PUIEN Knip- en Naaicursus Cafalomë, Tilburg SCOTFS Emulsion Bakkerij JE ZEEUW AANGENAAM WACHT NSET Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch, V GRONDBORINGEN v vh J. J. DE WAAL MALEFUT Zn. N. V. Bronwaterfabrïek „Holland" - A'dam KURKEN, CAPSOLES EN STROOHULZEN. Man2. De monschen telf hadden den kamervloer opgehoogd door balken, waarover men planken enz. had ge logd, In den polder waren de meeste hunton ontruimd. Sommige gezinnen hebben onderdak gevonden bij fami lie of kennissen; ook wordt een schip •n de consistoriekamer der kerk be woond. Waar bobben de mensehen in de overstroomde huiten nu het meest be hoefte aan? Aan... water! Het klinkt misschien vreemd en toch is het too; de regenbakken zijn vol gestroomd, zoodat te onbrukbanr tijn geworden. Te Klein Tin ga bij Sueek heeft de veehouder K. Jansen van Zondag op Maandag met rijn huisgenoot en in den nacht bange oogenblikken door gebracht, Door den hevigen storm wind was het polderwater niet meer bulten die dammen te houden, die men verleden week om de boeren plaats had opgeworpen. Noodlichten werden daarom opgehangen om hulp, die ook kwam opdagen. In weerwil daarvan steeg steeds het water en tochten de huisgenoot©» een plaats op het hooi In de schuur. In den mor gen brak tot overmaat van ramp de dam door en bleek verder wonen al daar niet mogelijk. Te Offingavvier zijn nu reeds 8 ge- tlnnen, die hunne woningen hebben moeten ontruimen. ONZE NEUTRALITEIT. Wij hebben het Matin-bericht af gedrukt, waarin gezegd werd dat aan onze gezanten was opgedragen te verklaren, dat nooit eenige buiten- landsche interventie heeft plaats ge had, noch bij de regeerdng, noch bij de Koningin of de Koningin-Moeder, ten aanzijn der internationale over eenkomsten betreffende de Noordzee. Zijn wij wel ingelicht zoo schrijft hei Hbld. dan moet de juistheid van dat bericht tot het volgende wor den gereduceerd. Ten e<inde inlichtingen te kunnen geven over 's Ministers woorden, ten aanzien van den Duitschen KeizeT ln de Eerste Kamer gesproken, ontvin gen de gezanten een afdruk van Ministers rede met begeleidend schrijven, meldende dat hun de Han delingen werden toegezonden, opdat zij bij eventueele bespreking der zaak officieel op de hoogte zouden zijn. Van een diplomatieke instructie moe1, geen sprake zijn. DE UITLATINGEN VAN MR. DE JONG. Men meldt uit Rotterdam aan de TeL Het is een hekend feit, dat sinds langen tijd onder verreweg de meeste an'i-revolutionnairen een ernstige grief bestaat legen het anti-rev. dag blad „De Rotterdammer", en meer speciaal togen den hoofdredacteur mr. De Jong. Kwam die grief meer open lijk aan den dag, een tweetal jaren geleden, toen van verschillende zijden in het pub! tok geprotesteerd werd te gen de houding van den Rotterdam mer tegenover dr Kuyper in de Fa- Ij us-htstor ie, door verschillende acci denten (wij noemen o. a. de geschie denis van de candidnatstelling van mr. De Jong voor Rotterdam V, voor welk district mr. De Jong afgevaar digde is naar de Twee-ue Kamer oer Staien-Generaal,', is die grief aange- gr 'tel tot een ernstige veete, die oe- zer dagen haar culminatie-punt be reik'bij liet bekend worden van eenige uitlatingen, welke mr. De Jong zich ten onzicluo van dr. Kuyper ver oorloofd heeft uit te spreken, m een gezelschap. De verklaring, welke mr. Dc Jong Maandag in zijn bla<l „De Rotterdammer" gaf, onder het op schrift „Romantiek", wordt algemeen onvoldoende geacht, met name ook door de georganiseerde partij, en, naar w ij vernemen, is