SUCHARD Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET <KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De BI Uit, 24 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 764.6 m.M. te Horta (Azoren) laagste 729.2 m.M. te Malin Head (Westkust van Enge land). Verwachting tot den avond van 25 Januari Wind krachtige tot stormachtigen Zuidelijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtmeest be trokken, regen. Temperatuur Barometerstand hedenmiddag te 2 Uur 731 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 748 m.M. OPGAVEVANi JOH. M. SCHMIDT Opticien 6B ZIJLSTRAAT HAARLBjM. ïbermometerstand le Haarlem. Zondag 28 Januari fioogete gisteren F. 87® Laagste beden nacht F. 30® Hedenmiddag 19 uur F. 86° Maandag 24 Januari Hoogste gisteren .F. 87' Laagste heden nacht. F. 80® Hedenmiddag 12 uur F. 86® INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 80 Cta. per regeL EET GULZIG en wordt dan gestraft met be-1 I nauwde indigestie, 't tuur de maag, de hik on winderig-1 heid. Neem dan het besluit om nooit moei* zonder een doos P1UEN Ito blijven. Zij zijn het onschat- baar middel om een slechte g spijsvertering snel en zeker te verhelpen. UITVINDER 8D EENIG FABRIKANT De fijnste Chocolade om uit de hand te eten. zaam in de klandlsle van zijne ex- collega's aanbeval. Naar aanleiding hiervan is bij den Senatus Veteranorum van het U. S. C. het vogende schrijven ingekomen: Aan de heeren die deelgeno men hebben aan den St. Nico- laas-optocht. Geachte Heeren 1 „Mijn dank voor de moeite die de Heeren zich getroost hebben, om mij iwear eens uit de vergetelheid op te richten, en mij weer op het podium te brengen. „Burgemeester en Wethouders be hoeven de voorstelling van mij niet te verbieden, om reden dat ik op wet tige wijze tot lid der Tweede Kamer voor het district Ede gekozen ben en niets te maken heb met de zaak Leli- mann-W estm eyer. ..Mogen do Heeren Kamerleden acht geven op de reclame die u Hee ren) voor mij heeft gemaakt. „Ook den dank van mijn echtge noot© en 5 kinderen aan den goeden Sint, alhoewel zij wel iets stoffelijks ran hem haddon verwacht. Vele groeten in afwachting: W. VAN MAANEN Jzn., Oud-lid der Tweede Kamer. Achterkerk B 273, Veenendaal. Denkende misschien met een grap van dezen of gene te doen te hebben heeft de Senaat het wenschelijk ge- echt, alvorens tot publicatie over te gaan, de zekerheid to erlangen of al dan niet het ex-Kamerlid Van Maar ii en de auteur van bovengenoemd, schrijven geweest was. Waar geble ken is, dat dit inderdaad het geval is, meende de Senaat zonder cenig bezwaar tot publicatie over te kun nen gaan, om den inhoud aldus ter kennisse te kunnen brengen van die genen aan wie het bijzonderlijk ge richt was. tVETTELIJKB REGELING VAN IIET STUWADOORSBEDRIJF. Men herinnert zich, dat de minis ter van Landbouw, Nijverheid en •Handel Indertijd een voorgenomen re- geling van het «tuwadoorsbedrijf aun verschillende lichamen, troons- en arbeidersvereenigingen hoeft toegezonden, met verzoek hun oordeel daaromtrent mee te deelen. Aan dit verzoek werd voldaan derscheideue bezwaren werden tegen de voorgelegde regeling te berde ge bracht Thans verneemt de Tel., dat een nieuwe regeling ontworpen is, waar in rekening is gehouden met de ge opperde bezwaren en welke binnen kort aan verschillende Lichamen ter nadere beoordoeling zal worden