Weerbericht Tbermometerstaad Gemengd Nieuws Sport en Wedstrijte Kerk en School Laatste Berichten INGEZONDEN Burgerlijke Stand Dienstbode v MEDEDEELINGEN VAN HST JtOKINKL. NED. MET. INSTITUUT. V (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De BUdt. 28 Dec. 1909. Hoogste barometerstand 768.7 m.M. Ie Horta (Azoren)laagste 735.6 m.M. $e Stornoway. Verwachting tot den avond vod $9 December Windmeeat krachtige af en toe Wormachtige Westelijke tot Zuid- Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtzwaar gewolkt tot betrokken, regenbuien. 1 Temperatuurgeringe Yerande- Barometerstand hedenmiddag te !bur 753 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 nv 759 m.M. OPGAVE VANi JOH. M. SCHMIDT - Opticien BB ZIJLSTRAAT - HAARLEM. te Haarlem. Dinsdag 88 December Hoogste gisteren 9 uur F. 48 Laagste hedennacht F. 44 Hoogste heden tot 18 uur F. 51 SPOORWEGBOTSING. Omtrent de botsing tusschea een beltre'n en een goederentrein bij Jhersko in Bohemen, waarvan wij 0 ons vorig blad melding maakten, Cordt nader uit Praag gemeld De otsiug was zoo hevig, dat alle rui en in een restaurant, gelegen op 50 rl. afstand van de plaats des onheils, loor den luchtdruk sprongen. jDe beide locomotieven waren als in ikander geschroefd. Vier wagens an den sneltrein, waaTin 160 reizi gers plaats hadden genomen, waren otaal verbrijzeld, de vier andere la- ■en naast de rails; vijf wagens van en goederentrein waren eveneens «rpletterd. De spoordijk is geheel en 1 vernield, de rails zijn kromgebo- de dwarsliggers zijn een eind ggeslingerd. Tot overmaat van irarnp geraakte ook nog het gas, dat uit de waggons ontsnapte, in brand, zoodat verschillende waggons vuur watten. Men was derhalve genood zaakt eerst den brand te blusschen, ^lvorens men de ongelukkige slacht offers te hulp kon komen. De machinist en de stoker van den sneltrein hadden nog iuist gelegen heid van de machine te springen, die van den goederentrein wisten zich eveneens nog in tijds te redden. digd door Jhr. Mr. R. de Marees van J der Nederlandsche Bank, namens de- STORM IN SPANJE PORTUGAL. Omtrent de ontzettende overstroo- mingen in Spanje en Portugal, mel den de Madrileensche bladen nog, dat de schade, door den hevigen re genval te Porto aangericht, alle be-l was een trouw dienaar van de Kroon Swinderen, minister van Buitenland- sche Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers. Om den Kamerleden gelegenheid te geven bij de uitvaart tegenwoordig te zijn, was de Kamerzitting van he en verdaagd tot Woensdag. Met den trein van 11.23, die ruim tien minuten vertraging had, kwu- meD de leden van den Ministerraad, onder wie Minister Heemskerk, op het station Haarlem aan waar zij overstapten in den versterkten trein naar Den Helder, die te 11.40 ver trok. De Ministers reisden in een coupé eerste klas. Ouder de reizigers waren ook eenige oud-ministers, o. a. uit het Kabinet-Pierson. Te twaalf uur stopte de trein aan de halte Driehuizen. De rouwkoets, die, "evolgd dooreen voigrijtuig met kransen, dezen mor gen het stoffelijk overschot van de ,,Gliphoeve" te Lisse over Haarlem naar de begraafplaats Westerveld overbracht, was daar reeds aanwe zig. De honderden belangstellenden verzamelden zich in de doodenzaal van de begraafplaats, waar een ge deelte met paarse gordijnen ..