f SCOTT'S NA MAZELEN EMULSION hun taal. Nu da koning bij hot afleg- geu van den eed officieel 't Vlaamsch erkena heeft, vatten ze vol moed het geesteszwaard weer op, om nieuwe triomfen te halen. Een sterke partij onder do Vlamin gen meende, dat de naam Albert eon Pranschen bijsmaak had en schreef daarom Albrecht De Bel gische Kamer heeft thans beslist, dat de naam in de Vlaamsche officieele stukken, zoowel ol3 in de Fransche, Albert zal zijn. Wie hebben nu gewonnen, do Vla mingen of de Fransch-gezinden Een deskundige schrijft „Albert en Albrecht zijn twee vor men van een zelfden Germaansclien naam, die In den vorm Albert ook in het Fransch gebruikelijk is gewor den. De vorm Albert is zoowel in Duitschland als in Nederland zoor ge woon. De vorm Albrecht komt, geloof ik, in Duitschland meer voor dan bij ons, en toch kan men niet zeggen, dat zulk een vorm op -b r e c h t "onncdor- landsc his. Van het tweede lid van zulk een samenstelling is de vrouwen naam Brechtje afgeleid, die bij ons al zeer oud is. „Ik vermoed, dat do tegenwoordige koning van België Indertijd bij den burgerlijken stand is ingeschreven met Fransche voornamen, en dat de Flaminganten het Fransche Albert .vernederlandschen met Albrecht, dat zij meer Germaansch vinden. De Vlaamsche beweging heeft, vooral in hare eerste periode, verstandhouding gehad met Duitschland, en de naam Albrecht, die zeker wel meer in liet .Vlaamsche land voorkomt, is dan misschien aan den invloed van het Duitsch te danken. Hoe het zij. Al- bert Ls een Nederlandsche vorm, en Albrecht is niet alléén een Dultsche vorm, maar hij klinkt nu voor ons meer Duitsch." De Vlamingen hebben dus gewon nen I Wie het winnen zal in DEN ENGELSCHEN VERKIEZINGS STRIJD ls nog een open vraag. Van beide zij den wordt hard gewerkt, zoodat dit geen maatstaf kan zijn. Na enkele dagen Kerstvacanlbe zijn de politiekers weer ijverig begonnen, om hier en daar en overal redevoe ringen te houden. Nieuws hooren vve niet veel. Eigen aardig evenwel is. datde Boeren oorlog in het debat gebracht is. De ■hertog van Westminster, een verde diger van het Hoogerhuis, herinnerde in oen verkiezingsspeech aan den aanval, dien Lloyd George onlangs op hem gedaan heeft en beantwoord de dien met stukken voor te lezen uit redevoeringen, die de minister gedu rende den Boerenoorlog had gehou den. In die redevoeringen, zei de her tog, heeft Lloyd George onze soldaten in Zuid-Afrika beklad en onze zaak daar geen goed gedaan. Is dat een man, dien de Britten als leiders zul len volgen vroeg de hertog, en zijn gehoor riep Neen I Er zijn daarentegen bladen, die ge zegd hebben, dat de mannenmoed, waarmede Lloyd George in dagen, dat het Engelsche volk verblind en in een roes was, de zaak der Boeren ver dedigde, niet achtende het gevaar, dat hij zelfs voor zijn leven liep, het eerst- hem de liefde heeft bezorgd van nog wel een minderheid van Engel- schen, maar dat de grondslag is ge weest van zijn groote populariteit. Winston Churchill heeft een mani fest aan zijn kiifcers te Dundee uitge vaardigd, waarin het aan het slot heetTrots alle paniekverwekkers en kwaadstokers worden de grondslagen van den Europeesehen vrede elk jaar steviger gelegd, en ofschoon Europa gebogen gaat onder een onzinnigen last van wapeningen, worden de na ties saamgeweven door de stille en onvermoeide krachten der beschaving. Met een oppermachtige- vloot en een eerlijke en bezadigde politiek tegen over allen kunnen wij de toekomst met vertrouwen tegengaan. DE FRANSCHE KAMER heeft het tarief van invoerrechten her zien. De wijzigingen betreffen Jn hoofdzaak de tijdelijke toelatingen en het aangaan van overeenkomsten met landen, voor welke geen bijzonder stelsel zal gelden. Met groote meerderheid (465 tegen 42) werden de wijzigingen aangeno men. De