HAARLEM'S DAGBLAD. B DERDE BLAD. ;on de Phi: ZATERDAG 5 FEBRUARI 1910 OM ONS HEEN Ne. 1089. De SpIJskokarU vas docentlos Zoo te In de wandeling de naam van 'een afdecling, die niet de minst be langrijke is van de stichting, gewijd aan den H. Vincent!us A Paulo Monsieur Vincent werd deze brave man gewoonlijk door zijn tijd- genooten genoemd, die hem grooten eerbied bewezen niet alleen omdat hij als priester een groot prediker was, maar ook omdat hij barmhartigheid bewees aan verachten on ongel uk ki- gen, galeislaven en vondelingen. Zijn leven en zijn arbeid zijn door tal van schrijvers, Morel, Loth, Bougaud, De Broglie, Goetz herdacht en nu nog, drie en een halve eeuw na zijn dood, leeft de herinnering aan zijn figuur onder ons voort. Geen wonder, dat de stichting, die steun en barmhartigheid aan mede- 1 rnenschen wilde toonen, zich naar hem genoemd heeft. Ik laat op dit oogenblik het werk der Vincentius. vereeniging in Haarlem onbesproken, behalve haar sptjskokerij. Het was me er om te doen, deze eens aan het .werk te zien. En zoo ging Ik den vorl- gen Donderdag over de toen be sneeuwde straat op weg, een van de enkele winterdagen, die we tot dusver hebben meegemaakt Wie niet geweten had, waar hij het gebouw van Vincentius moest zoeken, zou het gemakkelijk genoeg hebben gevonden, wanneer hij maar verkoos te letten op de klantjes, die er heen onderweg waren, 't Was even over half twaalf en overal in de Zijlstraat liepen vrouwen, alleen of bij tweeën, aan wie men 't doel van baar tocht kon zien door de emmers, die ze mee droegen om de spijs er ln te halen. De breede gang van het gebouw aan de Groenmarkt was al half gevuld met wachtenden, mannen, vrouwen cn kinderen, maar de mannen het minst. En ai die be hoeft igen hadden vaatwerk meegebracht van den meest uiteenloopenden aard Vooral waren er veel geëmailleerde emmers, dan allerlei kannen, lampetkannen, melk kannen, Ja zelfs waschkommen. En een voor een schoven ze langs een houten liekje naar een breed raam, dat opengeschoven was, maar waar van het bovengedeelte uit matglas be stond, zoodat niemand, die het niet verkoos, zijn gezicht behoeft te too nen aan de bestuursleden, die daar achter bezig zijn de spijs uit te rei ken. Daar in het lokaal van afgifte ben Ik lntusschen aangeland en vind er vier van de bestuursleden aan den arbeid, den ouilou heer Van Reijsen, een veteraan in Vinoentius, den ouden heer Van dor Vaart, die ook al een respectabel aantal dienstjaren heeft aan te wijzen en dien ik in vroegere winters, als het streng koud was, 's morgens vroeg wel eens heb ontmoet, als hij druk bezig was met de uitdeeling van brood en koffie dan nog twee jongere bestuursleden, die het druk hebben met afgeven, en de kok, die wel geen scepter zwaait, maar dan toch een reuzenlepel, waar mee hij de zoo verschillende vaat werken handiglijk vult. Vandaag schaft hij erwtensoep. Vier groote ketels kunnen samen niet minder dan 1480 liters bevatten, maar een er. van is bestemd voor de school kinderen, die in een ander lokaal ko men eten voor hen is vandaag vleeschsoep gemaakt. Smakelijk ziet de erwtensoep er uit, de geur prikkelt Je aangenaam {het loopt tegen twaalven Ij en de dobbel steentjes spek, die er la groote hoe veelheid in drijven, moeten den lief hebber verlekkeren. En al maar door ifemen de jongere bestuursleden door het loket emmer.s en kannen aan, le zen van de daarbij overgereikte bon netjes de hoeveelheid af „twee liter, vier liter, zes liter", waarna de kok met kracht!gen zwaai de dampende soep opschept, zoodat de wachtende na een oogenblik zijn portie in ont vangst kan nemen