NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ^27e Jaargang. No. 8171. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 12 februari 1910. a Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtTek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem «de omstreken en franco per post Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ƒ1.20 1-30 1.65 0.02 H y» 0.45 ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 13 FEBRUARI. Schouwburg: Uitvoering teil bate van de lighdl: De drie Kaboutertjes, en Het feest ten bove, 2 uur. Schouwburg Rott Tooneelgez.: Twe© Weezen, 7 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen. Soc. Vereeniging: Concert Muziek- vereon. Laurens Janszoon Coster, uur. Brongebouw: Tentoonstelling van Bchilderijen, 105 uur. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 7 1/2 uur. MAANDAG li FEBRUARI. Brongebouw: Schilderijen ten toon stelling, 10—5 uur. Ds Kroon: Bioscoopvoorstelling. Schouwburg: Albert Vogel, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons II e'en. In het Derde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Een Brief van de Hollandsche Spoor" in de rubriek Om Ons Heen. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor, aaD den heer II. J. Gevl J.C.zn. en aan de N. V. „De Amstel" gezamenlijk te vcrkoo- pcn 8 vierk. M. grond bij de Juliana- strnat teeen 15 per v>erk. M., aan „De Amstel" te vorkoopen 4 vierk. M. grond achter den Koninginneweg (oostzijde^ voor fi5 per vierk. M., en aan den heer II. J. Geyl J.C.zn. 16 vierk. Af. achter den Konmgïnneweg teeen f 15 per vierk. M. Deze o-rond moet bestemd worden Voor poort. De nieuwe eigenaars zullen voorde gemeente maken een houten, afschei ding. waarvoor f 175 door de Gemeen te wordt vergoed. B. Pn W. stellen voor. nfwiizcnd te beschikken on het verzoek der Gvm- hnsfiek. pn Schermvereenisring „Con- rntvili" om vergnnnimr om de gym nastiekzaal met toestellen in de H. B. S. met 5-javigen cursus geduren de twee avonden in dc week te mo gen cebruiken. Bii B. en W. bestaat daartegen be- zwnar. De vereeniging oefent zich nu in het lokaal van de Christ. Bewaarschool aan de Lance Lakenstraat, dat daar voor niet geschikt is, meent het be stuur. Zendingsarbeld. Men schrijft ons: Dingdag a f, zal in het gebouw der II. J. V. optreden de heer Guülaume, zendeling indcr de Bataks. De heer Cirllamne is een Nederlander, Ne- derlandsch 's zijne moedertaal, maaT hij 9taat in dienst van de Rijnsche zending, die ip Sumatra haar uitge breid en rijk gezegend arbeidsveld heeft, geboren te Vliss'nvon, heeft hij zijn opleiding genoten te Barmen en werd v.nn daar in 1893 uitgezonden naar Sumatra. Na 16 jaren zwaren arbeid is Br. Guillaume in het vaderland terugge keerd. om lieuwe klachten te verza melen voor verderen arbeid. Zijn rusttijd be«tecd hij om door spreekbeurten hier en daar zending»- Jïefde te wekken en te versterken. Hij kan veel vertellen van zijn pio nierswerk, o.a. van zijn reizen in het oorwond, gewapend met een hakmes om zich een weg te banen, en voor zien van een kemelsharen mantel ter beschutting tegen regen en koude, en die opgerold tevens dienst moet doen voor hoofdkussen; van een mat je. waarop ij kan slapen, en van een loeristeurtok, die niet aJleen ge bruikt werd om slangen te dooden, maar ook om er op te gaan zitten, als de grond moerassig was. Examens nuttige Handwerken. Geslaagd te 's-Gravenhage mej. J. Vroon van Gestel, te Haarlem. LESSING FN DE GODSDIENST. Vrijdagavoud spruk op uitnoodi- ging van de if.l. Haarlem van den Nederlandschen Protestantenbond, voor een vollo schouwburgzaal Prof. Dr. H. IJ. Grocnewegen uit Leiden, over de beteck:nis van den bekenden