NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jft*rgan& No. 8161 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 10 JANÜARI 1810 ABONNEMENTEN PBR DRIB ffiA&NDBNl Voor Haarlem 2 \2Q Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom dei gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 M omstreken en franco per post 0.45 r^^ave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBO0RL Tot da plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad ia uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ADVERTENT iÊNl Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 C& Bulten het ArromSsseaieat Haarlem van 1—5 regels t~, elke regel meer ƒ0. ie Reclames 30 Cent per rc^ei, Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advert en tiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat (■tercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Buitenspaarna 6. Telefoonnummer 122. D1T NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 21 JANUARI. De Kroon: -ie Séance voor kamer muziek door Joh. Steenman, 8 uur. Brongebouw: Rolschaatsenbaan, ge op end van 8—11 uur. Bloemendanl, Lokaal Welgelegen: Voordracht door dr. J. B. Schepers, Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad'' m de rubriek Om Ons Hoen. KINDER-OPERETTE. Propvol was het gisterenavond in den Schouwburg hij de opvoering der kinder-operettes ,,De drio Kabouter tjes" var: Hendrika van Tussenbroek, en ,,Eeu Feest ten Hove", van E. F. Bruynsteen. Ja. wie het héél hoog wou zoeken, kon nog wel een plaatsje vinden, maar overigens was alles tot in de uiterste hoekjes bezet. De Haarlemsehe Lighal, ten bate waarvan de uitvoering werd gegeven, zal er dan ook wel bij varen. Én de menschen, die zich, al of niet ter wille van het goede doel, den tocht naar den Jansweg hadden getroost, hebben zich kostelijk geamuseerd. Daar valt niet aan te twijfelen. Er was dikwijls heel wat pret om het leuke gedoe van die kleine, vlugge Kaboutertjes. De aardige, eenvoudige zangstukjes wer den niet. welgevallen aangehoord, de menigvuldige dansen naar behooren hew nnderd en alles te zanten vond een belangstelling en een toejuiching, waarop elke Nederlandsche Opera, of welk Wiener Operette-Ensemble ook, jaloersch zou zijn geweest. Nu liet mag gezegd worden er was voor bel. publiek wel reden om zich ove.r het gepresteerde voldaan te tonnen De regie bleek bij inejuit Den Haag, in goede handen, en de directeur, do heer E. F. Brnynsteen, had zijn troe pen op deugdelijke wijze voorbereid. De koortjes 't zij dnn op, of onder, of achter het tooneel gezongen klonken zonder uitzondering be schaafd en zuiver en de rhvthmische eenheid bleef ook in meer ingewik kelde gevallen altijd bewaard. Als solisten vermeldt liet tekstboekje, voor „De drie Kabouters", do jonge dames Cath. Stem. vrni Wormorveer (Roza), en Benjnminso, van Zaandam, (Prins) oor „Ecu Feest ten Hove", mej. J. Molenaar (oen prinsesje) en inej. W. Dinger (een prins). Mej Benjainmse mag, om haar wer kelijk verdienstelijk zingen en haar fraai alLgeluid, wel even afzonderlijk genoemd worden. Van de overigen zij in 't algemeen gezegd, dat zij zich dapper van hun taak Kweten. Met do pianobegeleiding hadden zich de danu. - M. Warnier en W. Mlo zer us belast. Haar verdienstelijk werk was niet van net dankbaarste, want do toon van zoo'n ouderaardschen vleugel heeft niet bepaald veel glans. De lieve muziek, die