMENTEN PBR DRIB BAANDBNl Voor Haarlem i 112S Voor de dorpen in den omtrek waar era Agent gevestigd ts (kom der gemeente),1.30 franco per post door Nederland ,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 U Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H te omstreken en franco per post 0.45 Efigave der Vennootsebap Lonrens Coster. Directeur J. U. PEEREBOOM. ADVERTENT lÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ftelke regel meer a 36 Reclames 30 Cent per regd. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertjntiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Redactie en Administratie! Groote Houtstraat tatercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bnitenspaaroe 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiëa en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. In ons volgend nummer wordt een begin gemaakt met een zeer boeienden roman, getiteld Wij vestigen daarop de aandacht der lezers. WOENSDAG 29 DECEMBER. Gemeenteraadsvergadering, u. Schouwburg: De Hagespeters: Ham let, 8 uur. Brongebouw: Rolschaatsenbaan, geopend van 2—5 en 811 uur. Stadsnieuws Om OnsHeen. Iu bet Tweede Blad. van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Dr. Van Eedens Kolonisatieplan" in de rubriek Om Ons Heen. KAMERS VAN ARBEID. Burgemeester en Wethouders van Haarlem herinneren er aan,. Jat de hoofden of bestuurders der navolgen de bedrijven, vertegenwoordigd in de verschillende Kamers van Arbeid, verplicht zijn eene lijst op te maken van de namen en voornamen der mannelijke en vrouwelijke perso nen, die in hun bedrijf als patroons, of in bun dienst als werklieden werk zaam zijn geweest gedurende bet laat ste kalenderjaar, of wat de fabrieken van verduurzaamde levensmiddelen en het bloembollenbedrijf betreft, ge durende een tijdvak van zeven maan. den De bedoelde bedrijven zijn le. Die bebooren bij de Kamers van Arbeid voor de voedings- en genot middelen te Haarlem, namelijk de brood-, koek-, beschuit-, suiker- en banketbakkerijen de cacao-, choco lade-, kunstboterfabrieken en die voor verduurzaamde levensmiddelen de tabalt- en sigarenfabriekende bierbrouwerijen, likeurstokerijen, mi neraalwater- en azijnfabriekende slagerijen. 2e. Die bebooren bij de Kamer van Arbeid voor de drukkersbedrijven te Haarlem, namelijk de boek-, couran ten-, steen- en plaatdrukkerijen en lettergieterijen de boekbinderijen, de cartonnage-, phototypische- en pho- tographie-inrichtingen 3e. Die behooren bij de Kamer van Arbeid voor de metaal- en houtbewer king te Haarlem, namelijk de bedrij ven voor metaalbewerking, met uit zondering van het lood- en zinkwer- kersbedrijfde houtzagerijen, de in richtingen voor scheepsbouw en dis tot vervaardiging en herstelling van spoorwegmaterieel, rijtuigen of wa gens het meubelmakers- en hét kui- persbedrijf. 4e. Die behooren tot de Kamer van Arbeid voor de confectiebedrijven te Haarlem en te Heemstede, namelijk de bedrijven voor vervaardiging van kleederen, hoeden of schoenende wasch- en strijkinrichtingen en de kleederververijen de zadelmakerij. 5e. Die behooren tot de Kamer van Arbeid voor de bloembollenteelt, wel ke de bedrijven te Haarlem, Schoten, Velsen, Heemstede, Bennebroek en Bloem end aal omvat. De lijsten moeten vóór 15 Januari a.s. verzonden worden aan B. en W. der gemeente, waar de personen werkzaam zijn. Formulieren van aan gifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Semeente-secretarie (le afdeeling) van —2 uur (op werkdagen). F&lli ssementen. Door de Arr. Rechtbank alhier is bij vonnis van 28 Oec. 1909 in staat van faillissement verklaard: G. Huyer, wed. van P. Piët. hout- handeluarster te Velsen. Rechtcr-commissaris Mr. H. van Loghem de Josselin de Joug. ORG ELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 30 Dec. 1909, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. Communion, J. Lemmens. 