HAARLEM'S DAGBLAD. ""ÏÏEJÜ? Quinnion de Philosoof. Magnetische behandeling van Zieken. Hot is van vrij algemeene bekend heid, dat do Haarlemsche onaer- Blatlonschef, do hoer R. C. Schoole- man, in zijn vrijen tijd zich bozig houdt met de behandeling van zieken door persoonlijk-magnetische invloe den op hen te laten inwerken. ZeJfs utt andere plaatsen hebben zich men- schen aangemeld, orn door den heer Schooleman behandeld te worden. En de Duitsche tfereeniging van magneti seurs heeft herhaalde malen verzocht hem als lid te mogen Inschrijven, wat deze moest weigeren, omdat het 'id- inaatschap telken jare tot hel bezoek van de vorgaderingen in Duitschland verplicht, 't geen de heer Schooleman, wegens zijn maatschappelijke positie, niet kan beloven. Ondanks dit ls er, naar 'k meen, nooit over hem geschreven. Wellicht eijn de collega's eenierszins huiverig geweest zich op het gebied der occul te wetenschappen le gaan begeven. Want dat is glad ijs. Hoeveel malen zijn we beet genomen met wonder verhalen over handelingen en resul taten op dit gebied. En als Je den hoer Schooleman hoort vertellen van de ruim honderd gevallen, die hij in den loop der jaren hoeft behandeld, dan bekruipt je oen geheime vrees voor al dat wonderbaarlijke, dat Je daar maar zoo gewoontjes hoorde. Want 't is zoo ongeloofelijk, wat hij vertellen kan van z'n genezingen, dat je wel eens met de oogen zit te knippen, om even ongemerkt te onder zoeken, of je nu heusch niet slaapt, en alles wat je gezegd wordt geen droomverhaal is. Nu 't justitieel onderzoek, ingesteld op verzoek van Dr. Den Houter, den inspecteur van den geneeskundigen dienst in de provincie Noord-Holland, naar de bewering, dat de heer Schoo leman „onbevoegd de geneeskunde uitoefent" weer meer de aandacht op hem heeft gevestigd, lijkt het mij wel merkwaardig, om het een en ander te vertellen van wat 'lc van den heer Schooleman vernam, toen 'k in 't be gin der vorige week een avond met hem hob gepraat. Ik wil hierbij echter nadrukkelijk op den voorgrond stellen, dat allee wat 'k daaromtrent meedeel, voor de rekening blijft van den heer Schoole man, daar het niet de taak des jour nalists is, in deze uitspraak te doen, en hij zich dus bepalen moet tot een zuiver objectief verhaal. De Haarlemsche onder-stationschef 'e niet een man, die mysterieus doet en 'zich omgeeft met een nimbus van in teressant! gheid. 'lc Was al heel wat keeren met den minzamen spoorweg ambtenaar In aanraking gekomen, vóór 'k van zijn magnetische genezin. gen vernam, en nooit had 'k den in druk gekregen mei. iemand te doen te hebben, die zich met geheimzinnige 'krachten afgaf. En toen 'k hem Maandagavond interviewde op zijn bureau in het stationsgebouw, kon 'k ook niets aan hem ontdekken, dat. bij zonder de aandacht trok. Het schran dere gezicht met 't frissche, jonglcleu-- srige vleeech, waarin de niet-koud grij. ze oogen rustig zijn, wettigen niet de volledige erijzing van den militanten snor en den vierkanten baaivl. Alleen de diep-gevoorde rimpels in het voorhoofd zijn met die ouderdoms- kleur van de gezichtsbeharing in 'overeenstemming. De uniformjas en -pet behoef 'k er niet bij te beschrij ven, om den lezer den heer Schoole man voor oogon te stellen, die kent men wel van 't station, of van het reisbureau, dat meer speciaal aan zijn zorg is toevertrouwd. Het eerst kwam het gesprek op het ingestelde onderzoek. Dat schijnt op niets te zijn uilgeloopen, daar er reeds maanden overheen gegaan zijn sinds een politieman hem bezocht. Deze lieeft een paar malen met hem gesproken, een aantal patiënten be zocht en een magnetische séance bij gewoond, waarna het proces-verbaal zijner bevindingen is opgesteld