Onze Lachhoek Mahdi gïiede®, of eene vêrnrtjvMrlrig1 ;van den huurprijs, of zelfs een© ver nietiging van de huurovereenkomei te vorderen. Recht op schadevergoeding •.hooft hij niet. VRAAG. Wanneer een dienstbode 'gehuurd is op ruim tien gulden ver- fval per drie maanden, en als dan na Varloop van drie maanden blijkt, dat w geen tien gulden zijn, is mevrouw dan verplicht, het ontbrekende bij te passen ANTWOORD. Dat kan er naar wezen. Wanneer mevrouw er bepaald voor heeft ingestaan, dat er elke drie maanden minstens tien gulden zou gijn, dan zouden wij de vraag beves tigend beantwoorden maar de mo gelij kheid bestaat, dat er geen sprake 18 geweest van een bepaalde garantie, dio te geven niet gebruikelijk ls. VRAAG (van Iemand, die om rede nen van persoonlijken aard, de Vraag zelf liever niet ln de courant "■og opgenomen) ANTWOORD Bij een dienstbe trekking, voot onbepaaJden tijd aan gegaan, is de schadeloosstelling gelijk aan het bedrag ln geldloon, voor den duur van den opzeggingstermijn, en dus, ln uw geval, drie maanden. VRAAG. Hebben gehuwde kinde ren het recht, om bij overlijden van «en hunner bejaarde ouders beslag op de nalatenschap te laten leggen of te laten inventariseeren, en welke ersonen bieden daarbij de verelschte ulp ANTWOORD. Zij hebben het pocht om den boedel te laten verzege len in hunne hoedanigheid van mede erfgenamen. Dat doet de kantonrech ter Later, bij ontzegeling, wordt dan de boedel geïnventariseerd en dit ge schiedt door een notaris. VRAAG. Ik heb een paar jaren Ihuls zeven A acht gulden gegeven en no gaf ik de laatste maanden vijf ruiden kostgeld. Nu wil ik ln een osthols, maar nu wil mijn tweede floeder mij niet meer dan van al mijn leeren drie stuks meegeven terwij] Ik moer goed heb, dus alles wil mee- bebben. Hebt Ik nu recht op al mijn goed, daar lk geen kostgeld of iets anders schuldig ben ANTWOORD. U is zeker meer derjarig; ja, don hebt u recht om weg te gaan en alles wat bepaaldelijk het uwe is, mede te nemen. Het beste Ls. dat u dan maar eens naar een ad vocaat gaat. VRAAG. Ik kocht eenige Jaren ge leden een paar perceelen en kreeg daarop van een particulier 4000 hypotheek. Van die hypotheek loste ik f 2000 af, waarvan ik 2 quitanties van 1000 heb dezer dagen kocht ik weer iets. Dezelfde particulier wil mij nu weer 200U geven, wiyineer lk hero de bedoelde quitanties terug- geel, ter vermijding van kosten. Mijn hypotheek van den eersten koop wordt dan weer gebracht op 1 4000. Ls nu tuu ii ouderhandsche handeling gel dig ANTWOORD. Wanneer inder tijd. na de aflossing van do 20U0, geen akte van 'vermindering is opge maakt en in de registers aan ge teo- kend, zoodat de lc hypotheek nog al tijd in de registers voor 4000 is in geschreven, dan zien wij volstrekt een bezwaar in de zaak. Uw nieuwe nop blijft dan natuurlijk vrij van hypotheek. tSiaaeuuuK' BEGRAFENIS GENERAAL THIANGË. De deelneming in het leger en daar buiten verwekt door het overlijden van den luitenant-generaal F. N. Thiange, chef van den GeneraLeu Staf, openbaarde zich Maandagmid dag bij de teraardebestelling van liet Bioifelijk overschot van dezen opper- oiiicier op de meest duidelijke wijze. Wel was de rouwstoet eenvoudig, dekten geen bloemen de lijkbaar en werden aan de groeve geen woorden gesproken ter huldiging van de nage dachtenis van den afgestorvene, ter eerbiediging van den wensch van den doode, hij wieu eenvoud steeds had voorgezeten, maar groot was daaren tegen de uiting van deelneming, blij kende uit de aanwezigheid van de ve len, die naar (Jud Eik