afgevaardigde Klotz verzocht de: fegeering in alle handelsverdragen de bepaling op to nemen, dat eventu- eele geschillen door scheidsrechterlij ke uitspraak beslecht zullen worden, en bij de eerstvolgende Haagse he conferentie het voorstel te doen tot .verplichte scheidsrechterlijke uit spraak bij geschillen over invoer rechten. HET OOSTENRIJKSCHE HEEREN HUIS heeft de voorloop:ge begrooting in alle lezingen aangenomen en even eens de wet, waarbij de regeering wordt gemachtigd tot regeling van de handelsbetrekkingen met andere Sta ten. ÏÏET AFTREDEN VAN DEN TURK- SCHEN GROOTVIZIER ls werkelijkheid geworden. De Sultan heeft het ontslag van Hilmt pasja aangenomen. EEN HERINNERING. De verjaardag van de ramp te Mes- sfna en Reggio ls gisteren door ge heel Italië op plechtige wijze her dacht. De bladen wijden lange artikelen aan de catastrophe in verschillende steden zijn bijzondere missen gecele breerd voor de slachtoffers. Te Reggio hingen de vlaggen half stok de winkels zijn gesloten. De be volking heeft zich in plechtigen op tocht, voorafgegaan door de overheid, deputaties van verschillende vereeni- gingen en de met krip omfloerste •vlag naar het kerkhof begeven, om een krans op het graf der slachtoffers te leggen. In den Italiaanschen Senaat wer den verschillende maatregelen ten «uii3te van de slachtoffers der aard beving besproken. De minister-president herinnerde er fcan, dat het de jaardag was van de ardbeving, hij bracht een groet aan a nagedachtenis der slachtoffers en sprak woorden van aanmoediging voor de geredden. Hij uitte nogmaals den wensch, dat de edele, verwoeste steden zouden herrijzen en verklaar de, dat de regeeri ng zich bewust Is van haren plicht tegenover het parle ment en het land, om zooveel moge lijk het leed, door de IJselijke ramp veroorzaakt, te verzachten. INGEZONDEN MEDEDEELINGBN k 80 Cts. per regeL is Scott's Emulsion het middel dat alle gevaar- iykc ziekten, dis veelal het gevolg van mazelen zyn, voorkomt Do snelle terugkeer der krachten is verwonderlyk. Maar let er dan ook op dat go Scott's krygt, want Scott's ls de standaard-emulsie, de standaard van zuiver heid, lichlvertcerbaarheid en kracht De euhte wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk (de Visscher met de Viscb) op elke ver pakking voorkomt By alle Apothekers en Drogisten, Vervolg Gemeenteraad Mededeelingen en ingekomen stuk ken: A. dat zijn gesteld in handen van B. ©n W. om advies: lo. een verzoekschrift van het Be stuur van den Band voor Lichamelij ke opvoeding, om subsidie te verlee- nen voor den cursus teer opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen tot leiders en leidsters bij openlucht spel; 2o. oen verzoekschrift van den Di recteur der Maatschappij tot Exploi tatie van Staalwaterbrcmnen, om de aanvrage om vergunning tot het plaatsen van getimmerten in den tuin van het Bron gebouw voor eene foto- giraphi ©tentoonstelling als niet gedaan te willen beschouwen, doch die ver gunning Ihana te verleenen ten be hoeve van eene sporttentoonstelling; B. dat zijn ingekomen: lo. een amendement van den heer J. H. Bregonje, op het voorstel van B. en W. in zake het verlichten van gemeentewege van de hoofdgebouwen der Nationale Bloemententoonstel ling. (Te behandelen bij punt 11 van den oproepingsbrief). 