er groote kans, dat door haar in deze k\vesl>© ernstig zal worden ingegrepen. De Haagsche correspondent van de Tel. meldt Naar ik met zekerheid vernam, is Inderdaad in de Dinsdagavond gehou den club-vergadering der anti-revolu- Lonnaire Kamerleden de houding van O-m afgevaardigde mr. De Jong tegen over dr. Kuyper besproken. De verga dering was er echter niet speciaal voor beleed en de heer Do Jong zelf was niet aanwezig. Aan de bespre kingen kan geen publiciteit worden gegeven. Jn een ingezonden stuk in de ,,N. R. Ct." schrijft de heer A. de Jong o. a., dat het hem onbekend was, dat er vergadering zou zijn van de a.-r. Ka merclub hij had daarvoor geen con vocatie ontvangen. DOODELIJKE MISHANDELING OF VERGIFTIGING? Zaterdag overleed te Geleen zekere J. Scheffers, oud 73 Jaren, wonende to Krawinkel. Het was een publiek ge rucht., dat S. meermalen zou worden mishandeld, door zijn bij hem inwo nende» zoon. De brigade Beek der ma réchaussees moet door iemand, die ineer van de zaak schijnt te weten, ge waarschuwd zijn, met het gevolg, dat do justitie te Maastricht met een en ander werd op de hoogte gesteld. Te vens deed het gerucht hardnekkig de ronde, dat Scheffers ten gevolge van een mishandeling zou zijn overleden. Voorts vertelde men, dat, de zoon van R. zou hebben beweerd, dat zijn vader zich zou hebben vergiftigd met luci ferskoppen. Maandag arriveerde te Geleen het parket uit Maastricht benevens docto ren en een scheikundige. Het gevolg van het justitieel onder zoek was. dat de zoon van het slacht offer werd gearresteerd, en ter be schikking der justitie te Maastricht gesteld is. zoo meldt de L. K. MEE- EN TEGENVALLER. 't Ia gebeurd op de Groninger week markt. Een koopman had de vorige week een inboedel gekocht. Er behoorden o. a twee vaasjes'toe, waarvan één gescheurd was. Voor dit stelletje werd den koopman 20 cent op de markt geboden, HIJ wilde een kwartje hebben. De koop ging niet door. Maar bil het opladen der goederen tegen het eind der markt brak één der vaasjes, en.... in bet zand van het vaasje laer een biljet van 40 gulden. Groote vreugde bij den koopman. Groote teleurstelling bij de dr'e wee zen, ook marktmenschen, die de vori ge week met den Inboedel deze vaas jes hadden verkocht. BRANDEN. Woensdag brak te Veenendaal een hevige brand uit in een arbeiderswo- nagenoeg geheel vernield te zijn. Do moeder heeft met groote moeite het jongste kind uit den verst'kkenden rook gered. De brand is vermoedelijk ontstaan, doorda» een afgehaald bed te dicht bij de brandende kachel ge staan heeft en dit vlam gevut heeft, toen de vrouw zich even verwijderd had. Verzekering dekt de schade. OPENBAAR EN BIJZONDER ON DERWIJS. Te Nihbixwoud besloot de Raad tot zoo spoedig mogelijke opheffing der openbare school. Er is in de nabij heid een R. Kath. school. Land en Tuinbouw BLOEMBOLLENBEURS TE HOORN. Het Hbld. schrijft Do jaarvergadering der bloembollen kweekers van de afd. Hoorn, Wevers- hoof en Grootebroek besloot de Beurs ook dezen zomer aan te houden. Het afgeloopen jaar is zij tien maal ge houden en zijn vele tienduizenden tul pen verkocht tegen prijzen, die niet behoeven onder te doen voor die, wel ke op andere Beurzen gemaakt zijn, ja vearkoopers zelfs niet konden bedin gen te Haarlem. Aangenomen werd om 't plantgoed van tulpen per g<e- wicht te verkoopen. Letteren en Kunst DE LA FUENTE. Te 's-Gravenhage is overleden de musicus J. D. H. de la Fuente, solo- fagottist eerst in het Parkorkest (dir. Stumpff). later in het orkest