HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. MAANDAG 21 FEBRUARI 1910 Buitenlandsch Overzicht Het ontwerp tot hervorming van het kiesrecht in Pruisen heeft lang op zich laten wachten. Heeft de regee ring het «enigen tijd achter gehouden, omdat zo er niet goed mee voor den dag durfde te komen Zeker is in elk geval, dat de eerste minister er niet veel pleizi tr van beleeft. Critiek en protest is alles wat men hoort.... Nu heeft, we vermeldden liet reeds kort in oen vorig overzicht, de com missie uit het Huis van Afgevaardig den, die het ontwerp moet onderzoe ken, de bepalingen over het opschui ven van ambtenaren, officieren, enz., naar een hoogore klasse van kiezers geschrapt. Daardoor is het geheele ontwerp der regeering op losse schroe ven komen te staan. De meerderheid van de volksvertegenwoordigers wil blijkbaar den middenstand niet ach- teruitzelteii en de ambtenaarsmenig te met een meervoudig kiesrecht be voordooien. Nu moet de regeering eoo ze aanneming van haar ontwerp vvenscht deze bepalingen schrap pen, of andere concessies geven. De nationaal liberalen willen b.v. de zaak regelen door ook andere standen van middenstanders een klasse te verhoogen. De kiesreclit-quaesties hebben ook aanleiding gegeven tot eeu KLEIN SCHANDAALTJE IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De socialistische afgevaardigde Mannheim interpelleerde de regeering over de bekende uitlating van den teerston minister van Pruisen (natuur lijk dezelfde persoon als de rijkskan selier, uiaar in andere gedaante) over het Rijksdag-kiesrecht. De inter pehant zei ,,Na het jongste schandaal met Jen afgevaardigde Oldenburg had de rijkskanselier de eerste gelegenhcud hehooren aan te grijpen, om den eer bied voor den Rijksdag te herstellen in plaats daarvan hield hij (let wel in den Pruisischen Landdag) een re de, alsof hij ongrondwettig optreden tegen dit lichaam theoretisch wilde goed praten. De Rijksdag heeft recht op den zelfden eerbied als de keizor. In Engeland is door de deinocrat'- eeering van het parlement de politie ke vorming van het volk ongekend Ontwikkeld, daar heersclit een wed strijd van talenten, en worden do Laste uitgekozen, bij ons worden mannen tot het ambt van minister geroepen, ingevolge luim of protect'e. Alle beschaafde landen van de we reld moeten zich verdemocratiseeren, alleen Rusland en Pruisen blijven staan do arbeiders zullen echter voor geen opoffering van goed en bloed terugschrikken hun ideaal te verwezenlijken." Von Bethmaim Iïollwesr antwoord de. Hij zei „Ik zal mij strikt houden aan wal tot den Rijksdag behoort. Het eigen lijke doel van de interpellatie ls wel, dat men weten wil of het Rijksdag kiesrecht bedreigd wordt. Had ik z.oo iets gezegd, of er slechts op gezin speeld, dan zouden angstige gemoe deren zich ongerust kunnen voelen. Doch niets van dit alles ligt in mijn plan. Ik twijfelde slechts aan do al leenzaligmakende kracht van hel 'Itijksdagkiesrecht voor alle staten en voor alle toestanden. De verbonden regeeringen denkon er niet aan. aan bet Rijksdagkiesrecht te raken, ter wijl de interpellanten door hun radi cale olschen het grondwettige kies recht bedreigen. Dezelfde agitatie, die indertijd tegen het program van Von Biilow gericht was, richt zich thans tegen de uitvoering van mijn pro gram." De Rijkskanselier eindigde met liet .vertrouwen uit te spreken, op de ideale krachten van het Duitsche volk, die onder den leéolen druk van de na tionale behoeften, sterker zullen wor den en de overwinning zullen be halen Zqn redevoering werd door de rechterzijde levendig toegejuicht. Na dozo redevoeringen begon het tleb.it. De vertegenwoordigers der verschillende partijen gaven te ken nen, dat zij aan het kiesrecht van den Rijksdag blijven vasthouden. Rij deze besprekingen werden do