Dienstbode Weerbericht ivlEDEDEELINGEN VAN HET ÜONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10 50 uur.) De Bildt, 4 Februari 1910. Hoogste barometerstand 772.3 m.M. te Horta (Azoren)laagste 745.2 m.M. te Dunrossness (ten No.orden van Schotland). Verwachting tot den avond van 6 Februari Wind zwakke tot matigen Weslclij ken tot Noord-Westel ken wind Gesteldheid van de lucht: veran derlijke bewolking, waarschijnlijk ©enigszins buiig. Temperatuur kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM <P(DERLr^ Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 755 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 754 m.M. OPGAVE VANi JOH. M. SCHMIDT - Optlolon •B ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand t« Haarlem. Vrijdag 4 Februari Hrogate gieteren 9 uur F. 85 Lr agate hedennacht F 82 H .opts heden tot 19 uur F. 86 i txa te gaan, zoowel onderschei- i m Kfl-ar de vakken, als in de ondor- th«den landstreken. De Kamers ontvingen het verzoek "óór 15 April te antwoorden. COMMISSIE WATERSNOOD PARIJS. Op de lijsten, welke het Amster- dameche comité tot leniging van den nood, ontstaan door de overstroom ing in en nabij Parijs, op de beurs en el ders heelt neergelegd, is reeds voor een bedrag van ruim f 13.000 getee- kend. IJS-ONGELUK. Te Grave is de 31-jarige kopersla ger Chr. J. door het ijs der stads grachten gezakt en verdronken. MET LUCIFERS GESPEELD. Het kind, dat te Katwijk aan Zee door zijn broertje onwetend werd in brand gestoken, is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan de beko men brandwonden overleden. DE RAMP BIJ KATWIJK. Bij Koninklijk besluit is aan An- tonia Petronelia Damsté, weduwe van Johannes Oostrijck. op grond, dat haar echtgenoot bij het opruimen van een wrak op de kust bij Katwijk op 14 October 1909 vermist geraakt en op 12 November daaraanvolgende over leden is bevonden, te rekenen van 15 October 1909 een jaarlijksch pen sioen verleend ten bedrage van f 450. SPOORWEGONGELUK. Donderdag reed de locomotief, be stemd voor den Parijschen sneltrein, op het emplacement te 's-Hertogen- bosch met groote snelheid m een voor ontvangst niet gereed staanden draai- schijf-kóil. De locomotief werd nage noeg vernield, de draaischijf on bruikbaar gemaakt. De machinist en de stoker, die van de locomotief ge sprongen waren, bleven ongedeerd. De sneltrein vertrok met vertraging. BAKKERSNACHTARBEID. Men meldt ons: In een der zalen van „Krasnapols- ky te Amsterdam werd Woensdag eene ledenvergadering van het Bak kers-Comité (voorzitter Dr. J. Roeiers van Lennep, Secretaris Mr. H. Blau- pot ten Cate) gehouden. Na een in leidend woord van den Voorzittar, Lichtte mr. Blaupot ten Cato toe op welke wijze een wet tot stand komt, waarna de heer De Jonge nogmaals aantoonde, dat de afschaffing van den nachtarbeid en de instelling van de Bakkersraden een zeer nadeel igen Invloed zouden uitoefenen. ('li den boezem der vergadering gin- gea verschillende stemmen op, waar- ui'. bleek, dat het door het Bakkers- Comité uitgegeven werk: Bedenkin gen tegen de Bakkerswet-Talma" h. 1 den toestand, welke zal ontstaan hii de afschaffing van den nachtar beid, eerder met te flauwe dan met te helle kleuren schilderde. Onder daverend applaus verklaar de men zich homogeen met de door het bestuur genomen maatregelen. VEEL LIEFHEBBERS. Voor tijdelijk