voor gelegd. PRINS HENDRIK TE WEIMAR. Reuter seint uit Welmar: De keizer kwam gisieruanuddag hier aan een bezoek te brengen aan het groot hertogelijk paar. Ln het slot had een gala-diner plaats, waaraan o.m. deel namen Prins Hendrik der Nederlan den en onze gezant te Berlijn, baron Gevers. DE „KONING WILLEM II." Het stoomschip „Koning Willem II' van de Maatschappij Nederland, op reis van Amsterdam naar Batav is 23 Jan. te Colombo binnengeloopen wegens lekkage in de str>omketels, die thans door experts worden onder zocht. GENERAAL VAN HEUTSZ. Generaal Van Houtsz gaat binnen kort, aldus verneemt het Hbld., als afgetreden gouverneur-generaal en adjudant-generaal van H. M. de Ko ningin, zijn opwachting bij Hare Ma jesteit maken. De heer T. J. Grcmer, oud-minister van koloniën, president van de Ned. Handelmaatschappij, heeft Zaterdag middag een bezoek aan generaal Von Heutsz in zijn hotel te Amsterdam gebracht FAILLISSEMENTEN IN DEN AMERIKAANSCHBN DIAMANTHANDEL. Een der oude Juweliersfirma's New-York, Chester Billings Sons, Is failliet verklaard. Bij dit faillissement zijn eenige groote firma's te Amster dam voor aanzienlijke bedragen be trokken. Voorts verneemt 't Hbld. nog, dat te Chicago een groote firma failliet is verklaard voor een bedratr van on geveer 500,000 dollars, waarbij hoofd zakelijk Amorikaansche importeurs zijn betrokken, die gewoon zijn te Amsterdam aan de markt hun inkoo» pen te doen. BLIJVENDE HULDE AAN MULTATULL In Mei an dit jaar zal het een halve eeuw geleden zijn, dat Multatuli (Eduard Douwes Dekker) de Neder- landsche letterkunde met, zijn „Max Ilavelaar" verrijkte. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot bevordering der Vrije Gedachte ,,Do Dageraad", dit tijdstip het geschiktst oordeelende om do nagedachtenis aan Multatuli door een blijvende hulde te ecren, riep een vergadering samen van mannen en vrouwen van uiteenloopende rich ting om te geruken tot de benoeming van oen comité, waaraan de uitvoe ring der nlannen zou kunnen opge dragen worden. Deze vergadering had Zondagmid dag plaats en zij was druk bezocht. Gesproken werd over verschillende plannen, over de oprichting van een standbeeld, over het samenstellen van een tentoonstelling, over een bloemle zing uit Multatuii's werken, enz. Er werden evenwei geen besluiten geno- llet comité werd als volgt samenge steld Mej. Marie Berdenis van Berle- kom, mr. C. Th. van Deventer, W. Ha- vers, voorzitter, en J. G. Götze, secre taris van .,De Dageraad", mr. J. N. van Hall, F. M. Wibaut, dr. Hendrik Muller, S. Ivalff, F. Doraela Nieuwen- huis, B. Damme, Frank van der Goes en P. J. A. Meersman Aan deze commissie werd de be voegdheid gegeven, om zich andere leden te assumeeren. In de vergadering der commissie, die na afloop plaats had, werd beslo ten de volgende voreenlgingen uit te noodigen in het comité zitting te ne men le. het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde in Indië 2e. het Indisch Genootschap; 3e. Oost en West 4e. Moederland en Koloniën 5e. de Vereeniging voor Letterkun digen 6e. de Nederlandsche Journalisten kring. Bovendien zullen nog eenige perso nen worden uitgenoodigd. Het comité benoemde tot len-voorzit- ter mr. J. N. van Hall, tot 2en-voor- zitter den heer F. M. Wibauttot 1 en- secretaris den heer S. Kaiff, Koning inneweg 237 te Amsterdam, tot 2en- secretaris den