-as af gescheiden. Daar rustte de lijkkist in een bed Yan bloemen en kransen. Eenige oogenblikken moest gewacht worden op Jhr. Mr. J. W. G. Boreei van Hogelanden, die als vertegen woordiger der Koningin in zijn uni form van kamerheer verscheen. Onze Burgemeester bracht namens H. M. de condoléance over aan de weduwe van den overledene, daarin gevolgd door Minister Heemskerk, welke daarna het woord nam, om een kort woord van eerbiedige hulde te wijden aan de nagedachtenis van een der drie broeders Pierson, die, elk hun eigen weg gaande, een eerste plaats hebben ingenomen in hun le venskring. De Minister herdacht hem dan als staathuishoudkundige, die theore tisch en practisch was, als schrijver en als hooyieeraar. Op -jeugdigen leeftijd was Pierson reeds leeraar in de Staathuishoud kunde te Amsterdam, waar hij met den gloed van de geestdrift zijn be ginselen uiteenzette. Als schrijver maakte hij zich naam door zijn stan daardwerk over Staathuishoudkunde. Minister Heemskerk wees voorts op zijn practisch© werkzaamheid aan de Nederlandsche Bank. Geen wonder, dat op hem dra het oog viel voor het ministerschap van Financiën Met be kwaamheid en vastberadenheid legde hij zijn beginselen vast in onze wet geving. Na een korte rust werd hij tot het ambt van Minister-Premier ge roepen. Hoewel geen staatkundige in de eerste plaats, maar wel staathuis houdkundige, werd toch Pierson alge meen de aangewezen man geacht om een kabinet te vormen, toen de verkie zingen van 1897 het wenschelijk maak ten een ministerie aan het hoofd der regeering.te plaatsen van de beginse len, die mr, Prerso.. beleed. Hij was een oprecht, eenvoudig en bescheiden man. Tegenstanders had hij, als al- Len, die zich op staatkundig geb'ed bewegen, maar vijanden had hij niet.-* Pierson was een optimist. Als hij zich over iets verbaasde, was het hier over, dat niet iedereen zijn inzichten deel de. Dat optimisme had hij, omdat nij streefde naar een ideaal en hij veron derstelde, dat ieder dat deed. Zijn parlementaire loopbaan was maar kort. Maar na dien tijd was hij zeer werkzaam op maatschappelijk ge bied. Spreker herinnert aan hetgeen de overledene deel voor de volkshuis vesting. Allen, die met hem in aanraking kwamen, zullen moeten getuigen, dat hij een hooge plaats in ons vaderland heeft ingenomen. Oprecht en eerlijk kwam hijjvoor zijn beginselen uit. Hij grip te boven gaat. Aan beide oevers? 611 het verheugde hem, dat het van den Douro «taan alle hulzen tot Kn"'" over de eerste verdieping onder wa ter. Zevenhonderd vaartuigen zijn yan hun ankers gerukt en in volle zee gesleurd. Er is In de geteisterde land streken geen zak meel. geen stuk steenring aan hem. die is heengegaan een ii Mnhllrpïri» W '.öq- lövioy, val ',vi '-ntrnn cnder zijn bewind was, dat de Koningin de regeeringstaak aanvaardde. Wie hem 't meest betreuren, zijn wie hem het beste gekend hebben. Daaronder Is iu de eerste plaats zijn weduwe. Dat God haar sterke er dat de herlnne- kool overgebleven, en de schade wordit op meer dan 100 millioen francs ge schat. In de huurt van Valencia zijn alle rivieren bulten haar oevers ge treden. Tweehonderd vijftig gezinnen yerkeeren In troostelooze ellende. VOETBAL DE DEEN-BEKER. De H. V. V. organiseert met Paschen •en internationaal toumooi, waar voor de bekende Haagsche sportlief hebber, de heer E. Deen, een zilveren beker beschikbaar stelde. Tot nog toe is het zeker, dat de voi- fmde drie clubs zullen mededingen outh Nothingham, Velocltas, Stan dard club Liégeois, terwijl een ooste lijk elftal wel niet gevormd zal kun- ben worden. Thans bestaat hot plan om eene Haagsche combinatie te laten mede dingen of anders V. O. G. uit te noo- Êgeai, maar een positieve beslissing hieromtrent nog niet genomen. De heeren