HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Quinnion de Philosoof. WOENSDAG 5 JANUABI 1910 Ssritenlandsch Overzicht Do dag van DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND nadert snel. De strijd wordt dan ook ;hnriq op z'n felst gevoerd. Zwaar- ^olLtleke artikelen in de couranten, Dijna eiken dag vex-gaderingen van kiezers, overal waar men loopt aan plakbiljetten, eon met ruime hand uitstrooien van strooibiljetten en ma- jdfestenEnfin, we weten daar zelf ■vik van mee te praten I De tariefhervorming vormt wel een der eerste strijdpunten en 't moet nu een eigenaardig genoegen zijn, de bladen der verschillende partijen in te zien en het talent to bewonderen, waarmee de politici van zoo uiteen- loopende richting de kunst verstaan, de zaken en feiten zelfs zóó voor te dragen, dat ze pleiten voor hun stel lingen. Amerika en Duitschiand doen voor belde partijen dienst als voorbeelden om het goed recht van vrijhandel en bescherming to bewijzen. Terwijl do vrijhandelsbladen vertellen van de lage loonen, de werkloosheid in Duitschiand, en van de ellende in Amerika met hun hooge tarieven, leest men in de unionistische bladen tegenovergestelde beschouwingen en worden hier de toestanden in Duitschiand en de Unie ten voorbeeld gesteld, toestanden die belde landen aan hot protectionistisch stelsel dan ken. Wie heeft nu gelijk? Wel aardig gevonden is een grap !Can een der Engelsche bladen. Onder een plaatje staat ongeveer 't volgen de te lezen Een huisvrouw komt 1n oen Tarief- he rzienin es winkel om spek te halen. Op de toonbank ligt een stuk met het opschrift ,,buitenlan< op en vraagt den priji antwoordt. ,,Maar dat is duurder dan vroe- j ger", zegt de huisvrouw. „Dat komt omdat onder Tariefher vorming de vreemdeling belast wordt op hetgeen hij hier heen zendt", merkt de winkelier op. „Dat is zonderling i' zegt de huis- rrouw. „Als de vreemdeling betaalt, waarom moet ik clan ook nog beta- ion V" „ilm", zegt de winkelier. „Wensckt u nog ietc anders Dan wïist de huisvrouw op een an der stuk, als „binnenlandsch" ge merkt. Ook thans vraagt zij den prijs, dien do winkelier opgeeft, waarop zij zegt„Maar dat is ook al duurder, dat moet toch goedkooper zijn, want dit is immers niet belast'' Ja", antwoordt de koopman, ..dat is nu juist het voordeel voor de bln- nenlandsche productie." „Maar, waar blijft dan mij-* voor deel?" vraagt de huisvrouw. „Hot komt me voor, dat onder de tariefher- I ziening de prijzen stijgen en dat ik, en niet de vreemdeling de belasting l heb te betalen." „Hm", zegt de winkelier. „Wenschfc nog wat anders, mevrouw?" „Dank u, niets anders", is hef anl- Woord. „Ik ga naar den overkant, naar den vrijhandelswinkel. Goeden dag 1" DE SUFFRAGETTES blijven ijverig deelnemen aan den verkiezingsstrijd. Toen minister Lloyd George dezer dagen te Reading sprak, doken er I van onder het platform tijdens ziju rede plotseling twee vrouwen op, be dekt met stof en vuil, die z'ch voor het begin der vergadering in deze don- kore en benauwde schuilplaats had den weten te verbergen. De dames worden, voor zij eigenlijk nog iets hadden kunnen zeggen, „buitenaf ge. leid". Maar, betoogd hadden cel EEN VLOOT VOOR TURKIJE. Turkije is nu een modern-geregeerd land geworden en... moet dus ook oen sterke vloot hebben, 't Wil een vloot bouwen, maar de financiën laten niet toe om dit met den gewenschleu spoed te doen. Derhalve worden de bonoodlgde sommen gedeeltelijk door particulieren bijeengebracht. De officieren van het geheele leger hebben besloten hun traktement van twee dagen te bestemmen als bijdrage