NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. g^lieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. AGENDA Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 27e Jaargang. No. 8X33 Verschijnt dagelijks, bèhafvè op Zon* en Feestdagen. WOENSDAG 29 DEOEHBEK 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABOHNBIHENTEH PSR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem l I 11 f 1.26 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 0 ,1.55 A wonderlijke nummers0.02 y ■geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037M (Qe omstreken en franco per post 0.45 der Vennootschap Lossreas Custer. Directer J. 6. PEEREBÜÖE ADVERTENT IÊNi Van 1—5 regels 50 Cts,: iedere regel meer 10 Cis. Buitel het Arrofifesaeot Haarlem van 1—5 regels ft—, elite regel meer ƒ0.98 Reclames 30 Cent per reget Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdverteitKn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cis. voor 3 plaatsingen contant Redactie sa Administratie: Groots Boats traaf iBtereommaaaal Telefoonnummer der Redactie S00 en der Administratis 724 DrnÊkeriji Znider Buitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Baiteniandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon lnterc. 6229. Even als vorige jaren stellen wij het publiek weder in de gelegenheid, in het nummer van dit blad, dat 31 December a s. wordt verspreid, een Nieuwjaarsgroet te plaatsen a 25 cent, bij vooruitbetaling. Het steeds toenemende aantal van deze advertentiën bewiist wel, dat deze gemakkelijke en goedkoope wijze van gelukwenschen aan clientèle, vrienden en bekenden uitstekend voldoet. De nieuwjaarsgroeten bereiken dan ook een zeer uitgebreiden kring van lezers. Deze advertentiën kunnen aan onze Bureaux GROOTE HOUTSTRAAT 53 oi ZUIDER BUITENSPAARNE 6 ter plaatsing worden afgegeven, doch uitsluitend a contant. Ten gerieve der geabonneerden wordt hieronder een bon afgedrukt, die kan worden ingevuld en afgegeven. DE ADMINISTRATIE. DIT UIT TE KNIPPEN EN ONS TOE TE ZENDEN, GROOTE HOUTSTRAAT 53. De ondergeteekende verzoekt der Administratie van HAARLEM'S DAGBLAD den onderstaanden Nieuwjaarsgroet voor bijgaande f 0,25 te plaatsen in het nummer, dat op den avond van 31 December a. s. verschijnt; DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. DONDERDAG 30 DECEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Sint Bavo: Cursus in de Katholie ke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: Over de schepping. Over den oor sprong en de vorming van 't heelal en over den oorsprong en de ontwik keling van 't leven. Heemstede: Raadsvergadering, 7 1/2 uur. Haarlemmerliedö en Spaamwoude: Raadsvergadering, 10 1/2 uur. Allegaartjes. .VIII. Iets voor de Bloemen dalers. In Bloemend aal is dan toch voor- loopig de Raadhuisbouw uitgesteld, omdat men meende aan meer produc tieve werken, als b.v. de waterlei ding, de voorkeur te moeten geven. Daarom heeft men-getracht, om het oude Raadhuis wat meer comfortabel in te richten. Zoo is men er in ge plaagd den wethouders, de heeren De ,Waal MaJefijt en Koolhoven, een wet houderskamer in te ruimen. Dat is een stap in de goede richting. Maar nu zijn er in die wethouderskamer drie wanden, die eenigszins versierd dienen te worden. Dat kunnen de Bloemendalers doen, voornamelijk zij, die belangrijke za ken drijven. Mij werd namelijk het denkbeeld aan de hand gedaan, om er eens op te wijzen, dat het wel aar dig zou zijn, indien de Bloemendaal- sche bronnen van bestaan in beeld de wethouderskamer zouden