SCOTT'S Emulsion jeTHERPIOGENE VERKOUDHEDEN, PIJNEN ZENUWPIJNEN, enz. En deed snel den onderzee Sr Duiken tot op 't bodemzand? Dan had de cxploit-beJusten Hij opeens van boord gespoeld. En was tevens aller Ijver Ztekev plotseling bekoeld. Ten slotte worden de belangrijke jebcurlenissen lu de Sociëteit ge noemd. De heer Frans Lieftlnck wordt al dus gehuldgdi Toen de Keizer In de Kamer Dertig jaar gezeten was, Bracht men hem, den nestor, hulde, Daar hij sprak steeds, op zijn pas. 't Kommandeurskruis van de Oranje- Nassau werd hem toegedacht; Welverdiend was 't voor zijn arbeid, Zijn adviezen, weldoordacht. Over den heer Vincent Loosjee: Fiscaal kwam op 't stadhuis aan het roer; T Wethoudersambt hem eerde, Toen aftrad een verdienstelijk man, Die men er noode ontbeerde. Het onderwijs droeg men hem op, Mulo, H. B. S. en 't restje. Licht geeft hij aan de broeders hi or. Ook nog wn gratis lesje! De factor had met zijn jaarzang veel en ouk een welverdiend succesl PANDRECHT. De Ilooge Raad verwierp het cas satieberoep, ingesteld tegen het ar rest van het hof te Amsterdam, waar bij was afgewezen de vordering van een geldleening der gefailleerde fir ma Laane en Van Bemmfel te Haar lem om in dit faillissement te worden geverifieerd als preferent op do op brengst van een door die firma in pand gegeven hypotheek, welko iiv pandgevlng nog niet aan den hypothe- cairen schuldenaar was be teekend, len dage dat liet faillissement werd uitgesproken. Wel, zoo overwoog de II. R-, heeft dfe geldgever de bevoegdheid om die in art. 1199 R. W. bepaalde kennisge ving to doen, zonder meewerking van den pandgever, ook is nergens in de wet uitdrukkelijk bepaald, dat, wan neer hij aldus handelt na het intre- ïen van het faillissement van den pandgever, geen zakelijk rechtsgevolg als door art. 1199 bedoeld uit die han deling voortvloeien zal maarr dit alles brengt niet mede dat ook wanneer de kennisgeving eerst na ingang van het faillissement is verricht, zij een ves tiging van pandrecht met gevolg van voorrang op bestanddeelen van boedel zal te weeg brengen. Dit is niet het geval. Immers, het faillisse ment heeft, het karakter van een al gemeen beslag op des schuldenaa.rs vermogen; geen crediteur kan alsdan een ten uitvoerlegging op eenig deel van dat vermogen meer aanv angen of voortzetten; van dat oogenblik af kan geen voorrang meer op eenig vermo gensbestanddeel worden verworven en hieruit volgt dat de later gedane kennisgeving ,geen pandrecht meer kan doen ontstaan. Rabriek voor Vragen Geabonneerde» hebben liet voorreoh vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, i» te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Oroote Houtstraat 53 Alle antwoorder worden ;ebeel kosteloos 5egeven cn, voor zooveel mogelijk Is, der» a j na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandachlgeschonken. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen, of e.r ook gelegenheid beslaat voor een bijna zestien jarig meisje om hier tor stede voor verpleegster of apothekers assistente opgeleid te worden? ANTWOORD: Voor leerling-ver pleegster is u nog te jong. Het kan wel zijn, dat een apotheker u zonder of met geringe kosten wil opleiden, maair bepaalde adressen zijn daar voor niet. Vraag eens schriftelijk aan de Haarlemschc apothekers en geef daarbij op, welko school u doorloopen beeft VRAAG: Welke ziekte is oorzaak, dat in den laatsten tijd zooveel kool duiven stervende zijn. De vee.ren zit ten los aan hel lichaam. Zijn ze nop eetbaar? ANTWOORD: Welke deze ziekte Is, wfcten wij niet. Eetbaar zullen de dui ven wel niet meer zijn. Uit