NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jurgftug. No. 8136 Verschijnt dagelijks; behalve op 2ca« on Feestdagen. MAANDAG S JANUARI 1910 HAARLEM S DAGBLAD ABONHEB1ENTEH ADVERTENT KÊBIi per drib jhaandbni 1-pL ;:.W Van 1—5 regels 90 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondfssaaeof Voor Haarlem I f 129 X» Haarlem van 1—5 regels I.—elke regel meer /O. lc Reclames 30 Cent per rege*1 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der WWf&!Ët)Lr$é!& Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)130 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j Franco per post door Nederland 1.65 {p%i HSm 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant MÏST 'voor Wem"RedadieMabMuan Gfo<ste omstreken en Irmco pa post 0A5 (ittreommanul Telefoonnummer der Redactie BÜCec der Administratie724. PHgava der Veanootsctap Loarens Custer. Directeur 1. C. PEEREB00B.Drokttriii Znlder Bnitengpaarne 6. Teiefoonoummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten hel Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN.. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 4 JANUARI. Groote Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Sint Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: Over de natuur en dien oorsprong van den mensch. (Darwinisme). Stadsnieaws TRAMWEGEN. ELECTRICITEIT EN STAATSGEZAG. Door den lieer G. H. Julius, Inge nieur alhier, is over bovengenoemd onderwerp in de onlangs gehouden vergadering van de vakafdeeling voor «poorwegbouw en spoorwegexploitatie van het Kon. Instituut van Inge nieurs, een rede gehouden, die thans <n brochure-vorm verschenen is. Spre ker bestreed het dilettantisme, dat zich tegenwoordig op het gebied van electrische tractie begint te ontwikkelen. Daarna besprak de heer Julius de voor- en nadeelen van stoom- als beweegkracht en totale electrificatie. Ten slotte deed spreker uitkomen, dat z. i. de Staat oen te passieve rol speelt in de totstandkoming van nieu we lijnen, en zich meer als belang stellend toeschouwer, dan als regis seur gedraagt. CHRETIENNI BN LOUISETTE. Zaterdagavond hadden we 't genoe gen en tweetal art'Sten van 't circus Carré in de Bron te zien optreden, 't Begon met een teleurstelling de heer Chretienni vertelde ons, dat er geen Nieuwjaarswensch zou uitge. sproken worden. Maai- de voorstel ling was wel de moeite waard. De Brongebouw-zaal was vrij goed bezet, en de aanwezigen zullen zich hun avond niet beklaagd hebben. Louis- sette had veel succes met haar vroo- lijke Iiedekee. Vooral „Een Hol- landsch Kind" werd met rechte gra tie weergegeven. De operette „Wie is de baas V" met motieven eu. muziek uit „De Doliarprinses', ontlokte der gansche zaal meermalen herhaalde lachsalvo's, vooral toen de dames zich in 't refrein vergister, en den man in plaats van de vrouw gelijk gaven. Kostelijk-leuk was ook „Eev talis man", een zangstukje, dat wel den ondertitel kon voeren van Een pro baat middel om lastige vrouwen ge hoorzaamheid af te dwingen. De „ta lisman" n.l. is een stevige knuppel, die den meesten vrouwen wel ontzag "al inboezemen. Een welgeslaagde voorstelling 1 F 1 e s c h-R n t g e n. Op dit concert zullen worden uitge voerd Sonate Op. 12, No. 3 Es-dur, Sonate Op. 111c mol (voor piano-solo), Romanze G-dur Op. 40, Romanze F- dur Op. 50, en de Kreutzer-Sonate Op. 47 A-dur. B a den. In het Douche-badhuis aan het Leid schep] ein zijn in de afgeloopen week genomen 346 baden. W11 e m Aadries sen. Bij gelegenheid van het 30-jarig be staan der zangvereeniging „Caecilia" te Amsterdam, zal door een koor van meer dan honderd zangers en zange ressen worden uitgevoerd: „Groenin- ge'ns Grootheid" of „de Slag der Gul- dene Spooren" van bovengenoemd en componist. De heer N. II. Andriessen is van de ze vereeniging thans ook vijf en twin tig jaar directeur. Kamer van Arbeid v oor de Confectiebedrijven. In den loop van het vorige jaar nam bovengenoemde Kamer niet minder dan 17 arbeidsgeschillen in behande ling, die alle werden afgewikkeld, zonder