heer J. G. Götzetot penningmeester mr. C. Th. van Deven ter., BOND VOOR LICH. OPVOEDING. Bovenstaande Bond, die zich in toeneineuden bloei mag verheugen, heeft thans in het perceel Jacob Gil- lestraat, hoek Fredorlk Hendrikplein te Den Haag een Bondsgebouw ge opend, dat. openstaat voor sportbeoe fenaars op elk gebied en voor allen die zich interesseer en voor !t doel en streven van den Bond. Van dit cen traal punt uit hoopt de Bond de noo- dige leiding over het geheele land met betrekking tot de lichamelijke opvoeding der jeugd te kunnen ge ven. Het gebouw zelf is geheel naar de eischen des tijds ingericht; tevens zijn er de moest gebruikelijke sport artikelen voorhanden. Het nieuwe Bondsgebouw bevat tevens in afzon derlijke vertrekken do werkbureaux van hot hoofdbestuur en van den al- geineenen bondssecretaris. De feeste lijkheden, aan de opening verbon don, droegen een Intiem karakter. Gemengd Nieuw» ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN. De „Petit Bleu" vernam, dat de mi nister van Justitie last gegeven heeft, een onderzoek in te stellen naar olie vreemdelingen in België die van 't spel en weddenschappen bij de wedrennen een bedrijf maken, en hen uit het land te zetten. Dat is maar goed ook, meent het blad, wijl men van die lieden grooten last heeft in België. Eerstdaags zal de behandeling der zaken betreffende het spel ln de Kur- zaal van Ostende, den cercle du Hel der en de speelclub te Spa, een aan vang nemen. Men zal zich herinneren, dat in een der laatste maanden van het vo rige jaar door de justitie een inval werd gedaan in genoemde speelclubs. DREIGBRIEVEN. In den laatsten tijd werden oen aantal bemiddelde families te Berlijn verontrust door de ontvangst van brieven, waarin zij bedreigd werden met de ereste wraaknemingen, wan neer aan de door den schrijver gestel de eischen niet wordt voldaan. Zoo ontvincr eeo zekere „Kommerzien- ratin" E. een schrijven, waarin haar werd bevolen op een bepaalden dag een pakje met 3000 Mk. gereed te houden, dat afgehaald zou worden door een bode van „het uitvoerend comité van de Russische anarchisten club No. 6". Wanneer het geld niet af gegeven mocht worden, kon mevr. E. er op rekenen, dat men haar op de een of andere wijze blind zou maken En wanneer de politie met den Inhoud van het schrijven ln kennis mocht worden gesteld, dan stond haar de dood te wachten. Van dit schrijven werd geen noti tie genomen en daarop ontving de dame een tweeden brief, waarin de be dreiging werd herhaald en mevr. E. werd uitgenoodigd de 3000 Mk. aan een bepaald adres te Koningsbergen te zenden. Een fabrikant ontving eeD soortge lijken brief met de bedreiging, dat men zijn fabriek in de lucht zou laten vliegen, als de gevorderde som niet uitbetaald werd. Aan do politie van Schöneberg is het thans gelukt althans eenig lichtte brengen, in deze afpersingszaak en wel door handschriftenvergelijking. Donderdag werd nl. een zekere Frie da Schinorda, ln wier huis een aan tal dreigbrieven, overeenkomend met de hierboven vermelde, werden gevon den, in hechtenis genomen. De gear resteerde schijnt niet de eigenlijke daderes te zijn, maar een tusschen- persoon zij weigert echter hare Last gevers te noemen. ANDRéE. Men za! zich het bericht herinneren dat voltrens een mededeeling door den bisschon vaa Prince-Albert, in Cana da, gedaan, da ballon van