HAARLEM'S DAGBLAD. kiaarlemsche Handelsvereeniging Goedgek. by Kon. Beil. van 13 Nov. 1889. Da Haartemsche Hondelsvereent- ging hl ex ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft ia dea loop van den tijd: wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele getallen, zaken van ver schillenden aa-d betreffende, ls zij opgetreden en dikwijls met groot suceès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te .waardeeren, door als lid der Vereenl- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat ls niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid .worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Hanlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordellen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche iontributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Huarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich ln de eerBte plaats er mede. de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en information voor hen in te winnen. Bovendien hebban de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook ln proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel cu het bedrijf der leden. Als proef kannen voorlaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad f 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholu en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging ls ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast xecht van 5 pcL der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten to innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op bulten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden ln het af- geloopen jaar gegeven. In October en November 1909 zijn 73 vorderingen tot een bedrag van 1560.59 1/2 betaald; 12 vorderingen worden afbetaald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der .IJsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seert aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVOND-PRAATJE. Ik weet niet, of de lezer het heeft opgemerkt, maar anders wil ik hem er even op attent maken, dat der ge meente Haarlem deze week de vierde quaestie is geboren. Dat is die van de Maatschappij tot exploitatie van staal- waterbronnen en haar Brongebouw. Moet de erfpachtsconcessie al dan niet worden opgezegd 7 Ziedaar de vraag. Ik wil er aan herinneren, dat de drie zusters van de pasgeborene heetenmuseum, duinwaterleiding en electrische tram. „Nu kunnen ze whisten", zegt mijn zoon Jan, die zich nu en da.i voor grappenmaker uit geeft. En Wouter loopt bij de vrien den en kennissen rond, is in zijn element en verveelt iedereen schrikke lijk met zijn beschouwingen over een tan de vier quaes ties, of twee, drie, soms alle vier. Ik ben natuurlijk niet van plan, dat voorbeeld te volgen. Op Zaterdag avond gevoelen do menschen zich ineerendeels in een veel to opgewekte stemming, om zich goedschiks óók nog eens door mij te laten verveion. Maar er is toch één zaak, die opgelost dient te worden. Al onze quaesties hebben naar behooren hun professor, die er zijn hooggeleerd oordeel over geeft. Voor het museum Prof. Dake de schllderijen-quaestie is er In derdaad wel een van daken, men denke maar aan de herhaalde lek kage voor het duinwater Prof. Du bois, wiens naam aan liet buitenleven doet denkeu voor do tramqun^cii» Prof. Franco zeer gepaste naam bij tram of spoor, en voor het Bron- Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk tea* kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. PARIJSCHE BRIEVEN. CXIX. Wanneer deze brief geplaatst zal zijn, zal de Seine naar alle waar schijnlijkheid zoo nog niet haar ge woon varloop hebben, dan toch ln waterstand beduidend gedaald zijn. Het onmiddellijk gevaar zal dan