HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. HOFBAL VRIJDAG 25 FEBRUARI 1910 Buitenlandsch Overzicht ENGELSCHE POLITIEK. liet ministerie Asqulth werd giste ren door het nieuwe Lagerhuis aan een stemming onderworpen, en he- lionlde niet 235 tegen 254 stemmende moorderheld. Een mterderheidMaar een op het kantje af, die bewijst, dat het leven van dit ministerie onder de te genwoordige omstandigheden (die zich dus kunnen wijzigen I) zeer be dreig! is. Men zou het oudo beeld kunnen gebruiken: het politieke leven dor Excellenties hangt aan oen zijden draad Ja. Os «temming had plaats bij do be handeling van het adres van ant woord op de troonroda. Balfour, de leidar der unionisten, verlieerlijkte een tariefhervorming en prees deze rau o. a. als een miudel tegen werk loosheid. Hij zei er voor te pleiten, omdat hij vast en zeker overtuigd is, <Ut (ariefhervorming het voortbren gend vermogen van Engeland zal ver noegen. Hot voorbeeld, gestold door de üritsche koloniën en door elk an der beschaafd land, moet i. L ten- slolio toch door Engeland gevolgd .worden. Balfour diende dus een amendement in, waarin het Lager huis zijn teleurstelling uitspreekt, dat in de Troonrede geen lariefher- vorming is aangekondigd. Over deze quaeslfe werd niet veel gedebatteerd, 'is er veel nieuws meer over te zeggen Onder de woordvoerders der vrij- Xiandelaars was Runciman, die be toogde, dat tariefhervoriniug da prij zen zou opdrijven, de voortbrengings- Itrien zou verhoogen en de Engelsciie fabrikanten op de onzijdige markten benadf-elen. In antwoord op de u't- noodiglug der oppositie, om de Engel se he nijverheid in gevaar te brengen en de betrekkingen met de koloniën te verstoren, hebben de liberalen z. i. met ecu beslist „neen" te antwoor den. Zooals reeds medegedeeld, het femendement van Balfour werd ver worpen met 285 tegen 254 stemmen. Do Iorsche nationalisten hebben zich van stemming onthouden, do arbei ders hebben de regeering gesteund. liet belangrijkst is het feit, dat de toren de regeering niet, of eigenlijk slechts half gesteund hebben. Waa roor de 80 stemmen voor het amen dement geweest waren, dan zou hel ministerie reeds een échec geleden hebben, dat wellicht tot een minister- crisis had geleid. Uit deze stemming blijkt ook weer, dat de Ieren wel voor tariefhervor- rning gevoelen, zich althans niet tot de bestrijders willen rekenen. Ook bewijst de stemming duidelijk. Bat de Ieren op de wip zitten en de macht dus vrijwel in handen hebben. Het ministerie zal steeds met hun meeningen moeten rekening houden, en in geen geval iets doen, waarmee de Iercu beslist niet occoord gaan. Iloe lang zal 't goed gaan In den strijd tegen het Hoogerhuis Is een nieuw element gekomen. Lord ftoseberry deelde mee, dat hij op 14 Maart zou voorstellen, dat hot Hoo gerhuis in comité zou gaan, ten einde do beste middelen te beramen tot hervorming van zijn organbutie, en tot vorming van een krachtig, werkzaam Huis, een werkelijke Eer- Bi e Kamer. Zouden de Lords, zich bedreigd ziende, zelf tot een operatie overgaan? Zeker zullen ze zich zelf minder pijn doen, dan wanneer de doktor (het Lagerhuis) gaat ingrijpen Met het regeeringsontwerp tot Ij het al spaak geloopen. Het regeeringsoutwerp werd alge meen gecritiseerd. De conservatieven en de Centrum-partij voerden intus- echeu onderhandelingen om tot een overeenkomst te geraken. Dit is blijk baar gelukt Een telegram meldde reeds, dat in de commissie uit leden van het Huis van Afgevaardigden, een besluit is aangenomen, waarbij de indirecte verkiezingen gehand haafd worden en alleen een geheime stemming wordt ingevoerd voor de 'aanwijzing der