2e. een schrijven van D. A. Wtllem- sen te Zwolle, houdende dankbetui ging voor zijne benoeming tot hoofd opzichter belast met het bouw- en woningtoezicht; 3o. een schrijven van het bestuur van den Nederlandschen Fotografen- Kunstkring, houdende intrekking van zijn verzoekschrift om verguning tot het plaatsen wi getimmerten in den tuin van het Brongebouw tijdens eene te houden tentoonstelling; 4o. een verzoekschrift van D. Spij ker en J. de Vreng, om in zake het geschil betreffende de rekening voor meer en minder werk het advies in te winnen van eene commissie als be doeld bij par. 495 der „Algemeene Voorwaarden." C. dat mej. M. Schuit heeft bericht de benoeming tot lid der commissie C tot wering van schoolverzuim aan te nemen; D. dat Mr. A. W. Thöne heeft be richt, de benoeming tot regent van 't St. Elisabeth's of Groote Gasthuis aan te nemen; E. dat op 22 December j.l. zijn op genomen de boeken en kas van het pensioenfonds voor weduwen en wee zen van Gemeenteambtenaren. Alles werd in orde bevonden, terwijl het saldo in kas 265.55 1/2 bedroeg; F. dat door B. en W. aan den eer vol ontslagen brugwachter, G. Par re, een pensioen is verleend van 332 per jaar. G. dat ls Ingetrokken de benoeming van A. J. van Wijk te Zaandam, tot controleur der gemeentebelasting^ H. dat door B. en W. is benoemd tot opzichter 2e klasse bij den dienst Yan Openbare Werken, J. G. Niesten; en dat door hen eervol ontslag is ver leend met ingang van 1 Januari 1910 als opzichter 1ste klasse bij den dienst van openbare werken aan L. Rijneveld; I. dat de nieuw benoemde hoofdop zichter, belast met het Bouw- en Wo ningtoezicht, D. A. Willemoen, niet voor 1 Maart 1910 in functie kan tre den; dat in de vacature van opzichter aan de Algemeene Begraafplaats nog niet is voorzien; dat de heeren J. G. Michielse, hoofd opzichter over de bouwpolitie, en W. van den Bosch, opzichter over de Alg. Begraafplaats, zich bereid heb ben verklaard hunne functiën te blij ven waarnemen, totdat hunne opvol- gens in dienst zijn getreden; dat B. en W. vertrouwen, dat tegen deze tijdelijke waarneming bij den Raad geen bezwaar zal bestaan; I. dat zijn ingekomen: lo. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 8 December j.l. no. 16 tot aanvaarding van voor straten en pleinen bestemde gronden; 2o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 8 Dec. J.l., no. 23, tot verkoop van grond aan dr. G. E. A. Broese van Groenou. So. een schrijven van dezelfden, ten geleide ven het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 8 December J.L, no. 24 tot verkoop van grond aan de Maatschappij „Arbeid. Adelt". 4o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 8 December J.L no. 25, tot verkoop van grond aan de Maatschappij „Arbeid Adelt"; 5o. een schrijven van dezelfden, ten geleide Yan het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 8 December no. 26 tot verkoop van grond aan C. G. Koen; 6o. eèn schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 15 December JL1. no. 7 tot verkoop van grond aan het Bestuur van het Haarlemsch Diaco- neesenhuis. VERVOLG DISCUSSIE OVER PUNT 9. (DB HAARLEMSCHE DUINWATER LEIDING). De heer SPOOR twijfelt, of hij den heer Loomeyer wel goed begrepen heeft, daar hij opmerkte, dat de hee~ Loomeyer het gaarne zou zien, dat de proef in de Ezelenweide mislukken zal. Daaruit zou kunnen blijken, dat Haarlem a priori een bepaald stelsel voorstond. Dat gaat niet op. De heer LOOMEYER bestrijdt deze meening. Sprekeris karakter is daar niet naar. Hij is eerlijk genoeg, om de proef te ontraden, wanneer hij vooruit wist, dat die mislukken zou. De heer DE BREUK merkt op, dat men d'eut mede te gaan met de mee ning van den rechtskundigen advi seur, die hecht aan de proeven in de Ezelenweide. Wil de Commissie ook nog andere terreinen kiezen, dan is haar dit niet verboden. Spreker gelooft ook wel. dat liet een en ander ls te zeggen tegen het rapport van Prof. Dubois. Verschillen de deelen daarvan spreken elkaar to gen. Verder merkt spreker op, dat de Haarlemsche Duinwaterleiding niet zoo slecht is, b.v. het verslammen. Dat is niet erg. De directeur heeft een methode gevonden, om dat bezwaar weg te nemen. De heer RINKEMA meent, dat het geraden is de „Ezelenweide" in het voorstel te handhaven. De heer VAN ROSSUM