der Fran- sch© Opera te 's-Gravenhage. Hij gaf les op dit instrument aan de Kon. Mu ziekschool. De la Fuente was meer dan viif «1 twintig Jaar directeur van de Liedertafel „Haagsch Mannen koor". Hij componeerde liederen, en een Handleiding voor eerstbeginnen de» in fagotspel. Nagenoeg 75 jaar is De la Fuente gewordensedert vijf jaar bud hij zich uit het muzikaal leven der resi dentie teruggetrokken. Dc plannen voor ecu schouwburg 'n de Wagenstraat te 's-Gravenhage zul len, naar het zich laat aanzien, niet verwozenliikl wordenwel komt er van een andere combinatie en soort specialiteitentbeater. <N. C.) Kerk en School GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Coevorden ds J. Brink man te Bellen (Dr.); te Roodeschool (Gron.) ds. II. Thijs te Zuidbrock, Gr on. Beroepen te Han tuin en Hiaure (Fr.) ds. J. Botman Jzn., te Oostwold (Oldambt). CHR. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen te Breda ds. J. B. Nete lenbos te Oostcopelle; te Enschedé ds. J. Jansen, te Utrecht. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd doet. ex. Rechtswetenscha pdo heer B. P. En klaar. Pers-üverzicht EEN BEOORDEELING VAN Dr. KUYPER. Naar aanleiding van de door me juffrouw „Enka" medegedeelde be oordeeling van den persoon van Kuyper door het anti-revolutionnaire Kamerlid De Jong, merkt „De Ne derlander" o.m. op: „Dat iemand zich zelfs over vriend of medestander soms scherp uitlaat, is een gewoon verschijnsel. Men moot evenwel om billijk te zijn, zoo'n uiting in het verband waarin zij gebezigd werd beoordeelen. Het kan zijn, dat daacraan allerlei woor den zijn toegevoegd, waardoor de in druk een geheel andere wordt. Ook bezigt menigeen ln liet gesprek ter men, die niet wèl overwogen zijn, maar die dan ook met het gesprokene verdwijnen. Overgebracht in dTuk krijgen zij een gansch andere bctee- kenis. „Tot dusver achtte men in „fat soenlijke kringen" dat (wat?) privaat was privaat blijven moet, althans niet openbaar mag worden gemaakt, zonder toestemming van hon, die daarbij betrokken zijn. Misschien is het denkbeeld „fatsoenlijke kmimgen" verouderd, en komt liet tegenwoordig or slechts op aan door de schare te worden toegejuicht. Kwaadsprekerij en verklikkertje-spelen worden dan deugden, uitingen van oprechtheid en waarheid! „Wij staan nog op het oude stand punt, en achten zulke vcrklikkerjj hoogst afkeurenswaardig." 1 ALg. Handelsblad Is bet hier niet mee ecais en schrijft o.a.: „Wij gelooven nu dat zulk een ge val, waarin spreken plicht wordt, hier aanwezig ia. Luide werd door dit Kamerlid en door vele andere ker kelijke Kamerleden in het openbaar gezegd, dat wie aan de soede trouw en cfe onkreukbare eerlijkheid van Kuyper twijfelde, schuldig was aan Kuyper-haat, aan Kuypenr-varguizüig, dat een lastercampagne tegen Kuyper gevoerd werd, dat zij ln zijn woord als eerlijk man geloof stelden en wisten dat hij waarheid sprak." Ook: „Men heeft, evenals thans weer het Kamerlid De Jong in De a.-r. Rotter dammer doet, ons dikwijls beschul digd van Kuyper-haat. Kuyper-Hetze, Kuypor-verguizing. Wij hebben daar op nooit geantwoord, omdat do be doeling van die beschuldiging ons on duidelijk was. Dr. Kuypör als per soon wordt door ons niet gehaat, schrijver dezes b.v. kent dr. Kuyper persoonlijk niet eens, heeft steeds ge hoord, dat hij Iemand moet zijn wien een groote persoonlijke bekoring uitgaat Doch dr. Kuyper als politie ke figuur, dr. Kuyper als staatsman, als minister, als invloedrijk partij leider wordt door ons geacht