HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, Quinnion de Philosesf. VRIJDAG 18 FEBRUARI 1910 A brengen verzonden. Voldeed ene* daaraan niet, dan werd een nadere aa -cchrijving verzonden. Deze werd uitgereikt aan 28 perso. zarn inzake den toestand van 273 wo ningen» Dr worden 19 perceel en onbewoon baar verklaard. Bovendien waren nog 4 per edelen onbewoonbaar veis kluard, die latex weer bewoenbaaaf zijn verklaard. Geadviseerd werd aan B. en \V. omtrent het uitbreidingsplan Klever* laanKloverpark; aan den Inspecteur dor Volksgezondheid over de vraag in hoever de droogmaking der Zui derzee van Invloed zou zijn op do wa- terververeching door zoet water in 't gebied dor Commissie. De Commissie meende, dut die id-, vloed gering was. Besmettelijke ziekten Aziatische cholera, typhus exanthema ficus, pok ken, dysenterie en goto koorts kwa men niet voor. Do volgende gevallen kwamen voor. Feb ris typhoi'dea 15 gevallen, - twee sterfgevallen, (In do jaren 1908 tot 1902 waren de cijfers: 16-2; 17—1; 16-3; 8-Oj 12- 2; 17—4; 195.). Diphtlieritis 218; (van 1908-1902 31—3; 47—2; 121—9; 102- 14; 129-15; 63-5; 47-2); roodvonk: 142—1 [van 1908—1902: 131-1; 127-1; 85-3; 60—2; 75-0: 26-0; 52-0); me ningitis cerebrespinalis epidemics 33 {van 1908—1902 kwamen geen gevallen voor. Voer liet eerst is te Haarlem waai genomen de paratyphus bacil a. In do Kamperstraat kwamen vier typhu&gevallen in drie jaren tijds voor. Daarom dient men hiar toe-' zicht to houden. Omtrent diphtheritis wordt opge merkt, dat de gevallen-aantallen c!k jaar geleidelijk afnemen. Do sedert eenigo juran genomen maatregelen hebben gunstige resultaten. Terwijl In de omstreken, o.a. Haarlemmer- meer vrij veel gevallen voorkwamen, erd te Haarlem sedert Augustus geen enkel geval geconstateerd. Het aantal roodvonkgevalien ver- mhuierde ook in 1909 niet. Het fs bij na zeker dat er meer gevallen voor kwamen, dan het opgegeven aantal, daar bii '"eerdere gevallen, door hot uiterst lichte karakter, de roodvonk eerst later bleek. Vergeleken met de vorige jaren Is er het aantal gevallen zelfs toegeno- "laar in de vorige statistieken werden niet opgenomen de meerdere gevallen in een gezin. In 11 gezinnen bleken dit jaar moor dan één patient te zyn geweest. Aan- ged rongen wordt daarom op verple ging in ziekenhuizen. Dit jaar werden meer patiënten thuis verpleegd {in de ziekenhuizen in 1908 52 pet. en in 1909: 40 pet.); 't geen de verbreiding der ziekte ste!li<5 in do band werkt. Bij het onderzoek naar het voorko men der roodvonk trokken de aan dacht: School no, 5 (10 gevallen) R. K. Zusterschool op het Spanrnc '10 gevallen), OraJijc-Nassauschool (6 ge vallen). De lokalen behoefden niet in hun geheet ontsmet te worden. In de Ijoidsche buurt kwam 24.1 pet. (34 gevallen) van de gevallen voor; do meeste, evenals in het vorige jaar, werden waargenomen ln de Brou- wersstru at. In 't gedeelte: Spaarne, Papen lo- reavest, Oost vest en Lange Heoren- sfcraat 25 gevallen; in i gedeelte Rus- tenburgerlaAn, KI Houtweg, Kamper singel eu Zuider-Butten-Spaorne ?t De ziekte was dus ln 1909 meer verspreid dan in t vorige Jaar. In Februari, Maart en Juli kwamen de meeste gei allen voor; in Juni en October de min.«4e. De ziekte was ovar het algemeen van lichten aard: ir kwam slechts één sterfgeval voor. Een brandpunt van besmetting werd niet waargenomen, de besmet- tingsoorzakeu waren verschillend, in een aantal gevallen door verkeer met besmette personen. Naar de vakken der gezinshoofden to rekenen, kwam de ziekte voor bij werklieden 10 pCt., timmerlieden 5.6 fiCt smeden 4.2 pCt, loodgieters koperslagers), sigarenmakers en koetsiers elk 2 3 pCt. Bij Weekers kwam maar één geval voor, eigen aardig genoeg, omdat men zou den- OM ONS HEEN No. 1004. 