Duitschen tooneeisclirijvej Lessing op t gebied van den godsdienst. Lessing werd den 22sten Januari 1729 in het landstadje Ilameuz geboren, in een eenvoudige pistor ie, wier bewoners zich veel met de klassieken en schoo- ne letteren bezighielden. Zijn vader was een streng orthodox man, die zijn oudsten zoon voor den geestelijken stand bestemde. Van zijn jeugd af kendo de jonge dichter de geldzorgen, die hem gedurende zijn geheel verier leven niet meer verlaten hebben. In 1746 kwam hij op de hoogeschool te Leipzig en studeerde daar in den beginne veel, maar toen eens een rei zend toon eel gezelschap in de stad kwam, en dit het eerste stuk, dat hij reeds op 't gymnasium geschreven had, opvoerde, was hij voor de theo logie verloren. Als journalist ging hij nu naar Berlijn waar hij met Mo- zes McndeJssohn, den grootvader van den beroemden toondichter, kennis maakte. Deze was een man van scherp verstand en diep wijsgeerig denken, die ook in latere dagen nog, grootem invloed op den jongen Lessing heeft uitgeoefend, en dien hij ook waarschijnlijk in „Nathan der Weïse" vereeuwigd heeft. Toch kon zijn genie zich niet ten vollo ontplooien, daar de geldzor gen hem dwongen, allerlei betrekkin gen te aanvaar len, die neerdrukkend op zijn geest werkten Dit scheen na zijn huwelijk met de vermogende Eva König beter te wor den, maar na een jaar van geluk, waarschijnlijk het gelukkigste van Lessing's gunsche leven, ontviel zij hein reeds. In dien tijd kwam de zin voor de theologie weer boven en be streed hij fel bet orthodoxisme zijner dagen, op deze wijze den grondslag leggend tot e -n nieuwe moderne richting, die de ganse he volgende eeuw beheerscben zou. Nog langer dan op literair gebied zal zijn werk op dat van de theologie in eere ge houden worden. In het laatst van zijn leven had Lessing veel lichamelijk lijden te doorstaan maar zijn geest bleef steeds krachtig en frisch. Den 15en Februari 1781 stierf hij. Do voordracht werd door de toe hoorders met groote aandacht ge volgd. IIUISVLIJT-TENTOONSTELLING. Men schrijft ons: Op verzoek der afd. Haarlem van den Volksbond hebben de volgende dames en hoeren zich bereid ver klaard op te treden als leden der jury voor de in de maand April a.s. hier te houden Huisvlijt-ten toonstel ling' de dames J. J. M Backum Pas toor, J Brantjes, H. Chorbon, M. C. van der Voort en J. Wentholt en do heeren D. Been, J. Brouwer, C. de Cock, F. T. Grabijn, G. A. D. J. B. v. Kalcken, G. A. Ooetenbroek, A. J. Prins Visser, J. Smits, W. Swart en J. W. Veldheer. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zijn thans tentoon gesteld eene reeks afbeeldingen van Perzische oouwkunst, die tot nog toe weinig bekend zijn, doch door hunne artistieke waarde de algemeene aan dacht zullen wekken. De monumeuten die te bezichtigen zijn stammen uit liet cultuurtijdperk hetwelk op dat der Achameniden en der Passaniden volgde, nadat de fa natieke heerscharen dor Arabieren 't groote wereldrijk vernietigd en op de puinhoopen van het oude Perzië ver schillende staten gesticht hadden, waarvan Bagiad als zetel der Kali- feil het centrum vormde Ook uit Konia, de hoofdplaats der Seldschuken, uit Monogolié en de om «treken van ie Kaspische ze©, krijgen wij do bouwpr xiukten te aanschou wen die van -Je 13e tot de 18© eeuw ontstonden, vit baksteen opgetrokken en met keram.schê bekleedingen rijk versierd werden. De Moskeeën, Mau soleums, Poortgebouwen en andere monumenten u t de Oost-Islamitische landen met hunne prachtige koepels, minarets en verdere bouwkundige onderdeden zijn schitterend van uit voering en munten tevens uit door hunne eigenaardige samenstelling eai bekoorlijke versieringen. Zij