NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27* Jaargang. Mo. 8137 Verschijnt degelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. d:n-dag 4 januari isio HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB BAANDEN) Voor Haarlem '..'.Ill/ 1.28 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)15) Franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers0.02 U Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem03? U omstreken en franco per post 0.45 Uftggye der Veaoootscfeap Loarees Caster. Dteect&gr l 6. PEEREB00SL AD VERTENTiÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het ArrondIss?tnet4 Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0. tü Reclames 30 Cent per regeU Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie es Administraties Groote Hontstraaf tetorcommmiaa! Telefoonnummer der Redictte 600 e« der Administratis 724. Drukkerij; Zolder Baltenspaarne 8.Teietoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 5 JANUARI. Schouwburg: Holl. Tooneelgez. De Kleine Lord," 8 uur. Bron gebouw: 2e Kunstbeschouwing Kunst zij ous Doel, 1—5 en 7 1/2—10 u. D» Kroon: Concert Fiesch-Röntgen, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Kunstmatige kou" in de rubriek Om Ons Heen. Verloi Drankwet B. en W. brengen ter kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. W. G root end orst, om verlof tot liet verkoop en van alcohol houdenden dronk anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan de Franksstraat no. 39. Hinderwet B. en W. doen weten, dat bij hunne beschikking van 28 December j.l. voor den tijd van hoogstens vier weken is verdaagd hunne beslissing op het ver zoek van bosui urderen der Coöpera tieve Brood bakkerij en Vorbruiksver- eeniging De Eendracht", oon ver gunning tot uitbreiding van de bakke rij in hel perceel aan eene poort aan de Klerksteeg no. 6, door bet bijplaat sen van een oven. NOORD-HOLLANDSCHE SCHIET- BOND. Onder leiding van den lieer W. G. JFI, van Erp van Hootrn hield de N.- Hollandsche Schietbond gisteren al hier zijn algemeene vergadering. Ver tegenwoordigd waren de afdeelingen Alkmaar, Bloemendaal, Haarlem, Hoorn en Overveen. Aan het door den heer L. Bakker (Hoorn) uitgebrachte jaarverslag ont- leenen we het volgende: De Bond, die met één afdeeling, nl. Claudius Civilis te Haarlem, werd ermeorderd, telt thans 126 leden. In de maanden Februari, Maart en April werd een wedstrijd op buks of cilin der gehouden om het kampioenschap van Noord-Holland, dat door de rchietvereen. Hoorn werd behaald. Den 22en Aug. werd to Hoorn de groote wedstrijd gehouden met ge weer en buks. Hoewel men over de ontwikkeling van den Bond tevreden is, zou de toetreding van nog meer .ofdoelingen ten zeerste worden op prijs gesteld. Het verslag eindigt met een woord van dank nan burger- militaire autoriteiten voor den ont vangen steun. Het jaarverslag, evenals de .reke ning en verantwoording werden goed gekeurd. De laatste sloot in ontvang tol een bedrag van f 402.76 en in uit gaaf 421.80. Het nadoelige saldo f 19.04 is ontstaan door het aanschaf fen van een zilveren lauwertak als wisselprijs. Tn plaats van de hceren Tl. I-I. Schwietert (Hoorn) en K. Noord (Am sterdam), die als zoodanig hadden bedankt, wanten lot bestuursleden ?ekozen de lieer en F. W. Mooij (van Hoorn), en Alb. Bas (Overveen). De heer D. Teekens werd herkozen. Aan de orde was thans dö bespre king van den winterwedstrijd. Beslo ten werd een groote buks- en cilinder- wedstrijd te houden in de maanden Februari, Maart en April. Deze zal gehouden worden te Amsterdam, Alk maar, Haarlem, Hoorn en Purmer end. De wedstrijd zal bestaan in per- eoneeio en vrije banen, terwijl den laatsten dag, die dus zeker de drukste zal zijn, te Hoorn zal wenden gescho ten. De korpswedstrijd zal evenais het vorige jaar worden gehouden. Elke Vereert. schiet «Kis op haar