ken, dat in blcekerijen besmetting veelvuldiger voorkwam. In April en Mei kwamen in één ge- ain drie sterfgevallen van meningitis «orebro-spinalis-epidemica voor. De oorzaak der besmetting is niet vast te stellen. Herinnerd wordt aan de maatrege len togen cholera. Er kwamen echter geen gevallen voor. Bij ni et-besmet lelijke ziekten kwa men de volgende sterfgevallen voor mazelen 21 (1908-1002 0, 1, 46. 0, 34, 30) ziekte der ademhalings organen na mazelen 1 (1908—1902 0, 1, G 28, 7) long-tnherculose 99 (1908'•902 111, 86, 84, 86, 118, 97, andere tuberculose 46 (1908— 1902 26, 32, 37 33, 38, 13, Drie klachten over drinkwater wer den onderzocht Bij hel onderzoek van levens- en genotmiddelen en gebruiksartikelen, werdcr verscheidene monsters limo nade onderzocht. Optreden der com missie was niet noodig. In drie geval- leu wo <1 gunstig geadviseerd aan B. en \V. op adressen van houders van melksalons (met lokalen, die behan gen waren), om daarin melk te mo gen verkoopen. Aan B en W. is in overweging ge geven het wosschen van groenten in openbare wateren bij verordening strafwaar te stclleu. In een der open bare wateren, dat in den regel vrij sterk verontreinigd was, kwam dit groente-wasschen meermalen voor. Rubriek voor Vragen Qenbon lieerden hebben het voorrecht, ▼rug .n op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Aile antwoorden worden geheel kosteloos geg'Ten en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Zoudt u mij ook kunnen zeggen wat er aan te doen is, als een kip, zoo gauw een ei gelegd is, dit opeet ANTWOORD: Weinig, alleen kunt u een vainest koopen bij een hande laar in benoodigdheden voor pluim vee. Is het echter geen rasdier, dan is het beste, slachten en opeten. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, of er gelegenheid tot introductie bestaat voor de lezing van Dr. A. Borgman, die deze week vanwege de vereeni- ging „Mercurius" zai worden gehou den Zoo ja, tot wien moet ik mij dan wenden ANTWOORD. Wij raden u aan, oven tc wachten op de advertentie, die het bestuur wel zal doen plaatsen. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder heeft bericht ontvangen van het overlijden, in den ouderdom van 83 jaren, van de Vorst in-Moeder-Weduwe Hermine van Schaumburg-Lippe, geboren Prinses van Waldeck en Pyrmomt, tante van Koningin Emma, Wegens dit fami lie-sterfgeval heeft IJ. M. bepaald, dat de tegen hedenavond voorgeno men ra out wordt uitgesteld. Mr. J. J. DE MEYIER. Te Arnhem is Sn den ouderdom van 77 jaar overleden mr. J. J. de Meyier, oud-procureur-generaal bij bet Gerechtshof aldaar. HOOG WATER. Men meldt uit Heerenveen: Door den hevig opstuwen den wind xoopt hier in den omtrek meer en meer kind onder water. De peilschaal wijst hier ongeveer 80 c.M. aan. Uit Wartena: Te arteca is door doorbraak van een derde dijk, een derde ovexslroo- ming te conslatecren, waardoor we derom eenige wegen zijn over stroomd. De steeds aanwakkerende Zuidenwind doet tol van menschen naar (ie dijken snellen, waartegen dc golven met felle kracht waden opgezweept. Het water dringt overal door, vooral in de laag gelegen wo ningen welke men zooveel mogelijk met hulpdijken omringt. Uit Bergum: Te T'etjerk zijn drie polderdijken doorgebroken, waardoor verschillen de gezinnen van arbeiders en kleine boeren hun liave en goed naar ho er ger gelegen gedeelten m veiligheid hebben gebracht. Het arbeidersgezin B niet 9 kinderen, moest zelfs op een zolder verblijf houden, terwijl een schuitje, vastgemeord aan den klink van een achterdeur, de eenige ver binding vormt, waarmede de uian nog boixiscoappen Kan doen. liet tiende kind wordt in dit gezui spoe dig verwacht, zoodat de toestand voor hen critica is te noemen. liet pad, leidende naar