3. Sonate, O. Dienel. a. Allegro maestoso, b Solemn March, c. Allegro. 4. Fluit-Conrert, le deel (op ver zoek), Ch. Rinck.- „DE VROUW IN 't SPEL" DOOR DE VEREENIGING HET TOONEEL. Toen Eduard Verkade hier eenigen tijd geleden met een uit 't Engelsch vertaald stuk kwam, merkten we op, dat de directeuren onzer tooneeJ ge zelschappen de laatste jaren voocr iets nieuws niet meer zoozeer naar Frankrijk of Duitsohland, dan wel naar Engelland keken. Het Engelsche tooneel-répertoire wordt hier nu ge plunderd. Hebben we de laatste twee jaar niet „Mevrouw Warrens bedrijf" „Als de eene hand de andere wascht', en „De Huizen van den Weduwnaar' van Bernard Shaw gezien? Zijn de Hagespelers hier in het begin van dit jaar niet geweest met „Dolly betert zich' van Henri Arthur Jones? Zijn w een paar weken geleden niet getrac- teerd cup „De belangrijkheid van Ernst", geschreven door den En- gelschman Oscar Wilde, en op „De Oester'" va ndiens landgenoot Henry Davies (beiden door de Hagespelers gegeven)? En kregen we nu gisteren avond niet als vierde Engelsche trac- tatie van dit seizoen „De Vrouw ln 't Spel" van den Britschen auteur Clyde Fitch door het gezelschap van Willem Roy aards? Dit laatste stuk riekt naar de En gelsche penny-novells en detective verhalen. Het is de gesghiedenis van een En gelsch gentleman, die verdacht wordt de pleger te zijn van een geheimzin- nigen moord; en 't moet gezegd wor den, de aanwijzingen zijn zeer bezwa rend voor hem. Maar dan komt zijn „vrouw in t spel", en d.oor haar moed vernuft en speurzin weet zij hem te ontlasten en de waarheid aan 't licht te brengen. In het eerste bedrijf zijn we geini ge van de arrestatie van den verdach te in eon Engelsch salon; in het twee de zijn we verplaatst naar de gevan genis, waar de ongelukkige onschul dig is opgesloten (enkele avonden ge leden waren we in het nieuwe stuk van Heijermans ook al in een kerker); en in het derde bedrijf zijn wij er ge tuige van, hoe zijn vrouw er in slaagt aan een andere vrouw, in tegenwoor- diglieid van verscholen opgestelde go- tuigen, het geheim van den moord te ontrukken, en dus haar man te red den. Hoe is Royaards aan dit. stuk ge komen? Wat gaf hem aanleiding daar zijn keus op te bepalen? Wat zag hij er in? Is het geweest om na het in spannende werk eens wat opluchting en ontspanning te geven? We hopen 't, en zouden niet gaarne vernemen, dat het gerucht waarheid bevat, dat de gezondheidstoestand van Royaards van dien aard is, clat hij in het Zui den eenige maanden rust moet gaan nemen. Is 't echter zijn doel geweest, om het publiek wat hoedende ontspan ning te verschaffen, dan heeft hij zijn doel volkomen bereikt. Want dit stuk met Sherlock-Holmesachtige motie ven is wel geschikt om schouwburg bezoekers, die niet voor „kunst" naar den Jansweg gaan, wat benauwende emotie te verschaffen. Vooral het der de bedrijf, waarin het culmineert, de „scène A faire", waar het om gaat, als de vrouw van den ten onrechte van den moord beschuldigden man door li9t en beleid aan de andere vrouw het geheim van de misdaad ontwringen moet, en het ook doet als zij haar eerst onder den invloed van den drank heeft gebracht, was wel in staat een spanning van heerlijke ril ling te verwekken. Dit was het tooneel, waar 't op aan kwam en waar het stuk mee staat of valt. Veel, ja, alles hangt daar van het spel af. En laten we dus maar da delijk zeggen, dat deze „bataille des dames" la Conan Doyle bijzonder goed gespeeld werd door mevr. So phie de Vries en mej. Van Dommelen. Het cLi'on keu worden, 't „canaille"- aebtige spelen, het