«Ion, lift geloof In de eerlijkheid van iommige raadsleden la ernstig ge schokt na hot krakken van de Maat- jwhapplj van Onroerende Goederen Wo beginnen 1911 onder gunstige Yoorioekenon: de Koningin Is weer In cms midden en met haar Juliana. Duizenden heblton haar begroot; don wilde het prinsesje zien en to rens de moedor eeren. De tocht van station naar Polei» word een triomf voor het kiudjo, dat groote oogen op zette bij hot zien van al dat vreemde, liet kwam, het werd gezien en be mind. Do residentie Is nu weer compleet; fle koninklijke vlag wappert weer aan liet Noordeinde. Moge ze daar nog lang blijven en niet over ©enigen tijd bevestigd worden aan het Huis ten Ikttchl Hot zou oen booze dag zijn voor den Haagl Kerstmis Voorbij en nog leven we In het teek en van de hulst. We worden ar mee vervolgd, met de roode ltoseen en prikkelblaadjes en het overal, to pas en to onpas, zien van dezelfde plontvorsierlng doet ons vlug gaan voorbij tots, dat anders de aandacht getrokken zou hebben. Geen winkel of er ligt hulst In de etuioge; een spekslager versierde er zijden spek en varkenspootjes mco, sigarenhandelaars bonden takjes op kistjes, om groote sigaren en pijpen, kruideniers «taken ze in de 1/ruino boonen of pruimen, waarmee ze het publick willen lokken, en op blou ses en kousen, op hoeden en stokken, op boeken en platen vinden wo liet groen ©n rood. Het trekt niet meer, het verveelt, het ergert soms zelfs dat decoreoren met dezelfde blaadjes en vruchten en nooit bleek het gebrek aan etaleer- kunst zoo duidelijk als in dezo da gen, nu allo winkelramen gelijksoor tig versierd zijn. Wel merkwaardig, hoe weinig in ,onze stad van luxe en uiterlijke tooi, do winkeliers de kunst verstaan hun waren in gepaste groepeeringen to doen bewonderen. Etaleeren en op- hoopen vun zooveel mogelijk voorwer pen voor één raam is voor de moesten precies hetzelfde en daardoor missen onze magazijnen de aantrekkelijkheid die in het buitenland een kijkje voor de ramen soms tot een genot maakt. Gedurfde kleurcombinaties, aardige lichteffecten, fraaie draperies, we vin den zo zoo goed als nergens en treffen we er een aan en gaan we een volgen de week kijken, naar wat er dan gebo den wordt, dun blijkt meestal, dat het toeval een étalage geschapen had, die een gang er heen waard was. Ik loop sinds een half dozijn jaren dagelijks vier muien de voornaamst© winkelstraten door en van de paar honderd magazijnen daarvan zijn ex- slechts drie, welke steeds opnieuw eon samenstel van voorworpen en kleuren tot stond weten te brengen, dat de aandacht trekt, en die drie zijneen schoenwinkel, ©en magazijn van kantoorboeken en een distilleer derij Hun etaleurs hebben smaak euvaak geest en aan deze twee eigenschappen ontbreekt het juist de menschen, die van een uitstalraam een pakhuis ma ken. Is het maar raak aanbrengen met hulst niet een bewijs van groot gebrek aan versierlngsvermogen Vergis ik me niet, dan heeft de Middenstandsbond te Amsterdam een cursus voor etaleurs geopend en mo gelijk zal dat voorbeeld hier eens na gevolgd worden. Hoe noodig leiding is, kan ;eder begrijpen, die door onze asfaltstraten kuiert en kijkt wat daar aan to koop ligt. Hij zal dan door ra men zien, waarachter in den grooten voorraad prullaria het enkele voor werp zich verliest en langs winkels konjen, die boeken te kijk legden, zoo als ©en stalletje op de markt dit doet Dat het uitstallen van koopwaar een kunst is, schijnt de middenstand hier niet te beseffen. SINTRAM. Stadsnieuws WETEN EN WERKEN. In de greote benedenzaal van het gebouw aan de Oude Gracht hield de heec F. C. la Chapelle gisteravond