voor den vioolbouw en ook Let bur- gorelement, zoowel te Konsiantino- pel als in de provincie, heeft zich niet onbetuigd gelaten. De Vlootvereeni- ging is dan ook reeds in staat dezer dagen een som van 150,000 pd. als eerste bijdrage voor het koopen van oorlogsschip aan de schatkist te doen toekomen. De regeering harer zijds zal ten behoeve van iea bouw van schepen een binnenlandscbe lee ning uitschrijven en de chef van den generalen stal dei* marine is naar Genua vertrokken om den Turkschen kruiser, die aldaar in aanbouw is, te bezichtigen, waarna bij naai- Enge land zal gaan ten einde daar de Dreadnoughts in oogenachouw U no men. De notabelen van Drama hebben besloten aan bet rijk een torpedoja ger aan te bieden. HET HUWELIJK VAN PRINS ALBERT ONGELDIG. De „Liberte" van Gent heeft oen artikel openbaar gemaakt, waarin go- zegd wordt, dat het huwelijk van prins Albert had moeien worden goedgekeurd bij koninklijk besluit, hetwelk evenwel nooit verschenen is; het bericht voogt hieraan toe, dat, wanneen dit goedkeuringsbesluit be staat, het onmiddellijk moet worden gepubliceerd zoo niet, dan behoort het ministerie ten spoedigst© alsnog de goedkeuring der beide Kamers te vragen ten einde voor den Koning geworden prins een vervallenverkla ring te voorkomen. De „Sotr" bevestigt, dat het besluit niet bestaat en dat de toestemming van de Kamers noodzakelijk Is. 't Gaat hier blijkbaar dus alleen over een administratieve fout, die nog al gemakkelijk te herstellen 1». EEN SCHEEPSRAMP. Zondagochtend is er in liet IerscEe Kanaal een aanvaring geweest tus- schen de Ayrshire" uit Glasgow, die 200 reizigers aan boord had, en de „Arcadian", oen vrachtboot van de Eliermunlija. De „Arcadian" zonk bijna dadelijk en van haar beman ning van ruim vijftig man verdronken er twaalf, allen Lascars. Een En- gelsch matroos, die gered werd, zei, dat als de Indiërs meer om hun leven dan om hun goed gedacht hadden, zij zich misschien allen aan boord van de „Ayrshire" hadden kunnen bergen. Maar zij stormden naar be neden om hun geld te halen en toen zij met hun bezit in een doek geknoopt weer op dek kwamen, was 't voor ve len te laat. NIEUWE ONGEREGELDHEDEN IN SPANJE Op aansporing van het Parijsche Ferrer-comité hadden de revolution- nairen van Catalonië pogingen aan gewend. om tegen 3 Januari een al- gemeene staking voor te bereiden, als protest togen de houding van het kabinet-Moret, dat volhardt in zijn weigering, de in de citadel Montjuich opgesloten politieke gevangenen uit de Juli-dagen in vrijheid te stellen. Zondagavond werd te Barcelona een meeting gehouden, waarop door verschillende sprekers amnestie ge- eischt, ©n het optreden van hot libe rale ministerie in deze gelaakt werd. Het schijnt evenwel bij woorden gebleven te zijn. van een algemeene staking maakt geen enkel bericht al- DE VRIJHEID IN RUSLAND1 Maandag werd het stoffelijk over schot van grootvorst Michael Nioola- jewitsj van het Nicolaas-station te Petersburg overgebracht naar de ka thedraal in de vesting Peter en Paul. Heden zaJ de bijzetting plaats heb ben. De lijkstoet trok door voorname straten langs den gehoelen weg wa ren troepen en haie opgesteld. De Tsaar met de and'»'-© vorstelijke personen volgden te voet, de Tsaritsa met de grootvorstinnen in koetsen. De politie te Petersburg verkeerde blijkbaar in de laatste dagen in bij zonder zenuwachtige stemming, er werden niet minder dan 1136 personen in hechtenis genomen. Vierhonderd studenten kregen van den stedelijken commandant gratis spoorkaartjes on der voorwaarde, Aat zij gedurende de begrafenis van den