dat het tot een rechtszaak kwam. In drie daarvan 'waren de patroons de klagers, in de overige 14 de werklieden. Een zevental berustte op handelingen in strijd met de wet Dp *het arbeidscontract. NIEUWE BIJZONDERE SCHOLEN. Aan de Leidschevaart bij de Wes ter gr acht en aan de Nieuwe Gracht worden nieuwe R. K. scholen gesticht. PREDIKA NTSBENOEMING. De Luthersche Gemeente heeft op het zestal geplaatst: Ds. G. F. Drejer, Bergen op Zoom; D. Drijver, Zaan dam, E. F. llerbschle.b, Edam; J. W. K. Hoevors, Breda; J. L. F. de Meyers, 'Amersfoort; C. Stadeirmann, Leiden. De pred'ikunt.skeuze heeft Dinsdag plaats. Gijsbrechtvan Aemstel. Door de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" wordt deze week de traditioneele opvoering van „Gijsbrecht van Aemstel" gege ven. Als slotstuk volgt de bekende bruiloft van Kloris en Roosje, in welk kluchtspel de nieuwjaarswensch zal worden uitgesproken door me vrouw Christine Poolman en den heer Cor Schulze als Pieternel en Thoimasvaer. De bezetting van den „Gijsbrecht van Aemstel" zul gelijk zijn aan die der voorstellingen in den Stads schouwburg te Amsterdam gegeven. De heer G. C. van Schoonhoven ver vult, gelijk hij reeds 30 jaren pp het Leidscheplein heeft gedaan, de Gijs- bnecbt-rol, terwijl als Badélock me vrouw MannBouwmeester zal op treden. De heer G. C. van Schoonhoven her dacht op 1 Januari den dag, waarop' hij voor het eerst in de roi van Gijs brecht van Aemstel voor het publiek optrad. Dat was op 1 Januari 1880, alzoo dertig jaren geleden. Hij speelt den Gijsbrecht in den ouderwetschen trant en geeft er met zijn rijzige gestalte in het schitte rende harnas de figuur aan, die men van geslacht tot geslacht er ln heeft gezien. UITBREIDINGSPLAN. ontslag aan twee ongehuwde stakers met één en aan een gehuwden staker met twee maanden opzegtermijn en inzake het stukloon of aangenomen werk den eisch der stakers in te wil ligen. In de vergadering der stakers werd des avonds allereerst besloten, zich te vereenigen tot een mairmerbewerkers- vpreeniging „Eendracht maakt macht." Hiervan werden A. Huisman, H. C. Timmermans en A. van dor Werf, achtereenvolgens voorzitter, se cretaris en penningmeester. De ver eeniging zal zich aansluiten bij de moderne vakbeweging. Hierna be paalde men de houding, die men zal aannemen tegenover de verklaring der directie, waarvan men het resul taat, heden door de opgerichte orga nisatie aan de directie zou meedee- len. HALFWEG, De beer J. Schrijvers alhier, her dacht 1 Januari den dag zijner 25-ja- rige ambtsvervulling als onderwijzer aan de school te Houtrakpolder. Van de schriftelijke en stoffelijke blijken van belangstelling, die de juh'laris ciaal zitting worden gehouden Don derdag 6 Januari 1910 van 23 uur Dopr de gemengde zangvereeniging „Arti et Religioni" zal Dinsdag 4 Ja nuari a. a hare 1ste uitvoering wor den gegeven in de concertzaal van het café Zomerlust. Op de balustrade van de orgelgale- rij, der kerk, die gestut wordt door een paar pijlers, vervaardigd uit de mast van de in 1905 vergane „Alba", zijn twee eiken bladen aangebracht, waarop de navolgende Inscriptie ge- bijtst is Van 't droef vergane schip de in storm bezweken mast, Draagt thans in 's Heeren huis Hem gewijden last. Zoo .worde, wat op aarde in rouw en ramp ons treft, •Een', pijler, die ons hart naar het eeuwig Godshuis heft Bmaerataè IIF.T FAILLISSEMF.NT-DIETERS. Naar de Pr. Gir. Ct. verneemt, be draagt het totaal bedrag der vorde- X IX IX Cavalerie- kazerne Saenredamstraat Het bovenstaande is een schets kaartje van hfet uitbreidingsplan van de gronden der gemeente, gelegen tusschen de Kleverlaan en het Klever park, waarvan we in ons blad van Vrijdag een beschrijving gaven. NATIONALE BLOEMENTENTOON STELLING 1910. MEDAILLES. Toegezegd zijn een zilveren vergul de en een zilveren medaille door de afdeeling Uitgeest der Vereeniging voor Bloembollencultuur en een zilve ren vergulde medaille door de ge meente Katwijk. PLAATVERDEELING. Ter bevordering van een goede plaatsverdi&eling