kiesmannen. Dit is heel iets anders dan het re- geerlngs-ontwerp, dat directe verkie zingen voorstelde. Do vrijzinnigen en sociaal-demo craten stemden in de commissie to gen en hun partijgenooten buiten do sommissie schreeuwen luid ach en wee over dit besluit De eenige ver betering, die ze in de hervorming van de regeering zagen, was de invoering Van de directo verkiezing, en nü wordt deze onverwacht geheel uitge schakeld. dit besluit zijn, want zoo de meerder heid der commissie denkt, denkt ook de meerderheid van het Huis. En de regeering De rijkskanselier verklaarde wel, bij de eerste lezing, dat het geheime kiesrecht onaannemelijk, dat het in directe stelsel verouderd en dus uit den booze was, maar dit wil uog niet zeggen, dat de regecring zoo'n ont werp beslist zal weigeren. Of zou het den voorstellers daarom juist te doen zijn, opdat alle3 kan blijven, zooals het nu is, en de ge heele hervorming voorloopig wordt uitgesteld DE BALKAN-POLITIEK wordt in deze dagen weer druk be sproken. Graaf Aehrenthal, de mi nister van buitonlandsche zaken van Oostenrijk-Hongarije, is do gast van Duitschiand. Gisteren heeft een con ferentie met den Rijkskanselier plaats gehad. Officieus wordt medegedeeld „Zoolang de nauwe bondsbetrek- lcing bestaat tusschon Duitschiand en Oostenrijk-Hongarije, is het traditie geweest bij do kabinetten van Berlijn en Weenen, dat er persoonlijke ge- dachtenwisscling plaats vindt tus schon de leidende staatslieden van beide rijken. In de reis van Aehren thal naar Berlijn mag men een be krachtiging zien van dit oude ge bruik. Beide staatslieden hebben kun nen constateeren. dat zoowel Duitsch iand als Oostenrijk-Hongarije streeft naar handhaving van den status quo in den Balkan en dat beide de verde re consolideering van de binnenland- sche toestanden van het Ottomaan- sche rijk met genoegen volgen. Aehrenthal en Bethmanu Hollweg behouden hun kalme meening om trent de naaste toekomst, zoowel wat den toestand in Europa irr het alge meen betreft, als ten opzichte van de ontwikkeling in don Balkan. Dit ver trouwen steunt in de eerste plaats op de bondsbetrekkingen van beide sta ten tot Italië en verder op de gun stige ontwikkeling der betrekkingen van Duitschiand on Oostenrijk met de andere mogendheden." Eigenaardig, dat geon woord ge zegd wordt over de pogingen tot toe nadering in de laatste maanden, tus- schen Oostenrijk-Hongarije en Rus land gedaan. De schade, veroorzaakt door de overstrooming, bedraagt ten naaste bij 50 millioeu francs voor Parijs en omgeving en 5 miilioen voor Seine- et-Oise. Een Fransche kruiser zal naar Gua deloupe vertrekken met een landings- compagnio, ten einde de orde, die verstoord is door de stukende land- bouwarbeiders, te horstellen. Stadsnieuws KRIENS-CONCERT. Een avond van hoog muzikaal kunstgenot, dien Kriens en zijn kra nige musici ons gister hereid hadden. En 'n prachtig programma, dat op de bekende voortreffelijke wij ze afgewerkt werd. Als voornaamste werk hoorden vóór de rustpoos Mendelssohn's 4e Italiaansche Symphone, eon werk dat den vertolkers reusachtige moeilijk heden biedt. Maar het moet gezegd worden, dat de verklanking van dit woiider-schoone werk lm de puntjes was. 