te zijn con Invloed ten kwade in ons land, die onze politieke zeden heeft bedor ven. Reeds lang vóór de decoratic- quaectie wezen wij op het lmmoreele van do door dr. Kuyper gevolgde Tammany-Hall-politiek. Wij zien in hem een staatsman, die de ernstigste belangen van het land achterstelde bij partijbelangen, wiens persoonlijke onverantwoordelijke inmenging op veltirlei gebied het land groote scha de en groot gevaar kon brengen en heeft gebracht Wil men dit Kuyper-verguizmg noemen? Ons wel. Met die Kuyper- verguizing zullen wij voortgaan."' Koloniën EERETEEKENEN. Bij Kon. besl. is bepaald, dat het eereteeken vocht hen, die deelnamen aan belangrijke krijgsbedrijven, zal worden uitgereikt aan allen, dde heb ben deelgenomen aan de krijgsver richtingen: op Celebes, gedurende het tijdvak van 28 Juli 1905 tot 19 Mei 1908; en op Flores, gedurende het tijd vak van 9 Augustus 1907 tot ultimo Februari 1908; terwijl voor zooveel de krijgsverrichtingen op Celebes be treft, die onderscheiding ook zaJ wor den toegekend aan de gezagvoerders der schepen van de Koninklijke pa-' ketvanrtniaatschapp ijen de beman ningen der sloepen van die schepen, «lio geassisteerd hebben bij de lan ding nabij Ben a op 28 Juli 1905. Te dezer zake uit te reiken gespen zullen do opschriften dragen: „Zuid- Celebes 19051908" en „Flores 1907— 1909". Uit Loemadjang wordt aan de Lo comotief geseind, dat zware bandjirs do omliggende streken to'steren. Per soonlijke ongelukken kwamen tot he den niet voor en het bestuur treedt energiek op; de treinenloop is dan ook weer hersteld. Ut een, Sn het bacteriologisch in stituut te Batavia ingesteld onder zoek van uitwerpselen, is uitge maakt, dat een te Soerabaja Ln kam pong Pand poen an Kidoel overleden inlander, aan cholera stierf. Dit was het eerste geval te Soerabaja. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regeL Als een snel en betrouwbaar middel om na kooi ts en andere uitputtende ziekten de krach ten geheel te herwinnen, is Scott's Emulsion ongeëvenaard. Scott's Emulsion is in te nemen en liclit verteerbaar, tengevolge waarvan velen, die een afschuw hebben van* gewone levertraan, Scott's Emul sion roet graagte nemen. Scott's Emulsion is de oorspronkelyke levertraan-emulsie en als stan daard-emulsie van zuiverheid en voedende bracht staat ze dan ook aan den spits van alle andere emulsies. Om zeker te zyn dat men de uitwerking verkrygt, die men verlangt, deukc men er steeds aan dat de echte uitsluitend beieid wordt door Scott Bowne Ltd., Londen, Engeland, wier naam en fabrieks merk (deVisschcr met de Visch) op elke verpak king voorkomt. By e!!e Apothekers en DrogUltn. Gemengd Nieuws NOG EEN MOORD TE PARIJS. Te Parijs is een student in de rech ten, een jougeu van twee-ea-twintig jaar, vermoord in zijn kamer gevon den. Hij woonde in de Servandoni- straat en toen do misdaad ontdekt word bleken ook de weinige voorwor pen van waarde, die do jonge man be zeten had, een horloge, een ring, ee- nig geld, verdwenen te zijn. De ver moorde moet iemand, geweest zijn, dio met vreemde neigingen behept was; hij ontving allerlei ongunstig uitziende individuen in zijn kamers. Het lijk is ontkleed op het bed gevon den, geworgd en met vastgebonden handen. De concierge van het huis, waarin de student zijn kamers had, heeft twee mannen van hem vandaan zien komen; sedert is er niets meer van hem gemerkt Men veronderstelt, dat de twoo mannen de daders zijn. EEN BARBAARSCHE MAN, In tegenspraak met haar eerste ver klaring, als zou