onder schrijft de rneening van den heer Thiei, ook hij wil de Ezelenweide uit schakelen en de daartegen inge brachte bezwaren, hebben hem niet van het tegendeel overtuigd. Wil de heer Thiol het toegelichte amende ment niet indienen, dan wil spreker dit doen. De heer KLEYNENBERG is 't eens met den heer Loomeyer. Laat men de proef maar doen in de „Ezelenweide", mislukt die, dan kan men andere ter reinen kiezen. De heer VAN LYNDEN trekt zijn eerste amendement in en dient een tweede in. De VOORZITTER zegt, dat die on gelukkige „Ezelenweide" minder tot de zaak toedoet. De hoofdzaak ls, dat men een onpartijdig onderzoek in stelt. Daarom wil men de partij van den tegenstander de gelegenheid ge ven, haar meening te bewijzen. Van partij wil spreker echter niet spreken. B. en W. willen het aan den Raad overlaten, of hij het am en dement-Van Lynden wil aanvaarden. De heer THIEL merkt op, dat B. en W. thans niet meer alleen de „Eze lenweide" willen, gelijk in hun oor spronkelijk voorstel stond. Uit de be raadslagingen is gebleken, dat wel degelijk in het kiezen van de „Ezelen weide" een tactische zet school. Dat blijkt wel uit het feit, dat de juristen dit adviseerden. Waarvoor diende an ders juridisch advies Dat is den rechtsgeleerde niet kwalijk te nemen, het is zelfs te billijken. Maar er is blijkbaar geredeneerd „Prof. Dubois de heer Rinkema noemde het een „onvoorzichtigheid" van den heer Dubois zegtin de „Ezelenweide" is water". We zullen eens zien. Is dat niet zoo, dan zit hij vast". Maar bij zulk een belangrijke zaak als onze Waterleiding wil spreker alle tactiek ter zijde laten. Spreker gaat niet met B. en W. mee naar de „Ezelenweide". Daar is misschien al een ezel te veel geweest. (Gelach). De VOORZITTER komt op tegen de meening, dat B. en W. een „tacti- schen zet" op het oog hadden. Voor de vijfde of zesde maal herhaalt spre ker het, dat B. en W. een eerlijk en onpartijdig onderzoek willen. Daarom protesteert spreker tegen de bewering van den heer Thiel. Over zijn laatste opmerking zal de Voorzitter maar niets zeggen. De heer VAN ROSSUM vraagt voor lezing van het amendement-Van Lyn den. De VOORZITTER doet voorlezing van het amendement, dat voorstelt, dat de boringen zullen geschieden „in de Ezelenweide EN andere terrei nen". De heer SNELTJES stelt voor dat woord „en" te vervangen door „of". De heer SPOOR meent, dat dan niet vaststaat, dat in de „Ezelenwei de" de boring geschieden moet. Staat er „of", dan kan het daar geschieden, maar het behoeft nietmen kan ook met boring in de andere terreinen vol staan. De heer SNELTJES handhaaft zijn voorstel, om het woord „en" door 't woord „of" te vervangen. De lieer VAN LYNDEN handhaaft het woord „en". De heer VAN DE KAMP vraagt, of B. en W. het amendement-Van Lyn den overnemen. De VOORZITTER antwoordt, dat B. en W. dit amendement overnemen, maar niet het amendement-Sneltjes. Het amendement-Sneltjes wordt ver worpen met de stemmen van de hee ren Van Rossum, Modoo, Thiel en Sneltjes vóór. Het voorstel van B. en W. met het amendement-Van Lynden wordt aan genomen zonder hoofdelijke stem ming. De heer SNELTJES vraagt, wie de Commissie benoemen zal. De VOORZITTER wil hierover voor- loopig geen verklaring afleggen. De Raad zal nader bepalen, wie de Commissie benoemen zalde Raad, B. en W. of een ander. PUNT 10. B. en W. bieden den raad ter be krachtiging aan de ontwerp-conoeg- sfe-voorwanrden voor den aanleg en de exploitatie van electrische tramlij, nen binnen de gemeente Haarlem^ te verleenen aan de H. IJ. S. M. te Am sterdam. De H. IJ. 8. M. heeft verklaanl, zich met het ontwerp te kunnen ver- eenigen. Onder de verschillende adressen en voorstellen de tramplannen betreffen, do is ook een voorstel van 27 Maan '07 van wijlen den heer J. J. Groot, in zake de overneming