de Omstreken 1JMUIDEN. Na onderliandsche aanbesteding is door den Rijkswaterstaat aan de 1161- landscho Maatschappij tot liet maken van werken in gewapend beton, te 's- Gravenhage, opgedragen het maken van een 135 M. langen steiger in de Visscherahaven te IJmuiden, volgens liet ontwerp vpn deze maatschappij, ter verlenging van den bestaanden Mooier-steiger in genoemde haven. Binnenlaufi EERSTE KAMER. VERHOOGING VAN HOOFDSTUK X (LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL) DER STAATSBE- GROOTING VOOR 1910. De Minister erkent in zijne memo rie van antwoord dat het bedrag van liet traktement van den te benoemen Inspecteur voor de visscherlj vrij boog is, maar betoogt dat de werkkring van dien ambtenaar omvangrijk en ge wichtig Ie. zoodat het aantal perso nen waaruit een keuze gedaan kan worden beperkt is. De minister is het volkomen eens met doe leden, wvdke van oordeel waren, dat een tentoon stelling, die de toestanden in de huis- Industrie op de juiste wijze bloot legt, aan het algemeen belang ten goede moet komen. De tentoonstelling in den afgcloopen zomer te Amsteradm gehouden, beoogde een juisten indruk te geven van alle bedrijven waarin bier te lande huisindustrie word ver richt Voor een wetenschappelijke be handeling en voor een behandeling van dit vraagstuk door den wetgever, is echter een meer nauwkeurige ken nis van de toestanden dier industrie noodlg, welke door een enquête kan worden verkregen. De minister had deize enquête lievcv door de Vbreenl- ging zelf zien voltooid. Dit te echter onmogelijk gebleken, omdat de Ver-' ecniging niet in staat bleek haren ar beid in dit opzicht ten einde te bren gen. Waar de enquête nu door de Re geering zal worden voortgezet, schijnt het billijk dat db voor de enquête ge maakte kosten ook door de RegeerLng worden vergoed. Hiermede wordt niet vooruitgeloopen op de maatregelen welke ten aanzien van do huisindus trie zullen zijn te nemen. Dit antwoord is tevens eindverslag BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN Van welingelichte zijde verneemt do Tel. dat het voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin aan de hoofd stand vermoedelijk In de maand Mei ten los ann het lichaam. Zijn ze nog zal plaats vinden. EVEN VERZETTEN. Links aan den ingang van den Ka- naalweg te Scheveningen bij den Ou den Scheveningschen wvg kan men zien, dat een villa, zoo pas onder de kap gebracht, weer tegen den grond gaat. De eigenares vond toen zij haar drootmen in steen zag verwezenlijkt, dat zij haar tehuis wat dacht bij den wfg luid gedroomd. Geen nood: don maar afbreken en een eindje achter uitgezet. Gemakkelijk, als men het doen kan. (L. en V.) DE KWAKKELWINTER. In een tuintje iu de Kazernestraat te 's-Gravenhage kon men Oudejaars dag nog menige halfontloken rozen plukken. LINTJESQUAESTIE. Een bericht van de Tel. over de menstelling van een Raad van Eer in zake de lintjes-quaastio wordt van bevoegde zijde verklaard te zijn on juist, met de mededeeling tevens dat de zaak nog niet zoover gevorderd is. Do Tel. houdt het bericht evenwel vol. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Tusschen Limmel en Morienwaard is een jongetje uit een trein gevallen. Het knaapje werd zwaar gewond naar het gesticht Calvariënburg te Maas tricht overgebracht. DE MOORD TE KOERANGE. Aan de Ass. Ct. wordt nog nader gemeld: Donderdag waren de veldwachters van Koekange en De Wijk ten huizo van Klaas Bakker tot nader onder zoek. Een der veldwachters vroeg aan Klaas, terwijl deze bezig was den vloer te vegen „zeg me nou eens, was je medeplichtige waarop Klaas zich liet ontvallen: „Geen mensch, ik hbb het alleen gedaan.De veldwach ters zeiden daarop, dat zij hem zou den meenemen naar de burgemeester, waarop Klaas zeide, dat hij zich ver gist had. K. hield zich verder daar aan en ontkent zelfs de woorden te hebben gebezigd. Men schrijft nader: De tweed1» inhechtenisneming van Klaas Bakker In zake den moord te Koekangerveld, is geschied naar aan leiding van het lossen van een schot door hem op zijn buurman Veruim, die voor hem en zijn broeder Roelof een zeer bezwarende getuigenis hoeft afgelegd. Ook wordt gezegd, dat Klaas tegenover do politie heeft uitge laten, dat hij den moord geheel al leen gepleegd zou hebben. OUDEJAARSAVOND-GODSDIENST OEFENING. II. M. de Koningin-Moeder em Z. K H. de Prins, woonden Vrijdagavond in do Groote Kerk te 's-Grnvenhages de oudejaarsnvondgodsdienstoefening bij, onder gehoor van ds. Gerretsen. GOED AFGELOOPEN. Met den trciu die om 8.12 van het station Muiderpoort vertrekt, had bij na een ernstig ongeluk plaats gehad. Een der passagiers, die to laat was, wilde nog in den tirein springen, doch kwam tusschon den trein en het per ron terecht. Door tegenwoordigheid van geest van een in den trein zitten- den hoofdconducteur, die er onmid dellijk uitsprong, werd de trein tot stilstand gebracht, waarna wonder boven wonder de passagier bij zijn kraag kon gepalet worden en op het perron gesleept. DE BRUSSELSCHE TENTOON STELLING. Blijkens een bericht van den Belgi schen commissaris-generaal zullen de voorgenomen tijdelijke wedstrijden in zuivel-voortbrengselen niet plaata hebben tijdens de Brusseteche ten toonstelling, zoodat belanghebbenden in dien tak zich moeten bepalen tot de mededinging op de doorloopende groote tentoonstelling van boter en kaas. Echter zal wel een wetenschappelijk congres worden gehouden, waarop behandelt zal worden het vraagstuk, betreffende de wijze van toevoer van melk voor de groote steden. Verder is van het commissariaat- generaal te Brussel bericht ontvan gen. dat waarschijnlijk niet zullen plaats hebben de internationale wed- stijden voor paarden. Aan het com missariaat-generaal van Nederland vond het nieuws in de Belgische pers, betreffende een voornemen van Prins Hendrik, om het Nederlandsch pavil joen in te wijden, geen bevestiging. ARBEIDSWET EN MODEVAK. Aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is (en adres verzonden, geteekend door 426 hou ders van ateliers voor do vervaurdi-1 ging van dameshoeden en dames- klecdmgstukken, wonende in 28 ver schillende plaatsen van ons land. Eenparig verzoeken adressanten den Minister, aan hunne grieven te willen tegemoet komen, door maatre gelen te nemen, opdat, met instand houding van de reeds vastgestelde bepalingen omtrent den arbeidsduur en arbeidstijd in het algemeen, voor de tijdvakken van 15 Maart tot 15 Juni en van 1 October tot 15 November zijnde de seizoen perioden, hun gele genheid worde gegeven, den arbeids dag voor hun vrouwelijk personeel boven 16 jaar te doen eindigen des namiddags 9 uur, onder voorwaarde, dat deze niet beginnen voor des voor middags 8 uur, de rusttijd, bedoeld in art 6 dor Arbeidswet, worde ver lengd tot ahderhalf uur, en boven dien nog des voormiddags van 10— 10 1/4 uur extra rust worde verstrekt, zoodat de geheele arbeidsduur nooit langer wordt dan 11 uren per etmaal SCHUTTEVAER,. -De algemeene vergadering van de Schippersvereeniging Schuttevaer zal worden gehouden zooals gemeld is te Hoogeveen, op 20 Januari a.s. Op 25 Januari zal op het graf van wijlen den heer J. lJmker, in leven hoofdbestuurslid tevens voorzitter der afdeeling Hoogeveen, een monument