NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. ï<<o. 8172. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 14 FEBRUARI 1910. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN! Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1-30 1-65 0.02 H 03TH 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenti5n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnommer der Redactie 600 en der Administratie 72X Drukkerij: Znider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 15 FEBRUARI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 u. Schouwburg: Silvia Silombra, 8 u. Gebouw der H. J. V.: Voordracht door den heer II. Guillaume, 8 uur. Sint Bavo: Cursus in de Katholieke Iteloofs- en zedenleer. Coöperatief beetoar In Gemeenten- complexen. Eeret dan, wanneer in den lande een algemeeno behoefte ontstaan is aan een wettelijko regeling van een tot dan ongeregeld gebleven onder deel van het maatschappelijk leven, eerst dan, en door de traagheid van de parlementaire werkzaamheid, meesieniijd nog veel later, komt de begeerde wet tot stand. Dezelfde invloeden beheerschen ook wetswijzigingen. Het is daar door, dat de wetgeving zeer dikwijls niet meer aanpast aan de bestaande toestanden. In dit opzicht is er verschil tus- schen voorschrift en practijk, dat de werkelijkheid verandert door gelei delijke ontwikkeling en het voor schrift, a. h. w. met schokken wordt gewijzigd, wanneer het verschil tus ee hen voorschrift en werkelijkheid te groot begint te worden. Zoo is thans ook de huidige Ge meentewet, die nu een vijftig jaar lang orde en regelmaat heeft ge bracht in het beheer der Gemeenten in menig onderdeel niet meer in staat de nieuw-gegroeide toestanden te regelen. Een nieuwe staat van zaken heeft allengs den toestand vervangen, er heerschte in den tijd, dat de Ge meentewet haar nuttigen arbeid be gon. En zoo zijn er ook in dit opzicht toestanden ontstaan, waarmede de wetgeving geen contact meer houdt. In het bijzonder is dit wel het ge val met het begrip Gemeente, dat in derdaad een belangrijke wijziging heeft ondergaan, zonder dat de wet daarmede voldoende rekening heeft gehouden. In het midden dezer eeuw waren de Gemeenten scherp omlijnde ker nen, waar menschen met gelijksoor tige belangen samenleefden. Historische, geografische en econo mische invloeden hadden veroor zaakt, dat de eene gemeente in menig opzicht geheel andere levensbelan gen had verkregen, dan de andere, ondanks zij in eikaars nabijheid gele gen waren. Zeden en bronnen van be staan verschilden vaak in groote mate en stelden dikwijls een nadruk kelijke scheidingslijn tusschen men schen, die onder den rook van eikaars dorpen en steden woonden. Een ty pisch voorbeeld in deze mag wel het dorp Scheveningen genoemd worden, wier bevolking zich Tweeden Pink sterdag uitgezonderd nooit in Den llang vertoont, schoon doTp en stad toch jarenlang reeds door hetzelfde college op de Groenmarkt worden be stuurd. En dat nog, nu in de twin tigste eeuw. Maar in andere dcelcn van het land heorschen dergelijke toestanden niet- Nadat het moderner leven der vorige ocuw de steden had ontmanteld en wallen en poorten waren geslecht, werd ook menige wal der traditie neergehaald. Het toenemend verkeer, waardoor men zich gemakkelijker verplaatsen kon naar de omst/reken der steden, de toenemende veiligheid op de bui tenwegen, het meerdere gerief, dat het leven in de dorpen ging kenmer- ken en de lagere belastingen noopten vele stadsbewoners er toe zich bui- ten de steden te gaan vestigen, om aldus de voordeden van de stad met die van het dorpsleven te vereenigen, j Deze groep nieuwe dorpsbewoners heeft veel gedaan, om het leven in die kleinere plaatsen vooruit te bren-j gen en to ontwikkelen. Met de groote stadslucht nog om zich heen, ont-1 beerden ze in hun nieuwe woonstede' vaak noode hel