Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstrekea 27e Jaargang No. 8X34 DONDERDAG 80 DECEMBER 1909 ABONHBMBNTES PER DRBB flAANDBNi Voor Haarlem '.'.'.'.'.If 1J2Q Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers C.02W Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 Va omstreken en franco per post 0.45 fptfavo der Vennootschap Lonrons Coster. Directeur 3= C. PS2EREÖÖ0M. AD VERTENTIÊNi Van 1—5 regds 50 Cis.: Iedere regel mctr 10 Cts. Eutlai hel Jtaendfsssa-al Haarlem van 1—5 regels /lelle regel mee? ƒ0. SC Reclames 30 Cent per regel, Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advertentlbi van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 es der Administratie 724. Drukkerij! Zolder Buitesspaarna 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenties en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem tn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultcnlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" in de rubriek Om Ons Heen. SUET TOONEEL „DE HAMLET" VAN DE „HAGE- SPELERS". Het is al weer een heelen tijd gele den, sinds we voor 't laatst een ver tolking van den Hamlet mochten Zien. Eduard V'erkade was toen alleen te Haarlem gekomen en, staande op een tooneel, dat alleen een stemmig en effen gekleurd gordijn tot achtergrond had, beeldde hij deze tragedie van den ongelukkigen Deenschen prins uit. Deze prins, do denker, de overge voelige mensch, de weifelaar, de dichter, de diep gekrenkte zoon, de gedesequilibreerde minnaar, het vor stenkind en de moordenaar we hebben toen al deze aspecten van de Hamlet-figuur d.oor Verkade zien uit beelden met al de omvormingen, die uit deze verschillende emoties voort komen. En al deze mensch-aspecten waren in zijn kunst saamgegroeid tot één groote créatie van een Ham iet- men sch, die daar op het tooneol in een sobere omgeving oprees voor ons en zijn tragisch weifèlleven voor ons uitleefde als een werkelijk mensch, als een Ham Jet-figuur, die in Verkade zelf ook leefde en nu door zijn kunst mede naar buiten kwam. En zóó leefde deze Hamlet in hem, dat er hier geen idéé of kwestie meer was van het „kennen van een rol" of van een „memorecren" der mooie ver taling van Jac. van Looy, maar dat dit alles één was, tot één gehéél in hem verworden, en ingeleefd, zóó, -lat er een Hamlet voor ons stond, waar Shakespeare zich in gehuisd had en niet een Verkade, die Shakespeare van buiten had geleerd. Deze vertolking heeft lang een in druk bij ons nagelaten. Maar 't dient erkend Verkade verkeerde toen in een gunstige con ditie. Want, we zeiden 't al hij' was alléén. Er was dus geen gevaar, dat do stemming en de indruk verstoord of bedorven konden worden door het slechte spel van anderen, die naast Hamlet de overige rollen zouden heb ben te vertolken anderen konden dus met oenadeelen wat hij goed deed. Al het ongunstige kon hij dus uit zijne omgeving verwijderen. We zagen Verkade op zijn gun stigst. Daarom waren we nieuwsgierig om te weten, hoe zijn werk zich zou houden zoo te midden van zijn mede spelers, nu hij gisterenavond met ge- zeischap den „Hamlet" opvoerde. We wilden wel eens zien, of do anderen zijn vertolking schaden of bederven zcuden. Nu, zóó erg is liet niet geweest. Zijn medespelers hebben zijn créatie niet geschaad of bedorven, maar reliëf, meer glans, meer schoonheid hebben zij er door hun entourage niet aan kunnen toevoegen. Er is bij zijn gezelschap geen en kele, die tot zijn hoogte reiktliij steekt een hoofd boven allen uitde ongelijksoortigheid tusschen hem cn de zijren springt in zoo'n stuk als „Hamlet" hijzonder in 't oog. Zie b.v. den heer Van Noord eens als Claudius, Koning van Denemar ken 't Leek een groote, plompe, moeil.jk beweegbare pop. Maar er was niets vorstelijks aan. De Polonius van den heer Broodelet had veel van een sukkeligen huis knecht, die lijmerig spreekt, uit een burgerlijk tooneeispelletje, maar niets van eon raadsheer van een koning. Geertruida, de koningin, van