0. V In dit blad vindt men maar zelden militair© beschouwingen, als gevolg van de omstandigheid (ik wil hot niet verzwijgen), dat de hoofdredacteur voor deze aangelegenheid niet licht warm t© krijgen is, ©en eigenschap trouwens, die hij met vele andere Ne derlanders gemeen heeft. Menschen, die ivat haastig zijn met het gebrui ken van dikke woorden, hebben deze stemming Wel eons voor gebrek aan vaderlandsliefde uitgemaakt, alsof die loffelijke eigenschap alleen met mill- tftirisme te maken heeft en iemand 2ijn vaderland ook niet op twintig anders manieren kan toonen lief te hebben. In hot voorbijgaan wil ik er dit wel Van zeggen, dat het geloof aan de verdedigbaarheid van ons land waar lijk niet bevorderd wordt door het verschil van gevoelen onder de des kundigen over do manier, waarop dit geschieden moet. Ifoe wil men een 'vast vertrouwen verwachten bij do leeken, wanneer zij, die der zake kun dig zijn, het nog altijd, zelfs in hoofd zaken, niet met elkander eens zijn geworden Dit neemt natuurlijk niet weg, dut menschen, die er vrees voor hebben, om in eenzijdigheid te verdorren, gaarne nota nemen van de nieuw© verschijnselen, die zich op militair gebied voordoen. En dun is ongetwij feld in Nederland een opleving van de belangstelling in ?onze vloot te constateeren. Minister Ellls heeft eenigen tijd geleden de vereeniging „Onze Vloot" opgericht, in navolging van wat In het buitenland al vroeger 5s geschied. „Het is merkwaardig", zoo zeïde een oud-zeeofficlcr, dien ik over deze zaak heb geïnterviewd, „wolk een succes bijvoorbeeld in Duitschland de „Flotten-vcveln" heeft behaald. Nog maar eenige jaren geleden stel den de Duitschers geen belang in hun vloot, op het voorbeeld van den kei zer, die terecht inzag, dat de toe komst van Duitschland op het water ligt, is dat zóó veranderd, dat op dit oogenblik de vereeniging hare afdee- lingen heeft tot in de verst verwijder de hoeken van het rijk en dat de ma rine even populair is, als het leger, zoo niet populairder dan dat. In Oostenrijk, in Engeland is het niet anders. Ik weet van een hótel in Zwitserland, waar om de een of ou dere reden de Eugelsche gasten, on geveer 90 procent van de aanwezigen oen feestmaai hielden, waarbij bleek, dat zij allen lid waren van de „Navy league". Welnu, iets van dien aard zouden ;wij ook in Nedorland zoo graag be reiken. We hebben hier ln Haarlem pa3 een atdeeüng van de vereeniging „Onze -Vloot" opgericht, die al flink flucoes heeft. Programma's houdt zu er niet op na, met politieke partijen laat zo zich niet in. Ilaar doel is eenvoudig, de belangstelling bij de menschen voor de vloot iveer op te wekken en bovendien de belangen van het personeel buitengaats te be hartigen. De zaak is heel eenvoudig. Wij zul- leu wel nooit een oorlog beginnen te gen oen grootc natie, maar als onze groot© naburen elkaar in de haren gaan zitten, is de kans dat wij er in betrokken worden, wanneer we onze noutraJiteit niet weten te handhaven, zeer groot. U moet niet vergeten, dat iwij in zoo'n geval een groot gevaar ouden opleveren voor do strijdende partijen. „Als gij uwe neutraliteit niet kunt handhaven", zoo zal een van de partijen zeggen, „dan neem ik u Natuurlijk, anders kiezen im mers de schepen van do tegenpartij wellicht onze havens tot hun