Weerbericht MEDEDBELINGBN VAN HET "KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.5 Ouur). De Bildt, 25 Februari 1910. Hoogste barometerstand 775.8 m.M. Ie Horta (Azoren); laagste 741.4 m.M. te Thorsbavn. Verwachting tot den avond van £6 Februari: Wind: meest matige tot krachtigen Zuid westelijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar be wolkt of betrokken, waarschijnlijk re genbuien. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand hedenmiddag te 2 Jiur 748 m.M. Achteruitgang. .Vorige stond te 2 uur 752 m.M. OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT - Opticien 85 ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand te Haarlem. Vrijdag 26 Februari Hoogste gisteren 2 uur F. 41 LaagBte hedennacht F. 89 Hoogste beden tot 12 uur F. 44 duidbïjw. Men mag niet vergeten, dat socialisten ook burgers der stad xijn en in geen gering getal en dat de openbare school voor ieder toe gankelijk moet zij.iL. De burgemeester beantwoordde de vragen van don heer Spiekman. Ten onrechte is gezegd, dat do cir culaire bedoelt propaganda voor het monarch isme te maken. Daardoor valt het geheele betoog van den heer Spiekman. Daarvoor behoeft geen propaganda gemankt te worden. Het Koningschap is geon dogma, maar een grondwettelijke instelling. Daar van moeten de kinderen doordrongen worden; zolfs al bestond het college uit p ar tijgen oo ten vun den heer Spiekman zouden zij hun wettelijken plicht verzaken, als zij anders han delden. B. en W. handelden op grond hunner bevoegdheid krachtens de op hen rustende verplichting de Onder wijswet uit te voeren De reden der verzending van die ciircuLaire ligt in de bekende rode van den heer Ossen- dorp, waarin verschillende uitingen B en W. getroffen hadden. - B. en W. willen niet, dat kinderen Opgroeien in onverschilligheid Koningin en Oranjehuis. Eerbied voor beiden behoort tot de deugden, waarin kindoren behoor en te worden opgeleid. Het optreden van B. en W. tegen óver onderwijzers, diie zloh in eocio- llstisohen zin uitlaten, zal van de omstandigheden afhangen. Ieder ge- pal zal afzonderlijk behandeld lan het oordeel van den Raad onder worpen worden. B. en W. verwachten van de oircu- loire een goeden invloed als waar schuwing. Do bedoeling ls de onder wijzers terug te brengen tot het be sef, dat het zijn plicht is het onder wijs te leiden in de richting als de overheid noodig acht. Ook andere heeren voerden deze zaak 't woord. Te middernacht vroeg de heer Spiekman voortzetting in een volgen de vergadering. Deze werd bepaald op 5 Maart. ONTSPORING. Bij het binnenkomen van trein 629, Welke 9.37 uit Amsterdam vertrekt, ontspoorde gistermorgen (zooals we reeds in 't kort meldden) vlak bij het station Uitgeest, waar de trein 10.20 moet aankomen, een derde klasse- waggon, waarin zich maar één reizi ger bevond. De wagen viel onderstboven op de rails en versperde daardoor den weg, zoodat het treinverkeer nogal eenige vertraging ondervond. Gisteravond was de treinenloop nog niet geheel normaal. De reiziger kwam met den 6chrik vrij, doch moest aan de bovenzijde uit den waggon getrokken worden. DE STATENVERKIEZING IN AM STERDAM (DISTRICT I). Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Provinciale Sta ten in kiesdistrict 1 te Amsterdam, (vacftture-mr. Mouthaan) zijn uitge bracht 2089 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren rnr. Th. Stuart (vrij-liberaal) 1224 stemmen en B. C. E. Zwart (liberaal: 865 stemmen, zoo dat gekozen Is Mr. Th. Stuart DOOR EEN HOND GEBETEN. Woensdag is het vierjarig zoontje van den heer Habets, wonende in de Willemstraat te Heerlen, door den huishond onverwachts ernstig gebe ten. Een stuk uit een der wangen was weggebcten. terwijl het ve! voor een groot gedeelte van voorhoofd en hoofd was gescheurd. De'tocstand van den kleine, die in het hospitaal te Heerlen verpleegd wordt, is zeer ernstig, vooral, wijl het jpu'uur voor infectie niet is uitgeslo- SCHIP IN NOOD. Gisteren in den namiddag werd van den Hoornsclien wol bemerkt, dat in zee een schip in nood was. Het bleek, dat het 't ijzeren tjalkschip Actif van West-Pannerden, schipper Th. P. van Miezen, was, die, terwijl men aan het grintlossen was, door een hevigen, plotseling opgekomen zuidooster storm was overvallen. Bot ters trachtten vergeefs hulp te verlee nen. Een der booten van den stoom- bootdienst Hoorn-Amsterdam had in middels stoom gemaakt, en zich ge spoed naar de plaats des onheils. De zee was echter te onstuimig, om dicht te naderen. Toen werd op de Hoorn- sche boot een roeiboot bemand, en na zeer veel moeite gelukte bet een lijn te bemachtigen van de tjalk. Een ka bel werd overgebracht en bet gelukte de Hoorusche boot de tjalk van d« kust te sleepen en naar Hoorn in vei ligheid te brengen. VERBRAND IN KOKENDE SOEP. De echtgenoote van den heer Koe hoorn, te Nieuw-Dordrecht, was bezig het middagmaal te bereiden. Daar toe nam zij een pan met kokende soep van de kachel en zette deze naast zich op den vloer. Voor zij het verhoeden kon, viel het tweejarig meisje daarin en bekwam zulke deer lijke brandwonden, dat het ondanks de terstond ingeroepen geneeskundi ge hulp, gisternacht daaraan over leed. ZIEKTEVERZEKERING. Het wetsontwerp betreffende ziekteverzekering heeft het departe ment van Minister Talma verlaten, en is thans bij den ministerraad, meldt de ,,N. Ct" BRANDEN. Gisteravond laat is afgebrand de woning van P. Groot te Kaag (N.-H.) Alles was plaatselijk verzekerd. Oor zaak omvallen eener petrolemlamp. Hedennacht ontstond door onbe kende oorzaak brand La de koek- en biscuitfabriek van den heer P. Doesburg aan de Oudegracht Utrecht. De brand schijnt uitgebro ken te zijn bij den oven, die dag en nacht brandt. De fabriek is grootendeels uitge brand. De schade wordt door ver zekering gedekt. (Hbld. DE ZAAK-VAN HEECKEREN VAN KELL. „Het Centrum" heeft de oplossing van de zaak-Van Heecke- ren van Keil: Naar wij vernemen, bestaat in wel ingelichte kringen de opvatting, dat de heer Van Heeckeren, bij zijn be roep op dr. Kuyper, het slachtoffer zou zijn van een misverstand. De wezen premier zou hem geen mede- deeling hebben gedaan en in elk ge val niet d.en naam van den Duitschen keizer hebben genoemd, maar enkel het oordeel van den diplomaat heb ben gevraagd voor een verondersteld geval. De oud-gezant zou die veron derstelling als een feit hebben opge vat en aldus in een verkeerden waan zijn geraakt, waarbij hij later de stige fout voegde, het verkeerd begre- pene openlijk ter sprake te brengen. Sport en Wedstrijden SCHAAKMATCH ESSER—DAVID SON. Gisteravond werd de achtste partij van do match gespeeld en in 15 zet ten door dr. Esser gewonnen. Eindstand Esser 51/2, Davidson 2 1/2. De heer Davidson gaf tevens de match gewonnen. LUCHTVAART. De Gemeenteraad van Wiener Neu- stadt heeft besloten een half millioen te besteden aan het inrichten van een vliegterrein. Letteren en Kunst JUBILEUM SAALBORN. De feestvoorstelling, gisteravond in den Stadsschouwburg te Amsterdam, ter herdenking van de 30-jarige too- neelloopbaan van Alexander Saal- boru, had plaats voor een goed bezet huis. Na het einde van het tweede nummer, waarin de jubilaris