't Mooist, "t edelst van toon, was wel de Pelgrimsmarach uit 't andante con moto. Met groote innigheid werd dit gedeelte gespeeld; de sar menkfemk der instrumenten was voortreffelijk. Voor Mendelssohn's hadden we al een intermezzo van J. Hora Adema gehoord. Aan dit werk ook werd al de gedragenheid gegeven, die voor de juiste vertolking noodig is. Interessant was 't de afwikkeling em variaties van 't fijne, maair toch zoo krachtige hoofdmotief na te gaan, en dat kon zoo goed, juist om dat Haarlemsch Muziekkorps iedere nuanceering in de intonatie uitne mend tot haar recht komen liet. Wagner's Tannhduscir-ouverture kreeg 'n in één woord sublieme ver tolking, en 't hartelijk applaus van 't talrijk publiek toonde wel hoe dankbaar man voor 't gebodeue was. Maar de grootste attractie vormde toch wei 't optreden van de dames Lena van Diggelen, concertzangeres, en de pianiste Dina Appeldoorn, bei den uit Den Haag. Mej. Vifin Diggelen, 't was ai in di ana en het -recitatief uit Haydn's „Jahreszeiten" te hooven, beschikt ove-r 'n volle krachtige sopraan, die zich tot hooi wat leent. In de hoogere tonen vooral is 't een genot naar dat frissche jonge buigzame geluid te luisteren, en in de piano-gedeelten parelt haar stem subliem. De lage noten kwamen wat minder goed tot haar recht, maair dat is iets wat door eenige oefening gemakkelijk kan ge leerd worden. Overigens bleek wel hoe 'n goede school zij doorloopen had aan 't Kon. Conservatorium, want zang- en ademtechniek, en voor al de bij 't zingen soms zoo moeilijke articulatie waren meesterlijk. Behal ve 't bovengenoemde gedeelte uit „Die Jahreszeilon" hoorden we van haar 'n vijftal liedekes, waarvan ons Strauss' „Du meines Herzens Kröne- lein" en de Tlollandsche, o.a. 't be kende ..fjiod" van Zweers wc-i het meest konden bekoren. Van haar mede-concertante, 'die mej. Van Diggelen op uiterst muzi kale wijze op de piano begeleidde, werden we vergast op twoe kleine composilieljes, die evenwel zonne klaar bewezen do! mej. Appeldoorn 'n heel-fijn talent bezit. dat het ook aan frissche oorspronkelijkheid en diepte niet ontbreekt. Vooral 't gui- tïg-schnlkseh Vlaamsclie liedeke van René do Clcrcq „Vlinderige Vleierke" is zui ver-gevoeld van conceptie, en geeft elk Jicht emotietje in de luchtige zinnetjos uitnemend weer. Toch zouden we, alvorens een be slist oordeel te vellen, gaarne nog eens iets van ha air hooron. Moge dit spoedig 't geval zijn! 't Publiek was zeer enthousiast, maar 'n „toetje" kregon we niet. De avond was er niet minder mooi om! ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 1 Mnart 1910, des namiddags von 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Eiuleituug und Fuge, W. T. Best. No. 2. Adagio, Ilaydn. No. 3. Sonate No. 1. Mendelssohn. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Ree. et Finale. No. 4. Contilóne Pastorale, B- ten Gate. No. 5. Móditatlon No. 2, A. Guil- raaut. f Uit de Rechtszaal MISHANDELING. Terecht stond ccn rijke boerenzoon uit de Haarlemmermeer, beschuldigd van ten bloode toe den lG-jarigeu Ge- ranlus Peclit mishandeld te hebben mot stokslagen. Volgens den laatste dreef beklaagde eenige koeien van de boot naar huis. Eenige van de beesten raakten uit de goede richting, en hij, Gerardus, maakte gebaren om zo weer op den goeden weg to krijgen. Toen nam de boerenzoon zijn doornstok, en sloeg hem daarmee op hoofd en armen, zoodanig, dat hij drie dagen niet heeft kunnen werken en naar een doktor is gegaan om te worden ver bonden. Daarentegen beweerde beklaagde, dat de jongen de koeien van het goede spoor bracht en zo aan den staart trok. Hij is tegen Gerardus aangeloo- pen en deze is gevallen, van stoksla gen was geen sprake. Een getuige had gezien, dat de jon gen de koeien, dio verkeerd gingen, in de goede richting wou jagen, en ook, dat beklaagde hem toen met een stok tegen den grond sloeg, na eerst een broer van Gerardus omver geloo- pen to hebben. Een andere getuige had ook een slag zien vallen. Hij vond hot niet netjes, iemand te slaan, die helpen wou. Een dorde getuige beweerde, dat Gerardus een der beestjes bij den staart had gehad. De dokter, die Gerardus behandeld had, zei, dat de wond op het hoofd van zeer geringe beteekenis was ge weest, cu waarschijnlijk veroorzaakt werd door een scherp voorwerp. Dc substituut-officier achtte het laste gelegde bewezen, en vond, dat de beklaagde, die het hud doen wil len voorkomen, alsof Gerardus door den val gewond was, en scheen te denken, dat iiij als zoon van een wcl- gestelden S»o-j minderen zoo maar mocht afranselen, een flinke straf verdiende. 