operatie basis. Onze houding moet dus zijn yriend van niemand, vijand van geen enkele, maar gereed, om op te treden tegen wie der twee partijen onze on zijdigheid mocht willen bedreigen. „Een vloot", zoo ging onze zegs man voort, „die aldus onze ha- vens bewaakt, en ook ln Lndië uit de oogen ziet, gaat onze krachten niet te boven. Ik verbeeld me, dat er zoo heel veel meer don tegenwoordig gevraagd wordt, niet voor noodig wezen zou, maar wat een moeite kost het niet, om wat er nu gevraagd wordt, in do Staten Generaal er door te krijgen. Dat komt, omdat er ook in do Kamer gebrek aan belangstel ling voor da marine lioerschtwe hopen die er weer in te brengen door ze eerst den kiezers in te boezemen. Het vlootbesluur zelf werkt daartoe mee. Vroeger werd allee zooveel mogelijk geheim gehouden. Bij de laatste manoeuvres zijn vertegen woordigers van de pers toegelaten, aan wie alle inlichtingen zijn gege ven en die bijzonder met alles wat zij zagen waren ingenomen. Naderhand zijn de schepen, voor zoover zij daar plaats konden vinden, naar Amster dam gegaan, duizonde menschen heb ben zo daar bezocht en hot i3 wel merkwaardig, dat van dien tijd af de werving ook beter is gegaan. Natuurlijk, tegen de vloten van groote naties kunnen wij nooit iets beginnen, maar als er oorlog komt, zal nooit zoo'n heele vloot tegen ons worden afgezonden, maar niet meer dun een gedeelte. De menschen zijn altijd zoo bang, dat het zooveel geld zal kosten. Danken ze, dat het goed- kooper zal wezen, wanneer een van de oorlogvoerende partijen ons neemt en dwingt, als onderdeel van haar rijk, de oorlogslasten mee to betalen? Dat kan toch niemand gelooven". Ik vroeg nadere toelichting van wat mijn zegsman onder operatie-basis verstond. Zou hot voordeel, dat een oorlogvoerendo zeemogendheid over je Nederlandsclie havens beschikt, niet vooral golegen zijn in het inne men van kolen? Dit bevestigde onze zegsman. Daarin en in de gelegenheid om bij slecht weer altijd bi:jicn te komen. En hij vertelde me van pantserschepon, die ceu veel ge ringer kolenbergruimte hebben, daD kruisers, terwijl het onzeker is, hoe lang zij op eigen kolenvoorraad in zee kunnen blijven. Het maakt na tuurlijk een groot verschil, of er snel gestoomd moet worden, om spoedig een bepaald punt te bereiken, dan wel de zoogenaamde „economische vaart" kan worden toegepast, waar bij het moment der grootst mogelijke snelheid bij het kleinst mogelijke ko- lei.verbruik elkaar ontmoeteü. „Hoe nu precies de Nederlandsclie vloot dient te worden samengesteld, is een quaeslie van inzicht. Sommi gen meenen, dat een vloot van tor pedobooten wei goed is, maar ge paard met pantserschepen, waarvan zij steun kunnen ontvangen. In elk geval wordt over het algemeen de ge- vjichtswaarde van de torpedobooten zeer hoog geschat, als licl beste wa pen bij nacht. Zelfs in tijd van ma noeuvres kijkt men op de groote schepen niet angst naar torpedoboo ten uil. Zelf in do grootst© duisternis gehuld, geen lichtje mag or aan dek branden, tuurt men vol spanning naar de torpedobooten uit, meent er hier een te zien of daar, moet beslis sen den omtrek met do zoeklichten al of niet te verkennen. Doet men het te gauw. dan is do ligging van het schip onnoodig bekend geworden, wacht men te lang, dau is de torpedo gelan ceerd en het schip misschien al doo- delijk getroffen. Onze turpedovloot is evenals de Deensch© een model-inrichting, en wordt in het buitenland als uitste kend geprezen. Zoo Is ook onze eerste onderzeeboot, do „Luctor et Emerge", een