NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27« Jurgang. No. 8168 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. YEIJDAG 28 JANOABI 1910 ASOHHBISENTEH AD VERTEH lÊfHi orib saandbni J Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het ArrontPscemenf voor Haarlem - *-28 ,n Haarlem van 1—5 regels fV—, elke regel meer /O. tti Reclames 3ü Cent per recêL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der sg By Abonnement aanzienlek rabat gemeente).. „1.33 i Advertsntien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederland1.65 WPlJ 60 Cts. voor 3 plaatsingen k contant F Afzonderlijke nummers0.02 H U' a W&mM *£jl tf n -u Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 Redactie es Administratie t Groote Bontstraat fe omstreken en franco per post a45 laterconmiunaaJ Telefooanummer der Redactie 600 en der Administratie 724 r^ave der Vennootschap Locrens Custer. Dlrect&ü? J. C. PEEREiööOHDrukkerij: Znider Boitenspaarne 0. Teïefoonnnmmer 122. Tot do plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 622SL DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 29 JANUARL De Kroon: Bioscoopvoorstelling, 8 dur. Groote Vauxhalh Gezellige bijeen komst „Vooruitgang tij ons streven", 8 uur. OM ONS HEEN No. 1081. In tien Jaar tljfls. Misschien welen de lezers nog (ik had het eerlijk gezegd vergeten) dat indertijd strijd is gevoerd over de •fraag, of de 20ste eeuw begon op 1 Januari 1900 of op 1 Ja nuari 1901. De Duitsche Keizer bad hierover, zoogoed als over ande re quaesties, zijn besliste meening en vierde met een overtuiging, alsof geen andere denkbaar was, den aanvang der 20ste eeuw in den nacht van 31 Dec. 1899 op 1 Januari 1900. We kunnen den hoogen beer deze voldoening laten, 't 13 er toch maar alleen om te doen, om indien Keizer Wilhelm gelijk heeft, vast te stellen, dat het eerste tiental jaren van de nieuwe eeuw alweer voorbij is ge gaan, een feit dat den schrijver Hans Dominik aanleiding gceCt, om een joort van wetenschappelijke balans over dat tijdvak op to maken. Het is wel eon eenigszins droge opsomming, maar merkwaardig genoeg omdat ze een denkbeeld geeft van den vooruit gang der techniek in deze weinige jaren. Weliswaar had de 19do eeuw al be langrijke nieuwigheden gebrachtspo ren en booten, de toepassing van stoomkracht, in 't algemeen, electro- techniek en ontzaglijken vooruitgang in de scheikunde. De geniale ontdek king door Röntgen van de X-stralen ■was het laatste werk geweest, waar mee de eouw werd afgesloten. Maar toen reeds, in de „oude" eeuw heersch- te er leven en bedrijvigheid op veler lei gebied. Steeds krachtiger rukte de menschheid aan de ketonen, die de zwaartekracht haar aanlegde en snakt© naar do beheersching van het luchtruim. Elders maakten de elcctrische stroo men zich van de koperdraden los en fladderden vrij van stad tot stad en van lar.d naar land. Weer op een an dere plek begon de schijnbaar doode stof onaer de handen van den natuur kundige tc stralen, geheimzinniger nog dan de stralen van Röntgen. Zoo stond het in t laboratorium, zoo ging het in de werkplaats. Daar kreeg de sredacht© van een draaiende stoommachine, de stoomturbine, vaste tonnen van ijzer en staal Daar peins den de ingenieurs over hot vraagstuk van don vertrouwbaren lichten motor. Zoo stond het, toen d© 20ste eeuw de erfenis overnam. En nn. tien jaar late-, zijn deze vraagstukken glad op gelost. Volgens de onloochenbare waarheid, dat het betere do vijand is van 't goede, verliest de ouderwetsche stoommachine dagelijks terrein. Stoomturbines loopen in fabrieken en op schepen. De explosiemotor heeft bij volledige bedrijfszekerheid een ge wichtsvermindering ondergaan, die aan het fabelachtige grenst. Zoo werd in korten tijd de verovering der lucht mogelijk. Reeds in 1904 