NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8170. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 11 FEBRUARI 1810. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haarlemper drie maanden: 'fPt. tSSaT ^SSl Van 1-5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cis. Builen het Arrondissement Voor de dorpen' In' dén 'omtrek wakr 'eek Agent 'geveiigd is ('kom 'dek Bif Abkn'neméS'aaMie'n^kbïh13"1'5 30 C"" Pe' "8A Fra„?"s,'dMr'N'edkr,k„d I 50^Cls^voor 3 p)aats[ngen T contant!' '100^stens zes reSe's> 25 Cis. per plaatsing; Afzonderlijke nummers0.02M j( »éPn)r» j x- - Ocïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreke" en franco per post 0 45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 12 FEBRUARI. Schouwburg„Het klokje van den kluizenaar", 71/2 uur. Brongohouw Tentoonstelling van schilderijen, 105 uur. BrongebouwSoirée-dansante der Gym. Vereen. „Concordia", 9 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling. Stadsnieuws Om Ons Heen. In bet Tweede Blad van dit n um- aier vinden onze lezers een artikel j.De I-Ialscn verkoopen in de ru briek Om Ons Heen. STUKKEN VAN DEN RAAD. Dl H.1J.S.M. en de Spoor- breedte-kwestie. De Raad van Administratie van de Hoilnndsche Spoor heeft het volgen de adres aan B. en W. gezonden Ons is ter oore gekomen, dat ver schillend? Raadsleden uwer Gemeen te nog steeds de vrees koesteren, dat wij, niettegenstaande de daartegen bij de o. verleende concessie geno men voorzorgen, ie eenigcr tijd toch over de ons geconcess'oneerde stads- lijnen vervoer van goederen met do op onze spoorwegen dienstdoende goederenwagens zouden kunnen lel den. Deze vrees zoude de bedoelde Raadsleden weerhouden hun goed keuring te hechten aan de toepas sing van de normale spnorwijdte van 1.435 M. bij den aanleg van de stads- lijnen. Hun bezwaar tegen den aan leg van breed spoor zou zijn opgehe ven, indien die vrees door eene perti nente verklaring onzerzijds zou kun nen worden weggenomen. Ofschoon wij ons, waar de conces- sio toch zóó duidelijk spreekt, die vrees niet kunnen begrijpen, maar wij afgaande op de deugdelijke bron, waaruit de ons verstrekte inlichting voortspruit, wel moeten aannemen, dat die vrees inderdaad bestaat, heb ben wij, orn aan die vrees eens voor goed een einde te maken, de eer uw College bi' deze de verzekering te ge ven, dat wij nimmer over de binnen uw Gemeente gelegen tramlijnen goe derenvervoer op de bovenbedoelde wijze zullen doen plaats vinden. M ij kunnen deze verklaring des te eerder cn gemakkelijker afleggen, om dat niet alleen daar, waar in een straat dubbel spoor zal komen te lig gen, de afstand tusschen de twee sporen-, maar ook daar, waar enkel spoor komt te liggen, de afstand tus schen het spoor en de in de straat aanwezige vaste voorwerpen te ge ring is,, om de bedoelde spoorweg wagens over de stadslijnen te kun nen doen rijden. Het is dus, in ver band mei de breedte dier wagens, feitelijk o n m o g e 1 ij k hen over de stadsliinen te laten circuleercn. In het vertrouwen met. deze- onze •verklaring de, door de bedoelde Raadsleden gcwenschte zekerheid, welke naar onze opvafling (wij her halen het) reeds in allen deele in de ons verleende concessie opgesloten ligt, te hebben verschaft, verzoeken wij uw College beleefd den Gemeen teraad met dit schrijven in kennis te dellen. liet zij ons vergund deze gelegen heid tevens te baat te nemen om u opnieuw er op te wijzen, hoe ernstig verlegen wij zatten door het uitblij ven van de beslissing omtrent de spoorwijdte en u dringend te verzoe ken toch wel alle middelen, welke u ton dienste staan, te willen aanwen den, opdat die beslissing ons spoedig geworde. De Bron-exploltatle. De Nederl. fotografen Kunstkring heeft afgezien van zijn plan om in het Brongebouvv een tentoonstelling te houden, wegens het inzenden dor leden op de Brusselsehe tentoonstel ling in 1910. Door dit besluit is een groote leem te ge kom er. in de