grootvorst buiten Petersburg zouden blijven. Stadsnieuws NOTARIS-BENOEMING. Do heer P. J. Blezenaar, candidaat- notaris alhier, is bij Koninklijk be sluit van 4 Januari benoemd tot taris binnen het arrondissement Roer mond, ter standplaats de gemeente Nedenveert. EEN EIGENAARDIGE VERGISSING Een onzer abonnés toonde ons een brief, die op Oudejaarsdag t -aschen 4 en 5 uur 'a namtódagB verzonden was en die volgens den poststempel op 1 Januari 1901 ln zijn bezit kwam. Rubriek voor Vragen Gaabonneerden hebben het voorre oh vragen op verschillend gebied, mita voor beautwoordlng vatbaar, in te aeuden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Hoatatraat 63 Alie antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor aooreel mogelijk la, den dag na de Inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandachtgeBChonken. VRAAG. Heeft een dienstbode, die per drie maanden gehuurd is, het recht met de zes weken haar dienst ju te zeggen En heeft zij recht op hai loon tot zij haar dienst verlaat ANTWOORD. Zeker» de nieuw wet op bet arbeidscontract geeft een zeggingstermijn van zes weken aan. Ook hoeft de dienstbode recht op loon tot het tijdstip, waarop zij den dienst verlaat VRAAG. Waar moet men zich ver voegen, om als 4e machinist bij de Koninklijke Paketvaart In Ned. Indië geplaatst te worden Wat zijn de ver- ©ischten voor deze betrekking? ANTWOORD. Wend u Bchriftelijk tot den regeerings-commlsaaris der Koninklijk© Paketvaort-maatschappij Dr. E. B. Kielatra te 's-Gravenhage, die u wel alle gewenschto inlichtin gen zal willen verschaffen. VRAAG. Ik zou gaarne een betrek king in hot buitenland hebben. Tot wien zou ik mij hiervoor t beat kun nen wenden ANTWOORD- Wend u tot de veree- niging „Hot Buitonland". Secretaris is mr. A. J. Moll Schnitzler, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrie. kon, te Amsterdam. VRAAG. Zoudt u mij ook kunnen zoggen, hoeveel het invoerrecht voor een kistje van 100 sigaren in Enge land bedraagt? ANTWOORD. Dit hangt voor ©en goed deel van het gewicht af. Een kistje sigaren weegt in de meeste ge vallen ongeveer een half K.G. en kost dan ongeveer 4 shilling aan invoer recht. U moet er aan denken ook het bruto-gavvicht op te geven. Uit de Omstreken Do bevolking dezer gemeente be stond op 31 December 1908 uit 3208 mannen en 3682 vrouwen, totaal 6890, zij vermeerderde door geboorte met 89 mannen en 107 vrouwen, totaal 196, en door vestiging met 458 mannen en 599 vrouwen, totaal 1067zij vermin derde door overlijden met 53 mannen en 42 vrouwen, totaal 95 en door ver trek met 378 mannen <jn 439 vrouwen, totaal 817, de bevolking vermeerder de alzoo met 116 mannen en 235 vrou wen, totaal 351, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1909 bestond uit 3324 man nen en 3917 vrouwen, totaal 7241 per sonen. SLOTEN. Van de tramplannen Sloten—Am sterdam komt voorioopig niets. De omnibussen zullen dus blijven rijden. tfiiuHüllauu HET ONTSLAG VAN km. VAN LEEUWEN. Het Haagsche Correspondentiebu reau verneemt, dat de datum van 16 Januari, waarop bet ontslag van mr. Van Leeuwen als burgemeeste - van Amsterdam zal ingaan, niet is vast gesteld dan na voorafgegaan overleg met dan demissionaris zelf, in ver band ook met den dag, dien de beer Van Leeuwen voor bot preaideeren der laatste vergadering van den Gemeen teraad wensebte, nl. dien van Woens. dag 12 Januari a. s., in welke zitting hij van den Raad afscheid zal ne men. ONTSNAPTE PATIËNTEN. Een krankzinnige, eenigen tijd ln ©en gesticht verpleegd, zat Zondag avond onder geleide van zijn broeder en ©en oppasser in don