versieren. Kweekers, bleekers, neringdoenden, enz., zijn waarschijnlijk wel in het bezit van foto's van hun inrichtingen. Wanneer deze nu eens verzameld werden, zou men met geringe kosten de foto's passend kunnen laten in lijsten, en zoo een aardige wandver siering voor de wethouderskamer ma ken. Wie in Bloem endaal neemt daartoe het initiatiefMe dunkt, een oproe ping om mede te werken aan dit wei nig kostbare huldeblijk aan 't actieve Wethouders-tweetal, zal voldoende zijn, om het denkbeeld te helpen ver wezenlijken. Naar 'k meen te weten, zullen de wethouders een dergelijke attentie 2eer op prijs stellen.. Om Ons Heen. In het Tweede Blad. van dit num. mer vinden onze lezers een artikel „Van de muren, die ooren hebben'"' in de rubriek Om Ons Heen. KINDERKOOR HOSANNA., De groote Vereeuigingszaal was gis teravond bijna geheel gevuld met een aandachtig luisterende schare, meest vaders en moeders, broers en zusters van de kleine zangers. Nóg bbjder aanblik bood 't platform, waar een paar honderd kinderen, in feestkleed- jes en met van genoegen stralende ge zichtjes, met spanning 't oogenblik verbeidden,, dat ze mochten laten hoo- ren, hoe ze konden zingen. En er is mooi gezongen 1 Eerst werd „Psalm 8" van J. Schna- bel uitgevoerd, daarna „Vader- landsch lied" van Richard Hol, wat al een goed begin was. Meer succes werd nog behaald met „'t Feestlied" van Ph. Loots, onlangs gezongen bij bet 20-jarig bestaan van „Hosanna". Meer omvangrijk waren de koorwer ken „Aan de lente" van M. L. van Overeem, en „De Avondstond" van R. Hol. In 't eerste traden eenige meis jes als solisten op en kweten zich zeer verdienstelijk van hun taak. De clou van den avond was de uit voering van de cantate van J. Worp, getiteld „Vacantie". Wat werd dit aardige werk op kinderlijke wijze, vrij, onbedwongen, echt natuurlijk, gezongen 't Daverde door de zaal Vacantie is 'tvacantie is T1 Hoezee 1 boezee 1 hoezee „Hosanna" blijkt over goede krach ten te beschikken. De ensemble-zang der jongens was bijzonder aardig daar lag iets guitigs, iets ondeu gends in Ook mogen we niet vergeten hulde te brengen aan de meisjes die weder om eenige solo-partijen zongen. Dat deze cantate zoo uitstekend slaagde is zeker voor een deel te danken aan de vrij eenvoudige mu ziek en de voor kindexen zoo begrij pelijke woorden. De zangertjes gin gen geheel in hun zang op en gaven daardoor veel te genieten. Natuurlijk was de zang niet vol maakt wie zal dit van een kinder- koor verwachten De algemeene in druk was evenwel zeer gunstig De directeur, de heer A. W. Wesselius, kan terecht verheugd zijn over 't re sultaat, dat hij bereikt heeft. De heeren H. J. Hesse (piano), S. Trompetter (viool) en S. Anholt (vio loncel) gaven eenige muziekstukken ten beste en hadden daarmee veel succes, zooveel zelfs, dat ze een extra nummertje gaven. „Tempelweihe", een ouverture van Kéler-Béla, weid heel goed gespeeld. Ook de vioolsolo „Ave Maria" van Bach-Gounod, en de violoncelsolo „Berceuse do Jocelyn" van Godard, boden mooie gedeelten. Ten slotte een woord van lof voor de pianiste, die de zangnummers met haar verdienstelijk spel begeleidde. 