grootandeels geweken zijn. Maar er ls in Parijs veel overdre ven. Ik verzeker u, dat heel spoedig de meeste Parijzen aars de kranten, voor wat „la cru de la Seine" betrof, niet of nauwelijks meer Inzagen, en hun eigen oogen den kost gaven. L'Intransigeant bv. gaf eenige dagen echtereen wel drie afzonderlijke nummers per etmaal uit, die ten slotte door schier geen sterveling meer werden gekocht, zoo vol als ze waren van hoogst alarmeerende be richten, waarvan de leugen er voor i cd eren ambulanten toeschouwer dik op lag. Reportage... och arm! In de straat X trachtten twee soldaten een ver drinkend klein meisje te redden, ALle drie verdronken... Ik ging er dien- zelfden dag op uit. Het water eteég ln die straat. Het reikte mij tot Iets over de knieën! Reportage... och arm! In de straat Y. verdween een automobiel. Men kon er nog het bovenste nipje van zien. Wat er van den stumperigen chauffeur geworden was, wist men niet... Ik ging er den volgenden dag op uit. Het water was stééds stijgend. Gezeten in een der schuitjes, die er voeren, kon ik met de punt van mijn parapluie nog den bodem bereiken. De rest is... A I'avenant. Dat alles neemt echter niet weg, dat de watersnood inderdaad een groote ramp voor Parijs is geweest. En een les. Een les, gratis gegeven aan sommige menschen der weten schap. Parijs heeft dezer dagen honderd maal minder geleden door do ovar- strooming dan door wat mem de on derstroom ing zou kunnen noemen. Buiten haar oevers is do Seine slechts op heel enkele punten en don nog in betrekkelijk geringe mate ge treden. Van een heuschen „bandjir", zooals Indië die niet zelden „ople vert", is hier dus bijna geen sprako geweest. Dat ettelijke straten en ste gen onder water zijn geraakt en ons der aanblik gaven sommigen nóg geven van Venetië in miniatuur, Is uitsluitend to wijten aan het feit, 'at het ontzaggelijke riolenstelsel, waarop Parijs sedert tientallen jaren roem draagt, tijdens dezen water snood op veie plaatsen kamp heeft ge geven, in weerwil van de knapheid van derzelver ingenieurs, dis op ol- 1-vs voorbereid waren, behalve, blijk baar, op rampen als deze. Niet dat dlo riolen, les égouts de Paris" die ramp hebben veroorzaakt hoogst waarschijnlijk heeft de branie komeet van Halley het aard water in beroe ring gebracht; doch zeker is het, dat dat riolenstelsel het gevaar voor Pa rijs en de rampspoedige gevolgen gebouw, een gelegenheid voor open baar vermaak, zou ik het advies wil len doen inwinnen van Prof. Bam berg, David Tobias, die zeker meer dan iemand anders zijn sporen op dit gebied kan geacht worden verdiend te hebben. Ik meen mij met dit voorstel weer tegenover de samenleving verdienste lijk te hebben gemaakt en ga dus bescheidenlijk tot iets anders over. De feesten van den Alg. Nederlanri- schen Wielrijdersbond. Schrik niet, lezer, er gaat niets ergs gebeuren. Twee jaar bijna geleden hebben die feesten (weet u T nog hier plaats gehad. Verleden jaar was het Bonds- bestuur zóó geschrokken, dat liet er geen heeft gegeven, maar nu schiint de pijn voorbij en worden weer f eest plannen ontworpen. Toch is het dagelijïsch bestuur op die feesten weinig gesteld„de Fiets" herinnert er aan, dat dit be stuur indertijd verklaarde, dot het die feesten lang niet aangenaam vindt. Hoe nu vraagt het, moeten de gas ten, die straks op het feest zullen verschijnen, zich bewust zijn, dat zij deel uitmaken van een vertooning, die propaganda-doeleinden heeft, doch de gastheeren feitelijk verdriet? Zoo als de zaken er nu voor staan, kan de voorloopige organisatie van de feesten niet aan het dagelijksch be stuur worden overgelaten. Men zendt geen geslacht-offerden balpa naar den dansmeester om cotillon - a a rd i gheden te bespreken, stuurt