NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8183. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 26 februari i9io. a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: f PBR DR,E MAANDEN: ®S- Van 1—5 rege,s 50 Cts-j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor manera 1-zu Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) Advertenttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Franco per post door Nederland1.65 &J jT gMT 50 Cts. voor 3 plaatsingln contant F K Afzonderlijke nummers0.02H CfërV w&s 'ul-mf) n j Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. y> de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur j. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentïSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 27 FEBRUARL Schouwburg: Silvia SUombra, 8 u. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen. Brongebouw: 3e Kunstbeschouwing „Kunst zij ons Doel," 10—5 uur. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 7 1/2 uur. MAANDAG 28 FEBRUARI. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Jansxerk: Openb. vergadering v.h. Hulp-Zendelinggenootschap, 7 1/2 u. OM ONS HEEN No. 1100. Gaan en komen. Meestul wordt het andersom ge zegd komen en gaan, daar iemand eerst dient te komen, voordat hij zou kunnen gaan. Toch is dat hier het ge val, want een ander is die gaat en een ander, die komt. Dr. Brongersma, die gaat en de heer van Mourik Broek man, die komt als directeur van de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus. Maandagmiddag zal Dr. Brongers ma afscheid nemen van leeraren en leerlingen. Voorloopig afscheid, zoo heet het, want wanneer straks, over een week of zes. de Brongersma-bank .wordt onthuld en door het gemeente bestuur overgenomen, dan zullen zij elkaar bij die gelegenheid weer zien en spreken. En toch, al mag het af scheid ook in dien zin voorloopig hcc- ten, in werkelijkheid is Maandagmid dag het oogenblik van 't eigenlijke af scheid daar. Want afscheid nemen we, als we ons werk overdragen een ander. Daarom is voor Dr. Brongersma de komende Maandagmiddag een oogen blik van groote beteekenis. En zeker niet zonder pijn legt hij zijn levens taak neer, maar aan den anderen kant zal het hem een troost wezen, dat hij in dien arbeid vele jaren lang zooveel goeds heeft kunnen doen. Wij, die van een ambtelijk leven slechts de lichtzijde plegen te zien, stellen ons zoo graag voor, dat schoolhoofden genieten van een rus tig en onbewogen bestaan. Of hebben ze geen vaste uren van komen en gaan, geen ruim toegemeten vacan- ties, geen zekerheid van salaris en pensioen, ook door alle perioden van algemeen maatschappelijke malaise heen Nu, de laatste voordeelen zal ik niet ontkennen, maar de eerste? Zeker, onze scheidende directeur had vaste uren van komen, maar vaste uren van gaan had hij niet. Die hingen van de maat van zijn arbeid af, welke tal van jaren o\ erstelpend is geweest. Ik herinner me nog wel den tijd, toen Dr. Brongersma in de Jacobijnestraat naast zijn school woonde. Naderhand zette die zich uit, overstroomde ziju woning, welke hij ontruimen moest. Maar ook dit was niet voldoende. Klassen werden gedetacheerd, totdat het niet langer kon en een nieuw ge bouw gesticht werd, dat weer onmid dellijk gevuld was. We weten, hoe kort nog maar geleden ontlasting van den vijfjarigen cursus ontstaan is door de oprichting van den driejari gen en de daarbij behoorende han delsschool. Tot dien tijd is Dr. Bron gersma altijd verantwoordelijk ge- weost voor een overmatig groeiende school. In dot opzicht was zijn taak niet licht, maar zeer zwaar. En nu kan iemand zelfs een drukke laak op twee manieren opvatten hij kan het hoogst, noodige doen en het andero zoowat aan zichzelf