VERKOUDHEDEN, PIJNEN ZENUWPIJNEN, enz. Vóór de geboorte van het Kind. Scott's Emulsion gelen uit Amsterdam viel zeer t« roe- men en de krans, die hij te aanvaar den hud, was welverdiend. Mevr. Solina en uiej. Vroona kre gen eveneens bloemen. Zooals we hij het begin reeds merkten, de heer E. A. Cats en het Haarlemsch Muziekkorps gaven veel te genieten. De krans voor den heer Cats was een volkomen terechte hulde. HULDIGING Dr. BRONGERSMA. De monumentale bunk, dee ter hul diging aan Dr. H. Brongersma, bij diens altreden als directeur der li S zal worden aangeboden aan de Gemeente, is ontworpen door den heer J. A. G. van der Steur, den ar chitect van het Vredespaleis. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag, 16 Fe bruari 1910. dos namiddags te 11/2 uur, in de Slatenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld I. Meledeelingen en ingekomen stukkon. 2 Voorstel B. en W. W. instelling rechtsvordering tegen de R. K. Snhoolvereeniging. 3 ld. id. in zake overdracht grond Leidscho Vaart aan den Stunt, voor houw kweekschool voor onderwijzers mot daaraan verbonden leerschool. 4 Id id. vaststelling verordening, regelende de aanstelling, de jaarwed de en dén werkkring van den opzich ter der Aleemeene be-rroafplants. 5. ld. id. vaststelling verordening stemlokalen voor verkiezing Tweede Kaïucr en Provinciale Staten. 6. ld. id. beschikbaarstelling gelden voor leslokalen in H. 13. S. met 3-J. cursus, en machtiging aanstelling amanuensis. 7. ld. id. verzoekschr'ft N. V. „Holl. Grondbezit" en Maatschappij tot ex ploitatie van onroerende goederen „de Amstel" in liq., overdracht plant- soenterrein in Wiihelminupurk, met nader voorstel B. en W. W. 8. Id. ld. gebruik schoollokalen voor Rijksnorni aallessen. 9. Id. id. vergunning Kerkeraad Evang Lutb. gemeente, gebruik schoollokaal. 10. Id id. vergunning plaatsen en In eigendom aanvaarden bank en boom op binnenplaats H. B. S. met 5-j. cursus. II. ld. id. verzoekschrift Bestuur gymnastiek- en schermvcreeniging „C»ncordio", gebruik gymnastiek zaal H. B. S. met 5-j. cursus. 12. Id id gebruik lokalen Doelen voor militiecursus. 13, Id. id. verkoop grond bij Julia- nnstrnat aan H. J. Geljl J.Czn. en N. V. „de Amstel". l i. ld. id. aankoop grond Kerk hof straat en overdracht aun Maatschap pij tot verbetering der huisvesting van minvermogenden. 15. ld. id. verzoekschrift Muatschap- pij tot exploitatie van Staalwaler- broiuieu, plaatsing getimmerten tuin liruiigebouw. 16. ld. id. in z,ake straten ten zuiden Amsierdamsche Vaart. 17. Id. id. vergunning II. E. S. M. uitweg perron naar Nieuwen Weg on der Haarleinmerliede c. a. en maken al slui tin gen. 18. ld. id. in zake levering duinwa ter ouder Heemstede. 19. Id. id. verzoekschrift J. R. K. Baron van Ittersum. afwijking art 7, la Bouwverordening, bouw werk plaats Groote Houtstraat no. 113. 20. Aanbeveling id. benoeming le den Commissiën wering schoolver zuim. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor eenige water leidingbuizen en watermeters aan de Gemeente Heemstede over te dragen togen 95 pet. van den kostendea prijs wanneer die Gemeente haar eigen waterleiding gaat exploitcwen. In verband met een verzoek van de Maatsch. tot verbetering der huis vesting van minvermogenden te Haarlem, stellen B. en W. voor aan te koopen de perceeleu Kerk hofstraat, kad. D no. 7842. 7841. 