haalde daar e©n mes, dat hij In xljn broekzak borg, ging daarop naar den vlsscher, waarmede hij gemoedelijk een praatje maakte, en gaf toen plot seling den man een steek in den hals. Dr. S. Biegel, die geneeskundige hulp Verleende, constateerde een wond van 7 C.M. en een weinig dieper zou de man oogen bl ikke lijk een lijk zijn ge weest. De dader, die gearresteerd werd, is uit een gezin, waaruit de vader indertijd zijn vrouw vermoor de. SNEEUWSTORM. Men meldt uit Groningen De treinen arriveerden Maandag met groote vertraging ten gevolge van don sneeuwstorm. HOOG WATER'. Uit tal van plaatsen in ons land Teamen berichten, dat de rivieren bui ten de oevers zijn getreden, in Fries land heeft het water vooral een bui tengewone hoogto bereikt. Zeeland wordt ook geteisterd. Een berichtgever schrijft Reeds enkele maanden staan vele weiden en laaggelegen bouwlanden onder water. Hoewel zooveel mogelijk het water naar zee wordt geloosd, blijft de stand abnormaal hoog en naar ons wordt gemeld, is het thans 38 jaar geleden, dat het water zoo king als dezen winter dezen hoogen stand heeft behouden. De thans in groote hoeveelheid gevallen sneeuw komt nu ook nog het noodige water brengen. MINNENIJD. To Baarn beeft de 20-jarige zoon van den timmerman Jansen Zater dagavond een revolverschot op zijn meisje gelost, zonder haar evenwel te raken. De jonge man, die als zeer op passend bekend staat, is gearresteerd en Zondag gevankelijk naar Utrecht gebracht. ZONDAGSRUST. In de vergadering der R.-K. kan toor handels- en winkelbedienden- vereeniging „Sint Nicolaas" te Am- sterdam, is een motie met algemeene stemmen aangenomen, waarin hel besluit was neergelegd, geen inkoo- fien meer te verrichten bij winkeliers n schoenen en laarzen, die op Zon dag hunne winkelzaken geopend heb ben. ONGELIJK VERDEELD OF OOK TE WEINIG. Onder dit opschrift bevat „Do Beu- Keiaar", het nieuwe Algemeen Chris tel ijk-sociaal weekblad, eenige eigen aardige beschouwingen over het on- gel:ik-verdeeld-zijn van het geld, waarvan we er hier laten volgen: Immer t-reft men de tegenstelling tnsschen rijk en arm, de tegenstelling tusschen de enkelo rijken en de velen met een kommervol bestaan. Js het wonder, dal die tegenstelling u pij nigt, dat go soms onder den Indruk komt alsof enkele honderden bijkans alles, do tienduizenden schier niets ontvangen. Is het soms niet of alles voor hen i De mooie stadsgedeelten, met veel lucht en zon, alleen ter woonplaats voair hen, de nlet-bezitten- den opgehoopt in gore achterbuur ten, somber en triest. Na verder nog het groote verschil tusschen de levensomstandigheden van armen en riiken In 't licht ge steld te hebben, gaat het bïad voort: Men heeft den mond vol over een be tere verdeeling. Maar er moet koel en kalm gerekend, wil men de feiten zuiver stellen. Uit de gegevens die de successie- en vermngAncbelnsting op leverden. heeft m®n berekend dat hef totaal van alle vermogens in ons vaderland in geen geval meer dan JO.OW nrllinen gulden bedraagt. Ga nu slechts deelen en stel het aantal Inwoners in ronde som op 6 millioen, dan komt dit per hoofd op f 1666, of ge.rekend te sen 4 V. -rente op f 66 in komen per jaar; per week bedraagt dit dan per hoofd 1.27 en Yoor een gezin van zes personen 7.62. Voor oen arbeidersgezin, dat 8 of f 9 ver dient zou zulk een vermeerdering van groote beteekenis zijn. Dat is zeker niet te ontkennen. Maar toch valt de uitkomst wellicht tegen. Wekelijks J 1.27 per hoofd inkomen meer, het ls h( _'J wat, maar bet is verre van den overvloed vow allen, waarvan men zoo gemakkelijk droomt. Nu wordt wellicht als een tegen werping vernomen, dat heel deze be cijfering nog niets