overlaten. Er is dan licht iemand, die dat ande re nolens volens op zich neemt. Maar doet hij liet consciëntieus, nauw gezet, dan vergt zoo'n taak den heelen man. Zoo is het Dr. Brongersma ge gaan, hij was de school en de school was hij. Van 't oogenblik dat hij op stond tot dat waarop hij naar bed i ging, was hij er van vervuld. Uit spanning had hij weinig of niet, op openbare plaatsen, in schouwburg of concertzaal zag men hem niet. Over dag op school en 's avonds thuis was hij voor de H. B. S. bezig. En die lange vacanties Ja, ik her inner me, dat Ik ln een gesprek uit zijn eigen mond hoorde, dat hij hoop te veertien dagen te kunnen overhou den, om wat rust te gaan nemen. De andere vier of vijf weken zouden erbij inschieten. Neen waarlijk, vooral te genover bem Is de algemeene overtui ging niet billijk„ol3 't hoofd de schooldeur achter zlcli sluit, heeft hij de zorgen vergeten 1" En met wat al verschillende elemen ten heeft een Hoogere-burgerschool- directeur niet te maken I Daar zijn vooreerst de leerlingen met hun hon derden, waarvan leder weer anders is. Knappen, gemiddelden, dommen, willigen en onwilligen, dat zijn al vijf soorten knap in dit, machteloos ln dat vak, waaruit wel weer twintig soorten te maken zijn, kortom een kaleidoscoop, waarin van den direc teur verwacht wordt, dat hij de apar- te figuren zóo rangschikken zal, dat elk op zijn plaats komt. En in verband daarmee het geworstel om cijfers, die op zichzelf niets beduiden, maar vol gens het heerschende examineerende stelsel onmisbaar zijn voor de waar deering van behaalde kennis. Ten slotte op den achtergrond, als het niet geringste bezwaar, de verouderde in richting van het programma, dat zich nog altijd vastklemt aan do fictie, alsof elke leerling die do school ver- laat, klaar moet zijn voor de studie in Delft. De veel te ruime plaats, toege- kend aan de beoefening van de exacte wetenschappen, alsof er voor een be schaafd mensch geen geluk te vin den zou zijn bulten algebra en trigono metrie. Dan de moeilijkheden met de ouders, van wio velen om de maatschappelij ke voordeelen maar niet wilden in zien, dat het kennen en kunnen van hun kinderen voor de verwerking van het programma te kort schoot. Tegen over hun klachten en bezwaren had Dr. Brongersma een onuitputtelijk geduld. Maakten ze soms queue ln de wachtkamer, hij had voor den laatste gelijke belangstelling over als voor den eerste. Wie niet, door ouderliefde verblind, zijn uil voor een valk hield, moest wel toegeven, dat zijn critiek gegrond, zijn kijk op den leerling de juiste was en verstandige vaders en moeders hebben dan ook van zijn raad ten aanzien van wat ze met bun kind moesten beginnen, voordeel ge had. En na de aanraking met leerlingen en ouders komt die met de leeraren. Geen ondergeschikten van den direc teur, maar collega's, een verhouding, die moedli'k wezen kan. Ook hier ver schillende karakters gemakkelijke, lastige, met wie toch ten slotte één lijn getrokken, een stelsel beoefend moet worden. Dat hier niet vaak ineenings- verschillen zich hebben opgedaan, zou onnatuurlijk zijndat er zelfs wel eens een botsing zal zijn voorge komen, ligt voor de hand. Maar nooit, in al die jaren, zijn deze verder gekomen, dan de muren van de school of de kamer van B. en W. en de Commissie van toezicht. Dat is een bewijs van de tact van den ver- trekkenden directeur. Dat Dr. Brongersma ook te maken heeft gehad met de school-autoritel- ten, noemde ik nog niet eens als een van de moeilijkheden van zijn taak. Laat ons aannemen, dat hij het altijd met hen eens is geweest en zij altijd met hem hebben Ingestemd 1 Maar zelfs dan mogen wij zoggen, dat hij jaren van moeilijken arbeid achter den rug heeft gehad. En de resultaten De goede naam