worden onthuld. HUISINDUSTRIE IN HET KLEE- DINGBEDRIJF. In een dezer dagen gehouden con gres van den Bond van Nederlandache kleedermakerspatroons waarin de voornaamste firma's van ons land vertegenwoordigd waren is de vol gende motie aangenomen „De besprekingen tusschen bestu ren van den Bond van Nedcrlandsche Kleedermakerspatroons en den Ncder- landschen Bond van mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de kleeding- industrie, bijeen in een vergadering In het American-Hotcl te Amsterdam, op Maandag 13 December 1909, heb ben er too geleid, dat samenwerking ter bereiking van de afschaffing der huisindustrie in het kleedingbedrijf mogelijk en gewenscht is. „Als resultaat van genoemde be sprekingen is verder gebleken, dat de navolgende wettelijke middelen doel treffend kunnen zijn „le. Registratie der huisarbeiders. „2e. Hot benoemen van looncommis- sies, ter vasststelling van minimum loonen. „3e. Scherp toezicht op do werk plaatsen der huisarbeiders, met ver bod van werken, wanneer deze niet aan bepaalde eischen voldoen. „4e. Verbod van arbeid in wonin gen, waar een besmettelijke ziekte heerseht. „Verder zijn de besturen van oor deel, dat het, ter bevordering van de afschaffing dor huisindustrie, wen- schelijk is, dat do patroons zooveel mogelijk eigen werkpaatsen oprich ten." geen publiekrechtelijk lichaam ls. Van deze beslissing kwam de amb tenaar m beroep. Uitspraak doende, handhaafde de Raad van Beroep de beslissing van het bestuur der Rijksverzekerings bank, zij het dan op andere gronden, dan waarop deze beslissing berustte. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. VERWEKT WARMTE E N GENEEST N. B. Wantrouw de namaaksels die sommige apotheken verkoopen en eisch steeds dat het etiket der gele doos dc woorden "Le Thermogène,, draagt. Als een snel en betrouwbaar middel om na koorts en andere uitputtende ziekten de krach ten geheel te herwinnen, is Scott's Emulsion ongeëvenaard. Scott's Emulsion is AANGENAAM emen co licht verteerbaar, tengevolge q velen, die een afschuw hebben van gewone levertraan, Scott's Emul- sion met graagte nemen. Scott's Emulsion is de oorspronkelyke levertraan-emulsie en als stan daard-emulsie van zuiverheid en voedende kracht staat ze dan ook i den spits van alle andere emulsies. Om zeker te zyn dat n de uitwerking verkrygt, die uitsluitend bereid wordt door Scott Se Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk (de Visscher met de Visch) op elke verpak king voorkomt. By alls Apothsksrs sn Droglstsn. Letteren en Kunst „VEERTIG". De Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" zal den asten Januari le Amsterdam de eerste ver tooning geven van het tooneelspel in vier bedrijven „Veertig", door Wil lem Schürmann. DE ELEKTRA-OPVOERING, Uit een schrijven d.d. 28 December van Richard Strauss aan 't Conceit- bureau de Haan kan voldoende blij ken welke zeldzame opvoering ons te waêhten staat. Richard Strauss schrijft o.a.: „Ich freue mich sehr, dass Sie elne so var tref fliche Bnseteung zu sammen- gebracht haben, auch bin loh mit dem Oborregisseur Kramer sehr etnver- standen." Naar aanleiding der vele aanvra gen om plaatsen uit allo oorden des lands, bericht liet bureau verder, dat een prospectus, waarin alle gegevens vermeld, begin der volgende week al gemeen verspreid, en verkrijgbaar zal worden gesteld. De componist zal reeds den 7den Februari in ons land komen len einde do iaatste reptitien zelf te leiden. Rechtszaken IS DE RIJKSVERZEKERINGSBANK VERZEKER INGSPL1CHTIG? De Raad van Beroep voor de Onge vallenwet te Amsterdam had uit spraak te doen over