Magazijn NEDERLAND Groote Uitverkoop. DE JOE'S DAALDERS buitengewone lage prijzen. l De OPRUIMINGEN in SUCHARD |C0enhetVerouileren UITVERKOCHT. De middelen van 't Boertje. Begin der Opruiming Donderdagmorgen 9 uur. I Dr. Rommel's Haematoyen Van 3 tot 15 Januari worden BONT, MÜSLINS en TAFELKLEEDEN, A. VAN DER LAAN Co., Mo. 1903 L. SMEENK, Rijwielhandel, Gierstraat 36 S3© Smederij H. VAN PUTTEN, Ged. Raamgracht 64-66, GLORIA CACAO kenmerken zich altijd door Ruyterkade te Amsterdam meerde, zich snel genoeg naar de machineka mer te begeven om den machinist te beletten de blokken van de veilig heidskleppen weg te nemen en den manometer te doen herstellen. Die manometer wees toen eex niug aan, ruim 1 1/4 atmosfeer hoo- ger dan de geoorloofde. Er was dus ©ogenblikkelijk gevaar. Tegen den machinist zoowel als te gen d*>n kapitein, (Lie over het roeke- looze van hun handelwijze door den k antcnr echter geducht werden derhouden, eischte de ambtenaar een geldboete van 40 subs. 15 dagen. BRANDSTICHTING. De rechtbank te Arnhem veroor deelde L. Ch., caféhouder aldaar, te rechtstaande wegens brandstichting in zijn café, tot IJ jaar De eisch was 3 jaar. HOOGE RAAD. GisteroD is gepleit door mr. L. A. Micheels, advocaat te 's-Gravenhage, in de zaak van N. de W bloembol- lenkweeker te Beverwijk, door bet ge rechtshof to Amsterdam,met gedeelte lijke vernietiging van een vonnis der rechtbank aldaar, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens be. driegelijko bankbreuk, door aan den curator in zijn faillissement niet op te geven een hem toebehoorenae bas cule ter waarde van I '5. Pleiter droeg een tweetal cassatie- middelen voor. Vooreerst bevatte het vonnis niet den naam van den griffier, die in raadkamer aanwezig is geweesten In de tweede plaats kwam pl. op te* gen de eemgszins zonderlinge bewijs- cunstructic .van het vonnis, dat hot ten laste gelegde bewezen verklaart op grond van recbtstreeksch bewijs en up grond van aanwijzingen, voort- Hooiende uil dezelfde bewijsmiddelen zonder to onderscheiden in boeverre die bewijsmiddelen als recbtstreeksch bewijs dan wel als aanwijzingen heb ben dienst gedaan. Conclusie O. M. 17 Januari. ARRESTEN. Het Gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde den gewezen onderwijzer te S'ioterdijk, wegens onzedelijke han delingen tot G maanden gevangenis straf met ontzegging van het recht om gtdurende den tijd van vijf jaren als onderwijzer werkzaam te zijn. De Rechtbank aldaar had hem 2 jaar ge vangenisstraf opgelegd met ontzet ting uit het onderwijzersambt voor den tijd van zes jaren. Vernietigd werd voorts het vonnis der Haarlemschc Rechtbank, waarbij een persoon werd veroordeeld wegens diefstal floor middel van braak ineen loods te Haarlem, en een ander werd vrijgesproken. Het Huf. opnieuw rechtdoende, veroordeelde beiden tot 11/2 jaar gevangenisstraf, met last tot onmiddellijke gevangenneming van den vrijgesproken©. Leger en vioot Bij de koloniale reserve te Nijme gen hebben verleden jaar 1435 perso nen vrijwillig dienstgenomen, onder svte 190 beneden den 18-jarigen leef tijd. Sioomvaartbsi iciueu Het gl. llollandia, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, vertrok 2 Jan. van Lissabon. Het st. Pyrrhus, van Amsterdam i Java, vertrok 1 Jan. van Liverpool. Het st. Yorck, van Rotterdam naar O.-Azië, arriveerde 4 Jan. to Port- Said. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Veronachtzaamt nimmer Aambeien. Onder do noodlottige gevolgen van het veronachtzamen van eenvoudige gevallen van aambeien noemen wij bloedend© aambeien, die uw levens bloed afvoeren en de oorzaak zijn van algemeene zwakte en bloedarmoede, uitstekende aambeien, een der meest pijnlijke kwalen, diio bet menschdom kent, verzworen aam beien, do hardnekkigste vorm, dit zich voor kan doen, d© ongenees lijke fistel en verstopping van het af voerkanaal der ingewanden, hetgeen gewoonlijk in eenigo uren noodlottig eindigt. Vele mannen en vrouwen, die aan aambeien lijden, verdragen deze zoo goed als zij kunnen, ómdat zij van nature teergevoelig zijn en er tegen op zien om een behandeling, te onder gaan. Derhalve verwaarloozen hun kwaal, totdat deze een hoogte bereikt, waarop de pijn letterlijk on dragelijk wordt en een operatie het eenig© redmiddel is ter voorkoming van verdere ontwikkeling, die alles zins gevaarlijk zou zijn. Foster's Zalf geneest echter zelfs ernstig© gevallen van aambeien en zonder dat gij ex eenigen last van zult hebben bij uw dagelijksche be zigheden. Zij is wonderlijk verzach tend en heelend; reeds de eerste aan wending geeft een ongekend gevoel van opluchting en rust aan de aange dane doelen. Een geduldige verdere behandeling met de zalf zal ongetwij feld beloond worden door een volko men genezing. Let er op, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Haarlem ver krijgbaar bij de heeren J. J. Göppin- ger, G'roote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of 10. voor zes doozen. Het st. NI as, van Amsterdam naar Java, passeerde 4 Jan. Pantellaria. Het st. Rhipeus, vn Amsterdam n. lava, arriveerde 1 Jon. te Port-Said. Het st. llollandia, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, arriveerde 3 Jan. te Vigo. Het st. Menado, van Rotterdam n. Java, vertrok 3 Jan. van Djeddah. Het st Wills, van Rotterdam naar Java, arriveerde 4 Jan. te Port-Said. Het tl. Besoekl, van Rotterdam n. Java, passeerde 4 Jan. Point de Galle. Het st Malang, van Java naar Rot terdam, arriveerde 4 Jan. te Suez. Het st Java, vaii Batavia naar Am- Btadam, vertrok 3 Jan. van Port- Bold. UITVINDER en EENIG FABRIKANT De fijnste Chocolade om uit de hand te eten. 2. Stol-Walthour 3753 K.M. 3. Berthet-Brocco 3753 K.M. 4. Stabe-Pawke 3752 K.M. 700 M. 5. Root-Fogler 3752 K.M. 250 M. 6. Stellbrink-Contenet 3751 K.M. 380 M. Pers-Overzicht WAARSCHUWING! Sport en Wedstrijden WIELRENNEN. De cljferuitslag van de Zesdaagsche te Berlijn was: 1. Rutt-Clark 3753 K..M 150 M* NOG EENS DE Dr. ICUYPER-ZAAK. In een Ilaagsche correspondentie van „De Tijd" lezen wij het vol gende „Had bij (Dr. Kuyper) in November dadelijk een eereraad benoemd, wij hadden misschien zijn uitspraak. In ieder geval zou het enquête-voorstel- Troelstra dan ternauwernood zijn vermeld, ware het niet geheel achter wege gebleven. Thans wachten wij altijd nog ongeduldig, steeds op den uitkijk naar den eereraad, die werd toegezegd, maar zonder iets te zien komen. Van een man, met zoo onbe twiste groote tactische gaven, verstaat men dit niet, tenzij dit kan alleen bij gevoel van schuld zou gespecu leerd worden op een verveling, die ten slotte het Nederlandsche volk voor de geheele Lehmann-zaak onver schillig en ongevoelig maakt Een der eerste zaken, die ik van 1910 dan ook verwacht, is de benoeming van den eereraad. Thans verzekert men in de courant, dat deze wensch zal vervuld worden. Ik ben daarvan echter nog niet zoo zeker, maar onder de aan staande leden wordt genoemd een voormalig ambtgenoot van den heer dr. Kuyper in zijn eigen kabinet". „Het Volk" schrijft „Het is nu al gauw zes weken gele den, dat „De Standaard" mededeelde, dal dr. Kuyper terstond al van plan was geweest zijn zaak voor een eere raad te brengen. De blijkbare bedoeling van het stuk je was de indiening van het voorstel der parlemen'aire