straat- betoogingeu eenparig veroordeeld. Tegen deze beoordecling kwamen de socialisten op. Ledeboer verklaar de „Wij verdedigen het algemeen kiesrecht met alle ons ten dienste slaande middelen, ook met straatbe- toogingen, liet ruw optreden van do politie is het gevolg van het heer schende systeem, het vergoten bloed Kleeft dus aan de vingers van den rijkskanselier." De spreker werd door den voorzitter tot de orde geroepen. DE STRAATBETOOGINGEN EN GE VECHTEN MET DE POLITIE blijken in andere steden een veol ernstiger karakter te hebben gehad dan iu Berlijn. Donderdagavond is o. a te Frankfort a. d. Main danig huisgehouden. De schuld van de ver wikkelingen daar ter plaatse wordt evenwel niet aan de socialisten weten. Wel hadden dezen dien avond volkshetoogingen, maar die hadden een kalm verloop en de sprekers maanden de aanwezigen aan, om voorat kalm naar huls te gaan. Daar aan werd voldaan, zoodat de talrijke politiemacht niets te doen had. Het grauw uit de stad, zoo luiden de be lichten, heeft de gelegenheid even wel aangegrepen, om haar haat tegen de politie eens te laten botvieren, On der dekking dor duisternis werd MET REVOLVERS, MESSEN EN PEPER EEN AANVAL VI DE POLITIE GEDA N. Dadelijk klonken politie -f 'ten, en eon ufdeeling aeenten kwam nog juist bijtijds, om kameraads, die in het nauw waren gebracht, te ontzet ten. H«t was nu niet te verhinderen, dat de politie van sabel en gummi stok gebruik maakte en ook menig Onschuldige overlast ondervond. Jammer was. dat de politie gaande- F"" zoo zeer haar zelfbedwang liet varen, dat zij, ook toen liet gevaar voor haar voorbij was, er nog op los bleef trekken. Op de hoofdwacht van de politie werden in allerijl de noodige maatre gelen voor het verbinden van ge wonden getroffen. Daar en elders kwamen zich ongeveer v ij f 11 g ge kwetsten aanmelden. Ook hebben on geveer twintig agenten en politie- autoriteiten lichte kwetsuren opgeloo- pen. Gelukkig bleken de schotwonden van de Rrownlng-x-evolvers der politie minder ernstig dan men aanvankelijk vreesde, maar zes menschen moesten toch in ziekenhuizen opgenomen wor den. Een man met een schot door de long zal wel niet van ziju verwon ding opkomen. Op verschillende stadsgedeelten hebben deze gevechten met de politie plaats gehad. Over een der ergste botsingen schrijft een ooggetuige in do „Frankf. Ztg." „Het was dicht bij 1 uur 's nachts, teen van den kant van de hoofd wacht der politie een slagersgezel met verbonden hoofd aankwam. Hij hief een Juichkreet voor het vrije kiesrecht aan. Alles schreeuwde mee en af en toe hoorde men Pful I roe- pen. De politie trok daarop liaren gummistok en sloeg op de betoogers in. Tegelijkertijd kwamen nieuwe versterkingen voor de politie aanzet ten. Opnieuw kwam het janhagel uit de zijstraten aan en nu begon een geweldige kloppartij. Alles maakte beenen, nog nooit heb ik de men schen zoo zien loopen. Maair van alle kanten kwamen de agenten. Ik liep wat ik kon Toen kwam een agent mij tegemoet, hij dreigde mij met zijne sabel. Nauwe lijks was ik aan dit gevaar ontkomen, of ik had reeds een houw van achte ren en een anderen over mijn rech terarm. De houwen vielen neer, zon der dat onderscheid tusschen schul digen en on3chukligen gemankt werd. Ik vluchtte een koffiehuis binnen. In de gong lagen -vier gewonden. Den huisknecht van het hotel Ilnferkaston weril bij lwt naar huis gaan zijn neusbeen stukgeslagen. Een heer, die uit een restaurant kwam, kreeg bij de deur bloedige klappen van drie agenten. Een koopman, die de vlucht nam, kreeg een steek door zijne hand. Een ander heer had een tien centi meters langen Jaap over het lioofd gekregen, zoodat hij vreeselijk bloed de Ook uit dit relaa3 ziet men, dat 't er danig op losgegaan ls! Wat er IN DE ENGEI.SCHE POLITIEK gebeuren zal, Is nog onzeker. Het