sneltrein die te 8.49 van Zwolle vertrekt, om naar zijn -woonplaats Drachten overge bracht te worden. Tusschen de sta tions Dedemsvaart en Staphorst sprong hij eensklaps uit den trein fluks werd hst ramtoestel tn bewe ging gebracht, da trein stopte, men zocht, maar er was go«n spoor van den vluchteling te ontdekken. Maan dagochtend echter vond men het lijk van den ongelukkige liggende ln een plas water, hij was waarschijnlijk ge stikt De patiënt Arthur Jacobeon van het Rijks Krankzinnigengesticht te Medemblik, aan wien een kort kar lot naar zijn familie te Amsterdam was toegestaan, heeft van de gelegen heid gebruik gemaakt ara naar Enge land over te steken. Genoemde ver pleegd© was reeds gerulmen tijd ln de gezinsverpleging opgenomen en ge noot ruime vrijheid. Hij spreekt vloei end Franach. Dultsch en Engelsch. ONGELUKKEN. In de Leldschestraat te Amsterdam viel een officier van gezon^jieid door het slippen van zijn rijw hij kwam tusschen het paard van een vracht- I wagen en dien wagen terecht. Gewond in het aangezicht en aan de knie, 4 werd hij in de apotheek van C. A. Dèhr verbonden en daarna par rij wielbrancard naar hot militair hos pitaal gebracht TUINPARK. De gemeenteraad van "s-Gravenha ge besloot aan een commissie uit het „Nut", aldoor, tegen matigen huur- prije een terrein in gebruik te geven voor aanleg van een tuin park voor arbeiders, waar gelegenheid zal wor den gegeven ooft en viruchten te te len. EEN GEDENKBOEK. In verband met het 25-jarig bestaan van den Nederlandachen Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn is een Gedenkboek ver schenen, bewerkt door mevr. douairiè re Boelaerts van Blokland—Kneppei- hout en Jonkvr. A. van Ilogendorp. Daarin wordt de geschiedenis van den bond medegedeeld en uiteengezet hoe dezé zijn veld van werkzaamhe den in verschillende richtingen ont- gonnen heeft, alsmede wat er nog in de toekomst te doen blijft DE DRANK. De 21-jarige zoon van cben hospi taalsoldaat-schrijver te Kampen, een overigens oppassend jonkman, die cmder den invloed van kameraden zich op Nieuwjaarsdag te bulten ge gaan had aan sterken drank, viel, bij zijn ouders thuis gekomen, boven van de trap, tengevolge waarvan hij zware inwendige kneuzingen beliep en een halven dag later overleed. DE PAPENDRECHTSCHE STRAF ZAAK. Men meldt uit Den Haag aan de TeL: Naair aanleiding van bet speciale onderzoek, door „De Telegraaf In verband met de Papendrechteche strafzaak gehouden, verluidt, dat de minister van Justitie last heeft gege ven eanlge in de publicaties gerele veerde gevallen nadar to instrueeren, zulks ter aanvulling van bet admini stratieve ondierzoek in verhand met de vraag of bedoelde veldwachters, re delijkerwijs gesproken, goede politie mannen kunnen worden VOORZITTER VAN DEN TUIN- BOUWRAAD. Naar de TeL meldt zou de oud-mi nister De Marez Oijens ais voorzitter van den Tuinbouwraad aangezocht worden, ln de plaats van den heer H. J. Lovink. HET SPEELHOL TE AMSTERDAM, 't Hbld. meldt nader Naar wij vernemen, wordt c'e speel- affaire in het perceel Ruyschstraat op don hoek der Weesperzijde gedreven door de heeren E. de la Cuvelierie en J. Pirlet uit Charleroi, België. Enkele weken geleden kwamen bei de genoemde personen in gezelschap van een Duitscher uit Zaudvoort het bewuste perceel, dat leeg stond, be zichtigen. Des anderen daag;, kwa men zij terug en verklaarden den eigenaar het huis dadelijk te willen huren, om er den zetel te vestigen van een „Holi&ndsch-Balgische reisveree- aiging" YVat bedoelt u hiermee? vroeg de eigenaar. „Wel, zoo iets als Lissone'logen de hoeren. De