zomer-exploitutic, waarom do directie van de Maat schappij van '"Maal water bronnen het voornemen liotft dezen zomer (15 Juni tot 31 Juli) een sporttentoonstel- Ilng te organ iseeren en in den tuin een „Japan" te bouwen. De diroctie verzoekt den Raad toe stemming om !u den tuin de benoo d;gde getimmerten te mogen doen plaatsen. B. en W. zeggen in hun advies, naa.r aanleiding van de in den Raad gevoerde besprekingen, dat do meer derheid van het college niet de mee ning deelt van de Raadsleden, die oordeelen, dat de Raad In beginsel zal moeten uitmaken, of er Teden is tot intrekking van de co vóór men eenig verzoek in verbaDd met de exploitatie van het Bronge bouw In overweging neemt De meerderheid van B. en W. be vordert wel 't uitlokken eener prin cipieel® uitspraak, maar meent dat het thans gedane verzoek daarop niet mag wachten. Het onderzoek in ver band met de beginselkwestie Is zoo tijdroovend dat dit niet zal beëindigd kunnen zijn vóór de Sporttentoon- stelling Is afgeloopen. De meerderheid van het College stelt daarom voor de gevraagde vergunning te verleenen, mits de houten gebouwen of getimmerten niet worden gebezigd voor het geven van vermakelijk hel en, welke, naar het oordeel van R. on W., hinder voor de omwonenden kunnen opleveren, Deze voorwaarde moet uiteraard in algemeene termen vervat zijn, maar do Burgemeester, geeft als hoofd der politie, de verzekering, dat bij toepassing van art 188 der Ge meentewet en art. 115 der Alg. Poli- tieverordeining door hem met de in gebrachte klachten en uitgesproken wenschen rekening zal worden gehou den, waardoor, naar het oordeel van de meerderheid in het college van B. en W. een waarborg wordt gegeven, dat klachten >mtrent feestelijkheden, als in den zomer van 1909 zijn inge komen, zullen uitblijven. (Art. 188 der Gemeentewet luidt: De politie over de schouwburgen, hei-bergen, tapperijen en alle voor 't publiek openstaande gebouwen en sa menkomsten, openbare vermakelijk heden en openlijke huizen van on tucht, behoort aan den burgemeester. Ilij waakt tegen het doen van met de openbare orde of zedelijkheid strijdige vertooningen. En art. 115 der Alg. Politieveror dening: Met lxvete van ten hoogste f 25.— woadt gestraft ieder, die zonder ver gunning van den Burgemeester fees ten of vermakelijkheden geeft, waar toe aan het publiek met of zonder be taling toegang wordt verleend). Een nieuwe Rijkskweekschool. De Regeering is voornemens een nieuw gebouw voor de Rijkskweek school te stichten, wanneer door do Gemeente kosteloos een terrein wordt afgestaan aan de Leidschevaart, hoek Schreveliusstraat, ter grootte van 5300»vierk. M. De Gemeente krijgt dan weer dc beschikking over het terrein en het gebouw van de Rijksleerschool aan de Ged. Voldersgmcht, dat in 1865 aan het Rijk in bruikleen werd afge staan. Dit terrein heeft een oppervlakte van 2170 vieirk. M, De daarop staan de gebouwen "".ebben 37000 gekost. Daar het behoud van de Rijks kweekschool voor de Gemeente wen- scheïijk is, de leerschool liet Gemeen telijk onderwijs ontlast, en de bebou wing der bedoelde terreinen de ver dere bebouwing aan dc Leidsche vaart in de hand zal werken, stellen B. en W. voor den Minister van Bin- nenlandsche Zaken te berichten, dat^ de Gemeente Jn beginsel bereid is om op het gedane voorstel in te gaan. Men zie verder onder „Laatste Be richten." AANWIJZING VAN STEM LOKALEN. Door B. en W. :s èn aan den Mi nister van Binnenlandsclie Zaken èn aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland wijziging gevraagd van het eerste stemdistrict in den geest, zoo ais door den Baad bij besluit van 8 December 1909 's aangegeven. Zoowel de minister als Ged. Sta ten hebben dat verzoek ingewilligd. De verordening, houdende aanwij zing van stemlokalen voor de verkie zing van leden der Tweede Kajner of Provinciale Staten, moet dientenge volge gewijzigd worden B. en W. stellen voor deze gewijzigde verorde ning als volgt