worden de inzenders op do twee eerste tijdelijke tentoon stellingen dringend verzooht aan den secretaris der tentoonstellingscom missie, den heer H. A. Roelvink, te Hillegom, vóór 15 Januari a.s. op te geven, hoeveel plaatsruimte zij op de tafels of op den grond voor elk dier tentoonstellingen zullen noodig heb ben. LEESKRING. In een vergadering van belangstel lenden van deze week werd. besloten tot do oprichting van een Remon- strantschen Leeskring en werd een vaste Commissie daarvoor benctemd. In die commissie werden gekozen mei. L. de Clercq van Weel, mcj. G. de Graaff, mevr. W. E. Roozeboom Boom, J. G. Belterman Sr., en P. F. van Slijpe. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BEVERWIJK. Mun meldt aan Het Volk: Donderdag hadden de stakende marmer-polijsters een langdurig on derhoud met de directie. Derae ver klaarde zich bereid den werkdag van 6 uur tot 8 1/4 uur te v^rhoogen met dien dag mocht ontvangen, vermelden wij een keurig cadeau van het Ge- meentebstuur. dat door den burge- meesterd werd aangeboden. SLOTEN. De drie tolpacbterswoningen onder Nieuwer-Amstel, die als zoodanig hebben uitgediend, brachten met en kele daarbij gelegen bouwterreinen in publieke veiling f10819 op de wo ningen alleen ƒ8056. IJMUIDEN. Scheepvaartbeweging. Door de suizen te IJmuiden werden in 1909 geschut: Uit zee 8 barken met 19.980 kub. M, inhoud, 1 ab,-k 728 kub. M., 31 schocnare 37628 kub. M., 11 Koffen 2097 kub. M., 2247 schroef- stomschepen 10.531.484 kul). M., 1199 tjalken 141.722 kub. M„ 1179 vis- sctaersvaartuigen 220.288 kub. M., an dere vaartuigen 9368 met 487.189 kub. inhoud, naar zee 6 barken 12347 kub. M., 1 bril 728 kub. M., 31 schoeners 40945 kub. M., 4 Koffen 1183 kub. M. 2271 schroef s-toomschopen 10.672.346 kub. M., 1178 tjalken 139273 kub. M., 1889 vïsschersvaartuigen 214.333 kub. M.; 9475 andere vaartuigen met 509571 kub. M. De vergelijking met de cijfers over 1908 geeft sluohts kleine verschillen INKLARINGEN. In 1909 zijn te IJmuiden 2370 Inge klaard met 6.600.41. kub. M. netto in houd en uitgeklaard 2373 schepen met 6.673.866 kub. M. inhoud. ZANDVOORT. Aan den heer F. J. van Zeyl te Rot terdam zijn de werkzaamheden voor de uitbreiding der r'oleering en de verplaatsing van het uitloozingsbasin gegund voor de door hem ingeschre ven som van ƒ79.700. Aan den heer M. Koning alhier is opgedragen het bouwen van een villa aan den Boulevard Paulus Loot, voor rekening van den heer Joh. G. Wert- heim te Amsterdam, Voor het doen van do aangifte ter inschrijving voor de militie zal tor gemeente-secretar'o alhier meer spe ringen tegen Dieters, die onlangs fail liet ging, ongeveer 800.000. De zui vere opbrengst van de roterende en onroerende goederen kon niet worden geschat. Maar vast staat wel, dat en kele der grootste schuldedschers zeer groote schade zullen lijden. De rechtbank te Groningen heeft de v oor loop ige hechtenis van den ver dachte met 30 dagen verlengd. De eerste termijn zou 3 Januari ge ëindigd zijn. MINISTER NEJ.ISSEN EN DE ZIGEUNERS. Men schrijft uit 's-Gravenhage aaa „Het N. v. d. D." Toevallig waren wij Donderdag in de- wachtkamer van liet departement van justitie getuige van een voorval, dat een aardig licht werpt op het karakter van onzen tagenwoordigen minister van Justitio Zooals men weet is tegen de in ons land thans in Breda, indertijd te 's-Gravenliage verblijf houdende Zi geuners een bevel uitgevaardigd om het land te verlaten. Nu schijnt het, dat de Zigeuners in het. Zuiden van ons land nogal aardig zaken doen en ongaarne de grens oversteken. Twee hunner werden nu afgevaardigd de belangen aan het ministerie in Den Haag te gaan verdedigen. Zoo kwam het, dat zich gistermid dag een tweetal van deze onfrisch, in sommiger oogen onguur uitziende personen op de hun eigen levendige wijze aan 't departement aandienden en in hun mengseltje van allerlei tar len, waarin het Fransch op het oogeoi- bllk het sterkst naar voren trad, mon sieur le ministro to spreken vroe gen. Nu had minister Nelissen