telkens bijna ver raden van liet afschuwelijk geheim en er dan weer overheen glijden, om eindelijk te bekennen hoe de man dan wel gestorven is, dat werd zeer knap van spel, dictie en mimiek door mej. Van Dommelen geacteerd. Mevr. De Vries hadden we liever wat meer sluw en slangachtig gezien. De beide actrices hadden veel suc ces met deze groote scène; ze werden herhaaldelijk teruggeroepen Ook de hoeren Ginsberg als de ad vocaat Thompson, Jan Musch als Jimmy O'Neil (of was hij de knecht Walters?) en Chrispijn Jr. als Julian Rolfe lieten goed spel zien. Gaarne hadden we hen een voller zaal gegund. Maar het Is einde De cember een slechte tijd voor de schouwburgen. FRANS NETSCIIER. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door het gemeen tebestuur van Spaarndam in Hotel Lion d'Or alhier, aanbesteedHet aanbrengen van verbeteringen aan de onderwijzerswoning te Spaarndam. Ingeschreven werd als volgt Gebr. De Graaf, Halfweg, f760. J. H. v. Wageningen, Spaarndam, 649.90. J. v. d. Fange, Haarlemmermeer, f 766. J. Turkenburg, Schoten, 707. C. Polderman, Spaarnwoude, f 760. W. Groot, idem, 708. J. E. A. Kaub en A. Bierboom, Haarlem, 700. J. A. Kaub, Halfweg, f 692. Louw en Lubbers, Schoten, f 835. Dronkemansgedoe. Gisteravond 7 uur liepen op de Rl- viervischmarkt twee beschonkon man nen met hun vrouwen. Een joelende monigte volgde hen, belust op een rel letje. Zij kreeg haar zin, want éen der lieden raakte aan "t vechten met de omstanders en deelde vrij gevoeli ge kloppen uit. Twee politie-agenten brachten hem onder veel verzet naar de Smedestraat. De vrouw van den aangehoudene trachtte haar man te ontzetten, doch dat gelukte niet. Het overige gezelschap was er intusschen van door gegaan. STAATSINRICHTING M. O. 's-Gravenhage, 27 Dec. Toegelaten voor huisakte mej. A. W. Gerritszen, te Haarlem. Lage daad. Gisterenavond hadden eenige jon gens de brutaliteit om aan de leunin gen van het Kwakeltje over de Brou wersvaart wagensmeer te doen. De hrugloopers kregen daardoor wagen smeer aan de handen. Op een af stand stonden de deugnieten daarom te lachen. Het kwam hun echter duur te staan., toen er ook een jonge man het slacht offer werd van hun flauwiteiten, deze liep een straat om en wist een der bengels te pakken te krijgen en voor een welverdiende kastijding te zorgen. VOOR t LIGHALFONDS. Een 400-tal gymnastiek- en scherm- leerlingen zullen in Januari een uit voering geven onder leiding van den heer A. J. Meijerink. Behalve verschillende turnoefenin gen wordt een intermezzo „Een ont- vangavondje in het land van zon en bloemen" gegeven, en ook een ta- bleau-vivantvor rstellend: a. hulde aan 't liefdewerk der lighalverpleging, b. ideaal en werkelijkheid, c. hygiëne met de emblemen „licht lucht water". Na afloop der uitvoering wordt nog een dansje gemaakt. ARTESISCH DRINKWATER. De heer Reinier D. Verbeek, te 's-Hage, geeft in „de Groene" een uit voerige beschouwing onder den titel „Arthesisoh drinkwater voor Amster dam", waarin ook hel rapport van Prof. Dubois en de proeven voor diep- boring worden ter sprake gebracht. De heer Verbeek stelt, dat er arte sisch voortgeleide stroomen onder den bodem bestaan, zoodat het water, dat in de Bloemendaalsche duinen geput wordt, bijvoorbeeld uit Over- ijsel afkomstig zou kunnen wezen, een betoog, dat Prof. Dubois be strijdt. Up deze quaestie gaan wij niet die per in, maar moe-ten er tegen opko men, dat de heer Verbeek Amsterdam aanraadt de quaestie door waterwin ning te doen oplossen door buiten- 1 a n d s c h e deskundigen. Daar zijn we toch nog niet aan toe 1 Militaire Zaken. Aan liet examen ter verkrijging van het getuigschrift, benoodigd tot het aangaan eener verbintenis bij het re serve-kader hebben voldaan de jonge lieden W. van Oorde, J. P A. Scher- penberg en B. G. Wildervanek de Blécotirt- De élève-muzikant Van Kralingen wordt, te rekenen op 1 Januari 1910, bevorderd tot stafmuzikant bij het 10de regiment infanterie. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). HEEMSTEDE. Z'tdag. Door den Rijks-ontvanger wordt ge durende de maanden Januari en Fe bruari geen zitting gehouden. SPAARNDAM. Kerstfeestviering. Evenals vorige jaren werd alhier het Kerstfeest gevierd met de kin deren van de twee Zondagsscholen. Pracht»ge Kerstboomen waren aan gebracht, waaromheen men de blij de gezichten zag der kinderen en ook van de ouderen. Behalve onthaal op melk en koek, kreeg elk kind nog een extra-cadeautje mee naar huis. Het behoeft zeker seen betoog, dat de kinderen welvoldaan huiswaarts keerden. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Agenda der raadsvergadering, te houden op Donderdag, 30 December, des voormiddags te 10 1/2 uur. 1. Ingekomen stukken en mededel ingen. 2. Wijziging art. 4 der bouw- en woningverordening. 3. Voorstel B. en W. maken afrit ziekenbarak. 4. Benoem in" ambtenaar van den burgerlijke# stand. De aanbeveling luidt1. J. Cos, 2. A Biesheuvel (vacature Hart?erink). 5. Benoeming lid commissie tot we ring van schoolverzuim te Zuid- Schalkwijk (vacature Harige rink). De aanbeveling luidt1. C. Hartge- rink Czn., 2. C. Zandvliet. 6. Benoeming commissie aanslagen Hoofd. Omslag, dienst 1910. 7; Benoeming commissie reclames Ilöofd. Omslag, dienst 1910. 8. Gratificatiën rijksveldwachters Rijnders en Boorsma. 9. Vaststelling 2e suppl. kohieren Hoofd. Omslag en Hondenbelasting 1909. 10. Reclames Hoofd. Omslag. HALFWEG. Maandag werd in de Ned. Kerv. kerk met de kinderen der Zondagsschool het Kerstfeest gevierd. In twee groe pen, des middags en des avonds, wer den de 200 kinderen in het kerkge bouw toegelaten, waar een rijk ver sierde Kerstboom was geplaatst. De kleine gasten werden daarbij door Ds. Baljon op aangename, boeiende wijze bezig gehouden en ook goed ont haald. Aan alle kleinen werd bij ver trek nog een fraai geschenk, en, naar do omstandigheden werden ook klee- dingstukken verstrekt. BEVERWIJK. Aan de marmertabriek te Beverwijk is gisteren een gedeeltelijke staking ontstaan. De werklieden, die met het polijsten belast zijn, ontvingen be richt, dat zij slechts 6 uur per dag konden werken, en hebben, omdat hun weekloon door deze bepaling zeer gedrukt werd, den arbeid neergelegd. IJMUIDEN. De heer W. G. Blöte, klerk der pos terijen en telegraphs der 1ste klasse wordt met ingang van 16 Januari overgeplaatst van hier naar Ensche dé, en de heer H. J. Cremer, idem, van Amsterdam naar hier. EEN EIGENAARDIGE BESLAG LEGGING. Men schrijft aan 't Hbld.: Op den stoomtrawler YM 155 (Oto- no) is beslag gelegd, omdat deze traw ler in den afgeloopen zomer door de uitgezette netten van de bomschuit SCH 184 (Het huis van Oranje), waar van schipper Vrolijk tevens de eige naar is, zou zijn gevaren waardoor deze ernstig beschadigd zouden zijn. Daar het voor visscherlieden over het algemeen moeilijk te bewijzen is door welke vaartuigen hunne netten zijn afgevaren, meenden wij dat hieir wel een positief bewijs geleverd zoude zijn dat de Otono werkelijk schuldig was. Wij wendden ons tot de reede- rij van dezen trawler, de Stoomvis- scherij Pesca, om inlichtingen. De di rectie deelde ons het volgende mede: De bemanning van den trawler ont kent beslist de netten van de bom schuit te hebben beschadigd. Op een zekeren dag in den afgeloopen zomer zag de schipper van den Otono eene bomschuit me tde vlag in sjouw, dat is de natievlag met een knoop er in, welke geheschen wordt als een schip in nood verkeert. Schipper Koper spoedde zich dus ijlings naar het vaartuig heen om te kijken op welke manier hij kon helpen. Toen hij het vaartuig, dat de SCH 18-4 bleek te zijn, op zij kwam, ging de noodvlag neer en bleek het hijschen daarvan alleen een middel geweest te zijn, om den Otono in de nabijheid te krijgen.