6509, 6510, 6514, 6513 en 6512 samen 4 A. 84 c.A. van B. van Opzceland voor I 5000 en het perceel Kerkhofstraat, kad. D, no. 4252. groot 1 A. 5 2c.A. van J. J. 11 oman wor ƒ1900. Deze perceel en zul len dan afgebroken worden, ten Mil de de straat te verbroeden en op net overige gedeelte goede woningen te bmiwen. De gemeente zal ontvangen een som van 1000 als bijdrage in de kosten voor de te maken openbare werken. De bestrating zal bestaan uit klin kers. B. ou W. vragen in verband hier mede een ■/rediet van f 8010 aan. B. en W. stellen voor de straat op den grond ten zuiden van de Am sierdamsche vaart, loopende van de Potg'cterstraat in Zuid-westolijke richting te noemen Busken Iluët- stiraat; en die ten oosten dezer straat daarmee parallel loopende: Aduiaan Loos j ess t raat. Conrad Busken Huët, aldus deelon B. en W. mee, leefde van 18261886; hij was schrijver der Literarische Fantasiën enz. Hij was een boezem vriend van Potgieter. Adriaan Loosjes Pz. (1761—1820) was een zeer vermaard schrijver van Vaderlandsche romans, welke in vroe ger tijd door ieder werden gelezen, merken B. en W. op. B. en W. stellen voor het met 1 'April a.s. aftredende hoofd vain school no. 3, den heer J. de Koek, ln zijn kwaliteit als directeur der Rijks Nor maallessen te vergunnen de lessen dier inrichting te doen voortzetten ln school no. 9. De leden van de Commisslto tot wering van schoolverzuim moeten aangevuld worden wegens periodieke aftreding der leden. Door de Commissies zijn aanbeve lingen Ingezonden, die voor de Raadsleden ter inzage zijn neerge legd. B. en W «tellen voor te besten digen de a;m Jon heer J. M. Wentink directour van den cursus tax- oplei ding voor het examen tot verkorten dienstplicht, verleende vergunning om den Doelen voor zijn lessen te mogen gebruiken. Op elke 10 jongelieden die de les son volgen, worden door R. en W. er drie aangewezen, die den cursus kosteloos kunnen meemaken. B. en W. stellen voor nog een lokaal van de school voor u. 1. o B aan de Nassaulaan aan de Evung. Luth. Zondagsschool ten gebruike af te staan. Er waren reeds vier lokalen in ge bruik. GEBRUIK VAN DE H. B. S. Gelijk reeds is meegedeeld, advisee- ren B. en W, ongunstig op het ver zoek, om eon lokaal van de H. B. S. af te staan voor de oefeningsavonden van de gymnastiekvereemiging Con cordia. Dit advies berust op de bezwaren van dr. Brongersma, den directeur van de H. 15. S. Hij doet uitkomen, dat een verzoek van de leeraren der II. B. S. om een lokaal als leider eener vereeniging te mogen gebruiken, waarschijnlijk niet zou worden toe gestaan. To meer dient dus het ver zoek niet te worden toegestaan aan een leeraar, die aan de school geheel vreemd is. De heer Brongersma vestigt er de aandacht op, dat de leeraar dor H. B. S. voor de betrouwbaarheid der toe stellen de verantwoordelijkheid moet kunnen diragen. Deze kan hij niet op zich nemen, wanneer de toestellen buiten zijn toezicht door andereu ge bruikt worden. BETERE VERZORGING VAN ON- EN MINVERMOGENDE KRAAMVROUWEN EN ZUIGELINGEN. In de vergadering der Zuid-Hol- landsche vereeniging „Het Groene Kruis" is behalve het reeds gemelde, behandeld een voorstel van do afd. Heenvliet om on- en minvermogende kraamvrouweai een gediplomeerde baker te geven, waarvoor de afdee- ling dan 25 cent per dag moet bijdra gen en liet hoofdbestuur 75 cent. Als toelichting deelde de afgevaardigde mee, dot op 't platteland groote be hoefte is aan gediplomeerde bakers. Aan kraamvrouwverpleegsters heeft men niet genoeg want ln de gezin nen moet ook huiswerk verricht wor den. Het hoofd bes tuur verklaarde niet ongenegen te zijn om medewerking daartoe to verleenen. en