en voor die volgt plaats maken kan Die bonnetjes zijn gedeeltelijk van arme gezinnen afkomstig, waarvan leden van 't bestuur van Vincentius in een der ze® parochieën zich over tuigd hebben, dat er behoefte is. Maar ook particulieren kunnen bons koo- pen en die uitdeelen aan rnenschen, die daarvan naar hun meening moe ten profiteeren. Daarvan wordt veel gebruik gemaakt en het is dan ook zeker een nuttige vorm van steun. De heer Van der Vaart, doorkneed in de zaken, licht me welwillend In. „We geven niet alle drie dagen, Maandag, 'Dinsdag en Donderdag, hetzelfde. Soms te het wortelen met aardappelen, zuurkool of snijboonen met aardappelen. Of er drzen winter veel gevraagd wordt? Ja, meer noodig don anders, grootendeei3 voor los-werklleden en hun gezinnen, die niets of weinig kunnen verdienen. Begin November gaan we aan den gang en einde Maart sluit de spijs- kokerij. Een fonds of een kapitaal hebben we niet. an deze» winter zijn de uitgaven toch al grootgroene erwten, rijst, olies is duurder." Juist ben ik van plan, te vragen, of er uitsluitend op bons afgegeven wordt, wanneer een van de bestuurs leden naar ons toekomt, en me een briefje laat lezen van den volgenden inhoud „Heeren, ach Ik kan nu, daar ik „onder Doctoor behandeling ben, „niets door uit werken te gaan ver- „dienen, en daarom Heeren vraag ik „U vriendelijk om Eten zonder bon. „Met toestemming van de heeren M. „en G. Vrouw van N." Het behoeft niet gezegd te worden, dat aan dit in zijn eenvoud zoo tref fend verzoek wordt voldaan. Maar de heer Van der Vaart wil mij nu ook het heele gebouw laten zien. En zoo maken we een kleine rond reis naar de kamer, waar de groen ten en aardappelen worden klaarge maakt door vrouwen, die er weer een loontje aan verdienen, naar het lo kaal. waar juist de schoolkinderen zijn binnengekomen, die voor reke ning van de vereeniging Kinder voeding vandaag onthaald wor den op de vleeschsoep, die ik in den reuzenketel heb zien dampen. Zij krijgen ook allerlei andere spijzen, maar wat hun het meest naar den mond staat, zooate een van de dames vertelt, die hen bedienen, is rijst in melk. D&Ar kunnen ze niet genoeg-van krijgon Maar we gaan alweer verder, naar boven, waar het magazijn is voor kleeren, schoenen, ja, waar ik zelfs een kinderstoel, een wieg, een kinder wagen zie staan. Al de zes afdeeiin- gen hebben daar haar voorraad. Hier kan allee gebruikt worden en vindt bij menigen arme een nuttige be stemming. En onderweg vertelt de heer Van der Vaart van de moeite, die de huisbezoekers doen, niet al leen om de rnenschen stoffelijk te helpen, maar ook om de vrouwen aan te sporen tot wat netheid in huis en zorg. Want de toestand van de rnenschen is dikwijls erger, dan noo dig zou zijn En even nemen we nog een kijkje in de lokalen voor onderrichting en ontspanning voor de St. Jozefs-gezel len en de St. Jozefs-ambachtsleerlln- gen, in de bestuurskamer, die deel uitmaakt van het huis, dat wijlen de heer Van Bemmel aan de vereeniging schonk en keeren dan weer naar het lokaal van de spijsuilreiking terug. Daar gaat de arbeid nog altijd voort. Maar t is half een geworden, en de klanten, die met bons kwamen, zijn vertrokken. Toch staan er nog tientallen, die spijs werischcn te ont vangen zonder bewijs. En daartoe zij" do bestuurders bereid. Uit de sollici tanten pikken ze eerst de vrouwen uit, helpen die, dan de mannen, en eindelijk de kinderen. De kok te aan zijn laatsten ketel bezig en kijkt bezorgd naar de rij van pan netjes en emmers, die altijd maar weer voor hem wordt neergezet Maar do voorraad levert uit, niemand be hoeft ongetroost heen te gaan en