H. A. Tromp en H. A. Meerum Terwogt zijn uitgenoodigd de leiding der wedstrijden op zich te ne men. GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor het beroep te Tilburg jftoor da. J. B. Netelenbos te Oost-Ka- ibelle. UITVAART MR. N. G. PIERSON. Het stoffelijk hulsel van den oud- Boinister Pierson werd hedenmiddag op de begraafplaats Westerveld, on der Velsen, ter aarde besteld. De Koningin, die onder het bewind van minister Pierson, als Kabinets leider, is ingehuldigd en gehuwd, had Haar kamerheer In buiteneewonen dienst, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haar lem, opgedragen Haar te vertegen woordigen bij deze begrafenis. De Koningin-Moedor had een bloom- fcreuia óp de baar laten leggen. De Regeering was vertegenwoor- lichtkring iz. haar leven zal 'mengen Mr. Goeman Borgesius, met rouw in 't hart aan de graftombe staande, verklaarde, dat de ambtsr-euooten uit het Kabinet-Pierson er prijs op stel den, hier tegenwoordig te zijn on hem verzocht hadden hun +oiv te zijn, om uitdrukking te geven aan het gevoel van vereermg, dat «te ouo-uimisterB voor den kabinets-forrueteur koestor den. Pierson was niet alleen premier, hij was de trouwhartige vriend, die ons steunde, ons sterkte, ons moed insprak in moeilijke omstandigheden. Hij was in onze kringen ©en man van prestige en gezag, maai' zoo een, die ze instelling, Professor Groeven, na mens de Vereeniging voor Staathuis houdkunde en Statistiek, Professor Straub, een oud-leerling, de heer Kielstra, namens het Indisch Genoot schap, waarvan Mr. Pierson voorzit ter was. de hee>r Rooseboom, oud-gou- vorneur-generaal van Ned«Handsch- Indië, do oudste zoon van den broe der van don overledene, Hendrik Pier son, woonachtig te Parijs, die uit naam van zijn vader sprak, wijl deze door hoosren ouderdom hier niet te genwoordig kon zijn, Professor De Louter, en de heer G. M. Boissevain, vrienden van den overledene, een zoon van wijlen Dr. Allard Pierson, Mr. A. de Graaf uit Utrecht. De laat ste huldigde hem als vmn Christen, dat getuierde zijn sterfbed. In ziju jeugd had hij zendeling willen wor den. 7n vroomheid vo-t j uit 't zelfde gevoel, waardoor hij steeds ziin persoon op den achtergrond hield, (Wegens het late uur kon onze ver slaggever de begrafenisplechtigheid niet tot het einde bijwonen). Te twee uur zou een extra-tre'n de aanwezigen, waaronder vele Kamer leden, naar Haarlem brengen. Gevonden voorwerpen. Een gouden dasspeld- Rrvllandstr. No. 2 li. Een lorgnet in étui, Zuid Polder straat 77. handschoen, Leidsche- Een grijze vaart, 250. Een R.-K. straat 1. kerkboekje, Brouwers- Van ingezonden stukken, geplaatst o liet geplaatst, wordt do kopie deu inzender iet teruggegeven Voor den iuüoud dezer rubriek stelt de .edactie zich uiet aansprakelijk. TREURIGE TOESTANDEN. M. de Red. Zooals u wellicht zult weten, zijn ds voorbereidende werkzaamheden aan gevangen voor uitbreiding aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. Heeft u al eens de grondwerkers ga degeslagen, hoe zij van den morgen tot den avond iu den grond en in weer eD wind staan te ploeteren voor een sobei loon, en dan, vooral om dezen tijd van 't jaar, aan alle weers gesteldheid bloot staan Zoo werken daar ongeveer ©en 50 werklieden voor 21 cent per uur. Nu weet ieder, dat om dezen tijd van 't jaar de korte da gen gerekend, en de uren dat er door regen, verzuim, enz. niet kan ge werkt worden, er niet te veel verdiend wordt. Daarom hadden zij gezamen lijk gevraagd om aangenomen werk, oi zoogenaamd stukwerk. Goed. daar