Andrée door Eskimo's zou zijn gevonden in de buurt van het Rendlermeer. Andrée zou door de inboorlingen ..ijn gedood. Er zpl van Zweedsche zij de een onderzoek in loco worden in gesteld, ten einde naar men hoopt, nu eindelijk, na 13 jaren, te weten te ko men, wat het lot van den ontdekkings reiziger geweest is. DE CROTEKSTAKING le Kopenhagen duurt voort. Van de première van Henri Nalhanson's stuk Danaes Garten nam geen enkel blad nota. De directeur van den schouwburg trad voor het voetlicht verzocht het publiek zelf criticus te zijn. Oorzaak van den strijd: vier Ko- penhaagsche schouwburgen haddien wegens een scherpe critlek den redac teur van het tijdschrift Het Theater voor den tijd van twee maanden uit gesloten van de generale repetities. MISS TAFT GAAT 'T AAN PA VERTELLEN. In kringen der Amerikaansche voorname wereld is het mode gewor den, op te komen voor stakende ar beidstersk Miss Taft, het dochtertje van den president der Vereenigde Staten, die oen hoogeschool te Philadelphia zoekt, doet daaraan ook mee. De jonge dame, d'e pas in het vol gende jaar haar Intrede in de wereld van het vermaak zal doen, woonde de zer dagen een vergadering der sta kende blousennaaisters bij en wat zij daar van de gewoonten der fabrikan ten in de „stad der broederliefde" ver nam, vervulde haar jong hartje met rcchtmatlee verontwaardiging. Toe nde aanwezige verslaggevers vernamen, dat de dochter van den president aanwezig was, werd zij na tuurlijk bestormd met de bede om n interview. „Ik zal het aan pa zeggen", riep de jonge dame in groote opgewonden heid, „dat er geen vrouwen zoo slecht behandeld, worden als deze blousen naaisters van Philadelphia. Ik zal nooit weer een blouse kunnen aan trekken, zonder te rillen. Die arme schapen Daar moeten zij letten op een naald die duizendmaal in de mi nuut voor haar oogen op-en-neer blik semt. Duizendmaal in de minuut, heeft de spreekster geconstateerd. Maar, wacht maar ik reis dadelijk naar Washington, en ik zal liet aan pa zeggen Of dat helpen zal VEGETARIËRS UIT ZUINIGHEID. Te Cleveland in Ohio hebben elf duizend personen een verklaring on derteekend, waarin zii zich verbinden wegens de hooge vleeschprijzen, zich voortaan het gebruik van vleesch te zuilen ontzeggen. EEN VADERLANDLIEVENDE DOLLARPRINSES. Groote vreugde heerscht er in Ame rika Miss Marjorie Gould, dochter van George Jay Gould, is verloofd met Anthony Drexel van de bekende bankiers-firma uit Philadelohla en de patrlotlsche pers In de Unie is nul „Veertig", dat zooveel succes heeft, boven de wolken, dat deze rijke Ame-j zijn siadgenooten gepasseerd en is rikaausche, „na de ongehuwde prin-1 naar het Leidsche Plein te Anister- seu en edellieden van Europa de re- dam gegaan. Wat moeten we duar- vue te hebben laten possèeren", ten van denkeu? En vanwaar die unit- slotte haar hand heeft geschonken heid in liet Rottardamsch© répertoi- aan een Amerikaan. Dat doet de na tionalistische gevoelens der Amerika nen goed. NIEUWE UITVINDING VAN EDISON. Te New-Jersey is in het openbaar een proef genomen met een nieuwe uitvinding van Edison, een electiische batterij voor tramwagens, welke een ontzaglijke besparing van kosten zal geven. De batterij was geplaatst onder de banken van een tramwagen, die 24 passagiers bevatte. Van de 210 ele menten, dienden er tien voor verlich ting, tweehonderd moesten de