te doen luiden: Art. 1. Ingeval eene stemming of herstem ming voor een iid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal of voor een of meer leden van de Provincia le Staten moet plaats hebben zal het stembureau van het: lste stemdistrict zitting nemen in het schoolgebouw aan de Spaarn- wouderstraat, plaatselijk gemerkt no. 12 (thans school no. 7); 2e stemdistrict zitting nemen in het schoolgebouw aan de Friesche Var kenmarkt, plaatselijk gemerkt no. 22 (thans school no. 3); 3e stemdistrict zitting neme nin het schoolgebouw op het Kledn Heilig land, plaatselijk gemerkt no. 12 (thans school voor uitgebreid lager onderwijs Iett. A); 4e stemdistrict zitting nemen in het gebouw „de Stads Doelen" aan de Gasthuisstraat no. 32; 5e stemdistrict (hoofdstembureau) zitting nemen op het Raadhuis; 6o stomdistrict zitting nemen in het schoolgebouw aan d» Schotenstraat, plaatselijk, gemerkt na 2 (thans school no. 2); 7e stemdistrict zitting nemen in het schoolgebouw aan.het Leidsche- pleun, plaatselijk gemerkt na 36 (thans school no. 5); 8ste stemdistrict zitting nemen in het schoolgebouw aan de Tempelier- straat, plaatselijk gemerkt no. 1, (thans school no. 6); 9e stemdistrict zitting nemen in het schoolgebouw aan de Haarlemmer- liedestraat, plaatselijk gemerkt no. 29 (thans school no. 8). Art. 2. Deze verordening treedt in werking op 15 Mei 1910. DE TRAMLIJNEN DOOR DE HAAR LEMMERMEER. De directie der Hollandsche Elec- trische Spoorweg Maatschappij heelt zich tot het college van B. en W. ge wend, niet het verzoek om vergunning tot het maken van a. een uitweg van het te maken perron op do perceelen, kadastraal bekend gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, sectie F. nos. 231 en 58, naar den Nieuwen Weg, per ceel no. 23-1 derzelfde gemeente en sectie b. twee beweegbare afsluitingen dwars over bovengenoemden openba ren weg, aan weerszijden van den spoorweg. Bij B. en W. bestaan tegen het toe staan dezer verzoeken geen bezwaren, mits onder de voorwaarden o. m. wordt opgenomen, dat de beweegbare gedeelten van de afsluiting niet lan ger gesloten mogen zijn dan telken male noodig is in verband met het voorbijgaan van een trein of een loco motief over de spoorbaan ter plaatse waar deze den openbaren weg kruist, en dat voor het hebben dezer vergun ningen een jaarlijksche recognitie be taald worde van 2.50. Bij het betalen voor de eerste maal van deze recognitie zal tevens moe ten betaald worden een bedrag van 10 als vergooding van de door de gemeente gemaakte kosten. GRONDAANKOOP. Naar aanleiding van de in de ver gadering van 19 Januari j.l. gevoerde beraadslagingen bij de behandeling van het voorstel tot aankoop van liet plantsoen-terrein in het Wilhelmina- park, zijn door B. en W. nadere in lichtingen gevraagd aan de directie van de naamlooze vennootschap „Hol- landsch Grondbezit." Uit haar ant woord blijkt, dat zij niet genegen is, de door haar gestelde voorwaarde tot verbod van bebouwing van bedoeld terrein te doen vervallen, en dat bet hare bedoeling is, dat het hek, de planten, hoornen en dergelijke voor werpen in den koopprijs zijn begre pen. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad thans voor, het terrein, dat een oppervlakte van 1960 M2. heeft, te koopen voor een bedrag van f 5750, en zulks met inbegrip van al hetgeen zich op en in bedoeld terrein bevindt, en voorts ouder de voorwaar de, dat. dit terrein steeds de bestem ming van planteoenterrein zal blijven behouden B. en W. vragen daarom een cre- diet van f 5950 voor de betaling van de koopsom en van de op den aan koop vallende kosten. AFWIJKING BOUWVERORDENING. De heer J. R. Kemper Baron van Ittersum heeft het voornemen, in den tuin van het perceel Groote Hout straat 113 een werkplaats te bouwen in verband met de uitbreiding van de automobielenzaak van den heer In- pijn, en aangezien dit gebouwtje meer dan 10 Meter van den openbaren weg zal komen af te