Heien Desmond, was ook niet meer dan een pop, die haar rol van buiten kende. Horatio, Rosenkranz, Guildenstern dito, diloonvoldoende. Wo willen alleen een uitzondering maken voor de Ophelia van mejuffr. Alice, Plato, die zeer bekoorde. Vele actrices beelden deze ongelukkige ver loofde van Hamlet als een soort van geknakte lolie uit. Alice Plato niet. Zij was bescheiden, zacht, ingehou den van echt-vrouwelijke smart. En daardoor stemde haai' spel zoo mooi tegqn de grillige wreedheid van Ham let. Maar Verkade was natuurlijk weer allen de baas. Hooi mooie momenten .hebben we weer van hem gezien. Zijn ;„Ga naar een klooster" tot Ophelia, zijn overpeinzing over „Zijn of niet te zijn", do groote scène met zijn moe der, waren mooie tooneclen van zeg- ■gingskunstde scène met de vreemde .tooneelspelers, wanneer hij, op den .'grond liggend© luistert, werd ook knap geacteerd. Het tooneel was zoo als wc het hij zijn eigen voordracht ook zagen. Als het scherm opgaat, ziet men een voor- tooneel, als het oude proscaenium, en op den achtergrond enkele grootere en kleinere openingen, die door gordij nen zijn afgesloten op zij staan een paar banken, meer niet. En zoo mist men gelukkig de tronen en al den an deren tooneel-mikmak vol verf en ver guldsel, die andere gezelschappen voor him Hamlets meesleepen. Too neel en gordijnen zijn bij Verkade van een egale kleur, die mooi be dacht is in de stemming van de Ham let-tragedie. Als de voorhangen in de achter grond-openingen ter zijde warden ge trokken, dan krijgt men een tweede en derde plan te zien, waarop gedeel ten van Shakespeare's treurspel wor den afgespeeld, o. a. de scène m-et de vreemde tooneelspelers, enz. En daar ook de costuums in kleu ren zijn uitgevoerd, die met de tonen van het tooneel en de voorhangen har monieeren, geeft Verkade's opvoering van den „Hamlet" niet alleen kunst voor het oor, maar ook schoonheid voor het oog. FRANS NETSCHER. SPORT-TENTOONSTELLING. Do tentoonstelling, die de Photogra- fen-Kunstkring wilde houden in het Brongebouw, gaat wegens een photo- graphie-tentoonstelling, waarop vele Nederlanders inzenden, niet dooi*. De ze kring en de directie van het Bron gebouw trekken dus hun verzoek, om in den tuin gebouwtjes te mogen plaatsen, in. Tegelijkertijd verzoekt evenwel de directie van het Brongebouw vergun ning voor het oprichten van dergelij ke getimmerten ten behoeve van een sport-tentoonstelling, die zij nu voor de maanden JuniJuli heeft ontwor pen. In de zalen van 't Brongebouw zuilen dan allerlei sportartikelen w-orden geëxposeerd, van de kleinste tot de grootste zelfs vliegmachines zullen welkom wezen I De tuin is groot genoeg. Overigens zal in het park een ver makelijkheid worden opgebouwd, die met den geheimzinnigen naam J a- p a n wordt aangeduid. Meer weten we er nog niet van, behalve alleen dit, dat het niet in de bedoeling ligt, er ommegangen te houden Ex. Muziek. Mej. C. J. E. Haustedt is geslaagd voor het examen (piano) afgenomen vanwege de Vereeniging van Muziek onderwijzers en -Onderwijzeressen. Militaire Zaken. Bij koninklijk besluit is de sergeant majoor F. C. Broinman van het 10e regiment infanterie, benoemd tot re- serve-tweede-luitenant, met bestem ming voor het XXXXIIe Landweer district. SMAL OF BREED SPOOR We vernemen, dat ten Stadhuize een vergadering zal belegd worden voor de Raadsleden, waarin een des kundige de kwéstie van smal of breed spoor voor de nieuwe electrische tramlijnen door de gemeente, zal be spreken. DE VEILIGHEID VAN DE HALF- WEGSCHE TRAMBRUG. Uit Houtrijk en Polanen wordt ons geschreven: Tot mijn genoegen kan ik u melden, dat uw „Om ons Heen" van eeuigen tijd geleden, aangevuld met mijn in gezonden stukje over de electrische spoorwegbrug alhier, tengevolge heelt gehad, dat men nu reeds geruimen tijd des avonds aan die brug een ware illuminatie van helroods en witte lantaarns kan aanschouwen, waardoor de veiligheid zeer wordt verhoogd. Examen stuurman. Bij de to 's-Gravenhage gehouden examens slaagde onze stadgenoot de heer Jacob Timmer voor Sden stuur man. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 4 Januari 1910, des narm'ddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, G. F. Han del. 2. Choral-Andante, J. G. Bastiaans. 3. Sonate No. 1, J. Lemmens., a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Finale. 4. Andante, Niels W. Gade.- 5. Die Ehre Gottes, Beethoven.: Mgr. C a 11 ier. Paus Pius X heeft, naar „De Tijd" meldt, Mgr. A. J. Collier, Bisschop van Haarlem, benoemd tot Assistent bisschop bij den Pauselijken troon» De Ezeienweida. In het Raadsverslag kan men vin den, dat Mr. Thiel gisteren in den Ge meenteraad heeft beweerd, op gezag van deskundigen, dat in de „Ezelen- weide" het duinterrein, dat Prof. Du bois geschikt acht voor diepboring, geen eigenlijk systeem van diepbo ring zou kunnen gevolgd worden, wijl daar ter plaatse geen kleilaag te vinden is. We hebben ons tot Prof. Dubois ge wend, om inlichtingen. Deze gaf te kennen, dat hij niet begreep, welke deskundigen zoo iets zouden kunnen beweren daar hij Prof. Dubois de eenige persoon is, die boringen in de „Ezelenweide" verrichtte. Hij handhaaft zijn, in het rapport uitge sproken meening, dat in het bedoelde terrein ligt een weinig waterdoorlaaL bare laag (alluvium), een z.g. „for matie mét grooten weerstand". Die formatie, noodig om door diepboring water to verkrijgen, is er dus. De twee verrichte boi-ingen, dit jaar ge daan, toonden aan, dat zich in het noorden en midden der „Ezelenwei de" een formatie met grooten weer stand ter dikte van ongeveer 25 M. be vindt. In het noorden bevat die laag eerst een vette-kleilaag van 40 c.M. en daaronder een fijnzandige kleilaag van 40 c.M. In 't midden werd een kleilaag van 5 c.M. gevonden. De „Ezelenweide" de heer A. J. de Waal Malefijt vestigde er oorspron kelijk de aandacht op is hijzonder geschikt voor 't diepboringssysteem. wijl daar de waterstand hoog cn het water van bijzonder goede qualiteit is. Met geringe ofpomping zal men voldoende water vinden. Overigens meende de heer Dubois, dat ook het eigen terrein van Haarlem, waar zich de prise-d'eau bevindt, zeer geschikt is om er het diepboringssysteem toe te passen. Ton opzichte van de gisteren geuite veronderstelling, dat de putten voor de papierfabrieken te Velsen zooveel water zouden geven, omdat die liggen aan den voet van het duin en niet in de duinen zelf, merkte Prof. Dubois op, dat het meer of minder water ge ven niet de kwestie is, wel de quali teit en het sneller toevloeien naar de putten. En nu is 't juist een feit, dat in de duinen het water beter is en sneller toevloeit dan aan den voet van 't duin. Over het verloop van de duinwater kwestie vernamen we nog, dat het voorstel van B. en W., zooals het in den Raad is ingekomen, is gevormd naar aauleiding van een rapport van Mr. Havelaar, uit Rotterdam, den broeder van den directeur onzer wa terleiding. Mr. Havelaar fungeert, als we 't wel begrijpen, als rechtskundig adviseur der waterleiding. Over de aanhangige kwestie is een vergade ring gehouden van B. en W. met de beide hoeren Havelaar cn Mr. Cnoop Koopmans, den rechtskundig-advi seur der gemeente. Daarna is verga derd met de waterleidingscommissie, waarna deze Vrijdag 1.1. nogmaals een bespreking hield over deze aan gelegenheid. Dat men voortgang met de zaak der onteigening heeft gemaakt, ligt mede aan de omstandigheid, dat het duingebied thans nog in één hand is, zoodat de gemeente nu slechts met één persoon mevr. Van der Vliet te doen heeft. Uit de stukken blijkt, dat de direc teur onzer Waterleiding voornamelijk bevreesd is voor het gevaar, dat in dè tegenwoordige terrein-oppervlakte van de prise d'eau op een gegeven oogenblik niet meer voldoende water voorhanden zal zijn. Bij het tegen woordig gevolgde stelsel achtte hij terrein-uitbreiding noodzakelijk. De reden, waarom men zulk een uitge breid terrein wil onteigenen, is deze, dat wanneer men kleinere