eigen ba nen onder coükróLe van een bestuurs lid. Als plaats van den zomerwed strijd werd Hoorn gekozen. Hierna werd do druk bezochte Yer- gad'ering, die een zeeir kameraad schappelijk verloop had, gesloten. Mislukte dielstaL v. Een jongen deed met zijn vader een boodschap in het lokaal „Weten en Werken" op de Ged. Smalle Gracht hij zotte zijn rijwiel in de gang en ging naar binnen. De vader liep aan den overkant heen en weer op zijn zoon te wachten. Intusschen sloop uit de Essenstraat een jongen op zijn kousen de gang in, naim de fiets en gaf haar over aan twee mannen in de Essenstraatdezen doofden het licht uit, maai' nu kwam de vader schreeuwend op hen af en lieten zij verschrikt de fiets vallen en kozen het hazenpad. De diefstal was alzoo mis lukt. ORGELBESPELING op Donderdag 6 Januari 1910, des middags van 2 tot 3 ure, in de Groote of Sint-Bavokerk alhier, door den heer W. Ezerman. Programma: No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adagio, C. A. Fischer. No. 3. Concertfantasie, W. Rudnick. No. 4. Largo uit de Symphonic „aus der neuen Welt", A. I>vorak. No. 5. Hallelujah, Hftndel. EEN MOEILIJK GEVAL. "Wij vermeldden reeds, dat de heer Apete van IJmuiden benoemd is tot waarnemend hoofd met verplichte ak te teckenen te Ridderkerk. Hij nam die benoeming aan. Ev»n later werd hij benoemd tot onderwijzer bij het openbaar onderwijs te Rotterdam. Een bedanken voor Ridderkerk werd ingezonden. Ridderkerk schijnt evenwel, ai thans voor lenigen tijd recht op zijn airbeid te laten gelden. Hoe moet dat nu? GEBOORTEN EN STERFTE. NOVEMBER 1909. Het aantal inwoners te Haarlem be droeg op 1 November 70161. Aangege ven werden in November 122 levend geborenen en 62 overledenen. Van deze laatsten stierven er 12 op een leeftijd beneden het jaar, 4 van 14 jaar, 3 van 5—13, 2 van 14—19, 3 van 20—29, 4 van 30—39, 5 van 40-49, 11 van 50— 64, 10 van 65—79, 8 van 80 jaar ei daarboven. De oorzaak van den dood was mazelen bij 2 personen, diphtheritis bij 1, longtuberculose bij 7, hersentu- berculose bij 3,andere tuberculose bij 1, kankei' en andere maligne tumoren bij 4, apoplexie, hersenverweeking, bij 2, organische hartgebreken bij 4, acute bronchitis bij 1, pneumonia bij 3, gastro-enteritis en diarrhaea bij 1 kind (beneden 2 jaar), hernia, darmocclusie bij 1 nephritis of brightsche ziekte bij 2, aangeboren zwakte bij 4, ouderdomszwakte bij 6, gewelddadigen dood bij 1, andere ziekten bij 17, en een onbekende ziek te bij 1 persoon3 kindertjes werden ais levenloos geboren aangegeven. MR. Z. W. STRAATMAN. Te Almelo is na een korte onge steldheid overleden Mr. Z. W. Straat man, die eenige jaren te Haarlem woonde en arbeidde als advocaat-pro cureur en daarna benoemd werd rechter in de Arr. Rechtbank te Al melo, welk ambt hij enkele jaren ge leden verwisselde met dat van voor zitter van den Raad van beroep, al daar. De overledene bereikte den leeftijd van 56 jaar. Museum v. It u n s t n i j verheid. Met Museum van Kunstnijverheid werd gedurende het afgeloopen jaar bezocht door 7S41 belangstellenden uit de aan het Museum verbonden boekerij werden 2256 boek- en plaat werken in bruikleen afgestaan, die naar verschillende plaatsen in ons land verzonden werden. De lessen der aan het Museum ver bonden Schooi werden den 3en Janua ri weder hervat. MilitaireZaken. Bij Koninklijk besluit is te rekenen op 15 Januari a.s. de vaandrig L. Ypma benoemd en aangesteld tot eserve-tweede-luitenant bij het 10de egiment infanterie. De udspirant-vaandrig Vorenkamp, van het 10e regiment infanterie, is be vorderd tot reserve-korporaal bij het 4e bataljon alhier in garnizoen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Muziekavond.. Evenals vorige jaren heeft het be stuur der Christelijke Gemengde Zangvereeniging „Ex Animo", alhier, wederom een „muziekavond" voor kunstlievende en gewone leden uitge