werden met motorballons welgeslaagde tochten ondernomen en in 1905 gaven de Wrights de eerste vliegproef met een werktuig, zwaarder dan do lucht, to zien. In 1901 werd een uitvinding ge daan, die draaien en schaven moge lijk maakte, vijfmaal zoo snel als vroeger Het zelfde jaar boleefdo do eerste pogingen tot snelverkeer te Zossen, dio weliswaar tijdelijk ge staakt moesten worden, maar in 1903 kwamen tot een recordsnelheid van 210 kilometer per uur. Het was ook in 1903, dat de tijding kwam (toen nog met schouderophalen begroet) van Marconi's welgeslaagde poging, om de letter S over den Atlantischen Oceaan te zenden. Vijf jaar later ston den het Engelsche station voor draad- looze teleerafie in Clifton en bet Amerikaan8Cbe in Glace Bay, In on afgebroken verbinding met elkander Toen de nieuwe eeuw begon, was de motorwagen een onzeker, grillig ver voermiddel. Nu, tien jaar later, speelt het als snel en vertrouwbaar middel van verkeer een ontzaglijke rol. Aan bet einde der 19de eeuw is de vraag naar stikstof voor den landbouw we gens de uitputting der sal peter lagen in Amerika, een dringende zaak ge worden. In 1905 vervaardigt de elec- tro-chemische nijverheid in Duiisch- land in het groot kalkstikstof uit de lucht. De oude eeuw deed het vraag stuk der kleuron-photographie aan hare opvolgster over en in 1908 kwa men de vermaarde platen van de ge broeders Luinière voor het eerst in den iiandeL Het maken van kunstma tige edelgesteenten was tot dusver een droom geweest, xooais het maken van goudin 1909 heeft een Duitsche maatschanntj robijnen, sapphiren, beryl en alexandriet op de markt ge bracht., die aan de natuurlijke gtee- nen volkomen gelijkwaardig zijn en door scheikundige, noch optische ana lyse voor namaak kunnen worden uit gekreten. In deze merkwaardige tien Jaren zijn vèr-schrijfapparaten uitgevonden en toestellen, die het overbrengen op verren afstand van photographieën en teekeningen mogelijk maken. Zelfs maakt deze uitvinding zich van deu overbrengingsdraad losCerebotani zendt door electriscbe golven de beel den ver weg. Het vloeibaar maken van gassen, in de 19de eeuw een natuurkundig experiment, wordt tot een blijvende techniek gemaakt Een geheel nieuwe behandeling vormt uit het acetyleen de buitenge woon heet© vlam, waarmee pantser platen worden gesneden, alsof het pa pier was. Door de chemie van hot alu minium wordt thermit verkregen, waarmee men als 't ware in een hoo gen hoed temperaturen van 4000 gra den bereiken kan. Had de 19de eouw van haar voorgangster de raapolie- vlam overgenomen en die laten vol gen door de petroleumlamp, de gas vlam, het electrisch gloei- en booglicht en, als laatste triomf, het gasgloei licht, in de laatste tien jaar is de kracht van het booglicht ontzaglijk vergroot en door de metaaldraadlamp het electrisch licht verbazend in prijs verminderd. Naar het systeem van een drijftol weet de Duitsche ingenieur Schl'ck de slingeringen dèr schepen te remmen, de natuurkundige Dr. Anschütz een kompas samen te stellen, dat het mag netische kompas verdringen zal. Een Duitsche en een Engelsche ingenieur gronden daarop een systeem tot het stabiel maken van vervoermiddelen langs één rail. En dit is nog maar een opsomming van hel allerbelangrijkste, dat de 20ste eeuw ons tot dusverre bracht. Maar stilstand is er in al d't zoeken en vinden niet. Nieuwe raadsels wor den ter hand genomen. De stralende, de radio-actieve substantie moet wor den doorgrond. Toen in het jaar 1906 vaststond dat het radiumbromide on ophoudelijk kracht in de ruimte straalde, zonder zichzelf te verteren, toen scheen het gedurende korten tijd of de vaste grondslag van allo na tuurwetenschap, de wet over het be houd der energie, aan 't wankelen raakte. Spoedig ging evenwel de na- vorsching voider en deed