als het tegen oenen loopt, is ae ketel leeg van soep en de gang van lief hebbers. Ik kan verzekeren, dat de erwten soep goed was, uit eigen wetenschap, want Ik heb ze geproefd. En ik zou er willen bijvoegen, dat de spijskokerij van Vincentiua een nuttig werk van barmhartigheid ver richt. Met dit weinige heb ik daarop de aandacht nog oens willen vesti gen. J. C. P. üaiteniandscb Overzicht Strijd Overul strijd I Allereerst denken we aan de WOELINGEN IN DE BALKAN- LANDEN. die weer voor eenige dagen 't oor- logsspook hebben opgeroepen. Geluk kig blijkt nu, dat we voorloopig voor ceen krii^eeweld behoeven te vree- zen slechts voorloopig niet, want de strijdvragen zijn niet opge lost. alleen werd de regeling der quaesties tot later verdaagd. Dit Is bij het Kretenser vraagstuk iets heel gewoons-! De belanghebbende partij en zijn er van overtuigd, dat er een oplossing moet komen, maar de bij na onvermijdelijke moeilijkheden vreezende, stellen ze deze onaangena me zaak liefst zoo lang mogeiijk uit. In Griekenland wist men, dat de Kretensers thans veel beteekenende plannen 'hebben. Wanneer dj Griek- sche Kamer bijeengeroepen zal wor den, willen de eilandbewoners eens duidelijk laten zien, dat ze niets op de opperheerschappij gesteld zijn, en zich al onder Grieksch be stuur rekenen, door naar deze volks vertegenwoordiging officieels afge vaardigden te zenden, Turkije wil dat niet hebben, en be dreigde Griekenland met een oorlog. Daar was men in Griekenland niet op gesteld. Alles heel goed en wel, veel sympathie voor de Kretensers, de Hel lenen-broeders, maar.... een oorlog met het veel sterkere Turkije.... Om de moeilijkheid te ontkomen be sloot het nieuw-opgetreden Grieksche ministerie eenvoudig de Kamer niet bij elkaar te roepen, maar de Nationa le vergadering saain te roepen, orn eenige zaken af te doen, o. a. Grond wetsherziening. Heel handig, maar.... afdoend? De eilandbewoners kunnen toch evengoed hun afgevaardigden naar deze Na tionale vergadering zenden, als naar de Kamer. Dit begreep men in Turkije ook en bleef daarom met oorlog drei gen. Soldaten werden opgeroepen, ka nonnen en oorlogsschepen aange kocht, enz. Dit maakte in Griekenland zooveel indruk, dat besloten werd 't bijeenroe pen der Nationale vergadering uit te stellen tot.. 1 December. Nu schrijven we Februari dus 't is een uitstel van 10 maanden I Door dit opofferende besluit van de Grieksche regeering is een zonderlin ge toestand in 't leven geroepen Griekenland bijna een geheel jaar zon der volksvertegenwoordiging en.... 't vooruitzicht is er niet, dat na 1 De cember kan komen, wat nu onmoge- l"k is. Vermoedelijk zuilen de Kre tensers hun ideaien in dien tijd niet verliezen, zoodat ze met 1 December zullen dreigen, met het zeudeu van afgevaardigden. Wanneer Grieken land dus een volKsvertegenwoordi- g samenroept, is dit eigenlijk een oorlogsverklaring aan Turkije. Misschien is van de mogendheden hulp te verwachten. De diplomaten hebben in deze dagen druk vergaderd en zijn 't er blijkbaar over eens, dat de Kretensers in bedwang moeten worden gehouden, zoodat "t noodig is, weer internationale troepen naar het eiland te zenden. Komt t daartoe, dan kunnen de Grieksche volksvertegenwoordigers weer ongestoord bijeen komen, want dan zullen de Europeesche soldaten er voor zorgen, dat Kreta geen afge vaardigden zendt. Allee heel mooi in dat geval, maar... de Kretenser quaes tie blijft ook dan nog op ee- oplossing wachten. Tusschen Turkije en Bulgarije dreigden ook moeilijkheden, maar ojis deze zijn voorloopig bedwongen. De Bulgaren waren boos. omdat een achttal landuenooten, die