KWARTJES ADVERT EN TIEN VRA AC-EN-A ANBOD'S ADV ERTENTIEN: 1-SRECELS 25 CENTS 3PLAATSINGEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING Onze Lachhoek Al (Tom 682.708 oude Heden zijd ne- vrijd van hel Immer dreigende hon- gerapook ©n behoeven op hun ouden dag niet meer <le „werkhuizen" bin nen te gaan. De „Daily Cbron." knoopt aan de- zo cijfers eon enthousiaste beschou wing vest en verhaalt van blij-aan- doenlijke tafereelen, die zich soms in de postkantoren afspelen, waar het pensioen aan de oudjes wordt uitbe taald. Een post ambtenaar van een dorp in Suffolk vertelt, hoe voor t eerst van zijn leven de tranen van vreugde hem in do oogen kwamen, toen hij een oud moedertje het ontvange® jjeo, slocngeld zag kussen. ZELFMOORD. De vrouw van den geheimen agent dec Russische politie Aaew heeft de zer dag© ndoor vergif een einde aan haar leven gemaakt. Sinds men haar op de hoogte had gebracht van de ware rol, die haar man in de revolutiannaire partij speelde was haar zenuwgestel ge schokt en werd zij door een voortdu rende droefgeestigheid gedrukt. Zij was van haar jeugd af een over tuigd revolutionnaire geweest en ver moedde geenszins het dubbel spei van •haar echtgenoot, La wien zij een held haftig voorvechter der revolutionnai re beginselen vereerde. Kort Nieuws. Uit Bern wordt bericht, dat presi dent Fallières, die in den loop van den zomer de feesten ter herdenking van de vijftigjarige voreeniging van Savoye met Frankrijk zal bijwonen, bij die gelegenheid tevens een bezoek zal brengen aan Zwitserland. Te Montreal in Canada heerscht een iyphus-epidomie. Er waren by 't afzeilden van het telegrafische bericht ruim 300C zieken In behandeling en 6 sterfgevallen. Een opzichter in de schacht Mars van de mijn te St. Etienne heeft bij oen rondgang ontdekt, dat 15 stut balken van een mijnput half doorge zaagd waren. Men hoeft stellig met een misdadiger aanslag te doen, die het leven van vele mijnwerkea's in gevaar bracht. Te Kassei is de kwakzalver Adolf Gottschalk, die beweerde alle ziekten cloar goede geesten te bezweren en met do v Lagers te klappen te kunnen genezen, tot 9 maanden gevangenis straf veroordeeld. Vooral de buiten- Lui geloofden in hem en zoodoende had hij een zeer winstgevende prak tijk gekregen. Uit Christiania wordt aan de „Ma- tin" geseind; Zondagavond is te Time, in de buurt van Stavanger, een lucht schip waargenomen, dat over de Noordzee kwam. Het luchtschip voer over de provincie Yoerderen, manoeu vreerde boven de kust en daalde U/t een eind boven zee. Dan verdween 't naar het noordwesten tegen den wind In. Men vermoedt, dat het een Duitsch luchtschip is, dat een langen tocht onderneemt. 3et st Andijk (Neptune-Lijn) art* veerde 5 Jan. van Baltimore te tarda m. Marktnleaws Groentenmarkt. Staat van de Aardappelen-, vrudW ten en groentenmarkt over het jast Aardappelen. Aangevoerd 4194, ver» kocht 313a H.L., 1.50—12. Appelen. Aangevoerd 7048, verkochl 5S55 HL., 13-/ 15. Peren. Aangevoerd 5597, verkocht 4517 H.L., 3J 30. Bloemkool. Aangevoerd 809080, ve<L kocht 117570 stuks» 3—40 ct. RoodekooL Aangevoerd 287040, vari kocht 209840 etuks, 2—14 ct. Wittekool. Aangevoerd 56347, ras kocht 54027 stuks, 212 ct. SavooiekooL Aangevoerd 23238Q. verkocht 184380 stuks, 214 ct Wortelen. Aangevoerd 62304, Var- kocht 60204 bos, 3—25 ct FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken; 'fi-Hartogenboech, A. Césvten, tim merman en aannemer, te Wanroy, Rechter-Commissaris mr. Ummeliq curator; mr. P. Sopera. Alkmaar. C. Barahocem, koopman, te HoogcarspeL Rechter-oammiaaa- irls: air. A. D. H. Quintus; curator; J» W. Woestenhurg, le Hoorn. 