't Was alzoo een welgeslaagde uit voering 1 LENTETEEKEN? Bij een der Haarlemsche ingezete nen is hedenmorgen een vlinder door 't geopende venster komen bin nenvliegen. Zouden we den winter, als we ten minste dit jaar van een winter spre ken kunnen, reeds achter den rug hebben? INDUSTRIE-BANK. In een gisteren gehouden algemee ne vergadering van aandeelhouders werd tot een kLeinê statutenwijziging besloten. Albertsfrèrea. In „De Nieuwe Courant" vinden we de volgende recensie van een bios coop-voorstelling, die de Alberts frè- res deze week in Den Haag gegeven hebben. „Deze bekende bioscoop-onderne mers komen in den Kunstkring weer inderdaad schitterend voor den dag. Het boste van de wonderen, welke de techniek in haar laatste volmaking oplevert, wordt hier geboden. Prachtig geslaagd zijn de opnemin gen van den begrafenisstoet van ko ning Leopold en de huldiging van koning Albert in de Belgische hoofd stad, waarvan alleen men al zooveel indrukken mee naar huis neemt als men in 't gunstigste geval gehad zou hebben zoo men deze plechtigheden zelf had bijgewoond. Verder beval dit eerste programma o. a. uiterst fraaie opnemingen uit de Alpen en de Pyreneeën, volgens nieuw procédé stereoskopisch opgeno men in natuurlijke kleuren. Ook de zoogenaamde kunstfilms, reconstruc ties eener oud-Grieksche legende en van het oud-testamentisch verhaal van Jozef, door Parijsohe artisten van den eersten rang, vormen een waar oogengenot. Verblijdend achten wij het, dat het grof-dxamatische in dit programma tot een minimum is bepaald, waar voor aan het komisch en aan het be langwekkend, leerzaam en artistiek gedeelte een des te ruimere plaats is ingeruimd. De films zijn alle keurig afgewerkt en geheel nieuw, zoodat van trilling geen sprake is." Zaterdag a.s. draait de nieuwe at tractie-film, de begrafenis van koning Leopold II in de Kroon. Dat ieder dan van de actualiteit profitcere GELDLEEN1NG NOORD-HOLLAND. Ten Provincie-huize van Noord-Hol land werd hedenmorgen de inschrij ving opengesteld naar een geldlee- ning, groot f 467.000. Ingeschreven werd als volgt: Hollandsche Grediet- en Deposito- bank Mees en Ritsema te Haarlem, 19 aandeelerx van f 1000, voor r 989.6 en 12 aandeelen voor f 972.5. Rij kspostspaarbank te Amsterdam (met afstand van provisie) 200 aandee- len voor 970. Berlijn cn Engere, Rotterdam, 50 aandeden, voor 975. en 100 aaudee» len voor 960. Lissa en Kan, Den Haag, 100 aan deden voor f 975 en 25 aandeden voor 985.- Van Loon en Go., 'Amsterdam, 80 aand. voor f 970. Langerhuizen en Co. ,'Amsterdam, 6 aandeden voor 1021.25. J. Dinger en Zn., Amsterdam, 1 aandeel voor 985. G. W. en II. Ophoven en Co., 'Am sterdam, 10 aandeelen voor f 975. Goozen en Van Nek, Amsterdam, 7 aandeelen voor 971.25. Dikkers en Zn., Kampen, 40 aan deelen voor f 963.44. Oppenheim em Van Till, Den Haag, 67 aand. voor f 970.32, 100 aandeelen voor f 960.85 en 100 aandeden voor 966.25, 100 aandeelen voor 965, 100 aandeelen voor 963.75. N. V. Incassohank, Amsterdam, 250 aanxL voor f 968.75. Wurfbain en Zn., 'Amsterdam, 5 aandeden voor f 975. G. Vermeer Jhz., Deventer, 25 aan deelen voor f 980.05. De toewijzing geschiedt later. Nat Bloementen toonstelling. Van Gedeputeerde Staten van Zee land is bericht ontvangen, dat zij ge noegen nemen met de door het hoofd bestuur der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur voorgestdde be stemming van het door de Staten der provincie toegekende subsidie van f 100. Dientengevolge zal dit bedrag bestemd worden voor twee gouden medailles uit te loven als eerste prii. zen voor de prijsvragen no. 25 en 32 van het programma der vollegronds- tantoonstelling, waarop o. a. ook in zendingen uit Zeeland zijn ingeschre. Geslaagd. Gisteren slaagde te 's-Gravenliage voor het examen M. O. Fransch, akte B, mej. G. C. La Bastide te Haarlem. Cabaret-ensemble. De aangekondigde voorstelling in de schouwburgzaal van de Kroon is gis teravond niet doorgegaan. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door den archi tect J. A. Traanberg alhier aanbe steed het bouwen van een woonhuis aan de Tempelierstraat. Ingeschreven werd als volgt J. Miezerus 7350. A. Kromhout 6125. M. Nederkoom f 7115. C. Rol 7409. T. J. Vereijjbergh f 7767. J. de Vos f 799Ö. C. Groot Czn. f 6989. Cornelissen en Kreuger f 6690. Gebr. Joustra f 7081. II. G Scholten f 6674. G. L. Zandvoort 7470. T. M. van Deursen 7487. Metselaar en De Pu us 6775. Martens en Zn. f7150. Alle inschrijvers waxen van hier. UITVAART MR. N. G. PIERSON. In de doodenzaal van de begraaf plaats „Westerveld" werd gisteren nog gesproken door den heer II. J. Lamoraal Wichers, voorzitter van de Vereeniging van tot zekerheidsstel- Ling verplichte rijksambtenaren", die Pierson dank bracht voor diens Borg tochten wet van 1S98, een zegen voor de ambtenaren. Nadat ds. J. W. Gunning uit Rot terdam nog een woord gesproken had, verzocht de heer II. D. Pierson in de eerste plaats den vertegenwoordiger der Koningin den dank aan H. M. van mevrouw PiersonWaller te wil len overbrengen. Dan bracht hij na mens de weduwe dank aan de Regee ring voor haar tegenwoordigheid, aan de sprekers voor hun woorden en de geuite teedere gevoelens, en aan allen, die tegenwoordig waren. Ds. J. A. Cramer Jr., uit 's-Graven- hage, spi'ak een diep roerend dankge bed uit, waarna het lijk grafwaarts werd gedragen. Militaire Zaken. Door den commandant der le divi sie is de bronzen medaille voor 12-ja- rigen trouwen dienst toegekend aan den sergeant H. J. Aaltius den Appel van het 10e regiment infanterie, al hier in garnizoen. Het onderscheidingsteeken zal hem den 22sten Januari a. s. worden uit gereikt. Gisteren is de sergeant J. S. C. van Meurs, die van het korps alhier in garnizoen, was gedetacheerd, aan den hoofdcursus te Kampen, aldaar over leden. Hij volgde reeds de lessen van het 2e studiejaar en zou 't volgende jaar den officiersrang hebben bereikt. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). BLOEMENDAAL.- Hedenmorgen is een begin gemaakt met proefboringen voor een eigen waterleiding voor do gemeente Bloe- mendaal en wol aan den Doodweg, bij het Bentveldspad. HEEMSTEDE. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor, aan hot Rijk te verhuren met ingang van 1 Januari 1910 tegen een jaarlij kschen huurprijs van 725 een huis en erve te Heemstede, sectie B No. 1821 voor het postkantoor. B. en W. stellen voor, over te gaan tot vaststelling van een instruc tie voor wegwerkers in deze meente. Wij ontleenen daaraan het vol gende De wegwerkers worden benoemden ontslagen door B. en W., na advies van den gemeente-opzichter. Zij moe ten door een geneeskundige, na hun aanstelling, gekeurd worden. De schorsing geschiedt door B. en W. in spoedeischende gevallen door den opzichter, die echter slechts voor acht dagen kan schorsen. B. en W. kun nen voor een maand schorsen. Het is aan B. en W. te bepalen of gedurende do schorsing het loon al of niet door gaat Het weekloon wordt door den Raad vastgesteld. Zij moeten in de ge meente wonen, tenzij B. en W. afwij king van deze bepaling toestaan. Zij zijn in dienst der gemeente, be halve op Zondagen en erkende Chris telijke feestdagen. In Januari, Februari, November en December van 7 1/2 tot 41/2 uur, met een tusschenruimte 's middags van 12 tot 1 uur gedurende Maart. April, September en October van 61/2 tot 6 uur. met de tusschenru'mten van 8 tot 81/2 en van 12 tot 1 uur van Mei tot en met Augustus van 6 uur tot 7 uur, met de tusschenruim- ten van 8 tot 81/2 uur, van 12 tot 1 uur en van 4 Lot 4 1/2 