stukken nam, de grond tusschen die stukken toch leeggezogen zou worden. Reeds jaren is men bevreesd ge weest voor het waterloos worden van het huidige prise d'eau-gebied. Dat blijkt uit het feit, dat men eenige jaren geleden, toen de waterstand in dat terrein ging dalen, rapporten over deze aangelegenheid liet samenstel len, o. a. door den heer Schotel en den ingenieur Koning. Aanbesteding. Door het Provinciaal bestuur is he den aanbesteed: Het opnieuw maken van een wegens aanvaring opgeruim- den remstoel in het buitentoeleidings- kanaal naar de groote schutsluis te IJmuiden. Minste inschrijver wasG. den Adel te Beverwijk, voor f 6930. Stamkapitaal Lighalfonds. Voor het vormen van een stamkapi taal voor het Lighalfonds werd in de week van 1026 Doe. j.l. nog ontvan gen een jaarlijksche bijdrage van /10 van den Ned. Aannemersbond, aid. Haarlem. DE PAARDENTRAM. Bij do tramdiscussie in den Raad vroeg de heer Seignette, hoe het nu met de paardentram zou gaan, waar op Dr. Timmer antwoordde, dat de maatschappij verplicht is, den dienst voort te zetten. De zaak zit zoo. Toen eenJge jaren geleden deze tram wegens een quaes- tie van vorm een nieuwe concessie noodig had, werd daarin bepaald, dat de dienst, tijdens het maken van toe bereidselen voor de nieuwe, electri sche tram, zou worden voortgezet een half jaar nadat opzegging door het gemeentebestuur zou hebben plaats gehad. Het ligt dus voor de hand, dat deze opzegging zal geschieden op het oogenblik, dat, vaefslaat, dat na zes maanden de electrische trom van de Hollandsche Spoor den dienst zal kunnen aanvangen. Met andere woor den de paardentram zal rijden, tot dat de electrische gereed is. Onder één voorbehoud evenwel, na melijk deze dat bet technisch moge lijk wezen zal. Wordt aan de Hoil. Spoor het gebruik van smalspoor voorgeschreven, dan is het natuurlijk voor de paardentram, die breed spoor heeft, onmogelijk, gedurende den aan leg der nieuwe lijn in den dienst te voorzien, zooais onlangs in een Om Ons Heen uitvoerig betoogd werd. Hoogebelangst elling. De secretaris van het „Fonds voor Nederland sche beeldende kunstenaars en hunne weduwen en weezen", de heer A. L. Koster alhier, werd dezer dagen verrast door de toezending van 60 gulden namens II. M. de Koningin- Moeder, als een bewijs van Hare be langstelling in het doel en den werk kring van bovengenoemd Fonds. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). HEEMSTEDE. Diefstal. Ten nadeele van den timmerman Johannes Burners zijn uit een in aanbouw zijndo villa aan de Jonker van Merlenlaan e*>n aanzienlijke par tij timmergereedschappen ontvreemd. Volkstelling. Met de leiding der 9e volkstelling alhier is belast de heer J. II. Snijder, commies ter secretarie. Woningvereeniging. De 25 woningen met administratie gebouw van de woningvereemgiug „Berkenrode" zijn thans met pannen gedekt. Het flinke plein, waai- om heen die woningen zijn gebouwd, komt nu eerst tot zijn recht. De overeenkomst met de gemeente betreffende het voorschot van f 115.000 is heden gesloten. SCHOTEN. Tot tellers voor de 9e Volkstelling zijn benoemd W. Boudijk Bastiaan- sö, D. Couwenhoven, C. Hooyland, ii. Rijs, II. A. Schuit, J. H. Hennis, N. Ehrbecker, S. Bosma, en N. Westen dorp. Met de leiding dezer werkzaamhe den is belast de heer A. J. H. de Jong, ambtenaar ter secretarie. SPAARNDAM. De bestaande plannen tot den bouw van een R.