NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8144 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENPDAU 12 JANUAKI ltlO ABONNEMENTEN P13R DRIE KAAKDEHi Voor Haarlem I l,2ö Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) Ï30 Franco per post door Nederland f 1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037 U omstreken en franco per post 0.45 fflggaya der Vmmateshap Looreus Custer. BiJrectesr J. C. PEEREBÖOKL AD VERTEN'ï'igNi Van 1—5 regels 50 Cis,: Iedere regel meer 10 Cts. puften het Arron^sSSfflcal Haarlem van 1—5 regels U~, elke rege! meer /O. reclames 30 Cent per rfgej» BÈJ Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ea Administraties Groots Soatstraat tatefcoaimanaai Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratis?^ Drukkerijs Zolder Buitenspaarae 6. Teïefoonoammer 122. Toi de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad fs uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D, Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 13 JANUARI. Groote Kerk: Orgelbespeling, 2-3 uur. Schouwburg: Ned. Prot. bond. Le ting door den heer Dr. Van den Bergh van Eijsinga, 8 uur. De Kroon: „Het vrije Tooneel.' Siot Bavo: Cursus in de Katholieke gcloofs- en zedenleer. Onderwerp: Over de voortreffelijkheid, de vrijheid en de onsterfelijkheid der ziel. OM ONS HEEN No. 1060. Spaansche en anöern Schatgravers. Ik deuk, dat we nu allen het ver haal van den zoogenaamden Spaan- Bchen schatgraver wel kennen. Er gens in 't schoon© Spanje zit een man gevangen, die schatten bezit, tonnen gouds op zijn minst, geborgen in kof fers, die bewaard worden in een sta tion. Kan zijn knecht nu 't noodige geld krijgen, om die bagage te lossen, och een bagatel, vijftienhonderd of tweeduizend gulden, dan gaat hij de koffers halen en betaalt den vriende lijken leenor een gedeelte van den schat, vijf of zes ton bijvoorbeeld, uit. Dit is 't verhaal, de werkelijkheid' Is deze, dat de hals, die de duiten neertelt, ze nooit weerom ziet, soms zelfs onder den drang van andere lis tige verhalen nog meer afschuift en natuurlijk ook geen deel van den schat krii"t, om de eenvoudige reden, dat die niet bestaat. Er is al zoo honderde malen tegen deze kunsten gewaarschuwd, dat je denken zou, dat het nu wel tot iede- ren lichtveloovigen mensch zal zijn doorgedrongen. Héélemaol niet waar. Van tijd tot tijd lees je weer van suk kels, die er ingeloopen zijndenk dan maar gerust, dat nog verschillen de anderen hetzelfde leergeld hebben betaald, die wijselijk hun mond hou den om niet te worden uitgelachen. En bespot te worden is natuurlijk nooit plezierig. Vooral niet door me-n- schcn, die in den grond van de zaak volstrekt niet slimmer zijn. Want de Spaansche schatgraver is lang de eenige niet. De lezer denkt soms, dat die verhalen van 't zoeken naar ver borgen schatten tot het verleden be- hooren, of zelfs gansch en al tot het. rijk der fantasie. Er is een tijd ge weest, <lat de menschen stroomden naar California, Australië, Klondyke, om daar goud te zoeken, dat is voor bij. En uit onze jeugd herinneren we ons wel de verhalen van kapitein Kidd en anderen, die met gebrekkige kaarten op zoek waren naar op een onbewoond eiland door lang tot stof vergane zeeroovers begraven schatten. Ik woet nog hoe mijn wangen gloeiden als ik destijds die boeiende verzinsels las: Niet om het groote be drag van den schat maar om het avon tuurlijke van 't, gevalLater glimla chen do menschen om die boekjes, maar wanneer ze die nog eens inzien worden ook zij warm, nu niet om het avontuur, maar om de centen. Een millioen, een half millïoen desnoods als ze dat eens bezatenEn daar ze noch aan. onbewoonde eilanden, noch aan Spaansche gevangenen, moer gelooven, gaan ze op eigen ge legenheid graven naar verborgen schatten. Of lieverze laten hot voor zich doen. Dat gebeurt in een groot stee- nen huis. Eiken