uur. Zij mogen geen steenen, puin, grint, sintels, enz., van de gemeente-werken verkoopen en geen geschenken aan nemen van aannemers enz., die de ge meente bedienen. Deze instructie treedt 1 Januari a. 8. in werking. HAARLEMMERMEER. In het Noordelijk deel der gemeente Haarlemmermeer worden reeds ver schillende gebouwen verlicht door middel van brongas, dat de bodem daar overbodig oplevert. Het stoom gemaal „Lijnden" is ook reeds geheel van deze verlichting voorzien. Thans heeft men te Burgerveen, dus in een heel ander gedeelte van den polder, boringen verricht voor rekening van den hear J. de Graaf tot het verkrij gen van gas. Deze zijn uitstekend ge slaagd. In deze gemeente heerscht thans ecu buitengewoon hooge waterstand. Kelders, waarin te voren nimmer een droppel water in kwam, staan nu een paar voet onder water. Daar de ma chines vooi*tdurend blijven doorpom- pen, hoopt men spoedig van dit onge rief verlost te zijn. Het bouwen van een kerkgebouw voor den Protestantenbond te Hoofd dorp is thans een feit geworden, daar, zooals wij uit goede bron vernamen, de financieele quaestie is opgelost en er een voldoend bedrag is toegezegd. Bij den arbeider' Polak in den IJ- weg te Haarlemmermeer, is een ern stige schoorsteenbrand geweest, waar door een blok huizen groot gevaar heeft geloopen, door brand vernield te worden. Men wist nog Intijds den brand te blussohen. Assurantie dekt de schade. VELSEN. Jubilé. Den len Januari zal de heer L. Natte, gemeente-ontvanger te Velsen, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld als particu lier secretaris van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemees ter van Haarlem. DE MEDAILLE VOOR DE KONINGIN De gouden medaille, namens het Hudson-Fulton-comité door generaal Woodford aangeboden aan II. M. de Koningin, ligt in een étui van groen leder, waarop in vergulde letters de opdracht is aangebracht in de Engel- sche taai: „Aan de Regeering der Nederlanden, Wilhelmina, Koningin Van de Hudson-Fulkm-Feestcommis- sie van den Staat van New-York, 1909." De massieve medaille, uit Alaska^ goud vervaardigd, vertoont aan de voorzijde een voor-stelling van Hud son en zijn matrozen, die op hun schip staren naar de heuvelen aan de monding der Hudson-rivier, die zich flau waan den geachtoinder af teek e- nen. Daaronder is een kleine afbeel ding van Hudsons schip, de welbeken de Halve Maen, gelijk ten oveivloede uit het bijschrift blijkt. Bij de medaille beQioort een adres In dit adres wordt o.a. geschreven: Terwijl wij opnieuw tegenover Uwe Majesteit en het Volk der Nederlan den de hoop uitspreken dat de ban den van bloed en traditie welke onze twee landen gedurende drie honderd jaar zoo krachtig verbonden hebben met onverzwakte kracht mogen blij ven voortbestaan, gedurende de ko mende eeuwen, zij het ons vergund tevens de hoop te uiten, dat ln Congressen der Volkeren, welke in toekomstige jaren binnen uwe gren zen zullen worden gehouden, de ver- eenigde gevoelens en krachtsinspan ning van Uw volk en het onze mogen samenwerken om den vrede en het geluk der geheele meaischheid te be vorderen." Bij de aanbieding aan H. M. de Ko ningin van de herinneringsmedaille en het adres van de commissie voor de Hudson-Fultonfeesten, hield de ge neraal een toespraak in de Engeïsche taal. De Koningin verzocht den generaal, Haren dank aan de schenkers over te brengen en zelf Haar bijzondereu dank te aanvaarden. VERGIFTIGING. Met betrekking tot de geruchtma kende vergiftigingszaak te Leiden kan nog worden medegedeeld, dat de toestand der pat'enten