- De schipper van den trawler werd nu beschuldigd in den vooraf gaanden nacht de netten te hebben stukgeva ren en hem werd medegedeeld, dat de zaak aan land verder zou worden uitgezocht. Schipper Koper ontkende toen reeds dadelijk en zette de reis voort, toen bleek dat er geen nood was en zijn hulp dus niet noodig was. De schipper-reeder van de bom schuit daarentegen beweert op zijn beurt beslist te hebben geconstateerd dat de Otono en geen andere trawler de schadevaring veroorzaakt bad. Een trawler was 's nachts over de netten gegaan en men achtte het toen aan boord van de bomschuit het beste da delijk den trawler achterna te zeilen om bij het dag worden het nummer te kunnen opnemen. Door liet ver- sciiil van voortbeweging had de traw ler bij het aanbreken van den dag een grooten voorsprong gekregen en was naar de meening van den schip- por het eenige middel om den traw ler weer in de nabijheid te krijgen, het hijschen van de noodvlag. Waar de beweringen van de beide bemanningen lijnrecht tegenover el kander staan, wordt de afloop van het proces met belangstelling afge wacht. TWEEDE KAMERVERKIEZING. Eindhoven. In do plaats van den heer Vincent van den Heuvel, die we gens zijn benoeming tot lid van Gede puteerde Stalen van Noord-Brabant, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer wenscht te bedanken worden als Candida ten genoemd de hoeren: dr. Van der Hagen, inspecteur van de volksgezondheid te 's-Hertogen- bosch en majoor De Block te Arnhem. ALG. NED. BOND VAN llANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Deze Bond vergaderde op de beide Kerstdagen te Amsterdam. Vertegenwoordigd waren 12 van de 13 afdeelingen. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat het aantal leden 915 bedraagt De bond heeft een krachtige actie ge voerd voor wettelijk geregelde win kelsluiting, voor een vacantie van 14 dagen. Een motie Amsterdam, waarbij de houding van het bondsbestuur in de zaak van den 8-uur-sluitingseisch en de S. D. A. P. volkomen werd goed gekeurd, werd met algemeene stem men aangenomen. De rekening en verantwoording van den penningmeester wijst aan een to taal aan contributies van f 7625.93, een bijdrage aan de uitkeeringskassen bij werkloosheid en ziekte van 2135.73, terwijl voor lidmaatschap pen is uitgegeven ƒ789.19. Aangenomen werd het voorstel tot dc aanstelling van een tweeden bezol digden bestuurder, op grond van het feit, dat de werkzaamheden en de propaganda zooveel tijd in beslag ne men, dat de bezoldigde secretaris on danks alle krachtsinspanning niet in staat is, ze op behoorlijke wijze te ver richten. Verworpen werd een voorstel Rot terdam om een collectieve redactie voor het orgaan te benoemen de re dacteur, de heer Edo Fimmcn, werd herbenoemd. Verworpen werd een bestuursvoor stel, om de afgevaardigden ter bonds vergadering met een blanco-mandaat te doen komen inplaats van met een bindend mandaat. Bij acclamatie werd tot voorzitter herkozen de heer G. I. Niermeijer, tot secretaris (bezoldigd) de heer Edo Fimmen, tot bestuurders buiten Am sterdam de heeren A. Dijkstra (Den Haag), H. Verver (Ledden) en J. van Rhijn (Hattem). Gekozen werd tot bestuurslid bui ten Amsterdam de heer J. Lenz, te Utrecht Tot bezoldigd penningmeester werd met algemeene stemmen gekozen de heer G. J. A. Smit Jr., te Eindhoven. Tenslotte werd een werkprogram vastgesteld. Dit bevat o. a. de volgen de eischen Een jaarlijksche vacantie van min stens 14 achtereenvolgende dagen. Gelijke salarieering van mannelijke en vrouwelijke bedienden. Een vrijen middag per week, met aansluitenden avond. R.