NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8143 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG II JANUARI 1910 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT ENT INa pER drib maandeni Yan 1—5 regels 50 Cts,; iedere regel mee? 10 Cts, Bulten het ArrocfSssefaSflf Voor Haarlem 1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel mee? /O. gft Reclames 30 Cent per reed1 Voor de dorpen fa den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) 130 AdvertentJfin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25Cts. per plaatsing» franco per post door Nederland 1.65 BVBF §jp|jw§ï^^ 60 Cts. voor 3 plaatsingen k contant oKtrewl ZoSS^blad, 'vo'or Haarfem 1 1 037$ Redasfle Ml Administraties Groot. Roofstaat 'Jt omstreken en tranco per post 045 taisreommilnaaï Teietoooonrnmer der Redactie 600 ïe der Administratis 724. P^^fiva der Vennootschap Loorens Custer. DIrectear J. C. PEEREBÖÖI& Drukkerijs Zaider Buitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- eo Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE blad. AGENDA WOENSDAG 12 JANUARL Schouwburg: Lustspielbaus-Ensem- bie; „lm Klubsessel", 8 uur. Soc. Vereeaiiging: EoLschaatsenirij- den van 2—5 uur. Brongebouw: Concert Haaji'lcmscb Muziekkorps, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Bi ad van dit num mer vinden ..onze lezers een artikel „Een oude berinnering aan de In fluenza" in de rubriek Om Ons Heem DE WERKLOOSHEID IN DECEMBER. In de maand December is de werk loosheid onder de bij de verzekering aangesloten werklieden niet heel i groot geweest. Van de 736 waren er namelijk 139 werkloos en bet is eigen, j aardig, dat bet belangrijkste tier bouwvakken daartoe zoo weinig bij draagt, Van de 80 timmerlieden der vereeniging „Door Eendracht Verbo- tering" waren er namelijk maar twee «onder werk. De afdeeling Haarlem van den Me- laalbewerkersbond telde onder haar I 78 leden maai* één werklooze, de Neutrale vereeniging (van 't II. A. S.) I staat er met 28 van de 85 minder gun stig voor, percentsgewijze is bet re- sultaat beier bij de Christelijke ver&e- I niging met 43 van de 145 en bij de Algenteene vereeniging van 't Nederl. Werkliedenverbond met 65 van de - 348. Van de werkloozen zijn de meesten losse arbeiders en grondwerkers, i Deze gunstige toestand is zeker voor een deel toe te scbrij ven aan het zach te weer, dat do werkzaamheden niet heeft gestuit. Zelfs schijnt het, dat de werkloos, beid bijvoorbeeld voor de. timmerlie den in den zomer grooter geweest is, dan nu. Over het algemeen kan gezegd wor den, dat de verzekering tegen werk loosheid hier gunstig werkt. Het cij fer van 736 aangeslotenen, terwijl er b.v in Arnhem na een bestaan van i vijf jaar slechts 800 zijn, is bevredi gend, al spreekt hot van zelf, dat nog i voel beter resultaat verkregen kan ep moet worden. Eerst wanneer de deel neming algemeen is, de arbeiders die weinig gevaar voor werkloosheid loo- pen, lid worden en zoo anderen, die daarvoor wel kans hebben, steunen, zal van een volkomen succes sprake kunnen zijn. Maar in afwachting daarvan is de zaak op den goeden weg In de maand December werd door de vereenigingen een som van 800 ongeveer uitbetaald, en derhalve door gelijk bedrag aan is geschied zon- lier om een bij drage lastig gevallen is behoeven