NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Onze Lachhoek Quinnion de Philosoof. <27<b Jaarg»ag. No. 8145 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDSKDAO 18 JANÜABI 1810 HAARLEMS ABONNEMENTEN PEm DRUB WAANDBNi Voor Haarlem 1.28 Voov de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 130 franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02|i 0.45 Ceïliustreerd Zondagsblad, voor Haarlem £e omstreken franco per post ïlïteavQ dep Vennootecfeap Loarens Custer. BIrecfear 3. il PËERËOOOBL ADVERTBNTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts,: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arroni5£i2Cienl Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing» 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. Redactie en Administratie! Groots Houtstraat Latcrcommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerijs Zolder Boitenspaarne 6. Telefoonnummer 122, Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Teleplioon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Hot tijdstip der VERKIEZINGEN IN ENGELAND Is nu zeer »abij. Morgen hebben de olficieele candldaatstellingen plaats, en worden reeds eenige volksvertegen, woordigers gekozen verklaard, om dat ze geen tegen-candidaten hebben. r deze wo-!*Mge gelukkigen is «ie bekend» Josef Chamberlain, s ook groote voorstander van een tarlefs- Eervornimg. Nog is Engeland in groote span ning, hoe do verkiezingen zullen af- Joopen, waarom met vrees en verlan gen den Zaterdag tegemoet gezien wordt. Blijkbaar is men in de regee- ringspartij en ook in de oppositie vol blijde verwachting. De „Daily News" gaat zelfs zoo ver, te veronderstellen, dat de libera-ia meerderheid nu nog grooter zal warden dan In 190G. De verkiezingsstrijd wordt door .vele zijdelingsche Lnvloeden be- heerscht, en het is in geen geval al leen de vr-A2 voor of tegen tariefs- yerhooging en voor of legen het Hoo- gerhuis, waarvoor de kiezers gesteld lijn. Zoo zal o. a. veel afhangen de houding der R--Katholieken. Belangrijk is ook de vraag, wat de Ieren zullen doen. - Asquith's optreden voor „HOME RULE" IN IERLAND {beperkte volksvertegenwoordiging) heeft een tooverachtige uitwerking ge had, want onmiddellijk na zijn ver klaring daaromtrent heeft de „United Irish League of Great Britain" aan al de bij haar aangesloten vereeniglngen over heel hel rijk bevel gezonden, te Bteinmen op en te werken'voor de li beralen. En zóó kun uien net nuiteugcwone Bchouwspel waarnemen, dat, na de fodsdiensioefeningen in de katholieke erken, de kerkgangers strooibiljetten ontvingen van den lerschen bond, waarin zij werden aangespoord, te stammen voor de liberalen. In een redevoering te Bradford heeft John Redmond uiteengezet, wat zijn Iersche partij verstaat onder Home Rule. Zij verlangt niet anders, dan dat alle zuiver Iersche aangele genheden zullen worden.beslist door een lersch parlement. Zij heeft geen imperialistische neigingen, maar vraagt voor Ierland slechts een parle ment, gelijk Canada en Australië reeds zoo lang hebben. Mocht er ge schil ontstaan over de vraag, of een aangelegenheid van zuiver lersch be lang is, dan kan de beslissing daar over worden gelaten aan het rijks- parlement. En vraagt men of, na het verleenen van zelfbestuur, Iersche af gevaardigden in het rijksparlement sullen blijven zitten, dan antwoordt de heer Redmond ,,'t Is ons onver- fit hill ig. Vv enscht Engeland, dat de