zegt, wijl enkel het inkomen uit alle vermogens be rekend 'werd eu uit ambt en vooral uit bedrijf ook zoo groote sommen Jaarlijks worden getrokken. Ten deele is dit juist al schat men ook hier licht te hoog. Voor een inkomen van 3000 en hooger waren in 1907/ 1908 in de bedrijfsbelasting aangesla gen een getal van 25819 personen, met oen totaal aan inkomen van 165 mil lioen 59 duizend gulden. Vermindert men nu deze som met 25819 maal 3000 dan rest 87 millioen 457 duizend en dit is dus het totaal bedrag, dat bo ven do 3000 aan Inkomens uit be drijf enz. In ons land wordt genoten. Moest ieder wat hij uit bedrijf of «mbl meer dan 3000 ontvangt, aan de gemeenschap afstaan, dat zou dit geheel nog geen 88 millioen per jaar bedragen. En deelt men dit nu weer door het aantal Inwoners, thans zoo sulver mogelijk op vijf millioen acht honderdduizend gesteld, dan komt dit voor leder inwoner op 15.08 of 29 «ent per week. Voer een gezin van •es personen bedroeg dit dan per week 1.77. Na over deze cijfers eenige be te houwingen gegeven te hebben, ein digt het blad aldus: „Zoo is de geheele volksrijkdom bij Jtulvere becijfering wel heel wat min der dan vaak wordt gedacht. Dit te Cretan ls noodlg voor leder, die op so- alo verbetering aanstuurt. In do on- fcelljke verdeeling schuilt geenszins Ml*«n de oorzaak, waarom voor al len wérkelijke overvloed bestaat Ook wat te verdoelen valt ls hiervoor lang niet groot genoeg. Op wat gelijkmatiger verdeeling, zoo eenigszins mogelijk, moet krach tig aangedrongen. Maar vooral ook moet gestreefd naar meer opbrengst, naar betere regeling der voortbren ging, naar een grooter volksinkomen, naar meer energie, meer werkkracht, meer bekwaamheid, waardoor meer voortgebracht kan worden. Meer te verdoelen, beter verdeeld." ONGELUKKEN. Maandagmiddag is aan den over weg van de spoorbaan aan de Lin- naeusstraat to Amsterdam een droe vig ongeluk geschied. Een kar, geladen met heipalen, kwam van den kant van de Linnaeus- straat. Het voertuig was juist den overweg gepasseerd, toen de wagon uitliop naar de linkerzijde, waardoor de bestuurder, die er naast liep, strui kelde. De man kwam zoo noodlottig te vallen, da: hot lichaam van onge lukkige bekneld raakte tusschen den wagon en een aan den weg staanden paal. De borstkas werd den voerman geheel ingedrukt en naar het Burger- ziekenhuis overgebracht, overleed hij na eenige minuten De overledene, Koppens genaamd, was een nog jonge man van ongeveer 25-jari'gen leeftijd. Maandagmiddag geraakte een 18-ja- rige jongen, die voor een wagen wi de uitwijken, mot zijn fiets in de Kei. zorsgraeht te Amsterdam. Ofschoon hij er spoedig word uitgehaald, en men allerlei pogingen deed om de le vensgeesten weder op te wokken, kon dr Van der Maude slechts den dood constateeren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Ct.s. per regel. De Geneesheeren zijn het misschien niet eens over de juiste oorzaak van In digestie, maar wanneer het voedsel de maag bezwaart, ver drijven SEECHAH* P1UEN Isnel en zeker alle oorzaken van B de verstoring. WAARSCHUWING! ODOL-TAND PASTA is aiieen eent wan neer voorzien van nevenstaand merk. Uit üe üroeiucrswerelu DE STRIJD 1N DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. In een vergadering van de gecombi neerde besturen van D. V. V. en O. D. N. L. en de verdere bij de Lande lijke federatie van bouwvakarbeiders aangeslo'-n organisaties, is na ernsti ge bespreking besloten, het navolgend schrijven te fichten aan de Algemee- ne Pairoonsvereeniging „Daar door do staking en de uit sluiting der metselaars en opperlieden or geregeld meer bedrijfsgenooten, als timmerlieden, schilders, stucadoors, enz., zonder