schreven. Naai' we vernemen, zal deze muziekavond begin Januari plaats hebben. Ditmaal hebben hunne welwillende medewerking toegezegd de dames M. Gijsbertse, sopraan (van het Pielage- quartett), L. Verborst (Alt), en de heeren J. Luttik (piano), K. Klijn (or gel), en D. de Visser Smits, (violist) te Den Haag. Het zoontje van den heer J. J. Thoo- len, dat in November in de Kruis straat te Haarlem door de automo biel van V. werd aangereden en verminkt,^ is gedeeltelijk hersteld uit de Maria Stichting weer thuis gekomen. BENNEBROEK. Tn de afgeloopen maand zijn alhier 698 telephoongesprekken gevoerd waarvan 285 communale en 413 inter communale gesprekken. Voorts wer den 74 telegrammen ontvangen en 35 telegrammen verzonden. Lenteboden. Jn den tuin van den heer J. F. Ver schuur alhier bevindt zich op dit oogenblik een rozenboom, waaraan reeds zes rozen bloeien. Door een handelaar uit Benncbroek is dezer dagen een 200-tal afgesneden tulpen naar Amsterdam verzonden. Dit ge schiedt thans ruim weken vroeger dan het vorig jaar. SANTPOORT. Van Zondag- op Maandagnacht is de schuur van den heer J. Stegemeyer aan den Velserweg geheel afgebrand. Bijtijds konden nog drie daariu staan de koeien losgemaakt en gered wor den. De twee in de onmiddellijke na bijheid zijnde woningen bleven ge heel gespaard. De oorzaak is nog onbekend. HAARLEMMERMEER. De echtgenoote van den landbou wer J. de Graaf, alhier, overkwam een ernstig ongeval. Toen zij op den zolder met een klein petroleumlampje in een kast iets wilde zoeken, geraak te zij in brand. Hoewel zij pogingen deed om de vlammen te blusschen, be kwam zij zulke ernstige brandwon den, dat zij op last van den genees heer onmiddellijk naar een zieken- inrichting te Amsterdam is vervoerd Haar toestand is hoogst zorgelijk. In een bijna voltooid huis aan den Sloterweg, hoek Ven neper weg, heeft een bende opgeschoten jongens en meisjes ergerlijk huisgehouden. Met geweld liebben de deugnieten zich toegang verschaft tot het huis en daarin verschillende vernielingen ge pleegd, o. a. op verscheidene plaat sen, die reeds afgeschilderd waren, weer met verf beklad, enz. Ook wer den eenige stukken hout medegeno men. De kinderen hebben, waarschijn lijk den omvang van hun baldadighe den niet eens beseffende, veel schade aangericht. De politie heeft de zaak in onderzoek en tracht de schuldigen op te sporen. IJ MUIDEN. In de week van 26 December 1909 tot en met 1 Januari 1910 kwamen te IJmuiden binnen 31 stoomschepen, inhoudende 108.392 kub. M. en 1 zeil schip. inhoudende 257 kub. M., teza men 32 schepen, inhoudende 108.649 kub. M. In datzelfde tijdvak vertrokken 32 stoomschepen, inhoudende 142.496 kub. M. en 1 zeilschip, inhoudende 692 kub. M., te zamen 33 schepen, in houdende 143.188 kub. M. Binnenland DE EERERAAD. We lezen in de Tol.: Naar aanleiding van ons bericht over de saml&nstelling van den „eere- raad" heelt dc N. Ct. zich rechtstreeks tot dr. Kuypeir gewend. Deze ver klaarde, dat wel van hem het verzoek tot samenstelling van een eercraad was uitgegaan, doch dat hem nog geen bericht gezonden was, wie in de zen ee.reraad benoemd zijn, of zullen worden. Een eonigszins duistere uitlating, waaruit zou zijn op te maken, dat een of andere organisatie of particulier zich met de samenstelling van den eereraad belast heeft en dr. Kuyper van do eindelijke samenstelling be richt zou zenden. Nu is van een op dracht. voor zoover wij weten, nooit sprake geweest. Het Centraal Comité Anti-revolutionnaire Kiesvereeni- gingen is buiten de zaak gehoudon en alles wat tot dusver in deze is ge schied, is uitgegaan van dr. Kuyper zedf. Wie hem dus moet mededeelen, wie in deten eereraad benoemd zijn of zullen worden, ls ons een raadsel, tenzij, la manière van minister- Heemskerk, dr. Kuyper, die den raad samenstelde, aan dr. Kuypeir, die er voor te verschijnen zal hebben, plech-' tig per