de vraag, of de Rijksverzekeringsbank beschouwd moet worden als verzeker! ngsplich tig tegenover degenen, die in haren dienst zijn. Een ambtenaar van de Bank had de instelling aangesproken, om uit- keermg wegens een ongeval, hem in dienst der Bank overkomen. Bij de verhuizing der Bank naar liet tijde lijk gebouw achter het Rijksmuseum had hij bij het in opdracht van den chef zijner afdeeling versjouwen van een kist naar de bovenverdieping, die kist op den voet gekregen de voet werd verhonden, doch eenige dagen later struikelde de ambtenaar met zijn verbonden voet, waardoor een raiddenhandsbeentie van zijn linker hand bruk. Toen hij zijn werk her vatte, deed de voet hem pijn bij het loopen. Op grond van art 19 der Ongeval lenwet vroeg de ambtenaar schade loosstel Ung, doch het bestuur der Bank besliste afwijzend, omdat vol gens zijn oordeel de Bank geen ver- zekerlrursol'cbtiir bedriif uitoefent en Gemengd Nieuws ONTPLOFFING. In het Duitsche grensplaatsje Wij- meer bij Bellingwolde (Gr.) heeft een ontploffing bij een benzinemotor plaats gehad bij den heer Aisen. Een vierjarig kind werd gedood, de vrouw van Aisen zwaar gewond. Een begin van brand kon nog tijdig worden ge- bluscbt. DE ZIONISTEN. Het Zionisten-congres te Hamburg heeft een voorstel van dr. Oppenhei- mer tot stichting van een kolonie op coöperatieven grondslag in Palestina aangenomen en daarvoor 200.000 fres. toegestaan. aport eo Wedstrijd»® VOETBAL DE ZWALUWEN—VITESSE, 5—3. Zaterdag werd op het roodbroeken- veld aan den Schoterweg een inte ressante wedstrijd gespeeld. Het geel zwarte Vitesse uit Arnhem had den strijd aangebonden tegen een Zwalu wen-combinatie, bestaande uit "een keur van tweede klasse spelers, van dezulken, die elk eerste klasse elftal met open armen ontvangen zou. Veel eer was er voor Vitesse dus niet te behalen. Wonnen de Oostelijken, dan zou men zeggen Nu ja, 't is niet meer dan natuurlijk, dat eersto klas spelers van tweede-klassers winnen voor het geval de trekvogels in de meerderheid bleven, zoo zou de open bare meening oordeeten T Is wat moois, dat de Westelijke tweede klas se de Oostelijke eerste dito de baas blijft, daarbij voegend, gencralisee- rend t is toch wel duidelijk, dat het Oostersch voetbal niet bij het Wes- tersch spel halen kan. De Oostelijken hebben verloren. Doorja, waardoor eigenlijk door een ongelukkige vijf minuten I Wanneer dat ééne oogenblikje vogel- overheersching er niet geweest was, zouden de Arnhemmers den zege naar Gelderland meegedragen hebben. Maar laat 'k geregeld vertellen. Onder een vroolijk winterzonnetje wordt een minuut of zeven vóór half drie afgetrapt Wind ls er niet, en, als meestal, verkeert het Haarlem- veld in pracht-conditie. De fluit is toevertrouwd aan de geoefendo han den van scheidsrechter H. A. Meerum- Terwogt. De volgende elftallen hebben den strijd aangebonden De Zwaluwen: Poth (A. F. C.), Tholon (Victoria), v. d. Lee (Ajax A.i, Heimig (A. F. C.), v. Prooye (V.O.C.), A. Hörbuxger (V. O. C.), Tates (A. F. CDe Graaf (A. F. C.), C. Hörburger (V. O. C.), J. Tho- mee (Concordia), A. Kara. meyer (Ajax A.) Vitesse: Witkop, v. d. Vinne, Geul, v. Rooy, G: v. Laar, Cakmne, J. v. Laer, TIdeman, Wijlhuizen, Smits, Rasch. Het begin te een vlug heen-en-weer- getrap, nu eens te de bal bij het eene, don weer bij het andere doel. Na twee minuten spelen* reeds wordt op het doel der Zwaluwen, die zich voor dit maal in rood-witte pakjes gestoken hebben, een corner genomen, die evenwel op niets uitloopt Een oogen- blik later schiet Van Laer goed op het trekvogel-doel, maar Poth, die over het algemeen