een lezing voor een talrijke, aandach tig toeluisterende schare. Van wal stak de spreker met het kinderlijk idyllisch© Peruaansche verhaal van broederliefde van Multatuli, waarin Telasco en Kusco, zonen der zon, Atz talpa, de dochter des lichts, die uit hen ecu keuze moet doen, evenzeer beminnen. De keuzo van Atztalpa be paalt meteen, wie Koning of Inca van Poru zal zijn. De keuze is moeilijk, want ook Atztalpa heeft beiden lief, en heerlijk schoon en lieflijk heeft Multatuli dio liefde geteekend en die der broeders, dio z'ch voor elkaar wil len opofferen. Woutertje Pieterse, dio <li(. verhaal doet aan zijn nichtje Fem ke krijgt kort daarna een zenuwzin- kingskoorts, en in zijn ijldroomen doet hij fantastische verhalen van de maan. Femke, die getroffen is door t mooie verhaaltje van haar neefje, mist hem zeer, en doet heel veel mooi. te, om uit to vorschen waar hij woont, en slaagt er ten slotte in aan zijn ziek bed te komen, om hem te verzorgen. Do heer Lu Chapelle deed ons zeer genieten van deze heerlijke fragmen ten uit „Woutertje Pieterse", waarin de teergevoelige kinderzielen van Wouter en Femke zoo innig-fijn ge teekend worden. De volgende voordracht, getiteld „Over doodsberichten in de courant", was van komisch gehalte, evenals „Avondje uil", een geestige schets van Samuel Falkland. Tot sint werd gegeven een gedeelte uit den „Gysbrochfc van Aemstel", D.m. „Het verhaal van den bode". Do aanwezigen gaven blijken van groote ingenomenheid met wat zij moorden. Oud er k aarten. Wij lezen 'n het tijdschrift van den volksbond Nndat door het gemeentebestuur gunstig was beschikt op het verzoek der Afd. Haarlem dm Oüderkaarten u't te reiken bij de aangifte van ge boorte, bit het voor da eerste maal ter schoolbrengen van kinderen aan do ouders, en bij het voor goed verlaten dor school aan de kinderen, werd aan het bestuur van een viertal Bijzonde re Lagero Scholen het verzoek gericht ook dAar deze Oüderkaarten uit te reiken. Daar een proef om een zestal meis jes ©ener lagere school te doen deelne men aan een cursus in het koken aan de huishoudschool geslaagd kan wor den geacht, werd bestolen deze proef voort le zetten. Rubriek voor Vragen Geabonnecrden hebben bet voorrecb vragen op verecbillend gebied, uiits voor beantwoording vatbaar, in te zeodou bij de Reductie van Haarlem's Dagblad, Qroote Houtstraat 63 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, deD da£ na de Inzending Aanvragen, dio niet volledig nuam en woonplaats van den inzender vermelden wordt goen aondachtgeschonken. VRAAG: Zoudt u mij ook kunnen meedioelen, ho eik handelen moet, om aan den nachtveiligheidsd lenst ge plaatst te worden. ANTWOORD: Wend u schriftelijk tot den heer M. Pothoven, directeur van den nachtvelligheidsdienst en contröle, Schouwtjeslaan 108, alhier. VRAAG: Zijn de vorige acht volks tellingen alle om de 10 jaar gehou den? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Wat is hel doel Van ïen volkstelling? ANTWOORD: Een volkstelling ge schiedt ter bijeenzamel!ng van statis- tisclxo gegevens en tor controleering van do registers. VRAAG: Is men verplicht een dienstbode, die met November in dienst getreden is, een Nieuwjaars fooi te geven? ANTWOORD:- Het geven van oen fooi kan geen verplichting zijn. Even wel is 't oen vaste gewoonte, aan een met November gekomen dienstbod© do Nieuwjaarsfooi te geven. Doet u het niet, dan hebt u veel kans, dat uw dienstbode heengaat, en evenmin ze kerheid, dat zij tegen Mei den dienst niet zal opzeggen. VRAAG: Tot wïen moet ik mij wen den om als wagenvoerder of conduc teur te worden aangenomen op do lijn, die door