de openba re lagere school, is overstroomd, zoo dal de kinderen de school niet kun nen bezoeken. Wanneer het water blijft wassen, loopt het spoorwegtra- ject van Tietjerk naar Leeuwarden, groot gevaar. De oude Zandweg tus- schcn Bergum en Tietjerk staat even eens onder water, evenals voor een gedeelte het dorpje Veenwoudsterwal. Men meldt uit Den Bosch Het water, dat aan hot vallen was, stijgt opnieuw. De weg naar Sint Mi chielsgestel is overstroomd. Men vreest voor een overstrooming van den weg naar Vlijmen, waardoor het tramverkeer naar de Langstraat zou worden stop gezet. Hez stoomgemaal werkt mot kracht om het water uit do stad te houden. Verschillende kelders staan vol wa ter. Wanneer de stadsgrachten bet peil van 4.50 meter bereikt hebben, komt het water binnen de stad. Tot dusier steeg het tot 4.49 meter. Thans is men er in geslaagd het peil op 4.30 ,te brengen. Het nieuw aangelegde sportterrein dreigt te worden over- stroomd. Buiten de stad is hot water tot 4.57 meter gewassen. Wegens den hoogen waterstand Ls do overtocht over den LJsel bij het Katerveer te Zwolle met de pont ge stremd. SCHIPBREUK. Do tjalk „Dankbaarheid" van Cuksbaven naar Rotterdam, is met de opvarenden vergaan. TREINBOTSING. Bij een treinbotsing, welke bij Heorlein wegens verkeerden wissel- stand, tusschen twee goederentreinen plaats vond, werden eenige waggons versplinterd en drie locomotieven ernstig beschadigd, zoodat de materi- eeie schade groot is. ONVERKLAARBAAR. In het dorp Zeeland (N.-Br.) is een huis, waar nu en dan bij stil weer en vooral tegen verandering van weers gesteldheid, een eigenaardig onver klaarbaar gerommel gehoord wordt, als van ver verwijderden donder. Niet alleen de bewoners zelf, maar ook buren en anderen hebben bet meermalen gehoord. ('s-II. CL) EEN BRUTALE INBRAAK TE AMSTERDAM. Gisterennacht is in den winkel van den norlogemaker H. Brokken, Vij zelstraat 112, te Amsterdam, ingebro ken. Niet minder dan 60 gouden en 80 zilveren horloges, tot een gezamenlij ke waarde van ongeveer 2000, waren een buit van de dieven geworden, al leen twee gouden horloges, die ach ter klokjes verborgen lagen, waren nog op hun plaats. Gelukkig voor den winkelier, wordt de schade door ver zekering gedekt. GENERAAL VAN HEUTSZ. Zooals reeds is gemeld, werd Woens dag aan het diner van de Koningin en den Prins deelgenomen door den af getreden Gouverneur-Generaal, den gepens. luitenant-generaal J B. van Heutsz. Hare Majesteit stelde in de navol gende bewoordingen een heildronk in op den generaal Van Heutsz „Waar ik heden het genoegen heb Uwe Excellentie aan onze tafel te zien na uwe terugkomst uit Nederl.- Indië, acht ik mij gelukkig u mijn hartgron<Rgen dank te betuigen en van mijne groote waardeering todoen blijken van den grootschen en veel- omvattenden arbeid, die u voor Ne- derl.-lndië verricht heeft. Het vele door u gewrocht, zoowel in vorige he irekkingen als m de laatste door u be kleed, zal in dankbare herinnering in koloniën en moederland blijven voort leven en het zal u in de geschiedenis van N.-I. als het ware eeu onvergan- gelijk gedenkteeken oprichten. In de overtuiging dat mijne disch- genooten met mijne woorden instem men, stel ik u allen voor dit glas te ledigen on de gezondheid van den oud-gouverneur-goneraal Van Heutsz. Li zijn dankbetuiging zei do heer Van Heutsz o. m. Zeker was ik altijd doordrongen van den heiligen op mij rustenden plicht om het Koninklijk gezag hoog te hou den, maar daarnaast volgde ik de dringende noodzakelijkheid om het gezag van Uwe Majesteit tevens daad werkelijk to vestigen in den goheelen uitnestrekten Indischen Archipel, overal waar tot dusver slechts schijn- gezag bestond. Nu het koninklijk gezag daadwerke lijk allerwege in