NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27« /Aargang. no. 8154 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MA.ANDAG 24 JANUARI 1910 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem Voof óe dorpen In gemeente) ABONNEMENTEN PEJSl DRIB MAANDBNi i omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der fU - 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Atzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem Ce omstreken en franco per post 0.37 H 0.45 (jer Veoaootscöap Lonreos Custer. Dlrectea? X C. PEEREB0OBI Tot de plaatsing van advertentlfin i AD VERTEN 1 iÉNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cta. Eulten het Arrondtesraenf Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer /Q.tfü Reclames 30 Cent per ugrA» Bt| Abonnement aanzienlijk rabat Advert en tign van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cta. voor 3 plaatsingen k contant Redactie es Administratie t Groote Houtstraat Intercommunaal Teleloonnnmmer der Redactie 600 eu der Administratie 724 Drukkerij Zolder Baitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 25 JANUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. Schouwburg: Madeleine Dolley: La femme nue. 8 uur. Café De Karseboom: Cursusverga dering van den Ned. Bond v. Klee- dingindustrie, 8} uur. Soc. Vereeniging Soc. Dera. Par tij: Openb. vergadering, sprekers H. Gorter en D J.Wijnkoop, 8$ uur. Sint Bavo: Cursus in de Katholi»- ke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: Over de geestenwereld. Stadsnieuws D komaet van Draks. Zaterdagavond bobben velen geno ten van het pracn spel, dat de plotseling verschenen komeet van Drake opleverde. Aan den Westelijken hemel, ongeveer in 't midden van een lijn, dis men van den avondster Venus naar de ondergaande zon zou kunnen trekken, lichtte zij in een gcelachtig- rossigen glans, die onmiddellijk de aandacht trok. De anders zoo stille Leidsche Vaart mocht zich in een on gekend druk bezoek verheugen. Eerst stonden er maar "n paar menschen, ingespannen naar den avondhemel turend, den ganschen wijden horizon doorspeurend, gehinderd eenigszins In 't vrije uitzicht door de jagende wolken, die groot en zwart soms hee- le stukken verduisterden. Maar niet lang duurde zoon vvolk-overbeer- schii.g, en met hoopvolle verwachting werd elk vrij komend stukje van het uitspansel doorzocht. En werkelijk, eis een geheimzinnig toeken uit verre heel-al-gewesten stond daar plots te prulen de lichtende komeetkern, zoo helde.- als een ster van do eerste grootte bijna. En daarboven, wel wat flauwer en bleeker, maai' toch van 'n verbazende helderheid, de staart, recht naar boven wijzend, en krom mend in de richting van Venus, onge veer een lengte van vijf graden heb bend. (In de teekening van Zaterdag was de komeetslaart omgevallen en wees naar benedeuj. 't Was een zeld zaam schouwspel en Al meer uieu- echen kwamen er dan ook bij, enkelen wetend wat er te zien was, maar voor t grootste gedeelte nieuwsgierig vra gend, niet begrijpen kunnend, waar op al die oogen toch gericht waren. Maar hadden ook zij 't vreemde he mellichaam bemerkt, dan werd er meis meer gezegd, maar in stille aan dacht de beweging van den gast uit verre streken gevolgd, 't Was opmer kelijk hoo de komeet alle gesprekken verstomdemenschen, die kort le vo ren nog in 'n levendig gesprek ge wikkeld waren, zeiden niets meer, toen ze hunne blikken op de staart ster richtten. Het hemellichaam bewoog zich snel in de richting der ondergaande zon, voordat het evenwel dicht den hou zon genaderd was, had een zware donkere wolkenbank het aan het speu rend oog onttrokken. Zondagavond was er door de be werkte lucht niets te zien. Nu maar op den Maandag gewacht! Aan het „Nieuws ontleenen we nog het volgende over de komeet. De nieuwe staartster, aan te duiden als komeet 1010 I, of komeet van Dra ke (naar den ontdekker), behoort niet tot de klasse der periodieke kometen, waaronder die van llalley 't be roemdst is geworden, maar tot de on verwachte, verrassende