Iersche afgevaardigden zullen blijven, dan moeten zij blijven wenscht het, dat ze zullen heengaan, dan zullen Wij daarover niet treuren 1" De Ieren zijn dus nogal gauw vol daan I De VERKIEZINGEN BRENGEN VEEL DRUKTE Jn Engeland. Een blad beeft daarop de aandacht gevestigd en schrijft Daar is vooreerst de reuzenarbeid der post. Niet minder dan zeven-en- een-half millioen kiezers krijgen ieder tenminste twee brieven van bei- do, en soms van drie camdldatan. Het geen beteekent, dat er ongeveer 85 millioen extras-brieven behandeld moe ten worden, waaraan 125.000 pond aan postzegels is besteed. Doch die gedrukte brieven van de candid aten vormen bij lange na niet het meeste drukwerk, dat de post bij ren verkh zing heeft te bezoTgen. Wat do propa ganda-earn missie der partijen, de cou ranten en de plaatselijke verkiezmgs- coniiLé's aan geschriften en aanplak biljetten rondzenden, telt vele millioe- nen meer. En dan bedenke men eens het leger van menschen, hetwelk die geschriften en plakkaten en strooi biljetten ontwerpt, uitvoert, zet, druktdegenen, die het papier en dan inkt leveren, de verpakkers en bezorgers 1 Men denke aan de 4000 stemlokalen en de 15.000 verkiezings- hureaux, die ingericht moeten wor den aan de 1500 bezoldigde verkie- zings-agenten aan de auto's bij den verkiezings-veldtoeht en op de stem dagen 1 En zoo zou er nog heel wat op te noemen zijn, om den zakelijken kant van een verkiezing in het licht te stellen. Summa summarum er komt bij zulk een Brilsche verkie- zings-campagne een aardige duit aan het rollen I GEEN SAMENZWERING IN PORTUGAL. Zoo meldt nu weer een telegram uit Lissabon. Wel is een moord gepleegd en zijn patronen uit een douaneloods gestolen, maar dit staat niet in ver band met een samenzwering. Rustig is liet evenwel in Portugal niet, want een ander telegram be richt, dat er te Villafranca, dicht bij Lissabon, eenige aardschokken ge voeld zijn, die gepaard gingen met onderaardsch gerommel. Turkije heeft dezer dagen naar aan leiding van de GEBEURTENISSEN OP KRETA de volgende nota tot de mogendheden gericht „Niettegenstaande de herhaalde, formeele -vei zekeringen van de vier beschermende mogendheden omtrent de handhaving der Ottomaansche (dat is Turksche) suzereiniteitsrechten op Kreta, hebben de nieuw opgetreden Kretensischo autoriteiten den eed van trouw aan den koning van Grieken land gezworen en heeft de Kretensi- sche Kamer besloten tot invoering van de Griekscbe wetten. De Verheven Porte protesteert krachtdadig tegen deze schending van de suzereino rechten, van Zijne Kei zerlijke Majesteit den Sultan. De onwettige houding van 't voor- loopige bestuur van Kreta is een daad van uitdaging en insubordinatie, met alleen jegens ue ReizeUijse regeermg, j maar ook jegens de mogendheden, die zich met de bescherming van het eiland hebben belast." De regeeringen van Groot-Britan- nië en Rusland hebben de nota reeds beantwoord. Zij verklaren de dwaze, houding van de Kretensers te betreu-1 ren en geven tevens aan de Porto to verstaan dat zij reeds in besprekin gen zijn gelreden over maaliegelen, waardoor onzinnige handelingen, zoo als het zenden van afgevaardigden naar de Grieksche Kamer, voorkomen zullen worden. TURKIJE EN OOSTENRIJK- HONGARIJE, de vijanden uit de dagen der Balkan crisis, schiinen de onaangenaamheden te vergeten en doen moeite met elkaar op vriendschappelijken voet te komen. Een enkel feit ter illustratie Acht Turksche