reusachtig succes. Gebouwd op do werf de Schelde, hooft dit vaartuig zoo de aandacht getrokken, dat dcor do firma's Armstrong, Whitehead en Schwarzkopf te Fiume een kolossale fabriek is gesticht, waarvan de com mandant van de „Luctor et Emergo" directeur is geworden. Wat lndië betreft, daar moeten we wat voor over hebben, en lndië zelf kan toch ook wel wat bijdragen. Ge looft u niet, dat als we daar geen schepen hebben, een onder volk veel eerder er aan denken zal, ons onze koloniën te ontnemen, dan wanneer we bereid zijn tot verzet Maar dat alles, ik zeg het u nog maals, ts onze zaak niet. Plannen en programma's heeft de vereeniging „Onze Vloot" niet, die laat ze over oan den Minister en don Raad voor de Marine, die eenigen tijd geleden is ingesteld. Wat wij wensclien is eenig en alleen opwekking van do belangstelling en om dte zoo algemeen mogelijk te maken, is de contributie als minimum op 50 cents bepaald. Het Is een onderwerp, zou ik zeg gen, waaraan ieder, die op onze on afhankelijkheid prijs stelt, tijn aan dacht geven moet." J. C. P. Buitenlandsch Overzicht lion hoog staatsambt bekleeden ie wel eervol, maar.... niet altijd aange naam I We zien 't b. v. weer aan DUITSCIILAND'S RIJKSKAN. SELIER. die In deze dagen, om z'n kiesrecht- ontwerp voor Pruisen, veel wordt aangevallen en ook bespot, 't Is zoo erg, dat von Bethmann HolIweg er over geklaagd heeft en (treffende om standigheid zich zelf getroost. De rijkskanselier zat aan bij den feestmaaltijd van den Landbouwraad en verklaarde in een tafelrede, dat hij reeds zoo vaak een lans gebroken had voor de belangen van den landbouw, dut hij niet meer behoefde te verze keren, dat hij aan de bevordering van deze tak van volkswelvaart zou blij ven werken. De spreker was verheugd onder landbouwers te vertoeven. Bij zei De landbouwer moet ia zijn be roep, jaar uit jaar in, volharding en geduld bftooneii en deze eigenschap- pon zijn ooit voor mij zoo noodig als hot dagelijksch brood. Tusschen het uitzaaien en het oogsten ligt ook in do jrolitiek een geruime tijden wie bij slecht weder onmiddellijk den moed laat zinken, deugt evenmin voor staatsman als voor boer. AI de hagel buien der critiok, dio op mij neder ig ietteren, brengen mij niet van de wijs en daarbij dient mij tot bescher ming, niet zoozeer de reeds eeniger- niute versieten mantel van de philoso phic, die vriendelijke medemenschen mij steeds om de schouders slaan, als wel de overtuiging, dat de plicht je gens Keizer en Rijk mij gebiedt zoo te handelen als ik doe. Nu weet men, dat men zoo hard mag klagen en schelden, maar dat de rijkskanselier er zich niets van wil aantrekken. Hij heeft gezaaid en zöI nu kalm den oogst afwachten.. Wat 't ontwerp tob KIRSRECHTIIERVORMING IN PRUISEN betreft," is de algemeene verwachting, dat z'n oogst schraal zal zijn. Wel heeft men algemeene klachten en ver zuchtingen gehoord, maar niemand is opgestaan om de regeeriugsvoorstel- ien le verdedigen. Dit is wol teeke nend l De kiesrechtcommissie van 't Huls au Afgevaardigden Is 't ook niet mot hot ontwerp eens. Nu hooft ze weer met algemeene stemmen de artikelen verworpen, volgens welke sommige categorieën van personen wegens hun ontwikkeling, hun ambtelijke werk- zaömheid, of do ondervinding opge daan in hun beroep, in een hoogero kiezersklasse kunuen worden ge plaatst. Over het verdere vetloop van DEN POLITIEKEN STRIJD IN ENGELAND komen eenige belangrijke modedcelin- gen. Gistermiddag heeft de premier Asquith met den koning geconfereerd en daarna is weer