vormen voor do bouwkunst van een land, dat gelijk het onze voor zijne bouwwerker tot het gelvnik van den baksteen en de keramiek Is aangewezen, hoogst merkwaardige voorbeelden. Een tentoonstelling van gespiede Indische krissen is in voorbereiding. Zondag is de toegang kosteloos. BLOEMENTENTOONSTELLING. De oud-minister, mr. J. C. de Ma- rez Oyens, voorzitter van den Neder landschen Tuinbouwraad, heeft zich op uitnoodiging van het hoofdbestuur der Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur t-ereid verklaard het voor zitterschap der internationale jury te aanvaarden. Toegezegd zijn: Een ©ereprijs ter waarde van honderd gulden door het Hollandsch Bloc-mboLlonkweekerege- nootachap; z'iveren vergulde medail les door do heeren: K. Volkersz, te Haarlem, J. G. Heydlanus, burge meester, J. Mens'mg, en de Gehr. D. en J. Keessen te Aalsmeer; zilveren medailles door de afdee- ling Roelof Arendsveen dor Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur (twe© stuks) en den beer J. G. Hey- danus; een bronzen medaille door do firma J. N. Berghoef en Co., te Aalsmeer. JACHT EN VISSCHERIJ. Aan belanghebbenden is in de pro vincie Noord-Holland door den Com missaris der Koningin ter kennis ge bracht: a. Dat de lacht op houtsnippon in dozo provincie zal worden gesloten op den 28en Febr. 1910 met zonson dergang; b. dat de jacht op eenden zal war den gesloten n-ede op den 28en Febr. 1910 met zonsondergang; c. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten op den 15en Maart 1910 met zonsondergang; d. dat het wei spel van kwartalen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 2 Mei toten met 15 Juni 1910; e. dat de s'sscherij met het staan de sp'erisignet zal zijn gesloten van 1 Maart tot 1 November 1910; f. dat de viascherij met alle overige vlschtuigen, uitgezonderd die met aalkorven, aaldobbers, aalreepen en palingfuiken op aal, paling en gron- delingen, die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en die op snoek in de gemeente Texel, van 15 Maart 1910 tot nadere aankondiging zal zijn gesloten, en g. dat gedurende den gesloten vischtijd, vermeld sub f van dit be sluit, ook liet visschen met den hen gel in de hand, uitgezonderd met de peur, is verholen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vrijdagmiddag had eon ongeval plaats bij een in aanbouw zijnd huis nabij de halte van de electrische tram. De timmermansknecht D. kwam met zijn rechterbeen tusscher een schut ting en een kruiwagen, doordat deze kruiwagen door een met een paard bespannen en met zand geladen wa gen werd aangereden. Tengevolge hiervan brak hij het hoon. Dr. Van Beusekorn verleende do eerste hulp, w-iarna de man per rij tuig naar het station Bloemeodaal werd gebracht, om verder naar zijn woning te Amsterdam te worden ver voerd. Vrijdag zijn In verband met de aanrijding van Zondag j.l. op den hoek van de Kleverlaan, onder toe zicht van B. en W. dezer gemeente proeven genomen met een automo biel en een rijtuig, om te kunnen be- oordoelen, of liet passeeren van deze voertuigen op dien hoek mogelijk le zonder aanrijding. Geblelien Is, dat als door die be stuurders de noodige voorzichtigheid wordt In acht genomen het passee- ren zonder gevaar kan plaats heb ben. Voorzichtig rijden Is hier dus altijd aan te bevelen. SANTPOORT. Gisteravond werd In het kerkge bouw der Ned. Herv. gemeente eene muziekuitvoering gegeven, welke door zooveel belangstellenden werd bijgewoond, lat het gebouw geheel gevuld was. De verwachting werd niet be schaamd. De koornummers, onder leading van Mej. I. Pijzei, van Am sterdam, werden allo uitnemend uit gevoerd. Maar vooral heerlijk klank de solozang vsn