den Haarlemmermeer komt? ANTWOORD: Het kantoor van do Ilollandscho Electrlsche Spoorweg- Maatschappij is gevestigd, Heeren gracht 217 ,te Amsterdam. VRAAG: Eenige weken geleden ont vingen we tvree nieuwe vachten. Deze blijven steeds onaangenaam rieken. Wat hieraan to doen? ANTWOORD: Wend u tot een bont werken. Daar behoort uw vraag thuis. VRAAG: Iloe moet men verlünde- ren, dat 't haar van een konijnenhuifl uitvalt? ANTWOORD: Zie 't antwoord op bovenstaand© vraag. VRAAG: Is een werkgever verplicht voor de volkstelling ook een kaart in te vullen voor zijn knecht, die alleen bij hom werkt en 's avonds naar huis gaat? Hij Is bij zijn ouders in den kost en slaapt ook daar. ANTWOORD: Neen, natuurlijk niet. De kaart voor den knecht moet door diens vader ingevuld worden. VRAAG: Een meisje Is per drie maanden gehuurd en wordt bij do maand betaald. Mag zij nu, daar zij 't in den lantsten tijd zeer druk go- had heeft, nu wegens ziekto wegblij ven? ANTWOORD: Natuurlijk. Als zij door ziekto verhinderd is haar werk te doen, mag zij te allen tijde weg blijven. VRAAG: Wanneer heeft de verlo ting voor de middenstandstentoonstel- Ling plaats en waar is do trekking»- lijst ter inzage? ANTWOORD: De verloting had reeds 30 November 1909 plaats. E©n trekkingslijst is ter inzage bij den lieor K. van Eden, Spa arao 38, al hier. VRAAG: Hoeveel bedraagt het in voerrecht in Engeland voor een En- golsch pond tabak of sigaren? ANTWOORD: Het Invoerrecht be draagt 3 shilling 10 pence per En- gelsch pond. VRAAG: Ik moet van Iemand geld hebben, maar deze persoon is onwil lig to betalen. Hij heeft een zaak. Kan ik daarop nu beslag laten leggon en wat zijn de kosten? ANTWOORD: Dat fs zonder verde re gegevens niet te zeggen. Wend u tot een deurwaarder. Dezer dagen ontvingen wij de vraag: Gaat bij liet damspel d.e darn- slag voor, als men met een dam een gelijk aantal steenen als met een go- wonen steen slaan kan? In ons ant woord gaven wij den damslag den voorrang. Dit is niet geheel juist. Art. 6 van 't dnmreglement toch zegt: Bij gelijk aantal stukken slaat mfen naar verkiezing met den dam of de schijf. Als stuk heeft een dam niet meer waarde dan een schijf*' Uit de Omstreken VELSEN. Naar de Tel. meldt heeft Velscn de onderhandelingen met Beverwijk, over het door de laatste gemeente le veren van gasverlichting ln de eerste, nog juist voor het ©inde van 1909 af gebroken. Binnenlauti DR. S. J. WARREN. In het Diaconessenhuis fo Rotter dam is na langdurig lijden, overle den de heer dr. S. J. Warren, die sedert het heengaan van dr. Kan als rector aan het hoofd van het Eras- miaansch Gymnasium heeft gestaan en dezo instelling heeft weten te handhaven op het peil, waarop zij als Inrichting van hooger onderwijs 6tecds gestaan heeft. De overledene, die ridder was in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw, wa3 in de we tenschappelijke wereld om zijn stu diën In de oude talen, waarvan de vruchten in meer dan een tijdschrift zijn opgenomen, zeer bekend. DE ONDERWIJZERS. SPAARBANK van het Ncd. Onderw. Genootschap keert over het jaar 1909 een rente uit van 3.75 DE BURGEMEESTER VAN EGMOND. 