door de H. IJ. S. M. van het personeel der Haarl. Tram weg-maatschappij. Naar aanleiding daarvan deelen B. en W. mee, dat door den raad van administratie der H. IJ. S. M. is bericht bij schrijven van 20 Juni 19u7, dat hij zich in be ginsel bereid verklaard heeft, bij aan stelling van personeel voor de bedie ning van de bedoelde tramlijnen, de voorkeur te geven aan het personeel der paardentram, voor zoover dit aan de algemeene voorwaarden voor de indiensttreding t j de H. LJ. S. M. vol doet en voor de te verrichten werk zaamheden geschikt is te achten. De concessie wordt gegeven voor de lijnen a. Stationsplein, Kruisweg, Kruis straat, Barteljori8straat. Groote Markt, Groote Houtstraat, Plein, Dreef tot 1 meter van de grens der gemeente af; b. Stationsplein, Jansweg, Kenne- merplein, Schoterweg tot Kleverlaan; c. Verwulft, Gedempte Oude Gracht, Raaks, over een door en op kosten van concessionarisse te maken brug over den Zijlsingel bij de Raaks, Zijl singel, Zijlweg, tot 1 meter van de grens der gemeente af. Bij wijze van proef is vergund in plaats van bet baanvak Kruisstraat (hoek Nassaustraat), Barteljorls- straat, Groote Markt, Groote Hout straat (hoek Kerkstraat) aan te leg gen van Noord naar Zuid het baan vak Kruisstraat, Barteljorisstraat, Groote Markt, Koningstraat, Gier straat, Groote Houtstraat en van Zuid naar Noord het baanvak Groote Houtstraat, Groote Markt, Smede- straat, Kruisstraat en deze baanvak ken als deel van lijn a voor den tijd van één jaar te exploiteeren, ingaan de op den dag der exploitatie. De concessie vangt aan op 1 Jan. 1910 en eindigt 31 December 1950. De tramlijnen moeten binnen 18 maan den na de goedkeuring van do stuk ken, in exploitatie zijn gebracht. De electrische beweegkracht moet door bovengrondsche geleiding ver kregen worden. Zoowel bij het van rechtswee© ver vallen der concessie, als bij haar ge heels of gedeeltelijke intrekking heeft de gemeente het recht om het roerend en onroerend goed over te nemen, na betaling der waarde, bij schatting van deskundigen vast te stellen. Elke motorwagen mag niet meer dan één bijwagen hebben. De groot ste lengte van lederen wagen mag hoogstens 10 meter zlfn. De concessionarisse is verplicht op verlangen van den gemeenteraad het bovengrondsch electrisch kabelsys teem to vervangen door een ander systeem en zulke wijzigingen in het rollend materiaal en in de exploitatie te brengen, wanneer dit systeem in 5 steden van Europa van minstens de zelfde grootte als Haarlem, is toege past geworden. Wanneer deze wijzi ging voor de maatschappij te bezwa rend mocht zijn, moet de gemeente haar financieel tegemoet komen. B. en W. moeten tweemaal 'sjaars de dienstregeling goedkeuren. Vaste stopplaatsen zijn voorgeschreven. Daarbij moet in acht genomen wor- deu, dat de dagelijksche dienst van 15 Mei tot en met 14 October 's morgens niet later dan 7 uur en van 15 Octo ber tot en met 14 Mei 's morgens niet later dan 7.30 zal aanvangen, en dat de laatste tram van 15 Mel tot en met 11 October niet zal vertrekken voor des avonds 111/2 uur en van 15 Octo ber tot 14 Mei niet voor 's avonds 11 uur. De prijs per rit mag niet meer dan 71/2 cent zijn, en de maatschappij is verplicht retour- of overstapkaartjes uit te geven, die niet meer dan 10 cent mogen kosten. De concessionarisse stc'.t een rege ling vast omtrent het loon, de rusttij den en den arbeidsduur van haar per soneel en onderwerpt die aan de goed keuring van den raad. Ook is zij verplicht ten behoeve van het vaste personeel een pensioenrege ling te treffen, waarop de goedkeu ring van den raad moet zijn verkre gen. Ter nakoming van de voorwaarden moet de maatschappij een waarborg som van (5000 storten. De retributie aan de gemeentekas te betalen bedraagt per jaar en per kL lometer weglengte