en zijn echtgenoote de hoofdrollen vervulden, is hij ten tooneele verschenen te mid den van vele kransen, terwijl mede- deeling kon worden gedaan van een aantal gelukwenschen, in de eerste plaats van Willem Royaards. Het publiek bracht den jubilaris een hartelijke ovatie, welke zich her haalde na zijne levendige hmnoristi- sclie wedergave van Mydas in Franz von Suppé's „Die Schóne Gaiathé". Pers-Overzicht DE QUAESTIE-VAN HEECKEREN. De Haagsche briefschrijver in de ,Arnh. Ct." geeft de volgende lezing, die hij vernam van iemand, die er in dien tijd bij betrokken was. „De heer Van Heeckeren was voor eenige dagen naar Den Haag over gekomen en ontmoette den premier, daags na zijn aankomst, op een soi- rée ten hove. Dadelijk sprak de mi nister hem er over aan, en aan dat gesprek werd ook deelgenomen door andere heeren uit diens kring, onder wie het voorval hevige emotie had verwekt Dr. Kuyper noodigde den gezant daarop uit, den volgenden dag de quaestie eens „ét tête repo- sée" met hem te bespreken, waarvoor werd uitgekozen een wandeling naar Scheveningen. De gezant zette toen zijne meening uiteen, maar eenig practisch effect had zijn advies niet, want intusschen waren reeds maatre gelen genomen, om aan den aandrang ui Duitschland gevolg te geven." De briefschrijver meldt verder, dat heer Van Heeckeren in zijn nota twee ministers noemde, „die het even eens weten, en aan één van welken hij dit persoonlijk moet hebben ver weten, daags nadat diens collega Van Swinderen in de Eerste Kamer zulk een scherp requisitoir tegen den oud gezant genomen had. Die collega zou, naar men zegt, de heer Heemskerk zijn, die in 1904 eveneens door dr. A. Kuyper er over geraadpleegd moet wezen. De andere zou de minister van Marine zijn. Rechtszaken DE IN- EN UITBREKER WALTERS—RICHTER. Voor het Gerechtshof te 'a-Graven- hage is gisteren behandeld de zaak van den bekenden uitbreker H. W. K. Richter, schrijnwerker te Hallo, die in verzet was gekomen van 's Hols ver stekarrest van 15 December 1904, waarbij bevestigd was het vonnfs van de Haagsche rechtbank, hem tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf veroordeelend wegens diefstal met in klimming. Hij" zou in Den Haag in Juni 1904 in eenige perceelen op het Rïjswïjksche Plein door het open schuiven der ramen naar binnen ge gaan zijn en aldaar hebben ontvreemd gouden on zilveren sieraden en geld. Ook thans hield beklaagde weder vol, niet Richter te heeten, maar Cornelie Walters. Het was onwaar, dat hij in October 1904 voor deze zaak had terecht geslaan voor de Haagsche rechtbank. Hij bevond zich toen in Engeland. Die geheele zaak ging fei telijk buiten hem om. Hij was dan ook alleen in verzet gekomen tegen hel bedoelde verstekarrest van 't hof, om dat de directeur der gevangenis hem had medegedeeld, dat dit tegen Rich ter gewezen arrest op hem, Walters, zou worden ten uitvoer gelegd. Bekl zeide nog, nooit onder den naam Richter in de gevangenis te heb ben gezeten. Laatstelijk had hij in de gevangenis te Haarlem gezeten onder den naam Walters. Blijkens het verslag van den raads heer-rapporteur heeft Richter ter zake van diefstal in October 1904 voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan en een volledige bekentenis afgelegd, waarop hij was veroordeeld tot de bo vengemelde straf. Van die uitspraak was Richter in appèl gekomen, doch vóór de behandeling voor het hof, uit de gevangenis te Utrecht gevlucht, weshalve het hof bij verstek de uit spraak had bevestigd. Op 24 Januari 1910, dus 5 jaar later, kwam nu deze beklaagde, die in 1907 te Castricum was