te worden. Ook voor de burgerij is er dus reden om de instelling der verze kering tegen werkloosheid te waar- deeren. Aangereden. Aan bet gevaarlijke kruispunt Zijl straat—Groote Markt werden heden middag twee kinderen, die emmers met erwtensoep droegen, aangereden, zoodat, het eten over de straat viel. Een dame, met bun lot. begaan, stopte den kinderen iets in de banden tot schadeloosstelling. KOPPERMAANDAG. liet 58e Kopperfeeet werd Maan dagavond door de Typ. Ver. Tot Nut en Gez. Verkeer in den Schouwburg alhier gegeven. De voorzitter opende het feest met een welkom toe te roepen aan dona teurs en leden met hun dames en bracht vervolgens verslag uit over 't efgeloopen boekjaar, waarbij hij me dedeelde, dat aan ziekengeld en bij overlijden te zamen was uitgekeerd <le som van 1695.50. Hierna word een aanvang gemaakt met het programma, dat in teg stelling met andere jaren, toen slechts kortere stukjes werden opgevoerd, nu ö.o. bet bekende tooneelstuk in 6 be drijven „Mottige Janus' van M Spree bevatte. Het stuk verwierf veel bijvaL Ook do bekende kaxakterkomiek, de hear A. M. Vrugt, gaf eenige voor drachten ten beste, die zeer den lachlust der aanwezigen gaande piaaktem Een gezellig bal, afgewisseld docxr eenige vermakelijkheden, duurde tot m den vroegen morgen. vii^evtjtu uiujtnauiu, e de gemeente een gel ij bijslag gegeven. Dit i der dat één particuli „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Van 25 December 1909—8 Januari 1910 werd aan extra-giften ontvangen: N. N. 150. N. N., A. v. R. ieder ƒ100. H. H. B. ƒ60. Mevr. wed. B. W.—v. d. V., W. A. v. V., Jhr. F. T. v. B„ mevr. Douairière Q. v. U„ ieder ƒ50. Jkvr. L. J. Q. v. U., mevr. H. d. P., dames K. ieder -10. B. G. t. B., mevr. wed. mr. J. d. C. w. ieder ƒ30. G. J. v. d. V., Douairière S., mr. J. E., Douairière 11. v. H., Douairière Jhr. v. M., S. R. A. v. d. II., wed. W. B. G., Douairière Jhr. J. C. T. v, B,, mej. E. A. v. W. E., ieder 25 P. G. Dz., A. d. C., Douairière Sch., A. D. d. M. O., mej. S. v. L., ieder 20. 0. K. 12. X. IJ Z., P. v. d. W., J. V., N. N., G. S. d. C, J. B. D., W. D. H. M-, A. J. K., mevr. wed. J. J. L., mr. A. A. P., G. J. v. W, H. v. W., mevr. Ds. II. S., Ds. J. C V. K., J. H. A. A. K., mevr. wed. Prof. A., mevr. wed. Dr. N. D. S., P. J. R-, mevr. wed. A., mevr., C., mr. A. A. L., H. D. M. B. mevr. E. E., ieder ƒ10 M. W. S., mevr. M. G. C., ieder 7.50. Mevr. Douairière v. A., W. J. B. v. B., mevr. wed. v. <L Ch., mr P. D., mevr. wed. K. IL, J. C. J., H. C. K., mr. A. S. M., S. R. S., H. D. Tj. W., IL P. M. A. V., II. II. v. W., N. W., J. :h. W. d. B., J. C. C. h., h. L. J. v. R., J. W. IL, C. A. S., mevr. C. N. J. M., mej. C. T., T. v. W., L. C. W., Ds. A. B. Sz.. F. G. N. h. M., J. v. G., mevr. wed. P. d. M., mevr. wed. V., ieder 5. F. C., V. B., dames B., mevr. wed. \j. R-, Ds. G. J. P., Dr. C. G. v. R., mr. A. W. T., mevr. v. d. VLn. ieder ƒ3. Dr. J. P. J. G., F. C. A. B., Dir. G. v. B., Mej. A C. B., J. R. J. Ph. C.; Mevr, v. D.-H., Mevr. R E., J. A. G. L. M. J. I., Mevr. Wed. v. d. K, Me vrouw Wed. A. v. d. L., V. L., O. S., Mr. T. G. A. S., A. S.v. L., Mevr. wed. C. A. T.