0. P. J. BECCAR1, JULIUS WOLFF Go. „DE ATLAS" F. DROSTE, LEESINRICHTING Oesters 1ste soort. Stoomververij en Ghem. Wasscherij MILKA SUCHARD Kaasmarkt 30. Kennemerstraa! 30. Stoom-Timmer- es Lijstenfabrieli. MH DER LAAN - Riviervischmarkt 13. 1 1 I GROOTE HOUTSTRAAT 169, Fair. en Kant. Helmbrekersteeg, Dames- en Heerenkieeding Als gü qw kind ONOVERTROFFEN I Stadsnieuws Binnenland De Koningin en Prinses Juliana. HAARLEM. Paul Krugerkafle 27. Telefoon 1324. 185 GROOTE HOUTSTRAAT 185, in vier talen. Voor Oudejaarsavond. Telefoon 129. Concnrreerende prijzen. Prompte aflevering. jven aan den Invloed van koning liberty die, het koste wat het wil, een icee over de erfenis vermeden wil DE HONGAARSCHE KAMER. De minister-president verklaarde, dat de toestand sedert de Indiening Van ae voorloopige begrooting be langrijk gewijzigd is. De regeering is bij de bank-quaestio in de minderheid gebleven en er xijn reeds onderhandelingen aangeknoopt toet de verschillende partijen. De president stelde voor de Kamer te verdagen tot aan het einde van rle erisis. Dit voorstel werd aangenomen. De Kamer zal geen beslissing ne- pien omtrent de voorloopige begroo- ting. Van 1 Januari af zulien de fi nanciën worden beheerd zonder d goedkeuring van het parlement. DE OORLOG IN MAROKKO NOG NIET GEëINDIGD Mag men den correspondent van de j,Espana" te Melllla gelooven, dan hebben de Spanj aarden te vroeg vic torie geroepen. De kaïd El Mizzian blijft de Rif- kabylen aansporen tot verzet tegen de indringers herhaaldelijk worden dan ook vooruitgeschoven Spaamsche pos ten verontrust. Langs de geheele kust van Ceuta. tot MeliUa wordt ijverig smokkelhandel in wapens en munitie gedreven, terwijl ook van het zuiden uit. krijgsm&'.sriaal wordt ingevoerd. Vel is waar hebben de inboorlingen een aantal vuurwapens ingeleverd, doch dit waren volgens den bericht gever slechts oude geweien. El Mizziaö uioet duizenden douros van de verschillende stammen heb ben ontvangen om modern geschut aan te koopt-u. Zoo heeft hij een groote belooning uitgeloofd voor dengene, die hem vier Stukken snelvuurgeschut levert. Waarschijnlijk zal de strijdbijl we der worden opgegraven, zoodra de fcabyien h<n oogst binnen hebben ge haaid, en niets' Jmn meer belet den gehateu vreemdeling te beoorlogen en afbreuk te doen. DE MOORDAANSLAG OP DEN PRINS-REGENT VAN CHINA. De dader van den moordaanslag op den Chineeschen Prins-Regent trof niet dezen, docli den Mand&ehoeechen kapitein Tschenlin, wieu bij verkeer delijk voor den regent aanzag. Hoewel de moordenaar moeite deed dit te verbergen, ie gebleken, dat hij een Mandschoe soldaat is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Neemt uw maatregelen bijtijds liet komt dikwijls voor, dat m^n- echen aan nier1- of blaaskwaJen lij dende zijn, zonder dat zij eenig ver moeden hebben van de oorzaak van hun kwaal. Do verschijnselen loopen dan ook zeer uiteen en dat zij zich niet op dezelfde wijze voordoen dient te worden toegeschreven ana do ver schillende Lichaamsgesteldheden hij verschillende menschen. Doordat do nieren hun plicht niet behoorlijk vervullen, gaat gij lijden aan pijn in den rug, of de zijden, gij - krijgt last van pijn in de gewrichten en spieren en vooral bij guur en voch tig weer gevoelt gij u rheumatisch. De urine laat een bezinksel achter en komt pijnlijk, soms bij zeer groote of bij zeer kleine hoeveelheden, en met een scherpe, onaangename reuk. Morgens gevoelt gij u dikwijls te el lendig om op te staan en gij krijgt blazen onder de oogen, opgezwollen handen of enkels. Wanneer zich verschijnselen als de bovenstaande vertoonen, is dit een be wijs, dat de nieren te kort schieten in hun plicht om de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Verwaar- lozoing dezer verschijnselen leidt tot gevaarlijke ziekten als chronische xheumatiek, steen, ontsteking van de blaas en urinekwalen, hartzwakte, enz. Begint daarom zoo spoedig mo gelijk heden nog met het ge bruik der echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, het grootsche