daaruit een bedrag ontvreemdwapemd en met onkenbaar gemankte van ongeveer 25 aan S^-cents-stuk- gezichten. De hrutale gasten hadden ken. Een onderzoek wordt Ingesteld Binnenland de lamp in het vertrek opgestoken, en begonnen op aanwijzing van het ontstelde echtpaar het kabinet te on- deizoeken. Daar de buit, bestaande uit eenige zilveren voorwerpen, hen niet kon bevredigen, dwongen zij Van den Brink en zijn vrouw het bed te laten, en ontnamen hun het geld, POLITIE TE SITTARD. Men meldt uit Sittard: De politiek we? tie alhier hoeft alvast dat Z'J in den zak hadden. De vrouw, dit tot gevol? F«,.od, aal U. da buitte meenteraadsztt:ng do salarissen van (>m fle blIpcn u, huIp te roepon, wat alle pol it .«agenten en veldwachters de onverlaten de vlucht deed nemen. met 50 zijn verhoogd. ARME KINDEREN STAATSCOMMISSIE GROND- Waarschijnlijk tengevolge der slech- WETSHERZIENNG 10 verslond houding tusschou "t oh:- paar verliet een vrouw te Kieuwdorp De voorbereiding der vorming van nabli süvolde Woensdag de echtelijke een staatscommissie voor Groudwets- woning, mot achterlating van een herziening, waarvan do minister van viertal kinderen. Den volgenden dacr binnenlaudsche zaken voornemens is Vf>r"et ook de man het huis, zonder hel voorzitterschap to vervullen, is «rht" la,'n< ij.. grootvader de kinderen voor d© pas- «""•r S«™rle,d dc HM» tori,. <W R.-K. kerk to Silvolde ritte, king van de samenstelling weldra zal Daar hieven de sturnperds volgen. DE MINISTER VAN JUSTITIE gaat herstel zoeken van zijn door overwerken geschokt zenuwgestel in het zuiden van Frankrijk en in Italië. AMSTERDAMSCIIE STADHUISQUAESTIE. De Tel. schrijft De geheime raadszitting van Woens dag j.l. was, naar men wool, grooten- decls gevvd aan de bespreking van de stadhuisquaestie. Het denkbeeld, oat men zou trach ten weer de beschikking te krijgen Oorzaak onbekend, over het Paleis op den Dam, en dit voor stadhuis in te richten, vond veel instemming. Natuurlijk zou de com missie van onderzoek, welke even tueel benoemd zal worden, eerst moe- tten, totdat na onderhande ling van gemeente- en armbesturen de kinderen tijdelijk opgenomen zijn in het lt.-Katli. Ziekenhuis te Ter- borg. VERDRONKEN. Rij het spoelen van goed is de 18-jn rige dienstbode K. Ton, te Zand braak (N -II.) van de walstoep to water ge- vollen en verdronken. BRANDEN. Te Woere (N.-H.) is afgebrand boerderij van L. Konijn. Het brands is plaatselijk laag verzekerd. Koloniën ZWARE BANDJIRS, Zware regens op de Smeroe veroor- ten nagaan, of het gebouw eventueel zaakten geweldige bandjirs in Besoeki voor stadhuis zou kunnen worden m-Het waler V0€rt heele vulkanische gericht, d. w. z. of er, zooals de bedoe- stoffen mee. Veel dammen zijn ver- Jing is, de vergaderzaal, de kamers niej(i en veej terrein is overstroomd van den burgemeester en de wethou-door hel bandjiren der rivieren zijn dors en de kern der secretarie i» ge- jn <ie kola veel erfpachtgronden vestigd zouden kunnen worden. Daar- overstroomd. Het verloopen van volk na pas zou men H. M. do Koningin uil Loemadjang wordt tegengegaan, kunnen verzoeken, ten behoeve van do 1 i het gebouw te willen l WATERSNOOD. Rij Nijenap, in het waterschap „Havelte" (Zuid-Drente) is thans de dam op drie plaatsen doorgebroken, waardoor alle landerijen daar onder water zijn gezet. Het ziet er in dio streken droevig uit. Alle arbeid lijdt geweldig onder dezen watertoestand. S. D. A. P. EN S. D. P. In het verslag van de laatste ver ten bij het Int. Soc. Bureau; haar te