-li. hulpkerk alhier, zullen, naar wij vernemen, voorioopig niet worden uitgevoerd. HAARLEMMERMEER. Bij den landbouwer De Vlieger aan de Hoofdvaart, nabij Nieuw-Vennep, hoorde men des avonds al zeer laat, dat er honden in de weide waren, die de schapen aanvielen. Fluks gingen er een tweetal personen met een ge weer op af, om te trachten de honden onschadelijk te maken. Dit gelukte echter niet, daar de honden al spoe dig de vlucht namen. Niet minder dan vijftien schapen wanen door de honden te water ge dreven, die nu evenwel door bedoelde personen daaruit werden verlost. Eén hond is vermoedelijk herkend, waar naar de politie dan ook een ernstig onderzoek heeft ingesteld, doch tot heden nog zonder eenig resultaat. HAARLEMMERLIEDE C.A. GEMEENTERAADSVERGADERING. Hedenochtend vergaderde de gc- möanteraad onder presidium van den burgemeester, Jhr. Mr. Teding van Berkhout. De heer B. P. Vink, wethouder, was wegens ziekte afwezig. Er is één vacature, ontstaan door 't overlijden von den beer C. Hari ger ink. Alvorens met de agenda te begin nen, verhief de VOORZITTER zich van ziin zeteL welk voorbeeld door alle raadsleden gevolgd werd, om enkele woorden van gedachtenis te brengen aan 't overleden raadslid C. Hartgerink. Spreker huldigde den overledene als een sympathiek vriend, wiens advies in den raad en ook daarbuiten zeer gewaardeerd werd. De heer FAAS dankte namens den Raad den voorzitter voor zijn harte lijke woorden, en gaf de verzekering, dat Hartgerinks nagedachtenis steeds bij den Raad zal blijven voortleven. Na goedkeurng der notulen, deelde de VOORZITTER mede, dat door Ged.Staten de gomeentebegrooting voor 1910 goedgekeurd is; afgewezen is evenwel een verzoek van B. en W. om den Ringweg voor automobiel- en molorverkeer gesloten te verklaren. Kasopneming is gedaan; het be drag van f 3384.18. dat in kas moest zijn, is ook werkelijk gevonden. De familie van den heer C. Hartgerink ixeeft een schrijven gezonden, waarin zij 't gemeentebe&tuur dank betuigt, voor de betoonde belangstelling. Door de bewoners van den Ouden Weg is een adres gezonden, waarin om verbetering van dien weg ge vraagd wordt. Over een grooten af stand staan vele modderplassen, zoo dat de bewoners zelfs hun Idompen aan- en hun schoenen uittrekken om eenigszins toonbaar uit den modder weer te voorschijn te komen. De VOORZITTER zegt een confe rentie met B. on W. van Haarlem ge had te hebben. Deze vroegen op wel ken grond llaarlemmerlled-e verbete ring van Haarlem eischic. Uit oude contracten bleek, dat wie den lol op den weg heeft-, ook de onderhoud; plichtige is. Nu Is het wel waar, dat IIaarlemmer 1 iede den tol heeft, maar Haarlem rijdt den weg stuk. Aan Haarlem kan dus wel verbetering ge vraagd worden, maar eischen kan Haarlemmerliede niet. De voorzitter geeft de verzekering te zullen doen, wat hij kan, om tot verbetering van den Ouden Weg te komen. Aan de orde is thans een voorstel van B. en W., om art. 4 van de houw en woningverordening te veranderen. Bepaald is titans, dat nieuwe wegen een breedte moeten hebben van 12 M., B. en W. stellen voor deze bepaling aan te vullen met de woorden „in dien voor ds huizen aan beide zijden zich een tuintje van twee meter diep te bevindt, kan do weg een breedte van 10 M. hebben." Na eenige discussie wordt het voor stel met algemeeno stemmen aange nomen. B. en W. stellen vervolgens voor, met 't oog op eventueel voorkomende gevallen van cholera of andere be smettelijke ziekten, een afrit bij de ziekenbarak lp maken. Er is nu maar een klein paadje, waarover een rij tuig zich zelfs niet voortbewegen kan. Met geringe kosten, voor ongeveer 85, is de afrit te maken. De heer COS kan zich niet voor stellen dat hfct afritpad 85 kosten moet. Spreker meent dat men wel met minder iets goeds tot stand kan bren gen. De VOORZITTER zegt, dat het pad een 30 M. lang moet worden en ook hellen moet. Dat kast alles geld. De heer FAAS zou de barak "ook van buiten geverfd willen zien. De VOORZITTER acht dit niet noodzakelijk; een barak behoeft er niet zoo aantrekkelijk uit te zien. Besloten wordt daarna zonder hoof delijke stemming do afrit te laten maken. Hierna is een reeks benoemingen aan de orde. Tot ambtenaar van den burgerlij ken stand wordt benoemd de heer J. Cos; lot lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Zuid-Schalk wijk de heer C. Hartgerink Czn., tot leden van de commissie ter behande ling van aanslagen in den Hoofd. Omslag de hceren A. Biesheuvel, S. P. Vink, J. Cos, M. W. v. d. Vlugt en F. L. Faas, tot leden van de commis sie voor reclames