bezoeksters van liet hemelgewelf, die uit het niet scnijuen op te rijzen, met haar vreem de schittering enkele weken don sterrenhemel vervullen en aller aan dacht tot zich trekken, om even spoe dig to verdwijnen als ze gekomen zijn, ©n wellicht nooit terug te kee- reu, misschien eerst na vele honder den, na duizenden jaren.... Zoo'n onverwachte gast is de nieu we komeet. Ze werd het eerst den 17eu dezer, bij het opgaan van de zon en nog later in den loop van den ochtend dus bij vol daglicht! te Johan nesburg waargenomen. Zo liep toen 'snel op de zon toe, mot een vaart van meer dan 4 gi aden in het etmaal, pas seerde weldra den zonneweg en is, volgens een Keuter-telegram Vrijdag avond te Wilhelmshafen gezien. Maar to Greenwich had Hinks haar reeds den vorigeu dag, vóór het ondergaan de- zon, bemerkt en hare positie be paald. Bij de ontdekking stond zij even benoorden de sterretjes boven Omega in Sagittarius, ze bewoog zich door het sterrenbeeld van den Steen bok en staat nu reeds in liet Noord wester. van Aquarius; Vrijdagavond dicht bii do ster 12, ten W. van Bèta. i reclames van buiten hel Arrondissement Haarlem in dit blad te uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. i Bultenlandsch Advertentle-Burean D. Y. ALTA, Zaterdagnacht passeerde zij den eve naar en gaat dus in 't noordelijk half rond over Maandagavond zal ze niet ver van de heldere ster Epsilon Pega sus staan. Zooveel voor de bezitters van kleine kijkers en voor hen, die er wat meer van willen weten. Het spreekt van zelf dat men bij de waarneinin- met 't bloot© oog van al deze sterren, door de schemerin" overstraald, weinig of niets ziek Een ruimeren kring van le zers kan 't interesseeren, dat de ko meet zich nog snei noordoostwaarls beweegt, en dus 's avonds later zicht baar blijft, en schijnbaar misschien ook inderdaad nog veel helderder zal worden mits *t weer (dat zich ta melijk goed iaat aanzien) wil meewer ken en de Maan (die vol wordt) niet te zeer tegenwerkt. 't Belooft een mooie komeet te wor den. Tegen half vijf, Vrijdagavond, stond zij even boven den V\ .Z. hori zon, den smart eenigszins schuin naar boven gericht, üchi gekromd en op merkelijk helder. Ze was naar schat ting een vijf graden lang. Maar zeer curieus was de helderheid van de kern, die helderder glansde dan Mer- curius of Mars, hoewel ze door de booger staande planeet Venus enorm werd overstraald. Het stille, geelach tige iicht der komeet vormde een ster ke tegenstelling met de als electrische schitterintr van de Avondster. Het verdient opmerking, dat de be weging der nieuwe staartster gericht is naar dezelfde streek van den he mel, waarheen de komeet van Haliey zich beweegt. Jammer, dat de onver wachte bezoekster niet enkele maan den later gekomen i9twee groote kometen tegen elkaar inloopend een 's avonds, de ander 's ochtends te zien of beide tegelijk in do avond schemering dat zou een uniek schouwspel gegeven hebben 1 Maar nu za] waarschijnlijk de Januari-komeet haar glans reeds verloren hebben, als do ander met het bloote oog zichtbaar wordt. De laatste is eerst over drie maan den te verwachten. Ton slotte zij nog meegedeeld, dat de Lick-sterrenwacht als door middel van spectraal analyse den aard van de zelfstandigheid der komeet heeft onderzocht. De aanwezigheid van na- triumdampen werd vastgesteld. Deze week wordt de komeet zeer fraai .vooral na morgen, wanneer de maan aan het afnemen gaat. ONS MUSEUM. Prof. Dak© schrijft in de Tel. De kunstenaarsvereeniging St. Lucas, zich beradende of het bou wen van een vrijstaand museum niet verkieselijker is dan het ver bouwen tot museum van een, in volkriiko buurt aan andere huizen grenzend, oud gebouw, beeft, ver kiezende het eerste, zich in dien geest met een adres gewend tot den Haarlemschen Raad. Het schilderkundig genootschap Pulchji Studio daarentegen, geen bezwaren vindend tegen een mu seum, grenzende aan burgerwo ningen in een volkriike buurt, heeft den Haarlemschen Raad dit kenbaar gemaakt met aangifte vau verlangens