lead de baas ooren naar, hij besteed de het werk aan hen "uit voor 22 cent per kar. Zij hadden één dag gewerkt, eu de baas had gezien, dat zij een goeo. daggeld verdiend hadaen. toen werden zij 's avonds bij den baas ge roepen, en werd hun te kennen gege ven, dat zij wel door konden gaan met aangenomen werk, maar voor 2 cents per kar minder, en zij moesten 36 man er bij nemen, en die moesten van dat aangenomen, werk ook nog betaald worden. Dus dat was natuur lijli oi zij een klap in 't gezicht kre gen. Toch begonnen zij op die voor waarden. En de eerste week, dat zij met hard werken en zwoegen 3 gul den oververdiend hadden, en Zater dagsavonds die centen bij hun week geld verwachtten, kregen zij die niet uitbetaald. Dat overgeld k* am de volgende week wel terecht. De volgen de week begonnen zij door een mooi praatje van den baas weer in aange nomen werk en toen kregen zij die week, wat zij verd'end hadden. Toen hebben zü weer twee weken op de zelfde voorwaarden gewerkt, maar geen overgeld ontvangen en van «^o oerste woek net zoo min. M. de R., Is dat niet verschrikke lijk, rijn de grondwerkers nu geen lammeren al wordt er zoo dikwijls geschreven en gesproken over die ru we polderjongens? Eu dan. M de R.t de toestand op T werk, wal N schaft lokaal betreft Er is nog nio* eens een a f d a k, nog veel minder een schaft lokaal, waar de menschen ln de schafturen hun brood op kunnen eten. M. de R., er wordt zooveel gedaan tot bescherming der dieren (wat Ik te allen tijde zal huldigen), maar zor. er ton ook niet voor gezored kun nen worden dat er ten minste op zoo'n werk, ïd 't hartio van den win ter een fatsoenlijk schaftlokaal met een kachel kon lijn En dat men niet, ïoonls om dezen tiid vnn 't jaar, maar al te veel -beurt, met een natten rug in de open lucht moet staan te schaf ten. Ik 'weet ook n'et, of het in de be- algemeen gesproken, overtuigd was, dal die meer moeaian stekken voorgeschreven staat, dat de gevestigd worden door .ofiactiou aannemer er voor moet zorgen Maar dan door „violence". Pierson was te goed voor de por tiek, heeft men wel eens schertsend gezegd, maar zooals hij de politiek up- vatte kon hij niet te goed zijn. Z n onkreukbaar karakter en mild oor- - - deei over zijn tegenstanders maakte, v00r dat hij zooveel praesteerde, als tnj - Namens de Haarl jmsche G dat geloof ik toch niet, dat het ln de bedoeling ligt van de directie der H. IJ. S. M.. dat er zoo met de werklie den op de door haar uitbesteede wer ken wordt omgesprongen. U, M. de R., mijn har teil j ken dank deed. Hij was geen partijman, uiaax streefde naar nationale wetten, hij trachtte om alle schakeeringen des volks in de wetgeving tot haar reent te doen komen. Hoewel hij moeilijk van zijn studeerkamer kon scheiden, deed h;j dit tcch. Hij heeft veel voor ons voIk gedaan. Als geleerde had bij een Europeeschen naam. Spreker ont moette te Rome een Italiaanschen professor, die hem vertelde alleen Ne- derlandsch geleerd te hebben om Pier- son's economische werken In de oor spronkelijke taal te kunnen lezen. Na zijn ministerschap wilde Piers m wederom zich aan de studie wijden. De Gorkumsche kiezers vonden dat te vroeg en brachten hem weer in de Tweede Kamer. Zelfs toen de verra derlijke kwaal hem reecis sloopte, bleef hij deel nemen aan de beraad slagingen. De hoop, dat een verblijf buiten, hem zou genezen, werd niet verwezenlijkt. Wij deelen allen zoo sterk in het verlies, dat hier geleden is. Prof. Verrijn Stuart sprak, behalve als oud-leerling, namens de redactie van „De Economist" en de Centrale Commissie van Statistiek, waartoe hij den stoot gaf tot de oprichting. Daarna spraken achtereenvolgens de heer De IIoop Scheffer, directeur Namens de Haarlomsche Grond werkers-Ver eeni gin" H. DB VVEERS. Haarlem. 