steeds vooruit gaande is, zoodat ook de echtgenoote van den heer Marsman haar gewone werkzaamheden kon hervatte®. De bediende, die het ergst er aan toe was, wordt evenwel nog in het Academisch Ziekenhuis vèrpleegd. Iloewei de dienstbode nog immer blijft ontken nen, zijn (zoo meldt 't Vad.) de ver moedens tegen haar nog van dien aard, dat zij Donderdag a. s. voor den rechter van instructie zal moeten ver schijnen, om door dezen te werden ge hooid. BURGEMEESTER VAN LEEUWEN. De Staatscourant bevat het Konink lijk besluit, waarbij mr. W. F. van Leeuwen, op verzoek, eervol ontsla gen is als burgemeester van Amster dam, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, in die betrek king bewezen. liet eervol ontslag gaat La met 16 Januari 1910. BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. Gisteravond is te Leiden de 84sta vergadering geopend, onder leiding van den voorzitter, den heer F. L. Ossendorp. Twee honderd afgevaardigden cn vele belangstellenden waren aanwe zig, alsook enkele vertegenwoordigers van andere vereenigingen. De voorzitter besprak den uitslag der Juni-verkiezingen en leverde een pleidooi voor de openbare schooi. Spe ciaal kwam hij op tegen de beschuldi ging, dat openbare onderwijzers bij de Julianaf eesten den kindex*® geen vaderlandslievende liedjes wilden lee- ren. Medegedeeld werd, dat de bond thans 202 afdeelingen en 7479 leden telt, tegen 7170 Ln 't vorige jaar. Na een bespreking werd een reeks conclusies aangenomen over de oplei ding van onderwijzers. Evenzoo wat de pensioneering betreft, waarvan een der conclusies was, dat geen pre mie betaald behoeft te worden, en een andere, dat men op 55-jarigen leeftijd recht heeft op pensioen en op 60-jarigen leeftijd verplicht is pen sioen te nemen. VEEL KLANTEN. Het huis van bewaring te Breda is overvol, zoodat gevangenen daarin niet meer kunnen worden opgenomen en zij naar andere steden moeten worden overgebracht, om hun-straf te kunnen ondergaan. VERGAAN. Men meldt uit Harlingerij Naar uit Einden wordt benefit,'zijn' alle visschersvaartuig-en aldaar bin nengekomen op de „A. E. 3" na. Deze logger is vermoedelijk met man en muis vergaan in den storm van 13 November of 4 Dcc. Van onze plaats uit voeren de twee broeders Soolsma en J. Nauta aan boord van dien logger. Het waren al len oppassende jongelui, zoodat het verlies voor de ouders voorwaar een harde slag is. PENSIOENEN H. IJ. S. M.- PERSONEEL. Door de dii*ctio der H. IJ. S. M. is aan het ambtenaars-pex-soneel eene circulaire gericht, waarin wordt me degedeeld, dat het regelen der pen sioenen niet op denzelfden voet kan doorgaan, zooals tot dusver het geval was. De ambtenaren betaalden tot uu toe twee van hun salaris als bijdrage in het pensioenfonds en ontvingen hiervoor op 60-jarigen leeftijd 2/3 van hun salaris als pensioen, mits zij 40 dienstjaren hadden. Bij een kleiner aantal dienstjaren werd het pensioen naar evenredigheid minder. Het is langzamerhand gebleken, dat deze bijdrage veel te klein was om de kosten van een speciaal pensioen fonds te bestrijden, niettegenstaande de directie zelf jaarlijks een even groot bedrag als de ambtenaren, in het fonds stortte. Teneinde voor verder» financieels verzwakking van het fonds gewaar borgd te zijn, heeft de directie thans de bijdrage bepaald op 7 van liet salaris, terwijl door de directie ecu even groot bedi'ag zal worden ge stort. Deze verhoogde bijdrage zou voor de H. IJ. S. M.-ambtenaren een niet bijzonder aangenaam Kerstgeschenk

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1