omtrent het ver bouwen .waardoor bovenlicht en ereenigmg van alle llalsen in een zaal beoogd worden. De Mij. Ar Li Amicitiae heeft zich nog niet uitgesproken. Tot zoover Prof. Dake, die zooals we weten voorstander is van een ge heel vrijstaand museum. Daarover wilden we het evenwel niet hebben. Voornamelijk trok de laatste volzin onze aandacht„De Mij. Arti et Amicitiae heeft zich nog niet uitgesproken." Welnu, wij willen wel van harte ho pen, dat die Maats, dat gauw zal doen. In huis en op straat vragen wij Haarlemmers immers elkaar af waar blijft Arti toch Maar dan zijn we er nog niet- Junsen heeft aan onze redactie gevraagd, of het Haarlem- sche Kunst z ij onsdoel nog niet gezegd heeft, hoe zij het museum wenscht, De Nederlandsche vereeni ging van Leekenonderwijzers, naar onze medewerker Pietersen meent, dient or ook nog over gehoord te wor den. Bovendien heeft Klaasser» onzo redactie verzekerd, dat er in Lutje broek een kunstzinnig genootschap bstaat, dat ook werkt aan een uitge breid advies over de zaak, waarvau tot dusver nog maar 44 bladzijden in 't net zijn geschrevende rest komt zoodra de secretaris eens een maand vueantie nemen kan. Bovendien achten wij het hoogst noodzakelijk, dat de meening van de Noderlandsche schilders ovor de mu- seumquaestie worde ingewonnen hun aantal zou ik bescheidenlijk tot honderd willen beperkenvervolgens dat do opinie van laat ons zeggen vijf tig beroemde architecten moet wor den gevraagd, daar het toch een ge bouw geldt en tem slotte het oordeel van de brandweer in de verschillen de groote gemeenten van ons land. Mocht men ook nog aan de commis sarissen van politie willen vragen, hoe die er over denken, dan hebben wij daartegen geen bezwaar. De zaak is namelijk (de scherpzin nige lezer moet het al hebben opge merkt dat de oplossing der mu seum- on schilderijen quaestie zich laat wachten wegens gebrek aan des kundigen en anderen, die zich er over Uitlaten. Dat is 't heele geheim. Met Prof. Dake vragen wij duswaar bi ij ft Arti? En de rest. Want (heeft u het opgemerkt?) de autoritei ten, wier advies wij zouden willen ragen zijn alle binnenlandsche We zouden ook over de grenzen kun nen gaan en vragen, wat de buiten landers er van denken. Ja, welbe schouwd ziju we dal zedelijk verplicht te doen. Of zijn do Halsen niet hel eigendom van de heele wereld, waar over wij maar tot bewakers zijn aan gesteld YAluai* natuurlijk, ongetwij feld, zeer zeker moeien er in 'l bui tenland adviezen worden ingewon nen Een paar duizend minstens. Hoe dieper we er over doordenken, des ie onomstootehjker schijnt het ons toe, dat er zoo spoedig mogelijk een Commissie van advies wordt benoemd, met een blanco crediel, bestaande uit kenners van alle nationaliteiten uit de oude en de nieuwe wereld, die de bovenbedoelde informatiën zal inwin nen en waarvan het voorzitterschap natuurlijk aan Prof. Dake zal worden aangeboden. Die zal voor haar rapport wel een jaar of wat noodig hebben, maar wat doet dat er toe? De museumquaestie Is toch al vier jaar oud en kan dus zonder hinder nog enkele jaren ouder wordende eigenlijke BChilderijen- quaestie is nog piepjong, pas een jaar oud en moet dus noodzakelijk nog een beetje groeien. Deze gedachten stellen wij kosteloos en bereidwillig ter beschikking van ons gemeentebestuur. NA ARBEID KUNST, Een beschaafd, zeer goed stem mend, onder degelijke leiding staand fanfarecorps, dat is de indruk dl'an wij Zaterdagavond kregen toen wij dit korps onder directie van den heer J. Blad lil het Brongebouw hoorden. En bet doet ons genoegen dit te kunnen melden, want wanneer men drie kwartier heeft zitten wach ten zonder iets te hooren dan is de eerste indruk al een onaangename. Wij willen daarom aan Arbeid Kunst verzoeken, en hopen ook dat andere vereenigingen en wij hebben spe ciaal op het oog de muziekvereeni- gingen die niet op tijd kunnen be ginnen voortaan op de ons gezon den uitnoodiging den juisten tijd van aanvang te melden. Wat langdurige nauwgezette stu die vermag toonde deze kleine scha