kracht tot voortbeweging verstrekken, wagen deed al hetgeen de uitvinder er van verwacht had en liep uitste kend. Een tweede proef zoi de volgen de week te New-York worden geno men. Het voortbewegen van de tram kost slechts een halve penny, twee een halve cent dus, de mijl. AARDBEVING. Het observatorium te Brussel re gistreerde Zaterdagochtend te 8 uur een zeer hevige en zeer lang aanhou dende aardbeving, die vermoedelijk heeft plaats gehad op een afstand van 2000 K.M. Het meteorologisch bureau te Pa rijs registreerde dien morgen een aardbeving op 3000 K.M. afstands, vermoedelijk in den Kaukasus of in Armenië. De aardbeving is de sterkste, ooit geregistreerd is. Ons Kon. Ned. Meteorologisch In stituut doet de volgende mededeeling: Zaterdagochtend werd door de seis- mografen van het Kon. Ned. Meteo rologisch Instituut te De Bilt e* sterke storing geregistreerd ten ge volge van een verwijderde aardbe ving. Het epicentrum ligt waarschijn Lijk in Zuid-IiaUë op een afstand on geveer van 1600 K.M. van De Bilt. Het' begin der staring werd geregis treerd om 8 uur 43 min. tijd van Greenwich; de uitslagen op de dia grammen zijn ongeveer even groot als bij de aardbeving van 28 Decem ber 1908. zoodat te verwachten is dat de aardbeving bijzonder sterk is ge weest. Laatste Berlcbten „T. O. U. B. O." De vereeniging van geëmployeerden in het Hotel-, Café- en Restaurantbe drijf ,,T. O. U. B. O.", wier doel is „Onderlinee uitkeering bij overlij den", heeft in haar negende jaarver slag kunnen constateeren een vooruit gang In ledental en een gun9tigen fi- nancieelen'toestand De vereeniging, die in 1909 een le dental had van 527, is thans 624 leden sterk. Men hoopt dit getal nog veel hooger op te kunnen voeren, daar in dit bedrijf meer dan 8000 employés zijn. In café Métropole fe Amsterdam heeft .,T. O. U. B. O." dezer dagen een vergadering gehouden, waarbij tegen woordig was haar eere-voorzitter, de heer T. Simons, directeur van Musis Sacrum. t,e Arnhem. Op doze vergade ring werd, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereeniging, den heer Th. Reeders, den ijverigen voor zitter, 't eerelidmaatschap aangebo den en een groote zilveren legpenning aangeboden door de afdeeling Haar lem, dien de heer Simons hem over handigde. De voorzitter aanvaardde een en onder met vele woorden van hartelijken dank. Hij hoopte, dat nog velen spoedig als lid van „T. O. U. B. O." zullen toetreden en dat de uitkee- ringssom, voor 1910 werd vastgesteld op 500. Ongel'uk. Zaterdag kwam de bankwerker W. Schouten, werkzaam aan do rijtuigfa- briek van de firma Beynes. zoodanig met zijn hand met den slijpsteen in aanraking, dat dit lichaamsdeel zwaar gewond werd. S. moest hier door het werk staken. HET TÖÖNEEL „ONZE VROUWEN", DOOR DE ROTTERDAMMERS. Hoe staat het toch met de firma Moser en Schönthan Is er met een der compagnons in de van ouds be kende fabriek van Duitsche klucht spelen iets gebeurd Vroeger droegen de producten van deze firma de on- derteekentnig van de twee deelgenoo- ten, maar in de laatste Jaren hebben we wel eens Duitsche kluchten ge zien, bij welke op het program alleen de naam van Von Moser stond ver meld. Is dus een der firmanten dood Of is dit compagnonschap ontbonden, evenals eenmaal de leden der firma Erckmann—Chatrian, leveranciers van Elzas-Lotharingsche romans, op het eind van bun leven