een ministerraad gehouden. In politieke kringen te Londen zijn ernstige berichten ia omloop. Eener- zijds melden zij een breuk tusschen het kabinet en de Iersche partij van Redmond, anderzijds, dat de arbei derspartij onverwachts een krachtig protest aan Asquith heeft gezonden begon zijn aanblijven als minister president, wanneer hij niet in staat ts van den Koning definitieve tegen het veto van het Hoogerhuis gerichte toe zeggingen te krijgen Hierin moet de minister-president niet geslaagd zijn. Barnes, voorzitter van do arbeiders partij doelde mede, dat Asquith van den Koning de verwachte waarborgen ten opzichte der beperking van het veto-recht van het Hoogerhuis niet heeft kunnen verkrijgen. Bovendien zal de behandeling van de begrooting plaats hebben voordat het veto-recht zal worden besproken en deze wijze van doen Is voor da arbeiderspartij niet aannemelijk. De voorzitter der arbeiderspartij heeft er aan toegevoegd, dat, indien er een algemeene breuk moet plaats vindon, dit dan maar zoodra mogelijk moet geschieden. Zooals gezegd, ook de Ieren nemen met den loop van zaken geen genoe gen. De onderhandelingen tusschen. de Redmond-partij en de regeering zijn don ganschen namiddag ijverig voortgezet Redmond heeft daarna gezegd, dat er geenerlci overeenkomst met de re geering was tot stand gekomen. Deze uitsla"- heeft de beroering, door do mededeel ing van de arbeiderspartij gewekt, verergerd. t Ministerie Asquith ls wel haast verplicht aar. de e»schen der Ieren en der arbeiderspartij toe te geven, want... audeis heeft 't geen meer- derheid ln 't Lagerhuis. Een welingelicht correspondent meldt al, dat tenzij aan do voorwaar den van de Iersche nationalisten en arbeiders wordt voldaan, zij bin nen twee maanden tot een nieuwe al gemeene verkiezing zullen dwingen. Do afgevaardigde John Dillon heeft ln een schrijven aan d-'on correspon dent zelfs gezegd, dat dó verkiezing mogelijk binnen eenige .weken zal worden afgedwongen. De berichten, die over de VERWHvKELINGEN IN GRIEKENLAND komen, zijn ook van ernstigen aard. Eerst was officieel gemeld, dat de militaire bond ontbonden was en wat blijkt nu? De leden vun den bonil zijn weer heel geheimzinnig aan 't werk. De oorlogsschepen zijn in govechtstoe- stund gebracht, de eerst versmade leider Tyoaldos is naar Athene ver trokken, enz. De couranten mogen nog slechts verschijnen, onder do voorwaarde, dat de leden van den militairen bond. die in de dagbladbureaux zit ting houden, toezicht oefonen op den inhoud. De bond heeft het weder eens noo dig gevonden den volke eenige mede- doelingen omtrent zichzelf te doen, teneinde enkele in omloop zijnde en volgons dit lichaam onjuiste opvattin gen de wereld uit te helpen. In de ,,Chrono3" wordt nl. in de eerste plaats verklaard dat er geen grond beslaat voor de vrees, dat de Bond va» de Nationale Vergadering gebruik zou maken om de rechten der Kroon te verkorten of aan een andere dy nastie de troonsopvolging to verzeke ren. Maar wat men dan wel van plan EEN OVERVAL. Uil Aden wordt geseind -. 