en aan de betrokken autoriteit overhan digd. Begrijp 'k 't goed. dan noemt ie leer Schooleman zijn handelingen niet genezen", doch het „opheffen" der ziekte. H>J spreekt dus niet van diphtherilis genezen, raaar van diph- tharitis opheffen. Hoe de heer Schooleman tot het magnetisme gekomen was Als com mies der H. IJ. S. M. hadden hij en twee zijner viienden reeds veel be langstelling voor dergelijke weten schappen, en zij sproken af, ieder voor zich verder het magnetisme te bestudeeren. De hoer Schooleman heeft zijn woord gehouden. Toch duurde het lang, tot hij gehuwd was, eer hij zich moer in het bijzonder met de beoefening er van bezig hield. Toen kwamen er sommige gevallen voor, zei de heer Schooleman, die bij mij de overtuiging vestigden, dat ik zelf over magnetische kracht be schikte. Zoo genas hij een zijner kin deren, toen drie maanden oud. van een lichte ongesteldheid. De vestiging hier ter stede van Dr. Curnpbell, dien hij reeds als kind in Den Haag kendo, in 1891, gaf toen aanleiding, dait hij zich meer on meer op het magnetisme toelegde. Doch eorst een bijzonder merkwaardig ge val bracht hem er toe andere men- schen te gaan behandelen. Men verzocht hem eens to komen bij 'n patiënte, die leed aan huidverhar ding. .laar huid was over'het gehee ls lichaam verhoorn. En de hehaar- ding was zóó, dat zij op handen en beenen eenige centimeters lengte be reikte. Dit geval was dermate merk waardig, dat de dame op een congres van doctoren onderzocht, werd. De heer Schooleman kwam er bij. wit belangstellend te praten, doch maakte met de handen zijne onmerkbare be wegingen. Den volgenden dag kon zij zich weer een weinig bewegen, na een dag of acht ging het overtollige haar af vallen en bij de verdere behandeling schilferde na vijftien dagen de huid af en de patiënte werd normaal en kreeg een nieuwe huid. Aldus de liear Schooleman. Daarna ging hij geneeskundige werken bestudeeren, maar, wanneer hij een patiënt onder behandeling heeft, en zegt dit of dat is de ziekte, dan weet hij meestal niet hoe hij daaraan komt. Hij schrijft dit toe aan Intuïtie. Een diagnose laat hij in ernstige gevallen stellen door een somnam bule. Zij is geen beroeps-somnambule, waarom de hoer Schooleman haar niet voortdurend tol zijn beschik king hoeft. Roept hij haar hulp in, dan deelt zij mee in haar slaap den aard van de z'ekte. of deze genezen kan worden, en, zoo Ja, op welke ma nier de behandeling moet geschie den. Het verloop van zulk een gesprek met de somnambule was b.v. bij een geval van een abces op den overgang van de maag in den darm, als volg! De heer S. Is dat beter te maken Somnambule O ja, maar het is een langdurig geval. De. heer S. Hoe moet zij behandeld worden Somnambule Vijf of zes minuten do hand leggen op de plaats van het abces, dan 10 minuten magnetisee- ren, 10 minuten gemagnetiseerde compnessen leggen op het abces en weer twee minuten magnetïsearen. Hoe denkt u ziah de werking op de patiënten van wat u magnetisme noemt? vroeg 'k. Het is, zet de heer Scliooksman, een levensfluïdium, dat de magnetiseur uitstraalt. Het stroomt uit hem door de vingertop pen. Maak 'k nu bewegingen op en neer, steeds in de richting dor zenu- won, van 't hoofd naar de voeten., dan zal het magnetisme op het li chaam inwerken en de ziekte ophef fen. Kunt u alle ziekten opheffen? Ja, antwoordde de heer Sch., behalve verouderde chronische ziekten bij ou den van dagen en sommige gevallen, waarbij operaties noodig zijn, om in de ingewanden gevormde lichamen te verwijderen, als b.v. zeer groote galsteenen. Do kleinere worden langs don natuurlijken weg door magneti sche behandeling verwijderd. Aan asthma bij oude personen, bv. van 