Hendrika van Tussenbroek voor de „Kaboutertjes"' schreef, zou dan ook onder gunstiger „orkestrale' omstandigheden veel ïn- tensor hebben gewerkt, maar toch deed zij ook nu, door haar melodieuze natuurlijkheid en ongezochte karakte ristiek, heel aangenaam aan. De componiste, die de uitvoering bijwoonde, had onder de pauze in haar loge - en zij deed het in uilen eenvoud nog zoo iets van een ova tie plus een bloemenmand te aan vaarden. Ook d-, heer Bruynsteen moest zich de huldj van een lauwerkrans laten welgevallen. Of dit. bewijs van wanr- deermg meei den kranigen dirigent gold, dun wel den componist van „Een Feest ten Hove" waarin, lus- Bcben twee haakjes, vooral een aar dig lied van het Prinsesje, een Me nuet en nog een paar dunsstukjes zijn compositie-talent ver-aden weet ik nietmaar misplaatst was het in geen geval. iNu zou lU nog veel kunnen zeggen van de mooie decors, de rijke coslu- ines, de sierlijke dansen.... maai1 de lezer moet daur liever zelf maar eeris naar gaan kijken bii een volgende op voering, die toch zeker niet /.al uit blijven» PHILIP LOOTS. Tewcter Woensdagmiddag omstreeks 2 uur waren eenige jongens aan het spelen op zandschuiten, liggende in de Pa- pentorenvest, toen bij ongeluk een jongen in het water geraakte. Iemand die het zag, Jan Kuiken geheoten, -wonende Zuid Polderstraat 124, begaf zich gekleed ie water, en redde den jongen. DLNER-VEREENIGING. Het restaurant der Haarlem?ohe Diner-vereeniging is gisteravond ge opend in een der bovenzalen van de Sociëteit „Vereenitdng". De ruime, hooge eetzaal bood door hare eenvou dige, doch smaakvolle meubileering een zeer aangenamen aanblik. Op vijf tafels was keurig, met wat groen, voor een twintigtal personen gedekt. Ook de bediening voldeed en het eten was goed, behalve dat door een aller- noodlottigsten samenloop van om standigheden zooals de kok mede deelde het zout aan de aardappe len was voorbijgegaan. Doch dit on geval bleek te verhelpen en aangezien in den uitgebroidsten zin maatrege len zullen getroffen worden om een herhaling van dergelijke onheilen te voorkomen, meenen wij te mogen zeg gen, dat Haarlem een eetgelegenheid rijker is geworden, die er wezen mag. KRIENS' CONCERT. Gisteren hadden we den 3en Kriens- avond in de concertzaal der Sociëteit Vereenïging, waar nagenoeg alle 1300 plaatsen bezet waren. Een keurig pro gramma werd afgewerkt, waarop ee nige kapitale nummers voorkwamen, o.a. de tweede symphonic van Beet hoven (op verzoek), grande fantaisie de l'opéra La Juive, en de l'opéra Le Trouvère en de Ouverture La Dame Blanche. Onder de kleinere nummers was een stukje van Bach „Air op G- snaairen een serenade van Haydn, die bijzondere toejuichingen verwier ven. Het was voor de aanwezigen een genotvolle avond. Klein geld wisselen. Blijkens de Staatscourant zijn tot het wisselen van Nederlandsclie pas munt, mits voor niet minder dan vijftig guldeh voor de zilveren- eD tien gulden voor de nikkelen- en bronzen muntstukken tegen rijksdaalders, gul dens en halve guldens, aangewezen te Haarlem de kantoren voor directe be lastingen, voor invoerrechten en ac cijnzen en voor de buitengemeenten, en te Beverwijk, IJmuiden en Haar lemmermeer de belastingkantoren al daar. ONS SCHILDERIJEN-MUSEUM. Het adres van „SL Lucas" te Am sterdam, gisteren in den Raad aan gekondigd, bevat een verzoek aan den Haarlemschen Raad, om le. die maatregelen te nemen, wel ke aan de