en Duinen te 'u-Gravenhage waren gegaan, om ge neraal Thiange een laatste saluut te bioiigen. Bij dit eerbetoon ging vooraan da Prms door zijn aanwezigheid ter plaatse tevens getuigenis afleggende van de belangstelling van de Ko ningin, zoomede de vertegen woordi- f;er van de Koningin-Moeder, de oud- uitenant-kolonel der cavalerie Jhr. Van Tets. In lange rij werd voorts de lijkbaar grafwaarts gevolgd door den Minis ter van Oorlog, den secretaris-gene raal en onderscheidene burgerlijke en militaire hoofdambtenaren van dat departement. Nadat de kist in de groeve was neer gedaald, richtte de zoon van den ont slapene allereerst woorden van dank tot den Prins en tot den vertegen woordiger van de Koningin-Moeder en vervolgens tot den Minister van Oor log en de overige militaire autoritei ten en verdere belangstellenden. Hiermede was de plechtigheid ge ëindigd. Mr. T. M. C. ASSER. Den 14en April zal het 50 jaar gele den zijn, dat de bekende Minister van Staat, lid van den Raad van State, Mir. Tobias Michael Carel Asser, te Leiden promoveerde tot doctor ln de rechtswetenschap op proefschrift: Het bestuur der buitenlandsche betrek kingen volgens het Nederlandsche Staatsrecht". Men weet, dot Mr. As- »or een internationale reputatie op het gebied van het internationaal pri vaatrecht heeft en als zoodanig een vraagbaak ia van vele mogendheden. EEN VREESELIJKE MOORD. We lezen in de L. CL omtrent den moord te Beetgumermcflen het vol gende: Aan de Langestroat, den weg, die trven ten westen van Beetgum ermo- Ven rechts afbuigt naar Het BHdt, Croonde® sedert een tiental laren de J/ AndrMga «i hdar 82-faHg® dochter Antje. Het wanen bedaarde, rustige menschen, dio met eerlijken arbeid hun brood verdienden. Na tuurlijk kwam het zwaarste deel voor rekening van Antje, wie echter voor haar moeder wier eenige dochter zij nog was, nadat haar vijf door den dood wamen ontnomen niets te zwaar was. Zoo leefden ze onbenijd en verge ten, doch gelukkig ln eikaars bezit, haar eenvoudig arbeidersleven, tot op eens een onverlaat daaraan een einde maakte. De oude vrouw was ln den loop den- week een paar dagen op bezoek naar Cornjum geweest. Vrijdagavond om streeks 5 uur keerde ze vandaar te rug. Het was reeds donker, toen zij de deur, die toegang geeft tot een portaal, waaruit men ln de kameir komt, opende en de gang Intrad. Plot seling 8 trui kelt ze daar over haar dochter, die rechtuit op den grond ligt. „Wat ligt ge daar raar, Antje", zegt de moeder, die natuurlijk aan geen kwaad denkt Toen ze echter op haar herhaald geroep geen gehoor kreeg, vermoedde ze het ergste. Zij was wanhopig, on vreeselijk klonken haar jammerkre ten uit de woning naar buiten. Buren begaven zich naaT de Jam merende vrouw. Toen ze het portaal binnenkwamen, lag daair Antje voor over uitgestrekt op den vloer, die met bloed was bedekt De ongelukkige log met haar hoofd op een matje; over het hoofd lag haar schort Nog dacht men aan geen miedaad; de eerste ge dachte was, dat het ongelukkige meis je aan een bloedspuwing was gestor ven. Toen men daarop echter aan stalten maakte om het bloed af te wasschen en het meisje ln de kamer te hrengen, waarbij men haar moest oxnkeeren, ontstelden allen. De hals bleek het ongelukkige meisje bijna afgesneden te zijn. De moordenaar schijnt bij de volvoering van zijn gru welijke daad achter het slachtoffer te hebben gestaan, haar met de lin kerhand te hebben vast gehouden en haar zoo, de rechterhand, waarin het mee, om haar hals geslagen, de doo- del ij ke verwonding to hebben toege