goed werk ver toonde. reit uitstekend. Even daarna herhaalt zich dit spelletje. Toch is Vitesse de moordcre, en binnen korten tijd weet zij haar over macht ook in doelpunten uit te druk ken. Na een algemeen en mooi op brengen der itasse-voorhoede, ziei Poth geen ander middel meer om een doelpunt te voorkomen, dan uitlno- pen, maar dit wordt hem noodlottig v d. Vinne passeert en schiet den bal kalm in liet verlaten doel (01). Rasch is ook al eens aan den tand gevoeld, maar toont zich heden bij zonder kalm en zekeralles wordt ineens weggewerkt, wat wel een ge vaarlijke tnktiek is, maar die de geel zwart© keeper toch met succes ïn toe passing brengt. Een minuut of tien later krijgt Poth het weer met Geul te kwaad. Geul evenwel, handig als steeds, centert naar den ongedekt staanden Witkop, die geen moeite heeft het leder in het verlaten doel te trappen (0 -2). 't Begint er voor de Zwaluwen be denkelijk uit te zien, en de toestand erergert nog, als Van Prooye uit- alt, en zijn steun verder niet verke nen kon. Het hem overkomen knie-ongeval schijnt evenwel niet zoo erg, want een moment later zien we hem kalmp jes het terrein affietsen. Evenwel, de Zwaluwen spelen nu mcar met tien man. Toch is het krachtsverschil tusschen Vitesse en de roodheinden niot grooter gewor den, integendeel, de tweode-klassers beginnen zich meer en meer te her stellen. Verschillende malen wordt het Vitesse-doel nog in gevaar gebracht, eens zelfs slagen de Zwaluwen er in, den bal in Rasch' net te werken, Meerum Terwogt geeft off-side, en het staat nog steeds 2—0 voor Vi tesse. Met dezen stand gaat de rust in. Na de thee wegen de partijen weer ■rijwel tegen elkaar op, totdat opeens de Zwaluwen (die thans weer voltal lig zijn, daar Sehepens uit A. F. C. is ingevallen) bezield worden met het feu sacré, dat voor het doelpunten zoo noodig is. Horburg, do links-half, opent de score het schot, van verren afstand gelost, gaat door Rasch' han den en verdwijnt in een doelhoekje. (1-2). Twee minuten later schiet De Graaf, en de Vitesse-keeper heeft geen kans (22). Een halve minuut na den aftrap doet Thomec met een harde kei het Oostelijke net trillen (3—2). Weer een minuut later moet Met rum Terwogt penalty geven. Wijlhui zen is binnen d© gevreesde lijnen wat al te hardhandig te werk gegaan. Thomee schiet schitterend in den hoek (4-2). Vitesse is een moment totaal over weldigd, maar het moet gezegd wor den, dat Rasch in deze periode zijn taak wat gemakkelijk opvatte. Verder is het spel weinig interes sant meer. G. v. Laar weet nog eens uit een corner te scoren (43), maar Thomee weet op zijn beurt met een goed schot voor vergroot ing van de leiding te zorgen. (5—3). Met dezen stand komt het einde. Het enthousiasme onder de vele toeschouwers was geweldig. kammeyer voldeed niet bijzonder Thomee uitstekend de overige Zwa luwen allen goed. Bij Vitesse Geul, J. van Laer en Van Rc-oy de besten. Rasch erg onbetrouw baar. Meerum Terwogt liet zijn fluitspel steeds te juister tijd hooren. Op hot terrein bevonden zich ook eenige leden der Nederlandsch-Elftal- commissie. RESERVE le KLASSE. HAARLEM II—II. F. C. II, 1-1. Als ouverture voor den first-class Haarlem—11. F. C.