juist een onderhoud met den staatsraad mr. Asser, en vermoedelijk vond een der boden hierin aanleiding den Zigeu ners mede te deelen, dat Zijne Excel lentie heden wel moeilijk te spreken zou zijn. Protest volgde, en met een vloed van woorden bleven de Zigeu ners aandringen een hunner stond reeds ten halve in de wachtkamer, toen uit de andere deur de minister naar voren kwam met de woorden „Och, laat die arme menschen maar even binnen komen." Een dankbare, ietwat zegevierende blik beloonde minister Nelissen voor diens eenvoudige goedheid, waaraan de beide Zigeuners ongetwijfeld nog uiting «uilen hebben gegeven in het druk gesprek, dat na het vertrek van den staatsraad volgde en dat van de zijde der vreemde gasten, die zich blijkbaar bijzonder op hun gemak ge voelden, eindigde met een elegante, eerbiedige buiging, een operazanger waardig, en een komiek-familiaar „Bonjour, "monsieur le Ministre au revoir 1" EEN NOODLOTTIG VREUGDE SCHOT. De gewoonte, om door vreugdescho ten de jaarewisseling aan te kondigen, heeft ditmaal een slachtoffer geëischt. Do banketbakkersbedtende Willem Schuddeboom stond in den nacht van 31 December op 1 Januari op het plat achter re zaak van zijn patroon, den heer J. C. Hoen, Kinkerstraat 183 te Amsterdam, toen hij plotseling door een schot in hiet hoofd werd getroffen. In bewusteloozen toestand werd hij naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. Nu maakt de gewonde 't vrij wel. Vermoed wordt, dat het schot een revolverschot gelost is op de veran da van een huis in de Borgerstraat. Daar zijn reeds door de politie een paar vuurwapens in beslag genomen. GOED AFGELOOPEN. Men schrijft uit Den Haag: Toen Vrijdagavond het rijtuig van den Prins achter dat der Koningin- Moednr van de Groote Kerk terugkeer de, gleed een der schimmels op de gladde rails achter het Stadhuis uit, en stortte het paard neer. In zijn val trok het dier, hoewel de koetsier uit alle macht tegenwerkte, het andere paa/rd mede. Een onderofficier der grenadiers, die snel toesprong, greep het eerstgevnllen trappelende paard bij den kop en vóór andere personen hulp konden bieden, trok hij het over eind, terwijl het andere paard daar door mede opstond. Een groote me nigte was natuurlijk toegestroomd. De sergeant maakte doodbedaard front en salueerde. EEN NAVOLGER VAN ROBINSON CRUSOE. In een der Belgische bladen komt een eigenaardig bericht voor. Te Amsterdam zou zich de heer Jan Schaafsma, na in de kerk zijn huwe lijk te hebben gesloten, zich met zijn jonge vrouw hebben ingescheept voor Koukonsharke, een verlaten eiland van de Ilawai-groep. Het jonge paar besloot zijne wittebroodsweken door te brengen in volmaakte eenzaam heid, het leven leidende van Robinson Crusoe. Niet minder romantisch dan deze huwelijksreis is de wijze, waarop het jonge paar kennis maakte. De heer Schaafsma, die te Heidel berg student was, redde zijn tegen woordige vrouw uit de golven van den Neckar, toon zij op het punt was te verdrinken. Toen vroeg hij de hand van het meisje en kreeg die. CHRONIQUE SCANDALEUZE. De Haagsehe Briefschrijver in De Standaard zegt, dat er sombere wol ken boven d*> Residentie hangen. „Het is geruimen tijd geleden, lang voor de verkiezingen het land in be roering brachten, zoo schrijft hij, dat mij van betrouwbare zijde, doo rie- mand, die gelegunlveid heeft voeling te houden met sociaal-democratische kringen, meegedeeld werd, dat in die kringen in Inwerking was een „chro- nique scandalen se", die bestemd was om tal van vooraan staande personen der bourgeoisie te conipixwnitteeren. Tn die kroniek werd, volgens mijn zegsman, bijeenvergaard al wat maar zou kunnen dienen om personen, die den socialisten in den weg mochten komen te staan, op zij te dringen. Iloe men zulk materiaa lbezigt, be hoef ik niet nader duidelijk te ma ken, want men heeft ons dat den laatsten tijd in voldoende mate aan schouwelijk geleerd. Ik heb duslijds van de geruchten dienaangaande, die tol mij kwamen, door omstandigheden geen melding gemaakt en