in Macedo nië tegen het wettig Turksche gezag waren opgetreden, ter dood veroor deeld waren. Heftige verwenschingen cn bedreigingen werden in 't 'and van Tsaar Ferdinand geuit, zelfs werd al druk over oorlog gesproken en go- schreven. In deze zaak heeft de Turk evenwel gebogen en de wijste partij gekozen. De doodvonnissen zijn in vrijheids straffen veranderd, zoodat de Bulga ren nu tevreden ge«teld zijn. Deze ouaestie behoort dus geluk kig woer tot 't verleden©. De POLITIEKE STRIJD IN ENGELAND ia nog creensziua beslist, ook al zijn de verkiezingen nagenoeg afgeloopen. Nu twist men over de vraag, op wel ke meerderheid de liberale regeeriug van thans kan rekenen. Belangrijk is 't artikel van den so- claal-dernocraat Philip Snowden, êen der invloedrijkste leden der Arbei derspartij. die iu <i W3 aan 't woord is. De schrijver wijst er op, dat de stemmen van de 40 leden der Arbei derspartij voor het ministerie thans van zeer veel belang zijn. Daarom is de positie dezer leden in 't Lagerhuis een geheel andere geworden. Ze zijn nu niet zoo vrij meer, als v oor de ver kiezing, want toen hadden de libera len alleen een meerderheid in 't Huls en behoefden geen steun. De Arbeiderspartij zal thans bij al le quaestios moeten nagaan, hoe haar houding zal werken op den gehevlen wetgevenden eu hervormende» arbeid. En eerlijk, gezegd isciioon ik alleen voor me zelf spreek, zoo schrijft Snow den). de Arbeiderspartij heeft geen plan hei de regeering lastig te maken of om den nieuwen toestand te ge bruiken ter wille van een voordeel voor de partij ten koste van vooruit strevende hei vorming. De Arbeiders partij ie een nndel tot hervorming en erkent, dut de zaak van hervorming hooger slaat dan de partij. Een bepaab! verbond kan de Arbei derspartij inlusschen niet met de li berale partij aangaan. Een of twee le den in het ministerie op te nemen is z. i. niet wenschelijk. Een partij van 40 leden die er aanspra_ak op maakt onafhankelijk te zijn, kun daar niet aan denken. Later is het misschien uitvoerbaar, ais de partij viermaal sterker is. Nu moet de partij zich niet binden door leden in de regeering te hebben. Z» moet te allen tijde vrij zijn om baar houding naar eigen in zicht to bepalen. Een verbond daargelaten zijn er nog twee wegen voor de Arbeiders partij open. Zij kan het met de regee ring op een akkoord gooien. De regee ring neemt op zich zekere her vormingen uit te voeren, waarvoor de Arbeiderspartij haar steun en stemmen belooft Dat zou een over eenkomst wezen, waarbij de regee- Arbeiderspar- ring meer wint dan de I tij. Zij won er een blijvende en be trouwbare vermeerdering van haar partijsterkte door, en in den Lande aanzien door de hervormingen, die zij Invoert. De Arbeiderspartij zou in hooge mate de macht verliezen om critiok te oefenen en om het Parle ment te gebruiken als een tribune ter verspreiding van haar beginselen. Wat is nu beter olies te krijgen wat voor het oogenblik te krijgen is tegen eenig verlies van onafhankelijkheid, of te rekenen op wat de regeering zal geven uit vrees voor wat de Arbeiders partij anders zal doen? Ik voor mij kies zonder te aarzelen het eerste. Liever verlies ik wat vrijheid om pro- pagunda-besluiten of amendementen voor te stellen, en neein zekere drin-. gende hervormingen die de regeering al beloofd heeft Op deze gronden raadt Snowden zijn mede-leden der Arbeiderspartij aan, om de liberale regeering in 't Lager huis te steunen. T PRUISISCHE KIESRECHT- ONTWERP houdt de eemoederen iu Duilschland bezig, 't Nu ingediende ontwerp be houdt 't drieklassenstelsel en de open bare stemming. Alleen zullen de