Mevrouw Van Ey- bergon Santh agens—Waller, die in „Dignare, o Domine", van Handel, in „Come Raggio di Sol" van CaJda- ra en in „Kleangedichtjes van Guido Gezelle", getoonzet door Catharina v. Herwies en in meer andere hare ge voelvolle, begaafde stem allen onder oen verheven indruk deed komen. Met niet minder gespannen en stil le aandacht werd ook geluisterd naar de viool-solo's van Mej. Metz, die Aria van Bach, Adagio van Max Bruch en Romance van Beethoven o pmeoeterlijke wijze vertolkte. Kort om, het was een schoone kunst avond, waarvan allen zeker dank baar en voldaan hu Lswaarts keerden Ds. Bax sprak na afloop een woord van harte! ijken dank en bracht dat tok Inzonderheid aan Mej. G. de Clercq, door wier bemoei ingen dezen avond tot stand was ge komen. De kunst op zoon wijze en belageloos dienstbaar te zien maken aan veredeling en beschaving, ver dient dan ook allen lof. HAARLEMMERMEER. Vrijdag j.L waren ter monstering te Iloofddurp wel kooplieden, maar geen enkel paard aanwezig. Een zoontje van den landbouwer v. \V. tu Nieuw-Venoep viel al spe'endc door een openstaand luik van den hooizolder. Kermend van pijn werd het knaap je opgenomen ep geneeskundig® hulp ingeroepen, die constateerde dat het rechterarmpje op twee plaatsen ge broken was. Door het fanfarecorps „Excelsior" te Nieuw-Venuep is besloten deel te n-m-n aan let te houden Nationaal Concours te Aalsmeer. Terwijl de broodbakker B. aan den Ringdijk rnet ziju broodwagen reed. geraakte deze bij het uitwïj»n. te i-el op den kant van den weg en kantelde de Ringvaart in te water. De wagen werd niet noemenswaard beschadigd, doch liet brood was on bruikbaar geworden, hetgeen voor B. oen groote schadepost is. De Oldenburgerhongst Sultan van den hoer B. Biesheuvel is verkocht aan de paardenfokkerij to Stadska naal voor den aanzienlijken prijs van J 2500! Te Hoofddorp werden ter Vrijdag gehouden monstering geen paarden gekocht te Halfweg 6 voor f 240 a f 275 IIALFWEG. De liberale kiesvoreeniging nam de candidatuuT IL N. Hartgorink, voor lid van den gemeenteraad over, zoo dat de drie kiesverenigingen den- zelfden persoon stelden. VELSFX* De hoer J. H. Kamps van Vrieschc- loo is benoemd tot onderwijzer aan een openbare school alhier. IJMUIDEN. Majesteit, Vrijdagavond trad voor de afdee- ling IJmuiden van de Maatschappij tot Nut van bet Algemeen als spreker op Ds. M. van Kleef van Beverwijk met het onderwerp „Majesteit", de roman van Couperus. In oen van den beginne tot het einde zeer boeiende rede ontwikkel de de hoogst begaafde spreker de Ma jesteit van de vier hoofdfiguren, Kei zer Oscar, Keizerin Elizabeth, Otto- mar en Valerie, ieder van hen afzon derlijk als ..Majesteit" toekenende. Van de willekeurige macht, van de berusting, van do overwinning en plicht en vau de toewijding. Een groot en aandachtig publiek volgde de lezing met groote belangstelling, die deze alleszins verdiende. Binnenland Prins Hendrik te Dordrecht. (Van onzen bijzonderen verslaggever.) Dordrecht, 12 Februari 1910. Hot was heden een belangrijk© dag voor het oude Dordrecht en de Dord- tenaren heden werd nl. opengesteld de brug over het Wantij', toegang ge vende tot het nieuwe in exploitatie genomen industrie-terrein „De Staart". Voor enkelo jaren was dit land nog een uitgestrekt gors, een aanslibbing van de rivier. Het geheele terrein ligt van 3.50 tot 4 M. boven A. P., terwijl vlak bij de brug zelfs een hoogte is bereikt van 5.70 M. boven N. A. P. Van deze hoogte bil de brug loepen twee hoofd wegen uit, do eene links naar *t wes ten, do andere in het verlengde van do brug, naar het Noorden en afbui gend naar den Wcst-Merwedepolder. Deze beide wegen zijn voor