NIEUWS° en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8165. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1910. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: v™r Haariom PER °RIE MAANDEN: - 9ft iPt. ^88^Van 1—5 re£e,s 50 Cts.:"iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haariem J lzu i Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent oer reeel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. P g gemeente).. l.du iv Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland,1.65 «WjggÉTTV50 Cts. voor 3 plaatsingln contant. iep™>g, Afzonderlijke nummers0.02H V XT' n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H JjfRedactie en Administratie: Groote Houtstraat de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. D.KT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 6 FEBRUARI. Schouwburg: Ned. Tooneelgez. De voddenraper van Parijs, 8 uur. Brongebouw: Schilderijententoon stelling, 105 uur. Brongebouw: Kunstrijden op rol schaatsen, 8 uur. De Kro>_n: Bioscoop-voorstellingen, 2 en 8 uur. Soc Verecniging: Bioscoopvoorstel ling. 8 uur. KL Veroouiging: Bioscoopvoor stelling. V 1/2 uur. Gebouw Hanrl. Jonge!. Vereen Feeste' jke bijeenkomst v. d. Alg. Ned. Geh. Onth. Bond, 8 uur. MAANDAG 7 FEBRUARI. Brc jgeboi i wSchilderij en tentoon stelling, 105 uur. Schouwburg: Bal-Masqué: J. J. Cre- ïner. De Kroon: Bal-Masqué: Jacob v Lenncp. Soc. Vereeniging: Bal, 12 1/2—5 Gebouw Nieuwe Gracht no. 3: 1 ting Weten en Werken. Stadsnieuws O ra Ons II e e n. In het Derde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „De Spijskokerij van Vincentius' de rubriek Om Ons Heen. MUZIEK. Onze muziekliefhebbers behoefden gisteravond weflr niet verlegen te zit ten, om hun avond door te komen. In de Vereeniging had een uitvoe ring plaats van de gemengde zang- vereeniging „Onder Ons", onder lei ding van den lieer Ilenri Pielage ie den Schouwburg ging Léhar's ope rette „Der Graf von Luxemburg" door „Director Edmund's Wiener Operet- ten-Gesellschaft". Van het „Onder Ons'-concert hoor de ik het eerste deel een eerste deel, dat zeer zeker naar het vervolg deed verlangen, maar aan den ande ren kant toch ook weör ruim vol doende was om den aandachtigen toehoorder en welk toehoorder is bij een zóó verzorgde zanguitvoering niet aandachtig tot de overtui ging te brengen, dat ondanks alle mutatie, waaraan ook dit uitgelezen koortje schijnt onderhevig te zijn, de voortreffelijke eigenschappen, die het in den lande beroemd hebben ge- maakt, in ongerepte reinheid heeft weten te bewaren. Wel is waar had den de alten wat meer kunnen geven aan volume en sonoriteit van klank, en mocht hef tenoren-timbre wal glansrijker zijn geweest gevolgen wellicht van louter toevallige omstan digheden daartegenover ging van de sopranen en bassen een klank bekoring uit als zelden te voren. En de bevoorrechting der buitenstemmen deed mn het algemeen kl.mkgeholte volstrekt geen afbreuk Slechts enkele malen van het eersie nummer Bal- thasar Florence's „Guid rciribuam" waren voldoende om de volle belang stelling van den hoorder naar het podium te trekken. Bij den warm en weelderig klinkenden inzet van het bassenkoor sloten zich de overige stemmen niet mooie, weeke en vol maakt reine intonatie aan. De dik wijls heel interessante, maar voor een a-cappella-koor niet ongevaarlijke harmonische wendingen, waaraan dit koorwerk rijk is, werden doorloopend op zeer gelukkige wijze ten gehoore gebracht en het geheel bleef dan ook niet in gebreke een voortreffelijke» indruk te maken een indruk waar over de componist die de uitvoe ring bijwoonde en na de vertolking van zijn werk op het podium moest vertoonen zich hartelijk zal heb ben verheugd Want dat het aange naam stemt zijn werk met zorgvuldig heid en goed gevolg te hooren uit voeren, heb ik