willen opnemen in het verbond van dn* bureau. Den 26en November ontving de S. D. P. van het Int. Soc. Bureau be richt, dat haar aanvraag verwezen werd naar de Hollandsche sectie, d. w z. naar de S. D. A. P. Overeenkomstig hiermee deed INGEZONDEN M E D F. E EIIN G E N k 30 Cts per regel. DETHERWOGENE Een lezeres raagt cms of ook het i S. D. P. bij schrijven van den 25en Witte Kruis niet iets kan doen voort Dec. mededecling van deze corres- de minvermogende kraamvrouwen pondentie aan de S. D. A. P. en hare zuigelingen. Het P. B. besloot op een zijner vo rig© vergaderingen die schrijven te zenden aan de gedelegeerden der partij bij het Int. Soc. Bureau nadere toelichting. In zijn laatste verga/lering besloot het P. B. in overeenstemming met zijn conclusie, neergelegd in adres van het P. B. aan het Int. Soc. Bureau, dat het P. B. zijn medewer king tot aansluiting der S. D. P. bij het Int. Soc. Bureau niet kan verlee nen en er aan toe te voegen, dat het P. B. een andere organisatorische manier om in dat verbond te worden opgenomen, dan door middel van het zitting nemen van een vertegenwoor diger der S. D. P. in het Bureau, ons niet bekend is. Deze toevoeging werd wemschelijk geocht, omdat door de S. D. P. go- dacht schijnt te zijn aan een opne ming in het verbond van het Bureau zonder recht op een verte gen woor di - VERWEKT WARMTE N. B. Wantrouw de namaaksels die sommige apotheken verkoopen en nisoh steeds dat het etiket der gele doos do woorden "La Thormogène,, draagt. Om de krachten der Moeder te steunen, den geest op te wekkeu en zeker te zyn van den voorspoed igen groei van het kind, gebruike men gedurende cenigen tyd vóór en na de crisis Scott's Emulsion. Scott's Emul sion zal U niet tegenstaan, noch Uwe maag van streek brengen. Edumaal den proef genomen, zult ge in die perioden nooit weer zonder Scott's Emulsion willen zyn. De echte wordt uitsluitend bereid door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk (de Visscher met de Visch) op elke ver pakking voorkomt. By alle Apothekers en Drogisten. Uit de Omstreken SCHOTEN. DlefstaL Bi] een bewoner van bet Pretoria, plein is de muntmeter opengebroken Sport en Wedstrijden De seriewedstryden van den N. V. B. Al vroeg Zondagochtend was lit levendig om en op Tiet Haarlem- terrein aan den Scholerweg. Geen wonder, want een gebeurtenis op voetbal-gebied zou er plaats hebben, belangrijk voor alle Nederlandsche voetballers, belangrijk vooral voor de gadirtog van Itot paiTjjbêsluur" der districten, die de alom hunner spe- r e> Iers uitgezonden hadden, om elkaar S. D. A. P. in liet Volk lezen wij: de gewestelijke lauweren te bekam- „Door de S. D. P. is den 1/cn Maart perj. Zooals wel te denken was, heb- 1.1. aon het Int. Soc. Bureau het ver- ben de Westelijken gezegevierd, en de zoek gericht zich aan te mogen slui- roep van superioriteit, die liet laag- Nederlandsch voetbal had, is w- eens ten volle bevestigd. Het Haarlem-terrein of liever zegd de Haarlem-terreinen, zagen feestelijk uit. Naast hel gewone competitie-veld was een ander in orde gebracht, om de twee matches, Noord- Oost en ZuidWest gelijktijdig te kunnen doen plaats hebben. Op een zwart bord, tegen 't kleed- huis gespijkerd, waren de verande ringen in de elftallen aangebracht. Die waren gelukkig niet vele, maar wol umerwachte In het Noordelijk elftal viel Van 't Oever in voor Star ke, in t Zuidelijk Van der Nagel voor Hemmers, terwijl diens plaats in de voorhoede door Quaadvliet bezet werd. Loonen werd vervangen door