NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8176. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 18 FEBRUARI 1910.- A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederlanda 1.65 Afzonderlij'ke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H «de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. DrukkerijZuider Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT EERSTE BLAD. ZES BLADZIJDEN, AGENDA ZATERDAG 19 FEBRUARI. Schouwburg: Het Rott. „Als de jonge wijn bloeit," 7 3/4 Brongebouw: Tentoonstelling van schilderijen, 10—5 uur. Soc. Vereeniging: Concetrt „Proza «n Poëzie", 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In hel Tweede Blad van dil num mer vinden onze lezers een artikel ,,0. V.", In de rubriek Om Ons Ilecu. WERKLOOSHEIDVERZEKERING. Men schrijft ons Daartoe uitgenoodigd door de Com missi van Maatschappelijk Werk van den Alg. Ned. Typ. Bond, behan delde de lieov F. van der Wal, redac teur van het „Graphisch Weekblad", van Amsterdam, te dezer stede Don- derdagavcid het onderwerp „Werk- loosheïd verbek >ring". Allereerst werd uiteengezet do wer king vtn de in Zwitserland toege paste stelsels, welke vooral hierop neerkomen, dat de premie voor eiken deelnemer even hoog is en tevens ver plicht. Dit had natuurlijk het gevolg, aat zij, die niet zoozeer met seizoen werkloosheid hadden te kampen, bui ten het kanton hun woonplaats ves tigden, en daardoor van de verplich ting afkwamen. Alsnu werd het Gentsche stelsel be sproken, wat bij voorgaande stelsels vergeleken, volgens spreker, nog het beste was maar ook dit had een groot gebrek en wel dit, dat men zich niet in de vakvereeniging tegen werkloosheid behoefde te verzekeren als men cenig geld op dc spaarbank had bijeengegaard, dan kon men daarop de toeslag bemachtigen. Na vervolgens nog het Noorsche Btelsel te hebben besproken, kwam spreker tot de werking van de hier te lande bestaande verzekeringen. Die van Amsterdam en Arnhem werden door spreker wel de loyaalste ge noemd. althans daar heeft men niet de bepaling, dat elke afdeeling van een Koninklijk goedgekenrden Bond nogmaals afdeelingsgewijze de goed keuring aan moet vragen, terwijl daar ook niet met kracht wordt ge handhaafd de bepaling, dat men, om den toeslag te ontvangen, daarvoor minstens 5 cent per lid en per week storten moei. Het Haarlemsche fonds werd ook behandeld er werd vooral gewezen op de, volgen? spreker, vreemde hou ding, welke dit fonds sleeds heeft aangenomen tegenover de vakvereeni- ging. welke reeds sedert jaren een werkloosheidverzekering heeft, do af deeling Haarlem van den A!g. Ned. Typ Bond. Na spreker dank te hebben betuigd voor diens voordracht, werd de ver gadering gesloten. D AM-SI MULTA A N-Sé AN CE. Gisterenavond gaf de heer C. F. Visse, lid der „Damclub Haarlem", een simultaan-séance voor dc leden der vereeniging. Er was veel helong- alelling 26 spelers hadden de stuk ken tegen den heer Visse opgezet. De uitslag was, dat de siinultaan- spcler 14 partijen won, 4 remise maakte en acht verloor. Winners wa ren de hoeren Velde, Lantinga, v. J. Werff, Broekineyer, Salm, De Ko ning, Kalbfleheh en Oudshoorn. Remise speelden do lieeren Kraay, Bergluis, Ge mans en Zandstru. Kegelen. Op den ko pswedslrijd, gehouden In café N'icman, te Amsterdam, op een plateau met 16 patentkegels, kwam hol v.jfial van „Phoenix" no. 7 te slaan mei 181 „.Waterpas" no. 18 met 465 en „De Prins' no. 25 met 445 "luiten. Operetten. Naar wij vernemen, zijn de opvoe ringen van „De Drie Kaboutertjes" en „Een Feest ten Hove", op 19 Januari en 13 Februari j.l. in den Schouw burg, ten voordeele der Lighal, ook een financieel succes geweest. Het batig saldo, dat kon worden aange boden. bodraagt 505.15. NATIONALE TENTOONSTELLING VOOR HUISVLIJT. Namens de centrale commissie van regeling en voorbereiding ontvangen we van den heer G. J. Blees Kzn. te Zaandam een geschrifljo ter aanbe veling van bovenvermelde tentoon stelling. Aangezien