schilderijen van het Stede lijk Museum te Haarlem, wat betreft brandgevaar, vocht, koude of over matige hitte, de uoodige veiligheid verzekeren voor den tijd, dat ze nog tentoongesteld worden in bet stad huis 2e. om terug te komen up het be sluit van 1900. om het oude weeshuis aan de Heiliglanden tot museum voor de schilderijen in te richten, en te besluiten ,een nieuw, vr ij slaand mu seum te doen bouwen. Begin van brand. Hedenmorgen omstreeks half ne gen brak, terwijl de bewoner juist voor een oogenblik de werkplaats ver laten had, een begin van brand uit ten huize van den kleermaker J. Th. H. Kunkeler, wonende Sophiastraat 51, alhier, doordat de kachel, dié gloeiend stond, met 't behangsel van de kleedermakerswerkploats in aan raking kwam, dat verschroeide en zengde, waardoor eensklaps een groo te vlam omhoog kronkelde, die wel dra zulk een omvang nam, dat wat verf afbladderde en enkele ruiten door de plotselinge hitte sprongen. Met een paai- emmers water was 't vuar evenwel spoedig gebluscht, zoo dat noch spuit 10, noch de eénpaards- slangenwagen, die inmiddels ten too- neele verschenen waren, aienst be hoefden te doen. Verzekering dekt de schade, 't Geval gaf iu do anders zoo stille buurt veel opschudding, en lokto heel wat kij kers. Het hoofd der Noor derschool. We vernemen, dat aanbevolen wordt voor hoofd van de nieuw te openen Christelijke school, de z.g. „Noorderschool", de neer H. Bijkerk, hoofd der Christ, school te IJmuiden. Besm. Ziekten. In de nfgeloopen week van 12 tot en met 18 Januari zijn te Haarlem geen gevallen van besmettelijke ziekten voorgekomen. Te Beverwijk 1 geval van roodvonk. Militaire Zaken. De milicien H. J. A. van het 10e re giment infanterie, is wegens tweede desertie in tijd van vrede door den krijgsraad alhier, veroordeeld tot een .nvoend militaire gevangenisstraf. STUKKEN VAN DEN RAAD. BREED OF SMAL SPOOR. Aan de Raadsleden is toegezonden als Raadsstuk het schrijven van de Administratie der Hollandsche Spoor inzake de breed- of smal-spoorkwes- tie, waarvan we gisteren reeds den inhoud uitvoerig meedeelden. Hooger beroep. W. D. te Koog aan de Zaan, (gede tineerd rdhier), die ter zake van opzet telijke brandstichting door de Recht bank alhier is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, is van dat vonnis in hooger beroep gekomen. Uitbreiding Telefoonnet Blijkens de Staatscourant wordt met ingang van 1 Februari, Haarlem opgenomen in het telephoonverkeer met Deubeu-Poischappei, Dresden, Kotzscheiibrtfda, Loschwitz, Mügeln (bez. Dresden), Niedersedhtz, Pirna, Radeberg en Radebeul-Oberiössnitz. Op deze verkeersuitbreiding zullen van toepassing zijn de tariefs- en ver keersregelen, welke voor bet Neder- landseh-Duitsche telephoonverkeer vastgesteld zijn. GEM. KOOR „ONDER ONS". Begin Febr. e. k. zal liet gemengd koor „Onder Ons", waarvan de heer Henri Pielage directeur is, een con cert geven met medewerking van mej. Joh. Haring, zangeres, van Utrecht, (deze dame trad ecnigen tijd geleden op bij een kerkconcert van „Onder Ons") mej. Betsy Pielage, voor bege leiding, en het gemengd dubbel kwar tet H. P., dat in het vorig jaar op zulk een schitterende wijze voor de eerste maal in een wedstrijd uitkwam en nog onlangs hier ter stede zoo bij uitstek gunstig debuteerde. Als een bewijs van den hoogst guustigen in druk door H. P. te Rotterdam ge maakt dienc, dat de heor W. van Thie- nen, componist van liet