11 ij e lachte daarom één week gevangenisstraf, of anders een zeer hoogc geldboete. De verdediger van beklaagde, Mr. Monnik,, vond het bewijs van schuld allesbehalve geleverd, aangezien de getuigenissen nogul uiteen loopcn en het bovendien duister was, toen de handeling plaats greep. Daarbij komt nog de verklaring van den deskundi ge, die gezegd heeft, dut de wond indien die door beklaagde zou zijn toegebracht van /.eer geringe be teekenis was. Spreker kreeg den indruk, dat dit geval sterk overdreven werd, en vroeg om vrijspraak of anders oplegging van een geringe geldboete. RL 7. IE. Een boot, toebehoorende aan de familie P., weru aangevaren in.dc Haarlemmermeer door een stoomboot, waarop G. It. als kapitein fungeerde. Dc familie f'.bestaande uit vader en vier zoons, die zich op hun boot be vonden, waren daarover zoo ver stoord, dut zij de stoomboot als het ware bestormden en de opvarenden molesteerden. Br wezen werd, trouwens de zoons kwamen er rond voor uit, dat een der dekknechts door licn dermate was mishandeld, dat deze zeer hevig uit het hoofd bloedde. Eu terwijl hij daar stond te bloeden, verbrijzelde de oudste zoon nog een bezemsteel op diens schouder, en dat, omdat hij de zen aunzag voor de oorzaak der aan varing, dio volgens hem voor den vierden koor plaats greep. Old; do kapitein en oen andere knecht hadden slagen gevoeld, zon der door do duisternis den toebrenger precies to hebben kunnen waarne men. De vader beweerde alleen de rol van vermaner te hebben gespeeld en moet op een oogenblïk gezegd hebben Jongens, uitscheiden, 't is nu genoeg. Air. Hoyer eischte tegen den oud sten zoon, die het hardst geslagen had, 3 maanden gevangenisstraf,"te gen twee der anderen 1 maand, ter wijl voor den vader vrijspraak werd gevraagd cu de vierde zoon niet ge dagvaard was. INBRAAK. Een 15-jarig jongmensch uit Assen- delft drukte een ruit in en opende rvolgens een deur, die toegang ver leende tot een huis, waarvan de be woner uit was. Toen stal hij uit een kistje een twaalftal sigaren en ging weer heen. Buiten sneed liij op tegen vrienden, dat hij zulke „fijne" had, en verkocht er van voor een dubbel tje of twee. Dc jongen had een aardig gezicht, zag er zeer fatsoenlijk uit, bekende en vertelde alles, of het iets heel ge woons was. En 't droevige is, dat hij een moe der heeft, al zes jaar ziek, en een va der zonder werk, zoodat hij, met f 6 per week, bet huishonden tijdelijk steunt. Mr. Hoyer vond, dat hier sprake was van ruwe brutaliteit en eisebte, al was het ontvreemde van luttele waarde, één maand gevangenisstraf. EEN VELDWACHTER ALS BESCHULDIGDE. H. J. J., een onbezoldigd rijksveld wachter te Velsen, werd beschuldigd in ecu proces-verbaal een zinsnede opgenomen te hebben, die op onwaar heid berustte. Aangezien het proces verbaal ouder ambtseed is >pgesteld, zou het een ernstig feit geweest ziju, wanneer het onware bewezen kou worden. De beklaagde had twee man nen bekeurd, die met oogenschijnlijk onzuivere bedoelingen op eeu land waren aangetroffen, dat niet voer iedereen toegankelijk was, en waarop nogal konijntjes leefden. Beklaagde had iu zijn proces-verbaal gezet, „dat