gearresteerd en als de voortvluch tige dief was herkend, en die thans uit anderen hoofde in de gevangenis te Haarlem is gedetineerd, in verzet. Vijf getuigen werden In deze zaak gehoord. Vooreerst de politie-agent uit Alkmaar, die den bedoelden Rich ter in 1904 op de A Ik ma ar-Packet had gearresteerd. Deze herkende dezen be klaagde pertinent en zonder eenigen twijfel als den bedoelden Richter. De commandant van de politiewacht te Alkmaar legde een verklaring af in gelijken geest als de vorige getuige en herkende den beklaagde ook heel >ed. Nog legde deze getuige een photo- grafie over, die destijds van Richter in de gevangenis te Alkmaar genomen is. Aan beklaagde werd deze photo- grafie voorgelegd met do vraag of hij niet vond, dat zij eenigszins op hem :leek. „Ik kan het niet zeggen", was be- klaagdes antwoord. De raadsheer-rapporteur vroeg of bekl. erkent, zich vóór zijn arrestatie te Castricum schuldig te hebben ge maakt aan een diefstal te Bloemou- daal, waar hij destijds was gevangen genomen, doch eveneens ontvlucht. Bekl. gaf dit toe. Een rijksveldwachter te 's-Graven- hage, die belast was met de bewaking van Richter, toen deze in October 1904 voor de Haagsche rechtbank terecht stond, herkende beklaagde eveneens als Richter. Doet gii niet verstandiger, nu maar toe te geven, dat gij Richter zijt? vroeg de president. Neen antwoordde bekl. eenigs zins heftig, dat kan ik niet toegeven. Nog voerde bekl. aan, dat de offi cier van justitie te Haarlem na hem 6 maanden niet te hebben gezien, niet geweten had of beklaagde nu eigenlijk Walters was of Richter. Bekl. drong er op aan, geconfron teerd te worden met. de ouders van Richter, die te Ilal ie wonen. oordeel, dat koolhydraten, waaruit de beenderen ontstaan. Spreker maakte de opmerking, dat gewoonlijk te veel eiwit en te weinig koolhydraten worden gegeven. Vervolgens werd het gehalte der granen besproken en gaf spreker als zijn meening te kennen, dat gebrokeu tarwe een uitstekend voedsel voor kuikens is, daar ze 90 pCL eiwit be vat Een aantal granen on mengsels daarvan werden vertoond. Als dierlijk voedsel werd aangeraden viscli- en vleeschmeei, omdat daarin een groot eiwitgehalte voorkomt en ook een groot gehalte ter vorming van het beenderenstelsel. Bij de bespreking van de voeding der kuikens van hun geboorte totdat ze eieren gaan leggen, toonde de spreker hot spijsverteringskanaal van een kuiken van één dag oud. Vervol gens weea hij er op, dat men de orga nen der kuikens in goede conditie moet houden, door ze gelegenheid te verschaffen, altijd in beweging zijn. De heer W. G. Droog, voorzitter der afdeelirig, dankte den inleider voor diens leerzame voordrachL Ha&rlemschc Incasso- bank. In de heden gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeel houders werd o. in. benoemd tot com missaris, met algemeene stemmen, de heer P S. Keyser, makelaar in effec ten, lid van de firma Keyser Co. te Amsterdam. HET TOONEEL „DE ONBEKENDE VROUW DOOR DE NEDERL. TOONEELVEREBNIGING. Het is er den Franschman, A. Bis- son, den schrijver van „La femme X' (zoo heet het stuk in 't Fransch) blijk baar om te doen geweest eens een in gewikkeld en interessant geval op het tooneel te behandelen. Hij heeft den jurist en den moralist willen laten smullen. En dat is hem uitmuntend gelukt. Een vrouw, die haar man verlaat, een avontuurlijk leven gaat leiden, een vervloeking, een chantage-poging, een moord, een terechtzitting, een vu rig pleidooi, do zoon die ongeweten de slecht geworden moeder verdedigt, haar vrijspraak, de herkenning in de rechtzaal en de vergeving