persoonlijk bij menig concert van „Onder Ons", en ook de zen avond weer, mogen ondervinden. Daarvoor hier nogmaals een woord -an warme erkentelijkheid. Naast het koor deed zich hooren het dubbel kwartet „II. P." waarvan ik nog onlangs gelegenheid had het fraaie ensemble te roemen. En dat deze combinatie inderdaad roemens- waard is, bleek thans opnieuw uit de echt muzikale en geheel ongedwon gen voordracht, o, n. van de werkjes, waarmede op een concours te Rotter dam" de eerste- en cene-prijs werden behaald. Ten laatste maar niet op do min ste plaats zij de soliste van den avond, moj. Joh. Haring, herdacht. Van deze dame hoorde ik „Glaube, Hoffnung, Liebe", van Schubert, en „Maria Gnadenmutter", van Sinding. Het laatste vooral werd met veel ex pressie voorgedragen. Toch gaf ook Schubert's" lied een zeer goeden dunk van mej. Haring's muzikaliteit, en van het gebruik, dat zij van haar vooral in de lagere tonen zeer wellui dende altstem weet to maken In mej. Betsy Pielage vond de zan geres een vaardige, muzikale en altijd volgzame begeleidster. Wat ik in den Schouwburg van „Der Graf van Luxemburg" hoorde, en zag, versterkte mij in de meening, dat Director Edmund's Operetten-Ge- sellschaft over betere acleurs dan zangers beschikt. Alleen van Olga Lenk (Angèle Didier) en Liserl Lin den (Juliette), hoorden we nu en dan iets van eenig belang. Onder de heeren wist Hans Edmund in zijn zotte Basil-rol, zijn zin voor humor ook muzikaal te uiten, en Fritz Weidemann, als Graf v. Luxem burg, deed dikwijls erg groote-opera- achtig, maar van noemenswaardige beteekenis mocht zijn zingen niet heeten. Maar al was hier de oogst op het gebied van het muzikaal-schoon© ook vrij schraal, erkend moet worden, dat de leden van dit gezelschap een eenheid vormen, die onder geen om standigheid wordt verbroken, en zoo blijven ook zangnummers, vooral de ensembles, als volmaakt ineensluiten- de onderdeelen, nog merkwaardig ge noeg. De partituur van deze operette le vert in haar motieven en klank effec ten menig staaltje van fiju humoris tisch talent. Overigens zijn ook hier gespeelde en gezongen wals-melodieën schering en ïjislag. Maar hoe die lichte vroulijke muziek, mits niet het noodige elan gespeeld cu daarvoor zorgde Kapellmeister Paul llelier ter dege een langen avond, door ile menschen ui stemming kaa houden, bewezen de luide en steeds luidere bijvals-explosies, die telkens uit de dichtbezette rangen dor toeschouwers opgingefl. PHILIP LOOTS. TENTOONSTELLING SCHILDE RIJEN „P. TEN CATE". In twee der bovenzalen van liet Brongebouw, die vooral in de mor genuren op een gunstige belichting I Kunnen bogen, is tot 14 Februari a.s. eeu verzameling werken in olieverf bijoen, vervaardigd door den Zut- ffcnschen kunstschilder P. ten Cate. Ruim een dertigtal, en daarbij doe ken van kapitale afmeting, heeft het lendschap, speciaal het Geldersche bosch- en riviergezicht, tot onder werp, terwijl daarnaast enkele stil levens, een met fraaie druiven, en een bloemstuk „Chrysanten" aanwe zig zijn. De artistieke waarde van het ten toongestelde dacht ons nogal uiteen loopend. Naast meer of minder com- pïeie en aangenaam doende werken, waren er echter ook, die den totaal indruk niet ten goede kwamen. Voegen wij hierbij dat de schilder veelal gelijksoortige onderwerpen, bii voorkeur „Herfststemmingeii", vertolkt en dat de doeken nogal dicht opeen zijn gerangschikt, dan is het niet geheel te verwonderen, dat de exposit.e wat monotoon aandoet, vvel- aandigheid de taak van bij zondere omschrijving der werken niet vergemakkelijkt. Intusschen het tweetal „Berkelge- z-chteu", no. 34 en no. 5, een helder, erjongend voorjaar, en een sombe re, droefgeestige winter spreken voor zich zelf. Wijzen wij voorts nog op de forseh A. HAMANN. Bij geheele geslachten van Haar- lemsche jongelingen, nu