nieuws ts beperkt tot eenige uitlatin gen van politiekers. Herbert Samuel, de nieuwe Engel- sche minister van post en telegraaf, heeft aan een feestmaal zich over den politickcn toestand Ln Engeland uit gelaten. Schort uw oordeel op, zelde hij; wacht tot gij weet wat de voor- stollen van de regeering ten opzichte van hot Iloogerhuls zijn. Ik voorspel u, dat zij snel, moedig en beslissend zal handelen. Sir William Robson, de procuireur- generaal in het ministerie, sprak te Newcastle en zei niet te golooven, dat de nationalisten noch de Ledem der Arbeiderspartij het licht op ontbin ding van het Parlement zouden laten aankomen. Keir Hardie, de leider der Arbei derspartij, zal, dat hij uit gezagheb bende bron had gehoord, dat Asquith niet de bewuste waarborgen aan gaande het Hoogerhuis had gekregen. En nu moest hij verstaan, dat de re geering het Lagerhuis eerst zou ver zoeken de begrooting aan te nemen en verder te hopen op een goede ge legenheid, dat het Hoogerhuls aan gevat zou worden. Dat leek hem ver keerde politiek en tevens woordbreuk van den eersten minister. Maar hij vertrouwde nog, dat de regeering zou Inzien, dat het land het Hooger huls niet weer tijd van leven wilde laten. In een vergadering te Boedapest, waar 3000 personen bijeen waren, werd do regeerlngsparlij geconstitu eerd onder den naam van Partij van nationalen arbeid. Alle ministers waren fegenwoor- dig. De ministerpresident verklaarde, dal de regeering het als haar voor naamste taak beschouwt binnen den kortst mogelij keu tijd eeu ontwerp samen te stellen tot harvorming van het kiesrecht op den grondslag yau het algemeen stemrecht. Ten aanzien van de militaire quaes- tie zeide Khuen Hedervary, dat litj de eiscnen, gesteld door de oude liberale partij onder het ministerie-TLsza zal handhaven èn deze ook ingewilligd zul krijgen. Wat de bank-quaestio aangaat, ver zekerde do minister, dat lnj de uit gifte van gemeenschappelijke bank biljetten slechts zal handhuveu. In dien men er in mocht slagen dé eco nomische belangen beter door een gemeenschappelijke bank te verzeke ren dan lot dusverre het geval is weest. Hedervary vostlgdo in hot bijzonder de aandacht op de liberale interpre tatie. die ze van plan ls ta geven van het recht van verecniging en vergade ring. Onder toejuichingen werd een mo tie aangenomen, verklarende, dat liet hervormingsprogram van de regee ring bij uitstek geschikt waa om aan de constitutioneel conflicten een einde te maken. Graat zu Stolberg-Wernigerode, pre sident van den Duitschen Rijksdag Ls overleden. Stadsnieuws Zang an Yriendschap's 80-Jarlg bestaan. Zondag was hei de datum van het 80-jarig bestaan van de Kon. LLeder- tafel „Zang en Vriendschap." Des middags ontving de feestvie rende vereeniging degenen, die haar op dezen dag wilden komen huldigen. RECEPTIE. De leeszaal van de Sociëteit „Ver eeniging" was in oen warren bloemhof herschapen. Voor de palmen zetelde 't bestuur van de feestvierende lieden- tafel, en nam de vele felicitaties ln ontvangst. Als eerste spreker bracht de beken de toonkunstenaar en componist DA- NlëL DE LANGE uit Amsterdam, hulde namens ©ereleden en ledon van verdienste aan do vereeniging voor 't ln vollen groei en bloei bereiken van dit zeldzaam feest. Het schijnt, zei spreker, dat de ver eeniging, als een elk, steeds voller wasdom bereikt en al zouden de nu nog zoo actieve besluurderen door hoogeo ouderdom hun kracht zien verzwakken, jonge mannen, vol Le venslust en energie zouden steeds be reid gevonden worden, de wel moei lijke. maar steeds eervolle en aan- triomfen-rijke taak over te nemen, en zoo de vereeniging tot oor en vreugd van de oude Spaairnestad en Haar lem's burgerij doen voortbestaan. Namens eereledcn en leden van ver diensten bood spreker ten slotte der feestvierende vereeniging een