opzichter bij do ge meente-reiniging te En«rhedé, waar aan een salaris van f G00 met vorhoo- ging tot f800 is verbonden, hebben rich 495 sollicitanten aangemeld. OVERSTROOMING IN FRANKRIJK. To 's-Gravenhage wordt een welda digheidsavond voorbereid, waarvan di opbrengst zal besteed worden als bi-drage tot leniging van den nood der getroffenen docnr de overstiroomin- gon in Frankrijk. Het voornemen be staat tot eene voorstelling in den Ko ninklijken Schouwburg, rnet mede werking van de artirtmi van liet Fransche opera-gezelschap. DE DOODSTRAF. De classis 's-Gravenhage der Chris telijke Gereformeerde kerk heeft met algemeens stemmen besloten het ver zoek der classis Apeldoorn te steu ren en bij de rogeering op weder-in- voerirj van de doodstraf aan dringen. S. D. A. "P. EN T ONDERWIJS. De afdeel ing Amsterdam III van de S. D. A. P. stelde in haar huishoude lijke vergadering voor het congres een. motie vast, luidende Het con°res der S. D. A. P., gelet op de talrijker wordende uitin gen. die het onderwijs aan de open bare school een min of meer gods dienstig karakter w'llen geven cn het dienstbaar trachten to maken aan de propaganda voor 't koningschap dit streven der burgerklasse verkla rende uit de zucht om het openbaar onderwijs dienstbaar te maken aan de bevestieing harer klasseheerschap- pij van oordeel, dat op den staat de plicht -rust te voorzien In de behoefte aan onderwijs, dat voor allen toegan kelijk en dus in politiek en godsdien stig opzicht neutraal diient te zijn constateerende, dat een groot deel der arbe'dende klasse voor haar kin deren onderwijs verlangt dat aan die eischen voldoet protesteert tegen alle pogingen, die de onzijdieheid van het openbaar on derwijs ten opzichte van staatkundige en godsdienstige kwesties <n gevaar brengen en roept de Nederlandscho arbei ders op, zich met alle kracht te verzet ten tegen eiken maatregel die de neu traliteit van 't openbaar onderwijs en politieke onafhankelijkheid der on derwijzers bedreigt. (Het Volk.) VOLKSBOND TEGEN DRANK MISBRUIK. De Nationale Iluisvlijt-tentoonstel- ling van den Volksbond zal in den aanstaanden zomer gehouden wor den te Scheveningen op het uitge strekte terrein achter het circus- Schumann, vlak bij het Kurhaus. Het terrein, welwillend door den gemeenteraad van Den Haag afge staan voor dit doel, wordt begrensd door de Nieuwe Parklaan, de Stevin- straat en de Neptunusstraat ©n is ge legen aan twee tramlijnen. HINDERWET. Hot bestuur der Vereeniglng van Nerlërlandsche werkgevers heeft tot de Tweede Kamer een uitvoerig gedo cumenteerd adres gericht en hande lend over de ontworpen wijziging der Hinderwet, iixzuke de waterverontrei niging door fabriekten. O. a. wordt gevraagd, dat er worde opgericht een Itijksproefstation voor waterverontreiniging. PARLEMENTAIRE BEELDEN. De heer Van den Biesen klaagde in e Eerste Kamer over de uitvoering «lei Woningwet. Aon een uitvoerig verslag ontleenen we de volgende Te Rotterdam staan twee prachtige heerenhuizen van den heer Tusseben- broek bij hot Centraal Station leeg, omdat de eigenoair geen luchtkoker wilde maken door alle verdiepingen heen en hij die huizen toen niet mocht verhuren. Dat gaat niet door den beugel. Het heet dat het daglicht er niet voldoende in valt. Maar men kan er op een dag als vandaag nog de kleine letter van De Nieuwe Rotter- damsche Courant