we over dit on derworp evenwel reeds twee artikels opnamen, meenen wij niet deze arm-1 koudiging te kunnen volstaan* RENé DELBOST. Binnenkort zal de voorzitter van de Alliance frangaiae, de heer René Delbost van Parijs, to Haarlem een voordracht bouden. De Telegraaf heeft daarover toen Delbost te Amsterdam optrad, een zeer gunstig verslag gegeven, dat we hier in zijn geheel laten volgen. „L'esprït en littérature, dat ls.. enfin, dat isen daar begon de e stc serie anecdoten, die René Dolbosf gedurende den loop van zijn conféren ce ten beste gaf Geestige bon-mots met geestig hoofdgebaar en geestige handheweging in de zaal gelanceerd. Vertellend en declameerend wist weer te geven de talrijke teere nuar van geestigheid, vormend met elkaar *n scala van emoties. Soms In eens zat ie voot de piano; weerklonk er een leutig liedje half gezongen, half ge zegd. 'n Guitige oogopslag, een even vertrekken van den mondhoek deden den kwinkslag vermoeden nog vóór hij word gehoord. Geestigheid weer geven door de subtiliteit der heel oude Fransche chansons, wier bekoring zich door alle eeuwen heen gehand haafd heeft, geestigheid vermengd met een tikje malice, en daarnaast ,,1'adorable perversité fémiuine" ge lijk René Delbost 't met een sierlijke buiging voor de talrijke vrouwelijke leden der Alliance frangais© galant uitdrukte. Fabels van La Fontaine, den schrij ver, die meer don eenig literator uit zijn tijd in zijn werken un esprit spon tane wist te leggen. Heel fijntjes genuanceerd toonde do conférencier 't verschil tusschen geest en humor in de literatuur. De geest is 'n zijn teere substiliteit als 't ware voor den enkeling gereserveerd, de humor goedlachsche, gezonde vroo- lijkheid la couleur gaie du senti ment. En altijd maar weer anecdotes, leuk© individueele trekjes uit het le ven der aangehaalde auteurs. 'n Allergeestigste fabel van Frank Nolsain, 'n dito monoloog van Jean Moy, tot slot 'n chanson van Heyspa, den Franschen Speenhoff geeselend scherp en satiriek, de nonsense, bij officieele gelegenheden door d© groo te n der aarde in den vorm van toast ten beste gegeven. 't Geheel een amusante, luchtige causerie, die, getuige het daverend applaus, bij het talrijk publiek zeer In den smaak viel, die bij allen een glimlach vasthield, ook nadat men de gezellige bovenzaal van American had verlaten." Op hol. Gistermiddag ongeveer 12 uur ging een paard, voor een disselwagen ge spannen, op de Kleverlaan door het schrikken van een motorrijwiel hol en rende de Kleverlaan af tot aan den overweg van het spoor, waar het met den kop tegen een boom liep; spoedig werd het door den baanwach ter gegrepen en tot staian gebracht. Het paard bloedde aan den kop en had eenige schrammen aan den neus opgeloopen. Aan den wagen was, vreemd ge>- noeg niets beschadigd. Vennootsch 8p. Uit een ons toegezonden circulaire vernemen wij, dat onze stadgenoot, de heer J. J. Swens alhier, zich heeft goassocieerd met den heer U. J. Wan de: te 's-Gravenhage, tot voorzetting der zaken, doctr dien hoer tot dusver gedreven., onder den firmanaam Technisch Handelsbureau Wonder Swens. „Caecili a". Omstreeks half Maart zul het man nenkoor „Caeciüa", djr de hoer Alb. Heijloo, in de bovenzaal van het café De Karseboom" een feestelijke bij eenkomst houden voor de leden. Op het programma zal o. m. voorkomen een kwartetwedstrijd voor mannen- zang. Vooruitgang. Dezer dagen geeft bovenstaande niuziekvereeniging een uitvoering, liet duo Van Musscher zal de pauze? met voordrachten aanvullen. Een bal zal dozen feestavond besluiten. Natuurkundig Gezel schap. Dezer dagen zal op uiluoodiging van het Natuurkundig Gezelschap van het departement Haarlem der Maatschappij van Nijverheid, dr. E. van Raai te, van Dordrecht, een le zing houden over Vervalsching van levensmiddelen. Examen handwer ken. Do dames M. M. Luitingh, B. W. Schuurmans Stekhoven, A. J. ten Boom, E. Leene en J. F. J. Dubois, al len uit Haarlem, zijn geslaagd