een groot gedeelte bestraat, 10 M. broed on aan beide zijden met boonien beplant. Deze terreinen zijn bij uitstek ge schikt voor handel en nijverheid. Reeds is een groot gedeelte van den grond tan Noorden van den in weste lijk© richting leidenden weg in ge reedheid gebracht voor de scheeps werf en machinefabriek „Dordrecht". Zeker zal Dordrecht iets van het karakter als klassiek-llollandsche stad inboeten, doch men kaq haar toch als do stad van de breed©, machtige rivier-gezichten en de mas sieve, karaktervolle binnenhaven blij ven bewonderen. De stad Dordrecht dateert reeds uit de elfde eeuw, was <le zetel der oude graven van Holland en verkreeg reeds in 1299 stapelrechten. Iloewel Dor drecht het voor Rotterdam als han delsstad heeft moeten afleggen is haar binneulandsche handel toch van bc- teekenis, welke nu zeker nog zal ver meerderen, indien do nieuwe terrei nen ten volle door de industrie in be slag zullen worden genomen. Het was zonder twijfel een aange name tijding voor Dordrecht's inge zetenen. toen Prins Hendrik don wensch te kennen gaf, zelf de brug over het Wantij te openen, daarmede een bewlis gevende van zijn belang stelling voor de welvaart van de stad aan de Merwede. Te 10.40 kwam Prins Hendrik uit de Residentie aan, vergezeld van zijn ad judant, don heer Bijl de Vroe en van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Mr. J. G, Patijn, staats raad in buitengewonen dienst. Aan liet station werd de Prins ontvangen en gecomplimenteerd door den burge meester ,den heer H J YVichers, en den garnizoenscommandant, majoor C. Houtman. Na een vluchtige begroe ting begaven de Hoog© gasten zich naar de gereedstaande rijtuigen on der het e-oiuich der talrijke toeschou wers, welke door de politie onder per soonlijke leiding van den commissa ris, den heer D. H. L'lrich, op een be hoorlijken afstand werden gehouden. Gisteren was een afdeeling van het Koninklijk staldepartement uit Den Haag overgekomen, zoodat de Prins zijn eigen equipage kon gobru'ken. De Prins was gekleed in politiek, en 't was eon prachtige, zonnige dag. Veel vlaggen waren uitgestoken en in de straten bewoog zich con tulrijk© menigte. In gestrekte» draf ging het nu kings de Johan ie Wittstraat, Bagynhof, Vischstraat, Koorstraat, Steeg over- sloot, St. Jansweg, Singel, Groenen dijk, Noordendijk en Oranjelaan naar „DE STAART", waar reeds vroeg vele bewoners zich ©en goed plaatsje hadden veroverd, ten einde van de plechtigheid getui ge te zijn. Onder luid gejuich stegen de Hooge bezoekers uit en begaven zich onder eerebogen naar de brug. Alom wapperde breed uit hot dun doek in de koel© ochtendlucht; ook de wimpels en do Prinsenvlag gaven het geheel ©en bijzonder f oostelijk as pect. Nadat de directeur van de Genieen- te-werken, de heer D. N. van Ruy- ven, de wethouder en de overige auto riteiten waren voorgesteld, nam óe burgemeester het woord en sprak den Prins als volgt toe Koninklijke Hoogheid, Het is ons een buitengewone vreug de. dat Gp ons hebt w;llen aandoen de hooge eer. om naar bier t© komen, om getuige te zijn van de vaste ver keersverbinding tusschon Dordrecht, de Staart eu den West-Merwedepol- der. Deze aan het water ontwoekerde gronden z.ijn dienstbaar gemaakt aan handel en nijverheid, ze zijn gewor den tot terreinen gelegen aap groot vaarwater, en bereikbaar van den vasten wal, met spoorwegen ln ver binding te brengen terreinen voor fabrieken trescbikt e» bil uitnemend heid voor scheepswerven, gereedlig, gend ais het war© om hulp te bieden aan vaartuigen op hun weg van of naar DuiLschiand, naai- hun ligg-ng geschikt ook voor den bouw van groo te zeeschepen. De beteekenis van deze werken wordt door