comfort van de groo-! te steden. Zij waren het, die vooral door hun steeds in contact-blijven met toestan den in de steden, een open oog had den voor hetgeen de kleinere nog misten. Geen wonder dan ook, dat een streven ontstond naar de ming van hetgeen men als een euvel In het buitenleven voelde. Het kon niet anders, dan dat er in oomplexen van gemeenten b.v. een stad met een krans van dorpen heen, op deze manier een belangrijke wijziging in den best a au den staat van zaken moe6t komen. Allengs ont stond in de omliggende dorpen een streven, om zich aan te passen aan de stad, die in bet middelpunt lag en waarmede zij een omvangrijk verkeer onderhielden. Veilig kan dus op dit oogenblik vastgesteld worden, dat er in den lande tal van gemeente-complexen bestaan, wier onderdeden tot op een zekere hoogte behoefte hebben, hun eigen leven uit te leven, maar toch ook voor een belangrijk deel gemeen schappelijke belangen hebben gekre gen, welke belangen eerst dan ten volle tot hun recht zouden kunnen geraken, indien er een behoorlijke samenwerking tot sland zou kunnen komen tusschen de gemeenten, die krachtens de evolutionaire lijn sa- menhoorig blijken te zijn. Het behoeft wel geen betoog, dat de Gemeentewet van vóór vijftig jaren en de andere wetten, die mede het gemeentelijk betoeer regelen, geen re kening hebben gehouden met deaen zoo garisch en al gewijzigden toe stand. Nog gaat de wetgeving uit van de stelling, dat gemeenten zelfstandige doelen van het land zijn, die onder ling met elkander niets, of ten minste niet in belangrijke mate, uitstaande hebben. Deze omstandigheid ls er een, die op de vrije ontwikkeling van het maatschappelijk leven belemmerend werkt. ant vele malen gedoogt de wet niet, dat er samenwerking zal pl&aïs hebben tusschen verschillende ge meentebesturen. Wetswijziging is het eenïge afdoen de middel, om deze belommering uit den weg te ruimen. Maar wetswijzi ging is een zaak van jaren, misschien een zaak van tientallen van jaren, en wel hierom, wijl het invoeren van compLexieve gemeente-systemen, het geen zulk een wetswijziging zou moe ten inhouden, voor sommige deelen des lands als een ultra-radicaliteit zou gelden. Terwijl sommige stre ken des lands, als b.v. Haarlem en zijn omgeving, rijp zou kunnen ge acht worden voor. een inter-commu- naaJ gemeente-beheer, zijn andere deelen van het land nog niet tot dit stadium van ontwikkeling gekomen. En daar de wetswijziging eerst dan tot stand koint, als de behoefte zoo algemeen wordt, dat er in de Staten - Generaal een communis opinio over ontstaat, behoeft men een wijziging van do wetgeving in dezen zin binnen een afzienbaren tijd wel niet te ver wachten. Moeten de gemeenten-complexen voor wie het stelsel van interlocaal gemeentebeheer een weldaad zou zijn, dan maar geduldig afwachten en ho pen op betere tijden, zonder dat er iets g. daan wordt ter verwezenlijking van de gekoesterde, wensclien Dat is inderdaad een vraag van belang rijke strekking. Wat zou er tegen wezen, om de vraag in dezen zin te beantwoorden De gemeenten kunnen alvast aan het werk gaan en tot op deze hoogte een coöperatief beheer invoeren, zoover de wetgeving hei haar niet belet. Kwam men tot de doorvoering de zer stelling, dan zou men, meen ik, reeds een goed eind gevorderd zijn. Wat men met zulk een coöperatie van bestuur zou kunnen bereiken Ongeveer denzelfden toestand, als b v. in Duilschland, waar de Bonds staten een eenheid vormen, zoover het gemeenschappelijke belangen betreft,. Om eens tot een concreet voorbeeld te komen, kunnen we als gemeen ten-complex nemen Haarlem met den nauwen dorpenkring van Bloemen- daal. Heemstede, Haarlemmerliede en Schoten, in den wijderen kiing Zand- voort, Veisen en Bennebroek, die tal van belangen gemeenschappelijk heb ben. Ik noem hier onderwijs, water leiding, verlichting, uitbreidingsplan