's-Gravenhage: J. C. de Koning, te Delft Rechter-commissaris: jhr. mr. P. L. v. Meeuwen; curator: mr. A. L, Hermans. D. van Tilburg, manufacturiei to Leiden. Rechter-commissaris: mr» P. PoMiet; curator; mr. F. A. Barge, Dordrecht. H. van Aardenne Dzm, schilder te Dordrecht Rechtor-com- missaris mr. G. Rihbius curator mr» A. J. Vliegeuhart. VHertogeubosch. A. Timmermans, winkelier te Elshout, gemeente Oud- Heusdeu. Rechter-commissaria Ummels; curator mr. I. A. Swane. Alkmaar. De naainlooze vennoot schap Sigarenfabriek „Vorstenlan den', voorheen J. W. Hofmeester, ln liquidatie. Rechter-commissaris mr. A. D. H. Fockema Audreaecurator II. P. M. Kraakman. Utrecht. M. A. Woud, echtirenoote ven JOostergetel, wonende te Amersfoort, thans verblijvende te Amsterdam. Rechter-commissaris jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije; curator mr. J. C. W.Rvenblij, te Amsterdam. Amsterdam. 1. liegt, koopman in ongeregelde goederen, Amsterdam. Rechter-commissaris mr. W. F. BIjle veld curator mr. Jules Goudoket Opgeheven P. Knobel, bakker en assuradeur, te Zovenbergschen Hoek, gemeente Zevenbergen. Vernietigd K, A. de Vries, koopman te Quatre- Brus. Geëindigd J. Buiten, voorheen grossier te Nieu- we-Pekeia, thans bakker te Winscho ten. A. Gelekerken, exploitant van het hotel Zomerrust te Valkenburg, wo nende te Hulsberg. M. J. Couvée, boekhandelaar te Delft; J. P. Wilmer, schoenmaker, U Delft. H. Deckers, te Eysden. F. Dor ren, te Berg en Terblijt. J. Gorts, te Heerlen. Th. J. Vermaak, koopman, vroeger wonende te Utrecht, thans te Zwartsluis. Kerk es School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Krommeniedijk (N.-H.) Sjs. W. van Deuirsen te Ravesteln. beroepen te Oosterdijk, N.-H. (toez.) Jds. Ydema te Knollendam. Het kiescollege der Ned. Herv. ge meente te Rotterdam, heeft ter voor ziening ln de vacature-dr. P. J. Krom- sigt, uit het bestaande drietal de keuze uitgebracht op da. A. B. te Winkel, te De Meern. Beroepen te Schraaid ds. P. C. de Groot te De Rrim. GEREFORMEERDE KERKEN. Aangenomen het beroep te Olde- kerk door ds. F. W. Geerds te Zeven huizen (Gr.) Beroepen te Seilingen (Gron.) de heer J. Berghuis, cand. te Bierum .(Gron.). In verband met de Lueensmedtlng IV on de Gereformeerde Kerken A en B te Vllsslngen, heblxen een honderd tal lidmaten der kerk A, die met die Ineensmelting geen genoegen nomen, besloten een eigen kerkgenootschap ■lichten op Christelijk Gereformeer den grondslag en een predikant te beroepen, om daarna over te gaan tot liet bouwen van een nieuwe kerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Beroepen te 's-Gravenhage ds. G. Wuite Jz. te Arnhem. GEREFORMEERDE KERK. Door den kerkeraad dier Geref. kerk van Amsterdam was aan de gemeen te bekend gemaakt, dat aan het ein de van 1909 een tekort dreigde In de kas voor den kerkedlenst, dat waar schijnlijk ongeveer 5800 zou bedra gen. Een oproep tot de gemeente ge richt om dit dreigend tekort te ver hoeden, vond gehoor. Bracht de ge won© collecte voor den kerkedienst, gehouden op Oudejaarsavond, Nieuw jaarsmorgen en LI. Zondag, naar wij vernemen f 1057.32 1/2 op, de extra collecte, Zondag gehouden, bracht bovendien nog /5556.10 bijeen, zoodat totaal voor den kerkedienst door de Goref. kerk van Amsterdam f 6613.42J werd bijeengebracht en ln het drei gend tekort dus ruimschoots werd voorzien. (St.) VRIJZINNIG HERVORMDEN. Krachtens besluit van de laatste, te Allernaar gehouden, vergadering der Vereniging van Vrijzinnige hervorm den in Noord-Holland zal de proef worden genomen met een openlucht- •arnenkomst