Duitscher verzekerde bovendien, dat alles keurig in orde was, en dat de heeren de la Cuvelierie en Pirlet „heele nette menschen" wa ren, die in zijn pension te Zondvoort tot de jaarlljksche zomergasten be hoorden. Het perceel Is hun daarop met In gang van I December Jl. voor twee en een half jaar verhuurd tegen f 1600 'sjaara, bij vooruitbetaling telkens van een half jaar huur. Dadelijk wer den dan ook de huurpenningen voor een half jaar, 800, gestort Ei* In het contract bedoDgen de boeren de la Cuvelierie en P'rlet bet recht in het perceel Ruyschstraat hoek Weesper zijde den zetel te vestigen „van ©en op te richten HoJlandsch-Beigische Reisvereeniging". De politie scheen intusschen met de plannen der heeren goed op de hoog te te zijn. Want toen JL Donderdag nadat een bekends Amsterdamsche firma voor de inrichting van hel huis had gezorgd twee groote verhuls- wagens ontladen werden, werd de in houd nauwkeurig door de politte ga degeslagen. En men geneerde zich bij het ont laden van biljarts, speeltafels en buf fetten hoegenaamd niet Uit inlich tingen was voorts gebleken, dat men hier (e doen had met leiders van ver schillende speelholen in het buiten land. En des anderen daags, de Vrij dags reeds, stond het huls onder poli tiebewaking. Sinds wordt het dag en nacht be waakt en van Zondag af surveilleeren er twee politle-agenten, die den gaan den en komenden man nauwkeurig opnemen. Tot nu zijn er nog niet veel bezoe kers geweest, een veertiental was liet hoogste op een avond. Meestal zijn het Fransch sprekende vreemdelin gen, die binnengaan, en er dan tot laat in den nacht toeven. Maar de politiepost een der agen ten plaatst zich vlak naast de deur bij het binnentreden van een bezoeker weerhoudt natuurlijk velen, zoodat, grijpt politie en justitie niet straffer in, het speelhol, wegens gebrek aan klandisie, allicht na ©enigen tijd ont ruimd zal worden. AANVARING. De „Grotius" van de Mij. „Neder land" arriveerde Maandag te 3 uur te LJmuiden, zijnde een dag te iaat. Ten gevolge van zeer zwaren mist heeft op het Engelsche Kanaal een aanvaring plaats gehad, eenige mijlen vóór Dun- geness met den vrachtdriemaster „Arios" uit Windau, waarvan de boegspriet geheel werd afgewrongen. Er was geen verdere schade. De „Gro tius" is twee uur blijven liggen, maar daar geen gevaar bestond toen opge- stoomd. EEN VREEMD GEVAL. De vorige week werd een 18-jarig meisje, wonende in de 2e Oosterpark straat te Amsterdam, ziek. Een arts behandelde haar als lijdende aan in fluenza. Na een paar dagen werd haar toestand 's nachts zeer ernstig en ean zuster der patiënte ging den dokter halen. Deze weigerde mede te gaan, maar gaf een recept. De toestand ver ergerde daarna evenwel zoo, dat de dokter weer eon bezoek kreeg van de zuster, die nu niet wilde heengaan, voordat de dokter meeging. Ilij con- 8tateorde toen... buikvliesontsteking en achtte directe opneming in ©en gasthuis noodzakelijk. Het meisje werd naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis vervoerd, daar ten spoedig ste geopereerd en stierf. Nu deelt men ons mede, dat het lijk naar het Wilhelmipagasthuis Is ver voerd ter geneeskundige schouwing, om nader de doodsoorzaak vast te stellen. (N. v. N.) VAN EEN HOND. Op de Breedstraat te Utrecht liep 'n hond. Geen buisbewaker, goen schoothondje zelfs, neen, 'n „vrije jongen" zonder penning. Hij was uit z'n humeur, keek nijdig, ducht nij dig, broeide op een daad die zijn ver achting voor heel de menschheid ken baar zou maken. Een open deur inspireerde den straatbewoner on met 'n Hink spurtje schoot hij 't huis