nieren- en blaasgeneesmiddel, dat de nieren hun verloren kracht weergeeft. Zij maken deze organen weer geschikt voor hun omvangrijk werk om het bloed te zuiveren. Let er op, dat de handteekening van James Faster op de doos voor komt ten bewijze, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a; en K. van Eden, Spaar- ne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haematogen. WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL VRAAGT De meest versterkende Chocolat. STUKKEN VAN DEN RAAD. De hear J. H. Bregonje stelt, bij wijze van amendement op het voor stel Van B. en W. voor, de kosten van do electrische verlichting van het ten- rein der Bloemententoonstelling te doen terugbetalen aan de Gemeente, Indien de tentoonstelling een winst oplevert gelijk of grooteer dan de kos ten der verlichting zullen bedragen. De Financieele Commissie advi seert tot goedkeuring van den staat tot beschikking uit den post voor On voorziene Uitgaven, dienst 1909, tot een bedrag van 12.50. VRIJE DAGEN VOOR DE POLITIE. Men vestigt onze aandacht op een ingezonden stuk in een der poJitie- organen, waarin de heer X. uit Haarlem bec fert, dat het toekennen van een vrijen dag aan de politie agenten om de acht dagen, in plaats zooals nu, on: de veertien dagen 4100 zou kosten.- We ontleenen: Het agentenkorps in Haarlem be staat thans uit 98 agenten met inbe grip van de Rechercheurs. Hiervan vallen 10 Rechercheurs buiten den vrijen dag van de agenten, zoodat er overblijven 88 agenten. Deze 88 agen ten hébben om de 14 dagen een vrije dag, zoodat rekenkunstig eiken dag 88 14 6 4/14 agenten vrij zijn. Stel dat er nu om de 8 dagen een vrije dag aan het politieagenten-per soneel zou worden gegeven, dan zou den er dagelijks 88 8 11 agenten vrij zijn, zoodat dat korps met 11— 6 4/14 4 10/14 of 5 agenten moest worden uitgebreid. Het salaris voor een agent van po litie bedraagt f 750 -f- f 75 voor klee ding totaal I 825, dus voor vijf agen ten. 5 X f 825 1 4100. ,,Ik meen", zegt do schrijver, „dan ook dat hier van geen aanzienlijke kosten sprake kan zijn." Een der eerste politie-autori- telten in Nederland, de heer Do Ko ning Commissaris van politie te Hil versum, merkt ln zijn memorie van toelichting aan den burgemeester dier gemeente op. „Waarom een politie-ambtenaar b.v. 12 of 14 dagen achtereen dienst moet doen alvorens een rustdag te ontvangen, terwijl regel is, dat men na zes dagen één dag rust, is mij nimmer duidelijk geweest. Wel weet ik uit ervaring, dat de gemeente daardoor nadeel onder vindt. Het is duidelijk, dat deze tra ditie mede oorzaak wordt, dat een agent, lichamelijk vlugger slijt dan1 andere ambtenaren. Gevolg hiervan men aan. Het pübllek juichte Kind en Moeder herhaaldelijk levendig toe. Uit Den Haag wordt gemeld i Een allerhartelijkste ontvangst Is Moeder en Dochtertje door de Haag- scho bevolking bereid. Reeds gerul- men tijd voor de aankomst van den Koninklijken trein, welke op 1 uur 47 min. was vastgesteld, hadden zich honderden een plaatsje weten te ver schaffen op het perron van het Staatsspoorstation, achter de houten hekafsluiting, die zóó opgesteld was, dat de menigte tot vrij dicht nabij de Koninklijke wachtzaal keu postvat ten. Maar die menigte op het perron was niet te vergelijken bij die, wel ke in de geheele Rijnstraat, en na tuurlijk het dichtst nabij den uit gang va nden Koninklijken salon, de aankomst van onze Vorstin en de Prinses verbeidden. Precies op tijd stoomde de konink lijke trein, welks locomotief met de vaderlandscbe vlaggen was versierd, binnen. Nauwelijks passeerde het salonrij tuig, waarin zich H. M. bevond, menigte die aan één zijde van het perron stond en die dus het eerst Ha re Majesteit opmaakte, of een luid gejubel steeg op, dat zich zoo krach tig mogelijk, doch nu van twee kan ten, herhaalde. Toen de verpleegster met Prinses Juliana op den arm uit steeg en het kind, waarvan hot ge laatje nog bedekt was dooa- een lan gen wollen sluier, behoedzaam lag in do armen va nde hofdam©, belast met de opvoeding