op het slot is dit alles met voldoende om er een prachtig volksstuk van te maken Welnu, dat heeft Bisson gedaan. ,,De onbekende Vrouw" ls een melo drama. Maar een goed in zijn soort. Men mag dan ook niet verlangen, dat de schrijver rekening heeft gehou den met de werkelijkheid. Had hij dat godaan, het 6tuk ware niet geschreven geworden, want er komen de grootste onmogelijkheden in voor. Men heeft hot melodrama dus te ne men zoo als 't is, en dan to erkennen, dat 't een goed speelbaar stuk is, het welk verscheidene tooneelen bovat, die pakken, 't Heeft 't gisteren bij ons ook goed gedaan en het publiek on der den indruk gebracht. „De onbekende Vrouw", dat den mcdespelenden horhaaldelijk gelegen heid tot spel geeft, was daarom bij de „Nodorlandsche Tooneelvereeni- ging" in goede handen. Mevrouw Van der Horst, dio do hoofdrol luid, gaf mooi spel te zien, zoowel in het eerste bedrijf ais zij haar man smeekt haar te willen vergeven, als wanneer zij later ais verluopen vrouw, die absinth en aether gebruikt om op de been te blijven, uit Buenos Ayres, den ploert, die haar vergezelt, neerschietmaar vooral de stervensscèue op het slot, als zij uitgeput en verzwakt, na haar vrijspraak haar zoon weer in de ar men drukt en dan sterft, was zeer knap speelwerk. Haar man, Alex. Post, kon ons echter maar niet beko ren dat loeren onder uit zijn wenk brauwen, dat schuin gebogen hoofd in de lucht, dat spreken met een in den hoek scheef getrokken mond. en dat sleepend doorhalen van zijn woorden, wat helaas zoo menigmaal hel werk van dezen knappen acteur ontsiertwas ook nu weer hinderlijk. En zijn houding bij het bjk van zijn vrouw," wanneer hij wanhoop moet uitdrukken en dut doet door zijn elle bogen uit te hoekeu eu tot zijn schou ders op te tillen, was bepaald heel les- lijk van stand. Wordt hem dat De adv.-gen. was B ttwa „V1U de identiteit van dezen beklaagde metéena'doOP diTrègie"gezegd? De Richter door de afgelegde getuigen- j hcor Vau vVarmeio gaf weer een uit- verklaringen vaststaat Het verzet numtend type van een sluwen zaak van dezen beklaagde tegen het ver- waaniemer en de heer üilhuijs, als stekarrest van het hof kan hem dus de Z0QU eö jo advocaat, slak in de niet baten. Mitsdien requiroerde adv.- g6l.echtssc ne zijn speech ter verdedi gen. bekrachtiging van dat arrest glng der ongelukkige vrouw, met de Beklaagde verzocht nogmaals de ge- noodige emotie en welsprekendheid af, tuigen te dagvaarden, die hem in de ZQQ dat dd xaal onmiddellijk in gevangenis m Antwerpen gezien heb-j applail3 lo3 kwam Maar dit tooneel ben, waar hij gevangen gezeten heeft,iad h6el voei weg van dö scöne met tijdens het p cgen van de diefstallen het pleidooj jn >La fUIe EIiga»f waar m den Haag door Richter in Juni 1J04. jnderlljd Brondgeest zoo mooi in Zoo noemde bekl. den naam van ser- speei<je. geant Blok, die hem in België in de ^\as een avond van goed spel en gevangenis gekend heeft spanning. „Het hof zal dat alles m overweging nemen", verzekerde de president Uitspraak over 14 dagen. Laatste Berichten B. S. De H. Naar wij vernemen zal Dr. H. Bron- gersma Maandagmiddag afscheid nemen van autoriteiten, leeraren en zijn woning slaat, nog wel vijftien FRANS NETSCHER. Een zeldzaamheid. Niettegenstaande 't slechte weer, schijnt alles voorspoedig te groeien. Een onzer lezers zendt ons tenmin ste een takje van een klimroos, waar aan ecu knopje reeds begint te zwel len. Hij schrijft er bij, dat er aan de struik zelf, die tegen den muur leerlingen voorloopfg, daar om streeks half April de Brongersma- bank zal worden ingewijd. Daarna