reeds tot be zadigde» Leeftijd bedaagd, is de naam van den heer A. Hamaim be kend. Niet alleen bij hen, die hun lageir onderwijs ter Tweede Burgerschool opdeden, maar ook, maar meer nog bij de leerlingen der Burgeravond school, de onderwijsinstelling die aan zoo talrijke burgers wat meer kennis heeft meegegeven in het leven, dan de gewone school dit vermag te doen. Vior-en-twintig jaren heeft de heer Hamann de school bewaard, gedu rende welken tijd het onderwijzend personeel aan dag- en avondschool des heeren Ham arm's goede hoeda nigheden, waardeerden. En nu hij op zijn verzoek eervol ontslag van het Gemeentebestuur had verkregen, bleek t welk een goed hart men den concierge toedroeg. Gisteravond, na afloop van de les sen iler Burgeravondschool, vcreenig- den de directeur en leeraren der school zich in de Directeurskamer, om van den heer Hamann en zijn echtgenoot© afscheid te nemen. Nadat beiden binnen waren geleld, sprak de heer Herman J. de' Vries, mede namens het geheele personeel der school den scheidenden bewaar der toe. De directeur herinnerde er aan, dat d-» lieer Hamann hier 21 jaar gelijk tijdig met spreker aan de school w-as verbonden geweest. Steeds had hij kunnen waarnemen, dat Hamann hord had gewerkt, dikwijls veel meer dan men van 'n man van zijn leef tijd moclit vergen. Zijn gezondlieid had hij steeds als bijzaak beschouwd en de school hoofdzaak. Vooral ook dankte hij mejuffrouw HamannVan der 1 ley de voor de goede zorgen voor directeur en leeraren. Zij had hen niet een zeker comfort weten te om geven, dat steeds op hoogen prijs was gesteld. Nu kwam voor hen do tijd van kal- mo rust, waarin zij zouden kunnen uitrusten van een vermoeiend leven. Als blijk van waardeering schonk het voltallige personeel der onder wijsinrichting den heer Hamann zes fraaie mahoniehouten stoelen met terra-cotta-kleurig trijp bekleed. Maar meer nog van waarde, dacht het den directeur, zouden de vertrek kende» achten een oorkonde in ivken lijst, waarop de heer P. van Louy, in oud-Hollandsche letters den volgenden door den heer B. te Kiefte opgestelde» tekst had getee- kend: „Ter herinnering aan de goede zorg en groote bereidwilligheid, waar mede het Echtpaar Hamann, gedu rende een reeks van jaren de belan gd van Burger-avondschool, direc teur en leeraren heeft gediend. Do vrede en vreugde zijn niet in de rust, maar in de rust na welgedane» arbeid. Haarlem, 1 Februari 1910. Directeur en Leeraren." Volgen de namen van den directeur rn die van alle 24 leercuron. Moge dit, aldus eindigde de heer De Vries, in uw huiskamer u voort durend herinneren aan den omgang met directeur en leeraren dor Bur- gei avondschool De heer en mejuffrouw Hamann dankten den heer De Vries en de gebouwde tochten b„ verschillende „,m vrieodelijto wij Avondstemmingen waar met voor liefde de paarlemoeren" glans der NATIONALE BLOEMENTEN TOONSTELLING. Vocir deze tentoonstelling zijn beschikbaar gesteld eeire-prijzen v/aarde van 100 gulden door den heer A. Stoop te Bloemcudaal en den heer C J. Speelman te 's-Gravenhage, een gouden medaille door de bloemist en- vereeniging te Haarlem, oen verguld- zilveren medaille door den heer Th. Roeiers van Lennep te Haarlem °n zilveren medailles door de Neder- landsche Crediethank alhier en den heer W. F. del Campo, notaris te Re- ii ess Schermen. Ter gelegenheid van het negende wapenfeest van den Koninkl. Onder officiers Schermbond te Hoorn, werd in de persoonlijke geweer-afdeelïng I den eersten prijs behaald door den heer T. van de Lijke, van het T' regiment infanterie te Haarlem. In de persoonlijke sabclafdeeling II werd Ie vijfde prijs, een kleine verguld zilveren medaille, behaald door den heer K. C. W. Winkeloor van het depót huzaren te Haarlem, fn de afd. I voor 't degenduel ver- w:erf de heer H. C. van Krimpen van het 