voor de eerste 5 jaren der exploitatie f 100, voor de volgende 4 jaren ƒ125, ƒ150 voor de daarop volgende 3 jaren en daarna elke 2 jaar 25 meer per kilometer. De heer SEIGNETTE vraagt, of de Paardentram Zaterdag nog zal kun nen rijden, daar Vrijdagavond haar concessie eindigt. De VOORZITTER gelooft van wel. De heer TIMMER deelt mee, dat de H. T. M. daartoe verplicht is. Do heer HULS WIT, het voorstel en zijn geschiedenis nagaande, zegt dat dit voorstel een belangrijk voorstel is. De gemeentenaren zullen zich over de aanneming verheugen. Spreker gaat na. wat voor- en tegenstanders van verschillen de onderdeelen hebben beweerd, maar hij zal daarop niet verder in gaan. Hij verheugt zich echter over de proef met de legging der lijn in de paralleistraten. Hij merkt op, dat men in andere steden de lijnen niet legt in de drukste straten, hier is dat wel het geval. Sommige punten, als spoorwijdte, stroomsterkte en onderbouw, zullen nader ter sprake moeten komen bij het „Technisch Ontwerp dat later in den Raad zal komen. Hij spreekt thans de hoop uit, dat Haarlem zal kTijgen een goed tram verkeer, en hoopt ook, dat het door gaand verkeer zooveel mogelijk zal worden toegestaan, voor zoover het der gemeente geen overlast bezorgt. De heer BREGONJE vraagt om re geling van de overneming van het personeel. De Raadsleden zullen mis schien genoegen nemen met de belofte der H. IJ. S. M. Spreker's verwach tingen zijn daarop niet zoo hoog ge- wannen. De heer VAN DE KAMP merkt op, dat dit niet bij de algemeene beschou wingen thuis hoort, maar wei bij de artikelen. De algemeene beschouwingen wor den gesloten. De heer TIIIEL merkt op, dat het vervallen der concessie, wanneer de H. IJ. S. M., zonder verlof dier ge meente, de Haarlemsche lijn aansluit aan de lijnen buiten de stad, twee malen is geregeld. Het eene arti kel zegt, dat in dit geval de concessie onmiddellijk vervalt, ronder dat de Raad dit behoeft,te besluiten, terwijl een onder artikel bepaalt, dat de Raad tot dia concessie-ver v ailing kan besluiten. De heer SPOOR meent, dat beide gevallen moeten geregeld blijven. Het is een dubbel anker, dat de zekerheid vergroot De heer THIEL handhaaft zijn mec- Tiing. Wanneer men aansluit ver valt de concessie en kan de con cessie vervallen. De heer SPOOR houdt zijn opvat ting voL De heer TJEENK WILLINK zegt, dat het eene geval slaat op een aan sluiting van een anderen concessio naris. Het kan b.v. zijn, dat een con cessionaris bu'ten de stad zijn lijnen legt tegen de lijnen der H. IJ. S. M. Dat daardoor de concessie der IL IJ. S. M. zou vervallen, is onbillijk. De VOORZITTER raadt aan in dit stadium der zaak zoo weinig mogelijk amendementen in te dienen. Het be gin der zaak is. dat men zoo vreese- lijk bang was voor het doorgaand verkeer. Daarom heeft men zekere maatregelen genomen. Een overtolligheid kan dit zijn maar een overtolligheid is niet altijd schadelijk. De heer THIEL is niet voldaan. Hij wil geen Raadsbesluit over de con cessie-vervalling in dit geval, daar men dan hetzelfde geval zou kunnen krijgen, als te Breda, waar de Regee ring een Raadsbesluit vernietigde. Om dit te voorkomen, wil spreker geen Raadsbesluit; dan kan het ook niet vernietigd worden. De heer TJEENK WILLINK vraagt de stemming zoo te regelen: lid 6, 5, 4. Do heer SPOOR zet nog eens uiteen dezelfde redeneering als mr. Tjeenk Willink heeft ontwikkeld. Art. 5, 6o. wordt geschrapt. Voor behoud waren slechts de heeren Spoor, De Breuk, Loosjes, Kruseman en Willink. De heer TJFENK WILLINK dient een amendement in, om de concessie- ven'ailing alleen te doen geschieden in 't geval „Wanneer iets geschiedt of een toestand ontstaat, die in strijd is" met de concessie-voorwaarden. Dit amendement wordt aangeno men met 19 tegen 13 stemmen. Vóór stemden de