binnen. In woeste vaart rende het lieve beestje nu het huis door, gooide dit kapot en dat omver, kortom hij maakte zoo'n „hei bei", dat de vrouw des buizes „blasz vor Schrecken" naar de politie ver trok en om hulp vroeg. Hulp i Die werd geleverd door een hoofdagent van politie, die onvervaard den rust verstoorder in zijn nek greep en in een gereedgehouden zak deponeerde. Achter de tralies, in 't politiebu reau aan do Witlevrouweubarrière, zit een nijdige arrestant, veroorzaker van „huisvredebreuk" en bovendien „zonder middel van bestaan". De dood staat op zijn misdrijvend kans op gratie bestaat nauweiijki nog Eerstdaags zal ln 't gastoestel ««nf de Markstraat een revolutionair tag dood gebracht worden (U. D.) EERSTE KAMER. In de glstev gehouden zitting deelt de de voorzitter mede, dat de centra» ie commissie besloten heeft dien dag en volgende dagen in de afdeel in gen de hoofdstukken der Staatsbegrootirm en het wetsontwerp op het Ned.-In disch onderdaanschap te doen onder zoeken. Hij noodigde de loden uif zich daartoe in de afdeallngen te be geven, waarna do vergadering tol na» dere bijeenroeping Is verdaagd. LUCHTVERSCHIJNSEL. Men meldt uit Pairrega aan de* Lteuw. Ct.: Oudejaarsavond omstreeks tien mi nuten vóór elf uur werd een groote vuurbol van 1/2 meter middellijn ge zien aan den westelijken hemeL De bol bewoog zich in Z.-Oostelijke rich ting van het dorp en ging op 14 meter afstand van den opmerker voorbij, oen staart hebbende van ongeveer 1 j meter lengte. De vuurbol wnrd uog een korten tijd in N.-WesteHJke rich ting nagestaard en verdween in liet Zuidwesten. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Do af doding Amsterdam van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft besloten op do eerstvolgende groepsvergadering vootr te stelten oen commissie te benoemen, met vertak kingen in de voornaamste plaatsen, ter behartiging der belangen van Land verhuizers van Nederlandeclkm stam. Het doel dier commissie zal naar het oordeel der afdeel ing worden bereikt, door het oprichten van een voorlich tingskantoor waar personen (voorna melijk zij, die door opwekking en aan moediging van belangstellende perso nen en oudernemingen tot landver huizing worden verlokt) zooveel mo gelijk zullen worden Ingelicht omtrent den economischen toestand der lan den waarheen zij willen trekken, de ondernemingen, waardoor de trek ge leld wordt, enz.; 2o. door zooveel mo gelijk de landverhuizers van Neder- landschen staan op den voet te vol gen; voortdurend voeling met hen te houden; waar nederzettingen zijn, ofdeelingen van het A. N. V., te stich ten en al het mogelijke aanwenden om te voorkomen dat landverhuizers van Nederlandschen stam in de nieu we gemeenschap opgaan, en hun na tionaliteitsgevoel A Rechtszaken ROEKELOOSHEID. Reeds meermalen werd geklaagd, dat het voor do Inspecteurs bij het stoomwezen zoo uiterst moeilijk is de vele overtredingen der „stoomwet", die voovai op de rivieren en in de ha ven plaats hebben door het varen uief ongeoorloofde slooms panning, te ach terhalen. Sleep- en vrachtbooten va ren onophoudelijk met overbelaste of vast gelegde veiligheidskleppen ten einde met de vaartuigen grooter snelheid of meer kracht te kunnen be reiken, dan waarop de bouw van boot en machines is berekend. Zulks gaat onvermijdelijk gepaard met liet wagen van monschenleverts en goede ren, doch dat schijnen do kapiteins en de machinisten zoo weinig in te zien, dat een machinist bij de behan deling eener overtreding voor het Am sterdamsche kantongerecht doodleuk tegen den kantonrechter zei: „We hebben blokken, die er op gemaakt zijn de veiligheidskleppen vast te zetten, en we moeten dat bulten steeds doen!" Deze overtreding betrof dan kapi tein en den machinist van de Volhar ding II, een veeboot die van Ilarlin- gen op Rotterdam vaart Den 17den November was hut een der Inspecteurs bij het stoomwezen gelukt, terwijl de boot aan de De frHUiLLJBIOft Naar het Engelsch GUY BOOTHBY. 