zij gedurende haar huwelijk nooit door haar man slecht behandeld zijn, heeft die Parijsche apothekersvrouw, madame Parat, thans tegen haar man beschuldigin gen geuit, die maar al te gegrond schijnen. Was het eerst hear plan om fcrooter schandaal te voorkomen, voor te geven, 'dat haar man met haar toestemming haar op zulk een zonderlinge majiim- behandelde, gis teren voor den rechter van Instructie, beeft zij deze houding laten vair en. Ronduit heeft zij verklaard, welk een beul haar man gedurende vele jaren voor haar geweest ls en boe zijn ge- heele systeem er op gericht was, haar krankzinnig te maken, of tot zelf moord te drijven. De eerste jaren van haar huwelijk waren niet ongelukkig. Te zameot met Parat arbeidde zij in het laboratori um van de apotheek en hun zaak ging langzaam vooruit Totdat, zon der een bepaalde aanleiding, de ja lousie van Parat een ondeugd, waaraan hij steeds geleden had plotseling abnormaal-grooto afmetin gen aannam. Madame Parat droeg haar marte lingen heel geduldig. Toen echter haar echtgenoot dreigde haar kinde ren te zullen vermoorden, deed zij haar eerste beroep op de justitie en Parat ontving een strenge berisping. Hoewel Parat beterschap beloofde, werd haar toestand er niets beter door. Haar man bleef haar martelen en liet haar zelfs de verklaring on derteekenen, dat zij zelfmoord ge pleegd had. Ook was het gedrag van Parat In andere opzichten ln het ge heel niet zoo voorbeeldig, als zij oor spronkelijk beweerd had. Na een scène, waarbij Parat zijn jongste kind gechloroformeerd had, om zijn vrouw in de meeuiing t© bren gen, dat hij liet vermoord had, be sloot madame Parat aan haar lijden een einde te maken. In eon brief aan haar zuster deelde zij mede, welk een onmensch haar echtgenoot was en verzocht deze do politie van do haaT medegedeelde feiten in kennis te stellen. Deze brief was het, die de arrestatie van Parat tengevolge had. tot uw gezondheid ondermijnd is, maar neem uw maatrege len om haar in stand te houden. Bed enk dat schijnbaar onbe duidende ongesteldheden zeer spoedig tot ernstige ziekten kun nen ontwikkelen. Aairzel niet gebruik te maken van bij het eerste opkomen van eenige verontrustende verschijn selen. Zij zullen meer helpen om uw algemeens gezondheid te vestigen en te onderhouden dan eenig ander middel, dat gij kunt gebruiken. Voor eon slap werkends lever, hoofdpijn met misselijkheid, indigestie, verlies van eetlust, en de neerdrukkende zenuwtoeetanden die uit deze stoornissen ontstaan, bestaat er geen vertrouwbaarder middel dan BEE- CHAM'S PILLEN. Alom verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten ln doozen van 0.75 (5(5 pillen) en van 1.75 (168 pillen), bij zes doozen tege lijk 1 4.25 en 10.— en bij den Vertegenwoordiger van Th. Bee- cham; Overtoom 341, Amsterdam. EEN STIEFMOEDER. Dagbladen uit Kiechenef vertellen viau een familiedrama dat zich in het huis van den rijkaard Mischinko af gespeeld heeft. De millkumair Mischinko, die een der prachtigste paleizen in Kischenef bewoont, was, na den dood van zijn vrouw, voor de tweede maal ge trouwd. Sinds dien dag begon voor de kinderen van den million air een vreeseiijko lijdensperiode en de stief moeder bracht het ten slotte zoover, dat do vader zijn kinderen, die tus- schen twaalf en zestien jaar oud wa ren, het huis uitjoeg. Ondanks de bittere koude mo©6ten de kinderen door de straten van Kischcner rond dwalen, totdat zij in het armenhuis werden opgenomen. Toen men hier echter vernam, dat het do kinderen j