zilve ren palmtak aan, en noodigde de aanwezigen uit een lioeral op bestuur en directeur uit te brengen. Dat hier aan met groote geestdrift voldaan werd behoc-ft nauwelijks vermeld. Mr. W. JAGER GERI.INGS sprak daarna voor de afdeeling Haarlem van de Maatschappij van Toonkunst „Zang en Vriendschap", merkte spreker op, is een unicum onder de zangvereenigingan hier te lande, en dat dankt het voor een groot de-el aan de bestuursleden, die hun taak steeds met voorbeeldeloozen Ijver en toewij ding volbrengen, maar niet minder aan zijn emlnenten directeur, die wel ouder wordt in jareu, maar steeds jonger schijnt te zijn, als hij met zqn krachtige hand den dirigeerstok voert en zijn scharen stoeds tot schitteren de overwinningen weet te bezielen. Spreker hoopto dat, wanneer bin nenkort „Der f liegende Holl&nder" mocht opgevoerd worden, eeu werk, waarin het mannenkoor immers zulk een belangrijke rol te vervullen heeft, „Zang en Vriendschap", zijn mede werking verleene-nd, ccn nieuwen lau wer. zal toevoegen aun den krans, dien de vereeniging zich reeds ge vlochten heeft. De heer G. B. CROMMELIN kwam ter vervulling van een tweeledige functie, namelijk uls voorzitter van de vereeniging „Koninginnedag" en als president van de Haarlemsche Bachvereeniging. Twee kransen bood spreker uit naam dezer vereen i gingen aan voor alles, wat „Znng en Vriendschap" reeds op muzikaal gebied gepresteerd heeft. De heer G. J. VAN GASTEREN, sprekend namens de letterlievende voreeniging „J. J. Cremer", deed op merken, dat wel eens beweerd wordt, dat 80 jaren geen Jubileum vormen. Spreker was evenwel van een tegen overgestelde meening. Zijns inziens i3 aen 80-jarige herinneringsdag wel een zeer bijzonder gedenkfeest, dat in groote vreugde gevierd worden moet. Hij hoopte daarom, du lledertofel nog eens met haar eeuwfeest te mogen gelukwenschen, en bood thans een krans aan en een verguld-zilveren medaille, op den stempel der letter lievende vereeniging geslagen. Hierna kwam onze burgemeester, Jlir. Mr. J. W. G. BOREEL VAN IIO- GELANDEN, vergezeld van den heer Dr. II. D. Kruseman, aan het woord. Spreker vond het een verheugende ge beurtenis, dat een liedertafel, die reeds 80 jaren heeft doorgemaakt, ja ren waarin veel liefs werd genoten, maar die toch ook niet vrij van kom mer en zorg waren, nu in vollen bloei haar hoogbejaarden leeftijd herden ken mag. Veel strijd is er geweest, maar steeds heeft „Z&Dg en Vriend schap", d© Haarlemsche voreeniging, haar ouden naam hoog gehouden en niet gerust voor zij als een kroonju weel schitterde in de voorste rijen van de Nederlandsche zangvereerugingen, en zelfs ver over de landsgrenzen van zich heeft doen spreken. Spreker hoopte, dat Haarlem s bur gerij nog lang van de overwinningen en concerten van de jubileerende lie dertafel getuige zou mogen zijn. 't Bestuur van de tooneelvereeni- ging „Jacob van Lennep" bood der liedertafei een fraai opgemaakte bloe menmand aan. De jury voor de komende Jubileum- wedstrijden heeft op dichtregels van den heer J. van Breemen Jzn. een vijf tal mannenkoren getoonzot, dio der vereeniging met een hartelijke felici tatie aangeboden werden. „Amstel's Werkman", een mannen koor te Amsterdam, bood een prachti ge bloemenmand aan „Werkmans lust" ta Krommenie een krans. Namens 't „Doopsgezind Zangkoor" sprak de heer P. W. PEEREBOOM, voorzitter van d«t koor, die in welge kozen woorden dank bracht aan „Zang en Vriendschap'*" directeur, beBtuur en leden, voor alles wat tij op het door ben gekozen trebled reeds tot stand hebben gebracht. Spreker hoopte dat de toekomst nog vele lau weren aan de reeds door de liederta fel behaalde zou toevoegen. Ten slotte kwamen de heeren C. G. LOOMEYER en J. W. A. BEYNES hunne gelukwenschen aanbieden. Van 't H. van Breemen-fonds ont ving de vereeniging