't Hbld. verneemt, dat burgemees ter Pranger te Egmond aan Zee als zoodanig ontslag heeft gevraagd. OVERREDEN. De sneltrein, die Zondagmorgen to 10 uur uit Utrecht naar Arnhem ver trok, heeft op ongeveer 300 M. afstand van den Franschen overweg te Drie bergen den heer C. de J., oud onge veer 50 jaar, directeur eener zeepfa briek to Delft, overreden. Zijn fiets werd op eenigen afstand van het wachthuis gevonden. Op het lijk wer den bevonden een adreskaart en een ruim van geld voorziene portemon- naie. AMSTERDAM-VLISSINGE V. V. Onlangs gaven wij een bericht, dat het voornemen bestaat met den aan staanden zomerdienst de mailtreinen Vlissingen—Amsterdam en oingokeerd resp. des ochtends en des avonds ver trekkende 'n aansluiting op de nacht- mailbooten van de Maatschappij „Zeeland", te laten vervallen, terwijl dan aan een der Duitsche mailtreinen enkele rijtuigen zouden worden ge koppeld, welke te Roosendaal aan een Hollandschen sneltrein zouden wor den gehaakt. 't Hbld. verneemt, dat. dit bericht den indruk heeft gemaakt, alsof het plan was Amsterdam in het vervolg minder goed te bedienen, liet tegen deel is liet geval. De bedoeling toch is dc aansluting naar Amsterdam op de nachtboot van Londen aanzienlijk to versnellen. Zonder eenige vroegere aankomst der boot is de bedoeling de reizigers voor de richting Amsterdam enz. spoediger dan thans van Vlissin gen te doen vertrekken en zo sneller dan nu door te voeren, zoodat de aan komst te Amsterdam W.P. in plaats van zooals thans te 9.45 uur v.m., reeds vóór 9 uur v.m. zal kunnen plaats hebben. DE JAARS WISSELING. In Oostelijk Groningen geeft de jaarswisseling nog al eens aanleiding tot baldadigheden. Dit jaar was het erger dan wei vroeger. Men schrijft dit too aan den grooten opslag ster ken drank, die voor 10 Dec. j.l. hier en daar is ingeslagen. Te Laudc, gemeente Vluclitwedde, Is Nieuwjaarsnacht de boerenknecht Jan Molanus zoodanig mishandeld, dat hij overleed. De vermoedelijke da der is gearresteerd. EEN GEMAKZUCHTIG INBREKER. Den agent van politie te Hilversum bemerkte sporen van inbraak aan de achterzijde van een tijdelijk onbe woonde villa aan den Soestdijkcr Straatweg. De dief, een zwerver, werd later met behulp van burgers ln het nabijzijndc bosch onder hevig ver zot gearresteerd en naar het politie bureau overgebracht. Do inbreker had, na zich toegang tot hot huis te hebben verschaft,, op zijn gemak alles doorzocht, daarna een halve flesch wijn leeggedronken en was toen kampjes naar bed ge gaan. Door het gerucht, dat de agent die de hulp van twee burgers Inriep, maakte, wakker geworden, wist hij onopgemerkt te ontvluchten. Kort daarna echter werd hij toch gearres teerd en werden verschillende gou den en zilveren voorwerpen, uit de villa afkomstig, op hem gevonden. ZIEKENHUIS TE ASSEN. Thans is in gebruik genomen het Willielmina ziekenhuis, geslicht als herinnering aan de feestelijke viering van het honderdjarig bestaan van As sen als zelfstandige gemeente in Juli 1907. Bij haar bezoek aan Assen schonk do Koningin toen een bedrag van /2000 voor deze stichting. BRANDEN. Zondagnacht brak een felle brand te Eindhoven uit, in de woning van den heer C. Houben, agent in lin nens. Het vuur tastte weldra ook het belendende huis aan, bewoond door den heer J. Coolèn. De beide huizen gingen met de inboedels verloren. Verzekering dekt de schade. IIOOG WATER. In de Jongste dagen hebben ver scheidene polderdijken in Friesland het togen het hooge water moeten af leggen en zijn de polders ondergeloo- pen. Bij tal van huizen staat het wa ter tot den drempel. De stand van het boezemwater was 72 c.M. boven Zo- merpeilin goen jaren was het zoo hoog. HUDSON-FULTONFEESTEN. Do commissie voor de Hudson Fulton-Gedachtenisviering bericht dat daar „De Halve Maen" bij do In Sep tember des vorigen jaars to New- York gehouden feestelijkheden aan de Amorikaanscbe commissie 1» overge dragen, hare Vórkzaahiheden thafis een einde hebben genomen. Alvoren» tot ontbinding over te gaan, wenschte de commissie een woord van dank te richten tot al de genen, die, hetzij door het schenken van geldelijke