Waren van den rijkste» man uit Ki schenef, werden zij niet langer Ln het armenhuis geduld. Schreiend liepen zij toen voor het paleis van him va der en smeekten om weer in huis te worden toegelaten. Maar de stief moeder verscheen zelf in plaats van den portier en hitste een buldog op de kinderen of. Daar de vader niets deed tegen deze handelwijze, gingen do kinderen weer schreiend weg en liepen naai* den hoek van de straat. Hier vergiftigde z;ch de oudste zoon Boris met cyankali, daar hij, zooal<» hij den omstanders meedeelde, niet! van honger wenschte te sterven. In den zak van den zestienjarige vond! men een brief, die aan den millionaw* gericht was, en dien de zoon reeds geschreven had, toen hij zag aanko-1 men, hoe alles zou loopen. Do brief luidde: „Als ge dezen leest, ben ik reeds dood: Dat is het werk vau de stiefmoeder. Zij heeft u zoo diep doen zinken en gij vondt alles goed, wat zij deel in liaar boos opzet. Mijn schaduw zal u uw heele leven ver- volgen, do schaduw van den zoon van een niillionair die zich moest ver- i giftigen om niet den hongerdood te I sterven. Mijn bloed komt op uw hoofd! Spreek de waarheid vooral hij liet gerechtelijk onderzoek. Als go liegt eei de vrouw vrijspreekt, zal ik mij in het graf nog op vreeseiijko wij- ze aan u wreken. De waarheid moet aan liet licht komen. Ais zoon ver geef ik u graag!" ONTZETTEND VOORVAL. Men meldt uit Brussel: Een ver schrikkelijk voorval heeft zich voor gedaan te Herchies, waar het echt paar D., dat een herberg houdt, het huis had verlaten en hunne beide kinderen, een 7-jarig jongetje en eau 4 1/2-jarig meisje, alleen hadden ach tergelaten. Do beide kinderen slopen naar den kelder, gewapend met een bierglas en een koffietas en begonnen daar hun dorst overvloedig te les- schen aan jenever, uit een in den kel- d<v liggend fust Toen do ouders thuis kwamen vonden ze hun kinde reu smoordronken op dein vloer lig gen. Hot Jongetje was al overleden, liet meisje zweefde tusschcn leven en dood. Gelegenheid tot Inschrijving van Leer lingen voor versohillende cursussen, welke begin Maart aanvangen. Systeem Europeesche Mode-Academie. Mei. SMIT, Ged. Oude Gracht 43">°d VLEESCHBOÜWERIJ, Warmo8S3traat 22, Best vet WlnkelvieesGh bij G. IP. HECK. Firma J.LOKKER Oude Groenmarkt 22. Telefoon No. 765. naamsmisbrntk wordt gewaarschuwd! Speciale Gursustsa In tegen f 2.40 en f 3.60 ;ir manna Voor hen, die geon gebruik wen- schen te maken van privaatlessen, heeft do BERL1TZ-SCHOOL speciale cursussen (zoowel des daag?, als 's avonds) geopend, In iedere» cursus zullen niet meer dan 5 leerlingen worden opgenomen, tetrwijl do prijs 2.40 en 3.60 per maand zal bedragen. The Berlitz School of Languages, Eenlg en alleen ter stede: 32 Lange Veerstraat - Tel. 1294 Tegen naamsmlsbrnlk wordt gewaarschuwd N. V. WELL WORKS b OVERVEEN BEiBaaoae HAARLEM e Dracbonquslle 18' ct. Frans Jezef B. W. 18' ct. il tlchy 25 15 15 Wllüungan 25 FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: s-Gravenhage. J. Hoek, handelen- do onder den naam Maisun Blom, te Schevenlngen. Rechtercommissaris: mr. F. Beudeketr; curator: mr. A. S. Oppenhoim., I. E. Huisman, koopman, al daar. Rechter-commissaris: mr. J. v. Geloin Vitringa; curator: mr. C J. de Vries. Opgeheven: P. L. van Heijzen en H. A. Min- dennao. beiden to 's-Gravenhegew ALLES PER LITER 3CHROEFFLESOH. Verkrijgbaar bij D L. KEUR, Apotheker, ZUUtraat 73, Tel. 448 Fabrieken van Steeds groot flessohenlager.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6