een fraaien zil- •eren lauwertak. Dr. BROESE VAN GROENOU, voor zitter van „Zang en Vriendschap", be dankte lederen spreker ln hartelijke woorden voor de betoonde belangstel ling. Telegrammen en brieven met gefuk- wensch varen o. a. Ingekomen van „Zanglust" te Amsterdam, Gemengd koor „Onder Ons" te Haarlem, Apollo" te Hilversum, W. Ezerman, organist te Haarlem, Wielrijderszang koor te Amsterdam, Henk van Bree men te Haarlem, „Werkmanslust" te Wagenlngon, „Concordia" te 's-Gra- vezande, „Crescendo" te Haarlem, „Orpheon" to Haarlem, Kon. Nat. Zangschool te 's-Gravenhage, Znng- vereeniglng „Nieuw Leven" te Alk maar, Gh. P. W. Kriens te Haarlem, J. J. Zeewoldt te 's-Gravenhage, „St. Caecilla" te Velsen, „Noviomagum" te Nijmegen, Orpheus te Alkmaar, D. I. N. D. Ti. A. te Haarlem. „Harmo nie" te Haarlem, enz enz. FEESTAVOND. Des avonds was ar een feestavond georganiseerd voor de leden. Een der werkende leden droeg hier oen vers voor. waarin de lotgevallen van Zang en Vriendschap gedurende de tachtig jaren van het bestaan wer den herdacht. We ontleenen hier en daar eenige gedeelten aan het aardige vere. ZANG EN VRIENDSCHAP. 20 Februari 18301910. Op 20 Februari 1830, dus juist heden vóór 80 jaar, Kwamen er tien personen bij elkaair, Om een zanggezelschap op te richten, Het welk tevens onderlinge vriend- scliap zou slichten. Zoo 1» 1 l>egln. Onder leiding van den heer Schmltiz werd ferm gestudeerd, maar ook da nig gefeest: nu en dan werd de ge heele kas opgemaakt Ze deden echter meer dan pot yar teeren. Want ze moesten als kranige schut ters eierceeren, En zoo tien we na een zeer kort be staan. Bijna heel Zang en Vriendschap ten oorlog gaan, Puur uit liefde voor him Vereeniging bobben ze ln dien krijg goed op hun hachie gepast, Want geen hunner werd ten minste door een oproerigen Bra- brander verrast. Ieder lid was verplicht relf zijn mu ziek uit te schrijven En dit deden ze gedwee zonder mor ren of kijven. Er word gestudeerd met kaarslicht en lompen, Terwijl leder lid uit een lange Goud- 6che zat te dampen, In die dagen mochten de zangers ten minste nog rooken. Nu ben Je van dat genot tot na de pauze verstoken Na den heer c 'imitz kwam de heer Roosdorp als directeur aan de Veree niging. In deze dagen ging 't slecht met „Zang en Vriendschap". Men vond echter uitkomst. Er bestond ln onze goede bloemen stad Nog oen ander corps waar Schmöi- llng achter de lessenaar zat. Onze Voorzitter sprak tot die Heeren, Kom we moesten ons van heden of combineeren, Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, En zoo tien we een nieuw tijdperk yoor Z. en V. komen. Na afloop van een concert was er brand achter Weten em Werken, Die wisten de zangers tot een kleinig heid te beperken. Ze trokken met witte das en hoogen hoed er op uit, En werkten daar kranig met de spuit Ze waren tot 's morgens vroeg in de weer, Van 't blusschen deden hun hoofiee teer. Ook werd er na afloop van een con cert druk gefuifd. Biertjes gedrenken en aan carbo- naatjes gekluifd. Voeg daarbij kwartelzang en een nummertje van de solisten, Nu vraag lk je of de zangers het in dien tijd niet widen. Toch waren er nog ontevreden men schen, Die wel eens Iets anders zouden wen- schen. Ze scheidden elch van Zang en Vriendschap af, Wij hadden gelukkig hechte steunpi laren, Die ons voor ondergang wisten te be waren. Dergelijke krachten moeten zoo nu om dam eens worden herdacht. Daarom een Eere-Saluut aan Jan van Breemen gebracht Na lang haspelen werd thans over eengekomen Om op een concours in Amsterdam uit te komen. Er werd mooi gezongen, dat word al gemeen orkond, Hoewel ons geen prijs werd toege kend. Toch hebben de Amsterdammers bet nog goed met ons gemaakt, Want ze hebben ons eeu medaille van verdienste vermaakt. Met deKrommenieërs daar vlei mee te praten. Die schonken