80 jaar, kan 'k niets doen, dan verlichting brengen; bij jongeren maak ik het weg. Longontsteking in 't eerste stadium is in een oogwenk op te heffen. Verlamming, houpge- wirichtsontsteking, diphtheritis, pleu ris, al die gevallen, zeide de heer Schooleman „opgeheven te hebben.' Merkwaardige dingen vertelde hij omtrent zijn behandelingen. Te Lei den wend hij geroepen bij een meis je, dat naar hij meende, leed aan kinderverlamming. Het was al te laat in den avonds toen hij het tele gram kreeg, om met den trein te gaan. Hij reed daarom in een goede rentrein mede. Op 't station te Leiden, zei men dat het kind al dood was, maar het was niet zoo, schoon de doctoren er waren er twee beslist verklaarden nog steeds is de heer Sohooleman, die liet vertelt dat het kind ster ven moest. Veertien nachten achter- j "een offerde hij er aan op, en naar de heer Sch. meedeelde, is zij nu een flink ontwikkeld meisje. Een andere gebeurtenis werd mij verteld over een Zandvoortsch jonge tje met een verlamd rechlerbeentje, dat steeds ijskoud was. Volgens m'n zegsman kreeg dit voetje na één be handeling de natuurlijke warmte terug, en bij verdere behandeling werd het geheel normaal. De heer Schooleman ontkent ten nadrukkeiijkste, dat zijn methode Iets met suggestie uitstaande heeft, gelijk door geneeskundigen beweerd wordt. Een doctor verklaarde hem, dat kinderen onder de vijf jaren niet voor suggestie vatbaar zijn. Dat noemt de heer Sch. een bewijs voor zijn bewering, dat hij geen suggestie methode volgt, daar hij kinderen van twee en drie jaren en jonger met goed gevolg zegt behandeld te hebben. Van degenen, die 't goed betalen kunnen, noemt de heer Schooleman wel geld aan; doch liegen van de tien gevallen behandelt hij gratis. „Er wordt beweerd," merkte ik op, „dat or vele gevallen zijn, waarin u geen resultaat bereikt." „Dat is zoo," was -het antwoord, maar toch niet meer dan één van de tien; de irest is minstens veel verbe terd. Er zijn natuurlijk ook bij-om standigheden, die invloed hebben op het. al of niet slagen van de magne tische influentie. De heer Schooleman heeft sedert eenige jaren kamers gehuurd, om daar zijn patiënten to mngnetisee- Hij hoeft op dit oogenblik acht per sonen in behandeling. Onder zijn pa- tienten zijn personen, wier namen een goeden klank hebben in onze stad. Zelfs onder de rechterlijke au toriteiten en Kamerleden zijn er per sonen, die zich door hem lieten be handelen. Uitteraoird kan 'k geen vrijheid vimlen hun namen mee te doelen. JAC. C. M. Jr. Het bovenstaande was reed6 ge schreven, toen de hoofdredacteur liet wenschedijk achtte, tegenover de opvattingen van den heer Schoo leman, ook eens die der ge neeskundigen te hooren. De heer M. Steffelaor, secretaris van de old. Haarlem en Omstreken der Neder- Landsche Maatschappij tot Bevorde ring dar Geneeskunst, tot wien wij ons om fhlichüngen wendden, schreef naar aanleiding van de mededeelin- gan In het interview, het volgen die: Haarlem, 7 Jan. 1910. Geachte Heer, Hlornemens zend ik u na kennisna me in dank terug het interview van den heer Schooleman. Aan uw verzoek om u mijn mea ning daarover te willen mededeelen, voldoe ik als volgt: Wat mij na lezing van het door u ter schrift gestelde verhaal duidelijk werd, is dit, dat de lieer Schooleman mot een kinderlijke naïveteit zelf ge looft aan zijn invloed. Het verwondert mij daarom vol strekt niet, dat iemand, die zoo vast en zeker vertrouwt dat er een bijzon dere invloed van hem uitgaat, op an dere zwak gestemde individuen met gelijksoortlgen aanleg indruk maakt. Ik gun denzulken zoo van harte gaarne den vermeenden goeden in vloed, dat het niet in mij opkamt om door eenlg argument de