wantoestanden, voortspruitende uit het thans geiden- de stelsel dat alleen het belastingbe drag het criterium vormt» tot welke klasse de kiezer behoort, vermeden worden, doordat belastingbedragen boven de 5000 Mk. bij de klassenfor matie niet van invloed zullen zijn. Bo- veudien zal op de indeeimg van in vloed zijn academische opleiding, lid. maatschap van Rijks- of Landdag, ze kere eere-amhten. en ofliciersschap bij leoer en marine. Kiezers, die aan de ze voorwaarden voldoen» beboeren, naar gelang van het bedrag, dot zij aan belasting betalen, zeker tot de tweede of eerste klsse. Niettegenstaan de de handhaving van het drieklas- senstelsel wordt de stemming vaneen indirecte veranderd in een directe, doordat de stemmen kiasseagewljze uitgebracht, in de verschillende kier- afdeel-lagen samengerekend worden voor het geheele kiesdistrict. Wet is dit ontwerp nog niet I De partijen toch zijn over de kiesrechte vraagstukken zeer verdeeld. Mocht bewaarheid worden, wat ver zekerd wordt, dat hel Centrum (R.-K.) tegen elke wijziging zal zijn, welke niet het ceheime kiesrecht brengt, dan heeft het regeeringevoorstel wei nig kans, want de vrijzinnigen zullen deze voorstellen der regeering nog veel te oonservatief vinden. DE WATERSNOOD IN FRANKRIJK moet nog steeds bestreden worden, want ook al blijft 't water in de rivie ren geregeld zakken, uo ellende ver mindert niet veel. Eerst nu 't water zakt. kan men zien hoeveel schade en nadeol is aangebracht. Gelukkig blijft geld voor de slachtoffers binnenko men. Hier volgt een klein staatje van hetgeen de verschillende staatshoof den tot dusver hebben geschonken President Fa lli ër es 30.000 francs. Koning van Italië 50.000 francs. Tsaar van Rusland 26.600 franca Koning van Engeland 26.250 francs. Koningin van Engeland 25.000 tres. Prins van Wales 12.500 francs. Z. H. de Paus 30.000 francs. Keizer van Duitschiand 25.000 tres. Keizer van Oostenrijk 25.000 trance. Koning der Belgen 10.000 franca Koning van Roemenië 10.000 francs Terwijl de Amerikaanscbe gezant aan minister Pichon een „voorloopi- ge' chèque van 600.000 francs heeft overhandigd, namens rijn koidgonoo- teu. IN ZUID-A FRIK A moet door onze stamverwanten steeds gestreden worden voor de rechten van onze taal. Generaal Hertzog heeft aan de Oran- jekolouie een onderwijswet gegeven, waarin het beginsel van de gelijkstel ling der beide talen zuiver is doorge voerd. Gevolg van deze wet is, dat de Ebgelschen, die zich in de kolonie ge vestigd hebben, zoo waar hun kinde ren ook Hoilandsch moeten laten iee- ren. Niet alleen achten zij dit volko men overbodig, maar meer ondervin den zii dit voorschrift als een aanslag op hun vrijheid. Zij worden onder drukt en verzetten zich natuurlijk wat hun recht is. De „Times' het groote Enselsche blad steunt hen in dit verzet. Nu heeft generaal Hertzog de hoof den van het verzet bij zich laten ko- n.en .waarschijnlijk om hen aan het verstand te brengen, dat het niet aan gaat te verlangen, dat op de staats scholen, ten gerieve van een heel klein aantul Engeischen, die onge vraagd de kolonie met him vestiging zijn komen eeren, de landstaal wordt achtergesteld bij de vreemde moeder taal van het kleine hoopje. De Engei schen blijven evenwel in hun verzet volharden. Wat zal Engeland doen 't Recht is aan den kant der onzen, maar..