( E. V. Jr., G. II. van W., G, P. d. B., Mej. A. van C., J. M. H., Mr R. W. Baron v. L., J. L. T., Mevr. wed. S. S. R. v. IL, Jonkvr. G., N. N. W. B. Cz., A. W. D., P. H., Dr. A. R. v. d. L., II. J. M. B. M., H. B., Mej, D. II., C. H.., A. H. V., J. J. S., Mevr. Wed. W., Jkvr. J .W. van B., Mej. C. J. Z., Dames van V., Dr. A. II. G., W. S. .ieder 2.50. W. F. S., C. J. J. N., Mej. C. J. P.: Mej. M. J P, Mevr. wed. Prof. H., Mevr. wed. C. M. van H., H. van H., ieder 2 A. v. d. L., Mevr. Wed. Dr. N., E. A. G. d. P., Mej. J. H. IL, L. B. S., ie der 1.50. N. N. een coupon N.W.S. 1.48 1/2. F. J. J. Baron van H., J. H. B., Ds. J. C. B., G. J. van G., L H„ H. K., L. M., N. P., R. en Co., J. E. S., P. v. T., Mej. H. J. M. W., Mej. E. K„ L. H S., P. L., F W. M., A. R., J. B., II. en K., Ds. J. D. C K.. Mevr. wed. V. Mevr. wed. P. C., Mevr. A. C. v. G., ieder 1. Totaal 1701.98 1/2. Van de 1500 verzonden Kerstkaar ten kwamen tot heden 168 terug tot oen bedrag van 1701.98 1/2. 8 Januari 1909 waren 188 kaarten tot een bedrag van 2284.10 ontvangen, bij vergelijking dor opgaven blijkt dus, dat d,e ontvangst tot beden pl.m. 600 minder is. Dankbaar, m; volstrekt niet voldaan. De zachte win ter is daarvan waarschijnlijk eene oorzaak, toch is de behoefte in vele gezinnen zoo groot. Wij blijven ons dus aanbevelen, spoedige hulp is dubbele hulp. Vult s. v. p. uwe kaar ten in en zendt ze aan bet adres van onzen Penningmeester, den beer S. Gremmelin, Staten-Bolwerk 5, of aan ons Bureau: Provenierebuis, Qroote Houtstraat 141. NIEUW STUK VAN FABRICIUS. De „Hofstad" verneemt, dat waar schijnlijk bij het Rott Tooneelgezel- se hap nog dit seizoen een nieuw stuk van onzen vroegeren stadgenoot den heer Jan Fabricius te wachten is. Het beet „De rechte lijn", dat, evenals zijn beide voorgaande werken, in In- dië speelt MAGNETISCHE BEHANDELING VAN ZIEKEN. In den brief van den heer M. Stef- feloar naar aanleiding van het inter view van den heer R. C. Schooleman gisteravond in ons blad geplaatst, is een zinsnede uitgevallen, waardoor een zinnenperiode onduidelijk is ge- We herplaatsen het bedoelde ge deelte daarom. Het moet luiden: „Omdat echter een dergelijk geloof aan „magnetisme" besmettelijk werkt en bij mij de overtuiging vast staat, dat uitbreiding van het getal der proefnemingen onvermijdelijk voort tot uitbreiding van het aantal dor ge vallen waar door verzuim van nutti ge maatregelen en dergelijke meer schade wordt gesticht, geef ik u gaar ne de verzekering, dat mijns inziens uw interview beter geheel ongeplaatst bleef. ORGELBESPELING in do Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 13 Jan. 1910, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Prélude et Fugue No. 2, C. Saint- Saëns. 2. Andante funèbre, J. Svendsen. 3. Sonate No. 4, W. Rudnick. a. Allegro moderato. b. Andante c. Fuge. 4. Andante (4e Symphonic-, Men delssohn. Aria uit de Schepping, Haijdn. Faillissementen. Bij vonnissen d.d. 11 Januari 1910 zijn door de ArrondisseinenLs-recht bank alhier in staat van faillisse ment verklaard H. J. Berbee Pz., bloemist te Lisse. D. Uldcrs, koopman te Schoten. In beide faillissementen rechter commissaris Mr. II. van Loghem de Josselin de Jong. Bij vonnis van 11 Januari 1910 Is door de Arrondissements-Rechtbank alhier opgeheven het faillissement van F. X. L. M. Kruse, manufactu- rier te Haarlem, hetwelk den 25sten December j.l. door genoemde Recht bank was uitgesproken. Gev. Voorwerpen: Een lorgnet in étui, aan het politie bureau. Een haze windhond, Spaam wou derstraat 144. Een gouden ring ,Koningstr. 