re dilettanten ons ten le in de goed uitgevoerde Marcbe Lorraine van L. Ganne. De Ouverture Eut^-pe van F. Bossou was ook goed, doch aan het slot was de groote trom er even uit; vooral in vlugge tempo's kan 't slag werk wat accurater zijn. De roffel van den kleine tromslager is zeer goed, doch zijn instrument kon beter zijn. De opstelling van de uitvoerenden n.l. in twee rijen en ongeveer 2 A 3 M. van elkaar af, terwijl de bassen in het midden zaten kon ons niet bevallen. Naar onze meening schaadt dit aan het ensemble Wanneer men dicht op en naast elkaar zit, hebben de partijen onderling meer steun aan elkaar. De bassen moeten nog met één versterkt worden en dan voor spellen wij Na Arbeid Kunst een goede toekomst; te meer omdat zoo als reeds gezegd, de leiding bij den heer Blad in zeer goede handen is. Het geduld dat directeuren van muziek vereenigingen moeten hebben bij menschen, die alleen In hun vrije uren iets kunnen studeeren, is niet gering. Ook de Walzer Spanische Bettle- rin van Ch. J. Orth was wat tempo aangaat zeer goed. Doch wat ons verraste was no. Sa» Waidmanslust, Fantasie van C. Curth met goed voorgedragen wel wat al te zachte echo-partij van den heer J. Oxener, doch in het bijzonder 3b, Venise, Polonaise van L. v. d. Boogaerde, uitgevoerd door den heer G. L. Pietere. Dezen heer kunnen wij gelukwcn- schen met het door hem gepresteer de: Met zeer mooien toon, uitstoken- de hoogte, glas zuiver en niet min der goed staccato droeg hij zijn solo tot onze groote tevredenheid voor. Zijn tongslag ls nog voor verbetering vatbaar, doch men kon den heer Pie- ters een uitstekend dilettant noemen. Dat deze heer ook door zijne ver eeniging gewaardeerd wordt hij is nl. secretaris daarvan on bekleedt deze functie reeds 10 jaar bleek ons uit de zeer waardeerende rede van den voorzitter, die hem hulde bracht voor zijn ijver en nauwgezet heid en hem tegelijkertijd een insig ne met diploma van „Trouw en eer lijkheid" overhandigde, en waarna de gebruikelijke fanfares klonken. Het was een aardig oogenblik toen deze twee elkaar de hand drukten en de heeT Pieters in eenvoudige, doch welgemeende bewoordingen, dank betuigde voor de hem gebrachte hul de. Hot programma werd afgewisseld door bet Duo vau Musscher en „The Emils Brothers", Moderne hand- en koj>equilibrislen, en door hel korps gesloten roet „Fantasie sur les Dra- gems de VMlars" van J. Maiilarl. Na Arbeid Kunst ls op den goeden weg ,en daarom besluiten wij dit ver slag met zijn leden nog eens op te wekken ondier hun kraai gen leider ernstig te studeeren en naar hooger te streven. K. PRIJSVRAAG TEYLER's STICH TING. Directeuren van Teyler's Stichting en de leden van Teyler's Godgeleerd Genootschap hebben op de vraag: Welke plaats heeft het Lutheranis me ingenomen in 't Ned. Protestantis me van voor 1618; welken invloed is door Luther en door de Ehiitsche re formatie op Nederland en op de Ne derlanders geoefend en hoe is het te verklaren, dat deze richting in dien tijd tegenover andore op den achter grond is getreden, drie antwoorden gekregen ouder de navolgende mot to's: a. Non omnia possumus omnes. b. Die Geschlehtskunde ist einde TückwSxts ge wand te Prophetic. c. Daero mlaet God de groote man nen menichmael also dwalen ende vallen... opdat wij... leoren sot ende onwijs in ons werden ende in allen menschen ende alsoo scholiers wor den van den H. Geest- uitspraak van Heinxich Rol in 1531) Muziekkorps. Wellicht ook door het zachte win terweer. trekt nu reeds eeu muziek korps door de omliggende dorpen bij de sneeuwbuien van Zaterdag waren de menschen echter te beklagen. Militaire Zaken. Heden om 8 uur n.m. zal in de Ko renbeurs eene algemeene vergadering plaats hebben van de afdeeling Haarlem der onderofficiers-vereeni ging „Ons Belang". Als spreker zal optreden de heer Van der Ileijde. uit 's-Gravenhage, over het Capitulanten. stelsel. GUNNING AANBESTEDING. Het bouwen van een woonhuis aan den Bronstee weg te Hebmsted© is op gedragen aan de aannemers G. Met selaar en J. de Paus, alhier, Inbraakje. In bet bureau van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" aan de Kin- derhuisvest is ingebroken. Waar schijnlijk met behulp van eon loo per verschafte men zich toegang tot het kantoor der administratie, waar men de schrijftafels opende. Er worden echter alleen enkele postzegels ver mist. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. hebben voor de benoeming van opzichter over de algemoone be graafplaats de volgende aanbeveling ingediend: 1. E. Winkelman, chef op een bloe misterij en boomkweekeri] te En schedé, 2. J. D. Boarkoel Az., boom- kweeker en bloemist te Onstwedde en 3. J. A. Vermeulen, tuinman-grafma ker te Leiden, (Zie verder Stadsnieuw» onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Door instelling van afzonderlijke Gezondheidscommissies voor Haar- 1 emmermeer en Velsen zal de Ge zondheidscommissie te Bloemendaal voortaan alleen de volgende gemeen ten omvatten: Haarlemmerllede en Spaarnwoude, Spaarndam, Schoten, Benneb roek, Heemstede, Bloenienclaal en Zand voord, met bepaling. De zetel dezer gezondheidscommis sie blijft gevestigd te BloemendaaL Wij lezen in 't Bloemendaalsch Weekblad, dat bij den Raad een ver zoekschrift is Ingekomen om de wijk Bloemendaal (Hoog- en Laag-Har ten! ust en den Bloeroendaalschen weg daartusschen) van rioleering te voorzien, uitmondende in een kla- ringbak aan de Delft. SCHOTEN. De beer H. Bijkerk ui tIJmuiden is benoemd tot hoofd dar Christelij ke school alhier Een dronken matroos heeft Zater dagmiddag in de Generaal CronjA- straat den boel op stelten gezet- Ie der, die hij maar dicht genoeg kon naderen, werd onthaald op een pak slaag, een 64-jarige grijsaard werd met zóó'n kracht door den woesteling tegen de straatsteen en gesmakt, dat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. De matroos, ter M. genaamd en woonachtig te Oud- Schoten, is overgeleverd aan de mi litaire overheid te Haarlem. SPAARNDAM. Veel liefhebbers. Voor de verhuur (bij inschrijving) van ongeveer 14 II. A. wei- en teelland in don Spaarn- dammerpolder, bebben zich een 50 ge gadigden aangemeld. BENNEBROEK, In het afgeloopen Jaair zijn door de gemeen te-poli tie alhier opgemaakt 66 pr ocosse n-verbaal. HAARLEMMERMEER. Bij Kon. besluit is een afzonderlij ke gezondheidscommissie ingesteld voor de gemeente Haarlemmermeer, als hebbende deze gemeente meer dan 18.000 inw. VELSEN. Bi] Kon. besluit is afzonderlijke gezondheidscommissie voor de gemeente Velsen, uit hoofd© van de bijzonder© omstandigheid, dat vereeniging van deze gemeente met-een andere gemeente-, als zijnde IJmuiden, een zeehavenplaats, niet wenschelijk Is. ZANDVOORT, Zondag werd alhier een voetbalwed strijd gehouden tusschen Excelsior en Prinses Juliana, beide van hier. De uitsJag was 5—S In het voordeel van eerstgenoemde vereeniging. In het café van den heer J. de Roo- de alhier werd Zaterdag publiek ge veild een bierhuis annex woning, ge legen aan de Smedestraat. Kooper werd de heer J. A. Wilkens te Haar lem voor (2430. In d© gehouden jaarvergadering van de muziekkapel Paul Kruger werd tot voorzitter herkozen de heer P. Saaf Tot algemeen adjunct de heer J. Koning en tot bibliothecaris werd gekozen de heer G. van der Kruk. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de inkomsten iiebben bedragen 529.20 en de uitgaven 489.69, zoodat een batig saldo is van ƒ39.51. De heer P J- Gerke alhier is ter beschikking gesteld van den Gouver neur-Generaal van Nederl. Indië, om daar te lande in administratieve be trekking te worden geplaatst Binnenland DE BELGISCHE MISSIE. Het buitengewone gezantschap van België, onder leiding van minister Beernaert, zal Dinsdagmiddag te 1 uur te 's-Gravenhage aankomen aan het H. S. station, waar de gezant bij ons hof met de gezantschapssecreta rissen aanwezig zullen zijn, ten einde de vertegenwoordiging van koning Al- bert te ontvangen. Des avonds biedt de gezant, baron Vlellon, der missie een diner aan. Omstreeks een half uur vóór den aanvang van het galadiner ter eere