Insulinde gevestigd is en daardoor de beteekenis van Ne derland als koloniale mogendheid zeer is toegenomen, durf ik met grond het vertrouwen uitspreken, dat onder Uwe Regeering de Nederlandsche naam voortdurend in beteekenis zal winnen, de sedert ecuwen bestaande innige band tusschen Nederland en het Stanibuis van Oranje Nassau, due ons vudcrland tot grootheid bracht, steeds hechter zal worden gevestigd en dat in de verre toekomst het Rijk der Nederlanden en zijn koloniën een land zal _n van beteekenis, mnig tot één geheel verbendon met het vorsten huis „Oranje Nassau-Mecklenburg". DE SPEELHOLEN. De Nederlander komt nader terug op do speelhuizen te s-Ciravenhago en het optreden der politic. Hoe nood zakelijk het is, dat de politie toe zicht houdt, toont het blad uit het volgend voorval aan: „Eenige avonden geleden kwam bij eeu bekend Sociëteit-Speelhuis een 3- tal jongelingen van goeden huize, niet de bedoeling binnen te gaan. De politie weigerde aan een van dit drietal den toegang, omdat zijn ge heel© voorkomen bewees dat hij was een jongen van pl.m. 1718 jarigen leeftijd. Hij verzette zich niet, doch doelde der politie mede, dat hij alleen maar even wenschte binnen te gaan oin zijn schuld te betalen. De politie bleef bij haar weigering. De andore twee gingen binnen. Een oogonblik later kwam de so ciëteit-speelhuishouder op straat, bij het jonge mensch en nu ontspou zich liet volgende gesprek: „O, m'nlieer X. is u daar?" Ja, zeide de jonge man, ik wilde u mijn schuld komen beta len, maai* ik mag er niet in. U vindt zeker goed, dat ik u hier op straat betaal? De schuldeischer had to gen dit voorstel geen bezwaar en ont ving van don jongeling aan bankpa pier een bedrag van f 325. Deze jon geling is ons met naam en axlres be kend, is de zoon van een geacht in gezetene onzer stad, en wij hebben do zekerheid, dat zijn vader, als hij wist wat wij bier mededeelen, stren ge maatregelen zou nemens jegens zijn zoon, om te voorkomen, dat hij hem in dezen poel zou zien wegzin ken. Meer feiten zouden we kunnen me dedeelen. Zoo verloor de vorige week op een avond een jongmensch een som van 8000. Ook deze is ons met name bekend. De gedachte komt dan ook bij ons meer en meer tot rijpheid, om de ou dere van deze jeugdige spelers van dit allies op de hoogte te stellen. Wij achten ons tot die mededeeling zede lijk verplicht, omdat we geiooven, dat het opkomend geslacht al moor gedemoraliseerd wordt; en een volk van spelers den ondergang met gewis heid tegemoet gaat." DE ONDERWIJZERS. Men meldt uit Leiden liet onti-rev. Raadslid de heer W. Pera hoeft, naar aanleiding van do jongste neutraliteitsbeweging onder de onderwijzers, een motie bij den Ge meenteraad aanhangig gemaakt, waarin B. en W. worden uitgenoo- digd bii de voordrachten van onddr- wiizcrs voor de benoeming aan do openbare scholen te leiden, te willen mededeelen, welke geestesrichting de voorgedrao-enen ten opzichte van de ze belangrijke aangelegenheid zijn toegedaan. Waarschijnlijk zal deze motie in do heden te houden Raadsvergadering behandeld worden. EEN FLESSCHENTREKKER ER TUSSCHEN. Kort geleden heeft zich aan de Blee- kerskade te Utrecht iemand geves tigd, die zich groothandelaar in vleeschwaren, boter, kaas en scheeps- provisie" noemde. Met. hem is, naar het U. D. verneemt, het volgende ge beurd Hij wendde zich tot een slager in Amsterdam, schriftelijk, op briefpa pier met hoofd, als was de schrijver eigenaar van een enorme zaak in Utrecht. II deed een bestelling vleeschwaren bij dien Amsterdam- schen sinter, niet mis, voor ruim 180. Die slager, gefopt door het voor name briefhoofd, waarop zelfs een te legramadres voorkwam, zoDd het be stelde af, blij van Utrecht uit zoo'n flinken klant te krijgen. De man