nen, middelen van verkeer, verkeers- verordeningen, brandweer, politie, ziekenverpleging, slachthuis, keuring van levensmiddelen, armenzorg, ad ministratie, enz. Het gemeenschappelijk belang dor bovengenoemde zuken, behoeft zeker niet nader aangetoond te worden, uniformiteit in deze aangelegenheden is reeds vaak genoeg betoogd. Zou het nu niet overweging verdie nen om uit de Gemeentebesturen een Permanent College van Dagel ksch bestuur samen to stellen, dat op do hoogte wordt gehouden van de plan nen, die er bij de onder haar ressor- teerende gemeentebesturen aanhan gig worden Door onderlinge overlegpleging zou men dan kunnen komen tot een vrij groote eenheid in de straks opgesom de punten van Gemeentelijk beheer. Hoe zulk een college moet worden samengesteld, Is een zaak van nader orde. Men zou kunnen komen tot een college, bestaande uit de burgemees ters, een van de wethouders en eenï ge raadsledenmen zou ook twee colleges kunnen samenstellen, één uit de colleges van B. en W. en een uit de Gemeenteraden, welk laatste col lege dan zoo diende gekozen te wor den, dat de inzichten van de verschil lende Raadsgroepejj daarin yoldoen- do tot hun recht kwamen. In dit laatste geval zou dan de gang van zaken de volgende kunnen zijn. Een Gemeentebestuur maakt een plan aanhangig bij het Permanent college, dat door samensprekingen tracht te komen tot een gemeenschappelijk voorstel. Dit komt dan in den Inter- communalen Raad ter voorloopige vaststelling en wordt dan ten slotte in de Gemeenteraden afgehandeld. Mogelijk wordt tegen een dergelijke wijze van handelen ingebracht, dat zij een belangrijke vertraging zal veroor zaken. Zoolang de wet den Intercommuna- len Raad niet sanctionneert, en zijn besluiten geen bindende kracht toe kent, zal zeker wel vertraging ont staan. Maar er mag op gewezen wor den, dat ook thans vertraging ont staat door samensprekingen tusschen do Gemeentebesturen over gemeen schappelijke aangelegenheden. We herinneren bv. aan de vvaterleidlng- kwestio, waarvoor de Regeering do adviezen dor omliggende gemeenten vroeg, over het llaarlemschc onteige- ningsverzoek betreffende de Bloemen- daalsche duinen, en de schoolgeld kwestie op de Middelbare scholen, waarover een Commissie van Burge meesters uit den omtrek samenspre kingen hield. Tegenover de vertraging zouden ech ter zeer belangrijke vcordeelen staan Beter verkeer, geriefelijker inrichting der gemeenten, eenheid in bewaking en toezicht, zuiniger beheer, goedkoo- pere exploitatie van gemeentebedrij ven, enz. Het denkbeeld omtrent de commu nale Gemeenten is niet nieuw, naar 'k meen. Wei nieuw Ls, zoover 'k weet, de hierboven ontwikkelde gedachte, om reeds thans, en zonder wetswijziging, over te gaan tot een poging om door coöperatie in het bestuur van gemeen ten-complexen, het vraagstuk van de invoering der complexieve gemeenten voor zoover het thans mogelijk is tot een practische oplossing brengen. Prof. Oppenheim, lid van den Raad van State, wiens oordeel over de hier boven ontwikkelde denkbeelden 'k gaarne had meegedeeld, schreef na lezing van het artikel, dat hem op het oogenblik de tijd ontbrak, om de omvangrijke studie ter hand te ne men, om een oordeel te kunnen vellen over de mogelijkheid van de doorvoe ring dezer denkbeelden welker be langrijkheid en oorspronkelijkheid hij zegt te erkennen onder ons huidig gemeenterecht-. Evenwel hebben eenige bevoegden op hot gebied van de gemeentewetge- ving artikelen over deze aangelegen heid toegezegd, die in een volgend nummer zullen worden meegedeeld. JAC. C. M. Jr. Stadsnieuws Maarten T uther. Do Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van do Christelijke Werklieden-Vereaniging „Maarten Lulher," te Haarlem. Do vereeniging heeft ten doel do geestelijke en stoffelijke belangen ha- rcr leden te bevorderen en daardoor meerdere onderlinge verbroedering aan te kweeken. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg en wel: a. door het houden van samenkom sten en lezingen; b. door het te lezing versirekken van Christelijke lectuur; c. door het plegen van overleg en het houden van besprekingen met an dere Christelijke vakvereenigingen; d. door het verieenen aan hare le den van ondersteuning bij ziekte of ongelukken; e. door het verzekeren eener uit- keering aan weduwen van gestorven loden. S. D. P. Men schrijft uit Haarlem aan „Het Volk" Hier ls een afdeeling van de S. D. P. opgericht met 6 leden. ONZE VLOOT. Ons wordt gemeld: Alhier ls opgericht eene afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ver eeniging „Onze Vloot". Het doel der vereeniging is volgens art. 3 hor er statuten om onafhanke lijk van staatkundige partijen de ken nis van en de belangstelling ln de Nederlandsche zeemacht aan te kwoeken en te versterken bij alle Ne derlandsche onderdanen ln het moe derland, in de koloniën en in het buitenland. Ter bereiking van dit doel wenscht de vereeniging: le. Alle wettige en oirbare midde len van propaganda toe te passen, die naar gelang van plaatselijke toe standen geschikt worden geoordeeld. 2e. De geestelijke en stoffelijke be langen van het personeel der Neder landsche zeemacht vooral bulten de zeegaten van het rijk in Europa te behartigen, voor zoover de wet, het staatsbestuur of andaro vereenigin gen daarin niet voorzien. 3e. eventueel beschikbaar komende fondsen aan te wenden tot het geven van blijken van belangstelling in de Nederladsche zeemacht in het alge meen. Het Bestuur is samengesteld als volgt: F. M. Baron van Lijnden, voorzit ter; H. M. van Bommel en, onder-voor zitter; E. baron van Heenvlit tot Evers berg, penningm.; mr. P. Tjeenk Wil link, J. F. Bar. v. Ileeckeren Walien, secretaris; W. H. Bouwmeester, 2e secretaris (dagelijksch bestuur). G. N. Aberson, J. Beeckman, P. N. van Dooriiinck, D. Duin kor, kir. Joh. Enschedé, Mr. A. A. Pélerin, G. v. d. Most van Spijk, L. P. de Stoppelaar, Jhr. Mr. E. H. E: Teding van Berk hout, Mr. J. N. J. E. Thijssen, A. M. Verkerk. Aan den heer Jhr mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden, Burgemeester van Haarlem, is het eere-voorzitter- schap aangeboden, en welwillend door Z.E.A. aanvaard. Wie het giroote nut dezer vereeni ging begrijpt kan daarvan blijk ge ven door als lid toe te treden. Het bedrag zijner contributie wondt door een ieder zelf bepaald (minimum 50 cent per jaar). II o 11 a n d—B e 1 g 1 6. Naar wij vernemen is er kans op, dat de voetbalwedstrijd HollandBel gië gespeeld zal worden op het ter rein van H. F. C. aan de Spanjaards laan. Sport „Itoode Karei" uit Amsterdam (do man die een reis door Nederland, België on Frankrijk doet met een blok aan zijn rechterbeen) ls te 1 uur uil do hoofdstad vertrokken en kwam gisterenavond te 7 uur onder „veel belangstelling" in Café Hutting te Halfweg aan. Daar heeft hij den nacht doorgebracht en is hedenmor gen, na de herstelling der defecte blokketting in de richting Haarlem vertrokken. Onderweg worden prentbriefkaar ten verkocht. Zakkenrollers maakten van de drukte gebruik om hun slag te slaan; onder Sloterdïjk zijn eenige horloges gerold 1 Vork e erd gespeld. In ons verslag over het bal-masquê van „Jacob van Lennep" gaven we als een der juryleden den heer J. Brenner op. Vrijdagavond meldden we, dat de heer J. Brouwer tot jury lid voor do a. s. huisvlijltentoonstel- ling benoemd was. Beide keeren werd de naam ver keerd gespeld; bedoeld werd de hoer J. B r o n n e r. Hot overreden knaapje. De toestand van het Donderdag door den werkliedenwagen van de E. N. E. T. overreden zoontje van Dr. Rutgers van der Loeff is thans langzaam vooruitgaande. Jubilea. Heden herdachten de heeren P. do Wilde, assistent-opzichter. L. Ruig- rok, draaier