waardeloos heid der beweringen des hoeren Schoolexnans aan te loonen. Daarvoor ben ik bovendien te zeer overtuigd van het feit, dat de eeuwen oude zucht tot het bovennatuurlijke en buitengewone bij een groot gedeel te dar menschheid meer weegt, dan gezond verstand en logika. Menschen immers als dezulken, die gelooven aan het magnetisme van den heer Schooleman zijn te dien op zichte voor geen rede vatbaar; nog minder zijn zij door wettelijke voor schriften of politiemaatregelen van hun geloof af te brengen. Zelfs wanneer zij tot hun schade aan den lijve ondervinden, dal een FÊUlLLETOft Naar het Engelsch van GUY BOOTHBY. 10) Toen mijn gastheer, om zeker te zijn, dat mij niets ontbrak, mij een sigaar presenteerde, was mijn opge wektheid volkomen. Ik begon een ge voel te krijgen, alsof de oude dagen teruggekeerd waren, alsof ik weer de vroolijke, luchthartige studen. vol levensvreugde en zonder zorger. in de gehesle, wijde wereld was. Instinctmatig sclioof ik als van ouds, mijn stoel een eind van de tafel af en sloeg mijn beenen over elkaar, zocals een man doet na het diner, als het dagelijksoh werk is afgeloo- pen, zijn middagmaal gebruikt, en h'j zich behaaglijk gevoelt. Op een gegeven oogenblik sloeg ik 'de oogen user, waardoor mijn blik viel op mijn gapendo schoenen. Dade- jlijk was tiet vizioen verdwenen. In weerwil van mijn goed dinar, was ik 'mij nu. weer bewust, dat ik nog altijd een daklooze vagebond was, tnaar toch bestond er een verschil ik wan de eigenaar van een heelen gouden souverein twintig shillings twee honderd veertig stuivers. Ik stak mijn hand in den zak, om zeker te zijn, dat hij er nog was. Mijn gastheer merkte dat op en ik zag een bewijsje van een glimlach op zijn gelaat verschijnen. Hij moest be grepen hebben, wat er in mijn gemoed omging. En nu, mijnheer Armitage, zei hij, heeft u er iets tegen, met mij een kort debat aan le knoopen Totaal niets, antwoordde ik verondersteld namelijk, dat het oen onderwerp is, waai'van Ik iels weet. Ik moet u waarschuwen, dat ik er geen aanspraak op maak een de bater te zijm Mag ik zoo vrij zijn u te vragen over welk onderwerp gij wilt redetwisten Do vraag omtrent uw toekomst, luidde zijn ietwat onverwacht ant woord. Terwijl wij zaten te eten, heb ik daarover nagedacht Heeft u zelf al plannen gemaakt Zie ik er uit als iemand, die dat kan merkte ik niet zonder bitter heid op. Oprecht gesproken heb ik geen idéo, wat ik zou kunnen doen. Tot u mij zoo edelmoedig dezen sou verein gaf, bezat ik geen stuiver in de wereld. Ik heb de laatste veertien do gen geslapen op stoepen en op de banken in het Park. Ik heb getracht een baantje te krijgen, hier, daar en overal, maar totaal zopder euccea. Eéns duwde ik acht uur lang den wa gen van een koopman voort, voor het vorstelijk loon van dertig cents. Twee of drie dagen later kon ik werk ge kregen hebben door de sneeuw van de stoepen van eenige huizen op liet Ladbrooke Plein te vegen, maar werd ongetroost weggestuurd, omdat ik het geld niet. had, een bezem te koo- pen. Natuurlijk heb ik mijn best go- daan voor alle mogelijke baantjes, van particulier secretaris bij een par lementslid tot ja, tot sneeuwoprui- rucr en boodschaploopar, en nog ben ik zonder werk. Maar misseliien zal de fortuin mij nu niet langer den rug toedraaien, ja, ik mag zegden, dat vanavond de kansen voor mij al gelteerd zijn. Daarom heb ik nu het recht niet meer te klagen. Zoolang er leven is, ds er hoop, is een goede spreuk, en ik kan u verzekeren, dat ik veel meer moed heb liet morgen nog eens te probeeren, dan twee uur ge leden. Als ik ooit de waarheid gezegd heb, dan was het op dit Öbgenblik. Hij leunde achterover in zijn stoel en trok