on9 eeu medaille dio liep in de gaten, Dat ding was van zilver, en niet al te klein, Want hij meet 15 oen timeter in mid dellijn. Wanneer Je dat groote ding aan ©Me banier ziet hangen. Weet Je nu dat we die in Krommenie hebben veroverd nul. onze echoone gezangen, De heer SchitiöHlng tre i if. Do Heer Robert werd de Dirigent, Zijn kunde Is nu algemeen bekend, Er moet nog een andere Directeur worden geboren, Die zoo'n Juiste kijk heeft op de ver plichte koren. Het behoeft eigen tl ijk niet mewr ge zegd. Dat we ons van dien tijd of speciaal op concoursen hebben toegelegd. De eerste wedstrijd waaraan onder leiding van den Heer Ro bert werd deelgenomen, Beantwoordde geheel aan ouze zalig© droomen, "t Was In Brussel en daar werden door ons 2 eerste prijzen behaald, Terwijl Zanglust op dien wedst/rljd go- heel heeft gefaald, De Heer Robert was ook Directeur van Zanglust, moet U weten, En wat daaraan vastzat zullen onze Zangers niet gemakkelijk vergeten. Met Zanglust ln een vroegere afdee ling opgetreden. Was hij over hun uitvoering bepaald ontevreden. Die Amsterdammers vverduu dour hem zoo geducht onder han den genomen. Dat hij met Zang en Vriendschap bij na te laat op het podium was gekomen. Vervlers bracht nieuws lauweren. Herdacht wordt verder de kermesso d'été op de Phoeoix. Aan de wedstrijden te Kleef en to Groningen werd deelgenomen. .Van Groningen wordt verhaald: Vriend B. had oen reuzenkist etiqucli meegenomen, Die dingen prijkten weldra aan mu re a en hoornen, Op kisten en kasten, zoo gek kon jc niet verzinnen, Overal zag ie dio beroerde dingen. De zangers hadden Richard Hol er ook mee te pakken, Zijn etensbord gingen zo met die monsters beplakken. Wij waren met twee zwarte paar den uit rijden gegaan. Die zagen de Groningers door dc plakkaten voor schimmels aan Toen Groningen van onder tot hoven was volgeplakt. Zijn onze zangers maar weer naar huis afgezakt. Menig lid, dat weken er na nog eens ging kijken. Zag nog verschillende lantaarnpalen met die monsters prijken. Wij hadden nu de concourskoorts te pakken. Want in '95 zaten wij weer iu Luik te plakken. In het verplichte koor wus een ge deelte, daar kraalt de haan, En meteen zag men B. ^jjn Jas open gaan, Een levende haan zag men Ui vol or naat prijken, De menschen werden niet moe er lang naar te kijken, 's 'Avonds laat kon men door I.ulk's straten zien gaan Vriend B. met een touw en daaraan de liaan. liet was een moeilijke taak om van dat diertje te scheiden, Daar men het niet over de gronzen mocht rijden, Dan maar gesmokkeld, het was een stel. Maar de haan kwam in Haarlem, be houden en wel. Hij heeft eerst den intocht meeg maakt, „Zang en Vriendschap" deed mede aan de Waterfeesten. De voorvallen daarbij worden in herinnering ge bracht. De zangwedstrijd te Amsterdam le verde maar een derden prijs op. Onze zangers waren nu niet meer van een concours weg te slaan, Want het jaar daarop zien we ze w rempel weer op het podium staan, llun stemmen hadden geen tijd te verroesten, En helder op zongen we „Onweer" van Roeske, De heer Robert sprak verscheidene keeren, Als Jullie zoo slecht komt, gaan we niet naar concoursen, mijne heeren Toch zijn we ln Amsterdam aange land, Maar de eerste prijs ging naar het Belgenland, Toen we Roeske zijn werk gingen voordragen, Heersclite er een onweer met hevige slagen, Niettegenstaande WIJ dus het on weer het natuurlijkste zongen. Was de jury hiervan blijkbaar niet trenoeg doordrongen. De leden waren te slecht op de rep». tlties gekomen. Wellicht hadden we anders den eer- sten prijs meegenomen. Om uit de misère te gerak.Ti, Werd besloten den wedstrijd in Nij megen mee te maken, Zanglust onder Roeske kwarn daar als felste concurrent, De Amsterdamsche zanger^wcreld stond overend, Een heele opera in hun gelederen opgenomen, Zagen ze