missive van de samenstelling kond moet doen. Van de vier pwsonen, die in ons richt genoemd werden, heeft alleen mr. J. C. de Marez Oyens verklaard niet te zijn aangezocht. De drie overi ge hoeren, mr. P. W. A. Cort van der Linden, mr. S. van Houten en dr. C. Lely ontkenden alleen dat zij be noemd zouden zijn. Over het aange zocht zijn hebben zij zich niet geuit. Ten slotte de verklaring van onzen berichtgever, dat hij een schrijven van dr. Kuyper onder de oogen heeft gehad, waarin woordelijk stond: „de eereraad is thans samengesteld." SPOORWEGTARIEVEN. Naar we uit Den Haag vernemen, kan de invetering der nieuwe spoor wegtarieven eerst tegen Januari 1911 tegemoet worden gezien. (Tel.) WOESTE NIEUWJAARWENSCIIERS De landbouwer R. L. te Öruchter- veld, onder de gemeente Ambt-Har- denberg, is in zijne woning door nieuwjaarwehschers, aan wie hij geen sterken drank wilde schenken, zoodanig gesneden, dat men voor zijn leven vreest. De vermoedelijke da ders zijn bekend. ER IN GELOOPEN. Zooals men wel denken kan, geven de gunstige bepalingen der Ongeval lenwet nogal eens reden tot het vein zen van Diet-herstel. Dezer dagen boorde do „Dordtsche Ct." een staal tje van een man, dio beweerde, dat hij, na een bedrijfsongeval, zijn arm niet hooger dan zijn schouder kon op lichten. Wat men ook bij de verschil lende colleges beproefde, hij hield vol on men kon het toch moeilijk geloo- ven. Ten slotte komt de geneesheer op het idéé in de gang, waar de man moest wachten, een kapstok te iaten maken ver boven zijn macht, hoog den wand. Zonder de minste aar zeling strekte de getrolfene zijn arm hoog in de lucht en hing zijn jas en hoed op. MOORDAANSLAG. Te Dinxperlo is Zondag een moord- aanslag gepleegd door den arbeider B. R. op zekeren J. Ie K., aldaar, dien hij met een mes in de borst stak, waardoor hij ernstig werd gewond. De dader vluchtte over de Pruisische grens. EEN NIEUW SPEELHOL TE AMSTERDAM. De roemruchte Club de Bienfalsan- ce uit de Vondelstraat Is uit den doo- de h»nrezen in andere gedaante. Niet in den mantel der weldadig heid hult zich de nieuwe onderne ming, maar zij voert in haar wapen het motto .renseignement." De nieuwe club is gevestigd in het fraaie heerenhuis, dat. in de Ruysoli- stcaat op den hoek der Weespcrzijde staat, schuin tegenover de Amstel- brug, dus op een druk verkeerspunt. Sinds eenige dagen werd het huis door rechercheurs bewaakt, maar thans loopen er twee politieagenten in uniform te surveilleeren. De eene langs den gevel aan de Weesperzijde, de andere in d» Ruyschsbraat waar de cnti'de van hel deftig perceel ligt. Wij hebben er zoo lezen we in 't Hbld. eien bezoek gebracht. De survcilleerende agent belette het bin nengaan niet, vroeg ook geen opgave van naam, zooals in de kwade dagen der Club de Bienfaisanc» geschiedde, 'n Kleine potrtiersjongen deed open. Op onze vraag naar „monseigneur le president", werden wij naar een heer verwezen, ddo vlak achter ons binnen kwam. Op ons vragen 't onderhoud vond plaats in een sober gemeubileerd kantoortje in het sousterrain, terwijl de surveillearende politieman nu en dan v r ien deli j k-n i eu wsgi etrig door de ruiten keek op ons vragen dan of de inrichting werkelijk beantwoordt aan liet door ons ontvangen signale ment: ,,'n Speelhol", schudde de pre sident ernstig ontkennend. De combinatie, aan het hoofd waar van onze zegsman staat, heeft hier een bureau de voyage ingericht .ge lijk zij reeds in België en Zwitserland bestaan. De verschillende bureaux staan met elkaar in contact, zoodat de „redzigörs" dadelijk als welkome gasten hier en elders geïntroduceerd kunnen worden. „Bureau de Renseig nement", zou men het beter kunnen noemen, vond-ie. En Ia. bekende de president gulweg, de lui komen niet hior om zich te vervelen; wie lezen wil, leest, wie do- mineeren wil doet dat, en wie spelen wil moet dat zelf weten. Wie