of stoffelijke bijdragen, hetzij door het geven vun adviezen bij de verrichte werkzaamheden, heb ben medegowerkt aan do uilvoering der planen. Ten slotte Is liet der commissie aan genaam te verklaren, dat het den Ne- derlandschen afgevaardigden bij de feestelijkheden te New-York gebleken ls, dat do aanbieding van het door Nederland geschonken huldeblijk door het Amerikaansche Volk op zeer hoogen prijs is gesteld en een invloed ten goede zal oefenen op de tusschen beide rijken bestaande thans reeds zoo goede verstandhouding. LANDVERHUIZERS. Over Oldenzaal werden ln liet afge- loopen jaar 15645 landverhuizers ver voerd naar Amerika, terwijl 25000 26000 vandaar terugkeerden. KWAADWILLIGHEID. ïh Bovenkerk zijn op de boerderij va nde weduwe J. Verhoef, tot Mei nog in huur bij den veehouder A. van Lammeren, in een der jongste nach- /.n alle vruchtboomen bij den grond afgezaagd. ACCIJNS VER HOOGING GEDISTILLEERD. De Kamer van Koophandel te Sneek protesteert in een adres aan de Tweede Kamer tegen de behandeling en do uitvoering der wet van 4 De cember 1909, om de volgende rede- ilxn Den 29sten November door de Twee de Kamer aangenomen, den 2den De cember reeds door de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming, stond deze wet reeds don lOden in de Staats courant en was zij tegelijkertijd ln werking getreden. De gevolgen van deze overhaasting bleven niet uit. Nadat onder de be- langlxebbenden de opvatting was ge vestigd, dat onder „gedistilleerd" te verstaan wasgedistilleerd van 50 pCi. sterkte, en dat, indien men meer dan 25 liters voorraad had, slechts van dat meerdere aangifte behoefde gedaan te worden, wordt, bij minis- torieele aanschrijving, den ambtena ren medegedeeld, dat voor de aangifte hol gehalte niet in aanmerking komt, en dat, bij hoeveelheden, boven 25 li ters, de navordering over den gnn- schen voorraad moet plaats hebben. Eerst Woensdag 8 December lekt dezo resolutie uit; te laat voor ver schillende handelaren orn do adviezen omtrent hoeveelheid en gehalte, aan hunne afnemers gegeven, nog te kun nen wijzigen. De Kamer van Koophandol verzoekt te bepalen, dat de handelaren, welke aangifte doen, restitutie ontvangen over de eerste 25 liters en spreekt de hoop uit, dat eventueel volgende wet ten, den handel betreffende, tijdige-r zullen worden bekend gemaakt, ter voorkoming van misverstanden en on aangenaamheden. KERKDIEVEN. Er schijnt thans te Rotterdam we der een dievenbende gevormd te zijn, welke het in het bijzonder op do ker ken gemunt heeft, aldus schrijft de „Tel.* Maakten we de vorige week reeds melding van inbraken in een paar kerken, in den nacht van Zaterdag op Zondag hebben zij weder de Wesler- kerk der Ned. Herv. Gemeente, aan de Kruiskade, te Rotterdam, tot ter rein hunner operaties gekozen. Na over het hek geklommen te zijn, heb ben zij, door een ruit te verbrijzelen, zich toegang verschaft tot de collec tantenkamer. Daar werd een kast opengebroken, waar zij een collecte bus met inhoud vonden. Deze werd geledigd en vernield in de kerk terug gevonden. Rechtszaken HET FAMILIEGRAF IN DE N. Z. KAPEL TE AMSTERDAM. De 1ste kamer der Rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in het ge ding over den eigendom van een fa miliegraf in de N. Z. Kapel. Namens den eischer, den heer Ed. Alberdingk Thijm, had mr. A. H. J. van den Bie- sen betoogd, dat het hier ging om do vraag, of. nu de N. Z. KapeJ is afge broken, de eischer de vriie beschik king heeft over den grond van het graf. Voor de gedaagde, de Neder- duitsch© Hervormde Gemeente, was opgetreden mr. F. A. Molster, door vvien dc vordering van den eischer werd bestreden. D© rechtbank wees de incidenteel© conclusie van den eischer tot verhoor op vraagpunten toe en bepaalde dit verhoor op Maandag 31 Januari. Do gedaagde werd veroordeeld in do kosten van het incident begroot op f 75. ZAAK-STOKVIS. In zake Nathan Stokvis zich noe mende Nathan Barend Stokvis com missionair in diamanten dio to Ant werpen een drietal partijen diamant had verduisterd en deswege door het gerechtshof te Amsterdam tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf wa$ ver oordeeld kon adv.