van de Prinses, Jonkvrouwe Van de Poll, toen eerst verliet de Koningin onder hoera's zoo krachtig als zeiden gehoord, het compartiment, vriendelijk groetend naar alle zijden als dank voor de hartelijke ontvangst Op het plankier zelf had slechts 'n zeer vluchtige begroeting der autori teiten plaats, waar H. M. blijkbaar de Prinses zoo spoedig mogelijk in de verwarmde wachtzaal wilde zien ge bracht. Maai' daar onderhield Hare Majesteit zich nog geruimen tijd met bovenbedoelde overheidspersonen, wien zij liet Prinsesje ieder afzonder lijk toonde. Bulten stonden gewone hofrijtui- gen gereed. Ook het rijtuig voor H. M. bestemd, was ditmaal geen gala koets. Toen H. M. met jonkvrouwe Van de Poll, die nog steeds de Prin ses droeg, was ingestegen en de Ko ningin zich overtuigd had dat het portier goed gesloten was, nam de Vorstin de Prinses zelf op den schoot en ontdeed liet gezichtje van den sluier. Toen was het een oogenblik van is, dat in vele politie-korpsen een onbeschrijflijke geestdrift in de Rijn groot aantal ambtenaren wordt aan-j skaat onder die opeengepakte menig- getroffen ,die, hoewel nog betrekke- te, want nu kon iedereen het "aardig lijk jong, totaal op zijn, en daardoor blozende gezichtje van Prinses Juli- slechts halven dienst presteeren. UitJ ana zeer duidelijk zien zooais het den aard der zaak is een* politie agent, die in alle weersgesteldheden, zoowel des nachts als des daags, maar steeds „uit moet", toch reeds voorbestemd o mspoediiger „oud' te zijn da nandere ambtenaren, Tegenwoordig, nu de slapte in de werkzaamheden als 't ware algemeen is geworden, is het verloop in het po litiekorps niet zoo groot, maar de lieer X. is overtuigd, dat, wanneer deze misère voorbij is, het verloop weer even groot zal zijn als eenige jaren geleden. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat do gemeente steeds voor een in compleet staat van het politiekorps niet alleen, maar ook, dat er steeds jonge agenten in Haarlem rondloo- pen, welke, ofschoon zij wel in uniform op straat loopen, toch slechts halven dienst prestee- ren, omdat ze doodeenvoudig voor h "i dienst niet bekwaam zijn. Hierin nu schuilt ook nog een an der kwaad, hetwelk vooral niet uit het oog mag worden verloren. Door het verkeerd optreden van de ze agenten, 't welk voortvloeit uit het niet vertrouwd zijn met hun ambt, wordt het optreden van deze agenten door het publiek niet alleen beoor deeld, doch is er spoedig sprake van het slecht en ondoelmatig optreden van onze politie en een delinquent, welke den strijd met een jongen agent zal hebben gewonnen, krijgt daardoor meer moed en zal bij een latere arrestatie nog meer krachtda dig verzet plegen. Precies te half twaalf vertrok de koninklijke trein Dinsdagmorgen van Apeldoorn naar de residentie. On danks de regenvlagen was er groote belangstelling van de zijde van het publiek. Even voor het vertrek kwam de hof dame der prinses, freule Van de Poll, aangewandeld, met de Prinses op den arm, die door een groote parapluie werd beschermd tegen den regen. De Koningin volgde op kleinen afstand. Een ware ovatie werd Koningin en Prinses gebracht toen freule Van de Poll Prinses Juliana voor het venster van den salonwagen aan het publiek vertoonde, de Koningin wuivend er naast. De Prinses zag er allerliefst en blozend uit in het witte kleedje. Aan het hoerageroep kwam nauwe lijks een eind. Men meldt uit Utrecht H. M. de Koningin heeft tijdens de enkele minuten oponthoud van den extra-trein op het Centraalstation te Utrecht Prinses Juliana herhaaldelijk aan het publiek, dat in grooten geta le aanwezig was, getoond. Een aan tal weeskinderen, op het afgesloten perron toegelaten, zong het Wilhel mus. Twee dier kinderen boden bloe- zioh met de verbaasde groote oogjes achter het breede portierraam ver toonde. Niet dan met groote moeite slaagde de politie ér in de opgetogen menschenmassa in bedwang te hou den. Nu reed het rijtuig langs de me nigte, die ook kon zien hoe H. M. van tijd tot tijd het handje der Prinses vatte en het