peinzend aan zijn sigaar. Ik was wel verbaasd, dat hij op mijne woorden niets antwoordde. Toch kon ik zien, dat hij over iets ernstig* na dacht, daarom waagde Ik hert niet, hem in de rede te vallen. Om in staat te zijn geduldig le wachten tot iemand er toe komt, u leta In uw. eigen voordeel t» üeggéP, werkelijke ziekte zich niet laat „op heffen" zelfs dan nog meenen zij met den heer Schooleman eerder dat hun kwaal „verouderd" is, daa dat er ee nige twijfeL hun gemoed besluipen zou. Omdat echter een dergelijk geloof aan „magnetisme" besmettelijk werkt en bij mij de overtuiging vast staat, dot uitbreiding van liet getal proef nemingen onvermijdelijk voert, tot uitbreiding van het aantal der geval len en dergelijke meer schade wordt gesticht, geef Ik u gaarne de verzeke ring, dat mijns inziens uw interview beter geheel ongeplaatst bleef. Vooralsnog geef ik u in overweging ter wille van de waarheid en ter wil le van het welzijn van uw medebur gers te onderzoeken in hoeveel behan delde gevallen geen sprake was van gunstige resultaten en in hoeveel di rect of indirect schade werd aange richt Mocht u desondanks uw interview wereldkundig maken, dan kunt u volgens uw mij te kenpen gegeven verlangen mijn beschouwingen er aan toevoegen. Hoogachtend, Uw dw., M. STEFFELAAR. Nu in deze aangelegenheid het hoor en wederhoor is toegepast, bestaai er o. i. geen reden het interview onge plaatst te laten. Wat betreft des heeren Steffelaars verzoek omtrent het opmaken van een slatist'ek der door den heer Schooleman behandelde gevallen, zij opgemerkt, dat een dergelijke tiid- roovende arbeid niet door een dag blad-redactie kan ondernomen wor den, gesteld al, dat hij eenig resul taat zou opleveren, wat al zeer te be twijfelen valt Birïtenlandsch Overzicht UIT GRIEKENLAND komen vreemde berichten. Eldere in dit blad kan men lezen over den brand in t koninklijk paleis te Athe ne en van de groote verwoestingen, die het vuur heeft aangericht. Teeke- nend is, dat de oorzaak van den brand niet bekend ls en dat er geruch ten in omloop zijn, welke aangeven, dat die revolutionairen de hand in het spel hebben. Van de Grieksche revolutionairen werd evenwel zoo'n lage daad niet verwacht. Meestal zijn het daar mui tende officieren, die van recht en plicht toch nog een TE hooge opvat ting liebben, dan om zich tot zulke gewelddaden te verlagen. Het onderzoek naar don brand wordt Intussohen voortgezet. Uit Griekenland komen ook nog ee nige andere berichten, die er op wij zen, dat de toestond in dat land ei genaardig is. De militaire bond heeft voor eenige dagen bewerkt, dat de minister van biimenlandsche zaken tot heengaan werd gedwongen, om dat deze Excellentie dingen deed, die niet naar den zin der officieren wa ren. Nu wordt bericht, dat het geheele Grieksche ministerie na de sluiting van de Kamer zal aftreden en door een zakenkabinet zal verv angen wor den, dat alle door de Kamer aan gen o men wetten zal uitvoeren. Het minis- tori© von Mavromiohalis wil daar niet aan. 1 Gevolg zal natuurlijk zijn, dat 't nieuwe ministerie vrijwel geheel on der de macht van de officieren zal zijn. Bijzonder constitutioneel! Voor de politiekers is dit ook zeer onaangenaam. Begrijpelijk is dan ook, clat Theoto- kis en andere liberale politici hebben besloten, om zich uit het politieke le ven terug te trekken of zich niet voor de Kamer herkiesbaar te stellen. Andera is 't in Engeland, waar nu Juist weer een strijd gevoerd wondt, over de rechten van de volksvertegen woordiging. In de laatste dagen ver oorzaken DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND veel drukte. Geen wonder, in het laatst dezer week heeft al do verkie zing plaats. is een