heeren Levert, Middelkoop, Van Rossurn, Van de Kamp, Rinkema, Thiel, Sneltjes, Loos jes, Lasschuit, Huiswil, II. D. Kruse man, Tjeenk Willink, Schram, Seig- nette en De Braai. De heer LASSCHUIT vraagt of met „kostenden prijs" in art. 6 werkelijk bedoeld wordt de „kostende prijs" De heer DE BREUK bevestigt dit. De heer LASSCHUIT vindt den prijs wat laag. De heer DE BREUK is van tegen overgestelde meening. Bij art. 18 stellen de heeren Huls- wit, Thiel en Modoo voot, dat in het Technisch Ontwerp, door den Raad goed te keuren, ook moeten voorko men de bepalingen omtrent stroom sterkte, stroomspanning en den on derbouw. De heer HULSWIT licht dit toe. In de teekeniugen is daaromtrent niets gewaar te worden. De heer DE BREUK zegt, dat geen bezwaar is tegen het voorstel. Het amendement-Hulswit c. s. wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Bij art- 29 meent de lieer KRELAGE dat niet moet gesproken worden van „personen"wagen, daar deze con cessie alleen geldt voor personenver voer. De heer HULSWIT meent, dat het woord „bal cons" is uitgevaVeu, waar gesproken wordt van glasaf- sluRing. De heer VAN ROSSUM komt op te gen de redactie De gloeilampen van iedereu volgwagen ontvangen stroom van lederen motorwagen. Eenvoudi ger is te spreken van De gloeilam pen van deu volgwagen ontvangen stroom van den motorwagen. De heer DE BREUK acht het niet juist, dat het woord „personen" in personenwagen zal vervallen. De opmerking van den heer Iluls- wit acht spr. juist Die van den heer Van Rossum zou spr. niet w:IIen overnemen. De zaak is immers uan alle kanten bekeken en met de H. IJ. S. M. besproken. Het voorstel-lvrelage om te spreken van motor- en volgwagen (inplaats van personenwagen) wordt aangeno men dat van den heer Hulswit even eens. De VOORZITTER ontraadt het voorstel-Van Rossum. Waarom nu nog dergelijke amendementen ;n te dienen, nadat de zaak maanden in behandeling is geweest. Daartoe kunnen B. en W. niet meewerken. De heer VAN ROSSUM dient zijn amendement in. Hij wist niet. dat de zaak den Voorzitter zooveel moeite zou baren. (Gelach.) Het wordt aangenomen zonder stemming. De lieer HULSWIT dient bij art. 36 ook namens de heeren Thiel en Modoo, een amendement in, om de lij nen A en B als één lijn te beschou wen. Voor een rit op lijn A en op lijn B zie het voorstel van B. en W. hierboven zou dan nu niet 10 cents, doch 11/2 cent moeten worden be taald. De heer DE BREUK meent, dat daartegen geen bezwaar is. Er is reeds met een enkel woord met do H. IJ. S. M. over gesproken. De heer SPOOR begrijpt er nu niets meer van. De zaak is nu maanden oud. Waarom is d-'t voorstel dan niet reeds eerder ingekomen 't Gaat niet aan de concessie daardoor weer op losse schroeven te zetten, 't Is een be langrijke zaak, nL een tariefswijzi- ging. De hear LASSCHUIT vraagt, of men bij de lijn Verwulft enz. niet in dezelfde omstandigheden verkeert, als bij de lijn StationspleinKlever laan. De VOORZITTER zegt, dat dit af hangt van het Technisch Ontwerp, waarin bepaald wordt, waar de lijn op het Verwulft aan de andere lijn aansluit. Het amendement-Hulswit-Modoo wordt aangenomen- Tegen waxen de heeren Spoor, Kru seman en Willink. Do heer VAN DE KAMP dringt .uin op het handhaven van de bepaling omtrent de schepnetten voor aan de trams. De E. N. E. T. heeft die net ten langzamerhand weggelaten. De heer DE BRAAL stelt voor, om het tarief der vroeger werklieden trams te verlagen tot 5 cents. De heer DE BREUK ontraadt dit voorstel. Dit is een zeer ingrijpend voorstel. Met de H. IJ. S. M. is daar over niet gesproken. Waarom nu eerst met dit amendement aangeko men? De heer DE BRAAL ontkent dat dit iets nieuws zou zijn. In Amsterdam is ook een lager tarief ingevoerd. De heer KRELAGE zegt, dat da late indiening van de amendementen het