Hoofd. Omslag de heeren A. Barendregt, D. Vriesekoop en A. Biesheuvel. B. en W. stellen ten slotte voor de gebruikelijke gratificaties van f 25 aan dien rijksveldwachter Rijnders, en van 15 aan den rijksveldwachter Boorsma too te staan. Eenstemmig gaat de Raad met dit voorstel mede. Een schrijven van B. en W. van Schoten is gisteren juist ingekomen, waarin deze gemeente zich bereid verklaard heeft op zekere voorwaar den gas te leveren aan 't gedeelte van de gemeente Haarlemmerliede, dat onder Spaarnwoudo gelegen Is. B. en W. stellen den raad voor. hun college verlof te geren de onderhan delingen met de gemeente Schoten verder te voeren. Dit verzoek wordt toegestaan. Het 2e suppletoir kohier voor 1909 betreffende de hondenbelasting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 4.50. Bij de RONDVRAAG wenscht de heer VRIESEKOOP te \reten, wie de afrit, van de Liebrug verbeteren moet. De heer VINK zegt dit morgen in de poldervergoderlng ter sprake ie zullen brengen. Hierna wordt de openbare vorgade. ring gesloten. HALFWEG. Het nieuwe postkantoor zal eerst 1 Februari in gebruik genomen wor den. IJMUIDEN. Een eigenaardige beslaglegging. Het beslag op den stoomtrawler „YM 155 Otono", hetwelk op verzoek van schipper J. Z. Vrolijk op dien trawler gelegd was, is gisteren na borgstelling opgeheven. De zaak zal nu verder door de Rechtbank te Haarlem worden behan deld. BELOONDE MOED. Van de reedcrij G. Lamy Co., Caen, kwam gisteren bericht in bij den heer S. A. Bakker, directeur der stoomvisscherij „Pesca", te IJmuiden, dat do Fransciie maatschappij tot redding van schipbreukelingen de gouden medaille had toegekend aan Jacob Stam, schipper op den stoom, trawler „YM 47 Prima Vera" voor den betoonden moed bij het redde® van de uit 16 personen bestaande beman ning van het. Fransche stoomschip „Thisbe", dat den 3den December 1.1. met eene lading kolen van Rotterdam naar Caen bestemd, nabij Schevenin- gen zonk. De bemanning van den trawler kreeg 1100 belooning. Ook de kapitein van het gezonken stoomschip zelf, P. Ie Bitter, dio het schip eerst op het allerlaatste oogen blik op een luik verliet, cn met veel moeite en inspanning kon worden ge red, kreeg een zelfde medaille voor zijne getoonde zelfopoffering. Zooals bereids gemeld, bleef ge noemde kapitein alken aan boord achter, omdat in de tweede echceps- boot geen plaats meer voor een zesden persoon was. Binnenland DE TWEEDE KAMER, moest, zooals men weet, na Kerstmis terugkeeren, omdat er overgestemd moest worden over een amendement op de Surinaamsche begrooling, ten doel hebbende om aan de gemeente Nieuw-Niokerie, een gemeente van Creolen, een predikant tc geven en geen hulpprediker. Men zou zoo zeggen, dat die quaes* tie heel eenvoudig is, maar de heeren hebben er nog met zijn vijven of zes sen over gepraat. IM einde was, dat men tot een compromis kwam en de vraag: pre dikant of godsdicnstleeraar onbeslist liet. Daarna werden do liegrootingen van Suriname en Koloniën goedge keurd. In den aanvang dor vergadering had de Voorzitter in gevoelvolle woorden hulde gebracht aan de nage dachtenis van mr. N. G. Piorson. Aan het slot wenschte hij de leden veel Iteil en zegen en gaf hen vacanUe tot 15 Februari, waarschijnlijk althans. DE EERSTE KAMER is Ln Indische specialiteiten tegen woordig nog slechter gesorteerd dan de Tweede; zij heeft er geen enkele. Dit belette evenwel niet, dat de be raadslaging over de Indische begroo ting gisteren, tot de pauze, met opge wektheid werd gevoerd. De heer Franssan bepleitte uitvoe rig de belangen der zending, die van de Rijnsehe zending in het bijzonder. De heer Van der Biezen hield r.ijn ge wone, meestal langdurige en ook nu uitvoerige beschouwingen togen liet opiumgebruik t>n do regie. De heer Van Nierop eindelijk besprak de hef fing der Indischen inkomstenbelas ting, speciaal van naamlooze ven nootschappen en bepleitte de tnstel- Hnsr van een Raad van Berooo.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1