bracht. Do wanhoop dier moeder valt niet te beschrijven; zij was als krank zinnig en moest in haar eigen belang worden verwijderd. Nu het eenmaal vast stond, werd gevraagd: wie is de dader1? Niet lang verkeerde men omtrent dezen in het onzekere; althans er re zen onmiddellijk zware vermoedens tegen een jangmensch, dat dien mid dag bij de nu vermoorde in huis was geweest. Antje's moeder was vroeger baker geweest bij den bakker D. te Menal- dum. Sedert was de betrekking tus- schen haar en dezen aangehouden in zooverre, dat de bakker geregeld haar nu en dan bakkerswaren leverde. Vrijdagmiddag te ongeveer 12 uur hadden de omwonenden den knecht weer per fiets, met de mand aan bet rijwiel, zien gaan naar de woning van Antje die alleen thuis was. Hij bleef daar geruimen tijd. De twee schenen het goed met elkaar te knnnen vinden, althans de buren hoorden nu en dan vroolljk gelach en gestoei. Dat ls het laatste wat van Antje ge hoord is. Te omstreeks half drie ver trok de bakkersknecht; het bloedig drama moet toen reeds afgespeeld zijn geweest. Men liet het lijk, waar en zooals het was gevonden en zond can politie en een geneesheer. Te 11 uur ongeveer kwamen daar op marechaussees ln de woning der weduwe, waar het lijk nog was. Na dat dezen alles hadden vernomen, wat hierboven door ons werd medege deeld, vertrokken ze ongeveer te één uur naar Menaldum om den ver dachte ln verhoor te nemen. Deze stond aan den bakkerstrog te fluiten en maakte op de marechaussees, die hem onbemerkt bespiedden, volstrekt niet den Indruk, als zou hij eenige uren te voren een misdaad hebben bedreven, waarvan elk moet gruwen. Meu vroeg hem, waar zijn kleeren waren, die hij 's morgens naar Beet gum aan had. En toen hij de plaats had aangegeven, werd hem verzocht ze hem te wijzen. De kleuren bleken op de aangewe zen plaats te zijn; ze werden onder zocht en... daarbij kwam een zakmes te voorschijn met bloed bevlekt. „Hoe komt dat bloed aan dit mes? De verdachte beweerde, dat hij met het mes een rat had gedood. De marechaussee vond die verkla ring onaannemelijk en... van dat oo- genblik af was de 19-jarige R. v. d. M., afkomstig uit Huizum, zijn vrij heid kwijt. Als verdacht van moord werd hij toen naar de woning van de weduwe gebracht, met liet lijk ge confronteerd en bekende daar, dat hij den moord had gepleegd. Dat in het rustige Beetgum de ont steltenis algemeen is, behoeft niet ge- meid; dat de woede tegen den moor denaar bijna geen grenzen kende, bleek bij diens overbrenging uit bet huis der ongelukkige weduwe naar de openbare school. Wat den misdadiger betreft, deze moet, volgens geloofwaardige getui gen, hoogst onverschillig zijn. Bij de confrontatie, zoowel als bij zijn ver boor, moet hij trouwens daarvan de ondubbelzinnige bewijzen hebben ge leverd, en toen hij ln het rijtuig stap te, dat bem naar Leeuwarden zou vervoeren.lachte hij. Omtrent de reden, die hom tot den tóöSxf ifréëf, kimnéh" WJ Tfci h!« toet beslistheid uitlaten. Algemeen echter ls men ln het dorp van gevoelen, dat hij het meisje oneerlijke voorstellen heeft gedaan, dat deze met beslistheid werden afgewezen en dat toen door ham het feit werd gepleegd. DE OORLAM. De directie der Maatschappij „Koe- land'" heeft bepaald, dat voortaan aan de bemanning geen sterke drank meer zal worden verstrekt. ONZE CONSULS. Uit een brief van een Nederlander, die in Duitschland zaken drijft „Trouwens de geheele Duitsche handel weet er voor te zorgen, behoorlijk op de hoogte te zijn van de wereldmarkt. De groote maatschappijen krijgen