- Stadsnieuws PROF. Dr. BOSSCHA. Als bui teute kst-plaat geeft Else- vier's maandschrift de reproductie van een uitmuntend portret, dat Ha verman heeft getcekend van Prof. dr. Bosscha. Prof. Lorentz heeft daarbij oen ar tikel geschreven over bet «even en de beieekenis van Bosscha, waarin voor al gewezen wordt op de uitgave van Huygeus' brieven en werken. Hij schrijft o.a.: Dat een arbeid van dezen omvang heeft kunnen sla gen is te danken aan de volharden ds inspanning van drie mannen, den Ln 1895 overleden Leidschen hoogleer- aar Dr Bieren» de Haan, aan wien de voorbereiding grootendeels te dan ken was cn die zijne laatste levensja ren nagenoeg al zijn vrijen tijd aan de uitgave heeft besteed, prof. Bos scha cn prof. D. J. Korte weg te Am sterdam. De beide laatsten hadden de voldoening, nu 4 Jaar geleden, da laatste der tien zware kwartijnen die de correspondentie bevatten, voltooid te sten. De bewerking der bijna 3oQQ brieven van en aan Huygens vormt' oen geheel dat bevoegde beoordee laars onovertroffen achten en geeft met menige belangrijke bijzonderheid van andoren aard een volledig tafe reel van het natuur wetenschappelijk leven in de 17de eeuw. Onmiddellijk na de voltooiing der briefwisseling hebben de uitgever» de werken van Huygena ter hand geno men, zoowel die, welke reeds bij zlja leven in druk zijn verschenen als de onderzoekingen die in uitgewerkt handschrift of in dogboek-aanteeko ningen bewaard zijn gebleven. Tot het beste wat men prof. Bosscha kan toewenachen behoort zekor de gere gelde en voorspoedige voortgang ook van dit gedeelte van da uitgave. Waarom juist in het Huygens-wei* voor prof. bosscha zoo groote beko- iLng ligt, kan voor hem wie hem van nabij kennen, geen raadsel zijn. HIJ moest zich wel sterk aangetrokken gevoelen door wat wij ln Huygena in zoo liooge mate bewonderen: de onrechte waarheidsliefde, den een voud en do grondigheid ln de behan deling van wetenschappelijke vraag stukken, den afkeer zoowel van op pervlakkigheid als van noodekx» ge- leerdheidsvertoon. Bovendien gold t hier de eer der Nederlandse he weten schap. Deze korte schets zou al te onvol- ledfg zijn zoo Ik niet van Bosscha'* meesterschap over de taai in schrift en woord gewaagde. Dezelfde veree niging van beian gwek k end en Inhoud en sm ank vollen vorm, die in de voor dracht over het arbeidsvermogen in 1358 '.reft, vindt men in eJ zijne latev re redevoeringen weer, zocxds die ter herdenking van Christiaan Huygena^ d% rede waarmede hij het Natuur- ea Geneeskundig Congres te Haarlem opende, en het overzicht dat hij bij ds viering van het 150-Jarig bestaan van de Hollandse he Maatschappij der Wetenschappen van hare geschie denis gaf. leder die Bosscha ga- hoord heeft. In ee-a vergadering of aan een feestmaal, in een ernstig be toog of ln een hartelijke met fijnen humor gekruide toespraak te onder den indruk zijner welsprekendheid gekomen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen Zondag a-a- voor het laatet de Amsterdamse!» stadsgezichten van den heer Bonger» tentoongesteld zijn, terwijl de door Van der Hoef In Ivoor en hout gesne den beeldjes eveneens nog te be zich tlgen zuilen zijn. Zondag te de toegang kosteloos. Douohebaden. In bet doucbebadhute aan het Leid- scheplein zijn ln de afgeLoopen weeM genomen 813 baden, Ln dat aan dei Koudenhom 537. Op de voordracht. Mej. E. Schcffor alhier staat op di voordracht voor leerares in de Ned taal en letterkunde aan de middelbl re school voor meisje* te Arnhem. Rubriek voor Vragen Gesbouueerdei» hebben het roorreeh vragen op verschillend gebied, mits voor bcantiroordliig vatbaar, la te zenden bij de Redactie van Haarlem'i Dagblad, Groote Honutraat63 AU# antwoordei. worden gehee! koeleioo« -regeren ea, voor zooveel mogelijk U, den deg nn de inzending Asa vragen, die niet volledig naam ea woonplaats van dea inzender vermeldea wordt geen aandacht geeehooken. VRAAG: Bestaat