10de regiment infanterie alhier, .Itn derden prijs, een kunstvoorwerp en geëmailleerd zilveren kruis. Savonarola. Vrijdagavond sprak Ds. Vunderink uit Amersfoort, in het gebouw dei Haarlemsche Jongelingsvereeniging, over Savonarola, den profeet van Flo- Spreker schetste Florence's toe stand onder Lorenzo de Medici, den machtigen hcerscher, die de kunst tot een ontzaglijke hoogte opgevoerd I had. Daarna ging spreker na, hoe Savonarola, de eenvoudige monnik, was opgelreden als zuiveraar van hel j Christendom en bevrijder van Italië, om ten slotte eenige woorden aan zijn marteldood te wijden. Een talrijk gehoor volgde de boeien de rede met groote aandacht. De Haarlemsche smeden. Door de afdeeling Haarlem en Om streken van den Bond van Smeden patroons in Nederland worden pogin gen gedaan om een collectieve inzen ding bijeen te brengen voor de Vak- tentoonstelling, die in Juli te Gronin gen wordt gehouden. Een Commissie van voorbereiding is reeds samengesteld. Benoemd. De Nat. Chr. Geheelonthouders-ver- eeniging benoemde op haar laatstge houden vergadering lot concierge van haar gebouw „Het Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt, den heer \V. Knop. Rij kskweekschool voor Onder wijzers. Het 50-jarig bestaan van de Rijks kweekschool voor Onderwijzers zal dit j'aar feestelijk herdacht worden. Wegens het vertoef van veie oud- leerlingen in Indié is de datum voor de herdenking nog niet vast te stellen. Schilde r sgezelkn-verecniging. In een der onlangs gehouden verga deringen van de bestaande schilders- gezellen-vereenigingen te dezer steoe, is besloten een poging In het werk te stellen tot het verkrijgen van een col lectief arbeidscontract. wolken, even na zonsondergang, den schilder boeide. frischheid der kleuren is in het algemeen een charme dezer tentoon stelling. G. KERKHOFF. plaatst. an ouds bekende dames- en heerenkleermakerij van de firma G. H. Lindeman en Zoon, is verplaatst van Gierstraat 61, naar God. Oude Gracht 9 bij de Zijlstraat. Do winkel ziet er met zijne eiken houten beschildering, flinke étalago ken van waardeering, waarbij mej. Hamunn van 'der Heyde, verzocht dat haar echtgenoot en zij niet te spoedig uit de herinnering zouden verdwijnen, wijl de heeren meest nog in de toekomst leefden, maar zij voot 't ineerendeel in 't verleden, dat voor hen was de Burgeravondschool. Van de dagschool, had de lieer W. Kloeke, het hoofd, reeds te voren met een welwillend toespraakje, uit naam van het onderwijzend pc-rsonoel, een mooi vuursclierm aangeboden. Benoemd. Bij de Inrichtingen der Vereeni ging van Veehouders In de Spaarn- (Zie verder Stadsnieuw» oudei ste berichten). iaat- Uit de Omstreken en groote collectie sloffen keurig uit;wouderstraat alhier. Is als chef aan een zeer nette paskamer ia achter gesteld, de heer M. Roekx, vroeger den winkel gelegen. Voor prima af werking en elegante coupe zal door den heer Lindeman, die een goed vak- hoofd der school te Spaarawoude. Rolschaatsen rijden. Hiermede vestigen wij de aandacht ff an is, aangezien z,,n coupe reeds „p do dj| „bomend, ad- bekroond is geworden, steeds worden vertentle betreffende het optreden van zorg gedragen. de heeren Boer en Justema. uit 'a-Gra- venhage, als kunstrijders. OVERVEEN. Gouden jubilé. Hedeu herdacht de heer W. Kol den dog, waarop hij voor 50 jaren bij de firma P. van Velsen als arbeider dienst trad. De jubilaris werd heden ochtend door directeur en personeel gecomplimenteerd, waarna de eerste hein een fraaien stoel aanbood en 59 portretten met de beeltenis van den jubilaris zelf. Deze portretten zijn bestemd voor de kinderen en kleinkinderen van v. Kol, wier aantal juist 59 bedraagt. Een werkelijk aardig denkbeeld! Door hot personeel werd hem een met goud gemonteerde sigarenkoker aan- De jubilaris bracht den dag verder in den familiekring