1. Een portemannaie, inh. geld en een abonnement E.N.E.T., Roosveld- straat 59. Een wandelstok aan het belasting kantoor, KI. Houtstraat 16, kamer no. 16. Een ledige kinderportemonnaie, Ge neraal Cromjéstraat 98. Een greenenhouten balk, Kindxar- huissingel 62 D. Een blauw werkpak, Kamparsln- gel 48 a.. Een zweep, Saenredaanstraat 92. Twee boodschappenboekjes, Voor zorgstraat 28. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een spaarbankboekje, ten name van A. van Gelderen, waarop gestort 350. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstre&ea BLOEMENDAAL. Eén-cents-vereeniging „Door Klein tjes Groot". Men schrijft ons De kleinen van bovengenoemde ver eeniging te Bloemend aal en Omstre ken hebben zich wederom dapper ge weerd in het belang van hun nuttig, liefdadig streven. Niet minder dan ƒ80 hebben zij in de afgeloopen maand met hunne busjes opgehaald voor de airme longlijders, dat is 10 méér dan in November té voren. Met groote dankbaarlteid nam het bestuur van het Lighalfomls dit be langrijk l>edrag in ontvangst, zeer waardeerende het „Excelsior" in de leiding van deze jeugdige vereeni ging. IJMUIDEN. Nut van het Algemeen. Voor de onlangs opgerichte afdee ling IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, trad gister avond voor de eerste maal als spre ker op de heer Kelting. van Sant poort, die een bespreking over bijen teelt hield. De heer Kelting, die reeds jaren aan het hoofd van een bijenpark staat, wist daarover veel leerzaams en interessants mede te doelen. Een aantal lichtbeelden verduide lijkten liet gesprokene. Binnenstad GENERAAL BOOTH, do 80-jarige leider van het Leger des Heils, zal in den loop der volgende maand een bezoek aan ons land brengen. DE JOHANNITER-ORDE. Naar verluidt, zullen deze maand niet minder dan vijf en twintig nieu we leden in de Nederl. afdieeling der Joharmitter-Orde worden opgenomen. Dank zij de breedere opvattingen den Prins Commandator, en der sinds een paar jaren te Berlijn ver anderde bepaling, welke slechts vijf tigjarigen adeldom tot de aanneming veireischt, laat het zich aanzien, dat de Johanniters hier te lande tot een zeer talrijke vereeniging zullen aan groeien, in staat om aan de Protes- tantsche ziekenverpleging een veel vermogenden steun te bieden. Er zul len dus weldra een vijftigtal adellijke Protestanten tot dat doel in de hier herstelde Orde samenwerken. Het vervaardigen der keurige klee- dtj van zooveel ridders, die ongetwij feld ook den glans van galafeesten nog zal verhoogen, zal onze inheem- sche nijverheid ten goede komen. (Vadarl.) D. E. OLIVIER. In den leeftijd van ruim 66 jaar is te 's-Gruvenhage overleden de heer D. E. Olivier, oud-referendaris aan het Departement van Binnenlandscne Zaken, waar hij vóór zijn pensionnee- ring laatstelijk verbonden was aan de afdeeling Comptabiliteit. BEROOFD. Te Nijmegen is een koloniaal, die pas had dienst genomen, beroofd tot een bedrag van 130 tengevolge van omgang met twee bij de justitie be kende individuen, die inmiddels naar Duitschiand zijn uitgeweken. EEN DIEVENBENDE. De zes leden van de dievenbende, te Velp in woonwagens gevonden, zijn allen aangehouden en gaan naar