enquête te .voorko men. Nu dat niet gelukt is, en de hee ren in de Kamer toch zullen moeten stemmen, vóór of tegen een serieus onderzoek, nu heeft de eereraad te voren reeds zijn doel gemist. Blijk baar heeft dr. Kuyper niet veel haast bij de samenstelling en geen derge- nen, die er voor gevraagd zijn, schijnt er veel trek in te liebhen. Wat geen wonder is. Te meer daar degeexi, voor wien het gevraagd wordt, zich gedraagt alsof er noch van parlementaire enquête, noch van eereraad sprake behoeft te zijn." Het weekblad „De Vaderlander", orgaan der Liberale Unie, betoogt We me enen niet, dat de Kamer „goed zou doen op het voorstel -van Mr. Troelstra in te gaan. Ten eerste moet niet vergeten worden, dat ook door eene parlementaire enquête geen licht zal kunnen verstrekt worden over het hoofdpunt waarom het gaat, namelijk of dr. Kuyper voor zichzel- ven eenig verband heeft gelegd tus- schen do decoratie voor de familie Lehmami en de gelden, die hij voor de anti-revolutionnaire partijkas ont ving Daarover zal men 't én in den j „eereraad", èn in de „parlementaire enquête" toch met bet „eerlijk woord" moeten doen. „En in de tweede plaats het moet nu maar uit zijn. ,,'s Lands belang vorderde bespre king van deze zaak in het parlement., en bestraffing van den minister, die zijn ambt zoo weinig hoog bleek ge houden te hebben, dat bij zichzelf schuldig moest verklaren aan onvoor zichtigheid 's lands belang eischte, dat men dergelijke „onvoorzichtig heid" voor het vervolg onmogelijk maakte. „Beide zaken zijn verkregen, en de staatsmau, die hooger steeg dan na Thorbecke ooit gezien was, zag door zijne onvoorzichtigheid do ministorl- eele portefeuille voorgoed buiten zijn bereik vallen. „Dat zal der Kamer genoeg moeten wezen, en ze zal, dunkt ons, goed doen, zelfs den schijn te vermijden, dat het haar om vervolging des p e r- s o o n s te doen is." Het „'Algemeen Handelsblad" schrijft 's Lands belang elsclrte „bestraf fing" van den minister, die schuldig was aan „onvoorzichtigheid", zegt een der woorvoerders van de Liberale Unie. Wij meenen, dat er in 's lands be lang nog op iets anders dan onvoor zichtigheid gelet moet worden. Hoe afkeurenswaardig do „onvoorzichtig heid' ook was om met mejuffrouw Westmeyer in correspondentie te tre den, hoe onvoorzichtig het van dr. Kuyper ook moge geweest zijn, om één syllabe op de beschuldigingen te antwoordendie onvoorzichtigheid eisch l niet in de eerste plaats bestraf fing, Neen, die onvoorzichtigheid zou den wij gaarne vergeten, zou nooit „de ministerieele portefeuille" „voor goed buiten het bereik" van dr. Kuy per doen vallen, indien er niet de min ste verdenking bestond van wat door jhr. Lobman corruptie genoemd is. Die verdenking, een zeer ernstige verdenking, te erger na de vele en belangrijkp bewuste onjuistheden door dr. Kuyper verkondigd, beslaat En dan eischt naar onze meening 's lands belang, dat alles wordt ge daan om licht te krijgen, alles wordt gedaan om schuld of onschuld te be wijzen. Dat nooit door zulk een en quête-commissie, door een eereraad aangetoond zou kunnen worden, of al dan niet door dj\ Kuyper verband tusschen de geldinzendingen en deco ratie-aanbiedingen is gelegd, is na tuurlijk ten eenenmale onjuist. Het. is zeer goed mogelijk, dat een aantal feiten en aanwijzingen in onderling verband het een of het ander met ze kerheid vaststellen. Zoö die voor de gelegenheid bedachte onjuiste rede neering juist ware, zou nooit, onder geen omstandigheid, onderzoek naar gevallen van corruptie mogelijk zijn. En wij zouden hel diep betreuren, indien bleek, dat iemand onder zulk een ernstige verdenking van