niet ruzie van elkander gingen Enfin, hoe het ook zij, het komt er eigenlijk weinig op aan, zoo lang Duitscliland maar de nood'ge hoeveel heid kluchten leveren blijft. En dat doet 't, zeer ten voordeele der kassen van de theaterdirecteuren en ten ba. te der laclispieren van het amuse ment^ zoekende publiek. Maar om nu op „Onze Vrouwen" te komen, dit stuk dateert nog uit den tijd, toen rto firma nog niet ontbon den was het dagteekont dus uit de periode der grootste productiviteit van deze heeren, en werd reeds eer der door de Rotterdammers gegeven. Vergissen we ons niet, dan hadden dezen het al op hun répertoire ten tijde van Le Gras, Van Zuijlen en Haspels. liet is dus een oud beestje, dat de heer Van E ijsden weer eens van stal beeft gehaald. Waarom Hebben de Rotterdam mers soms niets nieuws voor dit sei zoen Verscheidene andere gezel schappen hebben ons wel wat anders gebracht, en waarom zij nu niet Wat scheelt er aan Willem Schttr- man heeft mot süa nieuwe stuk, re? Behalve „Arsène Lupin" „Geuren" van Marcellus Emonls heb ben we dit seizoen nog nieis van hen gezien, en we schrijven al einde Ja nuari Dat „Onze Vrouwen" een oud stuk was, had echter toch één voordeel, en dit wel, dat net al zoo oud was. dat er een jongere generatie is opgeko men, die 't nog niet gezien had. En voor die stond de opvoering van Za terdag dus gelijk mot een première. Zoo zuilen er in den schouwburg zijn geweest, die zich opperbest ge amuseerd hebben met de grappen en aardigheden, die Moser en Schönthan in dit stuk met het huwelijksleven en met de rol, die de vrouw in het huis gezin vervult, hebben uitgehaald. Een intrige, eeu geschiedenis zit er niet iu, tenminste als men ook het lot van de twee partners in een onderneming, wien het tegenloopt en hoe hun vrou wen zich dan in tegenspoed tegen over1 hen gedragen, zou willen uitzon deren. Het geheele stuk is een aan eenschakeling van losse, grappige tooneeltjes, een kaleidoscoop van malligheden, vergissingen, verwarrin gen en dooreenlooperïjen, de een al komischer en moppiger dan de ander, en waardoorheen hier en daar wat Duitsche gemoedelijkheid is gestrooid. „Onze Vrouwen" beteekent eeu avondje pret. Veel tot de pret van den avond en het succes van het stuk draagt de rol van Pepermann bij een komi sche knecht, een mauusje-van-alles, die voor diners evengoed als voor be grafenissen zorgt, en die even gemak kelijk kaarten voor een première in den schouwburg als een Geheimraad levert een echt leuk tooneellype. 't Was een der glorie-rollen van Willem van Zuijlen, waar hij zeer aan gehecht was. Nu was zij in han den van Ilenri Poolman, dat wil zeggen in goede handen. Dat hij een tikje overdreef, zoo als hij wel eens meer doet, schaadde nietdat kan de i rol wel velen. Poolman tfas kostelijk en hield het publiek den geheelen avond in de stemming. En hierin werd hij best geholpen door den hoer G. Vrolik, als de levenslustige oude heer, en door Henri Morriën als de lichtzinnige, kinderlijke, naive zaken man, die hot leven als een doorloo- pend pretjo opneemt, Van Eijsden, De Jong, Duijinaer van Twist o. a., die de lad der der vrouwelijke grappigheid en leeftijd op verschillende sporten be klommen, deden ook heel goed als „onze" vrouwen. En het ensemble- spel was natuurlijk goed, zooals we dat meestal van de „Rotterdammers" gewoon zijn. Alles marchoerde vlug en vlot, en liet publiek lachte smake lijk en amuseerde zich opperbest. En wat wil men nog meer 1 FRANS NETSCHER. Ge v. V o or w. Een voetbal, Bakkerstr. 