kunst, die waard is, aange kweekt te worden. Terugdenkend aan alles, wat sinds dien tijd gebeurd is. herinner ik mij dikwijls dien avond en ons merkwaar dig gesprek. Ik roep dan weer In mijn geheugen terug de stilte in de kamer, alleen afgebroken door het geluid van een voetganger door de straat het onderdrukt gefluister van stemman uit de aangrenzende gelagkamer, en het vallen van den steenkool in den haard. Mijn gastheer bewaarde minstens vijf minuten lang een volkomen stil zwijgen. Eindelijk verbral hij hel, en terwijl hij zijn Bigaar zorgvuldig op zijn bord neerlegde, wendde hij zich tot mij en zei mat het abrupte, dat ik al eerder had opgemerkt, en dat mij later bleek een van zijn eigen aardigheden ie zijn U meent het zeker oprecht, als u zegt, dat u een batrekking wil heb ben. U zegt dat niet alleen voor den vorm, of om uw uiterlijk en toestand van dit oogenlilik te verontschuldi gen t Want onder ons gezegd, olfl u het mij niet kwalijk noemt u ziet er op dit oogenblik alles behalve aan trekkelijk uit, Ongelukkig ben ik' mij daarvan maar al te zeer bewust, antwoord de Ik. zonder eenlg toeken van mij beleedigd te gevoelen. Maar bedo- loars kunnen ongelukkigerwijze niet jUesfafuflg zijji. Èr is c-aa. illd ge in verscliillende districten is slechts een candidaat gesteld, zoodat door geen stemming behoeft gohou- den te worden. Chamberlain komt o.a. zonder be strijding in 't Lagerhuis. Tot nu toe hebben 17 unionisten, 1 liberaaJ en 40 nationalisten geen te- gencandldaten. Er zullen 54 driehoeksverkiezingen zijn: 49 ten gevolge van candidatures van leden van de arbeiderspartij of socialisten tegenover de liberalen en de unionisten en 5 ten gevolge van de candidaatstelling van ««afhankelijke unionisten. De „Observer" het orgaan der con servatieven, geeft berekeningen over don uitslag der verkiezingen door ex perts der beide partijen opgesteld, waaruit blijkt, dal er eon aanzienlijk meeningsverschi! hoerscht. Een con- servati.voorspelde een conservatie ve en unionistische meerderheid van 90, - n ander noemde 40, weer een ander s.-v-.'t een meerderheid van 16 aan liet tegenwoordige ministerie. De voorspelling der liberalen geeft de rogeering een meerderheid van 200, een andere voorspelling spreekt van 110, een dorde gelooft, dat de conservatieven en unionisten met 8 zullen winnen. Volgens de „Observer" brengen de ze. Iierokeningen een veel grooter con flict in de meentag dan ooit bij een vorige verkiezing in Engeland het ge val was. Gedurende een kI esvergadoring in het stadhuis van St. George, in het Oosten van Londen, stortte ten ge volge van het dringen van het volk, dat buiten het gebouw stond, een bal- lustrade In, waardoor een persoon werd gedood en zeven personen .wer den gewond. Ook zijn in BELGIS VERKIEZINGEN aanstaande. De algemeen© vork lezingen zullen plaats hebben op Zondag 22 Mei Sn de provinciën Antwerpen, Brabant, W.- Vlaanderen, Luxemburg en Namen. In het geheel treden 85 volksvertegen woordigers of, en wei 50 katholieke, 23 liberale en 12 socialisten. Behalve van minister Helieputte, is de zittingsduur van alle ministers veratreken. De heeren Ren kin en De Lantshere treden af te Brussel, Schol- laart te Leuven, Delbeke te Antwer pen en Liehaort te Katrijk. DE CRISIS IN HONGARIJE. Op de vraag van minister-presi dent Lukacs, of de Justh-partij twee vooirlooptge twaalfden der begrooting zou goedkeuren, antwoordde Justh, dat zijn partij een voorloopige begroo ting slechts zal goedkeuren ten be hoeve van een rogeering, wier pro gram haar bekend is en die haar vertrouwen geniet. Uit dit voorzichtige antwoord is bijna af te leiden, dat de partij Justh aan het ministerie Lukacs geen steun zal