Smits. Ook in "t Westelijk team kwamen een paar veranderingen. Karl Hey- ting, de H. V. V.'er, en onze intor- nat'onale keeper Beeuwkes, die we gens dienstredenen verhinderd wus, voor dtn middag te komen, maar tij dens den eindstrijd in sergeants-uni form op de tribune zat, werden door eeu paar roodbroeken, respectievelijk door Jo Verwey en Utermark, vervan gen. Een ruime tent naast de tribune strekte spelers en officials van den N. V. B. tot rustplaats, en tevens bron van lafenis. Voor de pers was uitstekend zorgd de lielft van de eerste tribune- bank was voor haar gereserveerd. We brengen hiervoor het Haarlem-bestuur onzen welgemeenden dank. Kwart voor elven ongeveer begon de strijd tusscben OOST en NOORD, met als fluitspeler de heer A. Kappen borg, aangezien scheidsrechter Wil ling, die in deze match als zoodanig fungeeren zou, nog niet was komen opdagen. De elftallen waren als volgt samen gesteld Noord: H. van Slooten, Eecen, Van 't Oever, Kriegsman, Pinto, Melndersma. Hohverda, Kalt, Van Beek, Van Wls- selineJi, Wlitkop (W. v. v.) Oost: Van Berkel, Van der Vinne, Geul, Mönch, Witkop (Vitesse). Van Heek, Van Laar, Ten Hove, Wijlhulzen, Rijnenberg, GöbeL Al dadelifk blijkt het, dat het Oos ten aan 't Noorden een der bekende „zachte eitjes" hebben zal. De Oos- tersche voorhoede, die bijzonder ln conditie !s, dringt dadelijk gevaarlijk op en het spel is nog geen vijf minu ten oud, of Van der Vinne heeft reeds voor No. 1 gezorgd (1—0), Een woeste uitval van de Noorde lijken, die noch van samenspel, noch van schieten ©enig begrip schijnen te hebben, heeft geen schijn van sucoce. Wijlhuizen is enorm in conditie en zuivert met harde trappen het terrein. Na 10 minuten epeiens heeft Mönch met een hard schot ln den hoek succes. Van Slooten raakt den bal nog even aan. maar langs zijn vinger toppen gaat het leder het doel ln. (2-0). Don krijgt het Noorden een dot van een kans, 3 spelers staan nog aJleen voor Göbel, en het leder hebben te maar voor t Inzetten. Maar, erf w niet durven, of niet kunnen, of niet wüleo, lk weet het niet. maar de bel ANIMO VOOR AMERIKA. De tweede klasse van de stoom schepen Noordam, Rijndam en Pots dam, op 19 dezer, 5 en 12 Maart van Rotterdam naar Ncw-York vertrek kende, zijn reeds geheel bezet. DE IN 1904 GENOMEN VOOR ZORGSMAATREGELEN. De „N R. Ct." schrijft Na van bevoegde zijde inlichtingen te hebben verkregen, kunnen wij thans met stelligheid melden, dat de „clandestiene (mil'talre) maatrege len", welke in 1904 in Den Helder ge- nomen zijn, en waarvan de heer Van Löben Seis iu de Eerste Kamer met zooveel geheimzinnigheid sprak, vol slagen uit eigen initiatief van onze Regeering genomen zijn, en in ver band stonden met den J apansch-Rus- sisctuen oorlog. Dergelijke maatrege len zijn, naar wij meen en te weten, ook in andere kustplaatsen getroffen. Het vermoeden ligt voor dé hand, dat bij het nemen dezer raobilisatie- uiaatrëgelen (die overigens slechts in beperkte mate plaats vonden) mede rekening is gehouden met de moge lijkheid van een effectief bond gen oot- schap tusschen Rusland en Frankrijk ©enerzijds, Japan en Engeland aan den anderen kant, en bijgevolg van een algeineenen Europeoschen oorlog. Hoe dit zij. met een missive van den Duitschen keizer hebben deze maat regelen niet het minste verband ge houden. BRUTALE INBREKERS, 's Morgens half zes werd het echt paar J. van den Brink in het veen hevig verschrikt wakker door den uit roep „Je geld of Je leven 1" Terwijl ze zich in hun bed