fluit op 't oogenblik naar z'n geld, beeft voor 180 geleverd, maar krijgt geen cent. Do politie werd in den arm geno men, maar kon geen hulp verschaf fen. Die „groothandelaar" deed dezer da gen nog een andere bestelling. Hij bestelde, eveneens buiten de stad, een z. g. slagersblok, waarop in slagerijen vleesch wordt gehakt. Maar de geluk kige fabrikant, die deze opdracht kreeg van den Dar.lschcndijk in Utrecht, vond het vreemd, dat op het voorname briefpapier wèl een tele gramadres, maar geen telefoonnum mer voorkwam, wat in groote zaken toch meestal samen pleegt te gaan. De man hield z'n slagersblok thuis, spen deerde er een retourtje naar Utrecht aarn en kwam eerst bij de politie 111- formeeren. Hem kwam de Daalsche- dijk uiet voor als bet meest geschikte punt van vestiging vcor zaken van „groothandelaren". De politie lichtte den fabrikant in en deze zond z'n sla gersblok niet af. Maar hij besloot den Utrechlschen „groothandelaar" er eens tusschen te nemen En schreef dezen op even voornaam briefpapier terug, dat zeer was ingenomen met de bestelllne en het blok per beurt schip van de „Estafette" naai- Utrecht zou verzenden De „groothandelaar", verheugd -tet ook deze fabrikant toe beet, kwam 's avonds met een hand kar aan de kade om het blok in ont vangst te nemenveigjïelscne reis. Hoopte op den volgenden dag. Kwam weder mei die handkar. Geen blok. Schroef een briefkaartje naar den fa brikant, waar 't bleef. Was vertraging geweest, 't zou nu arriveeren. „Groot handelaar" wederom met de kaï naar de kade. Maar do „Estafette" brengt nog aldoor geen slagersblok.... S. D. A. P.-CONGRES. Op 27, 28 en 29 Maart zal te Leeu warden het 16e congres worden ge houden van de S. D. A. P. Op de agen da komen de jaarlijksche punten voor waarvan ditmaal het onderwijs het voornaamste uitmaakt. Het partijbe stuur heeft n.L een voorstel ingediend om, niet behoud van de Groninger mo tie, een nader onderzoek in te stellen naar de werking van het bestaande sub&id'estelsel voor het hijzonder on- dervviis en hierover in het volgend congres rapport uit te brengen. Ver schillende afdeelingen evenwel ver langen meer afdoende maatregelen om aan de openbare school te ontne men niet alleen elke godsdienstige, maar ook elke nationale en maat- schappel';ke strekking. Letteren en Kunst ELEKTRA. Land en Voik schrijft: Aan allen, die medegewerkt lieb- ben tot het welslagen van die Kiek tra- opvoering. is de hun toekomende hul de gebracht behalve aan één. Naar wij vernemen is toch feite lijk het denkbeeld om „Elektra" hier opgevoerd te krijgen in de eerste plaats uitgegaan van mr. W. v. Hoo- genhuijze, te Den Haag, die ook het financieele risico heeft gedragen voor deze opvoering welke naar men ons verzekert, een klein deficit heelt opgeleverd). Ook aan hem dus de eere, die hem toekomt. Door het te vermelden doen wij niets te kort aan de verdiensten van hen die de veelomvattende werk zaamheden hebben verricht om dat denkbeeld van mr. Van Hoogenhuij- ze te verwezenlijken en aan wie daarvoor openlijk hulde is gebracht. Koloniën CHOLERA OP JAVA. De Hbld.-correspondent te Batavia seint „Te Semarang en tc Soerabaja de den zich —vellen van cholera voor, ook onder de Europeanen. Een epidemie wordt gevreesd." De redactie teekent hierbij aan t De cholera treedt ditmaal op Java wel zeer hardnekkig op. Terwijl deze ziekte gemeenlijk, ook wanneer zij epidemisch optrad, met het intreden van den West-moesson verdween, lieeft zij zich, na in de laatste maan den van den vorigen Oostmoesson to Batavia te zijn opgetreden, dóór In dien regentijd niet alleen weten te handhaven, maar ook uit te breiden. Dit verschijnsel moet te meer be vreemden, nu thans meer dan vroeger maatregelen tegen uitbreiding der