zij hein, desgevraagd, hadden ver klaard, niet gerechtigd te zijn, op het land te loopcn". Do twee mannen, die zich hiervoor reeds voor het Kantongerecht hadden verantwoord, legden thans voor de Rechtbank de verklaring af, dat zij vergunning hadden gehad van den eigenaar, om op het bewuste stuk land te loopeu, en dat zij bedoelde verklaring niet hadden afgelegd. Er werd zelfs eeu briefje getoond, waar op die vergunning stond vermeld. De eigen aai' van het land kon zich met herinneren, of dat briefje was af gegeven vóór of na den datum der bekeuring. Hij verklaarde tegen H. J J., die hem gevraagd hud, of de beide mannen toestemming hadden, gezegd te hebben Ik zal zo or niet afjagen. Gelukkig voor beklaagde was het, dat hij een collega veldwachter bij zich bad gehad, die daardoor zeer pertinent kon bevestigen, dat de beide mannén na een ontwijkend antwoord, erkend hadden niet gerechtigd 'e zijn op hei land te loopcn. Mr. Hoyer achtte daarom het over tuigend bewijs niet geleverd en re- qulreerde vrijspraak van beklaagde. Do verdediger, mr. P. Tidcman, re fereerde zich hieraan, en sprak als ziju meening uit, dat de beide mannen den veldwachter op hun beurt een hak wilden zetten, en daarom met geschroomd hadden, eeno valsche verklaring af te leggen. Spreker hoopte, dat de rechtbank den beklaagde door haar uitspraak geheel in zijn eer zou herstellen, daar zijn reputatie door de beschuldiging geleden hnd, waardoor do toekomst an een gezin op het spel slaat Gisleravond vergaderden bij Brink- niuun een zestiental leden van do af- decliug Haarlem en omstreken der llollandsche Maatschappij van Land bouw onder presidium van den heer Fr. I.ieftinck. Onder do ingekomen stukken be vond zich een schrijven van het be stuur der Leidsche afdooling, waarin om steun van <Ie afdeeling Haarlem verzocht werd op de algoineone verga dering, ten einde de landbouwtentoon- stclling in 1911 in Leiden te krijgen. Het "stuk werd voor kennisgeving aangenomen- Het hoofdbestuur verzocht machti ging, om aan Ged. Staten van Noord en Zuid-Holland te verzoeken, de consulentschappen der Maatschappij door de provincie over te doen nemen, daar de kosten de Maatschappij te zwaar worden. Dit voorstel zal op de al gemeen e vergadering ter sprake worden ge bracht en de afgevaardigden der afd. Haarlem zullen het dan steunen. Verder waren ingekomen een aan tal brochure*; on het landbouwbedrijf betrekkin? hebbende, die voor do le den ter visie liggen. Een voorste! om 10 te geven voor dc tentoonstelling te Hoorn, werd goedgekeurd. De penningmeester, mr. G C. Ever wijn Lange, was door ziekte afwezig en daarom las de secretaris, de heer Heil, do begrootinjr 1910 voor. die aan inkomsten 918,26 e« aan uitgaaf 914,421/2 aanwijst. Onder de inkomsten is een bijdrage voor een cursus in hoefbeslag van provincie en hoofdbestuur samen groot f 490 en onder de uitgaven staat voor dienzelfdeu post ƒ499,68 vermeid. Voor dien cursus bestaat zeer veel be langstelling. Het aantal leden bedraagt 129. In het huishoudelijk reglement wer den eeniee wijzigingen gebracht. Zoo kan iemand na voordracht door tien leden \an zijn lidmaatschap vervallen worden verklaard, wanneer 2/3 van het aantal leden daar voor is. Niet hel bestuurslid, dat het meeste jaren telt, doch het langst als zoodanig is werk zaam geweest, vervangt eventueel den voorzitter; secretaris en penning meester ziin van vervanging uitgeslo ten. Alle aftredende bestuursleden ziju dadelijk herkiesbaar. Mr. G. C. Everwijn Lange, die als bestuurslid periodiek aftrad, werd met algemeen© stemmen herkozen. De voor zitter zal genoemden heer die tij ding laten overbrengen