moet eerlijk bekennen, dat ik er- later weinig meer aan ge dacht heb. Thans echter komen van geheel an dere zijde, geheel onfhankelijk van de eerste, opnieuw geruchten tot mij, die wel anders van vorm zijn, maar toch levendig aan de vorige herinneren en over geheel dezelfde zaak schijnen te loopen. Ik verneem thans namelijk, dat de socialisten een heel weefsel schandalen gereed hebben en dat de einden van de draden daarvan zijn in handen van een bekend sociaal-de mocraat, wiens naam ik natuurlijk, zoolang de berichten niet bevestigd worden, niet noemen zal. Het schijnt echter goed te zijn, hier thans reeds met een enkel woord te waarschuwen, opdat men op zijn hoe de zij. Zeker mag wel geacht worden, dat er iets broeit." HET KOPEREN STEELEN-FONDS. Zaterdagmiddag is in Bellevue te Amsterdam geopend een tentoonstel ling van he'. zoogenaamde KoFteren- steelenfonds, een instelling opgericht door leden van den Alg. Ned Dia- mantbewerkersbond ten voord eele van kameraden, die lijde naan tuter- culose of overepaoning.Er zijn on geveer 100 prijzen. De opening ge schiedde door den voorzitter van het comité, den heer Ph. Polak. MINISTER HEEMSKERK. Men meldde aan ,,I>o Telegraaf: ,,In den kring van hen, die gere geld met Minister Heemskerk in aan raking komen, loopt het gerucht, dat de Minister van plan zou zijn bin nenkort zijn ambt neder te leggen." De Tijd schrijft: Ofschoon aan het bericht geen waarde hechtend, hebben wij onzen Haagschen correspondent verzocht op informatie uit te gaan en dez» ont ving van den Minister zelf de mede- deeling, dat het bericht absoluut on waar is. Z. Excellentie gaf te kennen er prijs op te stellen, indien he.t werd tegengesproken. ONTSPGR1NG. Nabij het srtation Rozendaal is he denmorgen goederentrein ont spoord. Verschillende v.agens zija omgevallen en verbrijzeld, Geen per soonlijke ongelukken. De treinenloop ondervindt vertraging, daar het hoofdspoor is versperd. Nieuwjaarsmorgen geraakte door eigen onvoorzichtigheid de ongeveer 20-jarige K. te Oldenzaal onder de automobiel van den burgemeester al daar. Met gebroken arm en verdo.u verwondingen werd zij naar het zie kenhuis gebracht. Letteren en Knnst FRED. VAN EF.DEN. Bij dö Kon. -Ver. „Het NederiandscH Tooiioel" is weldra de eerste vooretel ling to verwachten van bet nieuwe toon eel spel van Feeder ik van Eed-o» „Tn het paleis van Circe." liet tijd schrift Groot Nederland kondigt do verschijning in den loop van dit j->ar aan van een dubbel-d.rama van den- zelfden schrijver: „In kenterend^ g» tij.' MUI.TATULI-HULDIGING. De door het hoofdbestuur van le Vereeniging ,De DagerAad" in uit zicht gestelde bijeenkomst, waarin een comité zal worden benoemd tor huldiging van Multetuli. bij gelegen heid dat het een halve eeuw gei- n zal zijn, dat de Max Ilaveiaar uit kwam, zal gehouden wórden oj> Z >n- dag 23 Januari te Amsterdam. HUBERT LAROCHE. De Antwerpsche Gazet schrijft Hubert Laroche heeft zich Maandag gevangen gegeven. Sinds hij >nn hier vertrok, beeft hij in verschillen de steden van Frankrijk gespeeld, en zich meer en meer met de Frans, he taal vertrouwd gemaakt. To St. Etienno, wuar hij verbonden was, ging de zaak op de flescb bij het gezelschap blijven was hem hi' t mogelijk. - Toen kreeg hij voorstellen om niet toumécs mee te gaanmaar dc.re gingen door België; daarbii kou hij zich niet aansluiten. En zoo stond hij eindelijk weer hulpeloos op straat. Op aanraden van zijn udvocaat hoeft hij zich vrijwillig gevangen gegeten. Daar hij bij verstek veroordeeld wjerd kan hij oppositie maken tegen 't von- nis, dut hem heeft getroffen en wel licht wordt, bij nader onderzoek der feiten de straf lichter, a!« zij ZOIWï niet heelemaal wegvalt. In ieder geval, hij hoeft dan la'.cr gelegenheid om de voorstellen, 'u«? hem gedaan werden aan te nemen, en bij Fransche gezelschappon te pogep opnieuw een loopbaan te beginrfen, die, met bet talent dot Laroche on;<>- genzeggelijk bezit, neg vrucli'V-i.r wezen kan.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1