lezen. Gelukkig dat die wet niet op de de partementen toepasselijk is. b.v. dat van binnenlondsche zaken. Al» de Minister van Binnenlandsche Zaken een schoenlapper was, dan was hij '•t allang uitgegooid. De Voorzitter verzoekt den spre ker zich in zijn illustraties wat te be perken. Rechtszaken DE MOORD IN DE HAARLEMMER STRAAT TE AMSTERDAM. Voor de 4e Kamer der Rechtbank te Amsterdam, stond gister terecht: Hertog Nijstat, oud 33 jaar, onge huwd, handelaar ln crayonportret ten. Hem is ten laste gelegd moord of doodslag, gepleegd op Alida Keyzer, weduwe van G. J. van Dam, die hij >n hare woning met een schot uit een revolver van het leven beroofde. Beklaagde gaf op bijna al de wa gen of hij zich dat en dat herinner de, een ,,neen" ten antwoord. Hij wist zelfs niet dat hij de revolver kocht en op de vrouw afschoot. Dat h'.j in het Binnen Gasthuis verpleegd werd, wist bekl. evenmin meer. Wel herinnerde hij zich dat hij te Medem- WfU werd verpleegd, er pandoerde, damde, enz. Uit het verhoor bleek verdar, dat bekl. geen ambacht leerde, geduren de twaalf jaren als fuselier in Indië diende en nimmer promotie maakte of onderscheiden werd, hoewol hij expedities meemaakte. Ook bleek, dat hi| te Medemblik een poging tot zelf moord deed. Na de ondervraging van beklaag de gaf de voorzitter het woord aan den verdediger mr. Kappeyne van de Coppello. Pleiter vroeg de schorsing van het god'ng, op grond van art. 415 Wet boek van Strafvordering. Wij hebben hier (och te doen met een beklaagde die krankzinnig Is. Eerst werden door de rechtbank de deskundigen dir. Th. J. TT. Snijders en J. M. Reitsma gehoord. Als beslissing word door de recht bank medegedeeld, dat de mogelijk heid niet uitgesloten wordt geacht, dat bekl. weer krankzinnig is gewor den. Derhalve werd op grond van art. 193 We tb. v. Strafr. het onder zoek geschorst en teruggewezen naar den ree li ter-oom miss ar is tot het in stellen van een deskundig onderzoek of bekl. simuleert en of én in welke mate de toestand van amnesie door bekl. wordt geagraveerd. DE RAAD VOOR DE SCHEEPVAART, deed uitspraak in de zaak van de stranding van het stoomzeevlsschers- vaartuig .Lobelia" IJ. M. 127, stuur man Jan Visser. Deze ramp geschied de op 5 Januari des avonds om 11 uur. De Raad Is van meening, dat inde- ze de oorzaak uitsluitend te wijten is aan het gebrek aan zeemanschap van den schipper. Handelende, zooals de schipper deed, moest het vaartuig op het strand geraken en daar het in den laatsten tijd zoo dikwijls voor komt, dat het commando van 6toom- vaartuigen gevoerd wordt door onbe voegden, acht de Raad het dringend noodig, dat betere examens worden afgelegd om het commando te kun nen voeren. Het wordt tijd, dat van regeerings- zijde maatregelen getroffen worden om bestaande toestanden tegen te gaan. Van lederen schipper zal moe ten worden geéischt, dat hij een exa men heeft afgelegd, dat waarborgen van voldoende bekwaamheid geeft. Bedoeld wordt niet een examen als voor derden stuurman voor de groote vaart, maar toch één, dat voldoende waarborgen geeft. Met het opmaken van een certificaat moet ook het op maken van een monsterrol verplicht worden gesteld. Voorts is het den Raad opgevallen, dat aan boord van de schepen, waarbij zoo vele malen ongelukken voorkomen, geen groote bestekkaart van de Nederlandsche kust aanwezig is en dat de