geven. MINISTERS VOOR DE RECHT BANK. Te Kopenhagen begon voor hel Rijksgerechtshof de behandeling der aanklacht tegen den vroegeren Deen- schen minister-president J. C. Chris- tensen, en den minister van binnen landse he zaken, Sigurd Berg, in ver band met de vervolging van den ge wezen minister van justitie Alberti. Nadat eenige gerechtelijke formali teiten waren afgedaan, werd de be handeling der zaak, op voorstel van den openbaren aanklager, uitgesteld tot 2 Februari. BRAND IN EEN PALEIS TE PETERSBURG. Door de onvoorzichtigheid van een bediende ontstond in de garage bij het paleis van grootvorst Nikolai NL kolajewilsj een benzine-ontploffing, waardoor een monteur en een koetsier gedood werden. De door de ontplof fing ontstane brand werd dadelijk gelocaliseerd, zoodat alleen eenige stallen schade bekwamen. STAKING IN NORTHUMBER LAND. Gemeld wordt, dat er, wat de sla- weest, dat liet mij belachelijk zou zijn voorgekomen, als ik ooit ge droomd had, dat het zoover met mij zou komen. Maar als je eenmaal zoo laag op den maatschappelijken lad der gekomen bent, ls het heel moei lijk, weer te stijgen. Misschien weet u dat even goed als ik. Ik weet het, ging hij voort. Ik mag bijna zeggen, dat ik het beter weet dan gij. Maar dat heeft nu niets met ons onderwerp van gesprek te maken. Ik heb u toch goed begrepen, dat ge eens gedongen hebt naar de betrekking van particulier secretaris. Zou dat leven u passen Denkt u dat als zich een gelegenheid voordeed, gij het aan zou kunnen nemen en uw geheole zorg en aandacht aan uw werk wijden f Daar ben Ik volkomen zeker van, antwoordde ik heftig. Ik zou mijn vingers kapot werken, als iemand mij maar de gelegenheid wil de geven. Maar waar kun ik dien iemand vinden —•Hij zit hier in dezen stoel, was hot kalme antwoord. Ik zoek een amanuensis, en uit principe wil ik Iemand hebben, die ellende van nabij heeft gezien en meegemaakt, die het leven heeft loeren kennen, ontdaan van zijn klatergoud en valsche ver sierselen, die mijn grillen en opwel lingen kan begrijpen, want ik kan u verzekeren, dat ik ben, wat men ln een Perzisch spreekwoord noemt king in dit kolenbekken betreft, nog weinig verandering gekomen ia. Er is maar weinig steenkool te krij- gen en voor bunkerkolen, die verle den week nog 10 shillings deden, wordt nu tot 13 shillings betaald. Op de Tyne hoopen do stilliggende stoom- schepen zich oj). In Northumberland zijn 20.000 Stakers. In het graafschap Durham staken 50.000 man. Verscheidene kolenmij nen, die in de afgcloopen week slll waren gazet, liebben even wol eene schikking getroffen, volgens welke de arbeid lieden hervat zal worden. Stadsnieuws Leerplichtwet. De Burgemeester van Haarlem herinnert ouders, voogden en verzor gers van in deze gemeente woonach tige kinderen, op wie de Leerplicht wet van toepassing is, en die vrijstel- ling van de naleving van artikel I verlangen, er aan Dat zij zich niet beroepen kunnen op eenige vrijstelling van bedoelde' verplichting, zoolang zij niet aan den Burgemeester hebben kennis gegeven voor welk kind en op wolken gToui zij op vrijstelling aanspraak meenen te mogen maken. Deze kennisgeving moet telkens na verloop van 12 maan den opnieuw ingediend worden. Zij, die bezwaar hebben tegen het onder wijs op alle binnen den afstand van 4 kilometer van de woning gelo gen scholen, waar voor hun kinderen plaats te verkrijgen is, kunnen zich alleen op vrijstelling (genoemd in sub So van art. 7) beroepen, indien zij aan de hierboven bedoelde ken nisgeving de schriftelijke verklaring hebben toegevoegd, dat zij tegen ge- noemd onderwijs een zóó overwegend bezwaar hebben, dat zij liever hun kinderen van het door de wet gevor derde