het huis van bewaring. Dit kan omdat een deel der gouden sieraden gesto len bleek bij de juweliersfirma P. F. Manibus te Arnhem. Het onderzoek naar de herkomst van het overige wordt voortgezet in Brussel, waarheen portretten van het 2estal gezonden zijn. De goederen waren niet afkom stig uit Breda, Gorinchem, Rotterdam of Den Haag. In de wagens zijn, be halve 1000 aan vreemd en IIol- Jaudsch geld, wapens en ammunitie gevonden. Tot de bende behooren Bel gische deserteurs eu acrobaten. Twee der vrouwen hebben ieder vijf maai den gevangenisstraf te ondergaan. UITVAART MR. W. II. IL MOUTHAAN. Aan het WeesperpoorLstation te Amsterdam waren Maandagmiddag zeer velen opgekomen, om de laatste eer te bewijzen aan mr. W. H. K. Mouthaan. vóór diens stoffelijk over schot werd vervoerd naai' Mainz, om daar in bet Crematorium te worden verbrand. In de geheel ontruimde goederen loods was de baar de kist met een enkelen palmtak en een bloemstuk ge. dekt opgesteld, en daarom heen schaarde zich een breede rij van vrienden en ambtgenooten van den overledene. De deken der Orde van Advocaten, mr. J. C. de Vries, voerde het eerst het woord, om het zwaar verlies te betreu ren, dat de balie lijdt door het heen gaan van dezen man. De volgende spreker, mr. R. van de Werk, president van het Gerechtshof, had mr. Mouthaan ook reeds gehul digd op een andere plaats, in de zaal van het Gerechtshof, waar hij zooveel lauweren heeft behaald. De heer P. II. Hugenholtz Jr. her dacht den gestorvene als een mensch met een warm hart en helder hoofd. Namens commissarissen van de Cre- dietvereeniging sprak de heer J. C. Loman, namens commissarissen van de Ned. Lloyd en de Oost-Indische Brandverzekering-maatschappij de heer J. ter Meulen Jr. Mr. C. D. Asser voerde het woord namens compagnons. Eindelijk spraken nog de heeren L. Roosenburg, namens „Zeeinanshoop, en A. J. baron van Geen, namens het „Zeemanshuis". De schoonzoon dankte voor de laat ste eer zijn schoonvader bewezen. Daarna werd de kist uitgedragen naar den Duitschen trein. ONTVOERING. Zondagmorgen is in een hotel te Brussel gearresteerd de winkelier W. de J., uit Rotterdam, die einde Novem ber 1909 uit het moederhuis van het Leger des Heils aan de Oost-Maasha ven te Rotterdam de 17-jarige Lena Beck had ontvoerd, welk meisje daar door den voogdijraad was geplaatst. Zijn uitlevering zal worden aange vraagd, terwijl het meisje als min derjarige naar Rotterdam is overrre- Uracht. FAILLIET VERKLAARD. De N. V. Generale Levensverzeke ringsbank. gevestigd en kantoor hou dende te Amsterdam, Rokin 113, is failliet verklaard. Verzekerden en agenten zijn, zon der dat zij schade geleden hebben, naar een andere maatschappij over gebracht-, dank zij financieele opoffe ringen van directeuren en commissa rissen, die een fonds hebben gevormd tot dekking van het eventueele tekort. DE SPEELHOLEN TE 'S-GRAVENHAGE. Men meldt uit Den Haag, dat het plaatsen van politieposten voor hui- zen, verdacht van het geven van gele genheid tot spelen, zijn uitwerking niet mist. Dezer dagen kwanten twee gebroe ders, houders van zulk een speelhuis, persoonlijk ter stadhuize bij den bur gemeester, intrekking vragen van den politiepost voor hun huis aan de Prinsengracht. Hun verzoek werd ge weigerd. VERMIST. Sedert eenige dagen wordt te Arn hem vermist de 77-jarige II. de W. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. VOLKSSTELLING. Een liefhebber van statistieken heeft uitgerekend, dat het gezamenlijk gewicht der kaarten, verzamelkaarten en registers benoodigd voor de plaats gehad hebbende volkstelling bedraagt 126,230 kilogram. Hierbij was Neder land geschat op 51/2 millioen inwo ners en is bijgetekend 1/2 millioen kaarten voor tijdelijk ergens verblij vende personen, die dus twee kaarten hebben ingevuld. Dit vrachtje zou dus in 13 wa~"ons van ieder ongeveer 10,000 kilogram vervoord kunnen worden. OUD-GOUVERNEUR-GENERAAL VAN HEUTSZ. Heden wordt te Genua verwacht de oud-gouverneur-gen. Van Heutsz, llij gaat vandaar naar Parijs, waar zijn familie liern zal verwelkomen, en is voornemens nog eenigen tijd in Frankrijk door te brengen. ONZE WINTER. Te BellJngwolde (Gr.) staan in een tuin de aardbcziënplanten... in vol len bloei. AMBACHTSSCHOOL. Do ambachtsschool te Doesburg, in 1907 opgericht, terwijl in December 1909 een nieuw gebouw werd ge opend, werd gister ingewijd door mi nister Heemskerk. BRUTALE AANRANDING. Een werkman kwam Zaterdagna middag, met zijn weekloon in zijn zak, in een tapperij in het Groenedal- straatje te 's-Gravenhage. Twee man nen, P. J. S. en S. L. B., oude beken den der iustitie, bemerkende dat de man goed bij kas was, begonnen hem te tracteeren, totdat hij half beschon ken was. Daarna gingen ze met hem kroeg in, kroeg uit, eu Jokten hem zoo mee naar het Haagsche Bosch, waar ze hem beroofden De daders zijn reeds aangehouden. ADRESBOEK VAN WERKLIEDEN ORGANISATIES. Door den directeur-generaal van den arbeid is aan W6rktieden-vakver eenigingen, bestuurdersbonden en ar beidssecretariaten in Nederland een circulaire verzonden, met een vragen lijst, waarin inlichtingen kunnen worden verzameld, ten einde daaruit oen adresboek van de werklieden-or ganisaties in Nederland samen te stel len. KON. NED. LANDBOUW. VEREENIGING. Onder het presidium van Prins Hen drik had gisteren ten Poleize le 's-Gravenhage een algemeene verga dering van de Koninklijke Nederlaud- sche Landbouwvere«2niging plaats. Doordat dc voorzitter II. M. moest vertegenwoordigen bij de begrafenis van luitenant-generaal Thiange, kon hij de vergadering niet tot het einde toe bijwonen. liet voorstel van het hoofdbestuur om in 1913 te 's-Gravenhage een al gemeene landbouwtentoonstelling te houden ,werd onder applaus aange nomen en het dagelijksch bestuur ge machtigd alle voorbereidende stappen te doen. Tot leden van het hoofdbestuur uit de personeele leden werden gekozen dte keeren F. B. Lölrnis, te 's-Graven hage; L. Broekema, to Wageningen, en mr. W. M. van Lanschot, te 's-IIer- togenbosch. Tot lid van het hoofdbestuur uit de begunstigers werd gekozen de heer A. M. Tromp van Holst, te Amers foort Bij het einde der vergadering werd aan het aftredende voorloopige hoofd bestuur bij monde van den heer H. J. E. van Heek de dank der vergadering gebracht, waarna de tweede voorzit ter, jhr, mr. G. L. M. H. Ruys de Bee- renbrouck, de bijeenkomst sloot ONGELUKKEN. Gistermiddag was men in de Rijnha ven te Rotterdam, bij loods A. bezig kolen te laden uit een lichter in de bunkers van het stoomschip „Ad miraal". Door het breken van de stel ling viel de kolenwerker M. v M., in