geregeld per brief kennis, wanneer een be langrijke levering in haar bran che te vergeven is, direct van net consulaat. Dat bij vreemde, b.v. Holland9che consulaten, Duitsche bedienden zitten, die den Duit- schen handel helpen, ls een feit, dat lk, indien ik documenten mocht overleggen, wel eens aan de vereeniging „Het Buitenland" zou willen mededeelen Voor den dag met die interessante documenten, zouden wij zeggen, zoo schrijft de „Tel." GEEN RUSTIGE OUDE DAG. De Raad der gemeente Rauwerdere hern besloot den 74-jarigen, trouwen veldwachter Weersma te Sybrande- buren te pensionneeren met 16 per week. De andere veldwachters zouden ook voor toezicht ln het dorp Sybran- deburen zorgen, waarvoor hun sala ris verhoogd werd. Autoriteiten heb ben echter (naar de „Tel." meldt), dat besluit niet goedgekeurd. De 74- jarige diender, die op rust rekende, moet nu weder dienst doen. NEKKRAMP. Te Ransdorp is bij den veehouder S een tweejarig kind aangetast door nekkramp. DIEVEN-BIERRONDÖilENGERS TE AMSTERDAM. Een Tel. lezer schrijft: Wellicht strekt het tot voordeel van uwe abonné's wanneer zij bekend worden gemaakt met den nieuwen true van Amsterdamsche dieven. De ze bestaat n.l. hierin, om met 'n paar flesschen bier in de hand aan do bo venhuizen aan te schellen en te vra gen of „bier besteld ls?" Wordt op I- hoog een ontkennend antwoord gege ven, dan loopt de bierbrenger brutaal weg de trap op uaar Ue of 111e éta ge, waar hij natuurlijk hetzelfde ant woord ontvangt en dan heen gaat, na op eene der lager gelegen verdie pingen zijn keuze te hebben gedaan in hoeden, Jassen, parapluies enz. Eene mijner medebewoners miste na het bezoek van zoon bottelaar een eplinternieiuwon traplooper. Als tweede zonflenbok voor de toe standen aan de Kielsche werf, is vioe- admiraal Breuring, de directeur van de afdeeling werfbebeer aan het rijks departement van marine, op pensioen gesteld. Sport en Wedztrijde» RENNEN IN 1909. In een overzicht der rennen in Ne derland over 1909 in de „N S." wordt er op gewezen, dat de baan Duindigt getracht heeft in den geest van Woest- duin voort te werken. Hel verbod van Zondagsche courses te Woestdum gaf aan de Nederlandsche fokkerij van volbloeds c-en geduchten slag. Zonder courses te Woestduin op Zondag kun nen, zoo wordt betoogd, de rennen niet bestaan, ten minste zoodanig, dat er het nationaal belang, de fok kerij door bevorderd wordt. Voor de zaak zelve acht het blad het nuttig en noodig, dat Woestduin weder haar hekken des Zondags opent. De Invoer van nieuw materiaal, in verhouding tot 1908 was iets beter, en ook de deel neming aan de courses was bevredi gend. Over het geheel genomen gelooft het blad niet, dat de financieele re sultaten van de verschillende vereeni- gingen op hippisch gebied van het af- geloopen jaar schitterend zijn ge weest, vooral niet voor de vereenigin- gen, die rennen en draverijen op haar programma hebben, waartoe ook het ongunstige weder in den afge- loopen zomer veel heeft bijgedragen. Wanneer men het verloop der laat ste tien jaren nagaat, dan zal men zien, dat men tot 1905 langzaam maar zeker is vooruitgegaan. Gemengd Nieuw» DWARS DOOR AFRIKA. De Barl. N. Nachrichten meldt, dat hertog Adolf Frederik van Mecklen burg van plan la, ln het voorjaar voor de tweede maal een tocht dwars door Afrika te doen. Hij zal zeven Euro peanen, o.w. een geneesheer, een des kundige, een aardkundige en een kaarten teekenaar meenemen. Ver moedelijk zal hij van Kameroen uit over het Tsjad-meer naar het Oosten trachten dooor te dringen. Het