onderwijs verstoken laten, dan lien aan een dier scholen toe to ver trouwen. Deze verklaring moet de handteekening dragen van den arron- d issements-school opzi en er. Zij, die aan de eischen der Leer plichtwet voldoen, door den kinderen huisonderwijs te verstrekken, zijn verplicht aan den Burgemeester op gave te doen van de vakken, waarin de kinderen huisonderwijs genieten, van de namen dor kinderen met dag- teekening van geboorte, woonplaats en plaats waar het onderwijs wordt gegeven, en ook van den onderwijs- gever, en wel vóór 1 Februari. Van verandering in onderwijs-per- soneel moet in dit geval binnen 28 dagen mededeeling worden gedaan. Formulieren zijn kosteloos verkrijg baar ter gemeente-secretarie aan do lste ofdeeling, op eiken werkdag van 9—2 uur. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft de leden der Provinciale Staten bijeengeroepen in buitengewone zitting, op Dinsdag 25 Januari, des voormiddags elf uur. Dan zal aan de orde worden gesteld de verkiezing van een lid van de Eer ste Kamer der Staton-Generaal, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Mr< S. A. Vening Meinesz. Uit de Omstreken IJMUIDEN. DAPPERE REDDERS. Reeds hebben we gemeld, dal ©eni gen tijd geleden de equipage van een Fransch stoomschip werd gered door de bemanning van den stoomtrawler Primavera. Het rapport van den gezagvoerder van de „Thisbe" vermeldt Ik, ondergeteekende, gezagvoerder van het onder Fransche vlag Yarend stoomschip Thisbe, van Caen, be- rnand met 16 koppen, verklaar op 2 December 1909 te 1.30 namiddags, te zijn vertrokken van Rotterdam, mei een volle lading kolen met beslem ming naar Caen. Het schip was in uitstekenden staat en uitgerust naar behoaren, zooals blijkt uit da rappor ten van de experts. Te 3.45 vertrok de loods van don Hoek van Holland 4.40 begonnen ge- gist bestek dwars van het vuurschip Maas. Koers W.1/2Z., flinke bries, woelige zee. Te 11 uur begon de windi aan te wakkeren en werd de zee hoo- ger, zette de machine halve kracht 11.45 is een zware zee vooruit overge komen, die een merkel van het voor luik brak. Liet de machine zoo zacht mogelijk draaien in de zee op. Op 3 December te 2.20 's morgens woei er een orkaan uit het W'.Z.W. met een wilde zee. Ziende, dat ik niet longed met den kop op de zee kon blijven liggen, uit vrees, dat liet luik geheel in elkaar zou geslagen worden, be- „een bundel tegenstrijdigheden, bij elkaar gebondon door phanlasie". Ter nadere verklaring dient, dat ik sinds eenige jaren bezig ben aan een werk, dat al mijn tijd en aandacht ln beslag neemt. Als het gereed is, dan zal het een literair standaardwerk zijn, zooals er, voor zoover ik weet, tot nu toe nooit heeft bestaan. Om het volgens mijn wensch uit te voe ren, is het noodig, dat ik hulp heb. Ik moet u het compliment makcü, dat ik denk, dat u verstandig is, u heeft mij verzekerd, dat u niet tegen werken opziet, dat u student geweest is, maak ik uit uw manier van spro ken en eenige ander© kleine eigen aardigheden op, daarom rest alleen nog de vraag, of u de betrekking zon willen aannemen Het zal in geen geval een gemakkelijk leven zijn. U zal bij mij inwonen dag en nacht moet u voor mij klaar staan, om mij le vergezellen bij menige vreemde expeditie, en boven alle» moet u vol komen stilzwijgen bewaren omtrent mij en mijn zaken. Dat is gebiedend noodzakelijk. Als belooning bied ik van mijn. kant u een belooning aan van honderd pond per jaar (en de gelegenheid om uw menschenkennis te verrijken), en als dat voor u van ©enige waarde is, het bestaan van eeu gentleman. W at heeft u daarop te Zeggen Lieve help, ik wist niet wat té tsggerw Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5