voor het examen in nuttige handwerken, afgenomen te 's-Gravenhage. JONGE VROUWENGILDE. j zelden voor. WIJ hoorden het glste- Voor de afdeeling Haarlem en om- j renavond bij No. 1 van het program- streken van het Jonge Vrouwengilde i Ciacone van Vitali, door den heer sprak gisteren in het Brongebouw Jhr. nvr. H. Smisaaert uit 's-Gravea- hage over „Armenzorg". Spreker ging t ontstaan wan de armenwet in 1854, 't stelsel, en de uitkomst daarvan na, om ten slotte te komen tot wat er te wensehen overblijft. Door de armen wet is het burgerlijk bestuur pas aangewezen om steun te wanneer het zich vergewist heeft, dat dit niet geschied door kerkelijke of particuliere instellingen. Dit geeft aanleiding tot twijfelachtige toestan den, want hoe moet het burgerlijk be stuur handelen, wanneer de Diaco nie b.v. 1 verstrekt aan een gezin, dat daarmee niet volstaan kaïn? In verschillen de steden van cms land wordt daarom het bewuste wetsarti kel ruim geïnterpreteerd, en vindt men het stelsel van dubbele bedoe ling. Duidelijk is echter, dat er een mankement is in dat artikel. In 1854 werd de geboorteplaats van den be langhebbende aangewezen als de ge meente die voor liem te zorgen had, doch dit bleek spoedig een ongeluk kig gekozen regel, die aanleiding gaf tot onverwachte verrassingen. In 1870 werd deze bepaling gewijzigd en de gemeente waar de arme om steun aanklopte aangewezen als de last drager, doch ook deze bepaling is niet bevredigendwant het gebeurt, dat een veldwachter uit de of andere kleine gemeente eenvoudig met een behoeftige naar Amsterdam reist en denzelven op den Dam laat schieten. Statistieken hebben geleerd, dat de onderstandskoeten in 1907 bedroegein 20.282.000, waarvan ongeveer 50 door burgerlijke, 37 door kerke lijke en 13 door particuliere instel lingen werd geofferd. Er bestaan thans niet minder dan 7119 instellin gen van weldadigheid, waarvan on geveer 2/3 deel kerkelijke, 1200 over- heids-, en 828 particuliere instellin gen zijn. Spreker besprak vervolgens het gebrek aan eenheid in de regle menten der burgerlijke armbesturen, de kerkelijke instellingen, waar al meer centralisatie is, doch de kas werd minder schitterend, waardoor bijna uitsluitend geloofsgenooten konden geholpen worden, en. daarna de pailhuliere instellingen. Hiervan merkte spreker op, dat er in één stad talrijke instellingen bestaan, die el kaar niet kennen, terwijl veel meer zou kunnen bereikt worden door sa menwerking. Spreker stipte vervol gens met een enkel woord aan de verschillende vormen van bedoeling en verpleging, om ten slotte tot de conclusie te komen, dat In ons Land wel veel gedaan wordt aan armen zorg, maar dat ontbreekt: arganiso- tie, onderlinge waardeoring, samen werking eai daardoor kennis van toestanden. In een boekwerk: Gids voor de Nederlandsch© Weldadigheid zijn pl.m. 7000 instellingen opgeno men, waardoor de verechiUende ver- eeuiglngen met elkaar kennis kunnen Fiedler en den heer W. Doortmoont, organist te Amsterdam. De indruk was evenwel wegens het technisch af geronde spel der beide heeren uitste kend. Het z.g. Hamlln-orgel overstem de In de f f het vioolspel niet, wel meenden we op te merken, dat de or ganist af en toe Iets achter was bij den violist De zangthema's op een orgel komen boter uit, dan op een piano en dergelijke werken als het bo vengenoemde, waarin orgel en viool zich zoo uitstekend combineeren, ver dienen zeker veelvuldige uitvoering. Minder voldeed ons No. 2 van het programma Sonate voor 2 violen orgel van Hiindel. Naast den heer Fiedler trad als violiste op mej. Ber tha Böse uit Amsterdam. In het bezit van een prachtig instrument, doch harder dan dat van den heer Fiedler, (wellicht is ons het klankverschil van de violen te veel opgevallen) kon moj. Bose, die op ons den indruk maakl© leerlinge van den heer Fiedler te zijn, dezen niet evenaren in toon, voordracht en expressie. Ware zij met een ander werk als soliste opge treden (capaciteiten