geen oom met een maagkwaal naar den restaura teur, om het menu voor een feestdiner op te maken, vraagt niet aan een kluizenaar, om een optocht te orga- niseeren, noch belast een grimmige daarvan aanmerkelijk heeft vergroot. Het eerste riool, overwelfde riooi, Jat Parijs bezat, was dat van de Rue Montmartre, aangelegd tijdens de regeering van Karei VI, op order van Hugucs Aubriot, „pirévót des mar- chands". Het ls het laatst gerepa reerd geworden ln de maanden Mei en Juni 1891. Onder Hendrik IV en Lodewijk XIII liet Francois Miron, eveneens ,,pré- vót des maxchands' of te wel burge meester van Parijs, de riolen van Ponceau, Courtille-Barbetle, der stra ten SaJnte-Cathérine, Saint-Louis (thans Ruo de Turenne) en van de Filles-du-Cfllvaire overwelven. Onder Lodewijk XIV telde Parijs 2355 me- t t overwelfde tegen 8036 meter apen riolen. Aan den linker Selne-oever wanen er niets dan eenige pieterige, armza lige beekjes, die zich uitstortten in de grachten der vestingwerken. Later kwam nog het riool van Guénégaud, dat uitmondde ln den stroom van „la Tour de Nesle". Ten spijt dor pogingen van verschil lende burgemeesters van Parijs en van Turgot, bleef het longen, langen tijd slecht gesteld met de Parijsche riolen. In 1824 bedroeg de lengt-© van het stroomgebied der riolen ln de hoofdstad van Frankrijk niet meer dan 37 kilometer. Men leze er de prachtige beschrijving van Victor Hugo op na, die ze ln 1830 heeft be zocht. Toen, in 1860, de „banlleue" aan Parijs werd verbonden bezat hei gari sche „nouveau Paris" te zanien 228 kilometers „égout", In dien tijd werd bet netwerk der „collecteurs" of hoofdriolen ontwor- peu. Do geniale Belgrand liet drie reusachtige hoofdriolen aanleggen, alle uitmondende in de Seine. Toen hij in 1878 stierf, hadden de égouts van Parijs een totale lengte van on geveer 600 kilometers. En nu excusez du peu! nu be draagt die totale lengte meer dan 1500 kilometer. Als men weet, dat de overwelfde hoofdriolen een middellijn hebben van eventjes 5.G0 meter, dan kan men, dio 1500 kilometer over onder gronds ch Parijs veTdeelende, nagaan, hue geperforeerd de Seine-stad onder deu beganen bodem is. Voeg daarbij de zich steeds uitbreidende trajecten van den métropoli tain, de onder- grondsche „artères" of te wel slag aders der telegrafische en telefoni sche verbindingen, de tubes van dein „service pneumatique", de gas- en electrische leidingen, enz. enz. en men begrijpt, dat wij to Parijs niet precies op vasten bodem staan, hoe stevig de rotsachtige grond van na ture ook is. Natuurliik zijn al die ondorgrond- sche dingen door bijzonder knappe mannen met enorm veei' berekening geconstrueerd. Hoogere wiskunde, lo- garithmentafels, tafels van vermenig vuldiging, aardkunde en wat-niet-al zijn ter zake in volle actie en gesta dige functie geweest. In normale om standigheden behoeft men dan ook geenszins bevreesd te zijn voor ver zakking, instorting en wat dies meer zij. Maar de Seine, die anders den in houd der riolen gastvrij in heur wij de bedding placht op of in te nemen, weigerde ditmaal, volgepropt als zij zelve was van hoogere streken uit, al lo gastvrijheidsdieusten. Théns stuw de zij haar overtollig water de 1500 kilometer „égout" op, op héar beurt gastvrijheid inroepende. Op die averechtsche verrichtingen waren de riolen echter niet bedacht. En de kracht begaf den zwaksten dier oude tante met do taak om een kin derpartijtje in elkaar te zetten. Zoo spreekt „de Fiets", maar ver geet, dat het dagelijksch bestuur waarschijnlijk nog terugdenkt aan de feesten 1© Haarlem en de flaters, die het na afloop daarvan gemaakt heeft. Zulke dingen gaan niet maar dade lijk uit je gedachten Als de lezer vraagt, waar dit jaar de feesten