officieren met ma joor Ismaël Bakkl aan het hoofd, maakten dezer dagen een uitstapje naar Torassia In Bosnië, waar te hun ner eer een feestmaal werd gegeven, aan hetwelk ook Oostenrijksche offi cieren en ambtenaren aanzaten. De majoor hield bij die gelegenheid een rede, waarin hij zijn geloofsgenoo. ten aanspoorde hun voordeel te doen met de beschaving, die de Oosten- rij ksch-IIongaarsche regeering brengt aan de vele volken, die samen de mo narchie uitmaken. „Daar gij", zoo zei- de hij. „door den Staat in geen enkel opzicht belemmerd wordt, is het uw plicht de oude Muzelmansche deug den te verhinden met de moderne be schaving en getrouwe onderdanen te zijn van keizer Franz Joseph." Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. ONTHEFFING BETALING. J. P. Preydo verzoekt om vrijstel ling van betaling voor 463 kub. meter water, dal weggevloeid is uit een lek in de leiding in zijn woning aan de Hagestraat no. 51, waarvan het be nedenhuis sinds 2 jaar ledig staat, terwijl de meter, doordat het boven huis bewoond was, niet afgesloten kon worden. B. en W. vinden, dat er geen ter men bestaan tot ontheffing om beta ling voor watergeld, dat door lekkage verloren Is gegaan, na door den me ter gestroomd te zijn, en stellen voor, liet verzoek van de baud te wijzen. VOORDRACHT L. O. Door B. en W. Is, om te voorzien in de vacature mej. S. Houtkooper, on derwijzeres aan de school L. O. No. 5, de volgende voordracht opgemaakt 1. Mej. A. T. J. Vrijer, alhier. 2. Mej. M. Francken, alhier. 3. Mej. G, H. Punt, liaarlemmer- ROLSCHAATSENRIJDEN. Haarlem houdt de oude sporttradi- tie hoog. Onze stad was de eerste in Nederland, die een rolschaatsenbaan had, nl. in het Brongebouwzij zal de eerste zijn, die aan 't eind van deze maand nationale wedstrijden gaat houden in het rijden op kunstschaat sen en is nu ook de eerste gemeente in ons vaderland, die bogen kan op; het bezit van twee rolschaatsenbanen: gistermiddag is de groote zaai van de Soc. Vereeniging opengesteld als rol schaatsenbaan. Ën hoewel zij nog al- leen maar toegankelijk was voor kin deren van leden, schaatsten er des middags al een zeventig rijders en rijderessen rond. Ook hier geeft Jaap Bden instructies. De baan is een flink ruim vlak, waarop de rijders zich gned kunnen bewegen. Jammer maar, dat de vloer wat hobbelig is. ,,Net of je op ij's riidt, waar pas een schuit doorgegaan is" meende de heer Eden. Maar de vloer wordt bijgeschaafd en dan zal 't wel beter gaan. En dan moet men meteen iets doen tegen T stof opdwarrelen. Militaire Zaken. Door den schrijver J. Lindenberg, werkzaam ten bureeie van den luite nant-kolonel provinciale adjudant al- bier, Is wegens langdurigen dienst pensioen aangevraagd. Door den Minister van Oorlog is be paald, dat naar aanleiding van een gedaan verzoek door den heer L. A. Vogel, reserve-le-luitenant van het re giment grenadiers en jagers, om be last te worden met de technische op leiding van aanstaande officieren, wat betreft bet onderwijs In het rich- tig gebruik, maken van de stemorga nen, voor zoover dit beoefend dient te worden tot het verkrijgen van een zoowel duurzaam als welluidend com mando, b;< wijze van proef aan een drietal officieren op twee dagen, tel kens gedurende 3 uren onderricht zal gegeven worden ia stemvorming en dit onderricht op te dragen aan ge noemden heer Vogel, Tevens werd tot het volgen van dit onderricht o. a. aangewezen de kapi tein F. W