de volksmassa deed toe wuiven. Ook de straten langs welke het koninklijk rijtuig het koninklijk pales bereikte, stonden dicht met menschen bezaaid. In het Noor de inde stond van de Heulstraat tot vóór het paleis even eens een dichte menschenmassa de komst der Vorstin en van haar Doch ter af te wachten. Daar kondigde het gejuich, dat zich van het Voorhout tot in het Noordeinde voortplantte, het langverbeide oogenblik aan. Hoe ra's na hoera's schalden door de lucht toen het hofrijtuig zichtbaar werd, en nadat het vóór het paleis had stilgehouden, klonk nog luider het gejubel. De Koningin had het Prinsesje uit de armen der hofdame overgenomen en den sluier oplichtend die thans hij het uitstappen weder even het ge zichtje bedekte, toonde zij het aan de opgetogen schare, terwijl de gelukki ge moeder het handje van haar doch tertje al wuivende heen en weer be woog. De politie liet- toen de diichtopge- pakte menigte tot op het voorplein toe, ten einde Koningin en Prinses van nabij te kunnen gadeslaan. Nadat de Koningin, nog steeds ln het rijtuig, eenige oogenblikken haar kind in de armen had gehouden, trad zij onder den steeds aangroeienden jubel der menigte, het paleis binnen, blijkbaar getroffen door de hartelijke ovatie bij haar terugkomst In do re sidentie door de duizenden Hage naars gebracht. De menigte bleef nog eenigen tijd wachten, maar verspreid de zich langzamerhand, druk pratend over den indruk dien zij van het we derzien van Koningin en Prinses had gekregen. STOOMTRAM LEIDEN—DEN HAAG. De „Tel." verneemt, dat door de Haagsche tramwegmaatschappij on derhandelingen worden gevoerd tot aankoop van de lijn Den HaagLei den, van de IJse 1-stoom traan weg maatschappij Hel doel is, deze lijn dan binnen niet al te langen tijd te electrificeeren en als electrische tram in exploitatie te brengen. BRANDEN. Wederom brak brand uit bij den heer W. van Luiterveld te Maurik, bij wien 23 November slal, schuur en hooiberg in aech werden gelegd. Het woonhuis en wat nog staan bleef, te thans in vlammen opgegaan. Verzekering dekt de schade. Men meent "hier met een Voortgezet te wraakoefening te doen te hebben. Te Orthen brak een hevige brand uit in het perceel 25, bewoond door Gerard us Kok, zijne vrouw en vier kinderen, alsmede zijne dienstbode. De bewoners waren allen ter ruste, toen de heer Van Delft, uit 's-Bosch komende, den hrand bemerkte en da delijk de bewoners wekte. De kinde ren werden door het opgeschoven raam naar buiten gelaten. De invvo- nenden konden ternauwernood in nachtgewaad zich redden. Inmiddels had het vuur den gehee- len stal in gloed gezet, waar een paard, zes koeien en een kalf gestald waren. Aan redden viel niet meer te denken, zoo snel had het vuur om zich heen gegrepen tengevolge van het op gestapelde hooi. Allee is verzekerd, behalve het paard. Te Muntendam is de dubbele be huizing, in eigendom toebehoorende aan den aannemer H. Brink en be woond door den verver P. Heuving en den werkman D. Kanon, afge brand. Alles was verzekerd. Letteren en Kunst GEDENKBOEK. We ontvangen een fraai gederk- boek van de Nederlandsch-Indische Levensverzekering- en Lijfrente-maat schappij. Het boek bevat de geschie denis der maatschappij over de jaren 1859 tot 1909 en is met vele foto's ver sierd. Gemengd Nieuws DE SNEEUWSTORM IN NOORD- AMER1KA. Het oosten van de Vereenigde Sta ten is (telegrammen meldden hierom trent reeds eenige bijzonderheden), door een hevigen sneeuwstorm geteis terd. Sedert Kerstmis 1904 woedde niet zulk een hevige blizzard. De storm kwam van Chicago en naderde New-York met een snelheid van meer dan 100 K.M. in het uur. Uren lang was het verkeer geheel en al verbro ken. Omtrent den toestand te New- York wordt gemeld, dat trein- en tramverkeer en het verkeer in de ha ven volkomen gestremd was. Er wa ren niet voldoende handen, om dc sneeuw weg te ruimen. De straatrei niging vond nauwelijks arbeidswilli- gen en tie particulieren, die do trot toirs voor hunne woningen wilden schoonmaken, moesten f 1.50 tot 2.50 per üur