ongeluk ken niet zelden zijn te wijten aan de zucht om toch vooral tijdig met de visch ter markt te komen. Pers-Overzicht HET HAARLEMSCHE VONNIS EN DE EEDS-QUAESTIE. Het Weekblad van het Recht be handelt het vonnis van 14 Januari j.L, waarbij de Rechtbank te Haar lem als haar meening uitsprak, dat een zeventig jaar oude bepaling niet behoeft te worden opgevat naar de bedoeling van den toenmallgen wet gever, doch dat bij haar uitlegging rekening mag worden gehouden met wat de tijdsomstandigheden en nieu we opvattingen vergen, om aldus, zonder de wet geweld aan te doen, haar te ontwikkelen en evolutionaire kracht toe te kennen. In ons vorig nummer gaven we reeds den korten inhoud van dit WeekbJ ad-artikel weer. Met het oog op de belangrijkheid der quaestie, vol gen hier nog nadere bijzonderheden. Na een herinnering aan het groot verschil van meen ing op dit punt neerkomende tusschen den Hoogen Raad en vele rechtsgeleerden van naam, merkt de redactie op „De rechter moest een artikel Inter preteeren. waarvan de strekking mede afhankelijk was van den aan een enkel woord in dat artikel toe te kennen zin. Tweeërlei opvatting was daarbij mogelijk. Naar de eene zou het artikel zóó moeten worden teogepast, dat de daarbij te geven beslissing in strijd zou komen met de hier te lande steeds hoog gehouden begrippen van gewetensvrijheid, in strijd met een fundamenteel beginsel van staatsbeleid, door do Grondwet erkend en gesanctionneerd. Naar de andere zou, onder vermijding van al die bezwaren, aan de bepaling eene beteekeais worden gehecht, welke zeer vermoedelijk niet was die van den wetgever, door wien zij werd vastgesteld. Tusschen die twee opvat tingen had de rechter de keuze de woorden der wet, zoo beslist hij in overeenstemming met veler gevoelen, laten beide toe. En nu kiest hij de ruime, de vrijere, de meer vrijzinnige, de meer in den geest des tijds liggen de interpretatie en verklaartaan wat de wetgever voor zeventig jaar kan hebben bedoeld, ben ik niet ge bonden, want wel de wet, doch niet haar geschiedenis stelt een voor den rechter bindenden regel." Dergelijke wijze van wetsinterpreta tie voert, volgens het Weekblad, niet tot een westuitlegging, welke met de wet in strijd komt. „Zij plaatst den rechter niet boven de wet en op den zetel van den wetgever, zij is volko men in overeenstemming met den regel, indertijd door Modderman kort en bondig geformuleerd De wet gever spreekt alleen door de wet zel ve. De rechter, die rechtsbehoeften van het oogenblik stelt boven do ge schiedenis van de wet, kan daarbij volkomen getrouw blijven aan de wet zelf. Alleen wanneer hij dien gehoor- zaqjnheidsplicht uit het oog zou ver liezen, zou hij niet meer blijven doen wat des rechters, doch gaan doen wat des wetgevers is „Inderdaad, bij de starheid onzer codificatie leidt een zich vastklampen de oorspronkelijke bedoeling des wetgevers tot een toenemende verstee ning van het recht, tot den dood van alle gezonde rechtsontwikkeling. Daarom verdient naar onze beschei den meening de Rechtbank»noch het scherp afkeurend oordeel van de bla den van rechts, noch de afstraffing van „Land en Volk". En een groote verdienste moet dit vonnis ongetwij feld hebben, liet moet den wetgever duidelijk maken, dat hij niet langer kan volstaaji met overwegen en nog eens overwegen, doch dat hij het pro bleem van