wordt de nieuwe directeur, de beer Van Mourik Broekman, ge ïnstalleerd. Militaire Zaken. Voor het bij het 10e regiment 4n- dergelijke knopjes zitten. Wèl 'n zeldzaamheid I Koloniën EEN EIGENAARDIG GEVAL. „Reeds gisteren bereikte ons het ge rucht zoo schrijft de Java-Bode da to 28 Januari dat van den, in de maand September bii.de cholern-rel- fantene alhier gehouden examen Mjos te Batavia vermoorden fuselier voor sergeant-majoor-administrateur Tirie, welke moordzaak kort geleden zijn geslaagd de sergeanteu-fourier j door den landraad is berecht, ls Kantelberg, C. Kobe en P. Baptist. V. P. N. Voor een veertigtal leden waar onder eenige darm-s van de afdee- ling Haarlem der V. P. N., hield gis teravond in do Gouden Leeuw onze stadgenoot, de heer H. B. Beaufort, een lezing over het opfokken van kui kens, en wel speciaal over de voe ding. Daarbij moet gelet worden op juiste verhouding tusschen eiwitstoffen, die dienen tot vormingrelletjes te Batavia, ontmoette hij van vleesch en veeren en de vetten en 1 zijn naam zich zijn gestolen papfe- bleken, dat hij niet Tirie heette en dut de ware rechthebbende op den nuum Tirie zich in goedon welstand in Europa bevond. Het gerucht is waar gebleken. Aan een Belg, Tirie genaamd, werden ja ren geleden zijn papieren ontstolen nooit meer vond men ze terug, of schoon verscheidene pogingen daartoe wenden aangewend. Door hetgeen hij toevallig thans ln de bladen gelezen hoeft over cholera- hij ren herinnerende, schreef hij er over aan het departement van justitie, dat de zaak onderzocht en tot de conclu sie kwam, dat de papieren, in het be zit van den vermoorden Tirie gevon den, betrekking moesten hebben denzelfden persoon ais van wien brief afkomstig was en die zich thans in Belgiè bevindt. Waarschijnlijk is dus de hier vermoorde fuselier die gene, die er indertijd met de papieren van Tirie van door is gegaan. Het komt meermalen voor in legers als wij hier in Indië hebben, dat per sonen daarin op valsche papieren dienst nemen. Niet dikwijls komt zulks echter aan het licht. Uit geval zal wel eenig in zijn soort fijn." MULTATULI-HULDE IN INDIë. Ook in Nederlandsch-Indië wil men Multatuli huldigen. De „Java-Bode" bevat daartoe een opwekking, waarin aun Multatuli's groote deugden her innerd wordt en de aandacht geves tigd op de zich in Nederland vormen de beweging. Indie mag zich hier stel lig niet onhetuigd laten, meent het biad. Noch de Europeaan, noch de inlander mogen vergeten, wat zij aan den schrijver vau den „Max Ha- velaar" verschuldigd zijn. Gemengd Nieuws GESCHENKEN VOOR BEBF.L. Bebel, wiens woning op zijn 7üsten verj-ardag door zijn pariijgenootcn versierd was met een overvloed vau roode bloemen, kreeg van de redactie der „Vorwarts" een kolossaal bloem stuk, in den vorm van een schip, ten geschenke van het bestuur van den sociaal-democratischen bond twee zilveren eere-bekers, voor hem en zijn echtgenoote. De Berlijnsche socialis ten zonden een adres van hulde, de „Rheinische Zeitung" een afbeelding van de woning, waarin Bebel gebo ren is en zijn jeugd heeft doorge bracht, terwijl een vereerder van Bebel uit Frankfurt een marmeren buste zond van den Griekscben rede- ïar Demosthenes. NOG EEN SCHIP VERMIST. Ook do Belgische stoomboot „Bul- garic" is zoek; op haar reis van Por tugal naar Antwerpen is zij verdwe nen en tevergeefs ziet de reederij uit naar eenige tijding. Reeds lang had het schip binnen moeten zijn, zoodat de hoop op behoud eiken dag minder wordt. SCHOUWBURGBRAND. Als men op een bericht v „Daily Mail" uit Caliao in Peru mag afgaan, is er Dinsdagavond