van de school, de sympathie van auto riteiten, ouders, leeraren en leerlin gen. Inderdaad, moge Maandag het afscheid den heer Brongersma zwaar vallen, hij kon troost vinden in de ge dachte, dat hij goed werk beeft ge daan. En daarbij in de omstandigheid, dat hij zijn werk aan goede handen over draagt. Het U heel merkwaardig, dat tot directeur gekozen werd een leer- aar van de school zelf. Meestal wordt daartegen opgezien om redenen van practijk. Dat d8 Raad hier over het bezwaar heenstapte, toont groot ver trouwen ln de karaktereigenschappen van den heer Van Mourik Broekman. En stellig niet ten onrechte. Het was verrassend te zien, In hoe korten tijd deze 1 eeraar de algemeene sympathie van de leerlingen had verworven. Zoo'n maatstaf van beoordeeling moet ndemand minachten. Kinderen hebben een scherp onderscheidingsvermogen en wat de leerlingen van de H. B. S. in dezen leeraar vonden was helder heid, onuitputtelijk geduld en een na tuurlijke, niet aangeleerde wensch om hen verder te brengen en van dienst te zijn. Dat de Raad iemand met deze eigenschappen aan het hoofd van do school plaatst, is verstandig geweest, omdat de leerlingen toch ten slotte van een school de hoofdzaak zijn. Er is dan ook niet de minste tegen spraak in, wanneer zij Maandagmid dag van Dr. Brongersma een hartelijk afscheid nemen en Dinsdagmorgen hun nieuwen directeur een feestelijke ontvangst bereiden. J. C. P. Stadsnieuws „KUNST ZIJ ONS DOEL."* „Maar over 't algemeen is 't toch wel goed, hè?... zeiden gisteravond twee jongelui tegen elk aai-, toen ze uit de Bron kwamen, waar zij de elri gen-wexk-expositio van „Kunst zij ons Doel" hadden geaion. Behalve die vocaal-verbastering ln bet laatste woord, nemen we die uitspraak gaar ne over. „Kunst zij ons Doel" Is een ener gieke vereeniging, die de groep Haarleinsche schilders bijeenhoudt en den ingezetenen eenmaal per jaar laat zien wat Haarlem met penseel, crayon en etsnaald doen kan. „Den ingezetenen laat zien,..", och, och. was 't maar zoo. Zoo bedroefd weinigen troosten zich eens 'n gang naar 't Bron gebouw om daar eens rond te kijken. En "t is toch Ueusch wel de moeite waard, om dat te doen. De conversatiezalen moesten eigenlijk te klein zijn, om de belangstellenden te bevatten. Zijn die er niet; hebben we te veel op dit gebied; is de toegangsprijs te hoog? üp alle vragen past 'n ontkennend antwoord. De klacht over onverschillig Haar lem mag niet herhaald worden. En dat hoeft niet meer als men van avond of morgen eens gaat kijken. Gij allen zijt er zeer welkom. Van de 50 leden van de vereeniging zijn er 50 inzendingen, maar niet van elk één, want 16 leden hebben wat ingezonden. Quantitatief Is er dit jaar minder dan liet vorig jaaT. Het valt op, dat er nu vier meer olieverf-doeken zijn dan den laats ten keer. Die waren gister bij avcaidlicht niet op bun gun stigst te zien. Daarnaast aquarellen, pastels en teekenangen in krijt en potlood en 'n enkel etsje. Do beeldhouwer Vreugde zond ee ltige schetsen in klei. We zullen van de tentoongestelde stukken geen detailbeschouwing ge ven. 'n Enkel bezoek is te kort om een oordeel uit te spreken. We noemen maar (zeer onvolledig) eenige namen. Van Mej. Uriich 'n flink gedane mannenkop; Huiemans 'n landschap met mooie kleurtjes er in; Van den Berg goede wateu-verfjes; Bost por tretten; Kerkhoff 'n paar mooie ets jes „Nicuwelaudjes" en een pakkend dingetje van een toboggan bij avond; Koster een Arisch tulpenveld, dat op de Bloemententoonstelling ook wel goed zal staan; Savrij krachtig ge toe kende duiiigoziclileii, w. o. ©en doek wintersch duinlandschap; Wolve- kamp stilleven en Vreugde een klein model van een gezelschap op 'n boe renwagen. Baden. In bet douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn In de afgeloopen week 591 baden genomen; In dat aan het Leidscbeolein 965 baden. RBNé DELBOST. Evenals reeds in andere plaatsen hield de voorzitter van de Alliance froncaise, de heer René Delbost van Potjjs, gisteren te Haarlem een „cau serie sur le rire, l'esprit et l'humour en littórature". Monsieur Delbost, het was al bij de eerste woorden te merken, is een van die echt-Parijsche causeurs, die zoo héél-geestig met een enkel hand- beweginkje-op-zijn-pas, of een éven- geknip met de guitige oogen aan een anders niets-beteekenend zinnetje een hoog-komische kracht weten te geven, die op het meest-stroeve gelaat een glimlach oproept En is dat niet voor den heer Delbost het grootste succes'? Want, nietwaar, fijner, exquiser dan de lach, is de glimlach, en die ver dween haast niet van de gezichten der aandachtige toehoorders, die de ineenloopende Kroon-bovenzaaltjes bijna geheel vulden. Maar de heer Delbost is behalve conférencier ook chansonnier, en zijn liedjes hadden wel het meeste succes. Die liedjes, die balf gezongen, half gezegd werden, met hun heerlijk-leu ke refreinen, ze ontlokten der zaal telkens een daverend applaus. Elk liedje ging vooraf van een verklaring, doorstrooid met de allergeestigste bon mots. Heel fijntjes wist de con férencier ons het verschil tusechen „l'esprit" et „l'humour" duidelijk te maken. De geest is veel teerder dan de humor, minder gemakkelijk te zien in het werk van een of ander auteur; de humor is de gezonde vroolijkhe'd, de kwinkslagen in het werk van een schrijver. On peut être spirituel en se taisant. Maar humoristisch zijn met zwijgen kan men niet Het waren meest oua-Fransche chansons, die we te hooren kregen, zooals „Le roi boiteux", et „La chan son des trois filles" et, dit oude be kende van den gendarme en den bri gadier ,die altijd gelijk heeftVous avez raison, brigadier, vous avez rai- son I Na de pauze kregen we een proefje van een toast aan een officieel diner, „éloquence diplomatique" noemde de lieer Delbost het, een alleraardigste fabel van Jean Nolsain, en een dito monoloog van Jean Moy. Bij La Fontaine, den roemruchten fabeldichter, verwijlde de heer Del bost wat langer. De conférencier noemde den bekenden literator een schrijver, die meer dan een zijner tijdgenooien in zijn werken een „es prit spontane" wist te leggen. En dan maar weer voorbeelden en grappen om dit te bewijzen. Het geheel een amusante, luchtige causerie, die, blijkens het vele, ook tusschen-tijdsche applaus, bijzonder in den smaak viel. De heer IL J. Sauveur opende en sloot de bijeenkomst ARBEIDSCONTRACT. Toen voor een jaar geleden de wij zigingen van het Burgerlijk Wetboek betrekkelijk de huur van dienstboden en werklieden enz. in werking kwa^ men, zullen velen ongetwijfeld ge dacht 1 lebben, dat een werkman of dienstbode nu zelf wel zijn of haar procedure kon aanhangig maken en met goed succes ten einde brengen. Do practijk heeft echter in dat jaar geleerd, dat over het algemeen zulks niet het geval is, en dat ook nu nog zeer zeker deskundige voorlichting gewenscht, ja zelfs noodzakelijk is. Er zijn van die kleinigheden bij pro cedures, die ook door de overigens goed ontwikkelde leeken over het hoofd gezien of niet begrepen worden en die de zaak juist tot een verkeerd einde brengen. Ziehier een sprekend bewijs. Zekere L. had eene vordering In gesteld tegen H. P. en deze wederpar tij was ook als H. P. opgeroepen. Ter terechtzitting bleek echter dat de ei- scher in dienst was geweest niet bij H. P., maar bij de Firma L P. en Zn. De gedaagde concludeerde daarom, dat deze firma had moeten worden opgeroepen en de dagvaarding in casu de kennisgeving des Griffiers nietig was. De kantonrechter gisteren uit spraak doende ln deze