binnen land van Kameroen en de Duitsche toegangswegen naar het Tsjad-meer zijn nog weinig bekend. EEN LIEFDESDRAMA. Op ongeveer tweehonderd meters afstand8 van het sanatorium voor longlijders te Nixdorf (een der Ber- lijnsche voorsteden) vond men het lijk van een jong meisje, dat bij na der onderzoek bleek te zijn de 19-Jari- go Marie Uschelpekat. Hei meisje had een liefdesbetrekking met een 28 Jaar ouden mecanicien, zekeren Wal ther Zimmermann. die getrouwd en vader van twee kinderen is, aange knoopt- Mei ecedvinden van zijn vrouw wil» de ZlmthefanSan rich von haar fefen schokten, om met Marie Uschelpekat te trouwen, maar de rechtbank wil ligde den eisch tot echtscheiding niet in. Toen besloot het paar, samen den dood te zoeken. Zimmermann schoot het meisje dood, maar vond. toen niet den.moed, ook zich zelf van het leven te berooven en stelde zich ln handen van de politie, die hem in hechtenis hield. EEN PANTOFFELHELD IN VROUWENKLEEREN. Een verdacht vrouwspersoon is te Pcitx bij Holtbus gearresteerd. De on- bekendo gaf op, dat zij tijdens de laatste weken als dienstmeid in een bakkerij ln haar onderhoud had voor zien. Uit allerlei aanwijzingen bleek, dat men hier met een manspersoon te doen had en een nader onderzoek bevestigde volkomen liet aanvankelijk vermoeden Toen mankte do gearres teerde zich bekend als een bakker uit Grünberg in Silezié, on deelde mede, dat hij sinds November J.l. in vrou- wenkleeren rondzwierf, om niet door zijn vrouw herkend en aangeklampt te worden, deze toch had hem. door slechte behandeling op de vlucht ge dreven. Inlichtingen, terstond na deze ver klaring te Grünberg ingewonnen, be vestigden volkomen het beweren van den man. Letteren en Kunst PROV. BOND VAN HARMONIE- EN FANFARECORPSEN. De prov bond in Noord-Holland van Harmonie- en Fanfarecorpsen, uitsluitend bestaande uit dilettanten hield te Amsterdam zijn 24e algemee- ne vergadering. In verband met die klachten door verschillende afdeelingen over de marsch-wedstrijden Ingediend, stelde de voorzitter na eenige bespreking voor om voortaan geen vereenlglngen deel te laten nemen aan marsch-wed strijden, die zich niet vóór of op de algemeene vergaderingen daartoe schriftelijk aanmeldden. Dit wordt aangenomen evenals het voorstel om bij het concours een vast puntensteise] aan te nemen. Purmerend stelt voor bij te houden eere- wedstrijden tusschen eerste prijs- winners te bepalen, dat die niet mo gen uitkomen met hun concoursnum mers van dien dag en noodigt het hoofdbestuur uit tot Samenstelling eener nationale commissie, bestaan de uit de hoofdbesturen der prov. bon den van harmonie- en fanfare-corp sen hier te lande, tot reglementaire regeling van te houden nationale concoursen. Het eerste punt werd aangenomen, voor het tweede kreeg het hoofdbe stuur machtiging tot nadere uitwer king. Besloten werd verder een proef te nemen met het aanwijzen der ver plichte nummers door de jury van het laatste concours en ln de alge- meeno bestuursvergadering dier jury te benoemen. Op deze vergadering den 30sten Januari te houden, zal tevens datum en plaats voor het concours 1910 worden vastgesteld. SARA BERNHARDT is aan het onderhandeten met de di rectie van het Coliseum te Londen voor gastvoorstellmgen tegen een ho norarium van 100.000 francs per maand. Nu zij vernomen heeft dat het Coliseum een music-hall is, zal er van de onderhandelingen waarschijnlijk niets komen. Aan de verslaggevers, die haar kwamen interviewen, ver klaarde zij niet den minsten lust te hebben, ln een music-hall op