het water en verdronk. Zijn lijk werd spoedig opgehaald. Tegelijkertijd kree kreeg de kolenwerker H. A door het zwaaien van de stel ling, een slag tegen het hoofd, waar door hij ernstig werd verwond. Do 21-jarige Haasnoot, van Katwijk aan Zee is, blijkens een bij zijn fatni- lie ontvangen bericht, op een reis van Rotterdam naar Spanj'e op zee verdronken. BRANDSTICHTING Omstreeks 7 uur Zondagavond meen den de buren van een winkelier in hor. loges, enz. J. G. O. aan de Hoogstraat le Rotterdam, een benzinelucht te ruiken, die blijkbaar uit den winkel kwam. De winkelier was mei zijn ge zin afwezig, waarom de politie ge waarschuwd werd. Deze verschafte zich toegang tot. den winkel en trof daar aan een looper, een partijtje houtwol, oude kranten en papiersnip pers. liggende op een hoop en ge drenkt met benzine of spiritus. In het midden daarvan stond een brandend kaarsje. Toen de winkelier hl den nacht te 12 uur thuis kwam, wachtte de politie hem op en bracht hem naar het bureau waar hij voorloopig is op gesloten. De man ontkent brand te hebben willen stichten en kan niet verklaren hoe een dergelijken toe stand in zijn winkel is aangetroffen kunnen worden. DE KRUPP-AFFAIRE. „De Nederlander", melding makend van het artikel uit de „Echo de ra- lis", in zake de Ki;upp-leveranciëu en wat er verder aan vast heet te zitten, schrijft Met „De Telegraaf" zijn wij het eens, dat men uitingen als de hier ver melde, niet te luchtig moet opvatten. Daarom hopen ook wij gelijk wij reeds vroeger schreven dat na af loop van het onderzoek der uit de Kamer benoemde „Krupp-commissie" ruime openbaarheid zal worden gege ven aan de bedoeling dier benoeming, den omvang der opdracht en aan de uitkomsten van het onderzoek. liet zou wenschelijk zijn, dat de regee ring de "elegenheid dan tevens te baat nam om nog eens duidelijk, ook tegenover het buitenland, te doen uit kamen, dat zij tegenover de firma Krupp in hoegenaamd geen andere verhouding slaat, fdan in die lot een leverancier, die h'aar sinds longen tijd goed bediend heeft en dien zij dua niet voor een anderen (zelfs even goeden) verlaat, dan indien overwe gende redenen haar daartoe zouden nopen. ZOU 1IET HELPEN? Men meldt uit Zeist: Ten einde het stroopen met den lichtbak tegen te gaan laat de heer Van Marwijk Kooi, eigenaar van jachtterreinen te Zeist, op zijn bezit tingen een toren bouwen die de jacht opzieners, bij nacht zullen kunnen beklimmen, ten einde na te gaan, of in den omtrek ook met lichtbakken stroopende lieden werkzaam zijn. GEDWONGEN WINKELNERING. De heer Staalman, door de regee ring belast met het onderzoek der ge dwongen winkelnering, is Donderdag volgens de 's-II. Ct. te Kaatsheuvel aangekomen, om de toestanden te bc- etudeeren. Rechtszaken AFDREIGING. Voor die tweed© maal ten gevoT- ge van het verzet werd voor de Haagsche Rechtbank behandeld do strafvervolging ingesteld tegen ie mand, te 's-Gravenhage door de recht bank aldaar veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. (De eisch was 1 1/2 jaar). De behandeling der zaak leverde geen andere gezichtspunten op. Bekl. beweerd© geen geld gevraagd te heb- be nam het zwijgen te bewaren over hem bekende zaken ten nadeele van een persoon aan wlen 950 was afve- ze-t,

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1