werk komen, geven wij u ernstig in overweging, het hangend geschil met ons te willen bespreken, ten einde tot een oplossing te komen, in het belang van beide partijen. Wij vragen dit niet alleen meer voor ons, maar mede vo©r de honderden be drijfsgenooten, die geleidelijk mede In dit conflict betrokken zijn." in den stand van het geschil is ove rigens niets nieuws te consateeren. Aan de stakers en uitgeslotenen zijn door D. V. V. en O. D. N. L. opnieuw uitkeeringen gedaan. Tot welk bedrag werd niet medegedeeld. Kei a en Schooi ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het theoretisch geneeskundig examen door de hoeren E. Penso en J. L. van der Kloet. Groningen. Voor het eerste natuur kundig examen ls geslaagd de heer P. Bosch. NED. HERV. PRED.-VEREENIGING. In de vergadering van de Ned. Herv. Predikanten-vereeniging, die einde April te Utrecht zal worden gehou den, zal Dr. A. H. de Harlog te Heem stede spreken overDe voorwaarden voor een levenskrachtige theologie. Koloniën DE CHOLERA. Er vallen nog maar steeds slacht offers, al zijn het er dan ook weinig. In het hospitaal to Batavia werd een lijder opgenomen, die sedert overle den is, verder is er nog een ter obser vatie bijgekomen, terwijl een ontsla gen is. In het stadsverband zijn twee lij ders overleden, twee zijn ontslagen en vier nieuwe zijn binnengebracht Van buiten zijn geen gevallen gemeld. Bij de politie werd gerapporteerd het lijden van mevr. T. In Gang Kadji die in het hospitaal is opgenomen. In het hospitaal te Priok werd een patiënt ter observatie opgenomeD, ter wijl van buiten een geval van over lijden gemeld werd. Letteren en Kunst ALBERT VOGEL. Koningin Elisabeth van Roemenië (Carmen Silva), heeft Albert Vogel wederom ultgenoodlgd ten haren pa- leize op te treden. Albert Vogel zal 1 Fehruari ver trokken dm 'den 4eó Kot navolgende programma ten gehoore te brengen „De Maecenas", van Jahan de Mees ter ln de Duitsche vertaling van Else Otten. „Das Hexenlled", van Ernst van Wildenbruch, en een fragment van „Demetrius" van Schiller. Voorts zal Albert Vogel In de Hol- landsche en Duitsche clubs te Berlijn en ie Boekarest voordragen. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN: „De Luchtvaart" van deze week be vat onder meer: De stand der aviar tiek bij den aanvang van 1910. Over vogelvlucht en vliegmachines zwaarder dan de lucht Vlieger- ballons in het Nederlandsche leger. De resultaten vun de ballonma noeuvres bij Keulen. De plaatsing van het hoogtestuur bij een Wright- machine. Weervoorspelling en Luchtvaart. Kleine mede deelingen. Sport eo Weditrljdeo DE COMPET1TIE-1NDEELING. Te Amsterdam werd Zaterdagavond onder voorzitterschap van den heer Wijnands een vergudering gehouden van d© westelijke 2de en 3de klasse clubs met gedelegeerden vau de Pro vinciale. Do heer Pauli licht het voorstel der Westelijke tweede-klassers toe, n.l. bemiddelingsvoorstel, zooals dat gepu bliceerd is in het lanlste nummer van „Het Sportblad". Twee westelijke eer ste Mussen, elk van 7, niet geogra- phiscb ingedeeld en een Oostelijke van 7. De 14 Westelijke eerste-klasse-clubs zouden zijn de tien bestaande en het Zesde en drie te promoveeren tweede klasse-clubs. Na langdurige discussie werd met 12 tegen twee stemmen een motie van AIcmaria Victrix aangenomen, die na wijziging van den heer C. J. Groot- hoff aldus luidde I)e Westelijke 2e- en 3e-klassers spreken als hunne meening uit, dat een contact tusschen Oost en West, respect.evelijk Noord en Zuid, ge- wenscht is. Ten slotte werd tot stemming over gegaan, die het volgende resultaat had Voorstel a, eerste gedeelte. Er zijn 2 westelijke eerst© klassen, wordt