te tre den. „DE BEUKELAAR". Een „algemeen christelijk sociaal weekblad" is verschenen onder den titel „De Beukelaar", onder redactie van mr. dr. A. R. van de Laar, redac teur ook van „De Klaroen". PRIJSVRAAG. Op een door het genootschap Ar chitecture et Amicitia uitgeschreven prijsvraag voor een hotel op kleine badplaats zijn negen antwoorden ln- gekomen. KON. ACADEMIE VAN WETEN SCHAPPEN. In de vergadering van de afdeeling der Kon. Akademie van Wetenschap pen voor taal-, letter-, geschiedkun dige en wijsgeerige wetenschappen, heeft do waarnemend voorzitter, prof. dr. S. A. Naber, twee leden die kort geleden aan de academie ontvielen: mr. N. G. Pierson en dir. S. J. War ren herdacht. Daarna sprak prof. Nabe rover mr. Jean Luzac als hoogleeraar. Medegedeeld werd, dat voor den wedstrijd in Latijnsche verzen (legaat Hoeufft) 39 bijdragen waren ingeko men. Zij werden gesteld ln handen eener commissie van beoordeeling. EEN HELDENTENOR. Er ls weer een heldentenor „ont dekt". Een onderwijzer op een volks school te Dresden, Papsdorf ge naamd, is ln Tannhftuser opgetreden en met zoo een volkomen succes, dat de directie van den Hofschonwburg te Altenburg hem onmiddellijk ate eersten heldentenor geëngageerd heeft. Leger en Vloot WEERBAARHEIDSVEREENIGING. Zondag hield de Koninklijke Neder landsche Weerbaarheid svereeniglng te Utrecht hare 27e algemeene verga dering. Uit het verslag van den korps- commandant, den le luitenant der infanterie J. W. Klein, bleek dat de militaire toestand van het korps gun stig la. Ook bet oordeel over het ln het afgeloopen Jaar gehouden kamp le gunstig. Het Jaarverslag van den voorzitter, den heer Joh. Ph. Tuyt uit 'e-Gra- venhago doed zien dat het ledental zich uitbreidde en dat ook de alge meens toestand der vereeniging re den tot tevredenheid geeft. Besloten werd tot oprichting eener porscommissie, waarin vier leden werden benoemd. Tot redacteur van het Bijblad van „Alten Weerbaar" werd benoemd de le luitenant dor infanterie W. J. M. Linden te N aarden. Rechtszaken 1IOOGE RAAD. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van Ch. Chr. C. II. Möller, arts, verblijvende to Amsterdam, door het Hof aldaar wegens ontoereken baarheid ontslagen van rechtsvervol ging met bevel tot zijn plaatsing ln een krankzinnigengesticht voor een proeftijd van een jaar ter zake van bedreiging met doorslag door een re volver te richten op een hotelhouder in wiens inrichting hij logeerde en welke hij niet op de aanmaning daar toe wilde verlaten. Dé Hooge Raad verklaarde het beroep niet-ontvanke- lljk voor zoover het was gericht tegen het ontslag van rechtsvervolging en verwierp het voor het overige. In de zaak van Wolters Prins, bak kersknecht te Apeldoorn, door het Hof te Arnhem veroordeeld - tot 20 jaar gevangenisstraf wegens moord op zijn baas, dien hij met een groot slagersmes had doodgestoken, terwijl zijn baas bij zijn vrouw In de bedste de lag te slapen, verwierp de H. R. het beroep. Verworpen werden ook de beroepen van do Amsterdamsche diamantbe werkers F. W. Beck en J. Marinus, door de Rechtbank te Amsterdam ver oordeeld tot 1 maand hechtenis we gens het hinderlijk volgen van den heer Bonnist aldaar, en van C. Post- ma, koopman te Amsterdam, krach tens verwijzing voor de tweede maal door den Hoogen Raad naar het Hof te Arnhem, door dat college veroor deeld- tot 25 boete of 5 dagen hech tenis wegens het doen houden van een andere dan krachtens wettelijke bepalingen geoorloofde inzameling. De Hooge Raad verklaarde J. J. Kollaard, gedetineerde