staan, verzoekt hij, afwijking te willen verleenen van art. i, lid la, der bouwverordening. B. en W. stellen den Raad voor, dit verzoek toe te staan. BEN NIEUWE VINDING OP MUZIKAAL GEBIED. De heer B. Rijbroek, muziekhande laar in de Warmoesstraat, hier ter stede heeft ons het een en ander mee gedeeld omtrent een nieuwe vinding op het gebied van mechanische mu ziek-Instrumenten. De firma Ludwig Hupfeld te Leipzig is er n.l. in ge- slaagd een automatische viool-met piano te construeeren, een mecha nisch kunstwerk, waarover 24 jaar is gewerkt en waarnaar men reeds 500 jaar geleden heeft gezocht. In de bovenkast van het piano-vor- mig instrument zijn drie gewone vio len rechtstandig geplaatst, die door koepelvormige strijkstokken, welke dus steeds over de snaren strijken, bespeeld worden. Een stelsel van grijpers vervangt de vingers bij het bespelen. De heer Rijbroek, die te Leipzig liet Instrument hoorde spelen, een phonola „Dea Violina", verbaasde zich over het mooie spel van dit me chanisme. O. a. het vibrceren was zeer fraai. De bekende componist Victor Hol lander te Berlijn oordeelt, dat de „Violina" meesterlijk speelt en de piano-begeleiding daaraan gelijk waardig is. Het vioolspel, zegt hij, is alsof de instrumenten door de hand van een inensch worden bestreken. Opgehaald. Uit de Amsterd amsche vaart onder Haarlemmerliede is gisteren het lijk opgehaald van den sedert eertige d; gen vermisten L. K. uit Haarlem. Het lijk is naar het lijkenhuisje overge bracht. Bekroond. Bij den dezen winter gehouden in ternationalen tooneel- en duetten wed strijd. uitgeschreven door de Konink lijke harmonie „Vlijt en Volharding" te Roozcndaal, is de tweede prijs in de afd. Duetten met algemeene stem men toegekend aan het duo Voget te Haarlem. Het echtpaar Vogct trad als No. 1 In September 1909 op. De eerste prijs werd met 5—4 stemmen toege kend aan een duettenpaar te Antwer pen.- RECEPTIE. De receptie van den Commissaris dor Koningin voor Noord-Holland, Mr. G. van Tienhoven, en mevrouw werd gisteren bezocht door ongeveer 300 personen. Daaronder bevonden zich de oud-burgemeester van Am sterdam, Mr. W. F. van Leeuwen, en do burgemeester van Haarlem, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. TEN ONRECHTE VERDACHT. Bij de familie Mittelmeyer, die een bovenhuis aan de Korte Heercnvest bewoont, werd een dameshorloge en een spaarpot, :nhoudende f 1 gemist. Verdenking viel op den bewoner van het onderhuis, G- Bakker. bij wien eetüge rechercheurs een onder zoek instelden, evenwel zonder resul taat en ook onnoodig, aangezien het vermiste na eenige uren in de boven woning bij de MitteJmeyer's werd te ruggevonden. Zangwedstrijd. Nan.r wij vernemen zal de gemeng de zangvereniging Polyhymnia, dir. de heer W. Grootendorst, deelnemen aan den zangwedstrijd uitgeschre ven door de zmgvereeniging „Inter Nos" te Rotterdam, te houden In Mei a.s. De vereeniging zal uitkomen in de le afdeeling. Door de ruiten. Gisteravond ongeveer half zes kwam een vleeschwacen van de fir ma Heek de Korte Veerstraat uitrij den, terwijl van den tegenovergestel- den kant een bakkerswagen naderde, die tegen het paard aanreed. Het paard schrok eai liep achteruit, waar door dc wagen een spiegelruit van den paraplu ie winkel van do firma BraakenbuTg in de Lange Veerstraat verbrijzelde. Groepsvertege nwoordlgjing Bij de Dinsdag en Woensdag gehou den verkiezing voor groepsvertegen- woordigers aan de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M„ werden als zoodanig gekozen voor groep II do hoeren J. A. So mere en W. de Geest en voor groep III de heer It. C. Don- sen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). een rijtuig van den tegenovergestel- den kant aan kwam. Toen een der wielrijders het rijtuig voorbij wilde rijden, kwam hij met zulk een vaart tegen de ruit van het portier aan, dat de ruit brak. Tegen de wielrijders is proces-verbaal opgemaakt, DE BRAND TE SANTPOORT. Een