2500 bere den derwisjen van den Mullah hebben de Mijertains overvallen, 14,000 ka- meeleu buitgemaakt, een groot aantal personen gedood en een stad ver brand. De uanhangers van den Mul lah hebben 40 man en 90 paarden ver loren. OVBRSTROOMING IN FRANKRIJK Een goede tijding 1 Met zekerheid mag thans worden verwacht, dat de Seine nu geregeld ral blijven vallen. STORM EN SCHEEPSRAMPEN. Een hevige zuLdweslerslorm heeft gisteren in Engeland gewoed, waar door te water en te land groot© scha de is aangericht. Van een groot aantal gebouwen zijn de daken afgewaaid en in Ierland zijn een locomotief en twee wagens van den spoordijk geslagen. liet Amerikaansche departement van marine heeft aan de oorlogssche pen, die langs de kust een onderzoek instelden naar de sleepboot „Nina", gelast dit onderzoek te stakeu. Men vermoedt, dat de sleepboot, die het laatst is gezien op 6 dezer, met de ge- heclö bemanning van 30 koppen, i3 vorgaan. Stadsnieuws Uit de Rechtszaal HET CAFé-LEVEN. Beschuldigd van twee feiten, stond terecht een jonge man, uit Wijk aan Zee. In een café aan den Burgwal alhier zou hij iemand lichamelijk letsel hebben toegebracht, cn in een café te Beverwijk een paar ruiten hebben stukgeslagen. Een der getui gen, J. v. d. P. li-, deelde, wai het eerste feit betreft, mc-dc, dat hij ln I bedoeld café door den beklaagde w: mishandeld, zoodanig, dat hij een paar wonden had bekomen ln 't aan gezicht. Dit zou gebeurd zijn met een mes of ander scherp voorwerp. Getuige gaf toe, dut hij veel bier had gedronken, en dal oen algemeene ruzie was ontstaan tusschen hem en zijn vrienden en beklaagde met eeni ge kameraads. De beklaagde intus- scben gaf een gansch andere lezing van het geval en vertelde, dat hij bij het verlaten van het café door vier man was besprongen en tegen den grond geslagen. Volgons hem wen hij liier de mishandelde. Een andere getuige had wel de hand gezien, die zijn kameraad J. v. d. P. K. een slag toc-bracht, en had ook gezien, dat deze na afioop dei- worsteling oen paar gaten meer in zijn hoofd had, dan anders, maar of die hand aan beklaagd o behoorde, wist hij niet te zeggen. De substituut-officier achtte in dit geval het ten laste gelegde niet be wezen, en vroeg vrijspraak. Wat het, tweede feit aungaat, bekende beklaag de ae ruiten te hebben ingeslagen. Hij had dit gedaan in een opwelling van nijd, na een geschil mot den waard. Den volgenden dag was hij echter naar dezen toegegaan, had zijn spijt over het gebeurde betuigd, en aangeboden de schade t© vergoe den, wat geschied is. Mr. Boyer, zijn requisitoir nemen de, merkte op, dat meermalen spoe dig na het plegen der baldadigheid mot geld wordt aangekomen, in de hoop de zaak te sussen. Om nu die baldadigheid tegen te gaan, eisclite hij in ail geval temeer waar be klaagde ongunstig bokend staat oeri hechtenisstraf van twee weken. In liet café van H. Greven in Hout rijk en Polanen moet KI. W. don boel voor een paar maanden zeer liebben opgeschept cu geweigerd hebben, op verzoek ven den waard, de gelagka mer te verlaten. Met geweld moest hij door den veldwachter worden verwij derd, na allerlei lieflijke benamin gen to bobben geuit. De beklaagde was niet aanwezig do substituut-officier verklaarde, dat hij zeor ongunstig bekend staat, voortdurend in conflict kamt met de politie, en elschte drie weken gevan genisstraf. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk t© Haar lem, op Dinsdag 22 Februari 1910, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezeriaan. Programma No. 1. Preludium en Fuga, G. F. H&ndeL No 2. Offertoire, L. Wely. No 3. Sonate No. 2, Clh. Fink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. No. 4. Wallfahrts-Gesang, C. Ad. Lorenz. No 5. Aria uit Mattheus Passion, J S. Bach. Tegenspraak. Mevr. Juliu van Lier— Cuypers ver zoekt het Ilbld. het bericht, volgens "t welk zij met den heer Albert Vogel en de vereeniging „Cremer" „Oedipus" zou gaan spelen, tegen te spreken. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. In de gistermiddag ten Stadhuize gehouden vergadering der Gezond heidscommissie te Haarlem, werd het jaarverslag over 1909 vastgesteld. Daairaan zij het volgendo ontleend: De Gemeenteraad benoemde Ln de vaeature-mr. J. D. Pasteur tot lid der commissie de hear Dr. P. P. C. Iloek, die door do Commiasle tot voorzitter word benoemd. De hoer Jhr. F. Ted ing Van Berk hout werd gekozen als penningmees ter. De algemeene toestand dor volks gezondheid gaf geen aanleiding tot opmerkingen. Behandeld werden eenige klachten omtrent verontreiniging van bodem, water en lucht, mestvaalten en goten. In een perceel was overbevolking. De bewoner gaf gehoor aan een tot hem gerichte aanschrijving en ge bruikte nu het perceel er naast mede voor woning. Van 10 klachten over rioleerimg enz. maakten er dirt© optreden der cominissJo noodig. B. en W. richtten een aanschrijving om verlietenug aan to brengen, waaraan reeds door tweo huiseige naren gevolg werd gegeven. Het systematisch woningonderzoek werd geregeld door de Gemeente voortgezet. Bieek de onderzochte woning niet In goeden staat, dan word een aan schrijving om verbetering aan te FEUILLETON Naar het Engelsch van GUY BOOTHBY. 40 Giigsoi bepaalde, wat ons t eerst te doen stond. Hij zou naar het dorp gaan en daar inlichtingen zien in te winnen omtrent Quinnion. Des mid dags kwam hij terug om ons te ver tollen, dat hij niet gesluagd was. Dat bericht had in veel opzichten een moedelooze uitwerking op 0119 Zou het mogelijk kunnen zijn, dat wij 0113 vergist hadden Was liet papier, dat wij in de geheime kamer gevon- jdon hadden, misschien niets anders geweest dan een daad, om ons van liet spoor af te brengen Het was Diet onmogelijk en toch, als dit liet Jievol was, wat had Fever&ham dan p Plymouth uit te voeren Wij overwogen dit alles nog, toen oen man uit het dorp van middelba ren leeftijd op ons afkwam en ons be richtte, dat or ©en dergelijke mijn- hoer, als wij beschreven hadden, uit Princetown was gekomen, die op dit oogenblik zat te eten in de villa Ze- deklah Yeo aan het andere eind van de eene en eenige straat Om den man, die ons Inlichtte, een fooi te kunnen geven, ging Grigson naar zijn betrouwbaarheid informee- ren en keerde terug mot de mededee- ling, dat ten slotte onze vermoedens toch Juist bleken te zijn. De nieuw- aangekomene was Justus Quinnion, en niemand anders. Met lofwaardige voorzorg had Grig son den ouden dorpeling met een fooi overgehaald, niet alleen zijn mond te houden, maar het hem ook dadelijk te laten weten, als zijn be zoeker neiging mocht toonen weer to vertrekken. Of wij al dan niót op zijn eerlijkheid zouden kunnen vertrouwen, moest nog bewezen worden. Om begrijpelijke redenen was hot ons plan hem een bezoek te brengen, nadat het donker was geworden. De dag ging langzaam voort. Om geen stoornis te brengen ln de ge woonten van de herberg, aten wij om half één, en brachten den middag binnenshuis door, omdat een zware mist, die van de heuvels af het dorp geheel omving, het uitgaan allesbe halve aanlokkelijk maakte. Tegen het eind van don middag klonk van buiten het rollen Yan wie len. Ik snelde naar het venster van mijn kamer en toen mij omkeerend, greep ik Grigson bij eten pols en trok hem naast mij. Hoe dik do mist ook was, konden wij toch nog zien, did de nieuw aangekomene niemand an ders was dan Feversham en zijn satelliet. Grigson aarzelde geen oogenblik, maar was al op weg naar beneden, voordat ik tijd bad, mij er in te den ken, wat hij van plan was. Natuur lijk was hij heengegaan 