gehouden zullen worden, dan antwoord ik, dat ik het niet weet. Van één gemeente weet ik zeker, dat zo er niet zullen komen, een stad nabij zee en duinen, dicht bij de hoofdstad neen. in die stad willen we ze niet meer hebben, voor geen wereldsch goed Toch hebben we iu Haarlem veel met sport en lichaamsbeweging op. Soms wel wat al te veeL Of heeft on langs niet lm de bladen gecirculeerd het bericht, dat als directeur vaneen groep Nedcrlandsche beroepsvoetbal- lers een welbekend Haarlemsch sportsman optreden zou Sedert is de naam van dezen fameusen leider be kend geworden, maar ik wil wel ver klaren, dat zijn sportroem tot dusver niet tot mij was doorgedrongen. En hoe gevaarlijk het is, zulke qualifica- tles te gebruiken zonder daar maar meteen den naam bij te noemen, heeft Mr. J. Lieftinck ondervonden, die het verdriet had, er voor te worden aan gekeken en don ook allerlei brieven kreeg van personen, die voor dat be roeps-voetbalspel wel wat gevoelden. Heeft een inensch daarvoor jaren lang hockey, bandy en cricket in pr act ijk en voetbal ln theorie ge speeld en daarbij het amateurisme bevorderd, waai' hij kon, om ten slot te nog te worden aangezien voor den aanstaanden directeur van een be- ondergrondsche dingen. Ze braken, en braakten hun water bovengronds uit, in de straten, zoodat die straten omgeschapen werden in kanaaltjes. En met het breken dier riolen had hier en daar ook grondverzakking plaats. En met die grondverzakking begaf de kracht sommigen fondamen ten van oude, wrakke gebouwen De ze staan nu te wankelen, en slechts deze zijn door de bewoners verlaten, vanwege do overheid verlaten moéten worden. En de rest der vluchtende Parijzenaars spruit voort uit hot brein van alarmeerende reportera uit de school der nieuwe journalistiek. Ik zonder natuurlijk eenige rijkaards uit, die liever hoog en droog te Nice, don laag en nnt te Parijs zitten. Thans zilten do ingenieurs met de kapotte riolen ongescheent. Dat is nu de vrucht van tiéntallen jaren arbeid I j Daar hebben gnnsche geslachten van j praktische mathematici al hun ge leerdheid aan besteed I Poëten dich terlijke naturen zijn rare naturen spreken zelfs heel laatdunkend van het failliet der wetenschap. Het is voor de naneven van Belgrand om er tareluursch van te worden. In alle geval, beweren sommige epilogeorende wijze menschen, is het nu gebleken, dat het niet goed is, do aarde ondergronds zoo erg te perfo- reeren. Daar is onze planeet nu een maal niet voor geschikt, zeggen ze. Enfin, laten de deskundigen het maar onderling uitvechten. Het is intusschen wel merkwaardig, dat de anti-perforisten, die uiteraard niet veel op hebben met de techniek der nieuwere verkeersmiddelen, bij deze ramp de voortvarendheid der an tieke dingen op hun creditzijde kon den boeken. Spoortreinen stoomtrams, electri sche trams, metro's en zelfs autobus sen en automobielen waren als lam geslagen. Ze gingen óf heelernaal niet óf slechts tot daar, waar zich water vertoonde dan bekroop hen de wa tervrees, evenals bij dolle honden. De fiacres daarentegen en ook de paar- denomnibussen bleven er lustig op los rijden. Wel maakten ze dikwijls groo- te omwegen, teneinde zoo lang moe-e- lijk droog te blijven, maar ze brach ten je toch waar het op aankwam bijna zonder uitzondering daar, waar je wezen wilde. En éls ze eens door een niet al te diep verdronken straat heen moésten Ia bonne heurehoud je goed, rossinant I Mat jelui niet ontmoedigen, omnibusknol len I Af en toe vreeede men, dat eenige nieuwere bruggen door den stroom zouden worden meegesleurd. Geen mensch mocht er overheen. De oude Pont-Ncuf een contradictio in terminis daarentegen bleef pal, fier en onverschrokken staan Duizenden en duizenden mensehen liepen