J. de Witt Huberts, van het 10e regiment infanterie, die van het methodische spreken eene bijzondere studie heeft gemaakt. Pensioenen. Bij koninklijk besluit is aan mej. A. C. C. v. Doorn, onderwijzeres aan een openbare school alhier een pen sioen verleend groot/446, en aan den heer P D. Graaff, hoofd eener oj bare schcól alhier een pensioen van 1712. Rubriek voor Vragen Qeabouneerden hebben hel voorrecht vragen op vefeoliilleud gebied, mils voor beantwoording valcour, in te zeudeu bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Oroote Houtstraat 63 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen uandauu gesuliouken. VRAAG: Wanneer en in welken tijd moet men zich opgeven voor de na tionale militie en hoe te handelen, indien die tijd reeds verstreken is? ANTWOORD: Om te worden inge schreven voor de nationale militie is men gehouden zich bij het gemeen tebestuur aan te melden tusschen 1 en 31 Januari van bet jaar volgende op dat waarin men het 18e levensjaar heelt volbracht. Mold u in elk geval zoo spoedig mogelijk ter gemeente-secretarie aan. VRAAG: Hoe moet ik doen om op dé opleidingsschool voor korporaal ge plaatst te worden, met het doel om later over te teekenen naar lndië? ANTWOORD: Een- opleidingsschool voor korporaal is bij ieder korps, om daar op te komen moet ge een vrij willige verbintenis aangaan. Zijt ge korporaal geworden, dan kunt ge weer overgaan bij de Koloniale troe pen. Ook kunt ge dadelijk gedirigeerd worden naar de Koloniale troepen te Nijmegen, waar ge ook tot korporaal wordt opgeleid. Meld u op het gar nizoensbureau aan de Groote Markt om verdere inlichtingen. VRAAG: Hoe wordt iemand, die ge kozen is tot lid van den gemeente raad, geïnstalleerd? ANTWOORD: Hij krijgt een af schrift van ifet proces-verbaal der stemming thuis en moet binnen acht dagen aan B. en W. kennis geven van de aanvaarding der benoeming. Hij levert zijn geloofsbrieven in, n.l. afschrift proces-verbaal verkiezing, geboorte-acte en verklaring der open bare betrekkingen, die hij bekleedt,. Na goedkeuring wordt hij als Raads lid toegelaten na aflegging van eed of gelofte. VRAAG: Welk stenografisch sys teem gebruiken de Kamer-stenogra fen? ANTWOORD: Aan de Stenografi sche inrichting der Staten-Generaal wordt geen bepaald stelsel meer voor gesclireven. De oudere stenografen gebruiken Steger (Somerhausen) twee jongeren brengen het stelsel Groote in practijk; en de laatst aangestelde het stelsel Stolze-Wery. VRAAG: Welke Gemeenteraden la ten een stenografisch verslag malton? ANTWOORD: Den Haag, Amster dam, Leiden en Nijmegen laten een stenografisch Raadsverslag maken. De Prov. Staten van Zuid-Holland la ten eveneens een stenografisch ver slag maken. CORRESPONDENTIE. Een onzer lezers is zoo welwillend geweest, ons mede te deelen, dat de heer H. B. H. Tubersing lid en plaatsvervangend lid der commissies, belast met liet afnemen der examens ter verkrijging van het diploma van machinist op een stoorn-zeevisschers- vaartuig naar wiens adres ons ge vraagd werd, te IJmuiden woont. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. In de maand December is hier 1 ge val van miltvuur onder het vee voor gekomen. Binnenland HOFBERICHTEN. De Prins vertrekt Zondagavond naar Het Loo, van waar Z. K H. zich Dins dag naar Nijmegen zal begeven ten einde aldaar den eersten steen te leg gen voor de te bouwen kazerne voor de Koloniale Reserve. Daarbij zal ook tegenwoordig zijn de minister van ko loniën, de heer De Waal Malefijt. HET CONFLICT IN DE BOUWVAK KEN TE AMSTERDAM. De conferentie tusschen de bestuur ders der algemeens patroonsvereeni- ging en der gecontracteerde werklie- den-vereenigingen te Amsterdam had gisteravond plaats. Aanwezig waren ook twee hoofdbestuurders van den centralen bouwvakbond, inmiddels gekozen in het bestuur dei- Amster- •damsche afdeeling. Het resultaat was, dat de gecontracteerden de ver antwoordelijkheid voor het aanwer ven van werklieden in de plaats van stakende opperlieden niet aanvaard den. Zij keuren de houding dor gecon tracteerden die zonder noodzaak hun weTk verlieten af, en, hoewel daar toe bereid, verklaren zij zich niet in alle gevallen in staat hun leden tot nakoming hunner contractueele ver plichting te nopen. ONGELUKKEN. Gisteren viel de 18-jarige visscher G. de H., bij te Vondelingen nabij Zierikzee door een toeval getroffen, overboord en verdronk. KARAKTERSCHETS. Wat is dat toch voor iemand, dié meneer B. Dat zal lk je zeggen. Hij is te grootoch om 3de klasse to reizen, maar hij scliaaint zich niet, om inei een kaartje 3de klas, 1ste te gaan zitten 1 SUCCES IN 'T LEVEN. Om vooruit to komen in het kap. persvak, moet je in de eerste plaats uiterst beleefd zijn, zei een barbier tot zijn assistent. Altijd een opgewekt gezicht zetten, en de klanten zooveel mogelijk vleien. lk zal mijn best doen, antwoordde de assistent, maar hoe kan ik een kaalhoofdig man vleien Heel gemakkelijk, zei de kapper. Dan vraag je, of hij geknipt wenscht te worden I I STREKEN. Verontwaardigd kooper. Heéït tï me niet gegarandeerd, dat deze pa pegaai elk woord, dat hij boordje, on middellijk zou herhalen? Vogelkoopman. Ja zeker. Verontwaardigd kooper. En hij heeft nog geen enkel woord gezegd. Vogelkoopman. Dal komt be paald, omdat hij niets hoort Hij ia stokdoof, moet u weten I WEES NOU REDELIJK 1 Klaas en Kees liepen langs het Kal. naai, toen ze een groot bord zagen, waarop vermeld stond, dat iedereen, die een drenkeling redde, v ij f gul den zou ontvangen. In minder dan geen tijd was hun plan gemaakt Klaas zou in het water vallen Kees zou hem er uit halen, en.... de duiten waren verdiend. Klaas gmg te water, dat dieper was dan hij gedacht had. Hij sloeg en plaste om zich heen, en riep Kees, Kees 1 Red me I Ik ver drink 1 1 Kees aarzelde. Ik heb nog eens goed gelezen,- wat op het bord staat, zei hij, er staat nog bij, dat diegene, die een dood lichaam op den wal brengt, tien gulden krijgt. Toe, wees nou rede- lijk, Klaas 1 Het Afscheid van Burgemeester Van Leeuwen. HET AFSCHEID VAN DEN BURGE MEESTER VAN AMSTERDAM. Een bijna geheel voltallige raad was gistermiddag opgekomen en de publieke tribune liep bij de opening der vergadering aanstonds etarnpvoL Op het cereserveerde gedeelte daar van hadden behalve de oud-raadsle den Th. Buys Gzn. en W. F. Bijvoet, vele hoofdambtenaren der gemeente plaats genomen. Toen de agenda was afgedaan, was de Raad genaderd tot 't afscheid nemen van den Burgemeester. De heer L. Seminar, oudste Raads lid, hield eerst, terwijl- de burgemees ter en de Raadsleden zich van hun ze tels verheffen, een réde, waarin hij Het was ons allen bekend, dat reeds geruimen tijd het voornemen bij u be stond, ontheffing te vragen van de zware taak, dien gij nu bijna negen jaren met zooveel ijver hebt vervuld. Dat ge nu reeds meendet, den tijd daartoe te zien gekomen, betreuren wij, maar moeten daarin berusten. -UUlLLbl'ON Naar het Engelsch van GUY BOOTHBY. 