tc Trux;l- lo in den stadsschouwburg brand ontstaan door het vlamvatten van een bioskoopfilm en zijn er in het gedrang van hot publiek vijftig menschen ge dood. De schouwburg is afgebrand. EEN PANIEK IN EEN ZAAL. Te Patton, een klein mijnwerkers stadje in Pennsylvanië, is dezer da gen weer oen rake kinematograaf- rarnp gebeurd. Eigenlijk is het niet billijk, hier te spreken van een „ki- nematograaf'-ramp, want de aanlei ding tot het gebeurde was niet gele gen in een brand, door de kinemato graaf zelf ontstaan maar er werd „brand" geroepen en toen stoof het auditorium, uit een 500 personen be staande, onder welke vele kinderen, naar de uitgangen. Daarbij brak de vloer, en de meeste vluchtenden vie- een kelder. Inmiddels waren in de paniek een paar kachels omge trapt en was er werkelijk brand ont staan. De brandweer kwarn er aan te pas en nu werd het gebouw bespoten, waarbij de menschen in den kelder bijna verdronken. Daar het dien dag fel koud was, moest het lijden der slachtoffers wel vreeselijk zijn. Zonderling genoeg is bij deze ramp niemand omgekomen wèl zijn er een aantal doodelijk gekwetsten. EEN GEHEIMZINNIGE GESCHIE DENIS. Het heet te Konstantinopel, dat de de' die voornamelijk op België en Nederland plaats heeft nog kan worden gevoerd, want er bestaan reeds bepalingen, waarbij de uitvoer uit Engelsche havens is verboden van paarden, wier vervoer wegens ouder dom, ziekte of verwondingen niet zon der wreedheid kan plaats hebben. Maar aan deze bepalingen wordt niet d) hond gehouden, in elk geval hlij- ken zij in de praktijk niet te vol doen. Vermelding verdient nog de verkla- ring van den leider der vergadering, dat de scheepvaart-maatschappijen hier geen blaam treft, zij besteedden aan het vervoer alle mogelijke zor- Telegrammen POLITIEKE TOESTAND IN ENGELAND. LONDEN, 24 Februari. (Reuter). De Londensche correspondent van het Dublinsche „Freemans Journal", het orgaan \an de Iersche nationalisten, schrijft hedenavond, dat de nationa listen zich niet hebben onthouden van stemming over liet amendement van Austen Chamberlain uit conside ratie voor de regccring, maar omdat zij niet wilden, dat bij do volgende yerkiezing de leus „tegen het Hóoger- huis" vervangen zou worden door ,voor of tegen tariefhervorming" De correspondent wijst er uitdruk kelijk op, dat de Iersche partij, wan neer de rcgecring niet ten spoedigste met een voorstel tot beperking van het veto-recht van het Hoogerhuia komt en dit ten spoedigste aangeno men tracht te krijgen, krachtige oppo sitie zal gaan voeren tegen de regee ring, die dan binnen eenige dagen het onderspit zal moeten delven, of zich tevreden zal moeten stellen met het rekken van een verachtelijk be staan met de hulp der conservatie- AAN DE BULGAARSCH-TURKSCHB GRENS. SOFIA, 24 Febr. (Reuter). De bla-' den melden, dat het vuren, eergiste ren begonnen aan de grensposten in het district Tambash, gisteren werd voortgezet en den geheel en ochtend duurde. De Turken leden belangrijke verliezen. Berichten uit Konstantinopel mel den, dat de Turksche en BuJgaarsche regeeringen tot overeenstemming kwamen over do beëindiging van hot conflict, en over de terugtrekking der troepen. In politieke kringeu wordt het in cident ernstiger geacht dan alle vroe gere. Het gerucht loopt, dat het een vooraf beraamde poging geldt var? Turksche zijde om zich met geweld meester te maken van belangrijke strategische punten in den omtrek Tschurin. (I-Ibld.) Amsterdamsehe Beurs. Openingskoersen van 25 Februari 1910, LABOUCHERE ÖYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577, STAATSFONDSENMARKT. Russen 1909 94 1/4, Russen 1906 39 5/8. ZU1D-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 12, Prof. Peru 39 5/8. TABAKSAANDEELEN ou veran derd. PETROLEUM-AANDEELEN. Koninklijke Pctr. 458, Moeara Enim 210, Sumatra Puiembang 172, Perlak Petr. 144, Zuid Perlak 187 7/8. MIJNAANDEELEN. Ketahcens 255, Redjang Lebong 955 Great Cobar 131. De AMERIK. MARKT opende prijs houdend: Denver 42 1/4, Etrie 30 3/10, Kansas oude ex-sultan in eigen persoon, als H~' Pre*- Kansas 69 1/2, Missouri A*i 13/111 I) „rtl.