den gewel digen sprong van den sioffelïjken atoom tot de lonen en van dezen tot den atoom des lichtethers. Hier wordt Dominik, wiens beschou wing ik vertaal, door groote kortheid onduidelijk, zoodat ik het hierbij la ten zal. Mogelijk is er gelegenheid, in ons rubriekje Dingen die niet ledereen weet, op een en ander nader terug te komen. Het is zeker om te duizelen, wanneer men leest, dat in de eerste tien jaar van deze eeuw de waarschijnlijkheid aan den dag is gekomen, dat de zwaartekracht en de warmte van groote mossaas ge concentreerde materie op aether- wrijving berust, die men hoopt te doorgronden, om zoo te komen tot de kennis der zwaartekracht en daarna tot opheffing van de belemmeringen, die zij den mensch in zijn vrije bewe ging voor den voet legt Fantasie? Wellicht I Maar alles, wat In deze eerste tien jaar verkre gen werd geeft reeds het recht om van bij uitstek merkwaardige pe riode te gewagen. j. c p. Stadsnieuws WEGENTOESTAND. Een onzer lezers klaagt, en zeer te recht, over den toestand van den Kleinen Houtweg tot de Ooeterhout- la&n. 's Morgens tussche® zeven en negen uur is dat weggedeelte, waar toch zooveel bakkers, groentehande laars en melkboeren passeeren moe ten, bijna niet te begaan, en met een kar is er in het geheel niet door te komen. Het vorig najaar Is de weg tweemaal bestrooid met geklopt puin, waaronder zich halve klinkers bevon den. Toen was 't wegpluk evenmin berijdbaar als nu, nu bet één modder poel is. Op enkele gedeelten kunnen de menschen de wielen hunner wa gens, die dikwijls een halven voet in de modder wegzinken, niet dan met de grootste moeite er uit wringen. En op 't voetpad mag niet gereden worden, daar dan onmiddellijk pro- cer-verbaal volgt Zou aau dezen toesand geen einde gemaakt kunnen worden? DOOPSGEZIND ZANGKOOR. In de maand Februari zal het Doopsgezind Zangkoor onder leiding van den heer De Nobel, met mede werking van den heer E. F. Bruijn- steen, organist, een concert geven in de Doopsgezinde kerk. De opbrengst van dit concert zal bestemd wordon voor de Doopsgezin de ziekenverpleging. Haerlem. De vereeniging „Haérlem" hield Donderdagavond een har er belang wekkende kunstbeschouwingen, in de Schneevoogtkamer op het Raadhuis. De Schneevoogtkamer past wonder lijk goed bij de oude waardevolle prenten uit den Stede)ijken atlas, 't Intieme kaarsen licht, de met-goud- leen-bekleede wanden, de antieke schilderijen, het is alles met elkaar in harmonie, en het geeft den bezoe ker al dadelijk de rechte stemming, om enkele uren door te hrengen met lang gestorven stadganooten en hunne werken. De heer C. J. Gonnet, onze bekwa me gemeente-archivaris, had nu gis teren een verzameling van portret ten van vroegere Haarlem-bewoners bijeen gezocht. De verzameling was zeer interessant, en van vergroot glazen werd bij bijzonder fijn g> tailleerde prentjes een ijverig ge bruik gemaakt Wat ook wel noodig was, want de oude teekenaars en etsers wisten met *n paar uiterst-fijne lijntjes een zicht te doen ontstaan, dat met het bloot© oog nauwelijks zichtbaar was. De verzameling was zeer uitge breid, en het liep dan ook ai tegeq elven toen de voorzitter van „Haer lem", de heer Joh. de Breuk, den beer Gonnet voor zijn welwillendheid, en do bezoekers voor hun opkomst en belangstelling dankte. Onder de aanwezigen bevond zich de commissaris der Koningin, G. van Tienhoven. VOOR EN DOOR HET VOLK Van bovenstaande vereeniging ont vingen we 't jaarverslag over 1909, waaraan we het volgende ontleenen Het totaal van ontvangsten en uit gaven bedroeg 3541.61. De zuivere ontvangsten bedroegen In 1909 f 1399.88, de zuivere uitgaven 426.921/2, zoodat het batig saldo over het afgeioopen jaar 972.951/2 bo- droeg. Het tegoed op de Rijkspost spaarbank bedroeg op 1 Januari 1910 575. Voorts behoorde