13) Die ruimten, waar geen jachttrofee, en hingen, waren behangen met wa pens van ajlerlei soort en uit allerlei landstreken, van een Maleische kris tot een Lee-Metfordgeweer, van een Chinaesch zwaard tot een fijne dueL leerdolk uit de achttiende eeuw. Er stonden ook stoelen van allerlei soort verspreid - Perzische, oude eikenhou ten, een groote Turksche divan en naast den mooieh haard, een fraai uitgesneden bank, die niet minder dan twee honderd jaar oud kon zijn. Een temp vuu fijn Mm-anoglas hing aan aen zolder en. wierp een gedempt licht door de kamer tsu op het groote be schilderde venster, dat het prozaïsche plein buitensloot. En dit was de wo ning van den man, die mij in de Doo- denlaon tot stadia had gebracht 1 Nog eens vroeg lk mijzelf af, of ik «roomde, en of ik misschien straks Wakker zou worden, stijf en koud In Mkaar gedoken op een tochligen stoep. Maar als het een droom was, dan was het zeker een buitengewoon levendige, want ik voelde het zachte karpet onder mijn voeten, en den warmen -loed van het vuur, dat mijn gastheer bezig was krachtig op te po ken, tegen mijn gelaat. Neen, het was gelukkig geen droom, maar heerliike werkelijkheid. Die sou. verein in mijn zak getuigde daar im mers ook van. Welnu, wat zeg je er vojk? vroeg Quinnion, met een glimlach, terwijl hij de pook weer op zijn plaats zette en recht overemd ging staan. Het is een gezellig huiselijk hoekje, niet waar Tk heb nooit meer Iets dergelijks gezien, was mijn antwoord, en dat meende ik van ganscher harte. De korte beschrijving, die ik er u van ge geven heb, geeft geen idéé genoeg van do bekoring, die déze kamer op mij uitoefende. Niemand zou hebben kun nen droomen dat er in dit afgelegen hoekje van de stad zoo'n intémeur zou hebben kunnen bestaan. Ik zou dat ten minste zeker niet verwacht hebben. Kom bij het vuur, en warm je, zei hij onder het spreken een stoel bijschuivend. Hó, wat een avond 1 Hoor eens, hoe die wind over het plein loeit lk geloof, dat wij hier beter af zijn dan In Wapptng. En ik ben beter af dan lk geweest zou zijn in de kapel in de Pouncet-' straat, met mijn kop koffie en een snede brood verondersteld nog, dat ik zoo gelukkig was geweest er te worden toegelaten, waaraan ik zeer twijfeL Wij zaten een poosje samen te bab belen, en toen stelde hij mij voornaar boven te gaan. Ik twijfel niet of je zult wel lust hebben ln wat avondeten, zei hij. Wat mij betreft, ik heb er ten minste niets tegen. Laat mij je den weg wijzen. Zoo sprekend bracht hij mij de ka mer door tot wij bij het paneel van den tegenovergestelden wand kwa- Het zou zeker zeer misstaan heb ben als hier van de kamer uit een trap naar boven was geweest, lk zag dan ook niets, dat daarop leek, en vroeg mij nu af. hoe die moeilijkheid zou zijn opgelost. Druk zelf eens op die knop en zie wat er gebeurt. Hij liet mij op zijn plaats slaan. Ik drukte op de aangewezen plek en dadelijk schoof het paneel ter grootte van een deur naar één kant en ver dween, waardoor een nauwe trap, door een lamp verl'cht, zichtbaar werd. Wil gingen er door en daarop drukte mijn metgezel op-een gelijken knop aan den anderen kant en de deur schoof weer op haar plaats te rug. Ik sprak mijn bewondering uit over dat denkbeeld, waarop hij goed moedig begon te lachen en zei Als iemand niet werkt, dan moet hij zich toch op een of andere manier vermaken. Ik amuseer