- I.-.|„i.rl ill rJ A C.ttilltn.i. harem-dame verkleed, met zijn vrou wen uit zijn villa bij Saloniki zou zijn getrokken, en. aldus vermomd, te Konstantinopel zou zijn aangekomen. Spoorwegbeambten, officieren en zelfs ministers, dooi: een correspon dent ondervraagd zijnde, verklaarden het volgende: ,Uit Saloniki kwamen in verschei dene salonwagens elf haremvrouwen, twee prinsen en 15 bedienden en eu nuchen. Het station was streng be waakt. Onder de vrouwen bevond er zich een, die nauwelijks kon loopen en door een eunuch werd onder steund. Vijf officieren, die reeds van Saloniki waren meegekomen, en een sterke politiemacht vergezelden de ij tuigen, waarin het gezelschap naar de paleizen van twee keizerlijke prin sessen werden gebracht Niemand mocht de rijtuigen naderen of met de •ouwen spreken. Is het niet zeer waarschijnlijk, zoo vraagt geheimzinnig de carrés pon dent, dat deze zoo moeizaam voort strompelende harenklame niemand anders was dan Abdoel Hamid in ei gen persoon? DIERENMISHANDELING. Met kracht wordt in Engeland de campagne tegen den uitvoer van ou- 3, afgewerkte paarden voortgezet Onder leiding van den hertog van Portland is te Londen een groote openbare protestvergadering tegen deze dierenmishandeling gehouden. En uit de mededeelingen van den oorzitter, die dezen uitvoer schan delijk en gruwelijk noemde en vol gens wien jaarlijks meer dan 50.000 paarden naar het vasteland werden gezonden ter slachtbank, bleek, dat het voornemen bestaat, door het ge heele land een campagne te openen, ten emde de openbare meaning wak ker te schudden en zoo tot een ver bod van dezen handel te komen. Ei genlijk ls het verwonderlijk,, zeide de hertog van Portland, dat die han- 43 15/16, Rock Island 49 3/4, Southern Rails 29 1/2, Southern Pacific 126 7/8, Union Pacific 188 1/2, Wabash 22 1/4, Wabash Pittsb. 6 1/8, Steel 82 3/16, Carren 64, C. Marine's 7 3/16, Pref. 22. Bnds. 69 3/4. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN Febr. 25. M. S. TerolSivitser, d- OVERLEDEN Febr. 23. W. H. MeeuwlgBevel, 99 j., Saenredamstr., 24. J. Krijnen. 60 j.. De Witstraat, A. M. Neesen—Scher- penhuizen, 75 J., Ceciliasteeg. ONDERTROUWD Febr. 24. A. van Heulen en W. L. v. d. Mark. Marktnieuws HAARLEMMERMEER. Graanmarkt Hoofddorp. Witte tarme I 6.508.75 p. 80 KG. Roode tarwe /6.50—8.75 per 80 Kg. Haver f 6.60—/ 7 per 10 KG. Rogge 5.20f 5.50 per 75 KG. Duiven boon en f 9.25f 10.10 per 85 KG. P a ardenboon en r 6.60f 7.10 per 80 KG. Groene erwten f 6.90f 10.25, per 85 KG. Chevalliergerst f 5.30—/ 5.75 per 7ö KG. Wintergeret 4./o—5 per 65 KG. Karwijzaad 16 Inclusief. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Utrecht J. Oskam, zonder beroep, aldaar. Rechter-commiasaris jhr. mr. J Schuurbeque Boeijecurator mr. B. L. Ph. van Lier. Amsterdam. J. J. M. Hooft, klerk bij de Rqksverzekeringbank, aldaar. Rechter-commissaris mr. J. W. Huij- singa curator mr. P. F. Swager- man. J. Blitz, koopman, aldaar. Rech ter-commissaris mr. J. W. Huiisinga;

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2