6. Een kinderschoentje, Harmenjans- weg 57 a. Een zilveren dameshorloge rnet haakje, Wouwermanstraat 11. Iien granaten halsketting mot gou den sluiting, a. h. politiebureau. Een vrouwenzak met inhoud. Wal deck Pyrmoutstraat 66. Tramvertraging. Zaterdagavond omstreeks zdö uur ondervond do dienst der E. S. M. op de Amsterdamsclie Vaart een half uur vertraging, doordat men een grooten ijzeren rol voor een stooairnangei in een bleekerij aldaar wilde vervoeren. Aangezien men dit voorwerp uit een sleeperswogen moest halen en daar mee over de tramlijn verrold moest worden, was de verontwaardiging van de reizigers, die gedwongen wa ren te wachten, groot Daar hc* werk ook wel 'a morgens plaats had kun nen hebben, zag de politie zich ge noodzaakt, van deze brutale handel wijze proces-v r baal op te maken. De Groote Houtstraat. Gisteravond was het in de hoofd straat weer verre van rustig, geen meisje kou pusseeren, of het werd aangerand en ontkwam zij, dan stond men verbaasd over de liederlijke taal, die men haar naschreeuwde. De politie was flink vertegenwoor digd, maar als een poltiedienaar ver scheen, dan wasalles in orde. Nauwelijks was hij evenwel weg, of het lieve leventje begon weer op nieuw. Een oud politiebeambte was van meening. dat het niet eer goed zou worden, of de agenten moeten het recht verkrijgen, er flink met den wapenstok op in te mogen slaan. BLOEMENDAAL. Op de eerste pagina staat te lezen, dat bij den raad een Verzoekschrift is ingekomen, inzake rioloering. dat moet evenwel zijn een voorstel van B. en W. BENNEBROEK. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de woningvereeniging „Bennebroek" te Bennebroek. De vereeniging heeft uitsluitend ten doel, in het belang van de verbete ring der volkshuisvesting ln de ge meente Bennebroek werkzaam te zijn. Het bestuur wordt gevormd door de zes oprichters, de heeren P. Bakker, II v. d. Eist, J. R. Kemper, baron t an Ittersum, J, Kuypere, J. C. van der Laan en M. E. Verschuur, allen te Bennebroek. Pers Overzicht HET HAARLEMSCHE VONNIS. Land en Volk schrijft o.m.: Het Haarlemsche vonnis komt met een spiksplinternieuwe opvatting van de wet. Het begint er aan te herinne ren, dat het wetboek van Strafvorde ring 70 Jaar oud is, zegt dan verder dat het de taak van den rechter is de wet uit to leggen in het licht van nieuwe tijdsomstandigheden en zon der de wet geweld aan te doen, over weegt daarna, dat er personen zijn, die tot geen kerkgenootschap behoo- ren en dat do wet indertijd met hen geen rekening heeft gehouden; maakt dan den sprong te zeggen dat het woord „gezindheid" geenszins dwingt dit uit te leggen als „gezindte of kerkgenootschap", maar kan worden uitgelegd als Iemands persoonlijke overtuiging en eindigt dan met den Roomsch-Katholieke getuige, die al» eedsweigeraar werd vervolgd, vrij te stellen van den eed en hem va® rechtsvervolging te ontslaan. Dit vonnis noemden wij een uitwas »an een goede methode en waarom?, De nieuwere leer in de rechtspraak! heeft niet ten doel vaststaande be grippen van de wet los te laten, haar duidelijke en ondubbelzinnige bedoe ling op zij te schuiven en op tiaar een kunstje toe te passen om in een ge- geven geval de billijkheid te laten ze- gevieren. Dat is niet de rechtsvervol ging die nieuwe kracht en grooter vertrouwen moet geven aan de recht- spraak; integendeel, het is met ruwe hand ingrijpen in een fijne materie. Durf moet de rechter hebben, maag dit is de durf van den ongeschoolde. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 24 Januari 1910, LABOUCHKRE Ui ENS Co.'a BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 8. Tel. No. 577. S TA ATSFONDSENM ARKT. 2 1/2 Certific. N. W. S. 76 7/8, 3 1/2 Certific. N. VV. S. 91 3/4. ZU1D-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 10 1/4—3/8, Pref. Peru 37. TABAKSAANDEELEN. Blndjey 96 1/4, Deli Mij 450, Mednn 245, Nieuwe Asahan 75, Rotterdam Deli 3411/2, Senembah 415. PETROLEUM-AANDEELEN. Koninklijke Petr. 434 1/2, Moeara Enïrn 499, Perlak Petr. 1-54 1/2. MIJNAANDEELEN. Great Cobar 1201/2, Cult. Mij. der V. 177 1/4. De AMERIK. MARKT opende terug loopend: Denver 44 3/4, Erie 31 3/8, Kansas 40 1/4-69 7/8, Missouri 44 3/4, Rock Island 43 1/4, Southern Rails 30 3/4, Southern Pacific 130 7/8, Union Pa cific 192 1/4, Wabash 22 3/16, Steel 86 13/16, Carren 67, C. Marines 7 1/16 22 1/8. telegrammen OVERSTROOMING. PARIJS. 22 Jan. (Reuter). De^over- slrooming breidt zich steeds uit, en neemt groote afmetingen aan in het 15e en lCe arrondissement. Te Ivy is een vrouw verdronken. Men meldt, dat de Seine weder mot 30 c.M, is gestegen. Men weet niet, waar dat heen moet. De overstroo- roing neemt too in het dertiende ar rondissement. Burgerlijke Stond HAARLEM. BEVALLEN: 23 Jan.: A. M. Assendelft—'Aan do Kerk z. M. E. DalkCornelia z. IL W". v. d. Linden—Gubbels d. A. E. II. Dijkhoff—Boot z. M. J. Berkenkamp- Prinsen d. 22 A. E. IIoogeboom—Da Jong d. G. v. Akkooi—Kees d. 23 A. C. I aadsvra—Renout z. 24 J. C. Duk- Heijmans z. 22 M. J. Cossee—v. cLi Kroft, z. OVERLEDEN: 22 Jan. H. Wakker, 66 ja air, Lan ge Begijnestraat; G, HesselsMeijer 64 jaar. Oranjestraat; 23 M. G. LootsOsterhaus 79 jaar, Staten-Bol werk, 23 J. S. E., 20 m. zoon van E. J. Kuïjper, Leic'.ei-hestraat SPAARNDAM. BevallenA, C. Hartendorp—Bak, dochter. ZANDVOORT. Bevallen: A. H. C Gunters—Cam pagne, z., C. C. Droyer—Van Duiven? boden, z. OverledenA. Groeneveld, 42 j., J- H. Langerak, 10 mn<L, C. Kraaycn- oord, 5 mud. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Voor de competities was hèt giste-, ren al een heel ongelukkige dag. Slechts enkele terreinen vermochten weerstand ie bieden aan de al te over vloedig gevallen sneeuw, zoodat Za terdag reeds verschillende velden on, bespeelbaar moesten worden ver-" kloard. In 't Westen speelden alleen Quick tegen Ajax en Hercules tegen Haar- jem. De Ilanenburgers slaagden of gemakkelijk in Ajax met 51 te slaan. Hercules spoelde met Haarlem gelijk en verkreeg hierdoor een kleinen' voorsprong op de drie andere zwakke' clubs, die onderaan het competitie- lijstje staan. Do stand Ln de Westelijke eerste klasse competitie tta thans s IT. V. V. Spartu Velocitaa D. F. C, Quick Haarlem Hercules II. F. C. Ajax H. B. S. Ulü I i 8 2 1 18 31—li 6 8 2 15 27-16 6 8 3 15 29—22 6 2 4 14 23—15 6 8 4 15 25—19, 4 4 6 12 21-23 4 18 9 1841 4 0 8 8 19-26 3 2 7 8 19-29 3 2 7 8 13-26 In de Oostelijke eerste klasse gin$ elleen Quick N.—G. V. C. door. Eed 52-o ver winning voor de Quickenaar# was het result oaf-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2