en sprak de hoop uit, dat dit bewijs van algemeen vertrouwen den zieke goed zal doen, waarop een dei' aanwezigen uitriep Beter dan een drankje. Tot afgevaardigden voor de alge meen© vergadenng der Maatschappij op 9 Maai t e. k. in hotel American te* Amsterdam, werden benoemd de hccrcn C. J. Kikkert ©n H. N. Ilartge- rink, tot eventueel© plaatsvervangers de heeren H. A. van Lennep en P. Strijbos. Vervolgens had een verloting van eeu tiental prijzen plaats. Bekroning. Men meldt ons De heer Bruigom behaalde op de pluiniveetentoonstelling to Lolden een lsten en oen o ereprijs met Loth, ram en een 2en prijs met Loth, .voed ster. Rubriek voor Vragen ts'rocjf Geaboaaeerden hebben §H vragen op verschillend gebied, mits too* twoording vatbaar. In to renden bg d« *~~actiB van Haarlem1» Dogblad, Groot# Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloo# geren en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet voütdlg naam eq woonplaats van den Inzender vermelde» wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Gaarne zou ik van u vernemen, of het nog mogelijk is aan den Esperanto-cursus deel te" nemen of moet ik wachten tot een volgenden cursus Zijn er ook nog kosten aan verbonden ANTWOORD. Indien ge Katho- hek zijt, meld u dan aan bij den heer J. A. de Lobel, Gasthuisvest 21. U kunt dan nog deelnemen aan eeu tweeden op te richten cursus. Anders raden wij u aan tct het na jaar te wachten in dit blad zullen dan weer oproepingen voor nieuwe cursussen gedaan worden. Ook twijv "cl'.a wij er niet aan, of de Tovnbee- -ereeniging zal den volgenden winter wel weer een cursus openen (26 les- a 10 cent, kosten boeken ongeveer cent]. VRAAG- Bestaat er hier ter stede een diner-vereenlging en waar is het secretariaat gevestigd ANTWOORD. Zeker wend u tol den heer J. G. Tuytel, Bloemhofstraat 7, alhier. VRAAG. Wat is het adres van de Holland se he club te Parijs ANTWOORD. Schrijf een brief kaart inet betaald antwoord de redactie van het orgaan van het A. N. V., het tijdschrift „Neerlandia". Binnen Kalkhaven 27 te Dordrecht. VRAAG. Kunt u mij ook de na men van een Amsterdamsch, Haagsch en Rotterdamsch dagblad opgeven, "■aann veel geadverteerd wordt ANTWOORD In Amsterdam t Alg. Handelsblad, in Den Haag Do Haagsche Courant, in Rotterdam 6 de Nieuwe Rottordamsche Courant VRAAG. Indien men iels aan B. en W. verzoekt, hoe lang duurt het dan wel, voor men Iets er van ver neemt ANTWOORD. Dat hangt geheel van de belangrijkheid der zaak af. VRAAG. Dezer dagen las ik Ia! uw blad iets over Prof. Muller, die over Transvaal en de Boeren gespro ken heeft Een jaar of twaalf geladen stond in „Haarlem's Dagblad" een feuilleton over den Transvaalschen Vrijheidsoorlog. Kunt u mij aan deze feuilleton nog helpen ANTWOORD. Tot ons leedwezen kunnen we u den tekst van dit feuille ton niet meer verschaffen. VRAAG. Hoe lang kan iemand, die voor zijn nummer dienen moet, uitstel vragen van de eerste oefenin- m ANTWOORD. Twee maai, tel kens voor een jaar. VRAAG. Welk© straf staat ar bp als men niet aan de oproeping vol doet en als deserteur wordt afge voerd ANTWOORD. Dergelijke vragen kunnen door ons niet worden beant woord. De beslissing staat in deze gevallen aan den krijgsraad. VRAAG. Hoeveel sigaren mag men op reis naar Duitschiand mee nemen zonder invoerrechten te moe ten betalen ANTWOORD. Geen enkele. Voor iedere sigaar, die u meeneemt, moet' betaald worden. VRAAG. Is liet een gevangene in. de Haarlemsche strafgevangenis ge oorloofd sieradeu to dragen of bij zich te hebben ANTWOORD. Neen. VRAAG: Door ongesteldheid geheel ongeschikt voor den winkel, heb ik^ nu 14 dagen geleden, mijn winkeljuf