tot het eigen dom der vereeniging aan pandbrieven Haarlemsche Hypotheek-bank, een vijftal hynothekeu en 1 3 Cert. Werk. Schuld, een bedrag van /10642. De vereeniging bezat alxoo op 1 Ja nuari 1910 een totaal aan geldmidde len van 111291 681/2. Het totaal der verrekeningen bedroeg op 1 Januari 45.557. Het ledental bedroeg bij den aan vang van 1909 807, nam toe met 29, en verminderde door overlijden met dirie, door bedanken met zeven en door royement met 10, to zamen met 20, zoodat het ledental op 1 Januari 1910 816 bedroeg. Stemgerechtigd waren 513 leden. In de gisteravond gehouden leden vergadering werd 0. m. op voorstel van het bestuur besloten een bedrag van 10 per jaar beschikbaar te stel len voor het llghalfonds van de veree niging tot bestrijding der tuberculose in Haarlem en omstreken. Ais bestuursleden werden herkozen de heer en W. F. Grootes, W. Hamers en J. C. v. d. Bilt, en gekozen In plaat» van den beer W. Mellema, die zich niet her klee haar stelde, do heer J. F. J. Bouchaert Da Klimaat Tan Drake. Gisteravond was het een wonder fraaie sterrenhemel. Aan den ooetelijken einder rees de maan onnatuurlijk groot, door de abnormale straalbreking door den wa terdamp in de atmosfeer veroorzaakt In 't Zuidwesten, waar Venus sterk- %-onkelend boven den horizon stond, breidde zich de staart van de komeet van Drake duidelijk onderscheidbaar uit. Honderden menscben hebben gis teravond naar deze plek gestaard, de lichtveer In de lucht gezien, en zen der te weten, dat dit nu de staart van de eindelijk weer zichtbare ko meet was. Op do Groote Markt om zes uur veel menscben. Kijk, boven Louwtje uit, daar heb.Jo-'n-'m! legde er een uit. Ja, boven 1 Water kantoor, be vestigde een ander. 'k Zte niks, mopperde een derde halsrekkend. 't Is niets dan suggestie, beslis te een vierde. Die andere, zie 'k wei, zed een dame, die met een kijker uitgeloopen kwam en de schitterende Venus In haar binocle kreeg. Trouwens de stadslichten waren hier zoo sterk, dat men er de komeet staart niet door waarnemen kon. In het Kleverpark, met de stads- lantaarns achter je, en de donkere wellanden voor je naar den horizon toe, was het verschijnsel duidelijker. Een heel eind voorbij Venus rees een flauwe lichtveer uit den horizon op. De komeet-kern was niet meer zichtbaar. En de staart zag je alleen, wanneer je oogen wat aan de don kerte gewend, de lichte nuanceering op het hemelfond waarnamen. Een beel ijl-rookwolkjes-gekleur, dat was ongeveer de tint van dit fameuze verschijnsel. Een Jong paartje, dat Inderdaad op dit moment meer belangstelling had voor de komeet, dan voor elkander, was teleurgesteld. Is dét 'm nou? vroeg de jonkman, 'k Had heel wat anders gedacht, en ze draaiden de komeet den rug toe. Ondanks de lichuwakte was toch de loop van den staart goed te vol gen. Breeder liep hij uit, naar boven en boven Venus, een heel eind van den horizon af boog hij zich over de pla neet heen, terwijl zich nog een aan hangsel met een kromming naar bo ven strekte. In vergelijking met den afstand van de achterste sterren van de Groo te Beer, die acht graden bedraagt, was de grootte van den staart op ruim 20 graden te schatten, wat over eenkomt met de meting van Ellison Hawks to Leeds Woensdagavond daan, die de komeetstaart een leng te van 20 besnelgraden toekende. Gisteravond zag men een der ster ren zeer helder door de komeetstaf heenschijnen. In de buurt van de komeet ls nog een ander verschijnsel waar te no men, het z.g. Zodiakaallicht Het vertoont zich, schrijft H. in <1© „Zutph. Ct.", als «en meer of min der breed© lichtgevende streep, die van onder een aanmerkelijke breedte heeft en van daar spits toeloopt, tot het in een meestal eenigszins afge- ronden top eindigt. Het verschijnsed, met betrekking tot den horizon in een schuhischen