verplicht koor van dien wedstrijd, H. P. heeft uitge- noodlgd tot medewerking op een con cert door Delftscb Mannenkoor onder zijn leiding, op 3 bebr. e. k. Het spreekt van zelf, dat II. P. deze eervol le onderscheiding heeft aangenomen. Verwacht wordt, dat ook de mede werking „van dit artistiek achttal", zooals de heer Philip Loots ze onlangs noemde, op het concert van „Onder Ons" de aantrekkelijkheid er van zal verhoogen en de belangstelling der muzikale stadgenooten zal vergrooten. G e v. V o o r w. Een rozenkrans, Rozenprieelstr. 17. Een portemonn lie inh- eenjg geld, Kruisweg 37. Een portemonnaie inh. eenig geld en 3 veiligheidsspelden, Groote Hout straat 98. Een cape, Jacobijnestraat 1. Een bruin taschje, Rolsteeg 12. Een parapluie en ceu zilveren rin getje, L. llcerenvest 40. Een koperen gewicht, Zomervaart no. 1 a. Een beddelokcn. Rozenprieelstr. 36a Een huissieulcl, a. h. politiebureau. Zangwedstrijd. Naai wij vernemen, componeert onze stadgenoot de heer Philip Loots het verplichte koorwerk voor de 1ste afdeeliug maunenkoren van den zang wedstrijd, uitgeschreven door de Ko ninklijke Liedei tafel Zang en Vriend schap, te houden met Paschen a.s. N e ti e r 1. Koorver eenig ing. Tol lid van het hoofdbestuur van Je Ned. Koorverecniging is in dc gis teren te Amsterdam gehouden ulgo- roeene vergadering benoemd de heer Ed. A. van Bilderbeek alhier, die deze benoeming heeft aangenomen. Jubileum. lieden is het 25 jaar geleden, dat de heer Th. Doukerwolken ais metaal draaier in dienst trad bij de Werf Conrad De kameraden van den jubi laris wilden dezen dag niet onge merkt laten voorbij gaan en schon ken hem een fraaien. gemakkelijken leuningstoel, benevens een piëdestal, wat geschiedde bij monde van den lieer Van Hallem, die eenige hartelij ke woorden sprak. Do jubilaris, dio voor vaudaag vrij af had bekomen, ontving van de zijde van familie en kennissen ook vele blijken van belangstelling. Uit de Rechtszaal HET MES. Op den 7den December heeft de polderwerker Adrianus T., te Half weg, een van zijn mede-arbeiders, S., n et een lang broodmes een bloeden de wond aan den rechterschouder toegebracht T. staat bekend als een driftige jonge man. en toen S. zich verstout liad met hem van meening te verschillen, was het met T.'s zelfbe- heersching ganschelijk gedaan, en beeft hij zich niet ontzien er zóó op in te snijdon, dat S. oen week lang zijn werk niet heeft kunnen verrich ten. Een tweetal getuigen bevestigden hei feit. De substituut-officier van justitie, Mr. Hoy er, achtte de mishandeling wettig en overtuigend bewezen, en vroeg een gevangenisstraf van twee maanden. MISHANDELING. Petrus v. d. 11., schippersknecht te Bennebroek, had zich te verantwoor den wegens liet op den grond wer pen, «daan, trappen en krabbelen van den kastelein Cornelis K., le Benne broek. Volgens beklaagde was de twist ont staan, doordat K. beklaagde's moeder bdeedigde. Wel werd dit niet door getuige K. weersproken, maar het blijkt toch ook, dat II.'s moeder den kastelein K ook niet zoo bijster vrien delijk en beleefd behandeld heeft. Een drietal getuigen bevestigden de ten laste gelégde mishandelingen. Mr. Hoyer achtte de feiten dan ook wettig bewezen, en vroeg, verzachten de omstandigheden in aanmerking ne mende, een bqete van J 15, bij niet be taling een hechteuisstraf van vijftien dagen. VECHTPARTIJ. Op den 24sten October heeft de 23- jarige Leonardos v. d. P. in