aangenomen met 10 voor, 2 tegen en 1 blanco. Een oostelijke eerste klasse wordt aangenomen met 9 voor, 1 blanco, 3 tegen. Het geheele voorstel met 10 voor, 1 blanco en 2 tegen. Voorstel b. De westelijke eerste klassen worden ntet geografisch, doch door elkander gegroepeerd, wordt aangenomen, 7 voor, 6 blanco. Voorstel c., geheel Utrecht, Zeeland en Westelijk Brabant bij het Westen, wordt verworpen met 3 tegen, 2 voor en 8 blanco. Voorstel d, na-competities tusschen de drie le klas clubs, wordt aangeno men, met 6 voor, 3 blanco en 3 tegen. Over de deelneming aan de beker wedstrijden ontspon zich een lang durig debat. Ten slotte werd aange nomen: Elke vereeniging kan met een elftal voor den beker inschrijven. Bij acclamatie wordt aangenomen een verdere regeling aan het Bonds- bestuor over te laten. NEDERLANDSCHE BEROFPSVOETBALLERS. 't „Utrechtsch Dagblad" komt op bet bericht in de Nieuwe Courant van i.J. Maandag in een uitvoerige be schouwing nog eens terug. De „N. Ct." schreef n.l., dat binnenkort van zekere zijde zal worden aangevangen met ernstige pogingen om tegen het volgend seizoen een elftal van Neder landsche beroepsspelers bijeen te krijgen. Het „U. D." schrijft naar aanleidin» hiervan o. m. We hebben onze antipathie tegen 't plan der eenige sportliefhebbers niet onder stoelen of banken gestoken, het indringen van het professionalisme in ens Nederlandsche voetbal sterk ofgp- keurd. In meerdere bladen, zij het dnn ook niet algemeen, waa men dezelfde meening toegedaan. Mnnr er kwamen andere stemmen, stemmen die het be- roepsvoetbal verdedigden, en gemoe delijk opmerkten, '„dat 't nu eenmaai in de lijn der ontwikkeling ligt, en een natuurlijk gevolg is van de aanra king van ons spel met de Engelscheu, de uitvinders en leidende beoefenaars er van. Zooiets van „och ja, ik zit nou eenmaal in 't schuitje en moet wel meevaren." Is dat een zelfstandige opvatting Moeten we, na al dc goede onderdee- len van het spel van de Engelschen te hebben afgekeken, nu ook de slechte overnemen De slechte maar neen, laten we er aan denken, dat het blad, waarin we 't bedoelde artikel lazen, *t be- roepsspel niets verkeerds vindt. „Ze- ker is T', lezen we. „dat de publieke belangstelling voor voetbal nog steeds toeneemt en dat voetbal meer bekeken dan beoefende sport is." Meer bekeken dan beoefend Jawel, er zijn meer voetbal-toeschouwers dan voetbalspelers in Nederland Maar hoevelen zijn er niet onder die velen, die de jaren, waarop men aan sport doet, ver te boven zijn En verder Laten we nu eens verder beschou wen. 't Zaakje gaat financieel, floris sant, aangezien een zeker deel van 't publiek trouw komt, aangelokt door 't wedden. Het aantal professional- clube neemt toe 't aantal amateurs dito's vermindert in gelijke mate, gaat een zekere verdwijning tegemoet. Want meen niet, dat in ons land, zoo als in 't ettelijke malen grootere Brit- sche rijk, een amateurs- naast een profcssionalsportman zal kunnen staan. Natuurlijk is ons land daar te klein voor 1 Den profs-clubs inmid dels, gesteund door kapitaal van men- schen, die er 'n sjaatje uit willen slaan, gaat het be9t. De Football Com pany „Utrecht" keert vijl percent di vidend uit. zal men dan ras kunnen hooren. Prachtig, „de Bport" bloeit. Do populariteit van 't spel-ale-fipel U inmiddels al lang verdwenen. Ten slotte En als we dan den zin lezen van H Dro-beroensanel «chrilvende blad; „t Zal meer menschen Teeren van sport te houden. Iets voor sport te voelen en dat hebben we blei' ln Hol land juigt zoo noodlg". dan kunnen we slechts antwoor den ,,'t Zal de menschen de sport van vroger doen vergeten, hen leeren voethal als een kijkspel. inplaat8 