der zending ten Hove zal II. M. de Ko ningin Woensdagavoud den heer Beernaert en gevolg ontvangen tot 't volbrengen zijner opdracht Na de audiëntie zal baron Guillau- me de geloofsbrieven indienen, welk* hein als gezant van den nieuw opge treden koning accrediteeren. Na af loop van het feestbanket ten hove is de deputatie genoodigd in de galons van den minister van Buitenland- sche Zaken en mevrouw de Maree» an Swinderen, wier gewone receptie avond Woensdag samenvalt met de aanwezigheid van de Belgische afge zanten in de residentie. SCHOENMAKERSPATROONS Te Amsterdam is een vergadering gehouden van den Nedertand&ehen Bond van Schoenrnakerspatroonsver- eenigingen die werd bijgewoond door dè afgevaardigden der aangeslo ten vereénigingon te Amsterdam, Den Haag. Rotterdam, Haarlem. Lis- se, Zaandam, Wormerveer, Helder, Twente en Bergen op Zoom. De voorzitter van het voorloopig ba- stuur, de heer K. Frielink Jr.. sprak" zijn voldoening uit over den voort gang, dien de organisatie onder de schoenmakers in den laatsten tijd ge maakt heeft. Aan het bestuur werd opgedragen maatregelen te nemen om (e geraken tot algemeene verhooging van de prij zen met het oog op de rijzing in de ls- derprijzen. Tot Jeden van het bestuur werden benoemd de heeren K. Frielink Jr., to AmsterdamFred. H. Hoek. te 's-Gra venhage N. v. d. Vlerk, te Haarlem C. Adriaanse te HelderG. B. Guikink te AlmeloTh. de Boer, te Wormer veer, en v. Nleuwberg, te Zaandam HET RASHOEN. Ondetr leiding van de nheer J. v <L Berg, hield de Noord-Hollandscho Pluunvereeniging Het Rashoen, t® Hoorn, haar algemeene vergadering. Uit het jaarverslag van den secre taris, jhr. Sandberg tot Essenburg, bleek, dat het aantal leden ie geste gen van 139 tot 173, terwijl de vereo- niging bovendien telt 17 begunsti gers en 1 donateur. Men zal trachten te komen tot een coöperatieven aankoop van voeder. Da héér J. E. G. C. Dibbits, burge meester dei- gemeente Zwaag, werd als hoofdbestuurslid herkozen de heer E, F. van der Lugt, comm. van politie te Hoorn, weid gekozen tot lid van het hoofdbestuur. Besloten werd de volgende algemee ne vergadering met daaraan verbon den tentoonstelling te Hoorn te hou den In de tweede helft van Januari 1911. Dr. Samson uit Amsterdam, Ld van het hoofdbestuur der N. P V hield oen voordracht met lichtbeel den, over de nut-hoenderrassen en het voordeel der pluimveehouderij NED. VERZEKERLNGSBOND. De Nederlandsche Verzekering» bond hield te Utrecht zijn 6e algemee ne vergadering onder presidium van den heer C. A. Mi telboek. De bond telt thans 100 leden. Herkozen werd de aftredende voor zitter, de heer C. A. Mittelbeek. ter wijl ln drie bestuursvacoturee (Van Wlckevoort Crommelin, Scholten en Adrian), «le heeren Werner, Van Zwol en P. de Wit benoemd werden. De heer Van Zwol zal als secretaris fungeeren. Een request zal tot de regeer; ng gericht worden om een wet op de le vensverzekering te verkrijgen. HET EX-KAMERLID VAN MAANF.X „Vox Studiosorum" schrijft: Men zal zich herinneren, dat onder de groepen, welke tijdens het jongste St. Nicolaasfeest. door leden van 't Utrechtsch Studentenkorps werden uitgebeeld, er een de aandacht trok, welke betrekking had op het ex-Ka merlid voor Ede, Van Maanen, waar bij zoowel met diens optreden (men denke hierbij onder andere aan zijn request, waarin hij tot op don dag uitgerekend had, op welk bedrag naar zijn meening van de den Ka merleden jaarlijks toekomende toela ge van f 2000, hij aanspraak zou kun nen maken; an voorts aan het inder tijd in het „Algemeen Handelsblad' gepubliceerde interview, kort na zij- no onverwachte verkiezing, waardoor. Inderdaad do meening gewettigd scheen, dat men noch zijn persoon noch zijne verkiezing we! zeer au sérieux moest nemen) als diens uitla-, tingen de draak werd gestoken, door' middol vein girooto aanplakborden, waarvan de groep voorzien wus. Een daarvan o.a., behelsde een O: snorkende advertentie, waarbij het ex Kamerlid zich als kleermaker miu-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1