22 December 1909. ARMOEDE EN MENSCHEN- LIEFDE. Dezer dagen konden wij treffende blijken waarnemen van den Welda- dighiedszin van velen on zei' stadge- n oo ten. Helder Ls het aan het licht geko men, dat in onzen tijd, trots den schijn van het tegendeel, toch in vele horten de liefde tot den naaste krach tig leeft. Heerlijk is het, dit te mogen oon- stateeren Ln de dagen, waarin allen, die den eerenaam van christenen dragen, en in het algemeen allen, die zich waarlijk mensch gevoelen, door dankbaarheid gedreven, zich nog meer dan in andere tijden gedrongen gevoelen, hulp te verleenen, waar dit gewesnscht is, en anderen te doen dee len in de zegendagen, die zij zelf ge nieten. En er volt op het gebied der Wel dadigheid zooveel te doen. De armoede is voel grooter dan men, In het weet. Daarom, geachte Redactie, wilt mij zeker wel toestaan, uit het groote aantal mij bekende een drietal voor beelden aan te halen, ten einde de ellende te schetsen, waarin sommigen onzer stadgenooten gedompeld zijn. Allereerst wijs ik daartoe op eene zwakke vrouw, die aan alles gebrek heeft, omdat haar man als verpleeg de absoluut niet in staat is, iets te doen tot onderhoud van het gezin, en zij zelve, hoewel nog geen veertig ja ren oud, door het lijden en den angst dien ze heeft moeten verduren, afge- tobd is en te zwak, om te voorzien in de meest noodzakelijke levensbehoef ten van hare zes kinderen en van zich zelve. Daarna vestig ik de aandacht op den man, die wel pas den leeftijd van 31 jaren heeft bereikt, maar wegens eene vrij zware hartkwaal voor wei nig werk geschikt is, terwijl van de toch al zwakke vrouw van 26 jaren de handen gebonden zijn door hare 4 kinderen, van wie de oudste pas den leeftijd van zes jaren heeft bereikt. Ik vervolg mijne representatie door de belangstelling te vragen voor een zwakke weduwe van 36 jaren. Haar man was een zeer oppassend werk man, die nu ruim twee jaren geleden vrij plotseling overleden is, zijne wouw in kommervolle omstandighe den achterlatende Veel zorg zou de oorzaak kunnen zijn van de herha ling van eene zenuwziekte, waaraan ze 3 jaren geleden geleden heeft en toch moet zij trachten te voorzien ln het levensonderhoud van hare vijf kinderen, van wie de oudste pas den leeftijd van elf jaren heeft beireikt en haar dus nog niet kan bijstaan in den strijd om het bestaan. „Weldadigheid naar Vermogen" doet wat ze kan, maar hare middelen staan haar niet toe, op ©enigszins af doende wijze hulp te verleenen. Deze Vereeniging, die geen geloofs belijdenis laat wegen bij haren ar beid, ondervindt bij lange na niet de medewerking, waaraan ze behoefte heeft. Onbekendheid met hare wijze van werken ls hiervan waarschijnlijk de oorzaak. Ik neem daarom de vrijheid, Iets van hare organisatie mee te deelen of in herinnering te brengen. Zij stelt zich voorkoming, bestrij ding, en leniging van armoede ten doel. Dit doel tracht zij te bereiken, door: lo. de bevordering van arbeid; 2o. het. geven van raad en voorlich ting aan armen en behoeftigen; 3e. het geven van inlichtingen no pens behoeftigen aan ieder, die met een weldadig doel daarom vraagt; 4e. het verleenen van geldelijke hulp. waar dit noodig ls. De leden zijn gewone leden of le den van de Commissie voor Huisbe zoek. Ook zijn er donateurs