-wedstrijd speel den Zaterdagmorgen de reserve-elf tallen van onze stedelijke clubs aan den Schoterweg tegen elkaar. Interes sant was de match niet. Haarlem II met vier invallers, kon geen bepaald overwicht op het volle dige H. F. C. II krijgen, het ging langen tijd gelijk op, tot even vóór rust Hennis voor Haarlem het eerste puntje maakte. (1—0). Vrij spoedig na de reprise maakte II. F. C. uit een penalty gelijk de reserve-elftallen wogen verder tegen elkaar op en voor de tweede maal in dit seizoen eindigde hun strijd in een 1—1, gelijk spel. H. F. C —HAARLEM, 2—0. De reuzenstrijd Ls gestreden De contra-ontmoeting tusschen de twee Haarlemsche eerste klasse clubs heeft plaats gehad, en, wisten de rood- broeken dc eerste maal do puntjes uit het vuur te sleepen, thans hebben de blauw-witten op eigen veld een welverdiende 2—0 zege bevochten. Eigenaardig genoeg juist met de zelfde cijfers, als de Haarlemmers den eersten keer wonnen. Prachtig is er gespeeld, moof eer- ste-klasse-work gaven de strijdenden te genieten wel was het spel zoo nu en dan eens wat forsoh, maar nooit toch werd T unfair. Als goede sports men hebben beide partijen zich ge dragen. Een gTOote menigte was opgekomen n van den strijd getuige te zijn, vooral in de tribuneen daarnaast was geen plaatsje meer onbezet. Even over tweeen blaast scheids rechter H. A. Meerum Terwogt de volgende elftallen in het veld H. F. C. Mooy, Kimmijser, Schalkwijk, Le Sueur, La Bastide, De Clercq, Clifford, Francken, Van Gogli, Ten Cate en Seignette, Haarlem: Patrick Miller, J. Verwey, Th. Miller, Jur Haak, Philips, Alb. Haak, HeaJey, Bouwmeester, De Wolff, Sernó, Utennark. Zooals men ziet, is Haarlem zonder Sim Veen, voor wien Bouwmeester valt II F. C. trapt af met den wind in den rug, wat evenwel maar een ge ring voordeel is. Niettegenstaande dat begint Haarlem dadelijk flink op te zetten de aanval eindigt in een schot van Thorn. Miller, dat even naast gaat. Dadelijk komt dan H F. C. los, maar Mannus, die in 't begin niet erg op dreef was, zendt het ieder in een gansch andere richting dan die, waarin liet Haarlem-doel gelegen is. Van weerszijden gaat de strijd nu gelijk op de keepers krijgen nog niets te doen aan beide zijden zui- ■II de backs niet harde trappen terrein, vooral Kiminijser en De Wolff zijn in goede conditie. Schalk wijk trapt zeer gevaarlijk ineens uit, een tactiek, die H. F. C. op een gege ven moment bijna een puiiije gekost had. Toch begint de blauw witte voor hoede somtijds zeer gevaarlijk op te dringen eens loopt Francken snel maar U ter mark is hem voor, en •t het leder aan zijn voorhoede te rug te geven. Een even later genomen corner op het Haarlem-duel heeft geen resultaat. Dan is het spel weer eenigen tijd op de H. F. C.-helft, maat Jur Haak, die blijkbaar het spelen wat ontwond is, schiet naast. Een corner op het II F. C.-doel wordt mooi door Mooy weggewerkt, die aldus zijn naam alle eer aandeed. In deze perio de regent liet hoekschoppen, maar geen van allo leveren zij een doel- puntjo op. De schoten, die van beide zijden ge lost worden, gaan alle naast, vooral Ten Cate schiet zeer onzuiver. Een uitzondering maakt Philips, maar zijn harde, verre bal wordt zc-«er goed door Mooy beoordeeld en kalm weggewerkt. Ook Mannus is.nog niet gansch op streek, zijn schot mist nog de noodige orheid. Vooral liet Haarlem-doel doorstaat een paar benauwde oogen- blikken, als Mannus en Ten Cate mooi samenspelend Utermark nade- m, die Ten Cate's schot evenwel ..eet te keeren. Het publiek is vol enthousiasme vooral op de tribune is het. een gebrul en gestamp om doof van tc worden. Even vóór de rust sclieidt v. Gogh er uit, maar H. F. C. behoeft niet lang met 10 man te spelen, daar Mee rum Terwogt vijf minuten later den theetijd aankondigt Nog is er niets van (e zeggen, wie winnen zal. Toch komt het mij voor, dat II. F. C. zich iets sterker getoond heeft, wat 'm voornamelijk in de voor hoede zit. Die is de Haarlemsche in allen decle weit öberlegen. Maar de roo<i-br<eken-verdediging