wil, die speelt, hasard of wat anders Dat herinnert aan den leuk-bruta- len Harr Politz&r, die voor zijn habi tués een kegelbaan zou gaan aanleg gen... zoodra hij de ruimte had Tot zoolang liet hij ze maar aan de lette zitten... „Monsieur le President" op 't accent afgaande een Belg was hoo- gelijk ontstemd over de nauwgezette bewaking van zijn huis. En een der agenten had zoo waai' tot de bezoe kers gezegd: „das ist ein Spielhausl Het moest niet maggen, vond de president en hij zou zich tot zijn con sul wenden.' De politie beschouwt het huis in tusschen als een „volbloed" speelhol genre Club de Bienfaisance. Op de deftig gemeubileerde eerste étage, waarheen een breede marmeren tirap leidt, staan de speeltafels en rolt het balletje over het rouge et noir Mesdames et Messieurs faites vo- tra jeu! In rok gekleede croupiers bedienen tot Iaat in den nacht soms de roulet te, terwijl in de andere goed gemeu bileerde salons het internationaal ge zelschap op andere wijze „renseigne ment" ontvangt. De politie treedt tegen deze inrich ting, die sinds enkele weken haar tenten heeft opgeslagen, tot nu toe slechts preventief op. Het bestuur houdt zich aan den societeilsvorni, laat leden en introducés toe. Met een bepaald» vereeniging schijnt men hier niet te doen te hebben. INGEZONDEN Van Ingezonden stukken, geplaatst of uiet geplaatst, wordidc kopie den Inzeil'et niet teruggegeven Voor den inhoud dezer rubriek stelt dt .iedactie zich niet aansprakelijk. Duinwatervoorziening van Haarlem uit het diluvium. In „Haarlem's Dagblad" van verle den Donderdag werd, naai- aanlei ding van dooir mij verstrekte inlichtin gen, iets medegedeeld over d» „Eze- lenweide" als duiuterrein geschikt voor diepputten. Ik geloof geen overbodig werk te doen door daaraan nu nog het vol gende toe te voegen, »n een onjuiste opvatting door mededeclingen elders ontstaan, tegen te spreken. De heer De Waal Malefijt heeft, desgevraagdbevestigd dat de bedoel de boringen in de Ezelenweide inder daad geen andere zijn dan dc twee welke in mijn rapport beschreven werdsm. Alles wat men van dc geologie en hydrologie dier plek langs direc- ten weg weet berust op hetgeen die twee boringen en een gegraven put leerd»». Ik zou dus kunnen volstaan mei dienaangaande naair het rapport te verwijzen, als niet nog iets aan de Ezelenweide kwestie viel vast te knop pen. Behalve de in „Haarlem's Dagblad" genoemde meer of minder veite allu viale kleilagen werd hij een der bo ringen in de Ezelenweide (midden) nog diepere klei aangetroffen, in het diluvium, en wel een dun laagje klei (enkele centimeters dik) en een laagje fijnzandige leem ter dikte van 30 centime ter. Dat do kleilagen in het alluvium van „minder", de diepere daarentegen „van uitmuntend kleïgehalte" zijn, is dus onjuist en evenmin is het juist, dat die diepe kleilaag het diluvium van het alluvium afsluit, want zij ligt in d» laatstgenoemde geologische formatie. En eindelijk zou uien ten onrechte uit een elders gedane mede- deeling afleiden, dat in de Ezelen- welde 110 tot 120 M. diep geboord is, terwijl inderdaad de grootste aldaar (in het midden) bereikte diepte slechts 48 M. (of 42.85 M. onder A.P. was. Men zal overigens wijs doen niet dieper water te willen halen dan men algemeen pleegt te doen, namelijk uit de bovenste grove afdeeling van het diluvium, da zoogenaamde Eemlaag. De ervaring leert, dat „ve-rslammang daarbij niet te vreezen is en wel om redenen, die in mijn rapport zijn uat- Wat echter vooral niet overbodig schijnt is nogmaals te wijzen op de „formatie met grooten weerstand"', zooals do diepere afdeeling van het alluvium, tusschen het duinzand en het diluvium, in de beken«Ie verhan deling van den heer Pennink, over „de prise d'eau dor Amsterdamsche duinwaterleiding" genoemd wordt. Dat algemeen voorhanden complex, dat tot 25 A 30 M. onder A.P reikt, heeft men toen