in de strafge vangenis te Haarlem, niet-ontvanke lijk in zijn verzoek om revisie van een arrest van het Hof te Amsterdam van 7 April 1908, waarbij hij wegens he ling met recidive was veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Pers-Overzicht DE ZAAK Dr. KUYPER. In Het Weekblad, het Marxistische bijblad van Het Volk, wordt mr. Troelstra door mevr. Roland Holst op de vingers gelikt wegens zijn optre den in de Kuyper-zaak, die hare in stemming niet wegdraagt. Wij weten zeer goed aldus de schrijfster dat van juridisch en van parlementair standpunt, zijn aanval op Kuypor even schitterend uitgevoerd als, voorloopig, schitte rend geslaagd is; maar wij meenen, dat deze aanval geen eigenlijke waar de had voor do zaak der arbeidende klasse en dat Troelstra hem dus, als proletarisch politicus, beter achterwe ge had gelaten althans in dezen vormj. Ten eerste omdat hij, optredend als de groote woordvoerder in deze zaak, voor do openbare meening, in het be wustzijn der Kamer en der pers, zijn aanval op Kuyper tot hoofd- en glans punt van zijn actie bij de begrootings- debatten maakte. In dien aanval ech ter verscheen hij onvermijdelijk niet als de voorvechter van de eischen der arbeidersklasse, maar als parlemen taire aanvoerder der geheele linker zijde. Hoe klemmender zijn betoog, hoe onwedertegbaarder zijn argu menten, hoe schitterender kortom zijn oratorisch succes, des te meer werd de lintjeszaak tot de zaak bij uitnemendheid van deze begrooting, des te meer geraakte de andere zaak, de zaak van het proletariaat, noodlot tig op den achtergrond. HET BESTUUR OVER GROOTE GEMEENTEN. 't HbldL schrijft in een serie artike len o.m.: Eerst: Overbeladen de burgemeester; wet houders zonder t algemeens vertrou wen lastig en niet geheel toereken baar de gemeenteraad: onder de amb tenaren en werklieden een dwarse stemming; de kiezers onverstandig. Dit is, mag men zekere gangbare meaning gelooven, de diagnose, welke op het oogenblik van het Am sterdamsche bestuur gesteld moet worden. En zóó zou dan de vrucht uitvallen van 1 stelsel .hetwelk wij in 'n vorig artikel met waardeering meenden te mogen schetsen? Waarlijk, voor de gemeentenaren een onaangenaam idee! En niet minder voor den man, bestemd om na mr. Van Leeuwen het schild met kruisen overladen, door zooveel beslommeringen been te tore sen Doch moet men zich bij deze ana lyse inderdaad neerleggen? Zijn de fouten in de bewegingen van het Kog geschip niet veeleer, in plaats van aan de tuigage op zich zelf. aan het scbeeve verband te wijten, waarin masten, ra's en want gaandeweg tot elkander zijn komen te staan? Men is geneigd, het te gelooven. Zoo "slecht ls de Nederlandsche qualW telt nog niet, zoover zijn gezond ven stand en degelijkheid nog niet zoek, dan dat men aan gebreken daarin zonder meer het kwaad meest too.1 schrijven. Vervolgens: Nu ls dit verschijnsel verre van oin verklaarbaar. De samengesteldo en technische eischen, aan bet bestuur onzer groote gemeenten gesteld, heb. ben niet zelden het geheel onbevredi gende van den arbeid der „dilettan- ten", het onvermijdelijke van do dewerking van „professionals" aan getoond. Doch de richting, waarin de uitweg gezocht ls, kan daarom niet de go weinschte worden geacht Daarna: Ge wensch t heet dan wetswijziging,, waardoor de wethouders ook buitca de gemeenteraadsleden kunnen gek» zen worden. Van verscheidene ach tenswaardige kanten Ls het denkbeeld uitgewerkt: „in den Raad blijkt men nu eenmaal geen geschikte wethou- j dors meer te kunnen vinden; dan moet dus