middag wordt er ge graven door honderden, onder groot lawaai. Maar niet in letterlijken zin, want dan zou het gebouw weldra in storten en 't is toch al gescheurd, u weet wel dat Beursgebouw op 't Damrak, dat een nieuwen Nederland- Schen bouwstijl inluiden zou. Ja, de speculatie in effecten is wel de schatgraverij van onzen tijd. En ze Is nog veel gevaarlijker, dan de avontuurlijke tochten van de zeekapi teins uit onze kinderboekjes. Die ver speelden, als 't slecht ging, In den strijd leuren wilde inboorlingen en nog wilder elementen, alleen hun eigen le ven, maar de moderne schatgraver waagt er dikwijls zijn gezin, zijn heele familie en allerlei menschen, die ver trouwen in hem stellen, aan. De grondtrek van den speculant Ss ijdelhcid. Hij meent, dat hij 't weet. Wat spoorwegkoningen aan den over kant van den Oceaan samen beslui ten, wegens allerlei van verre niet te begrijpen redenen, soms uit een gril misschien, dat meent hij te kunnen voorzien. Hij en een enkele met hem. Want opdat er éen wint, moeten min stens tien verliezen. Dat is duidelijk. Die een zal dus de bolleboos moeten zijn, die raadt, wat niet te raden is, de tien ziin domooren. Hel onwaarschijnlijke van dit geval moest de menschen lot nadenken brengen. Zet iemand een vischkom voor met tien nummers van 1 tot 10, zeg hem dat hij honderd gulden moet inzetten en daarna een nummer moet trekken, maar zijn geld verliest wan neer hij No. 7 er niet uithaalt, dat verdubbeld terugkrijgt, indien hij wel dat nummer trekt dan zal hij fees telijk voor de kans bedanken Dut komt omdat de schatgraverij op deze manier te nuchter wordt voorge steld. Aan de Beurs gaat het in den grond van de zaak niet anders, maar in den vorm ingewikkelder, moeilij ker te overzien en daardoor aantrek, kei ijker. Toen indertijd voor het eerst goud werd ontdekt in Californië en de men schen uit- alle oorden van de wereld daarheen stroomden, waren het vol strekt niet allen gelukzoekers, men schen die niets te verliezen hadden, j Tal van gezeten burgers verkochten hun zaakje of liepen uit hun veilige, goed betaalde betrekking om rijk te worden in korten tijd en zonder veel moeite. De schepen waarmee ze er heen voeren, konden niet weerom, daar de equipages in him geheel de serteerden. Dat verlangen ligt nog op den bo dem van menig gemoed. Gauw rijk worden, zonder veel moeite. Maar daar komt niet van. Het goud ligt niet voor 't rapen en toen dat wel het geval was, in de dagen van de ontdek king der goudvelden, toen kwamen nog maar enkelen aan de vervulling van hun wenschen toe. De een kon het zware werk niet verdragen, de ander werd bestolen, een derde ver dobbelde de winst zelf. En menigeen keerde, door den nood gedrongen, weer terug tot het beroep, dat hij met zooveel minachting in de steek had ge. laten en waarin nu een ander zijn plaats had ingenomen, zoodat hij van nieuws af aan weer beginnen moest. Het verhaal gaat van een boer, die zijn buurman in 't verderf wou stor ten. Hij zocht hem op en zei„hooi' eens huurman, ik heb voor zeker hoo- ren zcgcren, dat hier een rijk heer langs zal komen, die groote zakken met geld uit zijn rijtuig geeft. Zorg dat Je er bij bent., want als hij nie mand voor de deur ziet, gaal hij door." De boer, die licht,geloovig was, ging voor zijn deur op post staan en keek maar aldoor uit naar den rijken heer, die hem een grooten zak met geld zou komen brengen. De weken en maanden verliepen en toen hij ein delijk bcproep, dat er niets van ko men zou, toen was zijn land onbe bouwd gebleven, zoodat het niet al leen niets had opgeleverd, maar bo vendien in waarde verminderd was. Er. liet ergste van de zaak wa3, dat hij met tegenzin tot zijn vroegere be zigheid terugkeerde, daar hij door den droom van gemakkelijk verkregen geld bedorven was. Zoo dom kan natuurlijk alleen iemand uit een sprookje wezen, zegt de lezer. Maar hij