als technisch en uitstekend ontwikkelde soliste merk ten wij wél in haar op), dan had zij zeker uitstekend voldaan. Wij voor ons vinden het optreden naast een violist als de heer Fiedler op zijn minst genomen dan ook een ondank bare taak. Het was dan ook daarom zeker, dat de Sonate in F-dur voor viool en pia no van Mozort, uitgevoerd door mej. Josine Kat, pipniste te Amsterdam, met den lieer Fiedler veel beteren in druk maakte, dan het voorgaande. Zelfs de meeste indruk van den avond. Mej. Kat toonde zich dadelijk een muzikale pianiste, die alles, vol gens den muzikalen term, „raak" speelt. Na het door Fiedler zoo zange rig gespeelde Andante, gaf zij in het Rondo alle blijken een pianiste van moer dan gewone gaven te zijn. Na de pauze hoorden we een Suite van Gedard, door mej. Böse, den heer Fiedler en mej. Kat. Dit werk stelt hooge eisclicn aan de violisten, vooral wat de dubbelnoten betreft. Toch waren deze onberispelijk zuiver. Van dit werk bevielen ons bet meest Tri- tesse en MInuit. Serenade klonk wat banaal, hoewel het ook veel techniek vereischt- Hierin gaf mej. Böse den heer Fiedler niets toe. Als crlanspunt van den avond met de sonate van Mozart mogen ook aan gemerkt worden de solo-nummers door mej. Kat- De nummers Etude As-dur) en Valse van Ghopm beves tigden onze meening omtrent haar groote vaardigheid. Ten slotte speelde de heer Fiedler met veel sentiment Romance Anda- Iouse van Sarasate, en zijn Jnliana Berceuse, welke aardige composi tie gebisseerd was. Den kunstenaar werd een hartelijk tot weerziens toe geroepen in den vorm van een ovatie, waarbij wij ons hoogst gaarne aan sloten. Hem toch komt de eerepalin van den avond toe. Aan de dames werden bouquetten aangeboden. Brandje. Gisteravond ontstond brand in de Pieter Kiesstraat in de achterkamer van den kapper M., die hij het zoeken naar een lek aan de leiding met zijn maken. Ook bet Tijdschrift voor Ar-J lamp te dicht bij het gordijn kwam, 1. ,1., trnr.nl. nn rt.it rroHtArl fint. vlilTYl VftttO /.nOll/lf. hp.l VllllT ZÏCll uienv.org kan de kennis op dat gebied verrijken. Minister Heemskerk heeft onlangs verklaard, dat een herziening van de Armenwet zoo goed als gereed is en binnenkort de Tweede Kamer zal be reiken. Spreker hoopte, dat deze wet leiding en steun zou geven bij de be oefening der armenzorg. Evenwel zou veel voor particulie ren te doen overblijven en spreker eindigde met een beroep te doen op de vrouwen, die op dat gebied een prachtigen werkkring kunnen vinden CONCERT FIEDLER. Het concertbureau van de firma A. Vernout alhier bezorgt ons uitsteken de muziek. De concerten en matinée's door dit bureau georganiseerd, vin den steeds meer waardeering, van daar, dat gisterenavond de concert zaal van „De Eroon" goed bezet was en dat is Levens een bewijs, dat de naam van den violist Fiedler hier in d6 muzikale wereld roods een uitete kenden klank heeft* Op een der Bach- concerten, wij meenen seizoen 1908— 1909, heeft Fiedler reeds aller harten door zijn gloedvol vioolspel veroverd en ook de avond van gisteren was er een, die door z ij n optreden in de an nalen van de keur-concerten mag ver meld worden. Dit concert mocht eigenlijk wel een buitengewoon genoemd worden. Or gelbegeleiding komt in de concertzaal dat vlam vatte, zoodat het vuur zich aan andere voorwerpen meedeelde. Door de hulp der buren wist men het brandje meester te worden. Anna Stronc k-K appel. Men verzoekt ons mede te dcelen, dat de liederen- en duetten-matinée wegens ongesteldheid van den heer Ricb. Strcmck tot nader order wordt uitgesteld. H a a r 1 e m's Kinderkoor. Men schrijft ons Binnenkort zal eene herhaling plaats hebben van het. concert van Haarlem's Kinderkoor. De 3e cursus van dit koor, nu Haar lem's Jongemeisjeskoor, bestaande uit een 100-tal meisjes van 16—20 jaar, mede onder leiding van den heer J. de Nobel, geeft een uitvoering, en hieraan zal hot Kinderkoor mede werken. Wederom zullen gezongen worden een C-tal