van vrijzinnige gods- dienstigen van aile Protestantsche gezindten. Tot dit doel hebben zich do volgende hoeren en dames veree- Eiigd tot een provinciaal comité Ds. G. W. Melchers, te Ursem, voorzitterJ. J. Krijns, te Alkmaar, penningmeester; mevrouw de wed. G. Pianteydt-Hopman, te LJniuiden mej, G. Roos, te Enkhuizenmej. C. S.' Groot, te Hoornds. A. C. de Regt en P. J. Glasz, beiden te Alkmaar H. Britzei, te Wormerveerds. A. H. Claassen, te Uitgeestds. D. Eilerts de Haan, te IleiloB. Huizinga, aanne mer te Bergen ds. H. de Jonge, te Andijk ds. A. van Wijk, te Zaandam; C. Stumphius, hoofdonderwijzer in Den Helder; ds. W. Bax Jr., te Sant poort ds. J. L. Klein, te Edamds. 3 F. Ternooy Apèl, te Alkmaar, se cretaris. Dit comité heeft thans aan de vrij zinnige godsdienstigeu in Noord-Hol land eene circulaire gericht. De eerste openluchtsamenkomst in Noord-Hollund is bepaald op Hemel vaartsdag (5 Mei) te Heilo, nabij Alk- MGR. MEEUWISSEN. Van betrouwbare zijde vernemen wij tot ons leedwezen, dat Z. D. H. tngr. Meeuwissen, apostolisch-vicaris van Suriname, die onlangs tot herstel zijner gezondheid in het vaderland vertoefde en eerst kort geleden in Su riname was teruggekeerd, weer door zijn oude kwaal is aangetast. (Huisgezin). Rechtszaken DOOD DOOR SCHULD. De rechtbank te Almelo veroordeel de H. J. W., fabrikant uit Holten, tot 1 maand hechtenis wegens het door schuld veroorzaken van iemands dood. •T ARBEIDSCONTRACT. Dat de nieuwe wetgeving op het Arbeidscontract nog al eens tot ver schil van opvatting aanleiding kan geven, is reeds gebleken een eigen aardig bewijs daarvan is dezer dagen .weder geleverd. Zooals bekend is zijn dc rechtsvor deringen, die uit een arbeidsovereen komst voortspruiten, bij de nieuwe wet onderworpen aan de beslissing van den kantonrechter zij worden aanhangig gemaakt niet bij een dag vaarding, maar bij een verzoek schrift, waarbij den rechter verzocht wordt den dag te bepalen voor de be handeling ter terechtzitting. Hoe moet nu het hooger beroep wor den ingesteld, wanneer een vonnis door den kantonrechter wordt gewe zen, waarmede men zich niet kan vereenigen '1 Een advocaat te Amsler- duin stelde het hooger beroep van een zoodanig vonnis in bij dagvaar ding de tegenpartij beweerde echter, dat liet beroep niet-ontvankelijk was, omdat het. evenals in eerste instan tie, met een verzoekschrift aan de rechtbank had móeten zijn aangevan gen de rechtbank te Amsterdam, tweede kamer, was blijkens haar von nis van Vrijdag 31 December 1909 het met deze opvatting eens en verklaar de het bij dagvaarding ingesteld ap- Bèl niet-ontvankelijk. Een ander advocaat, wiens cliënt eveneens niet tevreden was met de door den kantonrechter gegeven be slissing, maakt het hooger beroep bij request aanhangig, enhet eerste verweer van de tegenpartij was; „gij hadt moeten dagvaarden." Deze zaak ging voor de eerste ka mer der Amsterdamsc-he rechtbank en de officier van justitie bij die kamer, rnr. Besier, was het nu eens met de partij, die de dagvaarding noodzake lijk acht, en concludeerde tot... niet- ontvankelijkverklaring van hot appèl, omdat dit met eene dagvaarding had moeten zijn aanhangig gemaakt Koloniën SUMATRA'S WESTKUST. Naar de Java-Bode verneemt heeft de gouverneur van Sumatra's West kust, do heer Heckler, hot verzoek ge daan tot ontslag uit 's lands dienst met ingang van 2 Febr. 1910. Men mompelt te Padong, zegt het blad, dat er geen nieuwe gouverneur benoemd zal worden, doch dat het gouvernement gescholden zal worden in de residenties Bovenlanden en Be- nedenlanden van Padang. TUGERAARD. Dat tijgers