-gen. bij den Hoogen Raad zich met geen der drie voorge stelde cassatiemiddelen vereenigen en concludeerde tot verwerping. Uitspraak 31 Januari. Spart en Wedstrijden LUCHTVAART* Wat de aviateurs al zoo verdiend hebben. 'AJ hebben de wedstrijden in do aviatiek niet immer voor db onderne mers gouden eieren gelegd, voor de uitvoerders, de aviateurs, kan men zonder grootspraak beweren, dat zij vrij voocrdeelig zijn geweest. De vol gende cijfers zullen dit duidelijk mar ken; die cijfers zijn misschien niet wiskundig juist, daar vele contraotcn niet zijn gepubliceerd geworden, toch mag vrel aangenomen worden, dat zij niet verre van do waarheid verwij derd zijn* L'óuls Blèrlot ontving fr. 300.000, Delagrange fr. 200.000, Paulhan fr. 160.000, Henry Farman fr. 130.000, Latham fr. 80.000, Rougier fr. 60.000, Do Lambert fr. 60.000, Sommer fr. 30.000, Do Caters fr. 20.000, Brégi fr. 10.000, Gobron fr. 10 000, Tissftndicr fr. 10.000 te zamen dus ln een jaar 1.070.000 francs. Deze som vertegenwoordigt natuur lijk niet de zuivore belooning, daar er voor hen natuurlijk onkosten afgin gen. Neemt men die aan te bedragen 30 zoo ontvingbn zij 840.000, Louis Blériot heeft in den tijd van 4 maanden behalve door zijne behaalde prijzen, ook door den verkoop zijner toestellen, de enormo som wed©r te ruggekregen, die zijne proefnemingen hem hadden gekost. Zij, die hun tijd kunnen en willen afwachten, wordbn dus nog wel eens beloond. Gevaairlijk blijft het vak nog Im mer, welk gevaar zekor tot een nil- mimum zou kunnen gereduceerd wor den, wanneer in Iedere aoroplann twee motoren worden aangebracht, dto ieder op-zich zelve zouden kunnen werken. Eene 'automobiel, waarvan de motor weigert, staat stil, terwijl eeno aeroplaan, welks motor stil staat, onherroepelijk naar benedén stort, hetwelk gewoonlijk de treurig ste gevolgen na zich sleept, aldus schrijft De Auto. NED. ELFTAL-COMMISSIE. Naar wij vernemen, heeft de heer C. W. v. Hasselt bedankt als lid der Ne- derlandsche Elftal-commissie. (Tel.) AUTOMOBILISME. Dc „N. S." meldt., dat in 9 jaar het aantal huurrijtuigen met paarden to Parijs met circa 2000 is verminderd, terwijl automatische huurrijtuigen sedert dien tijd 3500 in aantal bodroe- gen. EEN NIEUW SOORT WIELER WEDSTRIJDEN. Do Fiets meldt een en an dor van oen nieuw soort wedstrijd uitgeschre ven door het Parijscho Sportblad ,,L' Auto'' en spreekt de hoop uit dat een1 flinke club hier te lande dit voorbeeld zal volgen. Het is maar al te bekend, dat jon ge renners, ai hebben ze al heel wat kilometers op den weg verslonden, toch nog zeer onwetend zijn omtrent do plaatsjes, die in de buurt van stad liggen. En als zo de namen of enkele (ter namen kennen, dan hebben ze nog steeds zóó krampachtig vastge-i houden aan de groote wogen, dat ze zoo goed als niet op do hoogte zijn van de kleinere wegen of van de naas te gelegenheid om van dn ©ene plaats te komen naar de andere. Om nu de jongelui het blad stelt den wed strijd open voor alle jongelui -onder de 17 jaar beter op de hoogte te brengen, heeft het een course au clocher (vrij vertaald