heeft ongelijk, want wie met speculeeren rijk heeft willen worden, is na de ondervonden teleurstelling niet meer in staat, met opgewekten ijver te werken om een riiksdaalder te verdienen. Daarom is het zoo wenschelïjk, dat vooral jon gelui, die pas aan 't begin van hun loopbaan staan, eens voor al afzien van schat draverij, onverschillig of ze Spaansch of Nederlandsch heet. „Ja", klagen ze, „maar dan heb Ik ook nooit kans om rijk te worden, want goede betrekkingen zijn er niet meer en in zaken is ook geen geld meer te verdienen." Dat eerste is waarrijk worden kunnen maar weinigen, daar komL een reeks van omstandigheden aan te pas, die een mensch niet scheppen kan, maar het laatste is totaal mis. Wel verre van te erkennen, dat er geen goeie betrekkingen meer zijn en dat er niets meer te verdienen is, zou ik willen beweren, dat er weinig ge schikte personen meer zijn om die be trekkingen te vervullen. Toch is" het recept om vooruit te ko men in de wereld zoo eenvoudig. Doe iets meer, dan ervan u verwacht wordtl Ziedaar het heele geheim. Velen doen precies wat er van hen gevergd wordt. Die verheugen zich In non matige achting van hun chefs, die evenwel geen enkele reden hebben om bijzonder op hen gesteld te zijn en er dan ook niets tegen hebben, dat zij hun werkkracht elders gaan be steden. Velen blijven beneden datgene wat er van hen verwacht wordt. Die zwer ven van hier naar ginds, brengen het natuurlijk niet ver en klagen over de slechte betrekkingen. Maar die méér doen, dan er van hen verwacht wordt, gaan vast en ze ker de hoogte in. Wil de eene patroon zijn waardeering van hun werk niet in trakteinentsverhooging omzetten, de ander doet het graag. Toch is daar zoo weinig voor noo- dig altiid de belangen van de on derneming overdenken en voor oogen houden en niet op een uurtje zien. Ziedaar alles Ik beweer niet, dat wie dit doen, al len rijk zullen worden, maar wel dat ze het goed zullen hebben in de we reld. Rijk worden dan enkele, zeer bij zonder scherpziende menschen, met bijzondere begaafdheid eil talent. Maar de anderen kunnen, met hun middelmatige vermogens, het toch door ijver en toewijding ver brengen. Dat klinkt ouderwelsch in dezen schatgravenden tijd. Maar waar is hel toch. j. c. r. Stadsrieisws DERDE BACHCONCERT. „Also sprach Zarathuslra" dit is do titel der Tondichtung (Op. 30) van Richard Strauss, die voornamelijk do belangrijkheid van het derde der Bachconcerten uitmaakte. Het is een geweldig stuk... ja wat eigenlijk?.... Philosophic in klanken Want van een ,,muziek"-werk kunnen we hier moeilijk spreken, zoolang we geen af stand hebben gedaan van de gewoon te om de begrippen „muziek" en „welluidendheid" als onafscheidelijk te beschouwen. De willuidendheïd nu is in deze soort van toonkunst maar heel betrekkelijk. Zoodra de motie- venontwikkeling tot een eenigszins be. langrijke climax komt treedt ook de harmonische anarchie in cn dik wijls al veel vroeger. En geheel con sequent hieraan is dan ook het slot van het werk tegelijk de apotheose der disharmoniehet stuk sluit in twee toonaarden te gelijk een deel van het orkest eindigt in de „lichten de regionen" van B-dur, terwijl een ander gedeelte afsluit met den toon aard van het „natuurmotief" C- dur. Maar ondanks het vaak ooren- pijnigende van deze realistische toon. schildering, kan toch niet ontkend worden, dat zij in zeer ongewone ma te indrukwekkend is voor hem die ze met aandacht en met het toelich tende programma in de hand volgt. Want zonder dit laatste kan zij alleen verbazing wekken over de grenzenlooze gedurfdheid dor torren en klankencombinaties. De hoofdmo tieven van het werk zijn betrekkelijk eenvoudig, contrasteeren prachtig met elkaar en hier toont zich voor al het genie van den toondichter geven treffend weer wat do componist bedoelde er mede uit te drukken. Het volgen van die motieven, geheel het