spuitgast te Santpoort zendt ons over 't verbranden der fourage- schuren nog eenige beschouwingen, waarvan w ijhier de hoofdpunten la ten volgen Te éen uur des nachts bereikte ik de plaats des onheils, en heb daar tot drie uur gearbeid. Toen werden 36 mannen uitgekozen, die het blus- schingsiverk verder moesten voortzet ten, en de overige zestig werden naar huis gestuurd. Toen ik te half vier thuis kwam, was de brand nog juist zoo gevaarlijk, als toen Ik pas kwam. Nu het dus blijkt, dat 36 spuitgasten voldoende zijn, zou 't het best zijn de anderen te ontslaan. Dat zou voor de gemeen te-fin ancien een groot voor deel zijn. Maar er had anders kunnen gehan deld worden. Als 't hooi mot braudha- keu uit elkander gehaald was, dan zou 't gevaar spoediger met 99 100 rtian bezworen zijn. dan nu, nu er maar met kleine groepjes werd gear beid. Wij vermelden dit, om te doen zien waarom spuitgasten ontevreden waren, namelijk dat ze zoo kort go- werkt hebben. Zijn overige beschou wingen zijn reeds door de brandmees ters weerlegd. VELSEN. GAS VOOR VELSEN. De heeren F. P. Vermeulen en W. van Tuyll van Serooskerken, leden van den Raad, hebben de volgende voorstellen ingediend met betrekking tot de gasplamien: Niet alleen worde een gashouder geplaatst op het terrein voor gasfa briek bestemd, maar oolt eon gashou der van 1000 a 1200 kub. M. wordt ge bouwd te Santpoort. Daarom vervaJle de leiding die de gemeente Velsen zelve moet aanleg gen van Velseroord. naar Santpoort en worden niet 2 maar 3 gasfitters to dienst genomen, waarvan twee wo nen bij de gashouders en een In de af deelingen Velsen-W ijkeroog. De geldleehing worde zooveel hoo per gemaakt, dat uit het bedrag dat overschiet na voltooiing der werken gedurende de eerste jaren kunnen worden gedekt de mogelijke verhezen, zeodal die niet komen ten laste der gemeente, maar uit latere winsten worden terugbetaald. De gemeenteraad besluite, dat de eventueele verliezen der eerste jaren zullen worden geboekt op kapitaalre kening. En ten opzichte van het Ontwerp- Contrnct Hnarlem-Velsen: In art. 10 (berekening van den lc- ve.ringsprijs van het gas), worde niiet alleen genoemd de prijs der kolen, maar eveneens de soort der kolen, dJe als basis van berekening gelden. In art. 11 worde de aMossingsTen- to bepaald op 3 1/3 aangezien de overeenkomst wordt aangegaan voor 30 jaren. Wanneer door verandering in de bereidingswijze van het gas, de gaB- prijs In Haarlem mocht worden ver laagd, zal de gemeente Velsen in ge lijke mate van deze verlaging profi teert». Een nieuw artikel worde toege voegd waarbij wordt vastgesteld de kapitaalwaarde der werken die door de gemeente Velsen eventueel moeten worden overgenomen. HOUTRIJK EN POLANEN. Met ingang van 16 Febr. zal te Houtrijk en Polanen een hulpteie- phoonkantoor voor het algemeen ver keer worden opengesteld. De diensturen zijn gelijk aan die van het betrokken hulptelegruafkan- toor. Binneaiaiiü Uit de Omstreken BLOEMENDAAL, Twee wielrijders kwamen gister middag in woeste vaart om den hoek van de Zomerzonrerlaan, toen iuist ONDERWIJZERS EN HUN POLI TIEKE OVERTUIGING. In de gisteren gehouden vergade ring van den Leidschen gemeente raad heeft prof. Fockema Andreae er op aangedrongen, dat bij het sollici- toeron van onderwijzers er bij het op maken der voordracht, behalve op kennis en bekwaamheid, ook zal ge let worden op hunne opvattingen om trent het neutraliteitsbeginsel en de monarchie. De voorzitter zeide nog niet te kun nen antwoorden, wat de interpellant ook niet noodijr achtte. De heer Sljts- ma drong echter op een positief ant woord aan, zij het ook in een volgen de vergadering. De voorzitter gaf daartoe evenwel geen toezegging. EEN MOOIE SCHENKING. In den Rotterdam schen gemeente raad kwam een schrijven in van no taris Lambert, waarin hij namc-iis den eigenaar aan de gemeente ten ge schenke aanbiedt perceelen grond aan den Oudendijk, onder Kralingen, groot 2 Hectaren 49 Aren 96 Centia ren, op voorwaarde, dat daarop z:.l worden gesticht een werk van open baar nut, het liefst voor onderwijs met speelterrein of plantsoen, alle kosten voor rekening der gemeente. 