plaats-tot- plaatswedstrijd) uitgeschreven op de volgende manier; allo deelnemers verzamelen zich op een bepaald uur in een bepaald dorp in do omgeving der stad. Daar treffen zij een wed strijdcommissaris aan, voorzien van een duidbliik-herkenhnatr insigne, die hun bij den start den naam opgeeft van een plaatsje Ih de buurt, waar hoen de deelnemers zich zoo spoedig mogelijk en langs den koristen weg moeten begeren. In dit dorpje staat een andere wedstrijdcommissaris, die den tijd dcir deelnemers opneemt en hun den naam noemt van de tweed© plaats, waarheen zij zich moeten be geven. Dit doorsturen der deelne mers geschiedt net zoo lang, totdat ten slotte het eindpunt kon worden aangexrezen. liet dunkt ons nu de goede tijd, zegt De Fiets, te zijn om aan het werk te gaan voor de uitwerking van een der- gelijken wedstrijd voor den zomer 1910. Koloniën CHOLERA IN NED.-INDIë. Het aantal cholera-lijders in het mi litair hospitaal te Weltevreden werd den 7dcn December met 1 Europeaan en 1 inlander vermeerderd. Hel lijstje van het Stadsverband te Batavia zag er den 8sten Dcc. nis volgt uitEr waren ln behandeling 10, bijgekomen 1, hersteld 1, overle den 1, bleven in behandeling 9 lij ders. Omtrent het voorkomen van chole ra in de afdeel ine Limhangan schrijft men aan de Preangerbode. Tot den 5en Dee. deden zich irj dc stad Lembang 9 gevallen voor, waar van een met doodelijkon nfloop. In de geheele afdceling kwamen, voor zoo ver beleend, 462 gevallen voor, waar van 148 met dnodelijken afloop. In de districten Bloebocr Limbangan en Wonakarta heorscht de ziekto verre weg het ergst. In de conti'óle-afdeeling Tjikadjang is het tot nu toe bij éen geval gebleven. Er is een derde doctor-djawa aan gevraagd, om de twee reeds aanwezi gen te helpen. Controleur van den Bos werkt In Bloeboer, Limbangen en Wanakarta reeds met 6 desinfoctie-brigadcs. Voor Garoct en omstreken 's or een, terwijl een tweede zoo noodig kan bijsprin gen. Alle inlandsche hoofden werken met ijver mede aan de bestrijding der ziekte. Ook te Tjimahi heeft zich thans do cholera voorgedaanbij een gega- geerd militair. Natuurlijk zijn onmid dellijk alle maatregelen genomen. Letteren en Kunst Een jong letterkundige, B. Verhae- gen te s-Gravenhage, lieeft een too- neelwerk geschreven, Marslos do Faun. waarvoor dr. A Dlenenbrock muziek heeft getoondicht, met. welke begeleiding Royaaa-ds' Tooneel het ln April vertoonen zal. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Do „Revue der Sparlon" bevat deze week: Bobsleigh. De wedstrijd van den Amsterdamsehen trunbond. D\> Zesdaagsche te Berlijn. Nog boos Ons figuur te Londen. Onze Hol- landsche voetballers naar Engeland. -- De seriewedstrijdbn van M. V. V. te Maastricht. Do Provinciale. Schaken. Ve'e fraaie foto's sieren dit nummer. „De Luchtvaart" vun 31 üoceniber bovatDo tweede wetenschappelijke luchtvaart op 19 Juli 1909. Zweef- sport. Over vogelvlucht en vlieg machines zwaarder dan de lucht. Beginselen bij de vervaardiging van luehtvaarlmotoren. Weervoorspel ling en Luchtvaart. Kleine mede- deelingen. „Eigen Haard" van 1 Januari 1910 bevatDe volkstelling. Kerstmaal van het Heilsleger. Dc vrouw van Leendert Öld'huya, door Louise B. B. Watersnood in den Noord-West hoek van Overijsel. Hot Verlorene, door A. Brunt. Aan den Arnstel, door Jcro. do Vries. Op de Heide. Een. paradijsje in de Molukken, door Jébé. Branden. Mr. S. A. Veiling Meincsz. De komeet van Halley. Gemengd Nieuws AARDSCHOKKEN. Uit opgaven van de Slciliaansehe observatoria blijkt, dal ln het afgc- löopen jaar 5-43 aardschokkon door da Seisinografisch© instrumenten zijn op- geteekend, waaraan