wel vrees is In te boe zemen, als men er maar flink op af gaat, bewees dezer dagen een vrouw bij Kota Tangah, in de Ommelanden - an Padang, meldt de „Sumatra- bode". Haar karbouw had zij vastgelegd, ra het dier te doen grazen, toen het tseling door een tijger besprongen werd. Verontwaardigd daarover, trok de eigenares van den buffel een mes en ging onvervaard op het roofdier af, dat dien aanval, zoo met zelfvertrou wen ondernomen, niet afwachtte, maar zijn bult In den steek liet en de vlucht nam. Het blad voegt aan dit bericht toe, dat in de bovenlanden meermalen door vrouwen tijgers op de vlucht zijn gejaagd door hem met spotkreten to begroeten als „groote kat". HOEDEN-INDUSTRIE. Het bestuur der „Curacaosche Maat schappij" heeft zich gewend tot het bestuur der kolonie met het verzoek, dat op aile zoogenaamde armenscho len, zoowel openbare als bijzondere,, aan de meisjesleerlingen onderwijs] worde gereven in het vlechten. Op dit verzoek is bericht, dat del gouverneur gaarne bereid Is het noo- dige te verrichten om uitbreiding te geven aan het onderwijs in het vlech ten van goede oualiteit gtroohoeden. Do scholen, die het gouvernement daartoe zal kunnen aanwijzen, zijn de Einmascliool op Curacao en op de an dere eilanden dor kolonie, waar het bevorderen der hoedeu-vlechUndustrie van belang kan worden geacht, de openbare scholen. ONDERSCHEIDINGEN FLORES. Bij Koninklijk besluit is, ter zake van zijne als kapitein-commandant van de excursie-colonne op het eiland Floras, tevens civiel-gezaghebbeir van Oost-Flores, bewezen diensten» begif tigd met de eerasabel (met het gebrui kelijke opschrift), de majoor der in fanterie van het leger in Nederlandsoh Indiië P. J. Spruyt. Letteren en Kunst INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „Pak me mee" bevat talrijke foto's, o. a. van de ontmoeting van Koning Manuel van Portugal met Briand, mi nister-president van Frankrijk, van de Fransche opera in Den Haag, van een Nederlandsche vliegmachine, van eertijds machtige Indianen-opperhoof den, van een olifantenjacht m Afrika, van een vrouw als .diepzeeduiker", en van de Russische Czarenfamilie. Het redactïoneele gedeelte bestaat uit foto-bij schriften en verder o. a. uitEen mislukte onderneming, De vijandelijke microben, Schalya (naar Carmen Sylva), Iets over het ontdek ken van misdrijven en uit het Kinder- Gemengd Nieuws VALSCHE PROFETEN. Een medewerker van een Fransch blad steekt den draak met de voor zeggingen, welke onze moderne pro feten en jïrofetessen zich veroorloven aan het einde van een jaar, omtrent hetgeen in het volgende jaar gebeu ren zal. Als men, nadat zoo'n jaar is heengegaan, daarover zijn blik eens laat wijden, dan staat men verbaasd, zegt hij, over de logenstraffingen der prophetieën. Zoo zou b.v. het jaar 1909 staan in het toeken van Mars den oorlogsgod; Duitschland aange vallen te gelijkertijd door het Noor den en het Westen, als in een schroef gevat tusschen de Latijnen en de Sla ven, Frankrijk earst overwinnen, ver volgens triomf eerend over de heele li nie; Oostenrijk was de groote Mo gendheid van vroeger geworden na gelukkige veldtochten. En Zuid-Ame rika zou al zijn republieken bijeen vergaderen om Noord-Amerika op het lijf te vallen... Van dit allES gebeurde niets!... En dan de rouw, die aan verschil lende Hoven was voorspeld!... Frans Joseph moest sterven... Aan het hof van Berlijn dreigde rouw... aan het hof van Engeland een zoer smartelij ke rouw... en Italië dubbele rouw... Bijna alleen in België zou men vrij blijven Trouwens het overlijden van Leopold II was in 1908 voorspeld en men kan