van als eene gezonde lichaamsoefening le beschouwen, hen tot 't wedden, 't el lendige gokken, brengen en dèt al les hebben we hier in Holland juist hcelemaal niet noodlg I Gemengd Nieuws SLAAPZIEKTE. Het bericht van do uitzending van een commissie, belast met het bestu- tleeren dor slaapziekte in Kongo, Is, zegt het II. v. Antw., officieel. Die missie zal zich binnenkort insche pen. Ingevolge de reis van koning Albert ts tot deze missie besloten. Een Afrikaan, uit Kongo komend, zegt, dat er in het lazaret van Leo gewoonlijk bij de 200 slapers zijn. Al len stenen na kortoren of langeren tijd. In de streek van Basoko schijnt de vreeselijke ziekt© niemand te spa ren. Te Mérode-Salvator, in Oppor Kassa V, een land dat vroeger zeer bevolkt was, gaat men nu uren ver zonder een dorp togen to komen. De slaapziekte heeft alles weggeruimd. KONING LEOPOLD EN DE TAND ARTS. Toen de gestorven koning van Bel gië eens met overste baron Snoy door do straten van Pai-ijs wandelde, kreeg hij opeens een hevige tandpijn. Toevallig was hij vlak bij het huis van een beroemd Amerikaansch tand arts en de koning ging dadelijk naar hem to©. Bij den tandarts verwekte de komst van den koning een heelo drukte. De bediende toch herkende den koning, die in Parijs zeer populair was, oo- genblikkelijk opende hij de deur der wachtkamer en riep luid: Zijno Ma jesteit Koning Leopold. De andere menschen, die daar wachtten spron gen op van hun stoelen, terwijl de tandarts den patient, waarmee hij reeds bezig was, in den steek liet om den koning te helpen. Het duurde slechts een paar se conden, eenige druppels aether wa ren voldoende om de pijn te stillen. De koning verzocht zijn adjudant om een goudstuk en legde dat op tafel. De tandarts echter, die minstens had gerekend op een levenslangs jaarlijk- sche rente van 5000 fTCs. em het groot kruis der Leopold-orde, vroeg verle gen: „Majesteit, dit is zeker voor mijn bediende?" De koning echter liet in die dingen niet met zich spotten. Hij keek den tandarts scherp aam en zei toen plot- seling goedig: Neen, mijnheer, voor u beiden! De tandarts stelde zich echter scha deloos door-overal het koninklijk be zoek bekend te maken en zich te noe men: „Speciaal tandarts van Zijne Majesteit den koning van België EEN ZOUTZUUR-WERPER. Hadden wij hier onzen inktwerper, dc bevolking van Nixdorf, een voor stad van Berlijn, heeft den laatsten tijd veel last van een sujet, hetwelk er een nog hatelijker methode op na houdt om de kleeding van passeeren- de dames te bederven. Hij werkt met zoutzuur, waardoor in de kleederen gtroote gaten gebrand worden. Don derdagavond nog weer had een jon ge vrouw te Nixdorf een onfortuin lijke ontmoeting met den kerel. Toen zij den hoek van een straat passeer de kwam hij plots te voorschijn, gooi de zijn overjas open, zag haar met rollend© oogen aan eu mompelde ee nige onverslaanbare woorden. Ver schrikt liep de vrouw verder. Toen zij thuis kwam, bemerkte zij, dat haar Japon met zoutzuur besproeid en geheel verbrand was. Nabij het Hohenzollernplein kreeg een andere vrouw op dezelfde wijze haar man tel bedorven. Men denkt, met een waanzinnige te doen te hebben. DE HERTOGELIJKE VALSCHE MUNTER. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat de politie t© Madrid een hertog had gevat, die zijn vrijen tijd vulde met het aanmaken van valsche geldstukken, waarvoor hij in zijn fraaie villa een werkplaats had ge- installeer d. Thans is op een tweede landgoed van den hertog de Benavente een dergelijke werkplaats ontdekt, in 'n stevig afgesloten vertrek. De pach ters en verdere bewoners van het landgoed houden stijf en strak vol, dat zij van het voorhanden zijn dor valsche munterswerktuigen niet het minste of geringste afwisten, daar de hertog ten strengste verboden had, het vertrek in kwestie binnen te gaan, Deze nieuwe ontdekking heeft té" Madrid buitengewoon groot opzien verwekt DE APACHEN VAN PARIJS. Er gaat geen dag voorbij, of de Pa- rijsche bladen hebben nieuwe euvel daden van de apachen te vermelden. Dit geboefte heeft zich ln den laatsten tijd vooral genesteld te Suresnes aan den linkeroever der Seine, waar het een waar schrikbewind uitoefent en de bewoners voortdurend ln angst en beving houdt. En die ongelukkigen dT&gen in stilte hun lot, bevreesd dia jij zijn voor de bloedige wraak, die de apachen waarschijnlijk zuilen ne men, wanneer do autoriteiten in ken nis worden gesteld met hunne wan daden. Suresnes is een waar paradijs voor de bandieten, want er zijn daar slechts zeer weinig politie-agenten on deze staan nog meestal op po6t voor het standbeeld voor Zola, met het strenge consigne niet vandaaT, weg te gaan, daar de autoriteiten nog steeds beducht zijn, dat men we der een aanslag op het beeld zal doen. Donderdagnacht waren vijf nog zeer jeugdige boosdoeners een her berg te Suresnes binnengekomen en hadden daar "t een en ander besteld. Do kastelein echter wilde hun niet tappen, waarop zij stoelen, tafels en glaswerk kort en klein sloegen, den kastelein met 'n mes 'n wonde aan 't hoofd toebrachten, zijn vrouw half dood sloegen en daarna nog het hondje met revolverschoten doodden. Toen verlieten zij zingend en joelend hel toonee! hunner heldendaden. Een voorbijganger, die uit de verte getuig© van het gebeurde was ge weest, snelde naar de agenten, die bij het standbeeld stónden en deelde hun het voorgevallene mede. Een hunner begaf zich toen op weg, had het geluk twee wielrijdende collega's te ontmoeten waarop zij met hun drieën do boosdoeners achterna trok ken. Zij haalden hen in, er ontstond een verwoed gevecht, maar de agen ten bleven ten sjotte de baas en ar resteerden vier der bandieten. Do vijfde was gevlucht, maar zijn signalement is bekend en ook hij zal dus niet lang meer van zijn vrij heid genieten. DE ZAAK-EKENBURG. Na een behandeling, die vele maan den geduurd heeft, gelastte de Lon- densche rechter de uitlevering vair den Zweedschen geleerde dr. Eken burg, die beschuldigd wordt van po ging tot moord door het zenden van bommen over de post aan verschillen de personen in Zweden. Aan dr. Ekenburg werd toegestaan in hooger beroep te gaan. EEN BERGSTORT1NG. Gemeld wordt, dat het gehucht Lor- roy, bij Nemours, geheel door eene aardstorting verwoest is. liet was reeds sedert eenigen tijd bekend, dat er gevaar dreigde voor bet plaatsje. De Montagnan-heuvel, dio zich boven het gehucht verheft, is in alle lichtingen door mijngangen doorboord en vertoonde reeds op ver schillende plaatsen scheuren. De be woners; stelden evenwel, niettegen staande de zware regens het gevaar nog dreigender maakten, de ontrui ming hunner huizen telkens uit, tob dat het te laat was. Plotseling kwam toen de bergstor- ting de lieden overvallen. Do eerste huizen werden door een massa zware rotsblokken vernield, waarbij zeven menschen om het leven kwamen. Van dezen werden reeds zes opgegra ven, terwijl naar den zevendo nog steeds werd gezocht. Uit een der huizen konden twee echtparen, benevens een zuigeling, nog levend worden te voorschijn ge haald, allen ernstig, doch niet levens, gevaarlijk gekwetst. DE STRIJD OM SPITSBERGEN. De Amerikaansche Senaat heeft een wetsontwerp tot annexatie van Spits bergen aangenomen, het wordt thans door de commissie uit het Represen tantenhuis overwogen. Het ontwerp is gegrond op een bondswet, bepa lend, dat