hier ter stede ooU een secretariaat of correspondent» schap van de Ancient Order of Fan ters? ANTWOORD: Ons te van zulk een secretariaat hier ter stede niets be kend. Kan eon onzer lezers ook io» lichtingen geven? VRAAG: Kunt u mij ook zeggen waarom er thans zoo weinig klach ten over slecht gaslicht meer komen!. Komt dit door den cursus, die dé htUlLLt 1 OtN Naar het Engelsch van GUY BOOTHBY, 33) Terwijl ik daar zoo zat te trekken aaa mijn pijp, kwam een onweer staanbaar verlangen in inij op, mij weer eens in verbinding te stellen met inijn ouden oom, om zoo mogelijk te ontdekken, of iiij nog geloofde, dat ik schuldig was aan do misdaad, waar mee men mij doudverfde. ik zou hem verzekeren, dat mijn eenig verlangen was zijn goede opinie terug te wiu- nen. De tijd, daarvan was ik over tuigd, zou eens don waren schuldige bekend maken en, als het toeval liet wilde, mijn onschuld vaststellen. Niet in staat aan do verleiding lan ger weei stond te bieden, ging ik naar mijn schrijftafel, om een briefte schrijven. Wat ik precies schreef, zou ik nu onmogelijk meer kunnen zeg gen, ik weet alleen, dat. terwijl ik schreef, het beeld-van het oude thuis en het vriendelijk gezicht van lijn bejaarden meester zóó klaar en dui delijk weer voor mij opdoemde, dat ik voor het oogenblik weer terug scheen te zijn op de geliefde plaats, naast hem wandelend ovor zijn bezit ting hij, zooals zijn gewoonte was, met zijn hand op mijn schouder, en ik mijn hart voor hem uitstortend, zooals ik dat nooit voor iemand an ders had gedaan, zelfs niet voor mijn eigen vader. Toen kwam de herinherljtg aan dien vreeselijken dag weer terug, waarop ik tegenover hem had ge staan in zijn studeerkamer, als dief en leugenaar gebrandmerkt, en ik ondervond nog eens weer den bitteren nasmaak van die smadelijke verne dering. Ik zag Gilbert Feversham naast den stoel van mijn oom staan, met oen kwaadaardigen glimlach op zijn ge laat, even duidelijk, alsof het op d't oogenblik gebeurd©. Hij had mij dit alles aangedaan en nu begon ik te gelooven, dat hij, niet tevreden met zijn ©erste duivelswerk, hij weer te gen mij samenspande, Ln do hoop van mij misschien geheel te kunnen ruïneeren. Maar ik was besloten, mij daar met kracht en macht tegen te verzot ten, er mocht dan van komen wal wou. Ik had nu ni©t meer mij zelf al leen om aan te denken ik moest ook Sylvia de Marcelle beschermen, en om dat te kunnen doen. zou ik vech ten, niet alleen togen Gilbert Fe versham, maar ook tegen al zijne handlangers. liet idéé alleen, dat dit mooie ea onschuldige meisje door zijn toedoen hulpeloos eu zonder thuis aan de genade van de wereld zou zijn overgeleverd, was voldoende, om mijn bloed aan het koken te brengen. Want na moet ik iels bekennen, dat ik misschien al eerder had moeten zeggen ik had haar lief Een paar woorden maar - - ik had haar lief en toch, hoeveel beteeken- deu zij niet voor mij, meer dan het leven zelf. Hoe zou het mogelijk ge weest zijn, haar niet te beminnen zoo lief, zoo zacht, en zoo mooi als zij was Omdat ik alle dagen met haar omging, was ik bestemd, haar slaaf te worden. Of zij mijn liefde be antwoordde, kon ik niet zeggen, en cr waren redenen, waarvan u er één minstens zal billijken, waarom ik het haar niet kon vragen. Terwijl ik on der verdenking bleef van de beschul diging, die tegen mij was ingebracht, was het voor niij onmogelijk, dit on derwerp bij haar aan te roeren, en toch wist ik niet, hoe ik ooit in staat zou zijn, mij daarvan te bevrijden lntusschen was ik besloten, haar te beschermen, zooals Ik dat mijn eigen zuster zou doen, totdat Justus zou zijn teruggekeerd, of