er over of stonden er op, ston den er te kijken, in zalige gerustheid, -naar het wassende water. Noch de overheid, noch de bevolking dacht er in de verste verte aan, dat diè brug zou kunnen bezwijken. Onmogelijk De ingenieurs zitten nu met de han den ln het haar te piekeren over do reparaties aan het riolenstelsel. De Seine-kaden hielden het ferm uit; de riolen zegen aemechtig neèr hoe moet dat nou Wat is er aan tc doen? Wat valt er te verbeteren Hoe zal nu allernieuwst Parijs gesoussoUeord worden Als het riolenstelsel kant en klaar is, sprak in 1893 do toenmalige pre fect van de Seine, zal Parijs zijn „la ville la plus salne et la plus pro- pre du monde". Ik wil het graag gelooven. Maar wanneer de Seine rich weer eens niet aan haar prefect stoort en hevige scènes gaat maken wat dan Wat kan het ons op dat oogen- blik schelen, of Parijs de gezondste en properste stad ter wereld is 7 OTTO KNAAP, Esperanto. BIJ DEN SCHOENMAKER. Ce la suisto. U wenscht een paar schoenen? VI deriras paron da «uoj? Moeten het koopschoenen zijn of verkiest u ze naar maat? Cu pretajn au lau mezuro? Hoeveel tijd heeft u noodig om mij een paar te maken? Kiom da tempo vi bezon us por fori al mi paron? Hoogstens drie of vier «Jagen. Nu pli ol tri gis kvar tagojn. Nu neem dan maar de maat Nu, volu preni mezuron. Moet ik rijgbottines of met knoop jes maken? Cu mi devas fari botetojn por lad au por butonumi? Ik houd meer van met elastieken, die zijn gemakkelijker. Maar maak ie vooral niet te nauw. Mi pli satas llin kun elasta/'ojestas pil oportunaj. Sed mi petas, ne faru illn tro mallargaj. Gij zult volkomen tevreden zijn. Vi est os plene kon ten ta. MAANDELIJKSCH WERELDOVER ZICHT DER ESPERANTO- BE WEGING. België. Den 21en Nov. J.I. had te Antwerpen de Alg. Vergadering plaats van de „Belga Ligo Esperan- t sta." Uit het- verslag bleek, dat zich zeven nieuwe groepen bij «Ie Ligo hebben aangesloten. Argentinië. In Cordova, de hoofdstad van de gelijknamige pro vincie van de Argentïjnsche republiek is een Esp. groep opgericht, onder den naam „Kordova Esparanta Se- mo." B u 1 g a r ij e. Door propaganda- reizen van enkele Russische en Bul- gaarsche Esperanio-leiders werden door geheel Bulgarije clubs, groepen en cursussen opgericht. In Sofia heb ber zich meer dan honderd personen doen inschrijven om deel te nemen aan een Esperanto-cursus ln het 6< a de-gymnasium. Rnmeniê. De koningin van Ru- menië, meer bekend onder den naam van Carmen Sylva heeft verzekerd, dat zij het volgende jaar het Esp. even vloeiend zal spreken als haar moedertaal. Denemarken. Op een verga dering van wereldvredevoorstanders, gehouden te Aalborg, werd door den voorzitter van de Esp. vereeniging ge wezen op de groote beteeken is van Esperanto voor den vrede tusschen ds staten. In Vejle wordt Esp. op do technische school onderwezen. Een nieuwe groep is ki Hersens op gericht. Duitschland: In Augsburg stelt het gemeentebestuur speciale Esp. cursussen samen voor politie agenten. De „Societo Esperantista" te Dres den bestaat uit 13 onderaf deelingen met 540 leden. Deze vereeniging orga niseert speciale cursussen voor tram wegbeambten en voor kellners. Een Esp. afdeeling van den Bond van vrije studenten werd te Leipzig opgericht. J. H. W, HABERMEHL. (Wordt vervolgd). WekelUksch Baursoverzicht«ai Herent Tleleman WEEKBERICHT TOT 5 FEBRUARI 1910. De steeds terugloopende Amerikaan- sche markt, zonder ook maar een enkel bericht waarom do liquidaties aanhouden, maakt een beoordeeling zeer moeilijk, Wij hooren reeds van verscheidene faillissementen van Amerikaansche commissionnairs, die moeite hebben tijdig hun surplus binnen te krijgen, een belangrijke factor, naar het schijnt op het vezv loop van de markt. Van