stand geplaatst, be gint aan de plaats van den horizon waar do zon Is ondergegaan en ver heft zich van daar tot eene aanmer kelijke hoogte boven den horizon, naar de linkerzijde overhellende, randen ziin niet scherp begrensd. maar loopeo vloeiend uit. Nu eons flauwer, dan weder gelijk aan, of krachtiger dan de Melkweg op dezelf de hoogt© boven den horizon, heeft hot nu eens do kleur van deze, dan weder een gele of roodachtige tint Het zodiakaallicht maakt in bet laatst van Januari en begin Februari een boek van ongeveer vijf en veertig graden met den horizon, met het snijpunt eenlge graden bezuiden het westen. Men vindt dan in den regel de helderste strook van het verschijn sel boven den Z.-Westelijken horizon en zeer nabij den vierhoek van Pe gasus in het sterrenbeeld „de Vis- schen". Het is in dezen tijd van het Jaar somtijds zeer goed te ander schelden. Daar de schemering thans eindigt twee uur na zonsondergang, de eerst komende dagen dus omstreeks half zeven, terwijl de maan hedenavond om kwart voor zeven, morgen om acht dut opkomt, zal het zodiakaal licht alsdan (wat heden betreft al leen onder zeer gunstige omstandig heden) zichtbaar kunnen zijn even als 0 pde daaropvolgende heldere maas- vrije avonden. Nu is <TH op zich zelf wel niets bij zonders, doch het zal alleen bij hoo gs uitzondering voorkomen, dal de standplaats aan den hemel eener ko meet samen valt met het zodiakaal licht, of nabij den rand van dit ver schijnsel wordt gezien. Dit zal met de nu zoo plotseling verschenen ko meet het geval kunnen zijn op de eerstvolgende avonden bij helderen Westelijken horizon, te meer merk waardig daar dit hemellicht ook met het ongewapend oog gezien worden de, sulk een prachtige verschijning is. Een zeer eigenaardige bijzonder heid van den staart, zooals hij zich do laatste avonden heeft vertoond, is dat de holle zijde van do ombuiging naar Venus ia gericht, hetgeen niet geheel In overeenstemmnig schijnt met wat to verwachten was in ver band met de berekende baanrichting. In Rusland heeft do verschijning van de komeet bij de weinig ontwik kelde zeer bljgeloovig© bevolking veed ontsteltenis heeft teweeg gebracht, welke ontsteltenis door duistere voor spellingen in de volkspers nog wordt aangewakkerd. De overstroom Lagen in Frankrijk en de felle koude in Ruskind zelf, werden aan de komeet toegeschreven. En de beangstigde Russen verwach te® nog allerlei andere onheilen van do komeet. Zeer verbreid, ook nog wel In ons land, is het geloof, dat een komeet invloed, en datwei een nadeel igen invloed heeft op het weer. De beroem de Engelsche sterrenkundige Sir Da vid Gill, beeft nog eens in de Engel sche bladen de verklaring afgelegd, dat de komeet niet den geringste® in vloed heeft op het weer. En Sir Robert Bali, to Cambridge, heeft zich de, helaas nog niet over bodig» moeite getroost aan zijn land- genooten te vertellen dat de over- stToomingen in Frankrijk en de ko meet tot elkaar In geen hel ininolo verband staan. DE ARBEIDSBEURS. Menigeen zal in deze dagen van sneeuw en vuile modder een tijde lijk arbeider noodig hebben, om de boel to ruimen. Hoe hij daar het vlugst aan komen moet? Eenvoudig door den raad op te vol gen, dia hem ln achterstaande ad vertentie van do Haarlemsche Ar beidsbeurs wordt gegeven, TAALVERKNOEI1NG. Het Hbld. schrijft Weet iemand wat „opzage" betee- kent Zóó, alleen, zal dat voor ieder een wel een raadsel zijn. Heeft hotte maken met „zagen"? Óf gie met „Inzage" „opzien" dus Neen, uit den zin, waarin het ge bruikt is in een vonnis van de Haar lemsche rechtbank, blijkt, dat bedoeld is „opzovedng". De weg, waarlangs dit.... gezaag in onz© taal gekomen is, Is wel na te gaan wij hebben ons eigen goede Hollandscb bij de vor ming van woorden als dit door het Duitsch laten wegdringen. Men