't Plan Is, er een H. B. S. en speel tuin te maken. AFSCHAFFING DER KERMIS. B. en W. van Utrecht stellen den raad voor, afwijzend te beschikken op de requesten tot afschaffing der ker mis. Een minderheid in het college is voor de afschaffing. B. en W. erkennen, dat dc kermis schaduwzijden heeft, doch achten hc-t voorkomen van dronkenschap, bande loosheid en zedeloosheid sterk over dreven. Zij geven echter toe, dat ook in den kermistijd dingen gebeuren, gelijk ook bij andere volksfeesten, die niet behoorden te geschieden. Toch is dat h. i. geen reden, de kermis af te schaffen, daar deze voor een zeer groot deel der burgerij nog een ver maak aanbiedt, waarvan geen mis bruik wordt gemaakt en <lat ongaarne zou worden gemist. Bovendien zou den h. i. door afschaffing der gewo ne kermis, particuliere kennissen ge organiseerd worden, die nog veel be denkelijker zijn. Ook zijn zij van oor deel, dat de afschaffing aan veel ne ringdoenden schade zoude barokke- DE BELANGEN VAN 0NZE7N LAND BOUW EN ONZE VEETEELT IN ARGENTINES. Door de Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging, daarbij van rijkswege gesteund, is in November 1909 de lieer I. J. G. van den Bosch naar Argentinië uitgezonden, mot de opdracht aldaar de veehouderij en den landbouw te bestudeeren cn op grond van zijn opgedane ervaringen te adviseeren of het al dan niet ge- wenscht zou zijn op de international le landbouw-tentoonstelling te Bue- nos-Ayres in Juni cn Juli 1910 uit te komen. Uit de ontvangen berichten Wijkt, dat de melkveehouderij in Argentinië nog dermate extensief uitgeoefend wordt, dat men ons melkvee nog niet op prijs weet te stellen, goed betalen wil en behoorlijk voortfokken kan. Onder die omstandigheden zou eon deelneming met aanzienlijke geldelij ke offers gepaard gaan, zonder, dat daar in de eerstvolgende jaren een loonende afzet tegenover zou komen te staan. Het is verder gebleken, dat in Ne derland geen schapen gefokt worden, die met voordeel naar Argentinië ge leverd kunnen worden. Waar aldus de inzending van melk vee en schapen ongewensclit bleek te zijn, achtte de Koninklijke Neder- landsche Landbouwvereeniging het beneden de waardigheid van den Ne- derlandschen landbouw, op een inter nationale landbouwtentoonstelling al leen met pootaardappelen cn kaas uit te komen en werd van deelneming geheel afgezien. EEN JUFFROUW ME'l' VEEL FANTASIE. De Tel. vertelt Een 20-jarig jufjo. zekere Mina ran D.. doet te Zaandam op 't oogenblik veel van zich spreken. Voornamelijk hebben de winkeliers den mond vol over deze schoone. In de laatste wa ken toch heeft Mina een groot aantal winkels bezocht en daar voor belang rijke bedragen inkoopen gedaan. Da juffrouw vertelde overal, dat zij ver loofd was met een zekeren B.uit Wor- merveer, die wel f30 in de week ver diende. Ed nu zouden ze gaan trou wen. Natuurlijk was er dus van alles noodig, allereerst een uitzet en een trouwjapon. Voor de laatste viel haar keuze op een stof van /I 75 do el. Men moest haar maar tegelijk de maat na men en de japon op "t atelier vervaar digen. Dan waren er noodig meube len, welke te Amsterdam schijnen ge kocht te zün, matten, kleeden cn gor dijnen, glas-, aarde-, blik- en koper werk, enz., enz. Tal van winkeliers verheugden zich reeds in do prachti ge leverantie. De juffrouw had een huie gehuurd, waarheen alles gebracht kon worden, terwijl do heer B. van Wormerveer goed voor de betaling was. Van dit laatste bleek echter weinig en toen werd een onderzoek ingesteld. De vriendinnen verklaarden, dat zij M;na nog nooit met een vrijer had den gezien en te Wernierveer bleak geen jongmensch van den opgegeven naam te wonen. Dat kon dedame zich

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1