den eed behoort aan te vat ten en op te lossen. Langer talmen moet leiden tot toenemende rechts onzekerheid. Of is het wachten op een nieuw arrest van den Hoogen Raad als dat van 1884 Zelfs reu zoodanige beslissing zou vermoedelijk den strijd niet beëindigen. Thans, een kwart eeuw later, zal men minder dan des tijds geneigd blijken een dergelijk dic tum als wet te aanvaarden." DE EERE-RAAD. Het Utreciitsch Dagblad meent, dat „thans nog met terzijdestelling van den Eere-raad te blijven aandringen op eene enquête niet alleen zou ge tuigen van ongemotiveerde en dus onredelijke geringschatting van het commissoriaal onderzoek, maar ook van eene geheel© misvatting van liet aan dr. Kuyper ten laste gelegde." Het blad betoogt dan verder de wenscheüjklieid van intrekking van het enquête-voorstel. Volkomen terecht verklaarde mr. j Troelstra verleden najaar, in zijn be- langrijke redevoering bij het alge- j meen debat over de staatsbegrooting, - het terrein der gissingen geheel te zullen vermijden. Trouw heeft hij zich daaraan gehouden en d© kracht van zijn betoog heeft daarbij toen heel veel gewonnen. Maar in diezelfde lijn ligt thans ook de terugneming van het enquête-voorstel, nu het on derzoek der commissie in welke ook mr. TroeLslra wel onbegrensd vertrouwen zal hebben de stellige aanwijzingen nader gaat toetsen en tot uitgangspunt gaat nemen. Mocht do sociaal-democratische par tijleider daartoe niet kunnen beslui ten, dan zullen, hopenlijk, de libe ralen hem niet steunen bij het on danks alles naar voren dringen der geèischte enquête. De waarheid moei worden bloot gelegd, maar tevens dient eiken 6chijn vermeden, alsof men naast de waarheid tevens een relletje contra Kuyper begeeren zou. Met den Eere-raad kan liet eerste worden bereikt en al wat men verder nog vordert, kan 6lechts den schijn van het tweede gaan vestigen. Goeden dienst heeft het enquête- voorstel gedaan. Het was nuttig en noodig, zoolang de betrokken partij onwillig bleef hare zaak te effenen Maar bij de instelling der gevormde commissie verliest het enquête-voor stel deze beteekenis. Thans het nog te willen handha ven, zou meer gelijken op recht- haberei, dan op het zoeken naar recht. Over de feiten kan de uitspraak met vertrouwen tegemoet gezien wor den. llot groote veld der gissingen late men dan maar aan de spraak makende gemeente en aan de soci- aal-democratia hemengd Nieuws EEN ONTPLOFFING. Bijna tegelijkertijd, dat er te Schö- neberg (Berlijn) in een meisjesklas een ongeluk bij een proef onder de natuurkundige les gebeurde, is er een dergelijk ongeval op een school te Brunswijk geweest. Daar ontplofte bij een scheikundige Ie3 een waterstof toestel. Een Jongen van 12 Jaar kreeg de glasscherven in zijn gezicht Zijn linker oog spatte dadelijk uiteen, en zijn rechter oog is zoo gehavend, dat er geen kans op is, het te behouden. EEN KRANKZINNIGE. De vrouw van een werkmSn te Aschaffenburg, die twee dagen van te voren uit een kliniek voor zielszie ken ontslagen was, heeft hare klee- ren met petroleum overgoten, zich zelf in brand gestoken en is, een bran dende fakkel gelijk, de straat opge- loopen. Kort daarna bezweek zij. Letteren eo Runs» DE RECHTE LIJN. Februari zal voor de leden der plaatselijke afdeeling van het Tooneel- verbond in den grooten Schouwburg te Rotterdam voor de eerste maal worden opgevoerd „De rechte lijn", tooneelspel in drie bedrijven door Fa- briciua INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „Het Leven". Het Juist verschenen ummcr van „Het Leven" (No. 5, van 4 Februari 1910) bevat de volgende geïllustreerde artikelen en foto's: Jhr. Mr. A. Roëll, de nieuwe burgemees ter van Amsterdam Amsterdarnsche schilders XIV. werken van Ed. Frank fort Uit de jonge Kunstenaars-gene ratie Impressario De Hondt met het Berlijnsche Lustspielhaus-ensemble in HollandVan een andermans leerHet nieuwgebouwde Maria- paviljóèn van het Onze Lieve Vrouwe- Gasthuis te Amsterdam Een pracht stuk van Uurwerktechniek Portret van den celiist Hans Kindier Twee Praclvthonden en verder de gewone rubrieken. De bijlage bevat de zesde afleve ring van de serie „De Troonopvol gers van Europa" en geeft het portret van Erfgrootliertogin. Maria Adelheid van Luxemburg. „ADAM IN BALLINGSCHAP" EN „ELCKERLYC" IN BELGIë. Men schrijft ons Donderdag a. s. zal „Adam in Bal lingschap" voor do vierde maal te Antwerpen worden opgevoerd. Een tournée met dit stuk ?n België in het begin van Januari had enorm veel succes. Er werden voorstellingen ge geven te Gent, Brugge, Oslende, Brus sel, Mechelen. Leuven, Hasselt, Kort- rijk en St. N'icoiaas. Op uitnoodiging der Vereeniglng ter bestrijding van de tuberculose zal in het berin van April te Brussel een vertoonincr van „Elckerlyc" plaats hebben. Hieraan zal zich een reeks van voorsteliingen van „Adam in Bal lingschap" en „Elckerlyc" in België vastknoopen. VOETBAL. Het programma van den Haarl. Voetbalbond voor Zondag a.s. luidt: le Klasse: HeemstedeHercules. 2e .klasse: H. F. C. 4Haarlem 4. Concordia—Victirix. Klein Haarlem 2Union. E. D. O. 3—Hercules 2. 3e Klasse A: F. C. A.Union 2. B. V. V. 2—Haarlem 5. 3o Klasse B: Klein Haarlem 3H. F. C. 6. Kinheim heeft zich uit de compe titie teruggetrokken en verliest dien tengevolge de nog te spelen wedstrij den met 5—0. Gevonden voorwerpen. Een R.-K. kerkboek. Koninginne weg 8. Een tienrittenboekje der E. S. M., Kleine Houtstraat 132 rood. Een rijwiellantaarn. Korte Poel laan 8 B. Een rijwielpomp, Rivlervlschmarkt No. 1. Een portemonnaie, Inhouden eenlge centen, Wester Boogaardstraat 8. Een portemonnaie met geld. Lange Poellaan 28. Een fox-terrier, Leidschezijstraat 12 rood. Twee schilderijen. Asterstraat 20. Een zilveren broche, waarin een portret, Kloosterstraat 52. Een inhoudsmaat. Holste ynstraat No. 9 rood. Een portemonnaie met inhoud, Grebbestraat 51. Een zwarte rozenkrans, Soutman- straat 47 Een rozenkrans, Hëerensingel 125. Een witte hond met bruinen kop, Cornel issteeg 10. Een R.-K. vragenboekje, Leidsche- voart 78. Twee roode ceintuurs. Vooruitgang straat 92. Een bruine rozenkrans. De Clercq- straat 102. Een zilveren horloge med ketting, Rustenbnrgerlaan 27. telegrammen OVERSTROOMING IN FRANKRIJK. ROUAAN, 3 Februari. (Reuter.) Het water daalt geleidelijk. Een industrieel, die gevaar voor besmettiri"1 deed ontstaan door afval van zijn fabriek In de Seine te wer pen. werd gewapender hand daarin belet. Hierbij ontstond een strijd tus schen de bewoners van de wijk on de voerlieden van den Industrieel. TURKIJE EN GRIEKENLAND. KONSTANTINOPEL, 3 Febr. (Reu ter). De Porte ontving de mededee- ling door den president van den Griekechen ministerraad aan het corps diplomatique gedaan, dat de Nationale