en donatri ces. De commissie van huisbezoek is in zes afdeel iu gen verdeeld, die leder on der leiding staat van een voorzitter. Deze voorzitters zijn tevens leden van het bestuur van de geheele ver eeniging. Het dageiijksch LewbJia- is -sp gedra gen aan eene commissie, dis Perma nent Commissi* wordt genoemd en c^xicagesteld ia uit door daartoe aan gewezen leden van het Bestuur. De voorzitter, db secretaris en de penningmeester zijn leden van deze permanente commissie. Zij verleenen hulp, waar deze oogenbiikkelijk moet worden gegeven, of waar slechts tijdei ij ken bijstand word gevraagd. Zij doen dit intoavcnen niet, vóór ze door de uitkomst van een grondig onderzoek tot de overtuiging gekomen zijn, dat hulp moet verleend worden en de vereeniging tot het verleenen er van in staat is. Is een verzoek om hulp ingekomen en blijkt het na oen voorloopig onder zoek, dat blijvende hulp zeer ge- wenscht schijnt, dan wordt de aan vraag verzonden naar den voorzitter van een der afdeelingen van huisbe zoek. Deze verzoekt een der dames of hee ren leden van de commissie van huisbezoek een nauwkeurig onder zoek in te stellen en naar bevind van zaken al of niet een voorstel tot steun in te dienen. Dit wordt vervolgens op een afdee- lings-vergadering nauwgezet overwo gen. Overeenkomstig het besluit der af- deeling wordt gehandeld. Iedere afdeeling vergadert verder minstens één maal per maand, ten einde de belangen van de verschillen de gezinnen, die gesteund worden, te bespreken. Levendig heerscht het besef, dat het geven van steun met groote voorzich tigheid moet plaats hebben. Het leveren van steun in den vorm vau giften kan somwijlen ten gevolge hebben, dat aan den behoeftige wordt outnomen iets, dat van grootere waar. de is dan brood of geliL Intusschen, zander daadwerkelijke hulp kan in den regel geen bijstand worden verleend. En nu is het dikwerf een pijnlijke zaak voor de leden van Huisbezoek, door het ontbreken van voldoende middelen aan den arme een steun te moeten weigeren, niettegenstaande zelf de noodzakelijkheid er van ten volle beseffen. De voorkoming van armoede wordt hen daardoor veelal geheel onmoge lijk gemaakt. Vele gezinnen vervallen tot openba re armoede, terwijl dit had kunnen worden voorkomen, indien de midde len daartoe slechts aanwezig waren geweest. De voorzitters van de afdeelingen zijn nu dikwerf gedrongen, zeer tot hun spijt on tot spijt van de dames en heeren huisbezoekers, te beknibbe len op den te verstrekken steun, om dat de middelen geen mildere onder steuning toelaten. Daarom roep ik u, geachte lezers, to*> helpt ons. Steunt ons in ons pogen. Wordt lid van onze vereeni ging, indien ge dit nog niet zijt, en zendt ons uwe bijdragen. Doet dit in dubbele mate, als gij in deze dagen omringd door de uwen in den huiselijken kring geniet van eikaars toewijdende liefde. Denkt vooral aan hen. die in stilte hun leed dragen. Stille armoe is er veel meer dan gij waarschijnlijk vermoedt De voorzitter der vereeniging, A. J. II. Baron van Lynden (Zijlweg 103), de secretaris, de heer W. A. van Vlo ten (Hooimarkt 8), de penningmeester de heer S. Crommelïn (kantoor Sta- tenbolwerk 5),-alle leden van Huisbe zoek en de voorzitters der afdeelin gen zijn ten allen tijde bereid, inlich tingen te verstrekken en giften in ontvangst te nemen. Hopende, dat dit mijn verzoek om hulp weerklank moge vinden bij de lezers van dit blad, ben ik met dank zegging voor de verleende gastvrij heid van U, geachte Redactie, de dienstwillige, P. H. VAN DER LEY, voorzitter