tonenlabyrint door, is zoo dan ook niet altijd voor het muzikale oor dan toch voor het muzikaal verstand, een spannend genot en Strauss' enor me contrnpunteerings- en orkestree- ringskunst werkt uitermate prikke lend op de fantasie van den hoorder, zoodat wii ten slotte het bestuur van „Bach" en het Amsterdamsche orkest hoogst dankbaar moeten wezen de gelegenheid tot kennismaking met dit merkwaardig toongewrocht. Over de uitvoering als zoodanig wil ik al leen zeggen, dat mij de prestatie van het orkest even voortreffelijk leek als de leiding van Willem Mengelberg magistraal. De overige orkestwerken van den avond waren Beethoven's tweede Symphonie waarvan mij de beide laatste deelen meer dan de twee eer ste imponeerden (het Larghetto leek mij wat al te luchtig van gang), cn een klein werkje van den Russischen componist A. Borodine, getiteld „Eine Steppenskizze aus Mittel-Asien", een misschien wat monotoon maar ove rigens liefelijk luidend stukje, dat zich bij een zóó keurig verzorgde uit voering affhg&naam genoeg liet aan- hóoron. Als soliste trad op mevr. Lilly Hafgren-Waag, zangeres uit Mann heim. Zij gaf eerst drie liederen van Wagner„Schmerzen", „lm Treib- liaus" en „Traume" waarbij mij wel is waar de expressieve orkestbege. leiding meer boeide dan de vo dracht der soliste, maar die toch én wel hijzonder Traume" 'n goeden dunk gaven van stem en muzikaliteit der zangeres. Deze aanvankelijk goe de dunk word later nog aanmerkelijk versterkt, toen mevr. Hafgren, op de piano besroleid door Willem Andries- sen, een viertal liederen van Schil lings, Waif, Bengtzon en Strauss zoo mooi, warm en karakteristiek voor droeg, dat zij de geestdriftige uitbun digheid van haar auditorium wol met een bisnummerlje tot bedaren moest brengen. PHILIP LOOTS. Gemengd Koor „Eu terpe". In de boveuzaal van de Karseboom had dezer dagen de feestelijke her denking plaats van de oprichting van bovengenoemd koor. Na de opening bracht het koer eenige nummers ten gehoore, welke zeer in den smaak der aanwezigen vielen. Daarna wisselden zang, voordracht en bioscope zich Cm beurten af. Vooral deze laatste heeft veel bijgedragen tot het welslagen van dezen avond. Een geanimeerd ba] besloot deze gezellige bijeenkomst. HAA RL. h CAPELLA KOOR Maandagavond gaf het Haairlemsch a Capella Koor een invitatie-concert in het Brongebouw. Nadat de voor zitter het doel van dit concert had uiteengezet, ml. het langs dezen weg aanwerven van leden, donateurs, be gunstigers, enz., werd het program ma geopend met drie koomummers, waarvan er twee van Willem Andries- sen, die veel succes hadden; het der de was het zeer mooie Gute Nacht van Fr. Abt. Verder meddde het programma so lo's voor sopraan, alt, duetten voor dezelfde stemmen, quartet en twee deelen uit het viool-concert van Max. Bruch, uitgevoerd door den direc teur, den heer' K. H. Kerkhof!. Zoowel de dames-solisten, allen werkende leden van het koor, als het quartet en de violist hadden zeer veel succes. Het koor zong o.m. Vertrouwen van Otto, Tota Pulehra es van Gou nod, en tot slot Een nieuw Lied van een meisje en een schipper, waarme de het een groot succes inoogstte. Na de uilvoering bleven de werken de leden nog eenige uren gezellig bij een, waarin solozang en voordrach ten ten beste werden gegeven. Hot a Capella Koor heeft zijn doel met dit concert grootendeels bereikt en vele leden aangeworven. HAART,. ARBEIDERS- SECRETARIAAT. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van het 11. A. S. werden de aftredende bestuursleden, de hoeren Poppe, Verton en Swxer, herkozen. Eveneens werd een commissie van 5 personen benoemd tot onderzoek naar do werking der Ongevallenwet. EVANG. LUTHERSCHE KERK, Do heer J. G. de Jongh, prop. te Ilaarlem, heeft het beroep te Zierik- zee aangenomen. ZELDZAAM JUBILé. Den oorsten Februari a.s. hoopt het echtpaar P. Steenbakker en A. Franze den dag te herdenken, waar op zij voor 55 jaar in den echt wer den verbonden. Het jubileerende echtpaar woont in do Vrouwestceg. Stad s-A rmen- en Zieken- huis. In een onzer couranten lezen wij, dat de gezondheidscommissie zou hebben voorgesteld een gedeelte van bovengenoemde inrichting onbewoon baar te verklaren. Wij zijn gemachtigd, dit beslist tegen te spreken. Toen de gezondheidscommissie op trad, was een van haar eerste daden, om op verzoek van B. en W. een rap. port uit te brengen over het Stads- Armen- en Ziekenhuis. Natuurlijk voldeed het niet aan de eïsclien, die men aan een moderne inrichting zou stellen, tnaar over 't algemeen viel liet gebouw der Commissie niet te gen, hoewel zij verschillende verbete ringen aangaf, die inmiddels ook tol stand zijn gebracht. De wijze van be heer was en is zeer te prijzen en do vergelijking met andere gemeenten, bijvoorbeeld Amsterdam, viel zeer Jen voordeele van Haarlem uit. Een der bezwaren van bewoning is bovendien opgelost, omdat een groot deel van de kinderen elders onder dak wordt gebracht. Wel liggen er nog altijd plannen voor een geheel nieuw gebouw, daar zooals gezegd is het tegenwoor dige, naar men begrijpen kan, aan moderne ieaschen niet meer voldoet, maar deze eischen zullen een uitgave vorderen, waarvoor, meende onze zegsman, de Raad terugschrikt. Van voorstellen tot onbewoonbaar- verklaren is echter geen sprake. BELGISCHE AFVAARDIGING NAAR DE BLOEMENTENTOONSTELLING. De Société Royale d'Agriculture et de Botanique de Gand zal op de Bloe mententoonstelling vertegenwoordigd worden doou* de hoeren Albert Ceute- rïck, algemeen secretaris, Maurice Duquesnoy, penningmeester, en Vic tor Heursel-dc Meester, bibliotheca- ris en conservator dezer Gentsclie vereeniging. Nat. wedstrijd iD schoon- rijden op rolschaatsen. Naar wij vernemen heeft de directie van liet Brongebouw te Haarlem, waar sedert eenige maanden een rol- schaatsenbaan gevestigd is, besloten einde dezer maand een wedstrijd te houden in sclioonrijden. De wedstrijd wordt verdeeld in drie afdeelingen, namelijk schoonrijden voor lieeren, dames en paren. Als prijzen worden uitgeloofd verguld zilveren en zilve ren medailles. Directeur Muse urn. Toen onlangs een directeur werd gezocht voor ons museum van schil derijen op een jaarwedde van 1000, hebben wij gevraagd of dit salaris niet te laag zou blijken te zijn. Wij vreesden toen al, dat niet al de geschikte menschen (er zijn er maar weinig 1) naar een aldus bezoldigd ambt zouden solliciteeren. Naar wij vernemen bestaan er nu plannen om een nieuwe oproeping te doen op een salaris van ƒ2400, waar toe natuurlijk vooraf 's Raads goed keuring noodig zal zijn. II a ar 1 em s ch M u z iekkorps. Op het concert van heden-, Woens dagavond, voor de leden van het Brongebouw, zal de heer Meuulert Ruiter het Vioolconcert mot orkest van Wlenïawsby voordragen. Van 't Kantongerecht AANRIJDING. Op den Amsterdamschen weg had op 3 November oen aanrijding plaats tusschen een dier wegvcrslinders, die de openbare veiligheid in gevaar bren gen en oen motorwagen der E. N. E. T. De auto, toebehoorende aan don heer M. te Bloemen Ja al, bestuurd door den chauffeur H. P. v. M., was de tram reods gepasseerd, en inoest daarna een omnibus voorbij, die ©ven als de andere voertuigen in de rich ting Amsterdam reed. Dezo omnibus nu hield zooveel mogelijk links van den weg, omdat de koetsier het sig naal der tram gehoord had, en de paarden schuw waren. Do auto moest derhalve óf stoppen óf de omnibus rechts passeeren. De chauffeur ging tot het laatsto over, doch door ver naar rechts uit te Itaieu, raakte de auto met de tram, die vlak achter haar aankwam, in botsing, waardoor een stijl van het voorbalkon der tram met de treden werd afgerukt, oen ruit gebroken, enz. Mr. J. H. v. d. Manderen uil Am sterdam trad op voor don beklaagden chauffeur, bewerende, dat