vele zijden werd onthouding in do Amerikaansche markt aanbe volen en het. is wei gebleken, dat het grootste gedeelte van het publiek hieraan voldeed, tenminste hier te lande werden zeer weinig affaires gedaan, en zoo het schijnt, loopen er veel minder prolongaties met uitslui tend Amerikaansche fondsen, dan vroeger het geval was. Vandaar ook, dat dil er toe bijdroeg, dat het geld bij ons goedkoop bleef. Een verdere inzakking der markt is niet onwaarschijnlijk, te meer daar de baissiers zich In Amerika niet on betuigd hebben gelaten. Mocht eerst daags do markt weder hooger wor den, zoo zullen de koersen wel eenige percenten verbeteren, daar bij hausse- koopen do baissiers wel weder op groote schaal tot dekking zullen over gaan. De minder gunstige vooruitzichten der kopermarkt dragen er het hare toe bij, om een flauwe stemming te verwekken en men zou geneigd zijn te gelooven, dat de koper-statistiek, die een vermeerdering van den Euro- peeschen voorraad en een verminde ring van den Amerikaansehen uitvoer aanwijst, een overproductie ten ge volge hebben, die zich nu reeds uit in de waarde der stukken. Weliswaar is de prijs in 1909 tamelijk stabiel geble ven, en hebben we in jaren van groo te depressie geen lageren prijs" ge kend, terwijl ze ook 25 ets. heeft geno teerd in andere jaren tevens is sinds 1900 de productie verminderd, doch dit alles schijnt de markt nog niet in het rechte spoor gebracht te hebber. men vreest voor een verderen terug loop in kop«r. Misschien, dat de disconto-verlaging evenals korten tijd geleden te Londen, weer een stoot geeft in de gunstige richting voor de geheele rnarkthier op valt echter niet te rekenen, en w;j moeten nog afwachten, of Engeland hiertoe werkelijk overgaat. Van de industrieele ondernemingen liepen Amalgamateds eeulge percen ten terug. Ook Steels daalden onge veer 3 Deze afdeeling was over het algemeen afbrokkelend. Met het oog op een eventueele nieu we uitgifte van aandeelen North western Pac Hypotheek-bank, worden die der Serie A. ongeveer 60—65 hooger verhandeld, waar door de Serie's B. en CA. eenigszins te lijden hadden. Een en ander door do eerst thans nader bekend gewor den preferentie der aandeelen van de Serie A., volgens de statuten. Hierop komen wij nog nader terug. Mijnen over hot algemeen iets flau- Tabakken prijshoudend, eerder af brokkelend. Voor Rubber-aandeelen blijft de stemming nog mat, in weerwil van de vaste koersen te London voor de ver schillende soorten. Geld noteerde heden 2 1/4 Tan da Residentie en haar bewoners. XXXXII. De tijden, waarin dc menschen zoo weinig politiek ontwikkeld waren, dat een uitdrukking als „de heeren moeten het maar weten" geboren kon worden, liggen reeds lang achter ons. Het is nu anders gesteld. De over heid staat bloot aan kritiek, aan felle kritiek, aan oneerlijke kritiek, en dit is oorzaak geworden, dat het beken nen van ongelijk door haar in zoo een op het Bolwerk. Dat in den Hout is ruim genoeg, om er een kolonie van zes kikkers uit het aangrenzende Blootje een kikkerwaardige uitspan ningsplaats te verschaffen. Breidt do familie zich uit, dan dient naar een andere plaats te worden omgezien. En het terrein op het Bolwerk is precies de Sahara, wegens de zand wolken, die opstuiven, wanneer je voeten in beweging komen, maar een Sahara in zakformaat wegens de af meting. O, we zijn zoo erg tegen de balda digheid en zoo erg voor de bevorde ring van de hygiëne, die onder ande ren ook gediond wordt door open luchtspel, maar een speelterrein kun nen we ftergens vinden. Mocht iemand soms een liefhebber voor dui zend meter bouwterrein weten vijf tien gulden de meter, dét hebben we nog wel I Een propaganda-optocht van 1200 kindaren mocht óók niet plaats heb