zaak, ver klaarde do dagvaarding nietig, als zijnde het beweren des gedaagden juist. Art. 125 d van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering toch zegt, dat de kennisgeving des Grif fiers in deze zaken ten opzichte van partijen do kracht van dagvaarding zal hebben en art. 5 2o. van genoemd Wetboek, dat de dagvaarding o.a. zal Inhouden den naam van de ver werende partij en zoo deze een han delsvennootschap Is haire benaming. Men moet het maar wetenl Voordracht. Door de arrondissemente-rechtbank te Haarlem is, ter vervulling der va cature van kantonrechter te Zaan dam opgemaakt do navolgende alpha- betiscbe lijst van aanbeveling: mr. L. F. Britsel; mi. H. Kuipers, mr. J. N. van der Ley, allen griffier, respectie velijk bij het kantongerecht te Alme lo, BoJsward en Zaandam. Nuttige handwerken. Te 's-Gravenhage slaagden gisteren voor bet examen nuttige handwerken o. m. de dames G. Kleijn en M. C. H. Kerkhoven te Haarlem. Drankbestrijding. Centraal comité van drankbestrij- dende vereenigingen te Haarlem. In de op 23 dezer gehouden vergade ring van bovengenoemd comité werd het jaarverslag van den secretaris goedgekeurd. Uit het verslag bleek, dat het comi té blijk van een opbloeiend leven heeft gegeven. In 1909 mocht het de Kon. goedkeuring op hare statuten krijgen. Met de uitgave van het maandblad „Onze Strijd", hetwelk dnt Jaar be gonnen was, wordt doorgegaan. Het aftredende bestuur, beslaande uit de heeren Dr. A. J. Mont n, G. K. van den Haak en A. F. J. Koelen, werd herkozen. Uitgesteld. De cursussen, welke dezen winter door de afd. Haarlem van de Vereeni ging „Eerste hulp bij Ongelukken" gehouden zouden worden, zijn wegens het laat ontvangen van het rijks-sub sidie, door het bestuur uitgesteld tot half September a s. Spaarnestad. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de Naamlooze Vennootschap: Maatschap pij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Spaarnestad", te Haarlem. Zij stelt zich ten doel het koopen, vorkoopen of op andere wjiee ver vreemden en het exploiteeren van on roerende goederen, alles in den meest uitschreiden zin. ftot kapitaal der vennootschap be draagt f 100,000, verdeeld ln 100 aan- deelen, elk groot 1000, waarvan er 38 geplaatst zijn. Museum van Kunstnijver heid. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid is de tentoonstelling van Indische krissen mot het prachti ge pamor smeedwerk, die door den heer L. P. Bédier de Prairie ter ex positie werden afgestaan, geopend terwijl in een der zalen eene kleine verzameling emailwerken, vervaar digd door mejuffrouw Pregitze Ingers- lev uit Kopenhagen, leerares in het emailleeren, aan de aan het Museum verbonden School, te bezichtigen is. Zondag is de toegang kosteloos. Bijenteelt. De algemeene vergadering van de afd. Noord-Zuid-Holland van „Bijen teelt" zal dezer dagen gehouden wor den. Militaire Zaken. Van het 3de en éde bataljon van liet 10de regiment infanterie moet de lichting 1904 onder de wapens komen van 12 tot 22 September en de lich ting 1909 van 16 Augustus tot 10 Sep tember. Op de voordracht Mej. G. C. la Bastide alhier staat op de voord raclit voor leerares in het Fransch aan de H. B. S. met 5-jori- gen cursus voor meisjes te Utrecht De heer G. Hellinga staat op de voordrachten voor hoofd eener bij zondere school te Enschedé en voor hoofd eener openbare school te Mid- delstum. Militaire Zaken. Do indeeling der militie, lichting 1910 (voorjaarsploeg) zal plaats vin den van 1 tot en met 10 Maart a. a en wel te Haarlem op 10 Maart. Aan de bataljons alhier in garnizoen zul len worden toegewezen op den éden Maart 10 en op den lOdeu Maart 71 loteliugen. Nat. Bloemen tentoonstel, ling. Voor deze tentoonstelling zijn nog de volgende ©ereprijzen