-K. OPVOEDINGSGESTICHT. Het bestuur van de Centrale Veree- niging voor Kinderbescherming in het aartsbisdom Utrecht en in het. bisdom Haarlem is door aankoop eigenaar geworden van de gebouwen, vroeger bestemd voor het gymnasium der Duitsche Franciscanen te Haxrevelt (gemeente Lichtenvoorde), welke zul len worden ingericht tot een opvoe dingsgesticht voor katholieke jongens. AAN BRANDWONDEN OVER LEDEN. In het Ziekenhuis te Rotterdam ia aan de gevolgen van haar bekomen verwondingen overleden een 50-jarige vrouw uit de WarmoeziersstraatBij het ophangen van een brandende lamp in den avond van den loden dezer was deze gevallen en op haar bovenlijf terecht gekomen, ten ge volge waarvan hare kleoren in brand geraakten en zij over het geheele li chaam ernstige brandwonden be kwam. SNIJPARTIJ. Te Avereest heeft een moorddadige snijpartij plaats gehad, waarbij J. Marsman het slachtoffer werd. Er gerlijk is hij toegetakeld aan het hoofd; zijn toestand doet ieder oogen- blik den dood verwachten. Als ver- moe<lelijke daders zijn gevat Hend. V. en P. V., uit Zutdwodde (Dr.) EEN BRIEVENBUS VERGETEN. Volgens een bericht in De St. heeft men aan het postkantoor te Velp, waarmede men aan het bouwen is, vergeten een hrievenbus te maken. Het geval veroorzaakt tor plaatse veel pleizier. ONGELUKKEN. Op de reede van Vlissingen, is van het Duitsche stoomschip Dania, de doktor over boord gevallen en ver dronken. Het lijk is nog niet gevon den. Te Goor is de winkelier II. K. van de trap gevallen, zoodat hij onmiddel lijk stierf. MOORDENAAR AANGEHOUDEN? Als vermoedelijke dader van den op 17 November 1.1. te Vlodrop, L., ge- ploegden moord is gearresteerd en naar de gevangenis te Roermond overgebracht een 19-jarig arbeider. DE MOORD TE KOEKANGERVELD. Thans is ook Klaas Bakker, die te Assen in voorloopige hechtenis was In zako den in den nacht van 2 op 3 September te Koekangerveld geplecg- den drievoudigen moord, op vrije voe- ten gesteld. De rechtbank weigerde de voorloopige hechtenis te verlengen Klams Bakker bevond zich sedert 20 September in arrest. DE STAKING IN HET BOUW- BEDRIJF TE AMSTERDAM Nader wordt gemeld De staking in het bouwbedrijf breidt zich uit In een gisteravond in „Plancius" gehouden vergadering van metselaars en opperlieden, belegd door de vereenigingen D. V. V. en O. D. N. L. is namelijk de volgende mo tie aangenomen „De algemeene huishoudelijke ver gadering van Amsterdamsche metse laars en opperlieden, gehoord het verslag over den stand van zaken, gehoord verder het weigerend ant woord der patroons op hèt schrijven dei' vergadering van Zondag 19 De cember, besluit bij alle patroons, die gezel len uitsluiten, de staking te procla- meeren, besluit verder aan de patroons-or ganisatie te berichten, dat men als nog tot overleg en bij legging dezer quaestie bereid is". RIJKSWERKLIEDEN. Het Haagsche Correspondent ie-bu reau meldt Naar wij vernemen zai morgen de sub-commissie uit de staatscommissie voor de arbeidsvoorwaarden van de rijkswerklieden een bezoek brengen, onder leiding van haren voorzitter, mr. J W. S. A. Versteeg, secretaris generaal van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug, tot het hooren van werklie den aan die inrichtingen. Do sub-com missie zal tot dit doel eeuige dagen aldaar verblijven. In de afgeloopen week werd door de sub-commissie voor gelijk doel een enquête gehouden te Delft aan de mi litaire inrichtingen aldaar. Ook ter Algemeene Landsdrukkerij werd reeds door bedoelde sub-commis sie een onderzoek ingesteld.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1