0111 de hotel houdster te waarschuwen, dat zij hot geheim van onze aanwezigheid in huis niet moest bekend maken, op straffe dat wij dan dadelijk zouden Hoe wonderlijk het ook mag klin ken, het bleek later, dat zij haar be lofte gehouden had. Om contact met den vijand te ver mijden, gebruikten wij dien avond onze the© ln een bovenkamer, en vroe gen ons af wat de volgende daad in dit drama zou zijn. Het einde was zelfs dichter bij dan wij vermoedden. Tegen zeven uur kwam de dorpeling, de hospes van Quinnion, bij ons met liet bericht, dat zijn gast teruggekeerd was van eon wandeling, in wat de menschen ge woonlijk een zoer zenuvvachtigeu toe stand noemen. Na een poosje was hij weer uitgegaan en sinds dien had den noch de man, noch zijn familie hem weergezien, ofschoon een buur man had beweerd, dol hij hem den •kant van de heuvels op had zien gaan in de richting van een hooge rots in den omtrek bekend als Grevstone Tor Wij moeten hem vinden, zeide ik vlug. Wij kunnen hem op zoo'n avond niet alleen op zulk een ge vaarlijken weg laten wandelen. Al« ge bereid zijt naar hem te gaan zoeken, dan ga ik mee. Goed antwoordde Grigson. Ik zal eens vragen of de hotelhoud ster ons een bekwamen gids kan meegeven. Toen met den vinger op den dorpe ling wijzend, voegde hij er bij Deze kerel zou daarvoor niet te gebruiken zijn. Toen hij ongeveer t'en minuten later terugkwam, was het om ons te vertellen, dat Fevershain en zijn Ito- liaan ongeveer een half uur geleden het hotel hadden verlaten, en de diensten van een man hadden aange nomen, dio hou tot gids zou zijn in de richting van den heuvel, dien de arme Justus tor wille van zijn leven be klom. Pas eenige dagen later ontdekten wij, dat de trouwelooss hospas van Quinnion zijn inlichtingen aan beide partijen had verkocht, terwijl wij na tuurlijk de laatsten waren, die ze kre- O-.er -le klimpartij, ons au anderhalf uur lang moesten onderwerpen, wil ik n a u* hover twij gen. Nooit meer had ik zoo sets on derlijnen en ik vertrouw, dat ik het nooit weer doen tal. Ik werd gekweld door hevigen angst over Quinnion, cn vervolgd door de lierinnoring aan het hevig beangste meisje, da: wij in liet hotel hadden achtergelaten. De kl ui tering zelf was er een, die hot uithou dingsvermogen van menig man, die trotsch Is op zijn bekwaamheid in het klimmen, te boven zou zijn ge gaan. De mist was zóó dicht, dat ik mij voortdurend mot verbazing afvroeg, hoe het mogelijk was, dat onze gids den weg kor. vinden. Telkens honger klommen wij, totdat het scheen of or nooit een eind zo< komen aan die klimpartij. Plotseling bleef onze gids staan en vroeg mij fluisterend, U luisteren. Wij deden dat, maar voor 't oogen- blik was het eenige geluid, dat onze ooren gereikte, het druipen van vocht uit eeü rets vlak bij, en het spook achtig gehuil van een nachtuil wat verder den heuvel af Toen, plotseling, trok de mist e en -P en kwam de maan door de wolken kijken. Wij stonden aan don voet van een hooge rots, op welks hoogste punt twee gestalten elkaar in doodelijks «manning omvat hielden, terwiji een derde zijn uiterste best deed, in de hoop hen te bereiken vóór het t| laat zou zijn. Zijn verlangen werd niet verwezenlijkt, want toen hij nog ongeveer acht meters van hen af was, waren zij vlak bij den rand geko men, zwaaiden daar oen oogenblik heen en weer en toen nog altijd elkaar vasthoudende, verloren zij hun even.1 wicht en vielen naar beneden op he* kleine plateau, waarop wij stonden) (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5