Uw Hoog bezoek te tref fender in het Jicht gesteld, wij allen hier aanwezig en duizc-nden met ons zijn door de belangstelling door Uw© Koninklijke Hoogheid getoond, ge troffen en er voor erkentelijk. Ik moge mij veroorlooven aan Uw© Koninklijke Hoogheid te vragen deze brug te willen geven den naam Prins Hendrikbrug. Bij do opening van de brug out- woondde de Prins op de rede van den' burgemeester, dat hij volgaarne aan. het verzoek van hot Gemeentebestuur voldeed en hoopte, dat de brug tot' nut van de gemeente zou strekken. Aan do Staart en aan do werf werden door de muziek de volksliederen ge. speeld. Hierna nam de Prins het omhulsel van een ijzeren bord weg, waarop de naam prijkte „Prins Hendrikbrug",. Met luide fanfare's en hoera'» werd deze plechtigheid begroet. Van deze plaats ging hel naar HET TERREIN DER FIRMA BOS-, Dit bezoek gold het bezichtigen def in werking zijnde bakkenzuiger de „Weser". Het vaartuig heeft een leng. te van 50 M., terwijl de breedte 9 M, bedraagt- De machines kunnen eea kracht ontwikkelen van 880 I. P. Kt De Prins en do overige heeren wer den door den heer A. Bos P.zn. ont vangen. Een eerepoort, bestaande uit twee versierde zuilen, was bij den in." gansr van het terrein opgericht. Een album, eenige foto's bevallen*, de, werd den Prins ten slotte aange boden. Thans werd ©en bezoek gebracht aan de NIEUWE WERF DER FIRMA BYVOET, waar Dordrecht's gaston te ongeveer half twaalf aankwamen. Aan het hoofdingang van de werf was een keurige eerepoort verrezen, die dooT haar bouw algemeen de aan. dacht trok. Ook de andere terreinen in de omgeving waren in feesttooi:! tal van vlaggen waren daar aange-, brachtdo eerepoorten zoowel van gemeentewege als door particulieren1 opgericht, wedijverden met elkander! in krachtige kleurentinten en fleurige aspecten. De Prins wilde hier tegen woordig ziin bij de kiellegging: op do nieuwe werf de „Dordrecht" genaamd- De nieuw -gebouwd© fabrieken, als mede de hellingen werden met bijzon dere belangstelling bezichtigd, waar na de Prins de kiel legde voor het ee-rste schip, dat op deze werf wordt gebouwd. De plechtigheid bestond: daarin, dal de Prins een bord, waar. op de naam van het schip en de da- turn der kiellegging aan den kieibalk vastspijkerde Het schip, hetwelk een Rijnschip wordt van 600 last, zal den naam van „Prins Hendrik" ontvan gen en wordt gebouwd voor rekening van don hoer A. van Loop te Rotter dam. Bovengenoemde plechtigheid kwam vroeger zeer veel Voor, doch thans is deze ceremonie in onbruik geraakt; hot was dus wel eigenaardig, dat bij de in gebruikneming van een nieu we werf een oude traditie gevolgd werd. De directeur, de heer J. Bijvoet, richtte zich nog tot den Prins en dankte Hem voor de hooge eer, dat Z. K. H. de nieuwe werf met zijn te gen woord i"heid had vereerd. Het tijdstip was nu gekomen voor; den BOOTTOCHT, waartoe men aan de Noordzijde van de „Staart" aan boord ging van het luxe-stoomjacht van den heer L. Smit, de „Nepos". Deze toch duurde echter niet lang. want over twaalven ging het Hooge gezelschap weder aan wal om zich te begeven naar de OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Deze openbare leeszaal is een van de eerste van ons land en heeft vele van dergelijke inrichtingen ten voor- beell gestrekt Door den voorzitter, den heer S.« Dasberg, werd Z. K. H. toegespro ken, orn dank uit te spreken voor het bezoek en voorts eenige fotografieën aan te bieden. Het bezoek aan deze inrichting had ongeveer 20 minuten geduurd, waar na werd gereden naar de GROOTE KERK. Alvorens hier aan te komen had de Prins ean i 1 11 h n 1 d a la s«av«a*.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1