do wagen voerder der tram, bijtijds had moe- ton stoppen. Mt. Gerritszen uit Amsterdam, ge machtigde van de E. N. E. T die een civiele vordering stelde van 20 voor de schade, wees op het getuigenver hoor, waaruit gebleken was, dat de wagonvoerder alles gedaan had wat hij kon stoppen, fluiten, maar dat do snelheid der tram te sroot was. De ambtenaar van het O. èpmer- kende, dat hier niet alleen verkeerd was uitgeweken, doch dat -ook de openbare veiligheid in gevaar vras ge bracht, eischte ƒ40 boete of 14 dagen gevangenisstraf tegen den chauffeur. UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: H. A., te Velsen, overtreding Vei ligheidswet, 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. G. A., te Velsen, met kunstlicht wild opsporen, 7 dagen hechtenis. A. N., te Velsen, des nachts jagen, zonder acte en vergunning, 2 maal 5 dagen hechtenis. J. B. w., te Velsen, zich m*t een af draai er in het veld bevinde*, vrijge sproken. J. K., Ie Velsen, zich met wflristrik- ken in het veld bevinden, r boete of 4 dagen hechtenis. G. G. te Haarlem, overtreding Drankwet, ontslagen van rechtsver volging. J. v. E., te Haarlemmeclïede en 2 anderen, overtreding Leerplichtwet, 10 boete of 3 dagen hechtenis, en 0.50 boete of 1 dag hechtenis. V. N. van L., te Haarlem, overtre ding IJkwet, 1 boete of 1 dag hech tenis. Th. A. te Velsen, valsche sMtlDOp- gavc doen, f 5 boete of 8 dagen hech tenis. Th. A. en N. C. H., rumoer verwek ken, vrijgesproken. J. R., te Schoten, een trekdier on beheerd; laten staan, 2 boete »f 2 da gen hechtenis. D. P., te Egmond, H. de R. te Vel sen en J. de R., te Beverwijk, teopen op verboden grond, no. 1(2 boete- of 2 dagne hechtenis, de anderen f 5 boete of 3 dagen hechten ie, J. NV, te Velsen, vrijgesproken. S. V te Haarlem, en 2 anderen, overtreding Politieverordening Haar lem, 2 boete of 1 dag hechtenis, 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hech tenis en boete of 1 dag hechtenis, en P. VV. en C. H. J, C., vrijgespro ken. H. S. te Velsne en 2 andere*, over tredingen Provinciaal Reglement, 2 boeto of 2 dagen hechtenis, 2 toaa! 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis, en 1 boete of 1 dag hechtenis. J. B. S. K. S-, te Haarlem, geen signaal geven voor de verkeersveilig heid, vrijgesproken. A. K„ te Velsen, en 10 anderen zonder licht rijden, f 1 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er 39 personen vob oordecld wegens openbare dronken schap tot 3 weken hechtenis, 7 boe te of 3 dagen hechtenis, f 6 boete of 3 dagen hechtenis, 5 boete of 3 da gen hechtenis, 2 boete of 2 dagen hechtenis en 0.50 boete of 1 dag hecb tcnis. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken Hevige brand te Zandvoort. 't Wintersch kalme Zandvoort is gisteravond laat uit z'n monotone rust opgeschrikt door een hevigen brand, die het Hotel „Hollandais" van den heer A. G. Slegers, Mezgor- straat 52, in een ruïne heeft veran derd. liet afgebrande perceel is het hoek huis van een blok van dtrie porcecloa in de nabijheid van de Passage. Van do drie perceelen waren er twee onbe woond. Aan de andere zijde van het hotel en daar achter ligt eon open duinterrein. Omstreeks kwart voor Genen lx> vond do heer Siegers zich met zijn echtgenoot© en z'n twee kindenon in jdo huiskamer, toen hij in de venster ruiten van hotel „Zeerust" daarte genover een rooden gloed bemerkte. Hij woes er z'n vrouw op met ecu verschrikt: „Kijk daar 's!' maar zijn schrik werd tot ontsteltenis toen hij het boven z'n hoofd hoonde knetteren. De kamers op do bovenverdieping stonden in lichter laaie. Hot eersto wat de hoer Siegers dead, was vrouw en kinderen in veiligheid brongen. Hij bracht ze in een der leegstaande huizen, die hem mede in eigendom beboeren. Daarna keerde hij terug en tracht te met behulD van onderwijl loc ge-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1