oprichtten, zagen de reeds bejaarde roe nee hen drie man nen voor dch. met linie meseen ge wordt na eenlg geschermutsel weer naar het midden van 't veld gebracht. Dan ziet Witkop de kans schoon, om uiet een ver, onverwacht schot, dat over 's keepers hoofd in het net be landt, No. 3 te maken. (30). Nu komt liet Noorden weer wat los en scoren blijft voorloopig u Maar als het half uur bijna om ziet Mönch de kans schoon, om No. en evop later Van der Vinne, om voor No. 5 te zorgen, zoodat rust ingaat met 50. Intusschen Is het Westelijk met het Zu'delijk elftal begonnen, welke strijd zulk een attractie schijnt te bezitten, dal de 2e helft van do match Noord— Oost door geen publiek, don een half dozijn verslaggevers gevolgd wordt. "t Is dan ook niet veel moois, wat er to zien wordt gegeven en "t Oosten weet drie maal door Van der Vinne en eens door Mönch te scoren, aldus winnend met 9-0 Wcrkelhk sct-dterende zegepraal. Van de Ooste- 1 ijken waren Van Laar, Van der V ne. Geul, Mönch en Wijlhuizen besten, van de Noordelijken was nie mand. goed, behalve misschien de keeper Van Slooten, die alles alleen doen moest, en zich 's middags zoo schitterend rehabiliteeren zou. De wedstrijd WEST—ZUID gespeeld onder leiding van scheids rechter Willing, was van lieel wat beter gehalte. De volgende elftallen traden tegen elkaar in 't veld Westen: Utermark, Heyning, Otten, Verwey, Do Korver, Gonsalvez. Welcker, l.utjens, Ruffelse, Thomee, Francken. Zuiden: Van Beuren, Quaedvliet, Blume, Smits, Heeselaar, v. d. Nagel, Bakker, Piederiet. Peltzer, De Wijs, Versluys. De Westelijken spelen met, den wind mee, en hebben spoedig de overhand, wat ook verwacht werd. Toch weren de Zuidelijken zich Hink, doch hun voorhoede vormt geen geheel, zooals bij de Westelijken. Alles komt aan op Blume en Hesseiaar, do overige drie verleenen weinig steun. Anders is het bij de Westelijken, waar het aanval lende vijftal mooi samenspeelt. Hoe wel de Zuidelijke backs, en daarvan vooral De Wijs, zeer goed zijn, kun nen ze niet voorkomen, dat het Wes ten na tien minuten leidt, doordat Wekker mooi aan l.utjens. overgeeft, dio voor No. 1 zorgt. (10). Onmiddellijk daarop volgt een aan val van het Zuiden, waaruit een cor ner geboren wordt Heyning trapt den bal in eigen doel (1—1). Do middenhnie der Westelijken is ook veel beter dan die van 't Zuiden, De Korver en Gonsalvez laten mooi spel zien, terwijl onze stadgenoot Verwey, die voor lleyting is ingeval len, geen onaardig werk levert. Spoedig wordt Lutjens in de gele genheid gesteld een schot te lossen, maar hij schiet over. Thomee lost een prachtschot, dat tegen de lat belandt, teiwijl Welcker eens leelïjk mist. Uit een scrimmage voor het doel der Zui delijken volgt een '2de goal, door een m iiun eigen partij gemaakt. (2—1). Versluys krijgt vrij wat te doen, en vangt eens meesterlijk een kopbal van Ruffelse. Een aanval der Zuide lijken wordt besloten door een schot van Blume, die van tijd lot lijd zeer gevaarlijk is, doch goed in het oog wordt gehouden. Na half-time maakt Thomee binnen twee minuten met eên hard schot No. 3 en Ruffolse spoedig daarop no. 4. ((4I). Blume geeft Utermark nog een las tig schot te bewerken, en Van Beur den zendt een ver schot in, doch tot doelpunten kunnen zij het niet bren gen. Hosselaar hoeft in Gonsalvez zijn mannetje gevonden, doch weet toch een gevaarlijk schot te lossen, dat Utermark vallend niet voldoende kan wegwerken. Onmiddellijk is Blume er bij en ongetwijfeld zou de bal gezeten hebben, was Verwey niet reddend op getreden, door Blume af te hoijden, waardoor heui de buJ ontging. Spoedig daarop bestookt Francken het doel van Versluys, wat Van der Nagel aanleiding geeft am hands te maken. Do hieropvolgende penalty wordt door Thomee genomen, die met <en onhoudbaar schot no. 5 maakt. (5-1). Zoo blijft de stand tot het einde, zoodat de Westelijken met 5—1 win nen, zonder zich ingespannen te heb ben. Hun tactisch spel was beter, hun plaatsen zuiverder dan dat der Zuidelijken, dio meer ln 't wilde weg werkten. 