de Hage- straat alhier, lichamelijk letsel loege- bracht aan de jongelieden Johannes P. en Aug. v. P door hen op het hcofd te slaan, waardoor bloedende wonden ontstonden. De twist was ontstaan, volgens v. d. P., doordat de beide mishandelden v. d. P 's hond schopten. De mishan delden vei klaren evenwel, dat zij v. d. P. noch zijn hondje eenigen overlast hebben aangedaan. Mr. Hoyer achtte de getuigenver klaringen overtuigend. Aan de andere zijde kan spreker zich goed begrijpen, dat beklaagde verontwaardigd ge weest is over het mishandelen van zijn hondje. Omdat de mishandeling evenwel nogal ernstig is, meende Mi'. Hoyer een niet al te lichte straf te moeten vragen en wel twee maanden gevangenisstraf. JASSENDIFF. Gerardus van L., timmerman to Haarlem, had zich te verantwoorden wegens het ontvreemden van een jas. Op den lSdcn November bevond hij zich in den uitdragerswinkel van P. K maar op zijn herhaald roepen en kloppen kwam niemand te voor schijn. Nu werd de verzoeking hem te machtig, om zich met een der vele voorwerpen in den winkel te verrij ken. Hij nam een winterjas, trok die aan en v erwijderde zich Later liet hij door de koopvrouw Clix. K. de jas voor J 1 verkoopen. Beklaagde was niet verschenen, maar heeft buiten rechten een volle dige bekentenis afgelegd. Toen Van L. de daad volvoerde, was hl] onder den invloed van sterken drank. Mr. Hoyer eischte een maand ge vangenisstraf met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming. VERDUISTERING. De loopjongen Johannes A. was in October van het vorige jaar in dienst bij de firma L. alhier. Hem was na mens de firma opgedragen f 4 uit te betalen aan den boekhouder van de firma Jager Gerlings, alhier. In stede van dit te doen, heeft A. dit geld op gemaakt. De boekhouder heeft het bedrag la ter van de firma ontvangen. Mr. Hoyer wees er op, dat er een fout in «Je dagvaarding staat, waar om, hoewel spreker van beklaagde's schuld overtuigd is, hij vrijspraak moet vragen. UITSPRAKEN: H. K., boerenarbeider te Woude, het doen van een valsche klacht, 10 boete of 10 dagen hechtenis. K. N., metselaar te Schoten, verwonding door schuld, vrijgespro ken. A. M. E. P., koopvrouw te Haarlem, beleedigïng ambtenaar, 7 dagen ge vangenisstraf. J. K., arbeider te Heemstede, dief stal, een week gevangenisstraf. H. D., arbeider te Haarlem, opzet telijke vernieling, een maand gevan genisstraf. J. van de P. K., werkman te Spaarn dam, wederspannigheJd, 3 weken ge vangenisstraf. C. de B., werkman te Zaandam, diefstal, 14 dogen gevangenisstraf. W. A. J. de K,, schipper te Vclson, diefstal met braak, li dagen gevan genisstraf. A. J. J., caféhouder te Zaandam, overtreding verordening op de pu blieke vermakelijkheden, f 5 boete of 1 dag hechtenis. J. F., koopman te Amsterdam, appèl spoorweg overtreding 1 öboete of 15 dagen hechtenis. C. Z., schipper te IJmuiden, appèl niet in acht nemen der wettelijke voorschriften tot voorkoming van aan varing, vrijgesproken. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Diefstal. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van lood van een fabrieks gebouw aan de Paul Krugerkade en van een voetbal uit een kleedhuisje vun een voetbalclub. Splitsing. Heden is aan de vergunninghou ders een schrijven uitgereikt, waarin mededeel ing wordt gedaan, dat zij binnen één maand na de uitreiking, mededeeling moeten doen van de ver langde vergunning (tappen of slijten) op straffe dat bij niet'tijdige mede- deeiing de vergunning kan werden ingetrokken. Terwijl de moeder even uit was, om een boodschap te doen, wist een 3-jarig kind uit de Gen. De !a Reystraat, van die gelegenheid gebruik te maken, flescbje inkt machtig te worden daaruit 'n groote hoeveelheid te drin ken. De moeder, hevig ontsteld, ver zekerde, dat de kleine er geen nadee- lige gevolgen van zou hebben, daar het des avonds weer gewoon speelde. HEEMSTEDE. Het Amsterdamse he Raadslid J. F. M. Sterck gaat zich met Juni te Heem stede vestigen. De heer Sterck heeft echter vergun ning gekregen zijn schoolopzieners- ambt te blijven waarnemen. BENNEBROEK. Het fanfarecorps „Kunst na Ar beid" alhier zal dezer dagen een uit voering geven. SPAARNDAM. Voor de Nationale Militie, lichting 1911 zijn alhier ingeschreven 7 jonge lingen. Eén hunner had redenen tot vrijstelling. De vrouw van den daggelder J. S. alhier, ging deze week even op zol der de wasch ophangen. De kinderen waren in de kamer. Een kind van ongeveer 5 jaar oud gaf aan zusje, oud 9 maanden, zeer heete melk to drinken, waardoor mondje en keel ernstig werden geschroeid. De hulp van den dokter werd dadelijk inge roepen. De kleine verkeert nog in ge vaar. IJMUIDEN. Vtesóbarij. In December van hei vorig jaar zijn aan den Rijksvischafslag te IJmuiden aangekomen 319 stoomtrawlers met 343.327 gulden besomming tegen De cember 1908 301 stoomtrawlers met 34S.515 gld. besomming. In December 1908 dus 1 8trawlers minder en 5188 gld. besomming meer. De totaal opbrengst in 1909 was 3403 stoomtrawlers 3.453.902 gld. te gen 3.428 376 gulden van 3405 stoom trawlers in 1908. In 1909 dus 2 stoom trawlers minder en 25.526 gld. be somming meer. December 1909 kwamen 4 stoom- beugers aan de markt met 1418 gld. besomming tegen 9 stoombeugers met 2-130 gld. besomming in December 1908. Óver het geheele jaar 1909 kwa men 152 stoombeugers aan de markt, die 121.324 gld. besomden tegen 310 stoombeugers met 290.710 gld. besom ming In 1908. In 1909 dus 158 stoom beugers minder en 169486 gLd. besom ming minder dan in 1908. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin heeft gisteravond een diner, waairbij ook Prins Hendrik aanzat, aangeboden aan de hoofden van buitcnlaudsche missiën, voor zoover in deze stad of bij afwezigheid vertegenwoordigd door tijdelijke zaak gelostigden. Tot deze laatsten behoor den Mgr. Giovannini, van den Heili gen Stoel; de heeren Sampagnoro van Uruguay; Catalini, van Italië; Salcedo de Barreto, van Spanje. Mede waren uitgenoodigd de minis ter van Buitenlandsche zaken met mevrouw de Marees van Swinderen. De tafel, die in de galerij -zaal wai aangericht, prijkte met hei Fransche plateau en wus versierd met serin gott en rose tulpen. Groepen palmen tooiden de beel denzaal. De diplomaten waren in groot ambtelijk coatuum. Gedurende het diner gal het strijk orkest der Kon. Mil. Kapel, geluid door luitenant Bouwman, concert. LIEFDESDRAMA. Woensdagavond om half acht wor den in de Iiobbemastraat te Amster dam, achter het Rijksmuseum, een jonge man en een meisje gevonden. Betden werden naar het Wilhelmlna- Gasthuis gebracht, waar bleek, dat bei meisje door een revolverschot ge dood, en de jonge man door een Lo- gel in den schouder ernstig gewond was. De toestand van den laatste was van dien aard, dat hij Woensdag avond door dc politie nog niet ge hoord kon worden. Het waren beiden jonge