6) - Het ga u goed, zei hij. Als u binnen weet te komen, neem mijn raad dan ter harte en kies den hoek aan het eind van de kamer, het verst (van de deur, omdat er aan don ande ren kant oen venster gebroken is en het daar afschuwelijk tocht. Ik weet het, want ik heb het geprobeerd. .Vaarwel. liet excentrieke vriendelijke mannen tje wuifde met zijn hand naar mij en liep langs den oever der rivier den kant uit van hot Huis dor Afgevaar digden. Ik keek hem een oogenblik na en liep toen op mijn beurt zoo vlug als ik kon den kant uit van dat geheim zinnige stadsgedeelte, dat mij, naar ill hoopte, voedsel en een nachtver blijf zou bezorgen. Onder andere om standigheden zou ik waarschijnlijk iciets van de wandeling gemaakt heb- iben, maar vermoeid, pijnlijk en hon- fperig als ik was. schoon zij mij on eindig lang too. De lange, sombere straten, t mod derige plaveisel, de fijne motregen, om maar niet te spreken van de du wende voorbijgangers, dit alles scheen deel uit te maken van een afschuwe lijke nachtmerrie, waaruit ik- niet wakker kon worden. Zoo nu en dan kwamen mij heerlijke geuren van ko ken en braden in den neus, zoodat ik groote moeite had, door te loopen. Toen ik de Boven- en Beneden-Theems straten gepasseerd was, ging ik den Tower voorbij, en was eindelijk in dien bekoorlijken doorgang aange land bij de wereld en haar bewoners, zoo goed bekend als „Hoogstraat, Wapping". Ik tart u om een somberder straat te bedenken, of een die beter geschikt is om iemand het hart Ln de schoenen te doen zinken. Dronken mannen cn vrouwen, ruwe straatslijpers en schreeuwende deernen, verwaarloosde kinderen schitterende jenoverpa- leizon hier en daar, met ellende en ondeugd aan alle kanten. Het was een vertooning, meelijwek kend genoeg om een man van schaamte tg doen schreien voor zijn medemenschen. Toon ik nog een eind verder was doorgeloopen, begreep ik, dot het tijd werd, eens naar de Pouncetetraat te vragen. Ik hield daarom iemand staande, die er wat minder weerzin wekkend uitzag dan de rest, en vroeg hem naar den weg. Hij was een Duitscher en kende geeu woord Engelsch. Ik probeerde een ander. Hij was, alsof 't spel sprak, een Zweed en wist mij te verstaan ie geven, dat hij daar in don omtrok lotaal onbekend was. Eindelijk stuitte ik op de nooit ont brekende uitkomst in tijden van nood een politieagent. ik vroeg hem den weg naar de PouncetstraaL Hij bekeek mij van het hoofd tot de voeten vóór hij ant woordde toen, terwijl hij zich om draaide naar een koopman, die een half uitgehongerden ezel met een kolossalen knuppel voortdreef, zed hij: De derde aan je Linkerhand, eerst rechtsom en dan de Dooden- laan langs. Je mag wel scherp uitkij ken als je wenscht binnen te komen het loopt er vol. Ik bedankte hem voor de inlich ting en de straat overstekend, liep Ik haar verder door, tot ik de derde zij straat bereekte een vuile, onsmake lijke steeg, vol vuilnis, waar slordige vrouwen allerlei ruwe taal uitsloe gen. Hoe erg dit ook was, er stond mij nog erger te wachten. Ik sloeg de eerste steeg aan mijn rechterhand in en kwam nu te mid den van een geregeld gevecht Onge veer acht of negen menschen waren daarin betrokken, waarvan ar min stens vier