gevolg is van de late indiening van het voorstel van B. en. W. Dit is zoo laat geschiedt, dat spieker het voorstel niet eens oppervlakkig heeft kunnen bestudeeren. De heer VAN DE KAMP meent, dat B. em W. den vroegdienst moeten voorschrijven. Is dat te bezwaarlijk! voor den concessionaris, dan kan de ze dit weigeren. Do VOORZITTER merkt op, dat 't aan de omstandigheden ligt, dat het voorstel zoo laat kwam. Dit is niet aan langzaam werken te wijten. Spr. brengt daarom hulde aan den heer Dumont. Hij merkt echter op, dat van een dergelijk amendement toch wel 24 uren te voren had kennis gegeven kunnen worden. Iets dergelijks deed de heer De Braai over vragen, die hij straks zal stellen. Daarom kan spre ker nu antwoorden. De heer THIEL acht het voorstel— De Braai niet zoo ingrijpend. Bepaalt men den prijs lager, dan kan het al leen het geval zijn, dat B. en W. min der snel tot het voorschrijven der vroegtrams overgaan. De heer LOOSJES mérkt op, dat, B. en W. de bevoegdheid hebben die trams al dan niet voor te schrijven en de H. IJ .S. M. is bevoegd die tram niet te laten rijden, wanneer zij aan- toonen kan, dat dit te bezwaarlijk is voor de exploitatie. De VOORZITTER handhaaft zijn bezwaar. Het voorstel-De Braai wordt thans aangenomen met 15 tegen 12 stem men. Tegen stemden de heeren Spoor, Loomeijer, Van den Berg, De Breuk, Rinkema, Sneltjes, Winkler, Loosjes, Kleijnenberg, Hulswit, Kruseman en Smit. De heer VAN DE KAMP betreurt het, dat die zaak van de overneming van het personeel der Paardentram niet anders is afgehandeld. Het spijt hem, dat B. en W. genoegen hebben genomen met de belofte van de H. IJ. S. M. en de zaak verder aan de Holl. Spoor hebben overgelaten. Volgens het voorstel der H. IJ. S. M. zullen er maar 8 of 9 personen, de allerjong sten, kunnen worden overgenomen. -Spr. stelt daarom voor, te bepar len, dat de H. IJ. S. M. verplicht Ls het personeel, dat daarvoor geschikt is, over te nemen en te houden, zoo lang de directie der H. IJ. S. M. dat geschikt acht. Bij de overneming der Waterlei ding door Haarlem van de gemeente Amsterdam is hetzelfde gedaan. De heer LEVERT acht het onrecht vaardig om te bepalen, dat de con- cessïonaresse verplicht is pensioen uit te keeren aan de oude ambtena ren. De heer VAN DE KAMP merkt op, dat hij daarom overleg van de H. IJ. S. M.-directie en de Tramdirectie wil gepleegd zien. De heer DE BREUK beeft bezwaar tegen de opneming van het artikel van den heer Van de Kamp. Over de overneming is niet met de H. IJ. S. M. in dezen geest gesproken. De heer VAN DE KAMP: Dat is jammer. De lieer DE BREUK kan de gevol gen van dit voorstel niet overzien. Wel zou spreker er voor te vinden zijn, met de H. IJ. S. M. er nog eens over te spreken. De beer SPOOR uoemt het voor stel-Van de Kamp een wassen neus, zoolang de voorsteller niet nader om schrijft de eïschen der geschiktheid. De H. IJ. S. M. kan, bij aanneming van 't voorstel-Van de Kamp nog doen wat zij wil, daar wie boven de 35 jaar is, ongeschikt voor den dienst kan worden bevonden. De heer KLEIJNENBERG acht met den heer Spoor 't voorstel zeer on schuldig. Maar 't is goed om het uit te spreken, dat de Raad overneming wenscbl De heer SCHRAM is H met de heeren Spoor en Kleijnenberg eens, dat het voorstel-Van de Kamp onschuldig is. De bepaling omtrent het overleg waarborgt, dat de beide maatschap pijen zich niet van haar redelijke ver plichting tot verzorging van het per soneel ontslagen achten. De H. IJ. S. M. heeft een potje van 6000 voer pensioen. B. en W. hadden in dit opzicht rekening behooren te houden met de geschiedenis dezer zaak. De VOORZITTER: Verlangt Ie mand stemming over het vooorstel- Van de Kamp? Niemand? De heer Spoor acht het voorstel onschuldig...

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6