Vaderlandsche liederen, en de Cantate „De Schoonste Feest dag", van Cath. van Ren nes, dio zulk een diepen Indruk heeft gemaakt pn door den muziekverslaggever van dit bfid zoo uitnemend is beoor deeld. Het Jongemeisjeskoor zingt de can tate „Prins Lente" van Hendrika van Tusschenbroek en twee-stemmige liederen van Cath. van Rennes. Aan dit concert zullen solisten me dewerken, wier namen later worden bekend gemaakt. DB ZAAK DER HAARLEMSCHE HANDELS VEREENIGING. Hedenmorgen diende ter civiele zit ting van het kantongerecht wederom de zaak tegen de Haarlemsche Han- delsverceniging inzake het doen plaat sen van den naam een er BloemendaaL sche dame op de lijst van den Bond van Handelsvereeoigingen in Neder land. Door Mr. A. H. J. MeTens, optredend voor do Handelsvereenlging, werd een antwoord ingediend, waarbij o. a het volgende wordt betoogd Eischeresse klaagt oven- de plaat sing, do opneming van den naam maar onder opnemen mag niet veretaan worden „inzending van gegevens ter opneming", welke inzen ding door do Haarlemsche vcreenl- ging was geschied. Do Rotterdamsche Rechtbank be sliste op 28 Dec. 1908 uitdrukkelijk, dat er een verschil bestaat tusschen het inzonden van een stuk aan een courant en het opnemen daarvan door den uitgever, die ook aansprake lijk werd gesteld voor de nudeeligo gevolgen door het opnemen van het stuk veroorzaakt. Dit ter bestrijding van de bewering van eischeresse, dat men den auteur van een artikel ook aanduidt als de „plaatser" er van. Ten onrechte wordt door eischeres se voorgesteld, dat de plaatsing van den naam op de lijst den drager daarvan plaatst onder oplichters en flesschentrekkers. Dezen bestrijdt de vereeniging niet door de lijsten, doch door biljetten en advertenties. Het feit, dat achter den naam van een der op de lijst voorkomenden, de woorden „zeer berucht" zijn geplaatst, houdt in, dat de anderen, op de lijst geplaatsten niet gequalificeerd wor den. Aan het tegengaan van schending vari de gehoitnhouding der lijsten, wordt streng de hand gehouden, maar contróle is zeer moeilijk. Al mocht Mijken, dat het opnemen van den naam beleedigend ls, niet blijkt het oogmerk om te beleodigen. Het doel der lijsten is, den leden der aangesloten vereenigingen gelegen heid te verschaffen te informecren naar de credietwaardigheld van per sonen. En zelfs de positieve bewering, dat een persoon niet credietwaardig is, is niet als een beleediging te beschou wen, naar de rechtbanken te Amster dam en Rotterdam beslisten. Opgemerkt wordt, dat inzake belee diging voor de burgerlijke rechtsvor dering dezelfde vereischten worden gesteld, als voor de strafvordering. Wanneer de lijsten der wanbetalers aanleiding konden geven tot „chan tage". dan zouden ook de dagvaard-'n- gen omtrent niet-bestaande vorderin gen (niet bestaand volgens den debi teur) als chantage kunnen worden be- stempeld. Door eischeresso is geen enkel feit j gesteld, waaruit de schade aanneme lijk wordt. Overigens wordt opgemerkt, dat een koopman in zake ernstig en cou lant kan zijn, al is hij of zijn echtge- noote in zaken van huishouding wei nig-ernstig of weinig coulant. Door de tegenpartij werd 14 dagen uitstel gevraagd. Een roofdier. Gisterenavond bevond zich om streeks half negen op den Janswetg een vos mei een flinken muilkorf. Zijn geleider zat op hel rijwiel, ter wijl Reintje aan een touwtje op een sukkeldrafje er naast liep. De zonder linge optocht trok bijzonder de aan dacht van hei publiek. Donker Haarlem. Gisterenavond omstreeks 10 uur was het in de Ossenhoof&steeg weer zeer rumoerig. Een paar personen uit Bennebroek waren aan het vech ten met een paar beruchte personen, boksbeugels en ploertendooders ver vulden de hoofdrol en ten slotte wer den de buitenlieden genoodzaakt tot den aftocht met een bebloed gelaat. Militaire zaken. De sergeant Spronk van het 10e re giment infanterie alhier, ia door den regiments-commandant aangewezen om op te treden als instructeur der