corrup tie 6taande, zoo zeker kon zijn van de welwillendheid en goedmoedigheid van zijn collega's in do volksverte genwoordiging, dat hij na wegens „onvoorzichtigheid" een vijftal minu ten in hel boetekleed te hebben ge staan, kan doen „alsof er van geen parlementaire enquête sprake behoeft te zijn." Een verantwoordelijk minister, die in de toekomst mocht meenen wèl ministerieele gunsten in ruil voor geldelijke giften te mogen verleenen, moet niet weten dat, indien al door „onvoorzichtigheden" een ernstige verdenking op hem valt, toch nooit een onderzoek naar zijn handelingen zal plaats hebben. Dat noemen wij een landsbelang. DE KAMERVERKIEZING TE WIJK BIJ-DUURSTEDE. a.-r. „Rotterdammer" maakt melding van de beschouwing van „De Tijd" over de verkiezing te Wijk bij Duurstede, waarin dit blad er over klaagt, dat „do bondgenooten zich minder door het zuivere beginsel en oprechte trouw, dun dooi' een onbe wust anti-papism© en een soort re vanche idee lieten leiden". Intusschen bracht „De Tijd" hulde aan de anti- ev. en christ.-liist. leiders en bladen, die deden wat zij konden, om hunne geestverwanten van gezondere en be tere politieke beginselen te doordrin gen." De „Rott." beantwoordt dit aldus De „hulde" in de laatste alinea aan do leiders en bladen der anli-rev. en christ.-hist? gebracht, voor hun ijver, kan naar onze meening geenszins „het zalfje" zijn, waardoor de her haalde verwijten, die „De Tijd" den „bondgenooten" naar het hoofd slin gert, kunnen worden „goedgemaakt". Vóór de candidaatstelling heet het, dat het hun oin niots anders te doen is, dan „om buit te behalen" en als zij dan afstand gedaan hebben van hun toegekende rechten en zeiven meegewerkt hebben, dat de roomsch- katholiek gekozen werd, zij het dan niet met zulk een slemmencijfer als telkens de anti-revolutionnair ver kreeg, dan wordt er geschreven, dat „onze bondgenooten zich hebben la ten leiden dooi- een soort revanche idee". „De Tijd", die telkens het geduld der roomsch-katholieke kiezers zoo op den voorgrond heeft geschoven bij de verkiezingen in Breuielen en Wijk bij-Duurstede, zouden wij bescheiden- lijk willen aanraden, op bare beurt niet le veel van do bondgenooten te eischen d© boog kon wel eens te sterk gespannen worden. all© Gostumes, Mantels, Blouses, Gekleurde Zijde, Zwarte en Gekleurde Stoffen, Katoenen en verdere Mode-Artikelen, met GROOTE KORTING a CONTANT Tevens OPRUIMING van Goederen worden NIET, Stalen WEL OP ZICHT GEZONDEN. Barteljjorisstraat 13-15-17. Telefonisch aangesloten onder VAN Lange Heerenstraat 39, Is verplaatst naar voorheen CHR. VEEN. Telefoon blijft 982. beeft een aangenamen, geurlgen cacaosmaak en Is daarbij ZEER KRACHTIG. H.H. Doktoren als ongeneesbaar ver gezocht bij een eenvoudig Boertje en schaamte u niet terughouden de den, 't zou dom zijn, daar de prijs Podagra, 't Pootje, Spierverrekkingen Verstuikingen, Kneuzingen, Brand- VoeteD: probeetrt een potje Dennen en do uitkomst zal U tevreden stellen. De Siroop van 't Boertje is voor Borat- en Longlijders, Kroep- en Kinkhoest, Asthma, hardnekkige en verwaarloosde Verkoudheid enz. goud waard. Prijs der Balsem per potje 40 en 75 ct. Prijs der Siroop per flacon 25 en 50 cent. Verkrijgbaar Jn albe solid© Drogistzaak en bij de bekende verkoopers. Hoeveel duizenden lijders, door klaord, hebben ten einde raad hulp zijn volkomen genezen. Laat valsche middelen van 't Boertje aan te wen voor niemand beletsel kan zijn. Lijders aan Rheumatiek, Jicht, Stramheid en Koude in de ledematen, en Snijwonden, Winterhanden en Balsem „Het geheim van 't Boertje"

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6