door. BLOEMENDAAL. Voor de lichting 1911 hebben zich alhier 56 jongelingen laten iuschrij- Gisteravond is door de politie al hier aangehouden zekere G., wonende te 's-Gravenhage, welke persoon de in gezetenen in het begin van Januari had opgelicht, voorgevende een knecht van den heer N'ederkoorn zijn. Destijds is in de courante» voor hem gewaarschuwd. Thans trachtte hij het nogmaals te probeeren, doch do politie mocht er nu in slagen, bem aan te houden. Uit de school der Bloem end aal sche Schoolvereenlging alhier is een rij wiel ontvreemd. AERDENHOUT. Brutaal. Terwijl de ploegbaas Bakker van de electrische tram, werkzaamheden aan de lijn verrichtte, heeft men zijn jas gestolen. Van den diefstal is bij de politie aangifte gedaan. HAARLEMMERLIEDE c. a. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (vacature van wijlen den heer Hartgerink) is bepaald op 22 Februari, de stemming en her stemming op 3 en 15 Maart. HAARLEMMERMEER. Onderhands aanbesteed. Na onderhandsche aanbesteding is het bouwen van een burgerwoonhuis, annex café, aan den IJ weg, hoek Ben* nebroekerweg, voor rekening van de wed. Do Haan, aldaar, opgedragen aan den aannemer A. den Ouden, te Nieuw-Vcnnep. Opgespoord. Door de politie is opgespoord de dader van een onlangs gepleegde» diefstal van oen prachtigen hond, toebehoore-nde aan den landbouwer K. te Abbenes. Het is zekere FL, dia in de onmiddellijke nabijheid van K woont, die het beest had medegelokt, en te Sassenheim voor f 5 verkocht, terwijl de werkelijke waarde van het dier vijftig gulden was. Proces-ver- baal is tegen K. opgemaakt. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag den Sen Febr. j.L, des vrormiddags te 11 uur, ten Baadhuize Tegenwoordig 15 leden. Afwezig do heeren J. van Zijverden, en P. Breuk. Voorzitter Mr. A. Slob, burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De voorzitter deelt mede: a. dat zijn ingekomen verzoekschriften van Mej. Tonnemnn, onderwijzeres aan school 4, van L. J. Dalmijn, onder wijzer aan school 1 en van H. F. du Pon, onderwijzer aan school 11, om eervol als zoodanig te worden ontsla gen. - Aldus wordt besloten, b. Komt ter tafel de benoeming van een onderwijzer aan school 3. Wordt benoemd J. II. de Vriend, te Sloten (N.-H.) c. Op een adres van de heeren II. Pos, c.s„ houdende verzoek tot het pi^atsen van een of meer lantaarns aan den Kruisweg bulten Hoofddorp, wordt na eenïge discussiên, afwijzend beschikt. d. Wordt mededeeling gedaan van •■en adres namens de erven van wlj- •en de wed. Jb. Boom, om uitkeerlng ov r de geheele maand Januari 1910, van het aan hun moeder toegekend pensioen. Wordt aldus besloten. e. Verzoek van den heer N. J. Rin kel, om eervol ontslag als ambtenaar van den Burg. Stand Wordt besloten den heer N. J. Rin kel als zoodanig eervol ontslag te veileencn en wordt lot ambtenaar v>n den Burg. Stand benoemd de bier P. A. Troost, werkzaam lor ge meente-secretarie. f. Een voorstel tol het doen rooien van eenige Loomen aan den Kruis weg nabij he: Marktplein, op het teu-- it'n van het Raadhuis en langs en kele binnenwegen. Wordt goedgevonden. g. Wordt goedgekeurd het voorstel tot voststelhng van een nieuwe ver- ci dening, regeiende de samenstelling en inrichting var de plaatselijke j commissie van toezicht op het lager onderwijs vo- deze gemeente. h. Wordt nog goedgekeurd de aan koop van Let perceel der wed. J. v. Westen, gyoot 400 vierk. M. voor 6000. Hierop wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Het krioelt In Haarlemmermeer te genwoordig van vreemde bedelaars, die onder allerlei vormen als koop lieden optr^len, wat echtor niet ern- ol'g gemeend is. Het is alles vennom- d>i bedelarij. De burgerij op de dorpen alhier, beeft er veel last van, maar nog meer de alleen staarde boerderijen, waar de bedelaars ongehinderd