ziekte worden getroffen, terwijl ook in andere opzichten de hygiënische toestanden zijn verbeterd. Zoo bleef Soerabaja waar de chole ra in vroeger tijden zeer veel slacht offers eischte, na verbetering in de drinkwater-voorziening van die ziek te vrij wel verschoond. Wat Batavia betreft, schiint aan het voortduren der ziekte, ook onder de Euroneesche ingezetenen het feit niet vreemd te zijn, dat men langzamer hand «Ie voorzichtigheid uit het oog verliest. Zoo klaagde de „Java-Bode" in een der laatst ontvangen nummers van dit blad, dat men weder naliet het drinkwater voor het gebruik te ko ken. Wanneer zal men toch inzien, dat in tijden van epidemie een ieder niet alleen voor zich zclveu, maar ook ten behoeve van de gemeenschap voor zijne gezondheid behoort te waken Sport en Wedstrijden EEN VLIEGTERREIN. Men schrijft aan de Tel.: De plannen voo '/het vliegterrein op de Doesburgerheide, onder Ede, hebben nu een vastercu vorm gekre gen. liet is nagenoeg zeker, dat de combinatie die het plan op touw ge zet heeft, door huur de beschikking zal verkrijgen over een terrein, totaal groot ruim 200 H.A. De meeste ei genaren zijn genegen hun grond, dio trouwens door het vliegen geen sclia- de ondervindt, voor dit doel beschik baar te stellen, terwijl de enkelen, waarvan men nog geen zekerheid heeft, kunnen worden gemist, om dat de lucht boven hun grond vrij is. Naar men verwacht zullen reeds In Mei of Juni e.k. de eerste vliegoefe- ningen kunnen plaats hebben. Rechtszaken DIEFSTAL VAN 27 GOUDEN TIENTJES. Gister deed de vierde kamer der Amsterdamsclie Rechtbank uitspraak in de zaak tegen den 27-ja.rigen kan toorbediende der Nederlandsche Bank, Jan Lagerwey, beklaagd van diefstal of verduistering van 27 gou den tientjes uit een door de 71-jarige weduwe J. BernenburgVoogel bij de Nederlandsche Bank in gesloteu be waarneming gegeven trommel. Het O .M. had tegen den beklaagde wegens diefstal veroordeeling tot ge vangenisstraf voor den tijd van 1 1/2 jaar gecischt. De Rechtbank, het ten laste geleg de wettig en overtuigend bewezen achtende, veroordeelde bekl. overeen komstig dien eisch tot 1 1/2 jaar ge vangenisstraf ter zake van diefstal. MISDRIJF DOOR EEN ONDER WIJZER. Aangeklaagd van strafbare hande lingen met minderjarige kinderen, stand voor de arr. rechtbank te Roer mond terecht de onderwijzer P. J. S. Het O. M. eischte tegen bekl. een ge vangen isetraf van 4 jaren met aftrek van voorarrest en 9 jaar onIzegging dor uitoefening vam zijn ambt Uitspraak 2 Maart. Pers Overzicht DE ZAAK-VAN HEECKEREN. De Haagscho „Telegraaf-corres pondent schrijft o. a Intusscben had ik het genoegen een onderhoud te mogen hebben met een hooggeplaatst autoriteit, wiens naam ik, verzwijgen moet. Deze gaf mij en ik log er den nadruk op, dat hij volkomen op de hoogte kan zijn als zijn besliste overtuiging te ken nen, dat de in 1904 getroffen militaire maatregelen op eigen initiatief der regeering zijn geschied in verband met den Russisch-Japanschcn oor log. Een klem lund als het onze is, zoo zeide hij, in dergelijke omstan digheden verplicht maatregelen tc treffen ter eventueele handhaving onzer neutraliteit, liet staat dan ook, volgens onzen deskundigen zegsman, vast, dat er geen vreemde inmenging in onze nationale aangelegenheden heeft plaats gehad. Of dr. Kuyper dan baron Van Heeckeren het be slaan van den bewusten keizerlijken brief op de mouw heeft gespeld, daar over zou hij geen oordeel vellen. Wel wil ik u, aldus onze zegsman, iets mededeelen, wat lang niet algemeen bekend ls, en dat in deze dagen wel eens mag worden vermeld. Het is dit: Dat ook reeds bij een vroegere staat kundige gebeurtenis, namelijk tijdens den Boeren-oorlog, door dr. Kuyper getracht is, invloed te oefenen op de