's Middags kwamen eerst tfe ver liezers, ZUID—NOORD, aan do beurt. De wedstrijd had een wonderlijk verloop, en, als men niet beter wist, zou men waarlijk er toe kunnen komen om to 'zeggen Wat speelt dat Noorden toch goed 1 't Ging don op deze wijze Kwart voor tweeën begon onder leiding van scheidsrechter H. A. Meerum Terwogt de strijd. De elftallen waren dezelfde als die van 's morgens. Algemeen werd een nederlaag der eersten verwacht na de inmaak partij van 's morgens. De Noordelij ken schijnen zich echter geheel her steld te hebben, en al spoedig maakt Kalt voor zijn partij No. 1 na een vlugge doorbraak. (10). Binnen vijf minuten heeft Blume met een prachtig schot gelijk ge maakt uit een corner. (1lj. Wanneer na een aanval der Noor delijken de doelwachter Versluys den bal in handen heeft, loopt Kalt in, de keeper trapt don bal tegen hem aan. en de Noordelijken hebben, wel wat [elukklg, een twee-Ie punt gemaakt. 21). Het spel wordt nu zeer spannend, de Zuidelijken zijn de sterks ten, en ondernemen aanval op aanval, doch de Noordelijken verdedigen hardnek kig en vooral hun keeper, H. van SlooteD, is uitstekend en houdt alle ballen, wanneer de pool het niet doet. Vooral Blume doet alles wat hfj kan, maar er zwermen voortdurend eou aantal Noordelijken om hem heen dio het schieten moeilijk maken. Meermalen verplaatst zich het spel. en een mooi schot van Holwerda gaat na fraai spel van Van Boek over. Half-time breekt aan, met 2—1 in het voordeel der Noordelijken. Daarna wordt spoedig do gelijk maker venvacht, doch de stand blijft geheel onveranderd. De Zuidelijken hebben dan ook wel pech, want hoe wel zij sterker zijn, kunnen zo het net niet vinden. Meiudersma en Pin to der Noordelijken zijn goed, en het spel blijft spannend, lioowel niet op een hoog peil staand. Van overleg is weinig sprake, het heeft meer "van den bal maarwegwerken door de Noordelijken en knoeien van de Zui delijke voorhoede, waarop Blume en Hcsselanr een uitzondering maken. Allerkoddigst treedt de Noordelijke koeper op. met een verba zonde kalm te Aan de overzijde is het spel van Peltzer wel pootig, maar toch niet fnn. llolwerda lost eens een mooi schot, dat door Versluys corner ge slagen wordt, doch verder op niets uitloopt. Spoedig daarop begrijpen de twee Noordelijke backs elkaar niet, wat Hosselaar gelegenheid geeft, den bal te bemachtigen en na een roooien ui het doel in gevaar te brengen, (aar Van Slooten houdt alles en het nd is een geflatteerde overwinning er Noordelijken, verkregen door nard werken van hun inerkwaardigen keeper en net onzuivere, ontactische spel der meeste Zuidelijken. Toen kwam de EINDSTRIJD, die wel de belangrijkste van alle was De groote tegenstanders OOST EN WEST zouden elkaar ontmoeten, onder d« beproefde leiding van scheidsrechter H. A. Tromp. De opstelling der teams had zich sedert de ochtend-ontmoe tingen niet gewijzigd en was dus als volgt Oost: Göbel, Wijlhuizen, Rijnenberg, Van Heek, Van Laar, Ten Hove, Van