toch zoo iets niet elk jaar op het program zetten! EEN TOESPRAAK-,, VOOR DE VUIST" VAN KONING ALBERT. Bij het Te Deum in de SL-Gudula- kork, te Brussel, bemerkte de Koning zoo verhaalt de Nieuwe Gazet dat hij het papier vergeten had, waar op hij het antwoord geschreven had, hetwelk hij tot kardinaal Mercier richten moest, na diens toespraak. Do Koning sprak dan, zooals men ge woonlijk zegt. voor de vuist, en zijn antwoord was zeer goed. Na de plech tigheid werd aan den secretaris des Konlngs door een afgevaardigdo van het Staatsblad om den tekst van het antwoord gevraagd, ten einde het ln dat officieel bLad te drukken. Men zucht naar het geschreven antwoord; het was niet ie vinden. Op de hoogte gebracht van de verlegenheid waarin zijn secretaris verkeerde, schreef de Vorst eenvoudig met eigen hand de woorden die hij uitgesproken had, op, en het was deze kopij, die naar iict Staatsblad gebracht werd. Be lcttei> zetters hebben dit koninklijk hand schrift laten inlijsten; het prijkt nu in hun werkhuis. DE WATERSNOOD IN PORTUGAL. Evenals de 23ste April van het vo rige jaar, toen een aardbeving een aantal dorpen verwoestte en ©enig© dozijnen boeren onder de puinhoopen van hunne huizen bedolven wei-den, is de 23ste December een ongeluks dag in de geschiedenis van Portugal. De schade op dien dag, door den storm en het water tn vijf van de zeven Portugeesche provincies aange richt, blykt zoo groot te zijn, dat ju- ren en jaren noodig zullen zijn, om de gevolgen van dezen watersnood te doen verdwijnen. Vooral do beide provincies Entre Douro e Minho en Traz-oz-Mont.es hebben geleden. De kans, dat er nog iets terecht komt van den oogst in 1910, is zeer gering, daar de velden nog een voet hoog onder water staan, zoodat het maanden kan duren, eer de boeren er aan kunnen denken, nieuw zaad in de voren te strooien. En het gevolg zal zijn, de ondergang van talrijke kleine grondbezitters, in dien de regeering niet krachtiger in grijpt. De dam, die langs de Taag is aangelegd, om de perceelen langs de rivier te beschermen, is doorgebroken, zoodat het groote vrucmtbare dal ln een onafzienbaar meer is veranderd, waaruit hier en daar de kale muren van een half verwoeste boerderij om hoog steken. Ook de veestapel heeft ernstig geleden, hoewel meer dieren gered zijn, dan men aanvankelijk dacht. Zoo stonden bijv. een vijftigtal paarden ruim 48 uur tot aan den kop in het water en konden toch tenslotte nog op het droge gebracht worden. Hoeveel menschen verdronken zijn, is nog altijd niet uitgemaakt, men schat hun aantal op een vijftig. Maar evenals den 23sten April, is het ook dezen keer betrekkelijk nog goed afgeloopen, doordat in beide ge vallen de ramp overdag plaats had. De hoofdstad heeft niet veel van het noodweer te lijden gehad. Hoewel het den geheelen dag hevig regende, de storm wel eenige materieele scha de aanrichtte en enkele laag gelegen straten onderliepen, kreeg de bevol king der hoofdstad toch niet den in druk, dat het land door een onheil getroffen werd. Men begon eerst iets te vermoeden, toen geen enkele trein meer binnen kwam, de uitgaande te rug moesten keeren. daar zij niet verder konden en de telegraaf niet meer werkte. De wfrkelijke omvang van de ramp is nog slechts zeer globaal te bereke nen, daar nog voortdurend nieuwe Jobstijdingen Lissabon bereiken. Aangezien de Taag voor een groot gedeelte door vlak land stroomt, had het water voldoende gelegenheid om zich te verspreiden, zoodat de hoofd stad voor overstrooming bewaard bleef. De Douro daarentegen bruist tot vlak bij Porto in een enge bedding, tussphen steile rotsen