daarbuiten kunnen worden gezocht," Hier Is echter meer aan vast. Het moge al waar zijn, dat de Raadl op deze wijze voor de led ding deir ver schillende afdeelingen bekwame chefs en goede adviseurs zou kunnen vin den; geroutineerde financiers, lngo- nieurs en technici, vakmannen voor I onderwijs, armwezen, gezondheids dienst enz. De ervaringen, met de be noeming van sommige hoofdambtena ren opgedaan, leeren daartegenover, dat men ook met zulke „specialitei ten" nog wel bedrogen uit kan ko men. Doch laat men eens voor goed be grijpen, dat het wethouders-aimbt ea het zelfbestuur daarmede vervallen zouden zijn. De benoemden mogen zijn uitnemende bewindsmannen, hunne positie blijft die van hooge ambtenaren. De gemeenteraal zal hen wel benoemd hebben en knnnen ont slaan: doch vleesch van zijn vleesch, uit zijn midden voortgekomen, zijn zij niet. Het directe verband met do burgerij, dat anders door de perio dieke verkiezingen uitgedrukt wordt en dat den bewindsman met de stem ming der gemeentenaren rekening doet houden, is vervallen. Het dage- lijksche beheer ln de gemeente wordt vervormd tot eene bedrijfsleiding, waarvoor wij waarschuwden. Het zelfbestuur maakt plaats voor een directorium; en die gemeenteraad loopt kans, teruggedrongen te wore den tot een raad van commissarissen,. Met zoodanige herzieningen zou een bolwerk vervallen, dat een burgerlijk ingericht gemeentebestuur voor het vrijzinnige staatsleven vormt; een bol werk tegen etatlsme en fonclionarls- me. Marktnieuws Groentenmarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar- 1dm op 1U Januari 1910 Appelen. Aangevoerd 47 H.L., ver kocht 40, I&-M 2. Peren 8 H.L., 1 6—12. Bloemkool. Aangevoerd 400 stuks, verkocht 300, 430 ct. Roodekool. Aangevoerd 4000 stuks, verkocht 3000, 27 ct. Wittekool. Aangevoerd 600 stuks, verkocht 200, 2—4 ct. Savooiekool. Aangevoerd 7000 stuks verkocht 5000, 25 ct. Wortelen 51 bos, 57 ct WAARSCHIJNLIJK. Rechter (tot beschuldigde). Hebt ge dezen lieer een ouden ezel ge noemd Beschuldigde Hoe langer tfc naar hem kijk, hoe waarschijnlijker het mij inderdaad voorkomt, dat ilr hem werkelijk aldus genoemd heb. HEERLIJK I Een Jongentje staat op den hoek van een straat met snoepgoed en biedt een voorbijganger zijn waar Deze koopt wat en zegt tot hem Je eet waarschijnlijk wel het meeste van je waar zelf op O neen, is het antwoord dan zou ik niets verdienen Ik lik er enkel nu en dan maar eens aan. ZACHTE VOORBEREIDING. Een jonge man huwde tegen den wensch zijner ouders, en zei tot den vriend, die ze op het nieuws moest voorbereiden Zeg eerst maar, dat lk dood ben, en bereid ze dan voor op het ergste. NOG VERSCHIL l Mijn vrouw zorgt altijd perfekt voor mij. Ze trekt zelfs m'n schoenen voor me uH. Als je van de sociëteit komt Nee, als ik er heen wil gaan. UITGELOKT I Meneer, u moet goed begrijpen, dat Ik niet zoo gek ben, als waar u me voor aan schijnt te zien. Nou, dan heb je alle reden tot flankbaarheid, meneer I SCHERP. Iemand tracht naast een dame van zijn kennis naar een uilvoering van „Thai9" te hooren. Trachtwant zij spreekt voortdurend. Na afloop vraagt zij hem of hij den volgenden avond ook mede komt. Gaarne antwoordt hij lk heb u nog nooit ln „Faust" ge hoord. KLAVIERMOEILÏJKHEDEN. Een piano-onderwijzer wijst zijn leerling op diens overdreven gebruik maken bij zekere passage van het pe daal waarop hij het volgende ant woord ontvangt Ik heb m'n handen te vol met m'n vingers, om m'n hoofd te kunnen breken over m'n voeten.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6