en H. Groeneveld, draai er, werkzaam aan de Centraio Werk plaats der H. IJ. S. M., den dag, waar op zij vóór 40 jaar bij de Maatschap pij ln dienst traden. Van vele zijden mochten zij blijken van belangstelling ondervinden. Fraaie cadeaux werden hun aangeboden. SPORTTENTOONSTELLING IN HET BRONGEBOUW. Het voorstel van B. en W., om aan het Brongebouw vergunning te ver ieenen voor de gevraagde sport-ten- toonstelling met in den tuin J a pan, schijnt ons practisch toe. Zeker heeft het geen zin, om totdat over de begin sel vraag zal zijn beslist (namelijk of de concessie moet eindigen of niet) dergelijke amusementen eenvoudig te verbieden het zou namelijk wel eens lang kunnen duren vóórdat die prin- cipieele vraag beslist is. Bovendien geven B. en W. waarbor gen, dat met de bezwaren der omwo nenden rekening zal worden gehou den. De verschillende partijen kunnen dus deze tentoonstelling met de daar aan verbonden vermakelijkheden be schouwen als een proef, waarvan de uitslag voor allen van belang ls. POSTDUIVEN. Zaterdag en Zondag is in „De Klei ne Vereeniging" de 3de provinciale tentoonstelling van postduiven gehou den, waarop een honderdtal vogels, verdeeld over vijl afdeelingen, waren ingezonden Dit aantal is misschien niet zoo heel groot, maar daar staat tegenover, dat de inzenders blijkbaar alleen hun mooiste exemplaren had den willen plaatsen, waardoor een keurige collectie bijeen was. De jury, bestaande uit de heeren F. Heckmann te Bloemcndaal, en II. P. Hoos, uit Rotterdam, had alleen te letten op do schoonst gebouwde vogels en ken de in de z. g. vrije klasse een lsten en twee eerste-prijzen toe aan den heer G. Heerschop alhier, voor een bijzon der mooi gevormde blauwkra&duif. Deze heer behaalde nog oen eersten en eere-pr!:s met een jonge duif ln de viicgklosse (150 K.M.) en verder een lsten en een 3den prijs. Een eersten en eere-prijs met den mooisten doffer behaalde de heer G. H. v. Wissen al hier in de vrije klasse, terwijl in de vliegklassen de heer P- A. v. Beau mont alhier met een jongen doffer (150 K.M.) oen eersten on twee eere- prijzen bekwam en verder twee twee de-prijzen, de heer W. A. v. d. Colk een eersten en een eere-prijs met een doffer (300 K.M.) en de heer A. J. v. d. Kamer een eersten en een eere- prijs inct een duif (500 K.M.). Laatst genoemde heer verkreeg nog twee tweede prijzen Vorder behaalden de heerenG. Breeuwer een lsten, J. J. Roussac Jr. drie lsten. H. v. Noordt een lsten, J. Vollebregt een lsten en een 4den. H. v. Leeuwen een lsten, G. J. Ivley een lsten, J. J. Vrugt twee 2de, J. Rads- ma, P. v. d. Pol, R. Heiloo, P. N. J. Wassenaar, J. Nieland, L. v. Bragt, allen één 2den, en Chr. Nielen één 3den prijs of prijzen. P. A. S. Vrijdagavond had een door het P. A. S. uitgeschreven gecombineerde bestuursvergadering plaats, waarin besloten weid tot oprichting; van een afzonderlijk steuncomité voor de bouwvakarbeiders te Amsterdam. ZANGWEDSTRIJD „ZANG EN VRIENDSCHAP". Bij de gisteren gehouden loting werd do volgorde van het optreden der vereenigingen vastgesteld als volgt le Afdeeling Mannenkoren. 1. Kunst en Vriendschap, Amster dam. 2. Werkmauslust, Krommenie^ 3 Delftsche Zangers, Delft 4. Delftsche Nijverheid, Delft. 5. Cecilia, Haarlem. 2e Afdeeling Mannenkoren 1. Kon. Nat. Zangschool, 's-Gra- venhage 2. Cecilia, Breda. 3. Hiitllnger Mannerquartett, Hat- tingen, Westphalen. 4. Proza en Poëzie, Haarlem. 5. Cecilia, Beverwijk. 6. Apollo, Hilversum. 3e afdeeling Mannenkoren 1. Orpheon, Den Haag. 2. Orpheus, Alkmaar. 3. Concordia, Rotterdam. 4. Kunst na Arbeid, Bussum. 5. Preciosa, Amsterdam. 6. Oefening na Arbeid, Wormer. 7. Excelsior, Alkmaar. 8. Kunst na Arbeid, Haarlem. 9. Werkmauslust, Wagenlngen.- 10. Excelsior, Amsterdam. 11. Ouder Ons, Haarlem. 12. Aurora, Rotterdam. 13. Onder Vrienden .Zaandam. 