en medailles beschikbaar gesteld een ©ereprijs door directeuren van het Hendrik- Cornelis-Krusemanfonds te Haarlem, gouden medailles door de gemeente Rijnsburg en door mevrouw A. Bo- reelBarnaart te Vogelenzang, en een verguld-zilveren medaille door de afdeeling Rijnsburg der Algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de Coöperatieve Boerenleenbank, te Heemstede. Haar doel ls ter verbetering hoofd zakelijk van het land- en tuinbouwbe drijf, evenwel zonder uitsluiting van andere bedrijven a aan vertrouwbare medeleden het noodige geld voor te schieten b. aan de leden gelegenheid te ge ven om ledig liggend geld veilig te c. een fonds le vormen en te hou- HAARLEMMERMEER. In deze en in de IJpolders zullen dit jaar zeer veel beetwortelen verbouwd worden door den velen regen en den daardoor natten bodem zijn wei nig of geen wintergewassen gezaaid kunnen worden. BEVERWIJK. Ned. H e r v. Kerk. We lezen in de N. It. Ct.: In de laatst gehouden vergadering van de Vrijzinnige Kerkelijke Kies vereeniging te Beverwijk ls met 19 tegen 18 stemmen de volgende, door den voorzitter ingediende, motie ver worpen: „De Vrijzinnige Kerkelijke Kiesver- eeniging spreekt ais hare overtuiging uit, dat ds. J. C. V. van Bemmel, predikant der Ned. Herv. gemeente te Beverwijk, in 1907 als vrijzinnig predikant betroepen en volgens zijn verklaring dit niet meer zijnde, zede lijk verplicht is alhier zijn ambt ne der te leggen of, als redenen van ge zinszorg dit onmogelijk maken, uit te zien naar een andere plaats en ter mijn te stellen, waarop hij bij niet slagen zijn ambt zal nederleggen." In het weekblad De Kerkbode voor Haarlem en Omstreken komt een ver klaring voor van vier lidmaten der hervormde gemeente te Beverwijk, allen bekleedors van een kerkelijk ambt, volgens welke verklaring de tegenwoordige predikant hun heeft verzekerd niet vrijzinnig te zijn. SLOTEN. In den Osdorperbovenpolder zal dit jaar door de verveeners met slechts twee machines gewerkt wordende turf van het vorige Jaar is niet droog en dus niet afgeleverd, kunnen wor den, waardoor voor het veenslik slechts beperkte ruimte is. De prijzen der turf zijn nu 3. /o A é.50 por 1000. ZANDVOORT. In een vergadering van de Werk- liedenvereeniging „Onderling Hulp betoon" werden herkozen tot bestuurs leden de heeren F. Zwaan, voorzitter, L. N. Weber, penningmeester, O. Schrikkema, tweede secretaris, C. Schaap en Jb. Koning Czn., commis sarissen. De inkomsten over het afgeloopen jaar hebben bedragen 3117.98 en de uitgaven 2108.82 1/2, alzoo een batig saldo van 1009.16 1/2. Op 1 Januari 1910 bedroeg het aan tal leden 527, benevens 30 donateurs* In Ons Huis is eene bioscoop-voor stelling gegeven door den heer Ha mers. De zaal was goed bezet en de op het doek gebrachte beelden volde den best. Ook bij do middag-voorstel ling voor kinderen waren velen aan wezig. Binnenland PRINS HENDRIK. Z. K. H. de Prins verliet gisteren zijn kamers en maakte een wandeling in het Koninklijk park van het Loo DR. G. BROM. Bij Koninklijk besluit is, met in gang van 1 April 1910, benoemd tot directeur van het Nederlandsch Insti tuut voor Geschiedkundig en Kunst historisch onderzoek te Rome, dr. G. Brom, aldaar. Mr. P. VAN MA RLE. Te Parijs is overleden mr. P. van Morle. Korten tijd na zijn promotie aan de Leidsche hoogeschool ging hij in de journalistiek. Hij was gedurende eenige jaren verbonden aan de redac tie van het „Dagblad van Zuid-Hol land en 's-Gravenhage", het laatst als hoofdredacteur. EEN NIEUW WERKLIEDEN VERBOND. Wij lezen in „De Volksbanier" In een vergadering van afgevaar digden van een drietal Lutherscbe werkliedenvereenigingen namelijk uit Amsterdam, Haarlem en Schiedam,

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1