Berckel, Van der Vinne, Geul, Mönch, Witkop (Vitesse). West: Utermark, Heyning, Otten, Verwey, De Korver. Gonsalver, Welcker, Lutjens, Ruffelse, Thomee Francken. Het publiek is tot een groote menig te aangegroeid de tribune zit stamp vol langs de lijntjes verdringt zich een vierdubbele haag toeschouwers. Deze strijd zal twee maal drie kwar tier duren, en elk spitst zich op fraai spel. Dat is dan ook wel te zien ge ge. ven, maai' de eersto helft was toch veel mooier dan de tweede, toen bij do spelers de animo er blijkbaar vrij wel uit was. De wit-zwarto voorhoede gaat men een flink vaartje af en na twee minu ten heeft Ruffelse, na mooi samen spel der geheele voorhoede, reeds No. 1 m Göbels net weten te deponeeren. (10). Maar het Oosten laat volstrekt den moed niet zakken. Witkop beproeft zijn evolutiën van 's morgens te her halen en schiet van de wing, maar Utormnrk ïz een ander keeper dan Van Slooten, en vangt uiterst kalm op. Een corner op het Westelijk doel, door Witkop genomen, heeft resul taat Van Berckel vangt mooi op en zet voor Utermark absoluut onhoud baar in. (1—1). Er is dan 7 minuten gespeeld. Toch blijkt het Westen de meerdere. Als liet wit-zwarte quintet goed samen spelend Gobel nadert, en l.utjens den bal krijgt, weet deze met een klein zetje den Oosterschen keeper te verschalken, en het Westen opnieuw do leiding te geven. (2—1). Een corner op het Oostelijk doei heeft geen resultaatwel schiet Welcker keihard, maar de keeper keert goed. Toch blijft do stand niet lang zoo, want Ruffelse, die vóór rust zijn besté werk zien liet, weet met een hard schot, juist in den hoek, het leder opnieuw in het nationaal-go- kleurde net te werken. (3—1). Een oevgenhlik daarna komt Mannus in actie en een schitterend stukje solo-spel vertoont hij, als hij, drie tegenstanders passeerend, den bal ten slotte in Göbel's net weet te koppen. (4-1). Dat wordt den rood-wit-blauw-ge- strecplen te erg I Geul rent met den bal naar voren, maar Utermark vangt zijn goedgericht schot netjes op. Welcker maakt nog een goal, maar Tromp geeft zeer terecht off-side en met 41 gaat de rust ln. Er werd mooi spel vóór half-time vertoond. Mannus Francken was enorm, en als hij op deze wijze blijft spelen, heeft hij een plaats in het Nederlandsch Elftal ten volle ver diend. Ruffelso was ook uitstekend jammer, dat hij na rust, zoo slecht werd. Thomee zeer goed, maar deze speler heeft het gebrek, dat hij alles aJleen doen wil. Door captain Otten werd hij hierop dan ook herhaalde lijk gewezen. De overigen speelden allen zeer •erdienstolijk, Jo Verwey viel bijzon der mee, Welcker wat tegen. Na rust was het feu sacré er een weinig uit, en van deze periode is woinig te vertellen. Ruffelse verknoei de eens een dot van een kans, door, vlak voor doel staande, er meters over heen te schieten. Thomco liep een mooien voorzet van Mannus er In (5—1), Geul schoot hard en vlak langs Utermark in het Westerscli net (5—2) en Jan Thomee loste een kogel op Göbel, die zijn doel waarlijk niet miste (62). Alzoo won het Westen welverdiend, den goeden naam van het laag-Neder- landsch voetbal ten volle ophoudend. De ter gelegenheid van zijn 20-Jarlg bestaan door den N. V. B. uitgeschre ven distri ets-serie wedstrijden zijn uit nemend geslaagd. Daarvoor verdient het bestuur van den Bond veel lof, maar niet minder het bestuur van „Haarlem", dat de voet bal-li efheh- fccxa van de Spaarne-stad in staat heeft gesteld, iets moois te zien.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6