mij nu hier mee. Het paneel van de kamer bene den en dat wij nu door zullen gaan, is geheel door mijzelf gemaakt met behulp van mijn bediende. Op dit oogenollk waren wij de trap opgegaan, waarna wij op een keurig portaal kwamen op dezelfde wijze van paneelon voorzien als de kamer beneden. Hierin waren vier deuren, twee aan ietleren kant. Mijn gnetheer bracht mil naar een dier deuren, en wierp haar open, opdat ik zou kun nen bmnengaan. Dit (s mijn werk- en woonkamer, zei hij, en toen, zonder mij tijd te ge ven te antwoorden, ging hij voort Het verheugt mij op te merken, dat mijn waarde Alphonse niet vergeten heeft het avondeten voor ons 'klaar te zetten. Pook het vuur wat op, Arml- iage, wil je, in dien tijd zal ik eenige dingen te warmen zetten. Zoo'n avond maakt iemand hongerig. Ik deed wat mij gezegd werd, ter wijl hij voor het buffet bezig was, waarop ik een dozijn zilveren scho tels zag staan met spirituslichten er onder, Terwijl hij zoo bezig was, keek ik eens goed de kameir rond. Zij was meer dan half zoo klein ale de kamer beneden, en zag er zelfs klei ner uit dan zij werkelijk was, omdat zij den geheelen omtrek over, van den zolder tot den vloer, bezet was met boeken. Een groote schrijftafel stond tus schen het venster en den haard, ter wijl een prachtig ingelegde secretaire aan den anderen kant stond. Midden in de kamor stond de gedekte tafel, waarop tot mijn verbazing voor twee personen gedekt was. Verwachtte hij dan nog eén anderen gast, of had zijn bediende ons samen hooren pratqp. in de kamer boneden en de noodige toe bereidselen gemaakt? Dat zou wel, zoo besloot ik, de ware oplossing van het raadsel zijn. Alles ls klaar, kondigde Quin nion eindelijk aan, terwijl hij onder het spreken do schotels op tafel zette. Laten wij gaan zittenlater zul je zeker wel zoo goed willen wezen mij je voldoening te betuigen over de kookkunst van Alphonse. Het is het eenige, waarop 'de brave vent werke lijk trotsch is, hetgeen heel wat zegt voor een Franschman. lk kan veilig verklaren, dat op dat oogenblik mijnheer Alphonse de grootste artiest was op het gebied van de kookkunst, dien ik ooit ontmoet heb. Een verleidelijker souper kon door den grootsten lekkerbek ntet langd worden. Ieder gerecht was uitstekend, het geheel een gedicht van gastronomie. Terwijl de wijn in mijn glas parelde, kwam het beeld van den vorigen avond op het Leicester Plein mij in de gedachté, en ik herinnerde mij weer het gesprek dat ik aanhoorde tusschen twee oude studievrienden, terwijl zij er over spraken, waar zij zouden soupoeren. Hoe weinig had ik toen geducht, dat ik vier en twintig uur later zou genieten van een souper veel aanlokkelijker, dan zij konden krijgen, Na het souper trokken wij onzestoe» len bij het vuur en zaten daar to ron ken tot twen middernacht. Toen over viel mij een gewaarwording van afmatting het was mij of men met zware gewichten op mijn oogleden drukte, totdat lk ze met den besten wil van de wereld niet meer open kon houden De wuarheid was, dat ik to taal uitgeput was alle aandoeningen van dezen uvond hadden mij een bo- venmenschelijke kracht verleend, maar de natuur kreeg ten slotte do overhand cn ik was genoodzaakt mij te onderwerpen. Toen ik weer wakker werd, duurde het eenigen lijd, vóór ik begreep, waar ik was. Nog half slapend verbeeldde ik mij weer terug te zijn in het huia van mijn oom. •TWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5