hun bedrijf kannen voortzetten. IJMUIDEN. Beslaglegging Als schadevergoedlngselsch is op den stoomtrawler Assumburg voor niet minder beslag gelegd dan 7000. (Zie bericht in ons blad van gisteren). „Utile Duld". De R. K. tangvereeniging van de zen naam gaf Vrijdagavond voor de tweede maal een uitvoering voor een gansch uitverkochte zaal. Merkbaar is deze vereeniging sedert de heer N. H. Andrlessen uit Haarlem als haar directeur is opgetreden, vooruitge gaan, maar hij was verhinderd het koor dezen avond te dirigeeren. Noch- thans voldeed de uitvoering goed, om dat 'ets nieuws, iets ongewoon^ werd gegeven onder de zeker artistieke lei ding van kapelaan Verhoeff. Een ora torium, een geestelijk dichtwerk, ver duidelijkt door tableaux van levends beelden. Het koor op de galerij in- plaals van op het tooneel, en op het looneel de verwezenlijking van den tekst. Een Kerstmis-oratorium met den stal van Bethlehem, een stoet van engelen, van herders enz. Zeker iets ongewoons, maar somtijds zeer in drukwekkend. De koren deden zeker hun best, de soli werden ditmaal zeer goed gezongen door mej. Driesten. uit Leiden. Naar we vernemen, zal nog een derde opvoering van d't eigenaar dig belangwekkend oratorium plaats hebben. We willen in de eerete plaats hopen, dat het koor weder gedirigeerd zal worden door zijn directeur, doch zijn ook overtuigd, dut de impressie veel grooter zal zijn, indien het koor niet zuigt van de galerij, doch achter het doek. Met geringe moeite is zulks te doen en het effect zal er buitenge meen door verhoogd worden. Binnenltuê ONZE BUITENLANDSCH E POLITIEK. De Fransche Temps schrijft een hoofdartikel over onze politiek en be spreekt daarbij de quacsti© van Ilce- keren. t Heet: De Nederlanders, die somtijds in-, dolent en weifelend zijn, stellen hoo gen prijs op hunne materieele en mo-, reclo onafhankelijkheid en wanneer! zij den indruk krijgen, dat daaraan getornd wordt, kornt steeds hun hei-, dor inzicht aan den dag. Er behoeft thans geen vrees meer te bestaan om-' treilt de troonsopvolging, men heeft echter liet onbestemd gevoel, dat de buiteulandsche politiek vol onzeker-, heden blijft. Frankrijk, aan welk rijk Nederland weinig aandacht wijdt, heeft tegenover dit land steeds d« grootste bescheidenheid in acht geno men, maar deze mag niet zoover worden gedreven, dat men niet zou mogen constateer en, dat de Neder- landsche diplomatie klaarblijkelijk geen vaste lijn volgt en dat dit ge brek zeer velen verontrust. Voor het geval van een crisis dient men te weten van wien Nederland hij voorkeur een waarborg voor zijn be dreigde onafhankelijkheid en integrï-j te!t zou vragen; op dit punt moet men van te voren zekerheid hebben, anders wordt een volk vroeger of la ter een slachtoffer der omstandighe den DE NIEUWE DIRECTEUR-GENE RAAL VAN LANDBOUW. De Staatscourant bevat de benoe ming tot directeur-generaal van land bouw van den lieer P. van Hoek, thans inspecteur van het landbouw onderwijs. Do Tel. schrijft: De lieer P. van Hoek, die zijn loop baan bij het onderwijs is begonnen, en zich latex geheel aan dein land bouw wijdde, heeft zich als rijksland- bcuwleeraar te 's-I-Iortogenbosch doen kennen als een man van veel tact en Initiatief. Een grooten dienst - heeft hij het landbouwonderwijs bewezen door zijn leerboek der scheikunde en andere landbouw-werken. Als inspec teur vair t landbouwonderwijs, wel ke betrekking hij tot heden bekleed de, heeft hij getoond, een man te zijn die een geopend oog heeft voor de be hoeften van land- en tuinbouw, en a'len die hem kennen, zullen zeer ze ker het Koninklijk besluit toejuichen, dat hem, aJs opvolger van den heer Lovink, in staat zal stellen, diens werk voort to zetten, waartoe hij, naar onze meening, de meest geschik ts persoon

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1