publieke opinie in Engeland, geheel in strijd met de belangen van Neder land ook in de „Standaard" heeft hij toenmaals insinuaties geuit in strijd met onze nationale belangen. Een en ander is niet onopgemerkt gebleven eu van zekere zijde heeft men er den toenmaligen minister van Buitenlandsche Zaken op gewezen. De zaak is zelfs bij den Raad van State en bij het kabinet der Koningin geweest, maar er is toen niets meer van vernomen, aldus verklaarde ons de persoon, niet wien wij spraken, die ons nog meer vertelde, wat wij echter niet mogen publiceeren In de laatste nota, door den heer Van Heeckeren aan de Eerste Kamer gezonden, wordt o a. gezegd, dat dr. Kuyper over den bewusten brief van den Duitschen keizer indertijd ook heeft gesproken met een minister van Staat. Hiermee kunnen alleen bedoeld zijn de heeren Mackay, Asser en Bergon- sius. Baron Mackay is, zooals men weet, onlangs overleden. In politieke kringen wordt echter gezegd, dat de heeren Asser en Ber- gansius er meer van weten. Generaal Bergansius is nog steeds ongesteld. Hij kan niemand ontvan gen. Daarom hebben wij ons tot den minister van Staat, mr. Asser, go- wend. Deze madhtigde ons, elk bericht, als zou met hem over den bewusten brief zijn gesproken, beslist tegen te spre ken. Het zonderlinge geval zou zich dus voordoen, dat minister Kuyper over oen zoodanigen brief van den Duitschen kiezer wel heeft geconsul teerd met baron Van Ileockeren, doch dat hij onzen beroemden landgenoot, mr. Asser, iemand met een wereld- reputatie op volkenrechter! ijk gebied, er geheel buiten heeft gehouden. DE NOTA VAN HEECKEREN. Het „Utrechlsch Dagblad" schrijft In elk ceval, er is tegenspraak en bij die tegenspraak is, naar het schijnt de waarheid niet aan dr. Kuyper's kant. On en om het Binnenhof kon men na het aftreden van het ministe- rie-Kuyper door de naaste politieke vrienden van dat ministerie bij herha ling hooren spreken over de militaire maatregelen, die in Den Helder plot seling noodig waren geweest. Een sluier van 'cheimziunigheid lag daar over, die maar eenmaal en dan slechts voor een klein stukje door den heer Van Lohen Seis werd opge licht. Maar in den later gevolgden strijd tegen minister Staal hebben die zelfde» in geheimzinnigheid verscholen liggende maatregelen oen groote rol gespeeld. Ook al werden ze niet in het openhaar debat gebracht. Het wordt nu duidelijk dat alles kwam uit, hot hoofdkwartier. Waar om Is de stelling misschien te ge waagd, dat dezelfde groote man, die in 1903 aK- redder uit den binnenland- schcn nood naar voren kwam treden en door zijn trawanten dat „politiek fortuintje" uitbuiten liet, er voor zij ne meerdere glorie ook behoefte aan had als redder uit internationale ge varen vereeuwigd te worden Moes ten daartoe eenvoudige maatregelen in een lijst van geheimzinnige belang rijkheid worden gevat? Alledaagsche reclarnezucht derhalve? Misschien zal do consclentie-nood, die naar de politiek dreef, op die vra gen nog wel een antwoord weten te geven. Of is er misschien n tr een enquête- voorstel noodig Of n g een «ere raad? Het Volk schrijft o.m.: Mogelijk ls, dut de heer Van Heec keren waarheid spreekt, en do hecir Van Swi'iuteren heeft gemeend, waar heid te spreken. Dan zou dr. Kuyper, vóór zijn heengaan, hebben gezorgd, dat alle sporen van de pressie, door den keizer van Duitachlaiwl gooefend, uil de archieven van Buitonlandsclie Zaken verdwenen, voor hij aftrad. Dit is mogelijk. Het Handelsblad geeft een uitknipsel uit De Standaard van 16 Nov. 1908, waarin het praatje van de inmenging van Wilhelm II wordt genoemd een samenraapsel van fan tasie en werkelijkheid. Het wordt tijd, dat dr. Kuyper spreekt. Men weet, hoe moeilijk het is, hem aan het spreken te krijgen. Men