ons, Haarlemmers, met ge rustheid komen. Er werden groote sommen op Zang. lust gezet, Op „Zang en Vriendschap" werd geen enkeion stuiver verwed Haarlem bezorgde je toch vast, een strop, Dat kon lang niet tegen de Amster dammers op. Dat operazangers wel eens kunnen falen, sen outsider den ».'y»te:i prijs kan behalen, Dat wilde er bij de goki era niet in, Op Zanglust zetten, t>i was naar hun zin. Toen de uitslag gevallen was, huclden de gokkers spijl, Zij waren prijs, «ereprijs jdus hun eer ten kwijt Wij namen de bekroningen naar Haarlem mee. Den heer Robert, die ons zoo verschei dene malen ter overwinning had geleid, Werd nu een kolossale verrassing bereid, Door al zijn zegepralen werd hij be roemd, daarom tot Ridder van Oranjs- N&ssau benoemd. Onze zangers, van de wettigheid van zijn benoeming doordrongen, Hebben dien avond een nummertje voor zijn woning gezongen. bon ik tot 1901 genaderd En in dat jaar zien we ons allen in 't Haagje vergaderd, Wij werden door Rotte's mannenkoor en Cecilia opgewacht, Want aan II. M. de Koningin moest oen serenade gebracht. In optocht met fakkel* trokken we op naar 't paleis. De Hagenaars leken dien avond wed niet wijs, Ze botsten tegen je op en trapten Je op je beenen, Menig zanger stond voor het palols met een paar blauwe echeencn. Wij hebben daar onder Hol een paar stukjes gezongen, Waarhij Je zoowat onderste boven werd gedrongen. Toch liebben w© ons dien avond koste lijk geamuseerd. Serenades brengen hebben we van de Hagenaars geleerd. Voordat w© weer naar Haarlem zijn opgekrast. Werd menige consul door ons roet een serenade verrast. Hierna gingen onze zangers weer ijverig voor een concours repe. teeren. En daardoor ben ik in staat gesteld, het glanspunt onzer geschiede nis te memorecren, Want mijn uitdrukking is niet te kras. Als lk zeg, dat de keizerprijs om* mooist© overwinning was, En zoo stonden we dan zonder ook maar één cent als waarborgsom, In de stad van de Keulsche dom, De penningmeester zat geducht te z weeten. Hij kon geen korrel brood meer eten. Als die zaak hier tegen slaat, Weet ik me gewoon geen raad. Waar de centen vandaan te halen, Als ik alles moest uitbetalen. Wanneer de zangers nu maar heeT mooi zingen, Ontvang ik tenminste 150 van die gou den dingen. Tot overmaat van ramp hadden twee onzer zangers hun plichten verzaakt, Die waren in Keulon's straten ver dwaald geraakt. Het restantje onzer zangers bezorgden hem echter geen strop. Want re wonnen de keizcr-medaiü® en 1800 pop, De zangers waren dol van vreugde eir pret, D© penningmeester dacht mijn kas is gered. Dat wil ik je wel zeggen en daar ken jo op aan. Ik vertik het voortaan zonder een waarborgfonds naar een wed strijd te gaan. Herinnerd wordt dan aan den strijd met de Maastrichter Staar. Thans werd het doel von ons vereo- nigd pogen, De Maastrichter Staar eens af ts drogen, Het Bestuur van Orpheon stelde ons hiertoe in de gelegenheid En de Staar kreeg klop, «l.it moet ge- ze ld, Praats hadden ze genoeg, /e waren te verwend. Maar dat krijg je als je nog nooit ge slagen bent. Door dat beroerde werk van Damel de Lange, Hebben wij St&armeuscheu ons laten verhangen. Wij hadden vau Haarlem trouwens nooit gedacht, Dat het ons zoo in de misère hud gebracht. Enfin Haarlem, Juich muur, hot .voor den eersten, maai ook voor den allerluat-iten keer, Eeu tweede maal lappen jullie ons dat niet meer. Deze holle phrases zijn met gulden letteren in hun annalen gegrift. In Rotterdam verkreeg men slechts ©en tweeden prijs, ln Tourcoing werd liet nog erger Er was dan in Tourcing, een con cours op touw gezet. Volgens het drukwerk keurig net. Het was daar een prachtig mooie stad, Hetwelk later bleek te zijn een ellen dig gat D® wedstrijd werd gehouden in een paardenstal

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5