Vergadering op 1 December zal bijeen komen. De Grieksche minister van buiten- landscho zaken gaf den Turkschen gezant de verzekering van zijn wensch <ie vriendschappelijke van goede buur- schup getuigende betrekkingen tus schen Griekenland en Turkije voort to zetten. Di oftfcieole kringen wordt verze kerd, dat de beschermende mogend heden besloten krachtige maatregelen te nemen ten aanzien van Kreta, voor het geval dit er over mocht denken ufgevuardigden naar Athene te zen den. (Alg. Hbld.) Op den 18den Februari a.a hopen onze geliefde Ouders en Grootouder^ CORNELIS KRIEK en MARIA VAN DER LAKEN, den dag te herdenken, waarop zij vóór 30 jaren in het Huwelijk traden. Hunne dankbare Kindoren, Behuwd- en Kleinkinderen. Haarlem, 4 Februari 1910. wmww» Kers eo Schooi NED. HERV. KERK. Beroepen te Thesinge (toez.) de heer C. J. Doorenbos, candidaat te Scheemda. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd cundidaats-exa- men rechten de heer C. H. Bosman. Sport cd Wedstrijden NEDERLAND—DUITSCHLAND- VVEDSTR1JD. De officieele mededeelingen van den Ned. Voetbalbond melden, dat de Ne- derlaud-Duitschiand-wedstrijd zal plaats hebben op Zondag 24 April a. s. EEN VLIDGFEEST. „De Fiets" geeft den A. N. W. B. in overweging dit jaar bij de bondsfees- ten een vliegfeest te organiseeren. Maar de financiën SCHAKEN. De tiende en laatste partij van de match OHandEsser werd door laatstgenoemde gewonnen, Kort na de opening kon Esser door gelijktijdig dame- en toren-offer een Pion winnen; daarop kou Oliand met dame en to ren in het vijandelijke spel dringen, doch wit kreeg gelegenheid door kwa- iiteitsoffer den aanval geheel te niet te doen en toren te winnen. Daarna kreeg Esser dep aanval en kon ten slotte tot mat voeren. De slotstand van de match is nu i ieder 5 gewonnen, geen remise. Amsterdamscbe Beurs. Openingskoersen van 4 Februari 1910, LABOUCHERE Oi aN8 Co.'» BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 8. Tel. No. 577. STAA l'SFONDSENMARKT. 2 1/2 Certilic. N. W. S. 77, 3 1/2 Cer- tific. N W. S. 92 3/8. De overige Staatsfondsen onveran derd. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 9 3/8, Pref. Peru 361/2. TABAKSAANDEELEN onveran derd. PETROLEUM-AANDEELEN. Konuikl. Petr. 431, Moeara Enim 196 5/8. MIJNAANDEELEN. Great Cobar 120, Cult. 1771/2. De AMERIK. MARKT opende vost: Atchison Topeka 115, Denver 39 5/8 Erie 27 5/8, Kansas 35 1/2, 68, Missou ri 40 3/4, Rock Island 40 1/8, Sou thern Rails 27 3/4, Union Pacific 184, Wabash 19 11/16—4, Steel 79 7/8—80 1/8, Carren 60 1/2, C. Marine's 1/2, 19 3/4, 68 1/8. Durjjai'jue Stand HAARLEM. BEVALLEN: 4 Febr. G. Loerakker—Nunnlnk, z. 2 J. A. Wolterson—Plet z. OVERLEDEN: 2 Febr. W. Friedrlchs, 75 j., Zijlweg; 4 II. Me ken kamp, 59 jaar, Romolen- straut; M. Dekker 85 jaar, Nieuwe Groenmarkt. HAARLEMMERL1EDE EN SPAARNWOUDE. BEVALLEN P. J. W. van Rijn, geb. Smit, d. M. E. Hoogveld, geb. Poot, d. J. M Biesheuvel, geb. Troost, z. OVERLEDEN C. Vriesekoop, 80 J. HAARLEMMERMEER, ONDERTROUWD P. Maarse en M. Spaargaren. K. van Bladeren en G G. Jansen. GETROUWD G. Arrachard en L. S. de Wolf. M. Rygersberg en D. Verver. BEVALLEN D. Bogers, geb. Wakker, z. T. Nugteren, geb. Poen, z. G. van Soe- len, geb. De Ruiter, d. S. van An- del, geb. Van Meel, d. A. Kamer man, geb. Korenstra, z. M. Oostrom geb. Witte, d. W. Weyers, geb. De Rijk, z. M. Stolwijk, geb. Ver vlood, d. G. H. van Nieuwenhuis, geb. v. d. Maarl, z. M. Brouwer, geb. Van Schooten, z. OVERLEDEN G. van Diemen. 