door, zoodat het overtollige water, dat een uitweg zoekt, zich met geweld door de eerste opening de beste in het dal stort Deze gelegenheid nu bood Porto. Volgens een ooggetuige wies het water daar van minuut tot minuut, totdat het op een gegeven oogenblik op hetzelfde peil bleef staan toon overstroomde de schuimende massa de loge oevers en schoot het water, alles met zich medesleurend, de laaggelegen straten in schapen werden van de ankerket tingen gerukt en over de pier in zee gesteurd muren bezweken voor de kracht van het water. De deuren van eenige wijnpakhuizen werden inge beukt en weldra dreven de vaten har en derwaarts. Rij het vallen van den avond steeg de verwarring ten top, toen bleek, dat de gasfabriek was on- dergeloopen en de stad in duisternis gehuld zou blijven. De bemanningen van ln de haven binnengeloop-en sche pen vertellen, dat reeds 50 mijleq van de kust de zee vol wrakhout en over blijfselen van schepen was. Met de grootste Inspanning is men er in geslaagd, een zeer gebrekkige verbinding met Porto tot stand te brengen. EEN KRIJGSHAFTIGE DAMB. On Langs kreeg miss Viola Goldstein die bij de verkiezingen voor den Se naat van het Australische gemeene- best caudidaat was gesteld, hot aan zienlijke steiruneutal van 52.000. De zer dagen presideerde deze miss Gold stein een vergadering van Australi sche vrouwen, belegd ter bespreking van de vraag, hoe men het best de strijdende zusters in Engeland zou kunnen steunen. Enkele spreeksters toonden twijfel aan de juistheid van de militante methoden, door de En- gelsche suffragettes toegepast, maar hierop verklaarde miss Goldstein, dat sedert de toepassing van dio strijd wijze meer was verkregen, dan in vijftig jaren van vreedzame tactiek. „Steenen werpen en politie-agenten om do ooren slaan, zijn de beste mid delen, om tot een einde te komen," meende zij. Gelukkig voor de Eugelsche politie dat deze krijgshaftige dame in het verre Australië zit. LEVEND VERBRAND. Te Bazel was een 30-jarige vrouw bezig een lamp schoon te maken en aan te steken. De petroleum moet vlam gevat hebben, althans de buren hoorden plotseling gillende angst kreten en toen zij toesnelden, stond do jonge vrouw geheel in lichtelaaie. Zij werd naar het ziekenhuis getrans porteerd, doch bleek bij aankomst al daar reeds overleden. R" i: 'ANDRéE. Uit bet district Saskatchewan in het noordwesten van Canada is een bericht gekomen aangaande Andirée. De Roomsch-Kat-hoIieke bisschop van Prince Albert heeft bekend gemaakt, dat hij van een zendeling in zijn dio cese een hrtef ontvangen heeft, waar in geconstateerd, wordt, dat Eski mo's dicht bij het Rendier-meer (bin nen de poolcirkel) de ballon hebben gevonden van den waarschijnlijk in 1897 verongelukten Franschen pool reiziger. Andrée en zijn metgezellen zijn naar de zendeling bericht door de inboorlingen doodgeslagen. DE GEHEIMZINNIGE MOORD TE PARIJS. Twee der verdachte soldaten, Gra- by en Michel, hebben vow den rech ter van instructie bekend die moorde naars van mevrouw Gouin te zijn; zij haxldein haar vermoord zonder haar te kennen. Met hun beiden zouden zij haar gedood hebben, daarna haar juweelen gestolen en het lijk uit het portier gewwpen hebben." OUDERDOMSPENSIOENEN IN ENGELAND. Nieuwjaar jyas voor Engeland een gedenkdag De eerste jaardag van de invoering dor werkliedenpensioenen, de groote hervorming waarvan 700.000 menschen profileeren. Weinig wetten in de Engelsche geschiedenis hebben zóóveel direct geluk gebracht aan een zóó groot aantal menschen als de Pensioenwet, schrijft de „Dai ly Chronicle". Bijna 700.000 personen genieten