onbeheerd land gean nexeerd kun worden, indien Amerika nen er miinen bezitten. Dat nu is op Spitsbergen het geval .Amerikaansche ondernemers exploiteeren er kolenmij nen, vroetrer in Noorsch bezit. Duidelijk is het bericht omtrent de voorgenomen annexatie niet. Er be stonden Immers plannen een confe rentie bijeen te roepen, ten einde over •het toekomstig bestuur van Spitsber gen onder de belanghebbende mo gendheden tot overeenstemming te komen. Zou Amerika nu op de beslui ten dier conferentie willen vooruitloo- pen EEN DUEL, DAT TWEE UUR DUURDE. Te Genua duelleerden een professor en een dokter op den sabel. De twee strijd duurde ongeveer 2 uur, waar van liet gevolg was, dal de strijden den ten slotl© het gevecht moesten stuken, doordat zij, uitgeput van ver moeienis, bewusteloos ter aarde vie len. Zij moesten door hun secondan ten naai' het hospitaal worden ver voerd. GAS VERSTIKKING. Een 60-jarige vrouw te Sleglit/ wilde des avonds, voordat zij naar bed ging, nog eens even kijken, of zij de gas kraan in haar slaapkamer wel goed had dichtgedraaid. Zij onderzocht de kraan en draaide deze toen bij ver gissing open, waardoor het gas uit stroomde en de slaapkamer heel spoe dig vulde, terwijl de vrouw te bed lag. Toen de man later thuiskwam vond hij de geheele woning met gas gevuld. Zijn vrouw lag levenloos te bed en ook do inmiddels geroepen dokter kon slechts den dood consta teeren. Kort Nieuws. Dc Vossische Ztg. verneemt uit Bel- rado, dat er sprake van is, prins _eorge van Servië, den vroegeren kroonprins, al zijne rechten als lid van liet koninklijk huis te ontnemen, indien hij zijn leven niet betert. Een te Londen woonachtige dame, mevr. B., heeft bij de r©ch|bank van de Seine te Parijs een eisch ingesteld tegen de erfgenamen van Ferrer tot teruggave van een som van 105,000 fres,, die zij eenige jaren geleden aan Ferrer, met wien zij toen in connectie stond, had toevertrouwd ©n dl© dezo haar nooit had terugbetaald. INGEZONDEN Vau Ingezonden stukken, geplüïftl ot niet geplaatst, wordt de kopie den iniancel liei teruggegeven Vuor den inhoud dezer rubriek IHR u. edactie ziob niet aansprakelijk. „HET BEETHOVEN-HUIÖir Geachte Redactie, In uw blad van 22 Januari 1*1! pu bliceert gij de antwoorden, door eeni ge bekende toon kunstenaren in 1907 gegeven, op uw teen tot hen gericht verzoek, hun oordeel t© willen uit spreken o-ver de Beethovenhuis-plan- nen. Deze antwoorden waren tot dus ver door u in portefeuille gehouden. Mag Ik u hierdoor even aantoonen, waarom volgens mijn meening het boter ge weest ware, dat die ant woorden ook verder in portefeuille waren gebleven, of liever nog dat zij, zonder publicatie, voor goed in uw archief waren gedeponeerd In 1907 waren er omtrent de Beet» hovenhuis-plannen slechts vage gege vens bekend. Een oordeel, toen uitge sproken, kon dus allicht op misver stand berusten. Dit hebben dan ook enkele der autoriteiten, tot welke gij; u gewend hebt, zeer goed gevoeld. Zoo bijv. de heer A. B. H. Verhey, die aan zijn gedeeltelijk ongunstig oor deel, de reserve verbond, dat waar omtrent de plannen nog geen vöjdoen- de gegevens bekend waren het moeilijk voor hem was, reeds e©£ ge vestigde meening te hebben zoo ook de heer Dan de Lange, die zijn gun stig oordeel afhankelijk stelde van het, nader antwoord op een vraag, be treffende de eigenlijke bedoeling van het ontwerp. Op die vraag en op vel© ander© vra gen heeft een in November 1908 ver schenen geschrift „Het Beethoven- huis" (a) het volledige antwoord ge geven. Hoe waar het nu is. dat alleen ©en oordcel, op volledige gegevens berus tend, waarde kan hebben, blijkt o. a. uit het feit, dat de heer Verhey