ben en de minister van marine wou voor oefening in het roeien geen boo ten en geen instructeurs geven och, och, wat zijn we toch voorstanders van de lichamelijke opvoeding I Ik denk, dat de lezer nu zelf de woorden wel kan invullen, die in de plaats van de puntjes in bovenstaan- den zin moeten staan en eindig met de mededeel ing, dat ik een aanbie ding heb gelezen van jarige ansjovis, honderd stuks in een pot voor 2. „Wat een pret zal dat ln dien pot wezen", zegt mijn zoon Jan, „al die jarige ansjovissen bij elkaar, en hoe ter wereld weten de vischkoopers pre cics, wanneer al die beesten hun ver jaardag vieren V rlDELlO. roepe-voetbaltroep Hot is ontmoedi gend. Ik zeg maar wal is sport Bevor dering van vlugheid en kracht. Indien deze definitie het voorrecht heeft, den lezer te voldoen, dan zou ik toch even willen wijzen op een onderdeel van «Ie sport, die in ons land maar traag schijnt te groeien. Het is een voorwerp, dat meestal in tien zomer geplant wordt, daarna lang aan zich zelf schijnt te moeten worden over gelaten, soms een jaar lang in het verborgene overblijft en eindelijk met spoed voor den dag gehaald en aan de afnemers geleverd wordt Een koolraap, denkt u, of een bloemkool 't Lijkt er niet naar. Die vrucht van de sport heet medaille. Met belangstelling heb lk gehoord, dat de medailles van de vooroefenin gen voor do Olympische spelen, die ln Juni 1908 te Haarlem werden ge houden, eenige dagen geleden aan de rechthebbenden zijn rondgezonden. Dat gebeurt wel een enkelen keer meer. Kan het, wil ik met bescheiden heid gevraagd hebben, niet een beetje gauwer Het publiek zegt wel eens, dat wanneer een feest is geëin digd, do organisators de deelnemers zijn vergeten. Dat ls natuurlijk niet waar, och, dat publiek beweert zoo veel, maar de ondernemers zijn de medailles dan toch wel vergeten, wat vooral mal staat, niet waar, wanneer het oefeningen betreft in kracht en vlugheid, lk herzeg vlugheid. Of zou het kunnen wezen, dat het lang uitblijven van die medailles be schouwd wordt als een oefening voor de winnaars in geduld en zolfbeheor- sching In dat gov al verzoek ik al leen vriendelijk, die oefening voort aan niet te lang to laten duren Ze moet haar nuttig effect er door mis sen 1 Naar sport en spel, kortom naar lichamelijke opvoe«Iing streeft ook de Bond, die daarvoor onlangs ls opge richt. In den beginne was daar een militair tintje aan, dat de zaak niet bevorderde, maar sedert dit er afge slepen of afgesleten is, zou ze ontzag lijk veel nut kunnen doen, wanneer er jnaar Ja, wat Voorloopïg vul ik dezen zin nog niet in, maar wil eerst een en ander over de lotgevallen van de Ilaarlemsche afdeeling van den Bond verhalen. Haar bestuur heeft aan de gemeen te gevraagd, om het gebruik van den Doelen als gymnastieklokaal en om een stuk grond achter do St. Bavo aan de Leidschevaart voor speel terrein. Het eerste verzoek kon niet worden ingewilligd, op het tweede ls nog altijd geen antwoord ingeko men. Ik boor, dat sommige menschen zich daarover verwonderen. Ik niet. Vraag eens aan het gemeentebestuur om een stuk grond als bouwterrein, en je zult wat anders zien. Wij ge wone menschen mogen verschillende gronden kennenzandgrond, klel- gron.d veengrond, het Ilaarlemsche gemeentebestuur kent maar één en kele soort en dat is bouwgrond. Te. gen zooveel gulden per vierkant© meter. Brengt een speelterrein dat soms ook op Niet Wil de Bond dat voor niemendal in gebruik hebben Geen denken aan. Huizen, villa's moe ten or op gebouwd worden. Dét is gemeentebeheer. Geld in 't landje Geen speelterreinen, die geen cent op brengen. We hebben ©r al twee be schikbaar gesteld. Dat is waar. Een bij den Hout en

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5