menschen, een 22-jarige loopknecht en een n s- je vun 17 jaar. Het drania had zich afgespeeid op den eenzamen, duisteren weg langs het terrein van de Amsterdamse!ie IJsclub, ongeveer tegenover de brand weer-kazerne aan de Hobbemokade, meldt dc „Tel Daar klonken om streeks half acht plotseling vlak na elkaar drie revolverschoten Een sur- veilleerende politieagent, die op het geluid van de schoten kwam aansnel len, vond de lichamen van twee men schen naast elkaar op den grond liggen. Het waren een meisje en een jong- mensch Het meisje was door 't hoofd geschoten en vertoonde geen spoor van leven meer. De kogel was onder de kin naar binnen gedrongen en had het hoofd aan de bovenzijde weer verlaten. Het jongmonsch had eene ernstige wonde onder den arm, maar leefde nog. Het wapen, waarmede de verschrikkelijke daad was gepleegd, hield hij nog in de hand geklemd. Blijkbaar had hij eerst het meisje neergeschoten eu daarna het wapen tegen zichzelf gekeerd. Nadat do jonge man voorloopig verbonden was, werden beiden ten spoedigste per rijwiel-brancard naar het WiJhelmina-gasthuis vervoerd. Reeds langer dan ecu jaar waren beiden met elkaar aan het verkeeren. Zeer tegen den zin echter van de ouders. Want de jonge man had een zeer ongunstige reputatie. In den laatsten tijd wilde het meis je gehoor geven aan het verlangen barer ouders maar de jongen wilde met scheiden Herhaaldelijk vielen heftige twisten voor, zoodat de jongeling wel begreep, dat hun omgang niet lang zou duren. Toen schijnt bij hem de rampzalige gedachte te zijn gerijpt, iiever met haar den dood in te gaan, dan h.iar op te geven, wie zal liet op T oogen- blik zeggen Toen hij verleden week met haar (e Haarlem was en daar op een der bui tenwegen wandelde, had hij plotseling een groot mes uit zijn zak gehaaid en haar dit laten zien. De wijze, waarop hij dit gedaan had, was zóó. dat zij er van geschrok ken was en hem gevraagd had „Wat wil je daarmee Na een oogenblik had hij toen ge antwoord „Niets, ik moet het voor mijn vader laten slijpen I" Die verklaring was natuurlijk alles behalve bevredigend, en het vermoe den ligt dus voor do hand. dat toen ree«ls verkeerde voornemens hem door het hoofd spookten, doch hij er op !i«-t laatste oogenblik voor terug gedempt is. ze te volvoeren. Gistermiddag heeft hij het jonge' meisje waarschijnlijk aan de oorset- fabriek, waar zij werkte, opgewacht, en is met haar mMgéloopen. F.en onderhoud heeft toen tusschen hen plaats gehad met het bekende tragi sche gevolg In liet gezin van het meisje heerscht groote verslagenheid' over den vgi- yhoii dood der eenige dochter. Ook onder de buren, die het aardige meisje allen goed gekend hebben, hcersehte groote consternatie en went het drama druk besproken. GENERAAL NIERSTRASZ» Gen ar aal-majoor J. H. A. Nierstrasz, commandant der 4e divisie, is heden nacht plotseling te Amersfoort over leden. Generaal Nierstrasz word 18 Juli 1870 tot Sen luitenant benoemd. Den len Mei 1904 werd hij tot kolonel be vorderd, waarna hij optrad als com mandant van het 7de Reg. Inf. te Amsterdam. 28 April van dit jaar volgde de be noeming tot generaal-rnajoor, com mandant van do 4e Divisie. Hij was officier van de Oranje Nas- sau-orde; ridder 2e klasse in de orde van den Rooden Adelaar van Prui sen en gerechtigd tot het dragen van het eere-toeken voor 35-Jarigen offi- ciersdlenst.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1