14. Hoorns Mannenkoor, Hoorn. lo afdeeling Gemengde Koren 1. Concordia, 's-Gravenzande. 2. Onder Ons, Haarlem. 3. Rotterdamsche Onderwijzers- Zangvereeniging, Rotterdam. 4. Nieuw Leven, Alkmaar. 2o afdeeling Gemengde Koren 1. Sempre Crescendo, Haarlem. 2. Almel. A Cappella Koor, Almelo. 3. Nieuw Leven, Zeist 4. D.I. N. D. U. A-, Haarlem. 5. Inter Nos. Amsterdam. 6. Wielrijders Zangkoor, Amstef*! dam. 7. Polyhymnia, Amsterdam. 8. De Post, Rotterdam. 9. Sint Cecilia, Wijkeroog. 10. Amstels Zanglust, Amsterdam. 11. Aurora, Wormerveer. 12. Zang en Vriendschap, Hillegoiil,. 13. Excelsior, Zaandam. 14. Gemengd Koor „Door OnttfeU- ding Vereemgd", Beverwijk. 15. Kunst Adelt, Haarlem. 16. Alcmaria, Alkmaar. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Men schrijft ons: De werkende leden en verder tcerj vele belangstellenden vereenigdeaj zich Zaterdagavond ln do concertzaal der Soc. Vereeniging om hunne aam' dacht te schenken aan een program ma, dat voornamelijk voordrachten bevatte. Hiertoe verleenden onze po-j pulaire stadgeuooten, de heer en me-, vrouw Voget hunne medewerking.; Waar die namen op een programma voorkomen kan succes niet uitblijven. Vooral ln hun samenspel hadden ze niet over applaus te klagen. Bijzon der aardig waren b.v. „Daar komen onze militairen" en Dirk en Aal can 't potverteren. Naast hen maakte zich een ander duetiistenpaar zeer verdienstelijk; mej. C. C. Bruin en de heer W. Mul ler, die zeker ook spoedig over ge-' noegzame routine op de planken zul len beschikken, om naast hun boven genoemde collega's genoemd to wocr^ den. Veel instemming verwierf huiu „Ze ls nog zoo jong." Tot slot traden een negental aller*' liefst gekleede dames werkende leden! op met „Weldadigheidskennis". Deze wisten het schoone en aangename aan weldadigheidszins te verbinden en bezorgden de kas van den Neder- landschen Bllndenbond een niet on belangrijk voordeel door den verkoop van fruit, chocolade, mirlitons, enz< De heer G. J. Oort, de bekende blinde musicus, wist op pakkende wijze dit negental te introduceer en. Na afloop van het programma, hield de heer Martin de talrijke aan- wezigen nog menig uurtje aan den dans. Onze vroegere stadge* noot, do heeif C. W. van Brussel ta Wormarveer, is benoemd tot onder wijzer aan het instituut Mtlhring te Dordrecht In de Paaschweek geeft de Veree niging tot Bevordering van onderwijs in Handenarbeid te Amsterdam ge legenheid tot het verwerven van een diploma A (karton en klei) en B (hout). Voor deze diplomVs kan zoo wel tegelijk als afzonderlijk examen worden gedaan. Voor eenige weken is hier te rstede ln de 2e Doopsgezin de School een cursus in Slöjd voor onderwijzers geopend.' DeVereenigingvoorMöcr Uitgebreid Lager Onderwijs heeft we derom nieuwe voorrechten weten te verkrijgen voor oud-leerlingen, dia het einddiploma verwonen hebben. Bezitters van dit diploma worden zonder examen geplaatst als klerk bij de Staatsspoorwegen op Java. Ook de Hollandsche Spoor neemt be zitters van dit diploma en dat der 5- jarigc en 3-jarige H. B. S. zonder examen aan. Evenwel zijn er thans in 't land nog eenige jongelieden, dio zich reeds aan het voorbereiden tot dit examen waren en in 1910 en 1911 in de gelegenheid warden gesteld het examen af te leggen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat* ■te berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. De Staatscourant bevat de Ko ninklijk goedgekeurde statuten van de vereeniging lot bevordering san de belangen van den paardenitondel in de gemeente Haarlemmermeer. Zij tracht dit doel langs wettigen weg te bereiken door: a. het slichten en in stand houden van een manége te Hoofddorp, ten einde claarin aan leden en nlet-ledca der vereeniging, tegen vergoeding gelegenheid te verschaffen om paar den op adem te onderzoeken, waarbU

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1