frouw (intern) naar huia gezondem. Daar ik bemerkte dat die ongesteld heid van te langen duur Is en zich zeer waarschijnlijk herhalen zal, heb ik haar den dienst opgezegd met uit betaling van 14 dagen loon. Zij was mot de week gehuurd. Ben ik nu ver plicht meer te doen? ANTWOORD: Neen, in het door u bedoelde geval zal de zaak wel ln or de wezen, want u rekent één week voor de ziekte en één week voor den opzeggingstermijn. VRAAG: Mijn dochter was al» dienstbode in betrekking en werd per FEUILLETON Novellelte door Carry BiachvogeL De barones begreep hem en hot werd baar zonderling warm om 't hart. Ze hield van hem zoo lang ze hem kende. Zijn frisch, krachtig wezen beviel baar. Hij deed ook niet als de ande ren, die met Argusoogen rondkeken, of de molenaarsdochter ook tegen de étiquette zondigde. Hij glimlacht niet, wanneer ze sems titels met elkander verwisselde; hij vond het niet absoluut noodzake lijk in den salon Fransch te spreken, en wets niet van zijn sioel gevallen, toen ze eenmaal haar rang had verge ten en de saus van de gebraden kip yael snoetjes brood van het bord (veegde. Daarom overlegde ze, of ze aan zijn Iverzoók zou voldoen. Kom. barones, ik verzoek het u tdringend I Zijn oogen hiueen met een bijna 'nngst'.ge uitdrukking aan haar ge jast Ze bedacht zich altijd nog. U zoudi Immers ook bij mijn be grafenis komen I En een soort begra fenis is het immersals komediant ben ik voor de aanzienlijke kringen dood zoo dood als een pier Als u dat inziet, waarom doet u dan dien stap Omdat ik niet anders kan. En omdat mi' aan die hoede groots we reld niets gelegen ligt Zeer vleiend voor ons. Er ontstond een pauze. De luitenant boog het hoofd een weinig, zoodat het heldere licht van de hooge, staande lamp op zijn haarscheiding viel. die zoo recht was als een kaars. Hij sloeg mechanisch de binnenkanten der han den tegen elkaar. Maar daarna hief hij het hoofd weer op en begon,te spre ken met een ©enigszins doffe stem, waaraan hij tevergeefs een onverschil ligen klank trachtte te geven. - Barones, ik lieb u nooit gezegd, hoe het met mij geschapen staut. Het zou overbodig geweest zijn, want u bent een vrouw, en het zóu dwaas heid geweest zijn, want ik ben ©en ar me kerel. Naar uw bezit dingen an- <leren, die u in elke opzichten meer kunnen bieden dun ik. Of een u meer kan beminnen dan ik, dat weet ik niet. Ik weet alleen maar, dat ik nooit iets voor u zal zijn. En omdat ik dat weet, en omdat ik u zoo innig bemin, smeek ik u om een aalmoes kom kij ken, wanneer de luitenant een kome diant wordt. Hii hield op. Hij geloofde aan het geen hij tot haar zei. Het zou hem werkelijk nooit in zijn hoofd zijn opge komen om naar haar bezit te dingen, ofschoon hij meende opgemerkt te hebben, dat de oogen der barones te zijne niet ongaarne ontmoetten. Hij had gedaan, wat zijn oprechte aard hem voorschreef. Hij verwachtte thans van haar hetzelfde. Hij meen de, dat ze zijn hand moest vatten en zeggen „Wees niet zoo dwaas Ik heb je lief. of je komediant wordt of niet. We zijn beiden jong, wij kunnen wachten, wat er van komt I De blonde barones dacht echter aan zoo iets niet Maar toch vatte ze zijn hand en zei Ik dank u. Als het mij ©enigszins mogelijk is, zal lk komen. Als uw do- buut maai' niet precies met het hof- hul samenvalt. U weet, bet is het eer ste, dat ik kan bezoeken. Het vorige jaar was ik uog in den rouw. En af zeggen Hij hooide in 't geheel niet, wat ze sprak. Hii staarde haar alleen maar aan. Bedroog zijn oor hem Was het werkelijk mogelijk Hij hij sprak van zijn hart, en zij van het hof bal 1 Zij bemerkte dadelijk, wat er in hem omging. Ze wilde niet, dat hij gering