er op andere wijze over haar toekomst zou zijn be schikt. Ik had juist mUs brief af. en was bezig, er het adres op te zetten, toeu er aan de deur getikt werd en Al- phonso binnen kwam, om volgens gewoonte mij te berichten, dat hij het huis gesloten had en op het punt stond naar bed te gaan. ik verzocht hem mij eerst nog wat heet water te brengen. Toen hij ook dit gedaan luid eu mij „goéden- nacht"' had gewenscht, maakte ik mij een warm grogje klaar, stak een nieuwe pijp aan en ging zitten lezen. Ik was niet iu de stemming, om te gaan slapen, en ik wist heel goed, dat, als ik naar bed ging, ik niets anders zou doen dan mij uren achtereen om. en omdraaien, mij ongerust makend over Justus en over mijn eigen schijn, baar onoverkomelijke bezwaren. Het was imusscheu bijna kwart over elf geworden een vochtige, -buiige avond, niet weinig lijkende op dien, welken vooraf was gegaan aan den dag, waarop ik Quinnjon voor het eerst ontmoet had. Terwijl ik daar zat voor het vroo- lijk vuur, mijn voeten warmend en mijn grog proevend, bedacht ik, hoe ongelukkig de bordjes verhangen wa ren. Toon was ik de verworpeling ge weest, de bodelaar, en hij had mij vonden en opgenomen, nu had mijn plaats ingenomen, en was mijn beurt te trachten hem te vin den. Mijn hart zonk in de schoenen, toen ik aan hem dacht en aan de overijlde daden, waartoe hij misschien gedre ven zou worden. Ais de politie maai de hand op hein kon leggen, voordat dit kon gebeuren. Oin deze afschuwelijke gedachten van mij af te zetten, trachtte ik mij te interessecren voor het boek, dat ik had gekozen, maar te vergeefs. Zelfs de fijne geestigheden van den be roemden sclirijver waren niet vol doende, om het gewicht, dat zoo zwaar op mij drukte, weg te nemen. De eene pagina voor, de andere na sloeg ik achteloos om, maar altijd kwam ik weer terug op het oude, ha telijke onderwerp. De klok op den schoorsteenmantel tikte voortdurend door, het vuur be gon langzamerhand minder fel te branden, uit de boekenkast kwam een muis te voorschijn, die naar kruimels op den grond begon te zoeken, tel kens even stil zittend, om zich te overtuigen, dat ik te vertrouwen was. Langzamerhand, en zóó onmerk baar, dat ik er mij znaar half bewust van was, kwam er een gevoel van slaperigheid over mij. Daarop ben ik zeker in slaap gevallen, want Ik her inner mij niets meer. totdat ik wak ker werd. Juist toen de kiok twee uur sloeg, de lamp óp het punt stond uit te gaan en het vuur al totaal uit gegaan was. Ik was koud en stijf, en maakte er mij zelf een verwijt van, dat tk zoo idioot geweest was. om ln mijn stoel Ik rekte mij uit en gaapte, maakte aanstalten om mijn bed op te zoeken, met de heel onaangename gewaaiv wording van een heftig? koude te pak. ken te hebben In de ijdele hoop, dak onaangename gevoel te verdrijven, maakte ik nog een glas grog klaar en dronk het leeg. Nauwelijks had ik dat gedaan, ot de lamp begon te flikkeren, en ging uit, u»j iu volslagen duisternis ach. terlatend. Ik had mijn lucifers op dea schoorsteenmantel gelegd, dat wist ik zeker, daarom ging ik ze zoeken, waarbij ik onderweg tegen mijn eigen stoel stiet. Iedereen moet zeker wel eens hebben opgemerkt, hoezeer de duisternis alles van stand schijnt ta doen veranderen. Na wat om mij heen getast te heb ben, vond ik den schoorsteenmantel, waarbij ik het ongeluk had, een kost. bare vaas te breken. Toen voelde ik er langs heen naar de klok, maar kon haar eerst niet vinden. Als ik haar r.iet had hooren tikken, zou ik ge- n Igd geweest zijn te denken, dat tij spoorloos verdwenen was. JWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9