betalen, wilden zij lieden vin den, bereid om dien arbeid te verrich ten. De sneeuwstorm bereikte zijn groot ste kracht tegen middernacht, en ver raste vele schouwburgbezoekers, die onmogelijk naar hun vergelegen wo ningen in de voorsteden konden to- rugkeeren, bij gebrek aan vervoermid delen. De hotels maakten schitteren de zaken, en waren in korten tijd overvol. Een merkwaardig schouwspel bo den den volgenden morgen, toen de zon doorbrak, de met sneeuw bedekte „wolkenkrabbers". Bijzonderheden omtrent de verwoes tingen elders in het land aangericht, ontbreken nog vrijwel, daar do tele- phonisohe en telegraphische verbin dingen met Chicago en de andere ste den verbroken zijn. Volgens de berich ten van Reuter zouden alleen in de omgeving van New-York achttien menschen zijn omgekomen, en zouden veie scheepsrampen hebben plaats ge had, die ongetwijfeld ook aan vele menschen het leven hebben gekost. Uit de Arbeiderswereld DE STAKING IN HET BOUWBE DRIJF TE AMSTERDAM. Ingevolge het genomen besluit is Dinsdagmorgen op de verschillende werken van de leden der Metselaars- patroonsvereeniging de arbeid neerge- gd. De leden der „gecontracteerde" ver- eenigingen, die aan den arbeid blij ven, worden door de stakers als zoo genaamde onderkruipers beschouwd. Vogens mededeeling van patroons zijde bedraagt het aantal stakers on geveer 350, verdeeld over 35 werken. I Do metselaars, die aan het werk zou- j den blijven, moesten eveneens den ar-1 beid neerleggen, omdat er geen vol doend aantal opperlieden was. Bij deze actie zijn thans volgens op- gave van patroonszijde reeds ongeveer 750 arbeiders betrokken, ongerekend nog degenen, die tengevolge van de staking hebben moeten ophouden met werken. Bij de heeren Hanse en Win- tershoven staken volgens deze opgave 80 man, bij den heer Van der Eist 20 300 werklieden zijn ten gevolge van het besluit der metselaarspatroonsver- eeniging ontslagen en hierbij zijn dan de 350 man gekomen, die uit solidarl- teil den arbeid hebben neergelegd. Op alle artikelen in onze winkels, met uitzon dering van de suiker, geven wij dividendbewijzen van lO procent. Onze koopers genieten op alle inkoopen, die zij in onze winkels doen, aandeel In de winst, zooals de verschillende coöperaties dit aan hunne afnemers geven, doch met dit belangrijk verschil, dat wij den koopers een vast percentage van 10 procent van hunne inkoopen garandeeren, terwijl toch zooals voorheen de prijzen scherp concurreerend zijn. En wat nog een bijzonder voordeel is in onze winkels, is, dat de dividendbewijzen, indien men dit verlangt, worden uitbetaald, zoodra een kooper voor een bedrag van f5.gekocht heeft, en wel eiken dag met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Een jaar wachten op de uitkeeringis dus bij „DE ATLAS" niet noodig, en is het bij „DE ATLAS" ook niet onzeker welk bedrag terugbetaald wordt. Ons systeem is zoo ingericht, dat wij onzen koo pers dividendcoupons geven voor elk bedrag, dat in onze winkels besteed wordt, zelfs voor het kleinste bedrag. Bijvoorbeeld zelfs bij 5 centen of nog minder wordt een dividendbewijs afgegeven. Doet uw inkoopen geregeld in een der winkels van „DE ATLAS" en gij kunt, zonder er iets voor uit te leggen, een aardig bedrag opsparen. Onmerkbaar voor uwe beurs spaart U geld op, waarover U te allen tijde kunt beschikken. Koopers die als gewoon bij de boter, koffie of thee bons voor cadeaux verlangen, worden die gaarne verstrekt, maar ontvangen die koopers dan geen dividend op die artikelen. - Telefoon 1290. Vraagt Prospectus. Vraagt Prospectus. Zalm, Kreeft, Ansjovis en Haring-salade, Schotels in elke hoeveelheid, Holl. ger. Paling en in gelei, ger. Zalm, Rolmops in azijn, in Mayonnaise en Tartarre sauce, Gem. Haring, Mosselen In gelei en in wijngelel, Apetit Sild, Caviar, gekr. Ansjovis, Ansjovis in 't zout, Sardines, Kreeft, Zalm de beste en fijnste merken. Opgericht 1831 N.B. Bestellingen o.v.p. tjjdlg In tg Telephoon 545 voor goede bezorging -- van

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6