van haar zou donken. Zo drukte zijn vingers, die ze nog altijd ln da hare hield. Ik kom, als het «enigszins moge lijk is. Ze zag hem daarbij met een zoo vriendelijken blik aan. dat hij weer kalm werd. Ik dank u, barones. Hij kuste baar banden. Goeden nacht I Goeden nacht, barones I En bij Philippi Zien we elkaar weer. Overgelukkig sprong hij de trap af. Zij kwam. zij kwam, zij kwam I Zij was du» do lieve, goedige, verstandi ge vrouw, waarvoor hil haar altijd had gehouden de geliefde vrouw, die hem beminde en die op een goeden dag allen uiterlijken glans overboord zou werpen, om der liefde wil dat wist hij zeker.. Baron os Nannl stond hoofdschud dend ln haar salon en zei zachtjes tot zich zelve Ik geloof niet, dat het gaan zal I En natuurlijk ging hot niet. Zuchtend ging ze zitten en schreef hem op lichtgroen, geparfumeerd pa pier ©en brief, waarin hem word me degedeeld. dat ongelukkig zijn debuut met hot hofbal samenviel. De schrijf ster was niet karig met mooie woor den, waarmee de biltere pil verguld moest worden. ,,U weet, mijn beste Blankenburg", schreef zo, „dat Zijne Hoogheid geen I slecht gemotiveerde weigeringen kan verdragen. Mijn positie zou vernietigd! zijn, als hij boos op mij werd. En, mijn vriend, voor oen vrouw is de po- si-tie in de gezellige kringen betzelf de, wat voor den man lxe'. beroep is. U zelf bewijst immers op dit ©ogen blik, dat men voor ziju waar beroep gaarne de grootste offers brengt. Ge loof me, het valt mij zwaar genoeg, dat ik uw verzoek niet kan inwilligen en uw debuut niet bijwonen kan. la zal steeds met oprechte vriend schap aan u denken en verzoek u, niet al te spoedig te vergeten Nanni von Gerlach." Ze las den brief nog eens over en verheugde zich. dat hij ook wat deftig klonk. Ze verzegelde hem met haar zegelring. Daarna kleedde te zich overgelukkig in de hofjapon, welke de tailleur des dames voor dezen avond „gedicht" had, een sprookjo uit goudbrocaat, tulle en veeren, dat in zijn maker de hoop opwekte, alle an dere hofjapous in de schaduw te stel len zelfs die met zestien voorouders. Om denzelfden tijd, dat „meneer Blankenburg als gast" zijn platte- laiuistoehoorders verzekerde „O, welk een schurk en lage slaaf ben ik" om denzelfden tijd maakte barones Nanni een onberispelijke buiging voor Zijne Hoogheid den hertog. Deze onberispelijke buiging was trouwens de eenige onvermengd aan gename herinnering van dezen avond_ De avond hield overigens in geen en kele opzicht, wat hij had beloofd. Den tailleur was het met anders gegaan, dan de meeste dichters hij had zich overschat De hofjapon zag er te mid den van vijfhonderd andere hofjapon. neu. tamelijk banaal uittegen echts oud-adellijke, welke uit reualssance- en rococostoffon waren gemaakt, die uit den famllieschat waren genomen, kon ze niet op, e» evenmin tegen die van de allerlaatst geudelden, waar soms voor eeu half millioeu brillon ten op waren genaaid. Barones Nanni was ook volstrekt niet de schoonste. De meest© gevierde dame was in elk geval een gravin, wier moeder nun do vorstelijke fami lie verwant was. En de schoonste was misschien de gemalin vuu eeu kamer jonker, ecu Amerikaansche. ln elk op zicht was barones Nanni slechts mid-, delsoorL Duideliiker dan ooit gevoelde zo hes dat ze in dezen kring altijd slechts geduld zou worden. In elk woord, in iederen blik lag iets. dat haar m meer dere of mindere mat© moest kwetsen ja, in de vriendelijke waardeering,- welke deze of gene voor haar over. had, lag blijkbaar een beleedigend» verbazing over het feit, dat ook zij op het hóf"»rket ©en tamelijk goed 1U guur maakte. Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5