weet ook, dat als hij spreekt, zijn mededeel ingen niet altijd nauw keurig zijn. Maar dan moet ar maar iets op worden gevonden, om te zor gen dat hij de volle waarheid, en niets dan de waarheid spreekt. Gemengd Nieuws HET VERGAAN VAN DE „LIMA". Men weet, dat de „Ilatumet" meer dan 200 lieden van de „Lima" redde, doelt toen het reddingswerk rnoest op geven .niettegenstaande nog ongeveer 88 menschen zich aan boord van het wrak bevonden. Het blijkt, dat men er van do „Hatumet' eindelijk, na uren lang vergeefsche pogingen daartoe te heb ben aangewend, in geslaagd was, een touw over te brengen naar het wrak, waarlangs do schipbreukelingen in een korf naar de „Hatumet" konden worden overgebracht. Men spande al le krachten in, om zoo spoedig moge lijk alle schipbreukelingen over te brengen, daar de „Lima" elk oogen blik kon worden uiteengeslagen. Alles ging goed, totdat op een gegeven oogenblik dc „Lima" naar stuur boordzijde overhelde, daar het water in de machinekamer drong. Het touw knapte. Vier matrozen van de „Ha tumet" trachtten tevergeefs het touw weder op de „Lima" over te brengen, maar verloren bii deze mensch lieven- de poging het leven. De „Hatumet" kwam toen zelf in zulk een gevaar lijke positie, dat de kapitein zich ge noodzaakt zag, van verdere pogingen tot redding ut te zien, ten einde te voorkomen, dat zijn eigen schip op de rotsen werd geworpen. DE OVERLEVENDE VAN' DE „Gé- NéRAL CHANZY". De zeelieden, wien men naar hun oord:el vraagt over de waarschijnlij ke oorzaak van de vrceselijke cata strophe, welke zoovele families m rouw gedompeld heeft, verklaren vrijwel eenstemmig, schrijft de „Fi garo", dat kapitein Cayol, een uitne mend zeeman, di; jaren en jaren reeds de Middellandscho Zee bevaart, geen blaam in deze kan treffen zijn voorzichtigheid en beproefde vakkeu- nis bieden voldoende waarborgen, dat hier van geen dwaling kan spra ke zijn, en dat hij op het oogenblik der ramp volkomen zekerheid had aangaande de plaats waar zijn schip zich bevond. Zij houden er zich van overtuigd, i'jit ecu plotseling optre dend gebrek aan machine, schroef of roer liet ongelukkige schip weerloos heeft overgeleverd aan dc razende golven Maircel Baudcz, <Le eeuig overle vende va nde vreeselijke scheepsramp aan de kust vail Majorca, is voor het eerst geïnterviewd door een corres pondent van de „Matin", die een ge- heelen nacht in een open boot had doorgebracht, om den geredden dou anebeambte toch maar het eerst te kunnen aanklampen, als deze te Bar- celone zou aankomen, 's Mans ijver ls beloond geworden: Baudcz deed hem een lang verhaal. De geredde begon met te verkla ren, dat hij nooit nabij den waanzin is geweest, zooals de bladen bericht ten. Ook liet praatje van een nood zakelijke voeten-amputatie was uit de lucht gegrepen. Hij had voorts geen oogonblik zijn bezinning verlo ren, maar wist zich integendeel alle bijzonderheden van de ramp klaar en duidelijk voor den geeet te lialen Het begin van zijn verhaal verschilt vrij veel van do vroegere berichten. We hadden Marseille 's middags verlaten, aldus vertelde Marcel Buu- dez. Aan boord was alles wel. Tegen zeven uur in den avond werd de zee woelig. Verscheidene passagiers wa ren bevreesd, maar de kapitein stel de hén gerust. Tegen elven zocht ik mijn hut op, die ik mot oen anderen passagier deelde. Ik was vrij be zorgd, want de zee zag er gevaarlijk uit. „Wees maar niet bang," zei mijn reisgenoot, „ik heb de overtocht meer dun dertig keeren gemaakt. Wij kunnen rustig gaan slapen." Ik sliep dan ook spoedig in, maait werd plotseling, door een onverklaar baar angstgevoel, aangegrepen, weer wakker. Het kon tegen vier uur in den morgen zijn. Een ontzettende be nauwenis scheen mij onheil aan te kondigen. Ik sprong