van Afd. F. Koudenhorn 34. Kerstmis 1909. Bloemendaal, 27 Dec. 1909. Geachte Heer Hoofdredacteur, In het 2e blad van uw courant dd. 24 December 1909 lees *k, in de ru briek Esperanto, dat er pogingen aangewend worden om bet onderwijs in Esperanto op de Hoogere Burger scholen Ingevoerd te krijgen. Ik kon mijn oogen niet gelooven. Terwijl algemeen naar inkrimping van het aantal leervakken gestreefd wordt gaan menschen en kinderen, die bij het onderwijs betrokken zijn, om ultbreid'ng vragen en nog wel voor een vak van zoo problematische waaide. Heeft de geachte steller der rubriek nooit eens iets vernomen van de tal rijke klachten over „overlading"? Met de opneming van deze regelen zult U verplichten Iemand, die het wèl meent met de leerlingen der H. B. S. Telegrammen DE STORM IN SPANJE. MADRID, 27 Dec, (Reuter). De He- raldo deelt mede, dat te Viana, ten gevolge van de hevige regens van de laatste dagen, een aardverschuiving heeft plaats gehad met het gevolg dat vele huizen zijn ingestort, en 28 per sonen zijn gedood. LA CORUNNA, 27 Dec. (Reuter). De storm van 25 December vernielde ln deze streek tal van huizen, en maak te vele slachtoffers. Vijftig visschers- vaartuigen zijn gezonken; 21 schepen warden op strand gezet. DE DOOD VAN SULTAN ABDUL AZIZ VAN TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 27 Dec. (Reu ter). Naar aanleiding van de her nieuwde behandeling van het proces Mldhat pasja, deelde de troonopvol ger Youssoup Izzedin aan den zoon van Midhat formeel mede, dat Sultan Abdul Aziz, zijn vader, zelf een ein de aan zijn leven had gemaakt. OPERATIES IN SGMALILAND. ROME, 27 Dec. (Reuter). De minis ter van buitenlandsche zaken ontving een telegram van den regent van So- malHand, meldende dat op 20 Decern ber Balab Neblscekeli bezet is. In den loop der operaties werd een af deeling Derwisjen teruggeslagen, met een verlies van 5 dooden en twee ge wonden.- HAARLEM. ONDERTROUWD 28 December. R. J. L. M. Tombroek en M. C. S Rösenmoller. BEVALLEN 26 December. I. H. Drogtrop, geb. Dikkeboom, z. G. Verpoorte, geb. Van der Kloot, z. 27 December. B. Eckhardt, geb. v. d. Maas, d. C. C. AntonIsse, geb Van Looij, z. 28 December. C. van Veggel, geb. Van Houten, z. Amsterdamscbe Benrt. Openingskoersen van 28 December 1909, LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 677. STAATSFONDSENMARKT. Hope's 87 5/16. Russen 1909 94, Russen 1906 97. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 9 5A6, Pref. Peru 36 11/16 TABAKSAANDEELEN. Btndjey 95, Deli Mij. 453, Medan 248, Nieuwe Asahan 70, Rotterdam Deli 335, Senembah 418. PETROLEUM-AANDEELEN. Koninklijke Petr. 443, Moeara Enlm 195, Sumatra Palemhang 168, Perlak 142, Zuid Perlak 188. MIJNAANDEELEN. Ketahoens 251, Redjang Lebong890. D© AMER1K. MARKT opende: Denver 51 3/4, Erie 3 7/16, Kansas 44, 71 13/4, Missouri 43 U/16, Rock Island 50 3/451, Southern Rails 32 1/4, Unlcun Pacific 204, Wabash 24 8/16 pref. W. 61, Steel 91, Carren 72 1/16, C .Marine's 7 3/8, 24 1/4, 70 3/4. Wortelen. Aangevoerd en verkocht 300 bos, f 0.05-/ 0.07. Beverwijk, 27 Dec. 1909. Andijvie, 100 str. 2. Koolrapen, per 100 4. Wortelen, 100 bos f 10. Bieten, per 100 f 1. Schorsencoren. p. bos f 0.12. Aardap. klei. p. Heet. f 2.50. ld. zand. p. Heef., ƒ4.50. Roode Kool, p. 100 f 7. Uien, per Heet. f 4.10. Prei, per bos /0 10. Pieterselie, per bos f 0.05. Selderie, per bos ƒ0.05. Appelen, p. Ilect. ƒ7—ƒ8. Peren. p. Ilect. ƒ4. PURMEREND. 