verreweg het grootste aantal in hel begin van hot ia ar. In de maand November werden er nog slechts zeven waargenomen. SCHEEPSRAMP. Volgons een telegram uit Holyhead zijn do Engelsche stoomschepen „Ar cadian" naar Bassorah, en „Ayrshi re", van Liverpool naar Australië be stemd, ter hoogt© van de Tnskar mei elkander in aanvaring geweest, ten gevolge waarvan de „Arcadian" on middellijk is gezonken12 man ver dronken. De „Ayrshire" is zwaar be schadigd te Holyhead in <1© vlueht- haven aan den grond gezet, PEARY OOK AL GEWANTROUWD! In het bijblad van De Aard© bn Haar Volken wordt de aandacht ge vestigd op Peary's papieren. Nu Pea ry's papieren zoo gerezen zijn, is hef misschien niet ondienstig, nog eens er op t© wijzen, hoe onmogelijk gó uw Pcary volgens zijn eigen getuigenis de laatste afstanden, die hem van de Pool scheidden, heeft afgelegd. In de Pall Mall Gazette rek en do II. G. Mac kenzie eens uit, hoe hot met Peary's snelheden staat. Hij, Peary, heeft; zooals bekend !»,N zijn blanken metgezel Bal le lt wegge zonden vóór hel laatste zelje naar de Pooi. Tot op het oogenblik, dat Bat- lelt Item verliet, was zijn gemiddelde snelheid, met totale weglating van de dagen tusschen 4 en 11 Maart, toen hij word opgehouden door open wa ter, ongeveer dertien mijlen per dag. Nadat Ballett hem hbeft verlaten, gaat hot plotseling verrassend veel vlugger. Batlctt ging, zoo vertelt Peary, te rug op een breedte van 87.48. Van de 8% parallel af nu naar de Pool was dc snelheid meer dan 36 mijlen per dag. Er zijn door Peary niet veel bij zonderheden bekend gemaakt omtrent de terugreis, maar tot twbcmaal toe vertelt de reiziger, dat hij de Pool verliet op den 7en April in den na middag en dat hij bij kaap Columbia aankwam op 23 April. Nu bedraagt do afstand in vogelvlucht 480 Engel sche mijlen. Ergo heeft Pbary zestien dagen, lang met inbegrip van alle oponthoudi een gemiddeldo snelheid gehad van dertig mijlen per dag, als men aan neemt, dat hij al dien tijd rechtuit is kunnen gaan lang3 dbn koristen weg. Overtuigend lijkt dat niet* BLANKE MEISJES DOOR CHINEE ZEN ONTVOERD. Het spoorloos verdwijnen van ver- schoidene blanke meisjes uit de Chi- neezenwijk van Chicago, verwekt al daar groote opzien. De politie doet in genoemde wijk een omvangrijk on derzoek naar verscheidene blanke meisjes, van wie men aanneemt, dat zij in Cliincescbe opiumkitten worden vastgehouden. D© polilie is namelijk door eenige meisjes, die zich in opiumkitten hadden opgehouden, on derricht van hot feit, dat een groot aantal jonge meisjes door Chineezen jevangen worden gehouden. De meis jes werden door Chineezen, die zij .oevallig in restaurants ontmoetten, naai' de Chineezenwijk ontvoerd waar zij aan zware mishandelingen bloot staan. MAZELEN. Prof. Siiiler heeft in do „Münch Med. Wochenschrift" de medodeeling geplaatst, dat hij wellicht de bacterie van de mazelen gevonden heeft. Er is hier, zooals wel vermoed was, kwes tie van een bacterie in den geest der druifvormig groeiende ettervormers, een baktcrio, welke door het bloed van kinderen, die al mazelen gehad hebben, met succes wordt bevochten, terwijl bij kinderen, dio nog nie-t be- mazeld zijn geworden, dit het geval niet is. De mazelen-bacteriBn bevin den zich bij het zick-worden in de neus-keelholte, de luchtpijp en de bronchièn. De uitslag moet naar do verklaring, die Sittler er van geeft het gevolg zijn van glftstoffen, door de bacteriën afgescheiden of bij hun afsterven ontstaan, die in het bloed komen en aldus, door het li chaam gevoerd, de vlekken veroen- zaken.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6