Staatspensioen, waarvan 't totaal be drag, in afgeronde cijfers, is 72 mil- Iioen gulden. Voor Engeland en Wa les 44 millioen en 400.000 gepenslon- neerdenIerland £0 millioen en 180.000 gepenslonneerden Schotland 8 millioen en 75000 gepenslonneer- don. Deze dorre cijfer» zjjn welsprekend. De Berliner Zeitung heeft aan be kende toonkunstenaars gevraagd hoe zij denken over de vrouw als dirigent. Over het algemeen heeft men de vraag niet zeer ernstig opgenomen. Richard Strauss antwoordde: „Ver scheidene goede kapelmeesters wor den door hun vrouwen gedirigeerd, waarom dan ook het geheele orkest niet?... De correspondent te Lissabon van de Köln. Ztg. meldt aan zijn blad, dat de schade, omtrent Kerstmis ln de stad Porto, in het Toaggebied, in Traz-os-Mont.es door den watersnood aangericht, op meer dan 50 milLioen gulden geschat wordt. Lebaudy, de „Keizer van de Saha ra", heeft over zijn woestijn een stuk geschreven, dat hij te Parijs wil laten opvoeren in een daartoe door hem le huren schouwburg. Tn koloniale kringen in België blijkt mesn zeer verheugd, dat de landstreek van Lado, tusschen Engelsch Soedan en Congo, nu koning Leopold overle den is, binnen zes maanden weder aan Engeland moet worden terugge geven. De enclave toch is herhaalde lijk oorzaak geweest van onaange naamheden tusschen beide landen en heeft België bovendien vele men- schenlevens en groote sommen ge kost. Stoomvaartberichteo Het st- Prins Willem II, van Para maribo naar Amsterdam, vertrok 5 Jan. v.m. 4.30 van Havre. Het st. Bengalen, van Rotterdam n. Java, arriveerde 5 Jan. te Batavia. Het st. Rindjani, van Rotterdam n. Java, passeerde 5 Jan. Ouessant. Het st. Wilis, van Botterdam naar Java, vertrok 5 Jan. van Suez. Het st. Malang. van Java naar Rot terdam, vertrok 5 Jan. van Port-Said. Het st. Billiton vertrok 5 Jan. van Amsterdam naar Hamburg. Het st. Koning Willem II, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 5 Jan. te Genua. Het st Koning Willem III, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 4 Jan. te Suez. ZUINIGE HUISMOEDERl Mevrouw, (tot haar boterboer in) Maar vrouw Peerbook, je man is al lang ziek. Doe je daar niets aan? Boerin: Zeker mevrouw, wai denkt u well Verleden jaar hebben onze huurders van het buitenhuis een doos pillen laten staan en die heb ik hem gegeven. EEN PROFESSOR! Professor is ln 't bosch verdwaald geraakt en hoort een koekoek Zoo, dan moet ik toch niet zoo heel ver van het dorp zijn, want lk hoor de koekoekklok uit het voorpor taal van de herberg. EETLUST. Een arm kind kreeg van een dame verlof, eiken middag ln de keuken wat eten te komen halen voor haar zieke zusje. Dit duurde een heelen tijd, tot op een middag de dame zei; Zeg eens, lk heb je zusje giste ren op straat gezien; is ze weer ge zond? Ja, mevrouw, gezond is ze weer, maar eten doet ze nog altijd." DAT VERGEET HIJ NOOIT. Ze zoggen dat rooken het geheu gen verzwakt. Malligheid! Zoo oud als ik word, tal lk mijn eerste sigaar niet verge ten. ER IN GELOOPEN. Rechter. U wordt er van be schuldigd water in uw melk gegoten te hebben en dan nog wel vuil» slecht water. Boar. O, meneer de rechter, ons water is uitstekend. EEN AALMOES. landarts; (tot bedelaar die om een aalmoes vraagt). Mijn beste vrind, geld kan Ik je helaas niet geven, maar kom l-fanen... ik zal... je met pi eater een paar tanden trekken. IN DE KEUKEN. Mevrouw: Waar is de kan me* roomijs, Kaatje, die ik voor het diner besteld heb? Eer is niets gekomen dan een ken met stijf bevroren melk, mevrouw, en die hab flt op het lorauis «set.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7