ook, in de prise d'eau van Amsterdam, over de geheels breedte van het duin en tot in den Haarlemmermeerpolder leeren ken nen. Het bestaat vooral uit fijne, dik wijls slibhoudond» zanden en daar bij onregelmatige, in horizontalen en vertikalen zin naar aard en ligging zeer wisselende, meestal meer of min der met zand gemengde, zelden ret te re kleibanken. Ten gevolge van die samenstelling vormt het een geheel, waarin veel weerstand wordt gebo den aan de beweging van het water, dat evenwel niet. geheel impevnmable is. Ook het sl.randzand met schelpen, dat de bovenste afdeeling van H allu vium direct onder 't duinzand, vormt, is reeds minder waterdoorlatend dan dit laatste en dan de grove bovenlaag van het diluvium. Dat nu op het eeno punt in de Ezelenweid» de alluviale klei minder ontwikkeld is dan op hel andere is dus een algemeen verschijn sel. Slechts over een derde van hst geologisch dwarsprofiel, dat wij van de Amsterdamsche prise d'eau ken nen, bevat liet alluvium min of meer vette klei. Van dis ongeveer 350 barin gen in het alluvium der prise d'con van Haarlem, stemt geen enkele met de toch slechts 14 M. ver eter gelegen naaste boring geheel overeen, wat,het voorkomen en gehalte van kleilagen betreft.; eindeloos is hier, evenals el ders in het duin en de nahuirige stre ken, de afwisseling. Maar herhaald dient te worden, dat overal gelijk blijft 't moeilijk wa ter doorlaten van het geheele lagen- oomplex, zonder dat geheel te belet ten. Daardoor is het begrijpelijk, dat die alluviale lagen overal een uitmun tend, immers zeer traag werkend fil ter vormen voor het bovenwater, en dat feitelijk het diep duinwater als steriel beschouwd wordt. Onder het alluvium volgt dan bij circa 25 tot 30 M beneden A.P. een tweede algemeen voorkomende (ook over d» geheele breedte der duinen van de Amsterdamsche prise d'eau aangetroffen) laag, de grove boven laag van het diluvium, bekend bij de geologen onder den naam van Rem- laag, al is ze ook niet ov»rul even dik, noch even grof. Daaruit, dus uit de bovenste laag van het diluvium, halen bijna algemeen onze „Norton- pulteif' het water en daar dit ge schiedt onder liet in zeker» 1:1 a- t e uisluitende alluvium ondervindt hel bovenwater in de nabijhesid van die putten daarvan weinig invloed;1" d»ze verbreidt zich over een groot vlak en kan aldus locaal slechts ge ring 2ijn. Als derde uitgebreide laag werd in de boringen der Amsterdamsche pri se d'eau en verder Oostelijk nog »on diepe „formatie met grooten won- stand" aangetvoffen, in het diluvium, tusschen circa 70 en 100 M. onder A.P. Het is w»l w a a r e c h ij n 1 ij k» naar de weinige elders in het duin en naburige streken tot die groote diepten reikende boringen, dat zij ook in liet duin der llaarlemsche pri se d'eau niet ontbreekt. Daarop wijst o.a. het feit, dat in „de Kar" nog op 118 M. ondea' A.P. zoet water bij slechts geringe drukhoogte werd aan getroffen. Voor dc hydrologie van het duin is ook die „formatie met groo ten weerstandvan bijzondere bcleo- keiüs, daar zij opstijgen van zout wa ter, dat overal waar men diep ge noeg boorde, oüdw het zoet duin water gevonden is, belemmert. Kecren wij, na deze aigemeene be schouwing van de geologie van liet duin, terug tot de prise d'eau der Haarlemsche waterleiding en de duur-! naast gelegen Ezelenweide. De op verschillende punten in die prise d'eau (aan het begin, hel midden 1 en het einde) verrichte boringen totj in het diluvium hebben ten overvloede' bewezen, dat de geologische toestand er al niet anders is dun elders in hefcj duin. Het lag daarom voor de hand.' dat in mijn rapport in de eerste plaais de prise d'eau zelf genoemd werd als terrein voor plaatsing van diepputten, en dat terrein van 6 kilometer lengte en 100 meter breedte, zal daartoe ze ker meer dan voldoende ziin Op,

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1