uit mijn kooi, trok mijn broek aan, greep een 'red- djngsgordel en ijlde do trap op. Stel u mijn ontzetting voor, toen ik op nauwelijks 100 meter afstand land ontdekte, met scherp geteekende rots- silhouetten. Wij lagen vast in een kleine bocht, niet den achtersteven naar land gekeerd. Ik zag dadelijk in, dat onze toe stand zeeT gevaarlijk was. Ontzag lijke golven stortten zich onophou delijk op liet brakende scliip. Op eens kwamen ongeveer 30 passagiers het dek opgestormd, in hun nachtgoed, allen door angst opgezweept. Op hun vraag, wat ar gaande was, moest ik antwoorden, dat ik het niet wist. Ik: ried echter aan een reddingsboot uit te zetten. Een de rreizijrers echter meende, dat de zee veel te hol stond om dit to kunnen wagen, en dat men in de hut ten veiliger zou zijn. De meesten vlo gen toen de trap weer af. Slechts vijf of zes passagiers bleven aan dek. Ik zeide tot hen: „Snel, een boot in zee, wo zinken!" Dit alles geschiedde ln nauwelijks drie minuten. En toen eerst viel het mij op, dat ex geen schoepsofficieren, noch matrozen te zien wuren. Er klonk geen enkel commando. Ik kon mij dit niet verklaren en ben eerst door later nadenken tot de meaning geraakt, dat de goheele bemanning reeds over boord was geslagen. In tusschen deden wij liet onmoge lijke om de sloep over boord te zet ten. Plotseling echter stormden drio hemelhooge golven snol ach ter el kaar op het schip af en verpletterden alles wat op dek was, terwijl het wa ter de hutten overstroomde.. Ik klem de mij vast aan 't want en sloot do oogen. Toen ik ze een seconde later weer opende, was ik alleen Ik aarzelde nu niet langer, maar sprong in het kokende, inktzwarte water, besloten om het land door zwemmen to bereiken." Van hier af wordt Baudez' verhaal gedekt door de vroegere MSrichten. Hij werd in een soort grot geworpen en verschanste zich door het aange spoelde wrakhout tegen het water. Toen de morgen was aangebro'keia, trok hij het land in, bereikte zoo een boerenhoeve en werd door (len ver schrikten pachter naar Ciudadella go- bracht. Hij heeft van het Fransche consu laat voorloopig 600 francs reisgeld gekregen en gaat nu direct van Mar seille naar Le Havre, waar zijn ou de moedor op hem wacht. 3 MILLïOEN VERDUISTERD. Do politie to Parijs heeft den make laar Juhei, lid van den geueralen raad van het departement De la Man che, en twee ambtenaren van de li- quidatiekas te Havre in hechtenis ge nomen. Zij worden beschuldigd gel den te hebben verduisterd ten bedra ge van 3 millioen francs. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Utrecht. Ch. L. de Wilde, aanne mer van grondwerken, to Amers foort. Rechter-commissaiis mr. dr. C. J. H. Schepelcurator -. mr. J. F. F. -Claringbould. 's-Gravenhage. F. Cederhout, win kelier to Leiden. Rochter-coiumissaris mr. C. W. Schlingemanncurator II. M A. Cocbcrgh. Geoindigd G. A. Sun derm arm, vroeger wonen de te Katwijk aan Zee, thans te Lei den. Postkantoor Haarlem. Lijst van onbestelbare brieven en verdere stukken, aan dit kantoor en de daaronder ress or toerende hulpkan toren ter post bezorgd, en welke we gens onbekendheid van do geadres seerden niet konden worden uitge reikt. Eerste helft der maand Februari 1910. Binnenland. Brieven: Schultz, Apeldoorn mej. D. Veen, De Haan, mej. Van Heek, De Jong, Maks, alten Amsterdam F. Clerx, Boxtel mej. N. Handgraaf, Le Clercq, heiden 's-GraveniiageL. Breukels, Grollomevr. De Leur, H. Arbrnann Bergh, mej. A. Koele- meyor, mevr. M. J. E. Jas, Van der Kamp, J. v. d. Kerke, alten tc Haar lem mevr. De Ruiter, Haarlemmer- moer J. Cazander, Hillegom F. Koek, Kampen J Becker, J. B. Drost, mej. E. van Loon, allen Rot terdam Pater Blauw, Rozendaal, N. B.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6