wielrijders. CASALS—RÖNTGEN. Sedert 2 jaren, zoo schrijft men ons, mochten we niet het genoegen smaken den heer Pablo Casals, den grooten violoncellist, hier te hooren. Door een bijzonder toval komt het, dat de heeren Casals en Röntgen zich eerstdaags te Haarlem zullen laten hooren. Het uit te voeren programma be vat uitsluitend composities van Beet hoven. Douchebadezi. Reinheid, frischheld en goede be diening, dat zijn drie eigenschappen, die in een badinrichting niet mogen ontbreken, m zij ontbreken niet, zij voeren den hoofdtoon in de badin- inrichting In de Badhuisstraat, welk* inrichting in de laatste drie Jaren zoo degelijk geöxploiteerd wordt door derf heer J. Faber. SteedB worden ar ver beteringen aangebracht om de bad inrichting tot één van de beste van ons land te maken, thans kan rnen: niet alleen gewone kuip- en genees krachtige baden bekomen, doch ook liefhebbers van een douciiebad kun nen nu daar ook terecht. In de hee ren- en in de damesafdeeling zijn ve le kamertjes, die vroeger voor ge neeskrachtige baden waren ingericht, tlians voor douchebad bestemd, en lutein evenals de andere badkamers aan netheid en inrichting niets te wensehen over. Een groot voordeel is dat in deze badinrichting uitsluitend duinwater wordt gebruikt en dat zij zoowel voor dame» en heeren den ge beden dag geopend ls. Voor nadere' bijzonderheden zie men ach tere taan de advertentie. Ziekenfonds. De vereeniging van werklieden in het st ueadooiTsbedr ij f„Vakbelang", heeft in haar laatste vergadering be sloten een ziekenfonds aan haar ver- eenigïng te verbinden om hare leden bij ziekte of ongevallen te steunen. ELECTRISCIIE GEHAKTMOLEN. De vleeschhouwer J. Koomen al hier, heeft zich een electrische gehakt molen aangeschaft, volgens het gewo ne hond-systeem; alleen wordt de as, die het vleesch maalt, In draaiing gebracht door een loeren riem, die door een electrischeai motor tei bewe ging wordt gebracht en over een wiel loopt, waaraan de as is verbanden. De stroom wordt geleverd door de Electrische lichtfabrieken. De machi ne, afkomstig van de firma J. A. Roo- son alhier, kan 300 pand vleesch per uur verwerken. E e r 1 ij k. Gisterenavond omstreeks 8 uur ver loor een heer, die uit het postkantoor kwam in de Zijlstraat zijn portefeuil le, inhoudende 240 aan bankpapier. Hij had hier geen erg in, wel een 12- Jarige jongen, Herman Vermeulen genaamd, die het verlorene opraap te en aan den rechtmatigen eigenaar teruggaf. De vinder wilde zich toen verwijde ren, maar ward teruggeroepen; de heer keek nu eerst of liet bedrag nog aanwezig was en ging toen met een simpel „merci" heenl (Zie verder Stadsnieuws onder laat-t ate berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Door de heeren 11. Bührs en G. do Groot, architecten te Amsterdam, :s ondershands aanbesteed het bouwen van een villa aan don Heerenweg la Heemstede en opgedragen aan den. heer Th. Smits, aannemer alhier. SPAARNDAM. Tot heden werden de brieven en an dere poststukken alhier twee maal per dag besteld. Van 16 dezer af is een derde bestelling ingevoerd, zoo-, dat de stukken na des namiddags 2; uur ook nog besteld worden. Voorwaar een goede verbetering- HAARLEMMERM EER. Landbouwboekhouden. Voor den te Hoofddorp te houdenf cursus in het landbouwboekhouden,; vanwege de afdeeling Haarlemmer meer van de Hollandse he Maatschap pij van Landbouw, hebben zich 23 deelnemers aangemeld. De cursus zal bestaan uit 20 les uren en gehouden worden door deh. heer Veldman, hoofd van school 7- alhier. Publieke veiling. Ten overstaan van Notaris VeenslrS te Oude Wetering werd in Café Loot man aan de Kaag, binnen deze ge meente publiek geveild oen burger- woonhuis, met schuur en erf, ter grootte van 8.45 Ar©, staande aan den Ringdijk aldaar. Door den eigenaar E. Blok werd het, pand op f 1700 opgehouden. Naar Amerika. De trek naar het verre Westen, dl4 in deze gemeente ©enigen tijd heeft

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1