is solied, en heeft dat voor rust ook wel bewezen. De keepers hebben nog weinig te doen gehad, maar wat zij deden, viel alleszins te loven. Na de thee begint Haarlem met het traditioneele sterker-zijn Jur Haak ls veel beter geworden en schiet twee maal achtereen zeer goed, maar Mooy redt heide keeren. Clifford heeft met Van Gegil van plaats verwisseld, wat een groote ver betering blijkt. Vooral Van Gogh wordt uitnemend, maar dat is wel te bögrijpen, als men weet, dat Haarlem deren speler totaal niet dekte en ge heel de vrije baan liet. Daardoor kon Adó telkens en telkens weer op zijn gemak voorzetten. H. F. C. begint alle krachten in te spannen, en gevaarlijk samenspelend nadert het blauw-wittc quintet keer op keer Utermark. Eens schiet Seignette, Utermark keert, dadelijk daarop een harden bal van Francken, Utermark keert weer, op waarlijk schitterende wijze. Ook Mooy wordt niet met rust ge laten, maar hij bewaakt zijn eigen dom zeer zorgvuldig en weet het leder veïsoheidene keeren weg te werken. Op de corners, die toch nog al eens op beide doelen genomen worden, schijnt geen geluk te rustengeen enkele levert een doelpunt op. In dit gedeelte van den wedstrijd vooral wordt zeer mooi spel te zien gegeven. Van beide zijden, net pu bliek brult om een puntje. En werke lijk, 't komt. Mooi samenspelend na dert dc H. F. C.-voorhoede het Haar lem-doel, Seignette centert naar Man nus, die het leder schitterend weet in te koppen, en Utermark geen kans geeft. (1—0). Ten Cate probeert dit even later Mannus na te doen, maar zijn bal gaat naast. Dan is Haarlem weer even aan 't woord Patrick's bal be- landt evenwel in Mooy's handen. Voor de tweede-maal komt het dan an II. F. C.'s kant Van Gogih, die zeer geheel ongedekt stond, centert naar Mannus, en deze weet met een fraai schot den bal langs Utermark te jagen .(2—0). Even daarop maakt Seignette ook een goal, maar de scheidsrechter geeft zeer terecht off-side, en de stand blijft 2—0. Waphopig doet Haarlem nog een paar uitvallen, maar de blauw-witte verdediging blijkt te hecht, en als Meerum Terwogt tijd fluit, heeft H. F. C. met 2—0 gewon nen. De overwinning was volkomen ver diend. Wel had ook Haarlem een puntje voor haar moeite mogen heb ben, maar een 2—1 stand was dan ook wel het meeste, dat Haarlem ver diende. Het H. F. C.-team was beslist uperieur aan het Haarlemsche. Vooral de voorhoede blonk bij de blauw-witten uit. Een groot deel van den zege is te danken aan Mannus Francken, die heide punten voor zijn rekening nam, en dus wel een extra- pluim verdiend heeft. Verder noem ik van H. F. C. Mooy, Van Gogh en I.a Bastide. De overigen waren allen goed. Rij Haarlem verdienen vermelding: Utermark, De Wolff en Philips. De voorhoede was overigens niet veel. MüNCHENOBERAMMERGAU PER BESTUUR HAREN LUCHT BALLON. Naar „De Auto" meldt, is te Mün- chen een luchtverkeer-vereeniging ge sticht Het volgend jaar zal het mooi gele gen Münchener Austellungspark weer geopend worden en hier zal de Veree niging een landingsplaats krijgen eu een terrein voor den bouw van een luchtschip-loods. Het plan is, tijdens de beroemde Oberannuergausche Pas siespelen, die telkens stroomen vreem delingen derwaarts lokken, een lucht- verbinding München—Oberammergau in het leven te roepen. Er is reeds een kapitaal voor bij el kaar van 100.000 Mark, dat nog tot 400.000 Mark moot aangroeien. De vereeniging zal zich een bestuurbaren Parseval-auto-ballon aanschaffen. De uitvinder van dit luchtschip, majoor Van Parseval, is zeer met dit plan in genomen.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2