thans tot de warmst© voorstanders van het plan behoort, zelfs deel uitmaakt van het bestuur der verleden jaar opge richte vereeniging „Het Beethoven- huis" blijkt vooral uit de beoordee ling van het bedoeld geschrift door den beer Averkamp in het Groen© Weekblad van 13 December 1908 ge geven, welke beoordeeling met zijn ongunstig oordeel van 1907 zulk een scherpe tegenstelling vormt. Ik ben het dan ook verplicht aan de zaak, waarin ook gij van den be ginne af, zooveel belangstelling hebt getoond, u t© verzoeken tegenover de gepubliceerde meening van den heer Averkamp uit het jaar 1907 do onderstaande uit het jaar 1908 te willen stellen, terwijl het mij natuur lijk niet anders dan aangenaam kan zijn, wanneer gij uit do bloemlezing van gegronde beoordeelingen, welke ik hierbij tot uw beschikking stel, nog andere onder de oogen vau uw lezers zoudt willen brengen. Bij voorbaat voor een en ander mijn dank. Hoogachtend, WILLEM HUTSCHENRUYTER. (a) Amsterdam, S. L. van Looy, f 1. Anton Averkamp (in het „Groene Weekblad" van 13 December 1908) In een weldadig aandoenden, war men toon en met klaren, helderen stijl, houdt de schrijver een pleidooi voor „de stichting van het Beethoven- huis". De schrijver treedt in een- uitvoe rige beschouwing van de voorwaar den, waaraan de reproductie van een kunstwerk moet beantwoorden, „zij zal slechts dan", zegt hij, „vol doen aan de eisclien, welke door de kunst daaraan worden gesteld, wan neer zij haar oorsprong vindt in do onbaatzuchtige behoefte van den uit voerenden kunstenaar, de schoonhe den van het werk, waarvan hij zelf geheel is vervuld, ook aan anderen te openharen. Slechts dan wanneer de voordracht uit dezen innerlijkm drang geboren wordt, zal zij ook door den hoorder als een zuivere kunst uiting worden gevoeld." Sclioonc en ware woorden I De schrijver wil de uiterlijke om geving van de plaats, waar muzikale kunsi. geboden wordt, in overeenstem ming hebben met den ernst en de heiligheid van het kunstwerk. Voorwaar een ideaal standpunt, naar welks verwezenlijking ieder vu rig moet verlangen. Moge dit geschrift oorzaak zijn, dat een Maecenas zich aangetrokken voelt, een schoon© en edele stichting tot stand te brengen. Tot zoover d© heer Averkamp. Aan den heer Hutschenruy- ter zou ik willen vragen, of hij niet een verkeerde conclusie trekt. Inploats van te wenschen, dat de meeningen der musici in 't geheel niet door mij waren medegedeeld, had hij zeer blijkbaar moeten wenschen, dat ik die reeds eerder had gepubl'ceerd, bijvoorbeeld dadelijk in 1907, toen ze inkwamen. Dan zou reeds veel vroe ger zijn gebleken, hoe ernstige man nen van halve of heel© tegenstanders in vurige voorstanders waren veran derd, een omkeering, die wel de best© reclame is, welke de heer Hutsclien- ruyter voor zijn plan kon verlangen. En boveudion waarom zou opposi tie niet worden gepubliceerd Een plan, dat geen verzet ondervond, zou wel een heel slecht moeten wezen Aan het verzoek om iets aan da bloemlezing van gegronde beoor deelingen te ontleenen, wil ik gaarne voldoen, in zoover, dat ik de namen vermeld van Sibmacher Zynen, C. van der Linden, Willem Kes en Röntgen, die gunstige opmerkingen over liet pian hebben gemaakt. Ook tal van couranten schreven in gunstigeu zin. Bijvoorbeeld ook „Haarlem's Dagblad", dat evenwel in de bloemlezing niet vermeld slaat. Misschien omdat hot zijn voorloopig instemmend oordeel al gaf vóór do verschijning der brochure Voor deze voorbarigheid pielt ik dan clementie, op grond van de omstandigheid, dat d© brochure nog altijd den weg naar ons redactiebureau niet gevonden, heeft 7. C P.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6