leest tegenwoordig meer „deelname", wat Duitsch is. dan „deelneming", bet 1 goede Holiandsche woord 1 men schrijft „afname" voor „afneming", enz En op dezelfde manier heeft Iemand het gemakkelijker gevonden voor „opzegging-" to schrijven „epra- 1 VEREENIGING „ONDERLINGE TROUW". Men schrijft ons Onder voorzitterschap van don heer P. de Wit word Woensdag j.I. in het gebouw „De Korenbeurs" de zesde Jaarvergadering gehouden van de ver eeniging „Onderlinge Trouw", veree niging van vertegenwoordigers van vorzokorings-maatschappijen. De voorzitter weos er 0 m. in zijn openingsrode op, dat de dit Jaar ge kregen Koninklijke goedkeuring der vereeniging roden moest zijn, am, meer nog dan voorheen, deloyale con. currentie te bestrijden en het publiek" voor misledding te waarschuwen. Hierna word door den secretaris en don penningmeester verslag over "t afgeioopen jaar uitgebracht, waaruit bleek, d<*t het ledental met drie ver meerderde en de kas met eon batig saldo sluit Als bestuurslden werden herkozen heeren P. do Wit, voorzitter, L. Th. Swaalf,, secretaris, en L Pleij- sant, penningmeesterin de vaca ture van wijlen den hoer Broekman word de lieei J. Uitendaal (van Heemstede) gekozen. Na afloop der vergadering bleef ion nog eenigen tijd aan een geraeen- schappelijken maaltijd gezellig bij een. (Zie verder Stadsnieuws onder laat» ste berichten). Uit de Omstrek ess OVERVEEN. Gisteren was er receptie ton huize van den burgemeester, ter gelegenheid van diens 121/2-jarig© echtvereenl- ging, Door veie ingezetenen werd hiervan vebruik gemaakt, om de feestvierenden geluk te wenschen. Ook werden vele prachtige bloemstuk, ken aangeboden. BLOEMENDAAL. Een ingezetene te Bloemendaal zond dezer dagen een knecht me*7 30 naar het belastingkantoor, om belas ting te betalen. De knecht kwam even wel niet terug en bij onderzoek bleek, dat ook de belasting niet was betaald, en de man het geld had verduisterd. De vrouw van den rijwielhandelaar v. d. W. had het ongeluk van een trap to vallen en een harer beenen op twee plaatse® te breken. SCHOTEN. Met hot leggen der binnenleidingen ten dienste der gaaverbru'kers te Spaarndam, ls een aanvang gemaakt. Eon en ander geschiedt onder toezicht van den heer Joh. Rijs. ^pzichter-lee- kenaar aan de gasfabriek. Tijdens afwezigheid der bewoners, die voor eenige dagen op reis wa ren, is er ingebroken in de villa van don heer Tiggelaar te Schoten (dorp;. Vermist worden eenige kleine gou den en zilveren voorwerpen en wat klein cold. Een eigenaardig geval Te Schoten heeft zich, naar men ons mededeelt, een eigenaardig ge val voorgedaan. Een puetlooper had een post-quitantie meegekregen ter inning, groot 299. De poetlooper heeft echter dit bedrag aangezien voor /2-99, dit ontvangen en daar voor de qultantie afgegeven. De man en de post-adininistratie trachten nu de quitantie terug te krijgen, maar de man in quaestie kan zich niets herinneren. VOGELENZANG De tooneelvereeniging Nut en Ge noegen, onder directie van den heer A. Schreurs, geeft alhier dezer dagen voor de leden en genoodigden haar tweed© uitvoering in dit s AERDENHOUT. Door de Ileide-Maatschappij wordt voor rekening der gemeente aan de Zuidzijde van den tramweg een nieu we rij boomen aangeplant. HEEMSTEDE. Brandweer. Door B. en W, zijn benoemd aan brandspuit No. 4 tot 2e-luitenant de heer F. B. Mooij, en tot sergeant-ma joor de heer K. Hoesbergen. HALFWEG. De collecto voor hot algemeen burg. armbestuur, waarvan de opbrengst als extra-gift aan do beboeftigen wordt ultgerï opgebraent. Als een bijzonderheid verdient ver melding, dat de politiehond „Faust", van den veldwachter Lokorse, een verloren ring, na de hand van den drager te hebben berooken, uit da. sneeuw wist terug te vinden.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1