72 j. 3. C. van Klaveren. 66 j. A. de Geus, 37 j. A. C. Jongkind, 8 j. Stuomvearfberiehtea Het stoomschip Yorck, arrlveepd© 2 Februari van Rotterdam le Naga saki. Het stoomschip Prlnzess Alice, van Rotterdam naar OoeUAzië, vertrok 2 Febr. van Suez. Het stoomschip Morea, van Sydney naar Londen, met Eng. mails, arri veerde 2 Febr. te BrLndisL liet stoomschip Grotius, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 8 Fe- bruari van Genua. Het stoomschip Prins Willem J*Yon Paramaribo naar Amsterdain, pus. seerde 3 Februari, voorm. 9 uur, Ouessant. Het stoomschip Zaanland, van Am sterdam naar Buenos Ayres, vertrok 3 Febr. van Boulogne sur Mer. Het stoomschip Sindoro, van Jav& naar Rotterdam, passeerde 3 Febr. Perim. Het stoomschip Opliir, van Rotter- dam naar Java, passeerde, volgens ontvangen draadloos bericht, 2 Febr. 2 uur nam. Ouessant. Hot stoomschip Djocja, van Rotter dam naar Java, arriveerde 3 Febr. te La Pallice. liet stoomschip Sumatra, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 2 Febr. Kaap Rocca. Het stoomschip Frisia arriveerde 3 Februari van Buenos Ayres te Am sterdam. Marktnieuws HAARLEMMERMEER. Graanmarkt. Aangevoerd en verkocht te Hoofd dorp op 3 Februari 1910 Witte tarwe, 6 259 per 80 kU. Roode tarwe 69 per 80 kil. Haver 9.80—f 7.30 per 100 kil. Rogge f 5.30f 5.60 per 75 kil. Duivenboonen 910 per 85 kil. Paardenboonen f 6.60f 7 por 80 kllogr. Win tergerst f 4.60—/ 5.25 per 65 kil. Groene erwten, 9—/13 per 65 kilogr. Karwijzaad 15-75 inclusief. AdverfentISi A&B.. Deai 18en Februari a.8. hopen omzs geliefde Ouders WOUTER JOHANNES KRUIJER on HENDERKIN V. (1. WALL. den dag te herdenken waarop zij vóór 25 jaar in den Echt zijn verbon den. Hunne dankbare Kinderen. Behuwd- en Kleinkind. Haarlem. AAAAAAA AAA** Den 26sten Februari 1910 hopen on ze geliefde Ouders HENDRIK 8TEPHANÜ8 v. d. B08 CORNELIA 7. ROSSOM, hunne 12 1/2-jaxige Echtverecnigirg te berdenken. Hunne dankbare Kinderen, HENDRIK. CORNELIA. Den Haag, 6 Febr. 1910. Copernicusplein 9. Bij deze betuigen wij onzen oprech ten cLank aan den WelEdel ZeorgeL Heer Dr. P. WIJN, voor de liefdevoi- lj zorg aan ons jongste kindje be loond, tijdens diens langdurige ziekta. J. P. ZWARTER en Echtgenoot©. Dankbetuiging. Ondergeteekende, ruim 13 jaar al» BOEKDRUKKER gewoond hebbende ROZENST RAAT 5, brengt langs de zen weg zijn OPRECHTEN DANK zijn geachte Clièntèle, waarvan llij gedurende dien lijd eèn ruim ver trouwen en gunst heeft mogen ge nieten. Tevens blijft hij zich voortdu rend beleefd in uw gunst aanbevelen. Hoogachtend, J. W. DE WAARD Firma Gebrs. DE WAARD. Otrecbtscheweg 56, - Amerifoort Briefport wordt vergoed. Echtscheiding. Bij vonnis van de Arrondisae- ments-Rechtbank te Ilaairlem, d_d. 7 December 1909, is het huwelijk, be staande tusschen MARTINUS VAN DEN OEVER te Overveen en ANTO- NIA VA NDER PLUYM, verblijf hou dende te Velsen, op de vordering van eerstgenoemde, ontbonden verklaard door Echtscheiding. Do Procureur des F.ischora- Mr. J. H. J. SIMONS. Tegen 1 Mei te Haarlem gevraagd In een klein defic n een nette als meid-aileen, van goede getuigen voorzien. Fr. brieven onder No. 20419 Bur. HaarL Daeblad.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2