28 Dec. 1909. Kaas. Aanvoer 45 stapels kleine, ƒ31.50 per 50 kg. Boter. Aanvoer 1212 kg., prijs ƒ1.45 a 1.50, gemiddeld 1.47 1/2 per kg. Vee. 364 runderen, waaronder zijn 199 vette, 6 stioren. 32 paarden, 80 a 100. 64 vette kalveren, 0.80 a ƒ1 p. kg. 203 nuchtere dito, 10 a 26 per stuk. 486 vette varkens, 48 en 52 cent per kilogr. 43 magere dito, 14 a 28 per stuk 202 biggen, ƒ7 a ƒ12 per stuk. 2048 schapen en lammeren. 75 zak peren, ƒ1.50 a ƒ2 per zak. 40 zak appelen, ƒ1.25 a ƒ1.35 p. zak. 93 ganzen, 3.80 a ƒ4.15 per stuk. 49 zwanen, 5.50 a ƒ6.50 per stuk. Eieren. Kip. ƒ5.50 a ƒ6.50 per 100 stuks. Vette koeien priishoudo^r*" han del stug, 56 a 70 cent per kg. Gelden koeien prijshoudend,-han del stug, ƒ110 a ƒ160 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel stug, 150 a 240 per stuk. Nuchtere kalveren prijshoudend, handel vlug. Vette varkens prijshoudend, han del mafi" Magere varkens en bïegen prijs houdend, handel vlug. Vette schapen prijshoudend, handel matig. 20 a 27.50. Overhouders prijshoudend, handel matig, ƒ13 a ƒ20. Advertentiëm Voor de vele bewijzen van deelne ming ondervonden bij het smartelijk verlies van onzen dierbaren Broeder en Behuwdbroeder, den Hee»r WIL LEM GERARD VAN EIJKERN, be tuigen wij onzen hartelijken dank. Haarlem: H. W. v. EIJKERN en Echtgeaioote. M. A. v. EIJKERN. A. W. v. EIJKERN. Zaandam: Wed. G. N. v. EIJKERN- CORDES en Kinderen.- HUWELIJK Een net persoon met vaste betr., 30 j., wenscht in kennis te komen met een net, fats. meisje, liefst R.-K. Br., no. 19921, bur. v. d. blad. Kinderjuffrouw Tegen 1 Februari gevraagd in het Doopsgezind Armenhuis, Groot Hei ligland 4, Haarlem, een alleszJns be kwame Kinderjuffrouw, goed kunnen de naaien, P. G., leeftijd ongeveer 30 jaar, v. g. g. v. Aanvangsalaris 180, bij geschiktheid 10 opslag per jaar tot 200. Franco brieven aan Mevr. LAND, Baan 15. 2e Modiste Op een Atelier van Dameshoeden wordt gevraagd een 2e-modiste, die goed kan garneeren. Brieven met op gaaf van laatste betrekking onder No. 19909 Bur. Haarl. Dagbl. Flink Dagmeisje GEVRAAGD, boven 16 jaar, van goede getuigen voorzien. Kruisstraat 17. (Ingang Rid derstraat 2). Terstond gevraagd een aankomend Meisje, van 82 urn-, wegens ziekte, gezin twee pers. Parklaan 7. GEVRAAGD een flinke Werkster of flink Dag meisje, niet beneden 18 jaar, bij C. J. J. ZWART, Tetterodestraat 10 D. Wordt buiten Haarlem in een klein gezin gevraagd een net R. K. Meisje dat goed op trapmachine winkelgoe deren kan naaien. Tegen salaris, kost en inwoning. Br. fr., no. 19930, bur. v. d. blad. Direct gevraagd DAGMEISJE 14 15 J.. P. G.« van 83 uur. Loon 1.25 per week. Zich vervoegen tus- schen 2—6 uur, Am-sterdamschevaari 16 rood. Marktnieuws Haarlem, 27 Dec. 1909. Appelen. Aangevoerd en verkocht 32 H.L., 812. Peren. Aangevoerd en verkocht 13 H.L., 8—10. Bloemkool. Aansrevoerd en verkocht 200 st.. ƒ0.04—ƒ0.30. Roode kool. Aangevoerd 8000 st-, verkocht 2000 st., ƒ0.02—ƒ0.05. Witte kool. Aangevoerd en verk. 2000 st., ƒ0.02—ƒ0.04. Savooiekool. Aangevoerd 5000 et., verkocht 3000 st.. ƒ0.02—ƒ0.08. Er biedt zloh aan een nette dienstbode, R.-K., voor keu kenmeid of meid-alleen, ook niet on* gen als tweede meisje, v. g. g. v. Br., no. 19925, bur. v. d. blad. Gevraagd een net Meisje, van 's morgens half acht tod 's avonds half vijf, P. G., loon 1 per week. Te bevragen aan het Bureau van dit Blad. Gevraagd tegen half Febr., en terstond, 2 netf# Dienstboden, als meid-alleen, v. g. v.z. Adres Mej. SLEBOS, Donkert Begijnhof 8 rood. GEVRAAGD een flinke voor don dag. Kruisweg 46,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2