vrouwen waren. Zij had den blijkbaar gedronken in een kroeg aan de overzijde van de steeg, en waren er uitgezet door den kroeg houder, om hun ruzie op straat uit te vechten. De laatste, een stevige kerel, stond met zijn armen over elkaar aan zijn deur het geval peinzend aan te kij ken. Uit zijn groote bedaardheid maakte ik op, dat dit niet de eerste veriooning van dit soort was. die hij tijdeus zijn leven in cteze buurt bij woonde. Hij was zich blijkbaar wel bewust, dat zoodra de belhamels ver moeid waren, hun woede wel zou be daren, dan zouden zij weer terug- keeren ln zijn gelagkamer, om de drinkpartij voort te zetten, die door een toevallig woord zoo ruw ver stoord was Zij hadden zooveel plaaLs noodig voor hun vechtpartij, dat '.k het moeilijk, zoo niet gevaarlijk vond hen te passeeren. Toen ik er toe overging, werd ik voor mijn vermetelheid gestraft, want ik was nog maar halfweg, toen ©en vuil vrouwmensen, met slordlg-han- gende haren, en flarden van kieeren aan, haar tegenstandster verliet., en naar mij toe kwam, om met woéden de stem en onder ©en stortvloed van gekrulde termen te vragen Wat ik ar mee voor had, om er mijn neus in te steken als dames en heeren bezig waren op vriendschappe lijke wijze hun zaken ln orde te brengen Ik stond op het punt haar te ver tollen, dat ik zooiets heelemaal niet van plan was, maai- vóór ik kou spreken, had zij mij op den linker kant van mijn kaak ©en vuistslag toebedeeld, waardoor ik sprakeloos en half versuft tegen het huis achter mij werd aangedrukt. Zij stond op het punt haar welge slaagden aanval door een anderen te laten volgen, toen haar vorige tegen- Wees toch niet gek, Sal, schreeuwde zij. Als je met iemand wil vechten, vecht dan met Iemand, die tegen j© opgewassen is. Toen zich tot mij keerend. zei ze Ga terug naar je moeder, stak ker, of anders zul je hier doodge trapt worden. Terwijl mijn hoofd klopte als het een tinnen kan met een steen er in, volgde ik haar raad op, en liet hen tot hun wederzijdsche voldoening doorvechten. Ongeveer honderd passen verder langs die straat kwam ik aan den in gang van een smalle laan zóó smal was zij. dat ik als Ik beide men uitstrekte, gemakkelijk de mu ren aan weerskanten kon aanraken. Een ijzeren paul bij den ingang droeg een kleine gaslamp, waarvan dé vlam flikkerde en danste van den tocht, dl® door het gebroken glas naar binnen kwam. Dut biecke licht scheen liet ongastvrije van deze plek eer te vergroeien, dan ie verminde ren. Toen ik er iu liep. trof liet mij, dat er moeilijk een typischer naam voor bedacht kon worden dan „Doo- denlaan". Om het nog wat aantrek kelijker te maken, was er op beide muren op wat eens een witten achter grond was geweest, gedrukt „Wacht u voor zakkenrollers". Wat mijzelf betrof, behoefde ik daarvoor niet bang te zijn, en wol omdat ik mij alleen maar in liet gas licht behoefde te vertoonen, om iedere hoop te vernietigen, dat er van mij wat te halen was. Ten slotte heeft de armoede toch ook wal voor, wat de menschen er ook legen mogen zeggen. En nu ben- ik gekomen, na eenige omstandigheden te hebben duidelijk gemaakt, tet het punt, waarop ik met mijn verhaal begon. Ik was ongeveer halfweg de laan gekomen, die daar bijna in volsla gen duisternis was gehuld, toen ik ontdekte, dat mij Iemand van den anderen kant naderde. Het was de stap van een man, daar was geen twijfel aan. Veerkrachtig en vlug klonk de tred. hetgeen er op wees, dat wie hij ook zijn mocht, hij ten minste in net bezit was van oen uit stekende, lichamelijke «ezondheid. fWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5